سرنوشت "کلنل" دولت‌آبادی به کجا رسید؟


سرنوشت "کلنل" دولت‌آبادی به کجا رسید؟سرنوشت "کلنل" دولت‌آبادی به کجا رسید؟
مدیر اداره کتاب بار دیگر گفت نظر اداره کتاب را درباره رمان «کلنل» محمود دولت‌آبادی اعلام کرده است و برای تصمیم‌گیری نهایی باید با معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ناشر به جمع‌بندی رسید.

علی شجاعی صائین در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره اعلام تصمیم‌ نهایی درباره رمان «کلنل» محمود دولت‌آبادی گفت: من حرف تازه‌ای درباره این رمان ندارم و نظرم را پیش‌تر گفته‌ام. اداره کتاب نظرش را اعلام کرده و تعیین تکلیف شده است و امیدوارم در نهایت با معاونت فرهنگی و ناشر به یک جمع‌بندی برسیم.

مدیر اداره کتاب (دفتر توسعه کتاب و کتاب‌خوانی) درباره اظهارات اخیر نجفعلی میرزایی - مدیرعامل خانه کتاب - که در مصاحبه با ایسنا گفته اداره کتاب رمان «کلنل» را مشمول برخی بندهای «منع نشر» تشخیص داده است اظهار کرد:‌ بالأخره ایشان صاحب‌نظر هستند و درباره موضوع اظهارنظر کرده‌اند. در مجموع هم با برخی بندهای حرف‌های ایشان توافق تام و تمام دارم.

مدیرعامل خانه کتاب در گفت‌وگویی با ایسنا درباره این‌که آیا برخی تصمیم‌ها در اداره کتاب از جمله وضعیت انتشار رمان «کلنل» تحت تأثیر فشارهای بیرونی نیست اظهار کرد: من خودم علم دارم که اداره کتاب کتاب ایشان (دولت‌آبادی) را مشمول برخی بندهای منع نشر تشخیص داد. بی‌انصافی است که ما فکر کنیم اداره کتاب بر اساس حرف‌های دیگران تصمیم می‌گیرد. معاونت فرهنگی صادقانه پای حرف‌هایش ایستاده اما مراعات می‌کنند. باید توجه داشت که شرایط کشور ما شرایطی نیست که کسی بدون توجه به شرایط موجود در معادلات اجتماعی و سیاسی اقدام کند.

این‌طور که به نظر می‌رسد مسؤولان مربوط در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعلا ترجیح می‌دهند موضوع رمان «کلنل» و وضعیت انتشار آن مسکوت بماند؛ رمانی که شش سال است در کش و قوس گرفتن مجوز نشر است.

رمان «کلنل» در ایران با نام «زوال کلنل» در سال 87 از سوی نشر چشمه برای کسب مجوز نشر ارائه شده بود و در دولت جدید هم دوباره به اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شده، اما هنوز مجوز انتشار نگرفته است.

این کتاب آبان‌ماه سال 92 برنده جایزه‌ «یان میخالسکی» 2013 سوییس شد. دولت‌آبادی همچنین با نسخه ترجمه‌ این رمان نامزد جایزه‌ ادبی آمریکا برای بهترین کتاب ترجمه به زبان انگلیسی بود و نامش در فهرست نامزدهای اولیه‌ جایزه‌ بوکر آسیا نیز برنامه گرفت.تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی

1:

سلام و عرض ادب
یکی از نویسنده های محبوبم محمود دولت ابادی هستش
این نوشتشو هم خیلی دوست دارم
عشق مگر حتما باید پیدا و آشکار باشد تا به آدمیزاد حق عاشق شدن،عاشق بودن بدهد؟ گاه عشق گم هست،اما هست،هست،چون نیست.عشق مگر چیست؟ اون چه که پیداست؟
نه،عشق اگر پیدا شد که دیگر عشق نیست.


صدام حسین ؛ قصاب خوش قیافه
معرفت هست.


انگشتری که شاه به ماه‌نساء خانم هدیه کرد
عشق از اون رو هست،که نیست! پیدا نیست و حس می شود.


رونمایی از کتاب «مکتب‌های کهن موسیقی ایران»
می شوراند.


معرفی کتاب عروسی در فارس
منقلب می کند.


تک تیرانداز
به رقص و شلنگ اندازی وا می دارد.


کتاب بزرگ آبرنگ
می گریاند.


دانلود کتاب <هرگز >نوشته دکتر شمشیری
می چزاند.

می کوباند و می دواند.

دیوانه به صحرا!
گاه آدم، خود آدم، عشق هست.

بودنش عشق هست.

رفتن و نگاه کردنش عشق هست.

دست و قلبش عشق هست.

در تو می جوشد، بی اونکه ردش را بشناسی.

بی اونکه بدانی از کجا در تو پیدا شده، روییده.

شاید نخواهی هم.

شاید هم بخواهی و ندانی.

نتوانی که بدانی.

عشق، گاهی همان یاد کمرنگ سلوچ هست و دست های آلوده تو که دیواری را سفید می نمايند!

2:

سلام متقابل
سپاس ازنوشته ی بسیارزیبای انتخابیتون.


82 out of 100 based on 42 user ratings 1342 reviews

@