بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)


بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)

گلکسی نوت اج، اولین گوشی با یک لبه‌ی خمیده در دنیا است که سامسونگ با تولید انبوه و ارائه‌ی آن به بازارهای مختلف دنیا، سعی کرد خلاقیت بخش تحقیق و توسعه‌ی خود را نشان دهد. اما لبه‌ی خمیده چه ارزش افزوده‌ای را برای کاربر دارد؟ امکانات اضافه شده به دلیل خمیدگی لبه‌ی گوشی، چقدر کارآمد هستند؟ در ادامه با بررسی زومیت از گلکسی نوت اج، محصول متفاوت سامسونگ همراه باشید.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
گلکسی نوت اج، گوشی هوشمندی است که به همراه گلکسی نوت ۴، جدیدترین پرچمدار سری نوت این کمپانی معرفی شد. این دستگاه همه‌ی قابلیت‌های گلکسی نوت ۴ را همراه دارد و مهم‌ترین تفاوت آن با نوت ۴ در لبه‌ی خمیده‌ای نوت اج است. سامسونگ با گلکسی نوت 4 و سری Galaxy A نشان داد که قصد دارد تغییراتی را در زمینه طراحی ظاهری تلفن‌هایش اعمال کند. این موضوع در پرچمدار جدید سری اس این کمپانی کره‌ای، یعنی گلکسی اس ۶ هم نمود پیدا کرد و کنگره‌ی جهانی موبایل دیدیم که سامسونگ به جای پلاستیک، از شیشه و فلز در تلفن جدیدش استفاده کرد. اما در کنار گلکسی نوت ۴، تلفن دیگری با نام گلکسی نوت اج معرفی شد که فرم فکتوری متفاوت داشت. نوت اج در واقع همان نوت ۴ با همان قابلیت‌ها و قلم دیجیتال است و فقط لبه سمت راست نمایشگر آن کمی خمیده شده است. سامسونگ سعی کرده با ارائه قابلیت‌ها و تولبارهای متنوع برای این لبه خمیده، خلاقیت خود را کاربردی کند.
به نظر می‌رسد سامسونگ بیش از آن که به فکر ارائه پرچمداران اصلی خود با نمایشگر خمیده باشد، با تولید محصولات سری اج مثل گلکسی نوت اج و گلکسی اس ۶ اج در پی آزمایش ایده نمایشگر با لبه‌های خمیده و گرفتن بازخوردها است. به هر حال این لبه خمیده قابلیت‌های جالب و کاربردی را به تلفن شما اضافه می‌کند و از طرفی گوشی شما را به یک ابزار متفاوت و گیک‌پسند تبدیل می‌کند. با این حال خمیده شدن لبه نمایشگر چندان بی‌ایراد هم نیست و بر روی ارگونومی دستگاه تاثیر منفی می‌گذارد.

بررسی ویدیویی


گلکسی نوت اج توسط دفتر سامسونگ در ایران در اختیار برنامه گرفت تا مورد نقد و بررسی برنامه گیرد و نقاط قوت و ضعف آن برای مخاطبان آشکار شود. قیمت این دستگاه هم اکنون در بازار ایران حدود دو میلیون و پانصد و پنجاه هزار تومان است.
طراحی ظاهری

گلکسی نوت اج از نظر طراحی شباهت‌های بسیاری به گلکسی نوت 4 دارد. این دستگاه از همان فریم فلزی به همراه پوشش‌ای از جنس پلاستیک بهره می‌برد که با شکل خاصی طرح‌دار شده است. در عین حال خمیدگی موجود بر روی نمایشگر این دستگاه در سمت راست، موردی نیست که به سادگی بتوان از آن گذر کرد.
گلکسی نوت 4 اولین دستگاه تجاری سامسونگ است که از نمایشگر خمیده بهره برده و سامسونگ تلاش کرده این رویکرد را بعنوان یک خلاقیت به نام خود ثبت کند. این در حالی است که خمیدگی موجود در گوشه‌ی سمت راست نمایشگر موجب تغییر ارگونومی و شیوه‌ی در دست گیری دستگاه شده و کار کردن با آن نیازمند صرف مدتی زمان برای عادت کردن کاربر خواهد بود. این خمیدگی تقریباً قسمت جلو و پشت گوشی را به یکدیگر رسانده و به نوعی گوشه‌ی تیز در انتها ایجاد می‌کند.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
این گوشه‌ی خمیده واکنش‌های بسیار متفاوتی از سوی جامعه‌ی کاربران و منتقدان به همراه داشت که از نقدهای شدید تا ستایش محض را شامل می‌شد. ساختار خاص نوت اج موجب شده این فبلت در قیاس با برادر خود، گلکسی نوت 4، با وجود برخورداری از نمایشگر 5.6 اینچی که 0.1 اینچ کوچکتر از نوت 4 است، حدود 4 میلی‌متر عریض‌تر و 2 میلی‌متر کوتاه‌تر باشد. وزن نوت اج نیز 174 گرم، 2 گرم سبک‌تر از نوت ۴ است.
جدای از این ساختار خاص، کلیت طراحی نوت اج با نوت 4 یکسان است. قلم استایلوس در مکان اختصاصی خود در پایین دستگاه جای گرفته که میزبان ورودی microUSB نیز هست. با این حال برخلاف سایر دستگاه‌های ساخت سامسونگ، کلید پاور/قفل گلکسی نوت اج به بالای دستگاه منتقل شده است. فرستنده‌ی IR و ورودی جک هدفون هم در همین قسمت بالایی جای گرفته‌اند. در گوشه‌ی سمت چپ شاهد کلیدهای تنظیم صدا از جنس آلومینیوم تراش خورده هستیم.
برای نمایش تصاویر در سایز بزرگتر بر روی تصاویر کلیک کنید:

بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
در صورتی که تلاش کنید گلکسی نوت اج را به شیوه‌ی معمول و همانند سایر گوشی‌ها در دست بگیرید با مشکل مواجه خواهید شد. اما زمانی که دستگاه به شکل مناسبی در دستان شما جای گیرد، احساس نا امنی در برابر افتادن دستگاه یا حس نبود راحتی کافی به شما منتقل نخواهد شد. البته بخاطر عریض بودن ، تصور استفاده با یک دست از این گوشی چندان کاربردی نخواهد بود. ماهیت نوت اج نیز بیش از آنکه مربوط به خانواده‌ی گوشی‌ها باشد، به دسته‌ی فبلت‌ها تعلق دارد که استفاده از دو دست برای تعامل با آن را به یک پیش‌شرط بدل می‌کند.
در مجموع لبه‌ی خمیده‌ی دستگاه می‌تواند از نگاه برخی زیبا و مدرن و در نگاه برخی دیگر نامتقارن و نه چندان جذاب به نظر برسد. این دقیقا به سلیقه‌ی شما بستگی دارد که از نوت اج با لبه‌ی خمیده خوشتان بیاید یا برعکس. آنچه مشخص است خمیدگی نوت اج بیشتر از گلکسی اس ۶ است و همین عامل باعث می‌شود تا ارگونومی دستگاه نسبت به گلکسی نوت ۴ بدتر باشد. لبه‌های فلزی دستگاه باعث می‌شوند تا نه تنها دوام دستگاه در دراز مدت افزایش یابد بلکه در زمان استفاده نیز حس بهتری نسبت به نسل‌های قبلی گلکسی نوت به کاربر منتقل شود.
نمایشگر و اسپیکر

گلکسی نوت اج به یک نمایشگر 5.6 اینچی QHD مجهز شده که در گوشه‌ی خود دارای یک خمیدگی با رزولوشن 2560 در 160 پیکسل است. صفحه‌نمایش این دستگاه از یک تکه‌ی شیشه‌ای یک‌دست ساخته شده که بر روی نمایشگر منعطف (اما تثبیت شده) AMOLED برنامه گرفته است. این بدین معناست که نمی‌توانید خمیدگی نمایشگر را به میل خود تغییر دهید، این موضوع را به این دلیل اعلام می‌کنیم که بعضی از کاربران تصور می‌کردند که نمایشگر خمیده‌ی نوت‌ اج به میل کاربر خم و راست می‌شود! برخلاف آنچه در گلکسی اس 6 اج شاهدش هستیم، گلکسی نوت اج تقریباً گوشه‌ی سمت راست نداشته و انحنای آن به پنل پشتی منتهی می‌شود.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
نمایشگر نوت اج از نظر فناوری، رزولوشن و کیفیت تصویر، تفاوت خاصی با گلکسی نوت 4 نداشته و به ادعای دیسپلی میت، یکی از بهترین نمایشگرهای موجود در بازار است. نمایش واقعی رنگ‌ها، کنتراست بسیار خوب، نمایش عمیق رنگ مشکی و مناسب بودن رنگ سفید، روشنایی کافی و مصرفِ پایین، همگی در کنار رزولوشن چشمگیر 1,440p موجب شده‌اند تا با تصاویر خیره‌کننده‌ای روبرو باشیم که چشمان کاربر را خیره می کنند.
این صفحه نمایش قادر به نمایش دقیق و عمیق مشکی است، سفید را بسیار نزدیک به LCDها پخش می‌کند و از این بابت کنتراست خارق‌العاده‌ و نزدیک به بی‌نهایت دارد. این موضوع باعث می‌شود تا تماشای ویدیو در گلکسی نوت اج به امری لذت بخش تبدیل شود و بازی‌ها نیز عالی به تصویر کشیده شوند.
نمایشگر نوت اج یک ردیف با عرض 160 پیکسل بیشتر از نوت 4 دارد که باعث شده سامسونگ از اصطلاح +QHD برای اشاره به آن استفاده کند.
در انتهای قسمت پایین پنل پشتی، اسپیکر دستگاه جای گرفته که هنگام استفاده از فبلت، مستعد پوشیده شدن توسط دستان کاربر است و هنگام قرارگیری بر روی سطح نیز صدای آن کاهش می‌یابد.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
این گوشی از یک اسپیکر تک کاناله‌ی نه چندان قوی بهره می‌برد که چه از نظر کیفیت صدا و چه حجم صدای خروجی، در مقابل دستگاه‌هایی همچون اچ‌تی‌سی وان ام ۸ یا اکسپریا زد ۳ حرفی برای گفتن ندارد.
دوربین

گلکسی نوت اج همچون گلکسی نوت 4 به یک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی مجهز شده و از لرزشگر اپتیکال (OIS) نیز بهره می‌برد. دوربین بسیار خوبِ گلکسی نوت اج قادر است عکس‌هایی با حداکثر وضوح ۳۴۵۶ در ۴۶۰۸ پیکسل تهیه کند. سامسونگ در بخش جلویی یک دوربین ۳.۷ مگاپیکسلی برای نوت اج در نظر گرفته که از لنز با f/1.9 بهره می‌برد. کیفیت تصاویر سلفی گرفته شده با نوت اج بسیار خوب ارزیابی می‌شود و دفترچه دیجیتال ساخته شده توسط سامسونگ از حالت‌های محبوب و کاربردی برای ثبت تصاویر سلفی نیز برخوردار است.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
از اعداد و ارقام که بگذریم، کیفیت تصویر و ویدیو‌های ثبت شده با نوت اج بسیار بالاست و این دوربین با جزییات زیاد تصاویری با نویز کم شکار می‌کند. همانطور که می‌دانید دوربین این نوت خمیده بسیار شبیه گلکسی نوت 4 است و از لحاظ عکس‌برداری چه در محیط‌های داخلی و زیر نور مصنوعی و چه در محیط‌های خارجی با نور کافی، بسیار عالی کار خود را انجام می‌دهد.
سامسونگ از سنسور ساخت سونی در نوت اج استفاده می‌کند. اما به علت استفاده از الگوریتم‌های پردازش تصویر در دستگاه‌های سامسونگ، کیفیت عکس‌ها در این گوشی‌ها به مراتب وضوح و رنگ‌های بهتری دارند. در ادامه به تصاویر نمونه‌ای که با گلکسی نوت اج به ثبت رسیده، نگاهی بیندازید تا شدت ثبت جزییات و برجای گذاشتن رنگ صحیح از سوژه‌های مختلف را متوجه شوید. در ادامه می‌توانید نمونه تصاویر گرفته شده با دوربین این تلفن را مشاهده کنید.

بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge) بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
سامسونگ حالت‌های مختلفی برای عکس‌برداری چه در دوربین جلویی و چه در دوربین پشت برای کاربر فراهم کرده است. یکی از حالت‌های مهم عکس برداری، حالت HDR است که در گلکسی نوت اج شاهد تصاویری فوق‌العاده با کمترین میزان اشباع رنگ هستیم.
گلکسی نوت 4 و گلکسی نوت اج، در ردیف اولین دستگاه‌هایی برنامه می‌گیرند که سامسونگ آن‌ها را به لرزشگیر اپتیکال مجهز کرده است. حال اگر پردازنده قدرتمندی که در نوت اج به کار رفته را در کنار OIS بگذارید، نتیجه آن تصاویری شفاف، با وضوح بالا و رنگ‌هایی طبیعی خواهد شد. علاوه بر این در زمان فیلم و عکس‌برداری کمتر شاهد تاثیر منفی لرزش دست بر کیفیت عکس‌ها هستیم.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
از نظر فیلم‌برداری، گلکسی نوت خمیده‌ی سامسونگ علاوه بر فیلم‌برداری با رزولوشن 720p (با نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه)، قادر به ضبط ویدیو‌های 1080p (با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه) و ویدیو‌هایی با رزولوشن 2160p با ۳۰ فریم بر ثانیه است. کیفیت تمام ویدیو‌های ضبط شده با نوت اج فوق العاده به نظر می‌رسند و سامسونگ به صورت کلی در بحث دوربین، همچون گلکسی نوت 4 عالی عمل کرده است.
نرم‌افزار

با توجه به لبه‌ی خمیده‌ی نمایشگر گلکسی نوت اج، سامسونگ برای محصول خود نرم‌افزار و رابط کاربری متفاوتی را تدارک دیده و آن را Revolving UI نام نهاده است. با توجه به استفاده از لبه‌ی خمیده‌ی صفحه‌ی نمایش و رابط کاربری جدید سامسونگ برای این موضوع، می‌توان از امکانات متعدد آن استفاده کرد. در واقع رابط کاربری گلکسی نوت اج یک صفحه‌ی خانگی با چندین و چند کاربرد است که می‌توان با استفاده از آن به اپلیکیشن‌ها و ویجت‌های بی شماری دسترسی پیدا کرد.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
سامسونگ امکان کنترل آیکون‌های نمایش داده شده را در اختیار کاربر گذارده و حتی می‌توان پنل‌های متعددی را نیز برای قسمت خمیده‌ی گوشی تعریف کرد. سامسونگ توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند تا همچنان به توسعه‌ی اپلیکیشن‌ها برای این قابلیت بپردازند، چراکه گلکسی S6 اج نیز چنین امکانی را در اختیار کاربران خواهد گذاشت. با استفاده از ابزار مدیریت پنل جانبی می‌توان این پنل را شخصی سازی کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که نمی‌توان تمام اپلیکیشن‌ها را به پنل اضافه کرد. همچنین امکان حذف برخی از اپلیکیشن‌های پیش‌فرض نیز وجود ندارد.
علاوه بر انواع اپلیکیشن‌ها، ویجت‌ها و ابزار‌ها در حاشیه‌ی خمیده‌ی صفحه‌ی نمایش می‌توان اعلانیه‌ها را نیز مشاهده کرد. با یک لمس ساده می‌توان اعلانیه‌های نمایش داده شده را باز یا بسته کرد. علاوه بر نمایش اعلانیه‌ها در نوار بالایی گلکسی‌نوت اج، می‌توان شمایی از تماس‌های از دست رفته را نیز در پنل جانبی دید.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
با کشیدن نوار بالای پنل خمیده، می‌توان به ابزار‌های متعددی همچون خط‌کش، چراغ‌قوه، ضبط‌کننده‌ی صدا و تایمر به همراه کورنومتر اشاره کرد. ایده‌ی برنامه گرفتن این ابزار‌ها در داخل قسمت خمیده‌ی نمایشگر بسیار جالب و هوشمندانه است و در برخی مواقع استفاده از خط‌کش کاربردی است، هرچند شاید استفاده از سایر ابزار‌ها در این قسمت چندان ساده و کاربردی نباشد.
با کشیدن انگشت روی قسمت خمیده بصورت عمودی به سمت بالا، تنها این قسمت از صفحه‌ی نمایش روشن شده و اطلاعاتی را از قبیل زمان، دمای هوا و تاریخ می‌توان دید. کشیدن انگشت به سمت بالا و پایین، اعلانیه‌های موجود را برای کاربر نمایش می‌دهد. در صورتی که پشت میز نشسته باشید و سمت خمیده به سمت شما باشد، افراد مقابل قادر نخواهند بود آنچه را که شما می‌بینید، مشاهده کنند.
یکی از قابلیت‌های دیگری که می‌توان با استفاده از قسمت خمیده‌ی نمایشگر از آن بهره برد، نمایش ساعت و تاریخ در ساعات مشخصی از شبانه روز است. برای مثال می‌توان این قابلیت را برای ساعت ۲۳ تا ۶ صبح تنظیم کرد و با استفاده از آن بتوان بدون نیاز به لمس گوشی، ساعت را دید. با توجه به اینکه تنها قسمت خمیده‌ی گوشی برای نمایش ساعت استفاده می‌شود، می‌توان با قراردادن گوشی روی صفحه‌ی نمایش به منظور عدم دریافت صدا اعلانیه‌ها، تنها با نگاه به قسمت خمیده، از ساعت آگاه شد.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
اما افراد چپ‌دست چگونه باید از این امکان استفاده کنند؟ سامسونگ با در نظر گرفتن افراد راست دست در اولویت اول، گلکسی‌نوت اج را تولید کرده است، با این حال می‌توان با سر و ته کردن گوشی و تغییر ۱۸۰ درجه‌ی رابط کاربری، این امکان را نیز برای افراد چپ‌دست قابل استفاده کرد. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که وجود کلید فیزیکی در گلکسی‌نوت اج، وضعیت را نامتعارف می‌کند.
وجود قسمت خمیده در صفحه‌ی نمایش گلکسی نوت اج، مزایا و معایبی دارد، که در ادامه به بررسی کاربردهای نرم‌افزاری موجود در آن خواهیم پرداخت:
کنترلرهای دوربین

ثبت تصاویر با استفاده از دوربین گلکسی نوت اج به موجب قرارگرفتن کلید‌های کنترلی این گوشی‌هوشمند در ابتدا شاید کمی نامعقول به نظر برسد، اما با استفاده از آن می‌توان به این نتیجه رسید که برنامه گرفتن کلید‌های نرم‌افزاری برای کنترل دوربین در قسمت خمیده‌ی صفحه‌ی نمایش، فرآنید تصویر برداری را بسیار ساده می‌کند. در گوشی‌‌های‌هوشمند معمول، معمولا کلید شاتر در داخل کادر دوربین برنامه می‌گیرد و از این رو می‌توان با انگشت شست تصویر دلخواه را ثبت کرد. حال آنکه در گلکسی نوت اج کنترل‌های دوربین در قسمت خمیده برنامه می‌گیرد و می‌توان همچون دوربین‌های استاندارد، کلید شاتر را از قسمت بالا فشار داد. در حالت افقی کنترل در سمت راست و در حالت عمودی در میان قسمت خمیده برنامه می‌گیرد.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
همانطور که گفتیم پس از عادت کردن به محل شاتر در بالا پنجره ی دوربین و قسمت خمیده‌ی نمایشگر، به‌نظر می‌رسد که این مکان بهترین جا برای قرارگرفتن کلید شاتر است، چراکه می‌توان با تمرکز و تسلط بهتری تصاویر را ثبت کرد. ضمنا باید به این نکته اشاره کرد که قرارگرفتن کلید شاتر در قسمت خمیده، آن را به یک گوشی مناسب برای ثبت تصاویر سلفی تبدیل کرده است.
با قرارگرفتن کنترل‌های دوربین در قسمت بالای صفحه‌ی نمایش، دسترسی به تنظیمات نیز کمی سخت‌تر است. همچنین باید به این موضوع نیز اشاره کرد که بعضا در صورت عدم توجه به نوع قرارگیری انگشتان، کلید‌های تنظیم حجم صدا نیز فشرده می‌شود که این موضوع نتیجه‌ای جز ثبت چندین تصویر در حالت Burst ندارد. همچنین در صورتی که چند اعلانیه وجود داشته باشد، باید پس از بررسی آن‌ها به ثبت تصاویر پرداخت، چراکه با نماش اعلانیه‌ها نمی‌توان به کلید شاتر دسترسی پیدا کرد و باید اعلانیه‌ها مشاهده کرده و سپس اقدام به عکاسی کرد.
خواندن، ارسال پیامک و مشاهده‌ی ویدئو

یکی از نکات جالب در مورد منوی نمایش داده شده در قسمت خمیده، پنهان شدن آن در زمان باز کردن اپلیکیشن‌ها است و می‌توان با کشیدن انگشت روی آن، این منو را دوباره ظاهر کرد. در زمان ارسال و دریافت پیام‌ها یا مشاهده‌ی ویدئوی، این منو محو می‌شود که می‌توان آن را به‌عنوان یک فاکتور مثبت در نظر گرفت.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
اعلانیه‌ها

با توجه به اینکه قسمت خمیده بصورت عرضی در گوشی برنامه گرفته، می‌توان اعلانیه‌ها و تیتر اخیار را بصورت عرضی روی آن خواند. با استفاده از این قابلیت می‌توان پیام‌های دریافتی را به‌راحتی و بصورت عرضی خواند. گلکسی نوت اج در مورد قابلیت‌های نرم‌افزاری، کاربردهای بسیار زیادی در اختیار کاربران می‌دهد و البته می‌توان هزاران قابلیت جدید و خلاقانه را نیز برای آن متصور شد. برای آنکه دید بهتری نسبت به قابلیت‌های لبه‌ی منحنی شکل بدست آورید، بررسی ویدیویی زومیت از نوت اج را از دست ندهید.
بازده و عملکرد

گلکسی نوت اج، سخت‌افزاری مشابه برادرش، گلکسی نوت 4 دارد. در دل این دستگاه پردازنده چهارهسته‌ای اسنپدراگون 805 با فرکانس ۲.۷ گیگاهرتز جای گرفته است. حافظه رم ۳ گیگابایتی و پردازنده گرافیکی Adreno 420 در کنار پردازنده اصلی، این دستگاه را به یک ابزار قدرتمند تبدیل می‌کند که از پس اجرای هر اپلیکیشن و بازی سنگینی برمی‌آید. حافظه رم ۳ گیگابایتی باعث می‌شود تا چندوظیفگی در آن به راحتی انجام شود و چندین اپلیکیشن را بتوان همزمان در آن اجرا کرد. چندوظیفگی در نوت اج ساده‌تر از همیشه انجام می‌شود و کاربر به راحتی می تواند اپلیکیشن‌های مختلف را از لبه‌ی خمیده انتخاب کرده و اجرا کند به همین دلیل وجود پردازنده‌ی قدرتمند بیشتر از همیشه حس می‌شود.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
همان طور که در جدول مربوط به بنچمارک‌ها نیز مشاهده می‌کنید، این تلفن از نظر قدرت و بازده بسیار شبیه به گلکسی نوت ۴ است و اندکی از نوت ۴ پایین‌تر است. دلیل این شباهت در نتایج نیز، شباهت سخت‌افزار دو تلفن است. در واقع گلکسی نوت اج همان گلکسی نوت ۴ است که لبه سمت راست آن خمیده شده و قابلیت‌هایی برای استفاده از این لبه خمیده اضافه شده است. به نظر می‌رسد دلیل اندک اختلاف نتایج بنچمارک‌ها نیز همین اپلیکیشن‌ها و تولبارهای نوت اج است که کمی رابط کاربری تلفن را نسبت به نوت ۴ سنگین‌تر کرده است.

عمر باتری

خوشبختانه در گلکسی نوت اج شاهد طول عمر باتری مناسبی هستیم. این دستگاه که به یک باتری با ظرفیت۳۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی مجهز شده، می‌تواند به خوبی شما را تا یک روز و نیم حتی با استفاده نسبتا سنگین همراهی کند.
همانطور که می‌دانید گلکسی نوت‌های جدید به نمایشگری با رزولوشن QHD مجهز شده‌اند. همین نمایشگر قادر است درصد بالایی از انرژی باتری را از آن خود کند و باتری را سریع‌تر از نسل‌های پیشین این دستگاه به صورت کامل تخلیه کند. اما سامسونگ مانع این اتفاق شده تا حتی در این گوشی‌های QHD شاهد طول عمر باتری مناسبی باشیم.
گلکسی نوت اج سامسونگ با پشتیبانی از تکنولوژی شارژ FastCharge به راحتی در کمتر از ۳۰ دقیقه، ۵۰ درصد شارژ می‌شود اما شارژ شدن ۵۰ درصد باقی مانده نزدیک به یک ساعت و نیم طول می‌کشد. به صورت کلی شارژ صفر تا صد نوت اج نزدیک به دو ساعت زمان می‌برد. شارژ سریع ۵۰ درصد اول باتری، برای بسیاری از موقعیت‌ها که به شارژ سریع با ماندگاری بیشتر باتری نیاز دارید، بسیار راهگشا است. ظاهرا گلکسی نوت اج در دو حالت ۹ ولت با شدت جریان ۱.۶۴ آمپر و ۵ ولت با ۲ آمپر شارژ می‌شود. ۵۰ درصد اول با ولتاژ بالا و ۵۰ درصد دوم با ولتاژ پایین شارژ می‌شود.
بررسی گلکسی نوت اج (Galaxy Note Edge)
باتری این دستگاه در آزمایش استاندارد پخش فیلم زومیت توانست ۱۰ ساعت و ۵۰ دقیقه دوام بیاورد. در این تست یک فیلم با رزولوشن 720p آنقدر روی تلفن با شارژ کامل پخش می‌شود تا شارژ آن کاملا تخلیه شده و خاموش شود. در طول این مدت نیز روشنایی تصویر روی ۵۰ درصد تنظیم شده و تمام اتصالات شامل وای‌فای، بلوتوث و... خاموش هستند.
در صورتی که بدون توقف با این تلفن به مرور وب بپردازید، ۹ ساعت و ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا شارژ آن کاملا تخلیه شود که این موضوع نشان از این دارد که گلکسی نوت اج به یک باتری قدرتمند مجهز شده و شما را به هیچ عنوان ناامید نخواهد کرد. در تست باتری AnTuTu هم این تلفن نتیجه ۱۱٫۱۶۰ را کسب کرد که بسیار نتیجه خوبی تلقی می‌شود.
طی مدت زمانی که این تلفن در اختیار ما بود و با آن کار می‌کردیم متوجه شدیم که عمر باتری آن همچون گلکسی نوت ۴، در حدی بسیار خوب است و در این زمینه فقط اندکی از برادرش ضعیف‌تر است که آن هم قابل چشم‌پوشی است.
جمع‌بندی

گلکسی نوت اج یک محصول نوآورانه و نامتعارف است. محصولی که به گفته‌ی سامسونگ مورد استقبال کاربران برنامه گرفته است. لبه‌ی خمیده‌ی این گوشی در بسیاری از شرایط به کاربر کمک می‌کند تا امور مورد نظر خود را بصورت ساده‌تر و کارآمدتر از گذشته انجام دهد و البته در برخی شرایط نیز مشکل ساز می‌شود. ارگونومی دستگاه به خوبی نوت ۴ نیست اما لبه‌ی خمیده در اپلیکیشن‌های مختلف از جمله نوت برداری، عکس‌برداری و غیره، کمک می‌کند تا به ابزارهای مرتبط با آن‌ها به سادگی دسترسی داشته باشید. از طرفی، نوت اج از نظر ظاهری نسبت به گوشی‌های هوشمند رایج بازار، فرق می‌کند و از این بابت می‌تواند نظر افرادی که به دنبال گوشی متفاوت هستند را به خود جلب کند. اما این اولین تجربه‌ی سامسونگ در استفاده از صفحه نمایش خمیده بود و کره‌ای‌ها در گلکسی اس ۶ اج که پس از نوت اج روانه‌ی بازار شد، در این لبه تغییراتی را ایجاد کردند که به نظر محصول نهایی کاربردی‌تر شده و ارگونومی آن نیز بهبود یافته است. گلکسی نوت اج از نظر سخت‌افزاری در بخش‌های دوربین، صفحه نمایش، پردازنده و باتری در سطح بسیار خوبی برنامه دارد و نرم‌افزار آن نیز به لطف قلم S-Pen ده‌ها قابلیت کاربردی را در اختیارتان برنامه می‌دهد.
نقاط قوت
  • نمایشگر باکیفیت
  • دوبین بسیار خوب
  • پردازنده قدرتمند
  • عمر باتری قابل قبول
  • قلم دیجیتال S-Pen
  • امکانات نرم‌افزاری متنوع برای لبه خمیده

نقاط ضعف
  • ارگونومی بد به خاطر وجود لبه خمیده
  • برآمدگی دوربین در پشت دستگاه
  • اسپیکر ضعیف56 out of 100 based on 51 user ratings 226 reviews

@