هوش مصنوعی


هوش مصنوعیهوش مصنوعی
هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) بطور خلاصه ترکیبی است از علوم کامپیوتر، فیزیولوژی و فلسفه. این شاخه از علوم بسیار گسترده و متنوع است و از موضوعات و رشته های مختلف علوم و فن آوری، مانند مکانیزمهای ساده در ماشینها شروع شده، و به سیستمهای خبره ختم می شود. هدف هوش مصنوعی بطور کلی ساخت ماشینی است که بتواند "فکر" کند. اما برای دسته بندی و تعریف ماشینهای متفکر، می بایست به تعریف "هوش" پرداخت. همچنین به تعاریفی برای "آگاهی" و "درک " نیز نیازمندیم و در نهایت به معیاری برای سنجش هوش یک ماشین نیازمندیم.

به مدد تحقیقات وسیع دانشمندان علوم مرتبط، هوش مصنوعی از بدو پیدایش تا کنون راه بسیاری پیموده است. در این راستا، تحقیقاتی که بر روی توانایی آموختن زبانها انجام گرفت و همچنین درک عمیق از احساسات، دانشمندان را در پیشبرد این علم، یاری کرده است. یکی از اهداف متخصصین، تولید ماشینهایی است که دارای احساسات بوده و حداقل نسبت به وجود خود و احساسات خود واقف باشند. این ماشین باید توانایی تعمیم تجربیات قدیمی خود در شرایط مشابه جدید را داشته و به این ترتیب اقدام به گسترش دامنه دانش و تجربیاتش کند.

برای مثال به رباتی هوشمند بیاندیشید که بتواند اعضای بدن خود را به حرکت درآورد، او نسبت به این حرکت خود آگاه بوده و با سعی و خطا، دامنه حرکت خود را گسترش می دهد، و با هر حرکت موفقیت آمیز یا اشتباه ، دامنه تجربیات خود را وسعت بخشیده و سر انجام راه رفته و یا حتی می دود و یا به روشی برای جابجا شدن، دست می یابد، که سازندگانش، برای او، متصور نبوده اند.

هر چند مثال ما در تولید ماشینهای هوشمند، کمی آرمانی است، ولی به هیچ عنوان دور از دسترس نیست. دانشمندان، عموما برای تولید چنین ماشینهایی، از تنها مدلی که در طبیعت وجود دارد، یعنی توانایی یادگیری در موجودات زنده بخصوص انسان، بهره می برند.

آنها بدنبال ساخت ماشینی مقلد هستند، که بتواند با شبیه سازی رفتارهای میلیونها سلول مغز انسان، همچون یک موجود متفکر به اندیشیدن بپردازد.

مباحث هوش مصنوعی قبل از بوجود آمدن علوم الکترونیک، توسط فلاسفه و ریاضی دانانی نظیر بول (Boole) که اقدام به ارائه قوانین و تئوری هایی در باب منطق نمودند، مطرح شده بود. در سال 1943، با اختراع کامپیوترهای الکترونیکی، هوش مصنوعی، دانشمندان را به چالشی بزرگ فراخواند. بنظر می رسید، تکنولوژی در نهایت قادر به شبیه سازی رفتارهای هوشمندانه خواهد بود.

با وجود مخالفت گروهی از متفکرین با هوش مصنوعی که با دیده تردید به کارآمدی آن می نگریستند تنها پس از چهار دهه، شاهد تولد ماشینهای شطرنج باز و دیگر سیستمهای هوشمند در صنایع گوناگون هستیم.

هوش مصنوعی که همواره هدف نهایی علوم کامپیوتر بوده است، اکنون در خدمت توسعه علوم کامپیوتر نیز می باشد. زبانهای برنامه نویسی پیشرفته، که توسعه ابزارهای هوشمند را ممکن می سازند، پایگاههای داده ای پیشرفته، موتورهای جستجو، و بسیاری نرم افزار ها و ماشینها از نتایج تحقیقات هوش مصنوعی بهره می برند.دسته بازی من نصب نمیشه کمک کنید لطفعا

1:

در سال 1950 آلن تورینگ (َAlain Turing)، ریاضی دان انگلیسی، معیار سنجش رفتار یک ماشین هوشمند را چنین بیان داشت:

"سزاوارترین معیار برای هوشمند شمردن یک ماشین، اینست که اون ماشین بتواند انسانی را توسط یک پایانه (تله تایپ) به گونه ای بفریبد که اون فرد متقاعد گردد با یک انسان روبروست."

در این آزمایش شخصی از طریق 2 عدد پایانه (کامپیوتر یا تله تایپ) که امکان برقراری ارتباط (Chat) را برای وی فراهم می نمايند با یک انسان و یک ماشین هوشمند، بطور هموقت به پرسش و جواب می پردازد.


تبديل زرنگار به ورد
در صورتی که وی نتواند ماشین را از انسان تشخیص دهد، اون ماشین، هوشمند هست.
آزمایش تورینگ
آزمایش تورینگ از برنامه دادن انسان و ماشین بطور مستفیم در برابر یکدیگر اجتناب می کند و بدین ترتیب، چهره و فیریک انسانی مد نظر آزمایش نمايندگان نمی باشد.


سخت افزار انتقال فيلم
ماشینی که بتواند از پس آزمون تورینگ برآید، از تفکری انسانی برخوردار هست.
مدل سازی نحوه تفکر انسان، تنها راه تولید ماشینهای هوشمند نیست.


كرك يا سريالCorel VideoStudio 12
هم اکنون دو هدف برای تولید ماشینهای هوشمند، متصور هست، که تنها یکی از اون دو از الگوی انسانی جهت فکر کردن بهره می برد:

• سیستمی که مانند انسان فکر کند.


راهنمای خرید دی وی دی رایتر
این سیستم با مدل کردن مغز انسان و نحوه اندیشیدن انسان تولید خواهد شد و لذا از آزمون تورینگ سر بلند بیرون می آید.


ASUS or SMCمودم
از این سیستم ممکن هست اعمال انسانی سر بزند.

•سیستمی که عاقلانه فکر کند.


●*● دانلود ویندوز ویستـــــــــــای 2 مگـــــــابایتی ●*●
سیستمی عاقل هست که بتواند کارها را درست اجرا کند.


هک و کرک
در تولید این سیستمها نحوه اندیشیدن انسان مد نظر نیست.

این سیستمها متکی به قوانین و منطقی هستند که پایه تفکر اونها را تشکیل داده و اونها را قادر به هستنتاج و تصمیم گیری می نماید.

اونها با وجودی که مانند انسان نمی اندیشند، تصمیماتی عاقلانه گرفته و اشتباه نمی نمايند.

این ماشینها لزوما درکی از احساسات ندارند.

هم اکنون از این سیستمها در تولید Agent ها در نرم افزارهای کامپیوتری، بهره گیری می شود.

Agent تنها مشاهده کرده و سپس عمل می کند.

Agent قادر به شناسایی الگوها، و تصمیم گیری بر پايه قوانین فکر کردن خود هست.

قوانین و چگونگی فکر کردن هر Agent در راستای دستیابی به هدفش، تعریف می شود.

این سیستمها بر پايه قوانین خاص خود فکر کرده و کار خودرا به درستی انجام می دهند.

پس عاقلانه رفتار می نمايند، هر چند الزاما مانند انسان فکر نمی نمايند.

با وجودی که برآورده سازی نیازهای صنایع نظامی، مهمترین عامل توسعه و رشد هوش مصنوعی بوده هست، هم اکنون از محصولات این شاخه از علوم در صنایع پزشکی، رباتیک، پیش بینی وضع هوا، نقشه برداری و شناسایی عوارض ، تشخیص صدا و دست خط و بازی ها و نرم افزارهای کامپیوتری هستفاده می شود.

امیر صدیقی ، خرداد هشتادو چهار

2:

ممنون از مطالبی که فرستادید
من یه ایمیل برای شما فرستادم ولی نمیدانم رسید یا نه؟؟؟
باتشکر

3:

ایمیلتون رو دیدم .

جوابشو هم دادم

4:

هوش یك روبات را چگونه می‌سنجند؟

یك گروه از محققان سوئیسی معیار تازه‌ی پیشنهاد كرده‌اند كه می‌تواند نظیر یك آزمون هوش عام برای سنجش میزان هوش روباتهای مختلف مورد هستفاده برنامه گیرد.روشهای متعارف برای سنجش ضریب هوش انسانها، برای آزمودن هوش روباتها مناسب نیست زیرا این سیستمها داری حواس، توانائیهای ادراكی و محیطی كاملا متفاوت با انسانها هستند.چند دهه قبل نیز یك ریاضیدان انگلیسی به نام آلن تورینگ آزمون ساده ی را برای تشخیص هوشمند بودن كامپیوترها پیشنهاد كرده بود اما این آزمایش نیز به كار مقایسه توانایی نسبی روباتهای امروز نمی آ‌ید.آزمایش تورینگ نوعی آزمایش سیاه یا سفید بود: در این آزمایش معلوم می‌شد كه یا روبات به اندازه آدمی هوشمند هست و یا چنین نیست.آزمون تورین مبتنی بود بر بربرنامه ساختن فرمود و گو با روبات.

اگر روبات می‌توانست به نحو معناداری با مخاطب خود فرمود و گو كند، اونگاه از آزمییش موفق بیرون می‌آمد، در غیر این صورت مردود محسوب می‌شود.به نوشته هفته نامه علمی نیو سینتیست شین لگ و ماركوس هاتر در موسسه سوئیسی تحقیقات درباره هوش مصنوعی آزمون بدلیلی برای سنجش هوش سیستمهای هوشمند پیشنهاد كرده‌اند كه می‌تواند هوش انواع مختلف این سیستمها را، مانند سیستمهای رویت كامپیوتری، روباتها، سیستمهای پردازش زبان طبیعی، یا سیستمهایی كه در امور تجاری مورد هستفاده برنامه دارند، با یكدیگر مقایسه كند.هرچند هنوز در میان متخصصان در این خصوص كه تعریف "هوش" چیست توافقی وجود ندارد اما مجموعه‌ی از مشخصه‌ها در این زمینه مطرح می‌شود كه عموماً ناظر به توانایی برای دستیابی به اهداف معین در محیطهای متنوع هست.این دو محقق همین تعریف را درباره سیستمهای هوشمند به كار گرفته‌اند و هوش سیستمهای هوشمند را بر مبنای توانائی اونها در اجری اهداف پیچیده در چارچوب محیطهای خاص، در قیاس با همه دیگر انواع محیطهاف تعریف می‌كنند.اما محدودیتی كه در این تعریف وجود دارد اونست كه هنوز توافقی بر سر تعیین میزان پیچیدگی هر محیط میان متخصصان هوش مصنوعی وجود ندارد و دستیابی به چنین توافقی كار آسانی نیست.به عنوان مثال بر مبنای تعریف پیشنهادی كامپیوتر دیپ بلو متعلق به شركت "IBM" كه موفق شد گاسپاروف را در مسابقات شطرنج شكست دهد، از حیث ضریب هوش از یك كامپیوتر مجهز به آلگوریتم یادگیری كلی و عام، كم هوش تر هست زیرا تنها برای انجام یك وظیفه خاص طراحی شده هست.منبع :

raykaict.com


74 out of 100 based on 39 user ratings 364 reviews

@