نظریه فازی و پیشرفت آن


نظریه فازی و پیشرفت آنسلام دوستان
با اجازه ی همگی این تاپیک رو زدم برای گفتگو در مورد نظریه ی فازی که از ایران داده شد و ژاپن حسابی ازش استفاده کرد و محصولات جالبی ارائه داد که باعث تحول بزرگی شد.

من علاقه ی زیادی پیدا کردم تا ببینم اصل قضیه چی بوده و اطلاعاتی هم بدست آوردم ولی دوست دارم همگی روی این موضوع بحث کنیم و جدیدترین محصولاتی که بصورت فازی تولید میشن رو تکنولوژی شون و به گونه ای نحوه ی کاربردشون رو بدست بیاریم
حالا کسانی که مشتاق اند، نظرشون رو بدن
تا شروع کنیم
با تشکر
(البته من احساس کردم این تاپیک به این انجمن بیشتر مربوط میشه در صورتی که این یک نظریه ریاضی بوده و شاید این تاپیک می تونست در انجمن موضوعات علمی یا ریاضی باشه *هرطور مدیران محترم صلاح بدونن*)حد توابع مثلثاتي

1:

خب میبینم که نظراتتون پست رو ترکوند!
واقعا ممنونم از همگی به خصوص از اقای خرزو
به خاطر هستقبالات فراوان من اولین پست رو شروع میکنم


3 سال تجدید

2:

پروفسور لطفی‌زاده، مبدع نظریه منطق فازی

اشاره:

پرفسور لطفی زاده در سال 1300 هجری شمسی در شهر باكو، دیده به جهان گشود.


سوال ریاضی فوری
مادرش یك پزشك آذری و پدرش یك روزنامه‌نگار ایرانی بود.


راهنمایی هندسه
سال‌های كودكی را در زادگاه خود گذراند.


به سوال من (درموردمشتق) جواب دهید"لطفا"
اما در ده سالگی، هنگامی كه هستالین، فرمان عمومی كردن زمین‌های كشاورزی در سراسر اتحاد جماهیر شوروی سابق را صادر كرد، وضع زندگی خانوادگی اونان رو به وخامت گذاشت.


به سوال من (درموردمشتق) جواب دهید"لطفا"
به ناچار، به همراه خانواده به سرزمین پدری، ایران، مهاجرت كرد و در شهرستان تهران به تحصیل زبان انگلیسی و دیگر معلومات ابتدایی پرداخت.


درخواست كمك در مورد انتگرال
لطفی‌زاده سپس وارد دبیرستان البرز شهرستان تهران شد و تحصیلات متوسطه را با موفقیت به پایان رساند.
در 1321 و درحالی كه بیست و یك سالگی را پشت سر می‌گذاشت، با درجه لیسانس در رشته مهندسی برق از دانشگاه شهرستان تهران فارغ‌التحصیل شد.


عدد e
مقارن با جنگ جهانی دوم جلای وطن كرد و به قصد ادامه تحصیل رهسپار ایالا‌ت متحده شد.

در اونجا ابتدا وارد انیستیتو تكنولوژی ماساچوست ‌(MIT) شد و مدرك فوق لیسانس گرفت.

سپس در سال 1328 شمسی توانست تحصیلات دوره دكترا را در دانشگاه كلمبیای نیویورك با موفقیت به پایان برساند و در همانجا به تدریس تئوری سیستم‌ها در مهندسی مشغول شد.از سال 1338 به تدریس در دپارتمان مهندسی برق دانشگاه بركلی پرداخت و چهار سال بعد صاحب كرسی هستادی در اون دانشگاه شد.

از اون وقت به بعد، لطفی زاده به تدریس و پژوهش‌های خود در زمینه مهندسی كامپیوتر، برق، كنترل و سیستم‌ها پرداخته هست.

در 1965 میلادی، یعنی دوسال پس از كسب كرسی هستادی در دانشكده مهندسی برق، نظریه درخشان و بحث‌برانگیز <مجموعه‌های فازی> را در قالب یك مقاله علمی ارائه نمود.

این مقاله نه تنها زندگی علمی و پژوهشی او را دگرگون كرد، دنیا را نیز تكان داد.
لطفی زاده مردی ساده، فروتن و بی‌تكلف هست.

با این‌كه تمام وقت او صرف فعالیت‌هایی می‌شود كه با پیشبرد علم و مهندسی ارتباط دارند، وضعیت شغلی بسیار خوبی دارد.

او در سال 1991، یعنی وقتی كه به هفتاد سالگی رسید رسما بازنشسته شد ولی عجیب نیست كه فهرست فعالیت‌های مرد خلاق، باهوش و فعالی همچون او، پس از بازنشستگی، حتی شلوغ‌تر و متراكم‌تر از قبل باشد.
اكنون كه 85 سال دارد نیز، اگر در كالیفرنیا باشد، هر روز به دانشگاه می‌رود.

اما بسیاری از روزهای او صرف حضور در كنفرانس‌ها و همایش‌هایی می‌شود كه اغلب در شهرهای دیگر یا خارج از ایالا‌ت متحده برپا می‌شوند.

هربار كه به خارج می‌رود، شبانه سفر می‌كند تا وقت خود را در هتل‌ها و فرودگاه‌ها تلف نكند؛ زیرا برنامه كاری روزانه او بسیار فشرده هست.

لطفی‌زاده در وادی دانش، یك عاشق هست.

تاكنون دانشگاه‌های متعددی در سراسر دنیا لطفی زاده را برای دریافت دكترای افتخاری و مدال افتخار دعوت‌كرده‌اند.

او در فاصله سال‌های 1986 تا 2001 میلادی چهارده دكترای افتخاری از دانشگاه‌های فرانسه، آلمان، ایالا‌ت متحده، كانادا، اسپانیا، آذربایجان، چك و لهستان دریافت كرده هست.

پرفسور لطفی زاده در طول زندگی پربار خود موفق به كسب ده مدال و نشان افتخار از مؤسسات علمی جهان، به ویژه انجمن بین‌المللی مهندسان برق و الكترونیك، IEEE شده هست و نزدیك به پانزده جایزه بین‌المللی دیگر را به پاسداشت تلاش‌های بی‌وقفه خود در این عرصه از اون خود نموده هست.


تاكنون بیش از پانزده هزار مقاله علمی معتبر در زمینه منطق فازی منتشر شده هست، بیش از هزار اختراع مربوط به سیستم‌های فازی در ژاپن، و سایر نقاط جهان به ثبت رسیده هست.

تنها در ژاپن، جایی كه پژوهشگران زیادی به این رشته علاقه دارند و واژه فازی را گاهی با لهجه ژاپنی، <فاجی> می‌خوانند، بیش از دو هزار دانشمند فقط روی منطق فازی و سیستم‌های مبتنی بر اون كار می‌كنند.

لطفی كه لطفی‌زاده در حق علوم مهندسی كرد، براستی ستودنی هست.

نظریه او اكنون دیگر محدود به ریاضیات و مهندسی نمانده و بسیاری از اندیشه‌ها و تفكرات فازی را كه از صدها سال پیش در ذهن بشر مطرح بوده، دوباره در ابعادی جهانی برای انسان معاصر مطرح كرده هست.


این روزها علم هوش‌مصنوعی مدرن از نظریه فازی بهره فراوانی می‌برد.

اندیشه متعالی او قفلی را كه سال‌ها بر چارچوب علوم بشر باقی مانده بود، شكست و دریچه‌ای شد به سوی جهان پیچیده و ناشناخته‌ای كه انسان معاصر هنوز در تكاپوی شناختنش هست.
منبع: ماهنامه شبکه
[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

3:

یک از روش های جدید برای کنترل سیستم ها کنترل فازی یا روش فازیه که توسط هستاد ایرانی برای اولین بار مطرح شد و ژاپنی هااتوموبیلی با این روش ساختند که قادر بود خودش کنترل دنده عقب و پارک در جای مناسب را عهده بگیرد
اقا اجازه بدید درس سیستم کنترل خطی رو این ترم بگذرونم جزییات رو کامل براتون توضیح می دم

4:

سلام آقای سیروس
ممنون از لطفتون
چشم ما استقامت می کنیم

5:

کنترل رایانه توسط فکر به کمک نظریه فازی

دكتر حميد عربنيا، هستاد علوم كامپيوتر دانشگاه «جورجيا» سرپرست اين طرح می باشد ، هدف از طراحي اين سيستم كنترل رايانه با مغز (BCI) فراهم كردن امكان انتقال دستورالعملها به رايانه از طريق مغز (فكر) بدون نياز به دست هست.

لازم به ذکر هست که این تکنولوژی پیشرفته مبتني بر نظريه فازي هست كه توسط يك دانشمند ايراني ــ دكتر لطفي زاد ــ ابداع شده هست.
اين اولين بار هست كه از نظريه فازي در سيستمهاي BCI هستفاده ميشود و فكر ميكنم با اين كار بتوان به نحو مؤثرتري ايده كنترل رايانه با فكر كردن را محقق كرد.

اين سيستم بيشتر براي مشاغلي مثل خلباني و همينطور براي كمك به معلولان مؤثر هست.

البته كارايي سيستم به فرمانهايي خاص(بالا، پايين، چپ، راست و توقف) - كه عمده فرامين صادره از مغز را شامل ميشود - محدود هست و مثلا نميتوان مطلبي را براي تايپ كردن از ذهن به رايانه منتقل كرد.

به اين منظور از كلاهي با 16 الكترود هستفاده ميشود كه ارتعاشات بخشهايي مختلف مغز (جريان انرژي در مغز در اثر تفكر) را به رايانه منتقل ميكند.

با پردازش ميزان انرژي به خصوصي كه در هنگام هر فرمان در مغز جريان مييابد ميتوان به فرمان مورد نظر پي برد.

براي همين هست كه نميتوان از چنين سيستمي براي تايپ هستفاده كرد چون مثلا تشخيص انرژي مربوط به هر كلمه بسيار دشوار هست.

هستاد ايراني دانشگاه جورجيا با بيان اين كه اين طرح هنوز در مرحله تحقيقاتي هست و به مرحله كاربرد عملي نرسيده هست، خاطر نشان كرد: اين فنآوري كاملا عملي هست ولي هميشه خوب عمل نميكند چون مثلا اگر كسي ضمن هستفاده از سيستم عطسه كند همه چيز به هم ميريزد.

كار من بيشتر در زمينه «سوپركامپيوتينگ» و «موازات» در علوم كامپيوتر هست و بيشتر مقالات پژوهشي من در مجلات اين حوزه چاپ ميشود.

وقتي از يك رايانه هستفاده ميكنيد نميتوانيد كاري كنيد كه الكترونها سريعتر از سرعت نور حركت كنند لذا يك محدوديت پايه ي وجود دارد كه نميتوان اون را شكست و اغلب رايانهها يك پردازشگر (پروسسور) دارند و نميتوانند سريعتر از حد مشخص كار كنند بنابراين براي اين كه بتوان رايانههايي بسيار سريعتر از رايانههاي معمول ساخت بايد رايانههايي با چندين پروسسور ساخت كه ميتوانند هموقت با هم كار ميكنند كه به اين رشته موازات فرموده ميشود.

با بهرهگيري از اين علم ميتوان رايانههايي ساخت كه هزاران پروسسور (مغز) دارند.

از ايدههايي كه در اين زمينه مطرح هست ساخت پروسسورهايي به اندازه يك ميكروب با هستفاده از نانو فنآوري هست كه ميتوان صدها ميليون از اونها را ايجاد كرد و مثلا در رنگ ساختمان ريخت و به اين ترتيب ساختمانهايي داشت كه در رنگ ديوارهاي اون از ميليونها مغز رايانه تشكيل شده باشد.
[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

6:

متشکر از الطاف عالی!

فقط یک موضوعی پدرم دراومد اینقدر منو سیروس صدا کردند عزیز جان cyrus همان کوروشه البته جای تعجب نداره با سیاستی که بعضی ها در پیش گرفتند جوونهای مملکت ما اینقدر نسبت به تاریخ کشور خودشان بیگانه اند و بیشتر به شخصیت های عربی تمایل دارند! این در حالیه که همین حالا یک کارگردان انگلیسی در حال ساخت یک فیلم بزرگ تاریخی(همپای فیلم اسکندر مقدونی! ) به نام cyrus the great (کوروش کبیر) هستند ....میدونید که خارجی ها اصولا برای انگشت شمار افراد اینقدر ارزش قائل می شوند که به او صفت کبیر(great) دهند و اسکندر در نزد غربی ها یک بته که بهش لقب کبیر دادن..حالا ببینید کوروش چقدر بزرگه که دشمنانش یعنی غربی ها بهش خمچنین صفتی رو دادن..اونوقت 99.99% ایرانی ها حتی اسم لاتین کوروش رو هم نمی دونند..وای برما که به کجا می رویم

البته اسم واقعی منهم کوروش نیست ..کوروش کبیر شخصیت مورد علاقه منه

7:

سلام.
فعلاً این رو از ویکی و وبلاگ ها پیدا کردم..
خودم هم نمی دونم چیه...ان شاءالله بعداً یک تاپیک دربارش می زنم..
منطق فازی
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد.
پرش به: ناوبری, جستجو

مفهوم منطق فازی (Fuzzy logic) اولین بار در پی تنظیم نظریهٔ مجموعه‌های فازی به وسیلهٔ پروفسور لطفی زاده (۱۹۶۵ م) در صحنهٔ محاسبات نو ظاهر شد.
فهرست مندرجات
[مخفی شود]

* ۱ مقدمه
* ۲ ملاحظات آغازین
o ۲.۱ مجموعه‌های قطعی
o ۲.۲ مجموعه‌های فازی
o ۲.۳ متغیرهای زبانی
o ۲.۴ توابع عضویت
* ۳ عدم قطعیت
* ۴ انگیزه‌ها و اهداف
* ۵ جستارهای وابسته
* ۶ منابع
* ۷ پیوندهای بیرونی

[ویرایش] مقدمه

دانش مورد نیاز برای بسیاری از مسائل مورد مطالعه به دو صورت متمایز ظاهر می‌شود:

1.

دانش عینی مثل مدل‌ها، و معادلات، و فورمول‌های ریاضی که از پیش تنظیم شده و برای حل و فصل مسائل معمولی فیزیک، شیمی، یا مهندسی مورد هستفاده برنامه می‌گیرد.

2.

دانش شخصی مثل دانستنی‌هایی که تا حدودی قابل توصیف و بیان زبانی (linguistic) بوده، ولی، امکان کمی کردن اون‌ها با کمک ریاضیات سنتی معمولا وجود ندارد.

از اون جا که در عمل هر دو نوع دانش مورد نیاز هست منطق فازی می‌کوشد اون‌ها را به صورتی منظم، منطقی، و ریاضیاتی بایک دیگر هماهنگ گرداند.

[ویرایش] ملاحظات آغازین

منطق فازی از جمله منطق‌های چند‌ارزشی بوده، و بر نظریه مجموعه‌های فازی تکیه می کند.

مجموعه‌های فازی خود از تعمیم و گسترش مجموعه‌های قطعی به صورتی طبیعی حاصل می‌آیند.

[ویرایش] مجموعه‌های قطعی

مجموعه‌های قطعی (Crisp sets) در واقع همان مجموعه‌های عادی و معمولی هستند که در ابتدای نظریهٔ کلاسیک مجموعه‌ها معرفی می‌شوند.

اضافه کردن صفت قطعی به واقع وجه تمایزی را ایجاد می‌نماید که به کمک اون می‌شود یکی از مفاهیم ابتکاری و حیاتی در منطق فازی موسوم به تابع عضویت را به آسانی در ذهن به وجود آورد.

در حالت مجموعه‌های قطعی، تابع عضویت فقط دو مقدار در برد خود دارد:

آری و خیر (یک و صفر) که همان دو مقدار ممکن در منطق دو‌ارزشی کلاسیک هستند.

بنابراین:


\mathbf{\mu}_A(x) = \left\{\begin{matrix} 1 &\mbox{if}\ x \in A, \\ 0 &\mbox{if}\ x \notin A.

\end{matrix}\right.


که در اینجا \mathbf{\mu}_A(x) تابع عضویت عنصر x در مجموعه‌ قطعی A هست.

[ویرایش] مجموعه‌های فازی

مقالهٔ اصلی: مجموعه‌های فازی

برد تابع عضویت از {0,1} در مورد مجموعه‌های قطعی به بازهٔ بستهٔ [0,1] برای مجموعه‌های فازی تبدیل می شود.

[ویرایش] متغیرهای زبانی

مقالهٔ اصلی: متغیرهای زبانی

متغیرهای زبانی به متغیرهایی فرموده می‌شود که مقادیر مورد قبول برای اون‌ها به جای اعداد، کلمات و جملات زبانهای انسانی یا ماشینی هستند.

به عنوان مثال، فشار را می‌شود متغیری زبانی در نظر گرفت، که مقادیری از قبیل پایین، بالا، ضعیف، متوسط، و قوی را می تواند در خود جای دهد.

به زبان ریاضی داریم (T = Terms):

{پایین، بالا، ضعیف، متوسط، قوی} = (فشار)T

[ویرایش] توابع عضویت

مقالهٔ اصلی: توابع عضویت

[ویرایش] عدم قطعیت

مقالهٔ اصلی: عدم قطعیت

صفت عدم قطعیت، به صور گوناگون، در همهٔ زمینه‌ها و پدیده‌ها صرف نظر از روش شناسی مورد کاربرد جهت مطالعه، طراحی، و کنترل پدیدار می‌شود.


[ویرایش] انگیزه‌ها و اهداف

برای مقابله مؤثر با پیچیدگی روزافزون در بررسی، مطالعه، مدل‌سازی، و حل مسائل جدید در فیزیک، مهندسی، پزشکی، زیست شناسی، و بسیاری از امور گوناگون دیگر ایجاد و ابداع روشهای محاسباتی جدیدی مورد نیاز شده هست که بیشتر از پیش به شیوه‌های تفکر و تعلم خود انسان نزدیک باشد.

هدف اصلی اونست که تا حد امکان، رایانه‌ها بتوانند مسائل و مشکلات بسیار پیچیده علمی را با همان سهولت و شیوایی بررسی و حل و فصل نمايند که ذهن انسان قادر به ادراک و اخذ تصمیمات سریع و مناسب هست.

در جهان واقعیات، بسیاری از مفاهیم را آدمی به صورت فازی (fuzzy به معنای غیر دقیق، ناواضح، و مبهم) درک می‌کند و به کار می‌بندد.

به عنوان نمونه، هر چند کلمات و مفاهیمی همچون گرم، سرد، بلند، کوتاه، پیر، جوان، و نظائر اینها به عدد خاص و دقیقی اشاره ندارند، ذهن انسان با سرعت و با انعطاف پذیری شفرمود‌آوری همه را می‌فهمد و در تصمیمات و نتیجه گیریهای خود به حساب می‌گیرد.

این، در حالی ست که ماشین فقط اعداد را میفهمد و اهل دقّت هست.

اهداف شیوه‌های نو در علوم کامپیوتر اون هست که اولا رمز و راز اینگونه تواناییها را از انسان بیاموزد و سپس اونها را تا حد امکان به ماشین یاد بدهد.

قوانین علمی گذشته در فیزیک و مکانیک نیوتونی همه بر پايه منطق قدیم هستوار گردیده‌اند.

در منطق قدیم فقط دو حالت داریم: سفید و سیاه، آری و خیر، روشن و تاریک، یک و صفر، و درست و غلط.

از اون جا که ذهن ما با منطق دیگری کارهایش را انجام می‌دهد و تصمیماتش را اتّخاذ می‌کند، جهت شروع، ایجاد و ابداع منطق‌های تازه و چندارزشی مورد نیاز هست که منطق فازی یکی از اونها می‌باشد.

[ویرایش] جستارهای وابسته

* منطق
* منطق در فضای آگاهی
* هوش مصنوعی
* سامانه‌های خبره
* مجموعه‌های فازی

[ویرایش] منابع

* Zadeh L.A., 1965, "Fuzzy sets".

Information and Control 8: 338–353.

[1]

* Mendel, J.

M., Uncertain Rule-Based Fuzzy Logic Systems: Introduction and New Directions, Prentice Hall PTR, ۲۰۰۱.

ISBN: ۰-۱۳-۰۴۰۹۶۹-۳

* Kasabov, N.

K., Foundations of Neural Networks, Fuzzy Systems, and Knowledge Engineering, The MIT Press 1998.

ISBN: 0-262-11212-4


این هم یک وبلاگ جامع درباره منطق فازی:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
موفق باشید.


8:

اگر از ما پرسيده شود منطق فازي چيست شايد ساده ترين جواب بر پايه شنيده ها اين باشد که Fuzzy Logic يا Fuzzy Theory يک نوع منطق هست که روش هاي نتيجه گيري در مغز بشر را جايگزين مي نمايد.مفهوم منطق فازي توسط دکتر لطفي زاده ، پروفسور دانشگاه کاليفورنيا در برکلي، ارائه گرديد و نه تنهابه عنوان متدولوژي کنترل ارائه شد بلکه راهي براي پردازش داده ها، بر مبناي مجاز کردن عضايشانت گروهي کوچک به جاي عضايشانت گروهي دسته اي ارائه کرد.به جهت نارسا ونا بسنده بودن قابليت کامپيوتر هاي ابتدايي تا دهه 70 اين تئوري در سيستم هاي کنترلي به کار برده نشد.

پروفسور لطفي زاده اينطور هستدلال کرد که بشر به وروديهاي اطلاعاتي دقيق نيازي ندارد بلکه قادر هست تا کنترل تطبيقي را به صورت بالايي اجرا کند.پس اگر ماکنترل نماينده هاي فيدبک را در سيستم ها طوري طراحي کنيم که بتواند داده هاي مبهم را دريافت کند، اين داده ها ميتوانند به طور ساده تر و موثرتري در اجرا به کار برده شوند.

باين تعاريف منطق فازي داراي اين قدرت هست که در تنظيم سيستم ها از ميکرو کنترلهاي ساده وکوچک و جاسازي شده گرفته تا PC هاي چند کاناله شبکه شده بزرگ ياسيستم هاي کنترلي به کار برده شود.اين منطق داراي قدرت اجرايي در سخت افزار ،نرم افزار يا ترکيبي از هر دايشان اينهاست.در واقع منطق فازي راه ساده اي را براي رسيدن به يک نتيجه قطعي و معين بر پايه اطلاعات ورودي ناقص ، خطا دار، مبهم ودوپهلو فراهم ميکند.منطق فازي يک قانون ساده بر مبناي

” IF x And y THEN z “

را بيان ميکند.

به عنوان مثال به جاي برخورد با اصطلاحاتي نظير “SP=500F” ،”210<TEMP<220″ ،”T<1000F” ، اصطلاحاتي نظير

“IF (process is too cool) AND (process is getting colder) THEN

(Add heat to the process) “

Or

“IF (process is too hot) AND (process is heating rapidly) THEN

(Cool the process quickly)”

به کار برده شود.

درست مثل کاري که در هنگام دوش گرفتن انجام مي دهيم: در صورتي که آب خيلي سرد يا خيلي گرم باشد بدون اينکه از درجه دقيق آب اطلاعي داشته باشيم تنها بر پايه پردازش انجام شده در مغز به کمک دريافت دماي هوا از طريق حسگرهاي پوست با کمي سختي کشيدن آب را به سرعت به دماي دلخواه در مي آوريم يا اونکه ميتوانيم در يک اتاق به اشياءگوناگوني نگاه کنيم وتصميم بگيريم کداميک بيشتر شبيه صندلي هست ايشانا به امت نگاه کنيم و بگايشانيم کداميک شبيهJohn Wayne ايشانا کداميک بيشتر شبيه گاندي هست.منطق فازي قادر به تقليد اينگونه رفتارها اما با سرعت بسيار بالايي هست.از طرفي بايد به اين نکته هم توجه کنيم که تمامي سيستم هاي طبقه بندي ساخته ذهن انسان هستند و برچسب درست تا وقتي به يک سيستم طبقه بندي نسبت داده ميشود که سيستم کنترلي ديگر اون را رد نکند مثلا در تئوري نسبيت ديگر درست نيست بگايشانيم زمين دور خورشيد ميگردد پس خورشيد هم دور زمين مي گردد! يا به عنوان مثال ديگر، کشف موجودي عجيب در هستراليا که پلاتي پوس ناميده مي شودو بر خلاف پستانداران ديگر همانند خزندگان تخم ميگذارد و جوجه هاي جوان را شير مي دهد! با اين تعاريف مي توان فرمود که منطق فازي يک تکنولوژي کنترلي بسيار قدرتمند هست که به جاي ساختن يک حصار در اطراف يک طبقه بندي سعي دارد اون را به گونه اي توصيف کند که به ايده نزديک تر هست.

متغير هاي زبان شناختي :

در زندگي روزمره ،کلماتي را به کار مي بريم که اغلب براي توصيف متغيير ها هستفاده مي شوند.

به عنوان مثال هنگاميکه مي گايشانيم ” امروز سرد هست “ يا “دماي هوا امروز پايين هست “ از واژه ” پايين ” براي توصيف ” دماي هواي امروز “ هستفاده کرده ايم به اين معني که متغير دماي هواي امروز واژه “پايين” را به عنوان مقدار خود پذيرفته هست.واضح هست که متغير ” دماي هواي امروز ” ميتواند مقاديري نظير?3،?10-،?8-،?24و… را اختيار کند.هنگاميکه يک متغير ، اعداد را به عنوان مقدار بپذيرد ما يک چهارچوب رياضي مشخص براي فرموله کردن اون داريم اما هنگاميکه متغير واژه ها را به عنوان مقدار ميگيرد در اون صورت چهارچوب مشخص براي فرموله کردن اون درتئوري رياضيات کلاسيک نداريم.

در واقع در سيستم هاي عملي اطلاعات مهم از دو منبع سرچشمه مي گيرند : يکي از منابع افراد خبره که دانش و آگاهيشان را دردر مورد سيستم با زبان طبيعي تعريف مينمايند و منبع ديگر اندازه گيري ها و مدل هاي رياضي هستند که از قواعد فيزيکي مشتق شده اند .بنابر اين يک مساله مهم ترکيب اين دو نوع اطلاعات در طراحي سيستم هاست.

براي انجام اين ترکيب سوال کليدي اين هست که چگونه مي توانيم دانش بشري را به يک فرمول رياضي تبديل کنيم ؟

براي اينکه چنين چهارچوبي به دست آوريم مفهوم متغير هاي زباني تعريف شده هست.

در صحبت هاي عاميانه اگر يک متغير بتواند واژه هايي از زبان طبيعي را به عنوان مقدار بپذيرد يک متغير زبان شناختي ناميده ميشود.

براي فرموله کردن واژه ها در گزاره هاي رياضي از مجموعه هاي فازي براي مشخص کردن واژه ها هستفاده ميکنيم و تعريف ميکنيم: ” اگر يک متغير بتواند واژه هايي از زبان طبيعي را به عنوان مقدار خود بپذيرد اونگاه متغير زبان شناختي ناميده ميشود که واژه ها بوسيله مجموعه هاي فازي در محدوده اي که متغير ها تعريف شده اند مشخص مي گردد .

” پروفسور لطفي زاده در سال 1973 مفهوم زبان شناختي يا متغير هاي فازي را ارائه داد .در واقع يکي از ايشانژگي هاي منطق فازي در هستفاده از ساختار قانون پايه منطق فازي هست که در طي اون مسائل کنترلي به يک سري قوانين IF x And Y THEN z تبديل ميشوند که جواب گايشان خروجي مطلوب سيستم براي واقعيات ورودي داده شده به سيستم مي باشد.

اين قوانين ساده و آشکار براي توصيف جواب دهي مطلوب سيستم با اصطلاحاتي از متغيير هاي زبان شناختي به جاي فرمول هاي رياضي هستفاده مي شوند.

نکته جالب اينجاست که اگرچه سيستم هاي فازي پديده هاي غير قطعي و نامشخص را توصيف مي نمايد با اين حال تئوري فازي يک تئوري دقيق مي باشد.اجزاي ابتدايي و اصول اوليه تئوري مجموعه فازي :

در قسمتFuzzier يا تبديل فازي ، متغيير هاي با مقادير حقيقي به يک مجموعه فازي تبديل شده از طريق ماشين رابط فازي و قوانين پايه نتايج به قسمت غير فازي ساز يا Defuzzier منتقل شده که يک مجموعه فازي را به يک متغير با مقدار حقيقي تبديل مي نمايد.به بيان ديگر اطلاعات ورودي اغلب مقاديري پيچيده اند واين اعدادبه مجموعه هاي فازي تبديل مي گردند.مدل ها بر پايه منطق فازي شامل قوانين اگر ،اونگاه تفسير مي گردند.

حقيقت اون هست که سپس عبارت اگريک منطق مقدم بيان مي گردد و بر پايه اون ما حقيقت ديگر را مورد بررسي برنامه مي دهيم که بعد ا زاونگاه مي ايدو در اون نتيجه کار توضيح داده مي شود.در واقع منطق فازي تجربه و دانش انساني را به صورت ترکيبي از اعداد در مقابل ايشان برنامه مي دهد و او را قادر مي سازد تا تصميمي بر پايه رياضيات و منطق بگيرد.

نتيجه:

در جواب به چيستي منطق فازي يا منطق نادقيق شايد ساده ترين جواب بر پايه شنيده ها اين باشد که Fuzzy Logic يا Fuzzy Theory يک نوع منطق برنامه نايشانسي هست که روش هاي نتيجه گيري در مغز بشر را جايگزين مي نمايد.منطق فازي در واقع با هستفاده از مجموعه اي از معلومات نادقيق که با الفظ و جملات زباني تعريف شده اندبه دنبال هستخراج نتايج دقيق هست .

منطق فازي تکنولوژي جديدي هست که شيوه هاي مرسوم براي طراحي ومدل سازي يک سيستم را که نيازمند رياضيات پيشرفته و نسبتا پيچيد ه هست با هستفاده از مقادير و واقعيات زباني و يا به عبارتي دانش فرد خبره ، و با هدف ساده سازي وکارامد تر شدن طراحي سيستم جايگزين و يا تا حدود زيادي تکميل مي نمايد.

عليرغم اينکه منطق فازي بر پايه رياضيات پيشرفته و پيچيده برنامه دارد يادگيري اون بسيار آسان هست.از نظر تئو ري هر سيستمي که توسط منطق فازي طراحي شده باشد توسط ساير تکنيک هاي پياده سازي مرسوم نيز قابل پياده سازي هست اما ممکن هست اين شيوه ها نسبت به منطق فازي پيچيده ومشکل تر باشند

9:

با سلام خدمت دوستان عزيز

بنده دانشجايشان كارشناسي ارشد مهندسي نفت مي باشم كه مي خواستم پايان نامه ام را در زمينه شبكه هاي عصبي بردارم، ولي جديدآ خيلي به موضوع منطق فازي علاقمند شدم.

اكنون ميخوام براي پايان نامه ام با دوتاشون كار كنم، ولي با توجه به اينكه از هيچكدوم شناخت ندارم وبايد از صفر همه چيز را شروع كنم ميترسم نرسم پايان نامه ام رو كامل كنم.

لطف كنيد بگيد كه صرف ياد گرفتن ANN-BP و FL-Sugno در محيط MatLab هركدوم چقدر وقت ميبره؟ بعد پياده كردن خود مسآله هم خيلي وقتبره؟ ميخوام ببينم دوتا رو كار كنم يا از خير Fuzzy Logic بگذرم و فقط ANN-Back Propagation رو پيگير بشم؟ خواهشآ راهنمايي كنيد

10:

با سلام
کسی می تونه جمله زیر را به فارسی ترجمه کنه؟
Fuzy Linguisti Represntaion Model based on a Symbolic translation


94 out of 100 based on 44 user ratings 1294 reviews

@