اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها


اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌هااندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
اخیرا گوگل و اپل نسبت به ارائه نسخه‌ی جدید از سیستم‌عامل‌های خود با نام‌های اندروید آبنبات چوبی و iOS 8 اقدام کردند، هرچند این سیستم‌عامل‌ها تفاوت‌های بسیاری دارند، اما از جنبه‌های مختلف بسیار شبیه به هم هستند.اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
به تازگی شاهد معرفی دو سیستم عامل مطرح دنیای موبایل یعنی اندروید آب‌نبات چوبی و iOS 8 همراه با‌ عرضه‌ی نسل جدید محصولات گوگل و اپل بودیم، با اینکه برخی از امکانات جدیدی که اپل به سیستم عاملش اضافه کرده است برای کاربران اندروید جدید نبود، اما در نبردی که برنده‌ی نهایی کاربران خواهند بود اشکالی ندارد، ایده‌های خوب از سیستم‌عاملی به دیگری راه پیدا کنند، مخصوصاً اگر باعث بهتر شدن آن نیز شوند.
بعد از معرفی آیفون 6 و ارائه‌ی iOS 8، گوگل نیز پس از مدت‌‌ها نسخه‌ی جدیدی از سیستم‌عامل اندروید را با تغییرات اساسی به کاربران معرفی کرد. اندروید 5 یا آب نبات چوبی برای اولین بار همراه با تبلت نکسوس 9 و فبلت نکسوس 6 به دست مصرف کنندگان رسید. در حالی که در ساخت این دو سیستم عامل تفاوت‌های اساسی وجود دارد اما شباهت‌های زیادی نیز بین آن‌ها وجود دارد که در ادامه این شباهت‌ها را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد، همراه زومیت باشید.
طراحی

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
پس از ارائه‌ی iOS 7 و تغییرات گسترده در رابط کاربری برخی کاربران از اینکه طراحان این شرکت در استفاده از اشیاء واقعی برای طراحی آیکون‌ها و منوها زیاده روی کرده‌اند احساس نارضایتی کردند. فلسفه‌ای پشت این طراحی وجود دارد که به عنوان طراحی Skeuomorphic شناخته می‌شود و برنامه است رنگ‌های متمایزتر و رابط کاربری مسطح‌تری را به وجود آورد.

IOS 8 همانند نسل قبل توزیعی انقلابی نیست و اپل به اصلاحاتی در سیستم‌عامل و اضافه کردن چند قابلیت کاربردی بسنده کرده است. این قابلیت‌ها برای کاربران اندروید بسیار آشنا به نظر می‌رسند، پیشنهاد کلمه‌بعدی وقتی جواب پیام کوتاهی را می‌دهید یا امکان استفاده از صفحه کلید‌های غیر اپلی و یا به اشتراک گذاری فایل‌ها به سبک گوگل درایو و توانایی برنامه‌ها برای ارسال اطلاعات به یکدیگر از جمله این امکانات جدید بودند. اندروید 5 نیز از طراحی مسطح بهره‌مند شده است، اما زبان طراحی متریال گوگل تغییرات انقلابی نسبت به اندروید کیت‌کت دارد؛ آیکون‌ها و منوها در آب‌نبات چوبی هماهنگ‌تر شده و انیمیشن‌ها تغییرات زیبا و زیادی داشته‌اند. آبنبات چوبی نیز مانند iOS 8 از رابط کاربری رنگارنگی بهره می‌برد، اما رنگ‌ها نسبت به سیستم عامل اپل مقداری متمایزتر به چشم می‌آیند.
کارایی

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
iOS 8 مانند نسل قبلی از معماری ۶۴ بیتی بر روی سخت‌افزاری ۶۴ بیتی بهره می‌برد. با توجه به این موضوع و این حقیقت که سیستم عامل اپل مشخصا سبک‌تر از اندروید بوده و منابع کمتری را درگیر می‌کند، همچنین کنترل و هماهنگی کامل سخت‌افزار و نرم‌افزار اغلب باعث شده بود دستگاه‌های اپلی با مشخصات پایین‌تر نسبت به تلفن‌های قدرتمند اندرویدی کارایی بهتری را به نمایش بگذارند، اما این روند ممکن است با ارائه‌ی اندروید 5 یا آب‌نبات چوبی تغییر یابد. پشتیبانی کامل از پردازش ۶۴ بیتی و ماشین مجازی کاملاً باز طراحی شده‌ی آرت که نرم‌افزارها را ”قبل از اجرا» به جای ”در زمان اجرا» به زبان ماشین تبدیل می‌کند باعث بهبود گسترده‌ای در سرعت و واکنش پذیری سیستم عامل و نرم‌افزارها خواهد شد.
شخصی سازی

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
تعجب نخواهید کرد اگر بگوییم در این زمینه اندروید بسیار جلوتر از iOS برنامه گرفته است. هنوز کاربران مجبورند نرم‌افزارهای غیر قابل حذف مانند Stocks را در صفحات خانگی خود ببینند و شخصی سازی رابط کاربری این سیستم عامل به تعویض تصویر پیش‌زمینه و رنگ‌ها خلاصه می‌شود. خوشبختانه اپل امکان استفاده از صفحه کلیدهای غیر اپلی را به iOS 8 افزوده است و همانطور که می‌بینید حالا صفحه کلید آیفون نیز می‌تواند کلمه‌ی بعدی را حدس بزند.
عمر باتری

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
اندروید آبنبات چوبی از تکنولوژی بهبود عمر باتری به نام Project Volta استفاده می‌کند که به گفته‌ی گوگل بهبودی۳۰ درصدی را نسبت به کیت‌کت ارائه خواهد کرد، علاوه بر آن ماشین مجازی جدید نیز سریع‌تر نرم‌افزارها را اجرا خواهد کرد که در نتیجه به بهبود عمر باتری منتهی خواهد شد. قبل از این در مورد کارایی بالا و استفاده‌ی بهینه از منابع سخت‌افزاری در iOS 8 صحبت کردیم اما وجود باتری قدرتمندتر در آیفون 6 نشان دهنده‌ی سخت‌افزار تشنه‌ی انرژی در این دستگاه است. در حقیقت اکثر پرچمداران اندرویدی از باتری‌های قوی‌تری نسبت به اپلی‌ها بهره می‌برند بنابراین دور از ذهن نخواهد بود که با به روز رسانی آن دستگاه‌ها به نسخه‌ی جدید اندروید عمر باتری بهتری نسبت به رقبای اپلی از خود نشان بدهند.
بازی‌ها

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
اپل رابط نرم افزاری Metal را به توسعه دهندگان بازی معرفی کرد و در طرف مقابل گوگل از OpenGL ES 3.1 در آبنبات چوبی پشتیبانی می‌کند و بسته‌ی نرم افزاری الحاقی جدیدی را برای توسعه دهندگان بازی در نظر گرفته است. هر دو تولید کننده وعده‌ی بازی‌هایی با گرافیک در حد کنسول را در محصولات خود می‌دهند پس باید استقامت کرد و دید کدام یک از آن‌ها در زمینه‌ی بازی‌ها موفق‌تر عمل خواهند کرد و کاربران بیشتری را به سمت خود جلب می‌کنند.
به روز رسانی

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
اپل بروزرسانی‌های خود را به صورت همزمان برای تمام دستگاه‌های پشتیبانی شده عرضه می‌کند در حالی که کاربران دستگاه‌های اندرویدی باید منتظر شرکت‌های سازنده باشند تا به روزرسانی دستگاه خود را دریافت کنند، اما این روند در نسخه‌ی پنجم اندروید تغییر خواهد کرد. سرویس گوگل پلی خود مسئولیت به روزرسانی قسمت‌های حیاتی را بر عهده گرفته و هر ۶ هفته به روزرسانی‌های ضروری را انجام خواهد داد تا دستگاهی برای دریافت این به روزرسانی‌ها زمان زیادی را منتظر تولید‌کننده نماند.
حفظ سلامتی

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها

هر دو سیستم عامل برای کار با سخت‌افزارهای مرتبط با سلامتی برنامه‌ریزی شده‌اند، هم تجهیزات جانبی مثل ساعت‌ها و دستبندها و هم سنسورهای داخلی در تلفن‌های همراه به خوبی در کنار این سیستم‌عامل‌ها کار خواهند کرد اگرچه فقط اپل به اشتراک گذاری این اطلاعات را با نرم‌افزارهای ثالث ممنوع کرده است. اپل در نرم‌افزار Health با نام‌های بزرگی در زمینه‌ی پزشکی و بهداشت مانند کلینیک مایو همکاری می‌کند تا راهی برای ذخیره‌ی امن داده‌های سلامتی و روشی مؤثر برای پی‌گیری وضعیت سلامتی کاربران به دست آورد. همچنین رابط برنامه‌نویسی به نام HealtKit برای توسعه دهندگان وجود دارد. از طرف دیگر گوگل در اندروید آب‌نبات چوبی نرم‌افزار Google Fit را برنامه داده است، این شرکت با شرکایی مانند آدیداس، ایسوس، Whithing ، Runkeeper و پولار همکاری می‌کند همچنین دست‌بندهای نایکی نیز قسمتی از سخت‌افزارهای پشتیبانی شده توسط گوگل فیت هستند، اما تقریباً معادل مستقیمی در اندروید برای Health اپل وجود ندارد و گوگل این موضوع را بر عهده‌ی تولیدکنندگان برنامه داده است.
پرداخت الکترونیکی

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
متأسفانه این مورد در کشور ما کاربرد زیادی ندارد، اما دنیا به سمت استفاده‌ی هرچه بیشتر از دستگاه‌ها الکترونیکی برای پرداخت پیش می‌رود و همین موضوع اپل را مجبور کرد که سری جدید تلفن‌های همراهش را با قابلیت NFC عرضه کند؛ همچنین با iOS 8 سیستم پرداخت الکترونیکی Apple Pay که رقیب مستقیم Google Wallet است معرفی شد. کاربران اپل می‌توانند با شناساندن اثر انگشت خود به آیفون و برنامه دادن آن در برابر سیستم پرداخت NFC خریدهای خود را به شیوه‌ی جدیدی پرداخت کنند. اگرچه این سیستم فعلاً فقط در ایالات متحده قابل استفاده است و فقط از قابلیت پایه‌ای مثل پرداخت هزینه‌ی خرید فراتر نمی‌رود، اما در آینده پیشرفت بیشتری خواهد داشت. در نقطه‌ی مقابل کاربران گوگل به علت اینکه احتمالاً دستگاهشان از قابلیت شناسایی اثر انگشت بهره نمی‌برد، باید مدت بیشتری را صرف شناسایی خود به سیستم و گرفتن بارکد مورد نیاز معطل شوند.
اکوسیستم

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
اکنون سیستم عامل‌های موبایل به درجه‌ی خوبی از بلوغ رسیده‌اند و هم برای iOS و هم برای اندروید نرم افزارهای فوق‌العاده زیادی برای تلفن‌ها و تبلت‌ها وجود دارد. به نظر می‌رسد هر دوی این سیستم عامل‌ها قصد دارند دامنه‌ی حضور خود را در سه زمینه‌ی اتوماسیون خانگی، سنجش سلامت و سیستم‌های کامپیوتری درون اتومبیل افزایش دهند. البته روش دو شرکت برای رسیدن به این هدف فرق می‌کند. از یک سو اپل تمامی سخت‌افزار و نرم‌افزار را خود تولید می‌کند و می‌فروشد و از طرف دیگر گوگل وظیفه‌ی ساخت سخت‌افزار را به عهده‌ی شرکای خود می‌گذارد.
جمع‌بندی

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها

با توجه به اینکه مدت زیادی از انتشار هر دو سیستم عامل نگذشته است و شانس استفاده‌ی طولانی از آن‌ها نداشته‌ایم نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم که کدام سیستم عامل موفق‌تر از دیگری عمل می‌کند. اما به سادگی می‌توانیم تفاوت‌های کلیدی آن‌ها را ببینیم و مقایسه کنیم و با توجه به انتظاراتمان دستگاهی با سیستم‌عامل مناسب‌تر را تهیه کنیم. در حالی که در اندروید می‌توانید بیشترین حد شخصی سازی را داشته باشید، اما iOS به خوبی با سخت‌افزار و نرم‌افزارها هماهنگی دارد و از منابع سیستم حداکثر استفاده را می‌کند. از طرف دیگر با اینکه فروشگاه نرم‌افزاری اپل از بهم ریختگی کمتری رنج میبرد، اما در پلتفرم اندروید نرم‌افزارها متنوع‌ترند و امکان استفاده از منابع دیگری غیر از فروشگاه گوگل پلی برای دریافت نرم‌افزار وجود دارد. اپل دو مدل تلفن همراه و دو مدل تبلت را به کاربرانش معرفی کرده است که در زیبایی و سرعت جزو بهترین‌های بازار هستند اما کاربران اندروید امکان انتخاب دستگاه مورد علاقه‌شان را از میان انبوهی سخت‌افزار با برندهای مختلف دارند.
اگر شما طرفدار سفت و سخت هرکدام از این سیستم‌عامل‌ها باشید برای استفاده از سیستم‌عامل رقیب وسوسه نخواهید شد، حقیقت این است که این روزها اندروید و iOS بیشتر از همیشه به هم شبیه شده‌اند. آن‌ها کار مشابهی را انجام می‌دهند اما از راه‌های متفاوت و از این رقابت شدید بین دو غول فناوری در نهایت کاربران نفع خواهند برد.


منبع:http://www.zoomit.irی

1:

جنگ ستارگان: مقایسه iOS 8.1 و اندروید 5

چیزهای زیادی در دنیا هستند که می‌توانند باعثشوند یک گیک (معمولا این واژه به عشاق سینه چاک فناوری و رایانه اتلاق می‌شود) از خوشحالی بال در بیاورد، اما شاید هیچ‌کدام به اندازه آپدیت شدن دستگاه مورد علاقه‌اش او را خوشحال نکند!
ابتدا وی به شدت به دستگاهش وابسته می‌شود، درست مثل روز‌های اولی که اون را خریده بود.


اچ‌تی‌سی گوشی ۵.۵ اینچی Hima Ace Plus را با بدنه‌ی ضد آب رونمایی می‌کند
توجه دائم او به اعلان‌های اون دیدنی هست! گاهی اوقات فرد گجت را تا چند روز از خود جدا نمی‌کند؛ بعد هم هیجان زاید‌الوصفش برای کشف ویژگی‌های جدید اضافه شده در آپدیت، و در آخر هم لذت هستفاده از اون‌ها.
این همان کاری هست که خیلی از کاربران ios و اندروید انجام می‌دهند.


۵ موردی که باید در باره‌ی شیائومی بدانید
اپل چند وقت پیش ios 8.1 خود را عرضه کرد و گوگل هم قصد انتشار نسخه 5 سیستم عامل محبوب خود یعنی اندروید را دارد.


اکسپریا زد 4 سونی در ژاپن ثبت شد
هر دوی این سیستم عامل‌ها سر و صدای زیادی در دنیای فناوری به پا کرده‌اند و البته حقیقتا شایستگی این همه توجه را دارند.
خب، تا اینجای مطلب (بدون در نظر گرفتن تیتر!) احتمالا متوجه شده‌اید که می‌خواهیم این دو سیستم عامل را با هم مقایسه کنیم
اندروید فروتن و افتاده، در برابر ios پر افاده!
فقط باید این نکته را گوشزد کنیم که اندروید آبنبات چوبی که بعدها به دست شما می‌رسد لزوما این شکلی نیست.


بررسی آیفون 6 (iPhone 6) اپل
چون در این مقایسه از اندروید خامی که روی دستگاه‌های گوگل نصب شده هستفاده شده هست، و همه می‌دانیم که اندروید خام زیبایی چندانی ندارد.


آشنایی با ۱۰ ترفند کاربردی در گوشی‌های اکسپریا زد 3 سونی
مسلما کمپانی‌های مختلف اندروید 5 را با اینترفیس‌های زیباتری در گجت‌هایشان به شما عرضه خواهند کرد.
خب، بپردازیم به مقایسه.

آیتم اول: صفحه قفل یا lock screen و صفحه home
اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
ما با صفحه قفل تلفن‌هایمان خیلی بیشتر از اونچه که فکر می‌ کنیم در تعامل و ارتباط هستیم.


چگونه یک تبلت اندرویدی را با usb به رایانه متصل کنیم
درست هست که اسمش صفحه قفل هست، اما فقط برای باز کردن قفل صفحه گوشی نیست.ما از روی صفحه قفل ساعت، تاریخ، پیام‌های جدید و تماس‌های از دست رفته را چک می‌کنیم.


ویژگی های نمایندگی های اپل در دنیا
اون‌ها به ما اجازه دسترسی سریع به برخی برنامه‌های خاص را می‌دهند.

صفحه قفل اندروید 5، تعادل خوبی بین دارا بودن قابلیت‌های مختلف و کاربرد آسان بربرنامه کرده هست.

این صفحه ساعت را با فونتی بزرگ که به راحتی قابل دیدن هست، در مرکز نمایشگر نشان می‌دهد و در پایین، در سمت چپ و راست نمایشگر هم آیکون‌هایی برای دسترسی سریع به برخی برنامه‌ها از جمله دوربین و تماس برنامه دارد.

این آیکون‌ها با کشیدن انگشت از لبه صفحه نمایش بر روی اون‌ها فعال و آماده هستفاده می‌گردند.

اما آبنبات چوبی (آبنبات چوبی نام نسخه پنجم اندروید هست! حالا اگر ما نسخه اندروید می‌زدیم اسمش را می‌گذاشتیم تندر 5!) یک کار خیلی بهتر هم برای شما انجام می‌دهد و اون این هست که اعلان‌های بررسی نشده شما را برای دسترسی سریع‌تر و راحت‌تر، در مرکز صفحه قفل برایتان نمایش می‌دهد.

این همان کاری‌ست که ios مدت‌هاست انجام می‌دهد.

با دو بار کلیک کردن بر روی یک اعلان‌، برنامه مربوط به اون برایتان باز می‌شود، و با کشیدن اعلان‌ به سمت پایین، اون را برایتان باز می‌کند (برای مثال با این کار شما می توانید چند خط ابتدایی ایمیلتان را بخوانید).

همچنین کشیدن اعلان به کناره‌ها باعث پاک شدن اون می‌شود.

از طرفی ویجت‌های لاک اسکرین در این نسخه اندروید دیگر پشتیبانی نمی‌شوند، اما ما فکر نمی‌کنیم این به معنای حذف کامل اون‌ها باشد، شاید در UIهای مختلف شاهد حضورشان باشیم!
و اما صفحه قفل ios 8.1: لاک اسکرین ios 8.1 شباهت‌های بسیاری با اندروید آبنبات چوبی دارد، هم در ظاهر و هم در عملکرد.

ما هر دو نسخه را بدون تبعیض به یک اندازه دوست داریم! همانند اندروید، آیکون مربوط به دوربین در گوشه پایین سمت راست نمایشگر برنامه دارد.

و ما دیدیم که با یک انگشت به راحتی می‌توان اون را کشید.

برای راه اندازی دوربین همین کشیدن انگشت بر روی آیکون اون کافی هست!
احتمال این که به صورت تصادفی پنل مرکز دستور گوشی را بالا بکشید خیلی کم خواهد بود.

این پنل هم به طریق مشابه دوربین یعنی با کشیدن انگشت فعال می‌شود.

بدین صورت که باید انگشتتان را از مرکز صفحه به سمت بالا بکشید.
اعلان‌ها در مرکز صفحه، نمایش داده می‌شوند و کار با اون‌ها راحت و بدون دردسر خواهد بود.

کشیدن انگشت به سمت راست، گزینه‌های مختلفی را با توجه به اعلان‌های در انتظار، پیش روی شما برنامه خواهد داد.

با متن ‌های جدید، شما گزینه‌های بیشتری خواهید داشت، برای مثال قادر خواهید بود که پاسخ‌های سریع و تر و تمیزی بفرستید.
برخی ممکن هست دوست داشته باشند که یک اعلان، صفحه گجت دارای ios 8.1 را برای چند ثانیه روشن کند تا اون‌ها را از دریافت باخبر کند و به کاربر موقعيت دهد اون را فورا بخواند.

خب، این در اندروید 5 اتفاق نمی‌افتد، اما در عوض یک چراغ LED چشمک زن در بسیاری از گوشی‌های اندرویدی برای این کار وجود دارد.

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
پس از باز کردن قفل صفحه در اندروید 5 ما وارد صفحه اصلی (HOME) دستگاه می‌شویم و هر کس که تاحالا گوشی اندروید داشته و به اون علاقه‌مند بوده، این گونه راحت‌تر هست.

ما صفحات مختلفی برای قرارگیری آیکون‌های برنامه‌ها، پوشه‌ها و ویجت‌ها در اختیار داریم.

کشوی برنامه‌ها و Google Now به اندازه یک سوایپ کردن با ما فاصله دارند!
خب، به هر حال طبق انتظار می‌شود فرمود که نسبت به نسخه‌های قبلی بعضی چیز‌ها عوض شده‌اند.

رابط کاربری طبق انتظارمان برای نزدیک شدن به متریال دیزاین تغییر کرده‌ هست و با ارائه‌ای مینیمالیستی و تخت، انیمیشن‌های روان و افکت‌های زیبا، از رابط کاربری دیگر نسخه‌ها فاصله می‌گیرد.
طراحان گوگل، به اندروید هویتی داده‌اند که در نسخه‌های قبلی فقدان اون به وضوح حس می‌شد.

این پلتفرم در عین تازگی آشنا به نظر می‌رسد و این جذابترش می‌کند!
این پلتفرم با ویژگی‌های بصریش به طور کامل سازگار هست.

در این نسخه، پیدا کردن منویی که برای شما حس خارجی بودن داشته باشد، کار سختی هست.
همه چیز به سمت فانتزی شدن پیش رفته هست.
هوم اسکرین ios 8 را می‌توان این گونه توصیف کرد: مینیمالیستی و دارای حس حرکت!
برخلاف اندروید، ios فاقد کشویی جدا برای تمام اپ‌هاست که هرج و مرج و احتمال گیج شدن کاربر را کاهش می‌دهد.
افکت اختلاف منظر اعمال شده در والپیپر، رابط کاربری را زنده نشان می‌دهد و افکت مات و شفاف در عناصر خاص رابط کاربری و زیبایی آیکون‌ها، ما را به فرمودن این جمله وا می‌دارد: فوق العاده هست!

رابط کاربری هنوز در همان حالت رنگی و بچگانه‌ای که با ios7 معرفی شد، باقی مانده هست.
ما به شهودی بودن ios عادت کرده بودیم، گرچه هنوز هم می‌توان فرمود که ios در مقایسه با اندروید 5 و متریال دیزاین اون شهودی‌تر هست، اما نه به اندازه گذشته.

ویجت‌ها و شخصی سازی
اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
برای مدتی مدید، ویجت‌ها برگ برنده اندروید در نبردی خونین برابر ios بوده‌اند!
اون‌ها به یک کاربر اندروید اجازه می‌دهند که با هوم اسکرین مثل ملک شخصی و آبا اجدادی خود رفتار کند.

هر طور که دلش بخواهد!
گرچه با آی‌فون و آی‌پد کاربران می‌توانند به خوبی از ویجت‌های شخص ثالث هستفاده نمايند.

در واقع کاربران ios از یک جهت راحت‌ترند و اون هم این هست که ویجت‌های ios در پنل پایین کشیدنی معروف‌شان برنامه دارد که اون‌ها را در هر وقت و هر جایی از سیستم کاملا در دسترس برنامه می‌دهد.

اما از طرفی تعداد ویجت‌های ios در حال حاضر در مقایسه با انبار (!) غنی ویجت‌های اندروید محدود هست.
در بحث شخصی‌سازی، آبنبات چوبی خوشمزه‌ گوگل همانقدر انعطاف‌پذیر هست که ما انتظارش را اشتیم.

در واقع باید به محضرتان عرض کنیم که دیگر کار از آب‌نبات چوبی و این حرف‌ها گذشته، این نسخه عین پاستیل انعطاف‌پذیر هست!

لانچرها، پک آیکون‌ها (icon packs)، لاک اسکرین‌های همیشگی، تصاویر زمینه متحرک و زیبا و دیگر قابلیت‌ها همگی در خدمت شما هستند تا رابط کاربریتان را هرگونه که دوست دارید تغییر دهید.

از این منظر، ios 8.1 هنوز کمی محدود هست… نه، کمی که نه، خیلی محدود هست!
ios فقط اجازه می‌دهد کمی پا را فراتر از جابجا کردن آیتم‌ها روی هوم اسکرین بگذاریم.

نهایتا می‌توانیم تصویر زمینه را با یک تصویر متحرک یا ثابت جایگزین کنیم.

همین و فقط همین!
البته به‌ هر حال این محدودیت به عقیده ما محاسنی هم دارد، مثلا اشتباهات کمتری رخ خواهد داد، در حالی که این کنترل سختگیرانه برتغییرات، سادگی و سازگاری پلتفرم را در حد بالایی حفظ کرده هست.

همان‌گونه که یادآوری کردیم، هر دو سیستم عامل به ما اجازه دسته بندی کردن اپ‌ها در پوشه‌ها را می‌دهند.

به دلیلی نامعلوم، اندروید اجازه برنامه دادن بیش از 16 اپ در یک پوشه را نمی‌دهد، در حالی که ios برای تعداد اپ قابل تجمیع در یک پوشه هیچ گونه محدودیتی قائل نیست.

البته بر روی کره خاکی بشری پیدا نخواهید کرد که بخواهد بیش از 16 اپ را در پوشه‌ای بگنجاند! اما خب محدودیت به هر صورتی که باشد، آزار دهنده هست، حتی اگر هرگز با اون دست و پنجه نرم نکنید! به هر حال ما این را یک امتیاز مثبت برای اپل می‌دانیم.

پنل اعلان‌، کنترل‌های سریع و مالتی تسکینگ (چند وظیفگی)
اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها

نوار اعلان بهبود یافته، یکی از مهمترین تغییراتی هست که آب‌نبات چوبی گوگل با خود آورده هست.

در نوار جدید، اعلان‌های مهم بالای سایرین برنامه می‌گیرند، در حالی که اعلان‌های نه چندان مهم به پایین لیست فرستاده می‌شوند.

برای مثال، اعلان‌های مربوط به ایمیل در بالای نوار، و اعلان‌های مربوط به نصب برنامه‌ها در پایین برنامه می‌گیرند.

این تغییر، خوشحال نماينده هست.
روش اپل در نوار اعلانات در ios 8 اندکی متفاوت با اندروید هست و در عین حال کمتر از نوار اعلان اندروید ما را تحت تاثیر خود برنامه داد.

روش اپل به این صورت هست که حباب‌های اعلان بر روی آیکون برنامه‌هایی که اعلان‌های خوانده نشده دارند، ظاهر می‌شوند، و این روش هوشمندانه‌ای هست که شاید روزی اندروید بخواهد اون را از ios یاد بگیرد.

علاوه بر این، پایین کشیدن پنل از بالای صفحه، زبانه (tab) امروز را نشان می دهد، که به ما لیستی شامل ویجت‌های فعال، برنامه امروز، یادآور‌ها، وضع هوا و … را می‌دهد.

اعلان‌ها در زبانه‌های جدا و مخصوص به خود هستند، که بر حسب اپلیکیشن گروه‌بندی شده‌اند و اولویتی که این اعلان‌ها بر پايه اون به ترتیب چیده شده‌اند، به سادگی از منوی تنظیمات قابل تغییر هست.
راستی حرف از اعلان‌ها شد، یادمان افتاد بگوییم که هر دو سیستم عامل از اعلان‌های به اصطلاح عملی هم پشتیبانی می‌نمايند.

این قابلیت به ما گزینه‌های مختلفی را برای تعامل با سیستم می‌دهد.

برای مثال هنگامی که دستگاه اعلانی را مبنی بر از دست دادن یک یادآور، یا فرستادن یک پیام متنی سریع نمایش می‌دهد.

اندروید آبنبات چوبی شیوه بهتری برای اعلان تماس‌های دریافتی دارد.

اندروید 5 به جای مخفی کردن برنامه درحال اجرایتان (همچون ios)، یا اشغال تمام صفحه، یک پنجره pop-up باز می‌کند که در بالای اون گزینه‌های جواب و عدم جواب دیده می‌شوند.

بدون فرستادن برنامه شما به پس‌زمینه!

اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
اندروید 5 دارای یک منوی کنترل سریع باز طراحی شده هست.

این منو با دکمه‌های چرخ دنده مانندش بسیار کاربردی هست و شامل یک تنظیم نماينده روشنایی صفحه و یک میان‌بر برای نور فلاش و ابزاری برای قفل کردن چرخش خودکار صفحه هست.

مانند گذشته، شما می‌توانید با سوایپ کردن دو انگشتی gesture به سمت پایین، مستقیما به تنظیمات سریع‌تان دسترسی پیدا کنید.

مرکز کنترل ios نیز همانند اندروید خوب هست.

این منو در هر صفحه‌ای در دسترس هست و به ما اجازه می‌دهد که به راحتی به تنظیمات روشنایی صفحه، روشن یا خاموش بودن wi-fi، موزیک در حال اجرا و… دسترسی داشته باشیم.

اما باید حواستان باشد که اون را اتفاقی بالا نکشید، مثلا در هنگام اسکرول کردن صفحات وب.
با اندروید آب‌نبات چوبی، یک اینترفیس باز طراحی شده برای برنامه‌های اخیر نیز خواهد آمد.

از یک طرف این اینترفیس نسبت به قبل بهتر شده زیرا برنامه‌ها را به صورت پشته‌ای از کارت‌ها با عکس‌‌هایی فوری و بزرگ از وضعیت اخیر برنامه نمایش می‌دهد، نه در یک ستون کوچک و کسل نماينده مانند قبل.

اما از طرفی دیگر سوییچ کردن به برنامه‌ای خاص که اخیرا اجرا شده، می‌تواند کمی سخت باشد.

بیش از 3 کارت نمی‌توانند در کنار هم روی صفحه برنامه بگیرند، این بدین معناست که مجبوریم برای یافتن برنامه مورد نظر، بارها اسکرول کنیم.

لیست برنامه‌های اجرا شده اخیر در iOS 8، به عقیده ما بهتر به نظر می‌رسد چون ساده هست اما در عین سادگی هنوز بسیار کاربردی‌ست.

برنامه‌ها در ردیف خاص خود با آیکون‌های مربوط به خودشان به ترتیب وقت چیده شده‌اند و لیستی از تماس‌های اخیر و موردعلاقه در صدر برنامه دارد.

حالت دوم یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد هست و می تواند بسیار سودمند باشد.

شماره‌گیر و دفترچه تلفن
اندروید 5.0 در برابر iOS 8؛ شباهت‌ها
برنامه تلفن در اندروید آب‌نبات چوبی نه تنها خوب هست، بلکه به نظر ما فوق‌العاده‌ست و دل هر کاربری را می‌رباید! قطعا این همه تعریف فقط به‌خاطر ظاهر زیبای اون نیست.
وقتی برنامه را باز می‌کنید، یک لیست فشرده بالا می‌آید که شامل مخاطبان مهم و ستاره‌دارمان هست.

بالای همه اون‌ها، نوار جستجو و شماره‌ای که آخرین بار گرفته شده، نشان داده می‌شود.

نوار جستجو فقط برای جستجو در مخاطبین نیست، بلکه می‌تواند شرکت‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها و… که نزدیک شما هستند را نیز نمایش دهد!
این قابلیت به گونه‌ای دیگر نیز کار می‌کند، بدین صورت که اگر از تلفن شرکتی که در یکی از حساب‌های گوگل ثبت شده، با شما تماس گرفته شود، نام اون‌ها بر روی صفحه نمایان خواهد شد! این فوق‌العاده نیست؟!
یک سوایپ به سمت چپ یا راست صفحه، ما را به لیست تماس‌های اخیر راهنمایی می‌کند و دو بار سوایپ کردن به کناره‌ها، دفترچه تلفن را نمایش می‌دهد.

ما نحوه گستردن دفترچه تلفن را هم واقعا عالی ارزیابی کردیم.

با اسکرول کردن، عکس افراد و نام اون‌ها (یا حروف اول نامشان) نمایش داده می‌شود.
در مقایسه با اندروید5، دفترچه تلفن ios8 اون‌قدر ساده هست که گاهی کسل نماينده می‌شود! کارش را خوب انجام می‌دهد، در این شکی نیست، اما هویتی ندارد…
تمام چیزی که می‌بینید، یک لیست سیاه و سفید و یک عکس پروفایل هست که اگر فرد تماس گیرنده جزء مخاطبان‌تان باشد، عکسش نمایش داده می‌شود.

اما این برنامه یک حسن دارد و اون هم این هست که تماس‌های اخیر و مورد علاقه، در صفحه برنامه‌های اخیر جا داده می‌شوند.

این بدان معناست که دیگر برای دیدن اغلب تماس‌ها مانند گذشته نیازی به باز کردن لیست تماس‌ها نیست! اپل یک برگ برنده دیگر نیز دارد و این هست که اجازه می‌دهد بتوانیم تماس و پیام را از شماره‌ای خاص مسدود کنیم.

اندروید5 فقط اجازه مسدود کردن پیام از شماره‌ مورد نظر را به ما می‌دهد.


56 out of 100 based on 51 user ratings 826 reviews

@