نوشابه های انرژی زا اعتیادآورند؟


نوشابه های انرژی زا اعتیادآورند؟نوشابه های انرژی زا اعتیادآورند؟نسکافه؛ روزی چند فنجان؟

نوشابه های انرژی زا در واقع نوشیدنی هایی هستند که اضافه کردنی هایی از قبیل محرک های مجاز، ویتامین ها (خصوصا ویتامین های گروه B) و مواد معدنی که تولید انرژی می نمايند، در اونها به کار رفته هست.
دیگر مواد متشکله ی این نوشیدنی ها اغلب کافئین، گیاه گوآرانا(GUARANA)، دانه قهوه، ساخارین(قند مصنوعی) و کراتین هستند.

در برخی از اونها ممکن هست مقدار زیادی گلوکز یا شکر نیز به کار رفته باشد.
طرفدار این نوع نوشیدنی ها بیشتر جوانان، دانش آموزان، افراد پر تحرک و ورزشکاران هستند.
برای اینکه این نوشیدنی ها هر چه بیشتر به نوشابه های عادی شبیه شوند، به اغلب اونها اسانس و رنگ اضافه می نمايند.چای سبز و سندرم متابولیک

تاریخچه :

JOLT COLA ( نوشابه ای با میزان کافئین بسیار زیاد) به عنوان اولین نوشابه ی انرژی زا، از سال 1980 در آمریکای شمالی به بازار آمد.
در این نوشابه % کافئین و شکر بیشتر از حد معمول بود و خریداران اون اغلب جوانان، افراد پر تحرک و متخصصین بودند.

هر چند خریداران می دانستند این نوشابه صد در صد سالم نیست، اما همین که به اونان امکان می داد ساعات بیشتری از روز را کار نمايند برایشان کافی بود.
بعدها این نوشابه درمیان افرادی که کارهای فنی انجام می دادند رایج شد.

امروزه در بین متخصصین کامپیوتر، هکرها و به طور کلی افرادی که ساعت ها مقابل کامپیوتر می نشینند و کمتر می خوابند، بیشترین مصرف را دارد.
JOLT COLA هنوز به عنوان یک نوشابه انرژی زای شناخته شده در سراسر دنیا به فروش می رسد.
در حال حاضر RED BULL هفتاد % از بازار فروش این نوع نوشابه ها را در دست دارد.

در کشور ژاپن قدمت این نوشابه ها به سال 1960 برمی گردد.
در اون وقت این نوشیدنی در بطری های دارو به فروش می رسید و اون دسته از کارگران ژاپنی که مجبور بودند شب ها بیدار بمانند از اون هستفاده می کردند.

مواد اعتیاد آوری که در این نوشابه های انرژی زا وجود دارند، کافئین و گیاه گوآرانا (GUARANA) هست که مصرف زیاد و طولانی مدتشان باعث می شود به اونها عادت کنیم.
البتهاز اونجایی که ترک این مواد کار سختی نیست و سردرد از اصلی ترین عواقب اون هست، اعتیاد به نوشابه های انرژی زا معمولا جنبه روانی دارد.بهترین و بدترین نوشیدنی‌ها برای کاهش وزن

متفاوت با نوشابه های ورزشی :

نوشابه های انرژی زا با نوشابه های ورزشی (SPORTS DRINKS) متفاوت هستند.
اکثر نوشابه های انرژی زا شکر و کافئین فراوانی دارند، در حالیکه نوشابه های ورزشی برای متعادل کردن میزان مواد قندی، آب و مواد مغذی مصرف می شوند و % این مواد در اونها معادل مقداری هست که در بدن موجود هست.چای کامبوجا؛ نوشیدنی شگفت‌انگیز

آیا این نوشابه ها اعتیاد آور هست؟

مواد اعتیاد آوری که در این نوشابه ها وجود دارند، کافئین و گیاه گوآرانا (GUARANA) هست که مصرف زیاد و طولانی مدتشان باعث می شود به اونها عادت کنیم (% این مواد در نوشابه های انرژی زا تقریبا با مقدار اونها در قهوه برابر هست ، البته میزان کافئین در انواع مختلف قهوه ها بسته به میزان برشته شدن دانه هایش، متفاوت هست).

از اونجایی که ترک این مواد کار سختی نیست و سردرد از اصلی ترین عواقب اون هست، اعتیاد به نوشابه های انرژی زا معمولا جنبه روانی دارد.چگونه می‌توان به‌وسیله آب وزن کم کرد؟

* مطالب مرتبط در این سایت :

 اهل دوغ هستید یا نوشابه؟ 

 اثرات کافئین بر بدن 

 آیا مصرف كافئین برای كودكان مضر هست؟ 


نظرات کاربران

78 out of 100 based on 43 user ratings 368 reviews

@