یک روز از زندگی کارگران تولید کننده آیفون در کارخانه پگاترون


یک روز از زندگی کارگران تولید کننده آیفون در کارخانه پگاترونیک روز از زندگی کارگران تولید کننده آیفون در کارخانه پگاترون
یک روز از زندگی کارگران تولید کننده آیفون در کارخانه پگاترون

به گزارش سازمان غیر دولتی China Labor Watch ، در دومین کارخانه بزرگ تامین کننده قطعات اپل، زنان حامله و کارگران زیر سن قانونی، هر هفته بیش از ۶۶ ساعت کار می کنند و این در حالی است که مجبورند کارت ساعت های تحریف شده ای را امضا کنند. زیرا حداکثر ساعت کار قانونی در چین ۴۹ ساعت در هفته است.

یکی از بازرسان مخفی این سازمان غیر دولتی هم که در نقش یک کارگر در این کارخانه مشغول شده بود، هنگامی برای دستشویی رفتن درخواست استراحت کرد، توسط سرپرست بخش مربوطه مورد توهین و شماتت واقع شد.

China Labor Watch به تازگی نتایج تحقیقاتش از پشت صحنه سه کارخانه عضو گروه پگاترون را منتشر کرده است. این گروه صنعتی تامین کننده اصلی قطعات شرکت های مایکروسافت، دل، اچ پی و اپل به شمار می روند.این گزارش شامل ۸۶ مورد تخلف قانونی و اخلاقی از حقوق کارگران در این مجموعه است. اما اغلب رسانه های خبری بر روی بخشی از آن تمرکز کردند که با آیفون ارزان قیمت جدید در ارتباط است.


اپل هم در بیانیه گفت آنچه این گزارش ادعا می کند «برای ما جدید هستند و به سرعت در خصوص آنها تحقیق خواهیم کرد. تیم بازرسی ما همین هفته به پگاترون، RiTeng و AVY خواهد رفت تا بازدید ویژه ای داشته باشد. اگر تیم بازرسی کشف کند که کارگران کمتر از میزان قانونی حقوق دریافت می کنند یا اینکه هیچ اضافه کاری برای مدت زمان کار طولانی شان دریافت نمی کنند، پگاترون را مجبور خواهیم کرد که این هزینه ها را تمام و کمال پرداخت نماید.»


تیم تحقیقاتی China Labor Watch طی ماه ها تحقیقات مخفیانه، توانست با کارگران رابطه ای صمیمانه بربرنامه کرده و حتی برخی نیروهای خود را به عنوان کارگر در این کارخانه ها استخدام کند.

*******


۶:۳۰ صبح: در خوابگاه تان بیدار می شوید. منتظر رسیدن سرویس کارخانه هستید.


۸:۱۰ صبح: کارگران، (شامل دانش آموزانی که اینجا مشغول کارورزی هستند و قسمتی از درآمدشان را به مدارس می دهند، یا افراد زیر ۱۸ سال، یا زنان حامله) روزشان را با یک گردهمایی ۲۰ دقیقه ای شروع می کنند که حقوقی بابتش به آنها پرداخت نمی شود. در این مراسم آنها باید با صدای بلند شعارهایی مانند «کیفیت، انضباط، اتحاد. من بهترین هستم! سخت کار کن!» را تکرار کنند و همزمان دست بزنند یا به حالت خبردار نظامی بایستند. افرادی هم که این کارها را درست انجام ندهند، توبیخ خواهند شد. چنین مراسم هایی معمولا سه بار در روز برگزار می شوند.


۸:۳۰ صبح: کار آغاز می شود. هر روز کاری معمولا ۱۲ ساعت در پای خط مونتاژ به طول می انجامد. ۹۰ دقیقه هم زمان استراحت برای نهار و دستشویی در اختیار دارید. بدون هیچ صحبتی. از جای تان تکان نمی خورید. و در ایستگاه کاری تان حتی آب هم نمی نوشید. بدون هیچ تماس تلفنی. اگر کارتان را زود تمام کنید، باید بنشینید و تا پایان وقت کتابچه راهنمای کارکنان را مطالعه کنید.


۹:۳۰ صبح: فعالیت مفرر امروز مونتاژ کاورهای پشتی آیپد است. سهمیه شما ۶۰۰ عدد در روز، یا دقیقه ای یک عدد است.


۱۰:۳۰ صبح: از مدیر تیم تان درخواست وقت استراحت برای دستشویی می کنید، «هیچ کس دیگری چنین درخواستی ندارد. فقط تو یکی به همچین دردی دچار شده ای!»


۱۲ ظهر: وقت نهار. در نهارخوری کارخانه هر وعده صبحانه ۰.۳۳ تا ۰.۸۱ دلار آب می خورد و خرج هر وعده نهار و شام ۱.۶۳ دلار است. کیفیت غذا بد است و شام معمولا همان باقی مانده نهار است که گرم شده. البته هر چهارشنبه یک تکه میوه رایگان هم توزیع می شود.


۱ بعد از ظهر: بازگشت به کار. منتخبی از جملات تادیبی مدیران بخش: «اگر از دستورات سرپیچی کنی، تا ساعت ۱۲ ظهر زیر خورشید داغ نگهت می دارم.»، «کدام حرامزاده ای حرف زد؟»، «اگر ببینم کسی زیر میزش را تمیز نکرده، تمام خط مونتاژ باید تا شب رایگان کار کنند، بقیه را به دردسر نیندازید.»


۵ بعد از ظهر: استراحت. پردیزه کارخانه دارای سوپر مارکت، اداره پست، بانک، سالن اصلاح، کتابخانه با دسترسی به اینترنت، زمین بسکتبال و سالن بدنسازی است. در اینجا زمین بسکتبال و سوپرمارکت از همه محبوب ترند. حتی با وجود اینکه قیمت موارد غذایی بسیار بالا است.


۷ بعد از ظهر: هیچ مهمانی حق ورود ندارد. شایعه پراکنی ممنوع است. نباید حقوق دریافتی تان را فاش کنید. خارج از مناطق ویژه تعیین شده حق استعمال دخانیات ندارید. اصلا امکان خروج بروشورها و کتابچه ها را ندارید. به هیچ وجه اجازه برگزاری اعتصاب ندارید (اخراج برای متخلفان).


۸.۳۰ شب: هفته ای یک بار باید کارت ساعت تحریف شده ای را امضا کنید که برای بازرسان شرکت اپل پر می شود. این برگه شامل ۱۰ تا ۱۶ ساعت اضافه کاری است. در حالی که میزان واقعی اضافه کاری بیش از ۲۰ ساعت است. کارگران بسته به میزان اضافه کاری شان، دستمزدی برای امرار معاش شان دریافت می کنند.


۹ شب: پس از مراسم گردهمایی غروب، و معطل شدن در صف امنیتی، سوار سرویس های کارخانه می شوید تا برای به دست آوردن غذایی شاید بیشتر قابل خوردن باشد، به بازار شبانه بیرون بروید.


۱۰ شب: به خوابگاه بر می گردید. جایی که صدها نفر کارگر باید از یک دوجین دوش اشتراکی استفاده کنند. قوانین خوابگاه: حیوان خانگی ممنوع. الکل ممنون. نشستن در بالکن ممنوع. جابجایی اتاق ها یا تخت ها ممنوع. قماربازی ممنوع. میهمان خارج از محل کار ممنوع (اخراج متخلفان).


۱۱ شب: بالاخره موفق می شوید دوش بگیرید. آب سرد است.


۱۱:۳۰ شب: با ۱۱ کارگر دیگر به یک اتاق این خوابگاه خسته کننده و ملال آور می روید. چند دقیقه ای با موبایل تان اینترنت گردی می کنید، تا خواب شما را در بر گیرد...


بیدار می شوید و تکرار یک روز دیگر

Fastcompanyتبلیغات مشترک اندروید و کیت کت

1:

چه بد


خبری بد برای کاربران گلکسی سامسونگ!

2:

همینه که پیشرفت میکنن
بد نیس یه روز کاری از کارمندای ادارات ایران رو هم بذارید


68 out of 100 based on 53 user ratings 778 reviews

@