بیشعوری


بیشعوریبیشعوری
بیشعوری یک نوع اعتیاد است و مثل سایر اعتیادها به مواد مخدر یا وابستگی دارویی ،آثار سوء و زیانباری برای شخص معتاد و اجتماعی دارد که در آن زندگی می کند.بیشعوری

کتاب «بیشعوری» با عنوان فرعی راهنمای عملی شناخت و درمانِ خطرناک ترین بیماری تاریخ بشریت نوشته خاویر كرمنت با ترجمه محمود فرجامی از سوی انتشارات تیسا منتشر شده است .این کتاب درباره بیشعوری در دوره معاصر است و تاثیر عمیقی که بیشعورها با نفوذ در اجتماع، سیاست، علوم، تجارت، دین و امثال اینها در دنیای معاصر می گذارند.
در معرفی این کتاب توسط مترجم این گونه بیان شده است که :" آیا از اینکه همسایه‌تان زباله‌هایش را در جوی آب می‌ریزد عصبانی هستید؟ آیا تابه‌حال پیش آمده که در اداره‌ای برای گرفتن یک امضا روزها و ساعت‌ها در آمدوشد باشید؟ آیا احساس می‌کنید برخوردهای رئیس‌تان با شما توهین‌آمیز است؟ تابه‌حال دلتان ‌خواسته یک صندلی را بر فرق پزشکی بکوبید که وقتی بعد از ساعت‌ها انتظار و پرداخت حق ویزیت کلان موفق به دیدارش شده‌اید، بدون آنکه اجازه بدهد در مورد بیماری‌تان توضیحی بدهید شروع به نوشتن نسخه کرده ‌است؟ اگر پاسخ‌تان به این پرسش‌ها مثبت است، این کتاب برای شماست؛ زیرا شما با بی‌شعورها سروکار دارید و این کتاب درباره پدیده ‌بیشعوری در جوامع کنونی است که راهنمای عملی ارزشمندی برای شناخت و درمان بیشعوری، خطرناک‌ترین بیماری تاریخ بشریت و نحوه رفتار با مبتلایان به این بیماری است. اما اگر پاسختان به پرسش‌های بالا منفی است، احتمالاً خطر جدی‌تری شما را تهدید می‌کند."
این کتاب با بیانی طنز آمیز به یک رفتار رایج اجتماعی نگاه جدیدی دارد که آن را بیشعوری نامیده و در این دیدگاه بیشعور کسی است که با اعتماد به نفس بالا ، رفتاری وقیح را به صورت کاملاً عمدی و ارادی انجام می دهد و از اخلال ایجاد کردن در کار دیگران قلبا لذت می برد و سعی می کند با تسلط بر دیگران بر زندگی خودش مسلط باشد .
برای همه ما بیشعوری، بداخلاقی ،سوءرفتار و نوعی ناسزا به شمار می آید و شاید اینکه کتابی را به این نام بخوانیم و در متن کتاب بارها و بارها این واژه را مشاهده کنیم عجیب و ناراحت کننده به نظر برسد و حتی عجیب تر این باشد که پس از خواندن کتاب به این نتیجه برسیم که شاید خودمان و یا اطرافیان ما هم جزء این دسته باشند . پس از مطالعه کتاب حاضر متوجه خواهیم شد که منظور نویسنده از واژه ی "بیشعور" با چیزی که در ذهن ما پس از شنیدن این کلمه نقش می بندد متفاوت است . نویسنده کتاب معتقد است که بیشعوری یک نوع اعتیاد است و مثل سایر اعتیادها به مواد مخدر یا وابستگی دارویی ،آثار سوء و زیانباری برای شخص معتاد و اجتماعی دارد که در آن زندگی می کند.بیشعوری اعتیاد به قدرت،تسلط داشتن به دیگران،وظیفه نشناسی بی حد،تحقیر و سرکوب کردن سایرین و... است.
این کتاب با بیانی طنز آمیز به یک رفتار رایج اجتماعی نگاه جدیدی دارد و آن را بیشعوری نامیده که در این دیدگاه بیشعور کسی است که با اعتماد به نفس بالا ، رفتاری وقیح را به صورت کاملاً عمدی و ارادی انجام می دهد و از اخلال ایجاد کردن در کار دیگران قلبا لذت می برد و سعی می کند با تسلط بر دیگران بر زندگی خودش مسلط باشد .
مطالب این کتاب در 5 بخش و 24 فصل تدوین شده است و نویسنده آن در ابتدا پس از اعتراف به اینکه خود نیز جز دسته ی بیشعورها بوده است به بیان زندگی خصوصی خود و آثار مخربی که این صفت در زندگی اجتماعی و خانوادگی وی گذاشته است می پردازد . در ادامه نویسنده با بیان داستان های مختلف به درک بیشتر مخاطب از این بیماری که خود اسم آن را بیشعوری نامیده است کمک کرده و سپس به بررسی بی شعورها در موقعیت های مختلف در مشاغل و زندگی با این اشخاص و راه های مدارا کردن با آن ها و در نهایت به بیان راه نجات می پردازد . به بیان ساده می توان گفت که این کتاب خود آموزی است که کمک می کند مشکلات اخلاقی خود را شناخته و در صدد رفع آن بر آییم و هچنین بتوانیم در مواجه با افرادی که دارای این مشکلات هستند برخورد حساب شده ای داشته باشیم.
مشخصات کتاب
نویسنده :خاویر کرمنت
مترجم:محمود فرجامی
ناشر:تیسا
تبیان
منابع:کتاب بیشعوری ، راهنمای عملی شناخت و درمانِ خطرناک ترین بیماری تاریخ بشریتبه بهانه زادروز استاد محمود دولت ابادی

1:

اوه!
چاپ شده؟ با کلی سانسور حتمن.
بهرحال که من جز ده دوازده صفحه اولش را نخوندم
مزخرف بود


کتابـ های صوتــی پر محتـوا و شنیدنـی ( خریداری شــده ) .

2:

پیشنهاد جواد مجابی به کتاب‌خوان‌ها؛

"بی‌شعوری" را حتما بخوانید

بیشعوری
توصیه جواد مجابی برای کتاب‌خوان‌ها: به کتاب «بی‌شعوری» بیشتر از دیگر آثار علاقمند شده‌ام.


مباحثات كلامي علامه جعفری و برتراند راسل
به نقل خبرنگار ایلنا؛ جواد مجابی می‌پرسیم در میان آثاری که در سال ۹۴ خوانده، به کتاب «بی‌شعوری» بیشتر از دیگر آثار علاقمند شده هست.
این نویسنده و مترجم می‌گوید: خاویر کرمنت با نگاه جالب و متفاتی کتاب را آغاز و به پایان رسانده هست.


کتب مورد نیاز در دوره ielts
بی‌شعوری در دوره معاصر موضوع و محور نویسنده هست.


معرفی کتاب رهایی از زندان ذهن
بله، بی‌شعوری! و تاثیر عمیقی که بی‌‌شعور‌ها با نفوذ در اجتماع، سیاست، علوم، تجارت، دین و امثال این‌ها در دنیای معاصر می‌گذارند.


وقتی شازده کوچولو،بزرگ می شود!
به نظر نویسنده البته بی‌شعور‌ها احمق نیستند، اتفاقا بیشترشان نابغه‌اند؛ اما نابغه‌هایی خودخواه؛ امت آزار، با اعتماد به نفس بالا و البته وقیح که نتیجه تیزبازی‌هایشان در ‌نهایت به ضرر خودشان و اطرافیانشان می‌شود.


یافتن نسخه بدون سانسور کتاب
نویسنده با شوخ طبعی و یک عالمه ماجراهای ساختگی؛ نظریه من‌درآوردی خودش را مطرح می‌کند: بی‌شعوری یک بیماری مسری هست و دارد دنیا را تهدید می‌کند! باید کاری کرد والا بی‌شعور‌ها دنیا را نابود می‌نمايند.
این منتقد ادبی چنین ادامه می‌دهد: این اثر طنزآمیز به نوعی همه امت را از نعمت بی‌شعوری بهره‌مند دانسته و البته نگاهی عمیق به رییسان جمهور کشور‌های مختلف دارد و خواهان اون هست که به خواننده خود بقبولاند که رئیس‌جمهورها همیشه فکر می‌نمايند خیلی می‌دانند درصورتی‌که بسیاری از اونها بی‌شعور هستند.
این شاعر می‌گوید: مطالعهاین کتاب برای هر کسی که خود را باشعور می‌داند؛ خوب هست چراکه سپس مطالعهاین کتاب متوجه می‌شود خیلی هم باشعور نیست.


نقد کتاب شش سال در میان زنان وحشی آمازون
می‌توان باور کرد که کتاب؛ آگاهی و معرفتی درونی به خواننده خود می‌دهد و او را متوجه می‌کند که چیزهایی که خیلی به اونها یقین دارد، در اصل اشتباه بوده هست.
این نویسنده کشورمان در جواب به این سوال که "اگر یک مدیر فرهنگی بودید؛ تمرکز خود را متوجه چه مسایلی می‌کردید؟" می‌گوید: هنوز اونقدر ساده‌لوح نیستم که خودم را در جایگاه یک مدیر فرهنگی بگذارم.

بیشتر درست دارم منتقد یک وضعیت باشم تا گرداننده یک وضعیت.

پس پیشنهادی هم از نگاه یک مدیر فرهنگی نمی‌توانم داشته باشم.

3:

منم یکمشو خوندم
کتاب خیلی باحالیه
بعضی از مصادیق بیشعوری در من صدق میکرد :|
بخونینش
اگه مطالبشو تو بیلبوردای سطح شهر بزنن خیلی جالب میشه

4:

اتفاقا چند روزه دارم میخونمش
مصداق بارز بیشعوری در خیرخواهی در بنده صدق میکنه :)
خوبه آدم خودش بدونه بیشعوره

5:

دانلودش کردم و میخوام بخونمش .شروعش خوب بود فکر کنم علاقمند به خوندن کاملش بشم .94 out of 100 based on 64 user ratings 814 reviews

@