ادبیات غیر داستانی


ادبیات غیر داستانیادبیات غیر داستانی

کتاب
  1. [این مطلب تنها معرفی ستون ادبیات غیر داستانی در صفحه ادب و فرهنگ سایت تبیان هست و قصد معرفی دقیق این ژانر ادبی را ندارد.]
ادبیات غیر داستانی ترجمه ترکیب nonfiction در انگلیسی هست که به آثار ملفوظ یا مکتوبی اطلاق می شود که بیان نماينده یک واقعیت یا مطلبی حقیقی باشند.
.
زین پس بگوییم گپ ‌سرا و نقشک
اطلاعات این آثار از جهت صحیح یا غلط بودن چندان محل توجه نیست بلکه روش ارائه اونهاست که در زمینه ادبیات حائز اهمیت هست .
به زبانی دیگر چه مطالب این نوشتارها درست باشند چه کذب محض در تحلیل ادبی اونها چندان تاثیر ندارد بلکه انتقال موثر و زیبای مطالب "غیر تخییلی " به مخاطب مهمترین محک تشخیص این آثار هست..
روايت قزوه از رفتن آقا مرتضي
.
نویسنده خوب، با خطر زندگی می کند
گرچه از دیدگاه کلی به هر چه داستان نباشد- از مقاله علمی  درباره آبزیان خلیج فارس گرفته تا نقل پلیس درباره قتل یک پیرزن- " ادبیات غیر داستانی" می گوییم و "روایت وقایع زندگی چه در شکل مقاله و چه در شکل سخنرانی و خطابه و چه نامه و نقل و حتی عکس " جزء "ادبیات غیر داستانی "محسوب می شوند اما اونچه در این ستون مد نظر ما بوده هست.
بانو
  1.  "مقالات و متون نثر شیوا یی هست که موضوعات علوم انسانی را پی می گیرند  و ویژگی خاص فصیح و بلیغ بودن را دارند.
    "
از جمله نویسندگانی که در ایران معاصر به داشتن قلم و کلامی فصیح و بلیغ مشهورند می توان به دکتر علی شریعتی ، علامه محمد رضا حکیمی، هستاد سید مهدی شجاعی و شهید آوینی اشاره کرد .
ملاحظه می کنید که موضوعات مورد بحث این بزرگان بسیار از جهت محتوا و یا حتی دیدگاه با هم تفاوت دارد اما اونچه در قلم اونان مشترک هست اعتلای کلام در حد درخششی غیر قابل انکار هست .
.
قصه پردازی ابزاری مهم برای کودک
در ستون "ادبیات غیر داستانی" به مرور نوشته هایی از نویسندگان ایرانی و خارجی که در این گونه ادبی قلم فرسایی کرده اند خواهیم پرداخت.
.
نسبت دیروز و امروز ما با حافظ

 .
تاثیر ادبیات بر زندگی انسانها

تبیاد.
تحريف در خاطره‌هاي ادبي و فرهنگي؟
.

نظرات کاربران

70 out of 100 based on 35 user ratings 60 reviews

@