هنر وکسل (Vexel) چیست؟


هنر وکسل (Vexel) چیست؟هنر وکسل (Vexel) چیست؟
هنر وکسل (Vexel) چیست؟


هنر وکسل چیست؟در مورد هنر وکسل در وب سایت های زیادی صحبت شده است. اما، حالا آیا شما می دانید هنر وکسل چیست؟

در مقاله امروز قصد داریم به بررسی و توضیح جامع هنر وکسلريال نجحوه سخت آن و اینکه چرا وکسل وکتور نیست بپردازیم. این مبحث یک مبحث تکنیکی است پس لطفا مطالب را قدم به قدم دنبال کنید. ابتدا یه بیان تفاوت میان طرح های وکتور و پیکسلی می پردازیم سپس توضیح می دهیم هنر وکسل چیست.

برداشت های نادرستی در مورد اینکه هنر وکل چیست وجود دارد و این به دلیل وجود تعریف نسبتا جدیدی است که این مبحث در مقایسه با اشکال دگر هنر دیجیتال دارد. بر اساس این تفاسیر نادرست، هنر وکسل به ایده ظهور عکاسی در وکتور تبدیل شده است... و این نادرست است.


هنر Raster (پیکسلی) و وکتور چیست؟

برای اینکه بفهمیم هنر وکسل چیست، ابتدا باید بدانیم هنر Raster و وکتور چیست. بسیاری از افرادی که از سایت های وکتور بازدید میکنند فرق بین این دو را می دانند، اما ما فرض می کنیم اولین بار است هنر دیجیتال به شما معرفی می شود. با یادگیری اصول، فهم بهتری انجام خواهد شد.


Raster چیست؟

وقتی در مورد هنر Raster صحبت می کنیم، در مورد هنری حرف می زنیم که بر اساس پیکسل است. یک پیکسل یک واحد مربع است که یک تصویر Raster بزرگ را می سازد. صفحات نمایشگر کا از پیکسل ساخته شده اند و این پیکسل ها در رنگ های مختلف چیزی را که ما در مانتیورهای خود مشاهده می کنیم را می سازند.

در اینجا یک تمرین برای شما داریم. یک فایل JPG/GIF/PNG انتخاب کرده و آن را در یکی از برنامه های[/url] گرافیکی باز کنید. حالا به مقدار 1000 درصد روی تصویر زوم کنید.


هنر وکسل (Vexel) چیست؟


پس از زوم کردن خواهید دید که تصویر از مربع های کوچکی ساخته شده است، این مربع ها همان پیکسل ها هستند. بنابراین هنر Raster بر مبنای پیکسل است.
تمرین دوم؛ مجددا یک فایل JPG/GIF/PNG انتخاب کرده و آن را در یکی از برنامه های [url=http://persiangfx.com/]گرافیکی باز کنید. حالا سایز تصویر را به مقدار 1000 درصد افزایش دهید. حالا یک تصویر فوق العاده بزرگ خواهید داشت.

هنر وکسل (Vexel) چیست؟یاهو چت روم های خود را تعطیل میکند

1:

به هر حال، وقتی شما سایز پیکسل ها را افزایش می دهید یک بازی فکری برای نرم افزار خود ایجاد کرده اید.


این 9 هکر مشهور جهان / تصاویر
برای تغییر دادن سایز یک تصویر 2x2 پیکسلی به یک تصویر 20x20 پیکسلی، نرم افزار شما مجبور هست بر پايه اطلاعاتی که دارد تخمین بزند چه رنگ هایی باید تکرار شود ما در مقیاس وسیع تر.


شوت کردن افراد مزاحم از چت روم

بر این پايه ، رنگ ها و تصویر وضوع و شفافیت خود را از دست می دهند و در نهای یک تصویر مات شده خواهید داشت.


راهنمایی * * به کمک همه نیازمندیم


وکتور چیست؟

توضیح اینکه وکتور چیست کمی سخت هست.


رمز گذاری روی فلش مموریها
وکتور از نقاط ساخته می شود.


آثار مسعود آقایی(طراحی پوستر)
این نقاط در کنار هم برنامه برنامه می گرند تا یک خط یا مسیر و یا مجموعه از نقاط و یا مسیرهایی که یک شکل یا شئ را پدید می آورند را بسازند.


فتوگرام
یک نقشه را تصور کنید، مسیر شما رفتن از نقطه A به B هست، مجموعه ای از این نقاط هماهنگ یک ناحیه ویا شکل را بر مبنای وکتور تعریف می کند.


منوگرام

این نکته را در نظر داشته باشید: در وکتور، برنامه شما می داند که نقطه A و B یک خط ایجاد می نمايند، این خط ممکن هست یک منحنی داشته باشد، در این صورت نرم افزار می داند منحنی در چه زاویه ای هست.

برنامه شما همچنین می داند شکلی که بین نقاط A و B و C تشکیل می شود با، رنگ زرد، به عنوان مثال، رنگ آمیزی خواهد شد.
هنر وکسل (Vexel) چیست؟


وقتی شما سایز تصویر وکتور را تغییر می دهید، به برنامه وکتور خود می گویید که می خواهید فاصله بین نقاط را را افزایش دهید.

در حالی که نسبت نقاط نسبت به یکدیگر در همان مرتبه برنامه دارد، کیفیت تصویر کم نمی شود.

یک نقشه را تصور کنید، اگر بخواهید یک نقشه بزر گ تر داشته باشید، نقاط نسبت به هم هیچ تغییر نکرده اند فقط فاصله بین اونها زیاد شده هست.

شما هنوز قادر به مطالعهنقشه هستید و اون را همانطور می بینید که یک نقشه با سایز معمولی هست.
هنر وکسل (Vexel) چیست؟اما وقتی من سایز تصویر وکتور را تغییر می دهم نقطه نقطه می شود حالا که می دانید وکتور و raster چیست، باید یک نکته دیگر را نیز بدانید.

یک تفسیر و برداشت نادرست این هست که هنگامی که سایز طرح های وکتور در فرمت های JPG/PNG/GIF تغییر داده می شود نباید کیفیت اونها کم شود.

جنبه وکتور طرح درون فایل سورس اصلی (EPS/AI...) برنامه دارد.

به اشتراک گذاشتن این تصاویر سخت هست مگر اینکخ اون را در قالبی که روی وب قابل نمایش هست ذخیره کنید، که این فرمت ها عبارتند از فایل JPG/PNG/GIF.این را با مجسمه ای که شما ساخته اید مقایسه می کنیم، اما شما می خواهید اون را با یک نفر در وب به اشتراک بگذارید، بنابراین با یک دوربین دیجیتال از اون یک عکس می گیرید.

سپس JPG نهایی را از طریق اینترنت برای فرد مورد نظر می فرستید و یا اون را روی یک وب سایت به نمایش می گذارید.

برنامه وکتور شما کاری شبیه این را انجام می دهد.

یعنی یک عکس فوری از اونچه در برنامه وکتور شما قابل مشاهده هست تهیه می کند و سپس اون را در قالب یک فرمت شناخته شده برای وب مثل JPG ذخیره می کند.بنابراین برای تکرار، این فایل سورس اصلی هست که مشخص می کند آیا اون raster هست یا وکتور نه فرمتی که شما روی وب مشاهده می کنید.ابزار، تکنیک و سبک حالا می خواهیم در مورد ابزار، تکنیک و سبک صحبت کنیم، چون سوالاتی از این نوع هنگامی که در مورد وکتور و وکسل صحبت می شود زیاد پیش می آید.

بنابراین می خواهیم ببینیم معنی این سه عبارت چیست:

ابزار: وقتی به یک لوازم یا رسانه در هنر رجوع می کنیم، در واقع به چیزی رجوع کرده ایم که یک قطعه هنری در اون شکل گرفته یا ساخته شده هست.تکنیک: وقتی درباره تکنیک در هنر صحبت می کنیم، به این که یک قطعه هنری ساخته شده و در این فرایند از جه روش ها و فرایندی هستفاده شده اشاره می کنیم.سبک: وقتی در مورد سبک در هنر صحبت می کنیم، منظور این هست که یک قطعه هنری چگونه به نظر می رسد، مشخصات و ویژگی ها و ظاهر اون قطعه هنری چیست.
حالا می خواهیم اون را با کاری که همه ما انجام داده ایم مقایسه کنیم.

فرض کنید با یک مداد روی یک تکه کاغذ یک کاراکتر کارتونی را نقاشی کرده اید.

این طرح از یک مرد آغاز می شود، سپس بر پايه اون حالات و جزییات دیگر را طراحی کرده ایم.

در این مثال:
لوازم قلم و کاغذ هست.

تکنیک شروع کار با مرد و سپس هستفاده از اون به عنوان الگو برای طراحی کاراکتر هست.


سبک یک طراحی یا نقاشی از یک شخصیت کارتونی هست.


بنابراین، ما می دانیم که وکتور یک لوازم هست، چون چیزی هست که فایل اصلی از اون ساخته می شود.برخی از امت اغلب وکتور را با سبک اشتباه می گیرند چون معمولا شبیه مجموعه ای از اشیاء مبتنی بر لایه هست، اما این یک برداشت اشتباه هست.

به مثال طراحی روی کاغذ بر می گردیم.

شما با نگاه کردن به اون می توانید بفهمید که این طرح با یک مداد روی کاغذ طراحی شده هست.

این شبیه چیزی هست که از اون ساخته شده که در مورد اکثریت طرح های وکتور صادق هست.
هنر وکسل (Vexel) چیست؟2:

با این حال این می تواند با کمی دانش بیشتر در مورد این که چه ابزارهایی در وکتور قابل دسترس هستند در رقابت باشد.

نتیجه ای که از گرادیانت مش ها به دست می آید با اشکال لایه لایه یکسان نیست، شکلی که به دست می آید شبیه یک تصویر طراحی شده با airbrush هست که هنوز یک وکتور هست بنابراین لوازم هست نه سبک.
هنر وکسل (Vexel) چیست؟


اثر هنری وکسل چیست؟
هنر وکسل لایه لایه کردن اشکال و خطوطی هست که بر مبنای raster یا پیکسل هستند که اغلب با هنر وکتور اشتباه گرفته می شوند چون ظاهری شبیه نمای اشکال لایه لایه به خود می گیرد.

به هر حال اگر اگر سایز یک تصویر وکسل را تغییر دهید، باعث می شود اون روی لایه های پیکسلی ساخته شود که قابلیت تغییر مقیاس ندارد، بنابراین کیفیت خود را از دست می دهد و مات و یا نقطه نقطه می شود.در تئوری، چون وکسل شبیه هنر وکتور به نظر می رسد، اگر در وکتور امکان پذیر هست، می توانید اون را در وکسل اجرا کنید.

برای مثال، به جای هستفاده از shape اط هستروک برای طراحی یک خط هستفاده کنید.

هستفاده از گرادیانت و پترن های حاوی شکل یکی دیگر از راه های انجام این کار هست.

به هر حال تنها چیزی که به عنوان وکسل در نظر گرفته نمی شود بازسازی گرادیانت مش ها هست.

این بیشتر یک افکت airbrush شده هست و لایه لایه کردن اشکال پیکسلی نیست.نکته کلیدی که باید به یاد داشته باشید این هست که وکسل لایه لایه کردن اشکال raster یا پیکسلی هست، وکتور نیست، بلکه شبیه اون هست و همانطور که قبلا فرمودیم، یک فایل مرجع هست که ابزارها را دیکته می کند، صرف نظر از اونچه به نظر می رسد.3:

اثر هنری وکسل چگونه ساوقتدهی می شود

اگر چه این نوع از هنر دیجیتالی قبل از اینکه اسمی به اون اختصاص داده شود نیز وجود داشته، بسیاری از امت آثار هنری وکسل را با این گمان که در حال طراحی یک اثر وکتور هستند طراحی می کردند.

اونها با هستفاده از لوازم Pen یا Lasso اشکال لایه لایه طراحی می کردند و سپس لوازم fill را روی لایه های پیکسلی واقع در برنامه های پیکسلی مثل Paintshop Pro اعمال می کردند، و فکر می کردند در حال طراحی یک طرح وکتور هستند، هر چند این طرح شباهت زیادی به وکتور داشت.پس از بحث های بسیار در مورد Nova Boards (یک فروم قدیمی که اعضای اون را نوجوانان تشکیل می دهند و در مورد هنر دیجیتال هست) و روشن شدن اینکه هنر وکتور چیست، امت کم کم فهمیدند که اونها چیزی را که فکر می کرده اند طراحی نمی کرده اند.
هنر وکسل چه چیزی نیست؟

بنابراین وکسل کردن لایه لایه کردن اشکل پیکسلی هست، بر این پايه ما می توانیم با اطمینان بگوییم که وکسل وکتور نیست.

ممکن هست شبیه وکتور باشد، اما از وکتور ساخته نشده هست.

همچنین یک برداشت نادرست دیگر نیز وجود دارد که هنر وکسل ترکیبی از [/url][url=http://persiangfx.com/] گرافیک وکتور با عناصر پیکسلی همپوشانی شده، مثل یک بافت هست.

این درست نیست، چون این برداشت بیشتر شبیه رسانه ترکیبی هست.


بسیاری از کاربران فتوشاپ فکر می نمايند هنگامی که از لوازم pen هستفاده نمايند یک اثر هنری وکسل طراحی کرده اند، این هم درست نیست، پس اجازه دهید توضیح بیشتری در این رابطه بدهم...برنامه های مبتنی بر Raster و هنر وکسل یکی دیگر از آیتم هایی که باعث سردرگمی برخی از کاربران می شود هستفاده از یک برنامه مبتنی بر پیکسل و وکتور هست.

منصفانه هست که بگوییم وقتی شما از لوازم Pen در ایلوستریتور (برنامه وکتور) هستفاده می کنید، در حقیقت در حال تولید یک شکل وکتور هستید.

بنابراین اگر از لوازم Pen در یک برنامه مبتنی بر پیکسل هستفاده کنید آیا یک شکل پیکسلی تولید می کند؟

یک باور اشتباه وجود دارد که فتوشاپ قادر به تولید اشکال وکتور نیست، بنابراین اشکالی که در این برنامه طراحی می شود پیکسلی هستند، بنابراین شما در حال ساخت یک اثر وکسل هستید.

برنامه های وکتور مثل ایلوستریتور به شما اجازه می دهند در وقت و اقعی روی تصویر زوم کنید، سپس حاشیه های صاف و یک دستی را نشان می دهد.

برنامه های مبتنی بر پیکل این گونه کار نمی نمايند و وقتی شما در فتوشاپ روی یک شئ وکتور زوم می کنید،لبه های پیکسل را به شما نشان می دهد.
هنر وکسل (Vexel) چیست؟


اگر به مسیر Image > Image Size بروید و سایز تصویر را تغییر دهید، سایز عناصر وکتور نیز تغییر خواهد کرد و حاشیه ها و لبه های ملایم و اشکال یک دستی را ایجاد خواهد کرد که این به راحتی با اشکال پیکسلی امکان پذیر نیست.

ترجمه متن تصویر************ تغییر سایز مستطیلی با گوشه های گرد به اندازه 500 %


هنر وکسل (Vexel) چیست؟


چرا وقتی می توان وکتور طراحی کرد به سراغ وکسل برویم حالا که ویژگی های وکتور را می دانیم، چرا به سراغ طراحی چیزی می روید که شبیه وکتور هست اما وکتور نیست؟ دلایلی برای انجام این کار وجود دارد، اما هیچ یک از اونها قطعی نیست.

بعضی از این دلایل ممکن هست به هستفاده از لوازم Pen در فتوشاپ بازگردد، در عین حال ممکن هست اونها اشکال وکتور زیادی طراحی نمايند که باید همه اشکال را پسکلی شوند.4:

این ممکن هست به این معنی باشد که اشکال در فایل سورس (در این مثال PSD)باید پیکسلی شوند، بنابراین اون یک طرح وکسل هست.

یکی دیگر از دلایل این هست که اونها با نحوه هستفاده از برنامه قدیمی تری که به طور خودکار از لوازم Pen اشکال پیکسلی می سازند آشنایی دارد (برای مثال Paintshop Pro).
هنر وکسل (Vexel) چیست؟


جمع بندی
با فهم مفهوم raster وکتور، می توانید مفهوم وکسل را بهتر درک کنید.

پس، چرا وکسل وکتور نیست؟ چون بر مبنای raster یا پیکسل هست.


برای کسانی که فقط قسمت جمع بندی مقاله را می خوانند باید بگویم که، طرح وکسل لایه لایه کردن اشکال پیکسلی هست که ظاهری شبیه طرح های وکتور دارند.

اینکه اون ر لوازم بدانیم، یا سبک و یا حتی تکنیک جای بحث دارد.

من ترجیح می دهم اون را وسیله در نظر بگیرم چون از اشکالی ساخته شده که روی لایه های پیکسلی برنامه دارند.


62 out of 100 based on 37 user ratings 262 reviews

@