کتاب ژرفای اندک: آنچه اینترنت بر سر مغز ما می آورد


کتاب ژرفای اندک: آنچه اینترنت بر سر مغز ما می آوردکتاب ژرفای اندک: آنچه اینترنت بر سر مغز ما می آورد
اشاره: ماهنامه شبكه - آنچه ما به عنوان ترس از فناوري می‌شناسیم، شاید نخستین بار در ابتدایی‌ترین مراحل تاریخ و توسط سقراط مطرح شده باشد. در فادروس (Phaedrus) او از پدیده‌ای به نام «کتاب» نالیده و معتقد است، کتاب باعث تثبيت فراموش‌کاری در روح انسان خواهد شد...

«آیا به تازگی تمرکز کردن برایتان دشوار شده است؟ آیا بعد از مطالعه دو صفحه از یک کتاب دچار بیقراری می‌شوید و به دنبال سرگرمي دیگر می‌روید؟ آیا به سندروم «طولانی بود، نخواندم.» دچار شده‌اید؟ اگر چنین است، نیکلاس کار ناراحتی شما را احساس کرده و دلیل آن را مورد بررسی برنامه داده است. استفاده از اینترنت مغز شما را دچار تغییر کرده و شما را به یک «خاله زنک» تبدیل کرده است.»
آنچه ما به عنوان ترس از فناوري می‌شناسیم، شاید نخستین بار در ابتدایی‌ترین مراحل تاریخ و توسط سقراط مطرح شده باشد. در فادروس (Phaedrus) او از پدیده‌ای به نام «کتاب» نالیده و معتقد است، کتاب باعث تثبيت فراموش‌کاری در روح انسان خواهد شد. او می‌گوید: «خوانندگان جدید، بی آن‌که خود تجربه کرده و یاد بگیرند، کورکورانه به «نوشته‌های دیگران» اعتماد می‌کنند.» لازم به توضيح نیست که رواج چاپ نیز تنها به وخیم‌تر شدن اوضاع منجر شد. رابرت بورتون (Robert Burton) در قرن هفدهم از «آشوب گسترده و سردرگمی ناشی از کتاب‌ها» سخن می‌گفت. کتاب‌هایی که باعث آسیب دیدن دست و چشم می‌شوند.
در اواخر قرن نوزدهم مشکل اساسي، سرعت ارتباطات و «سطحی شدن» تلگراف‌ها بود و پس از آن رادیو و تلویزیون که مغز ما را با لذت‌هاي انفعالی پر‌می‌کردند. مشکل این بود که بچه‌ها دیگر به مطالعه کتاب نمی‌پرداختند؛ امری که سقراط را بسیار خوشنود می‌کرد. در کتاب «ژرفای اندک: آنچه اينترنت بر سر مغز ما مي‌آورد» (The Shallows: What Internet Is Doing To Our Brains)نیکلاس کار این ترس را تا دوران پسا مدرن قرن بیست و یکم تعمیم می‌دهد.

در این کتاب، کار با ترکیب روان‌شناسی و علوم اعصاب و با استناد به تجربه‌های شخصی و برخی مطالعات آکادمیک، به بررسی تأثیر اینترنت بر مغز بشر می‌پردازد. از دید او مغز انسان حالتی پلاستیک و شکل‌پذیر دارد و هر فعالیت مستمر و مداومی می‌تواند روی آن اثر گذاشته و آن را تغییر دهد. به همین دلیل، استفاده از اینترنت نیز مغزهای ما را تغییر می‌دهد، به گونه‌ای که اكنون «مغز خطی و ادیبانه» ما مورد هجوم برنامه گرفته است. زيرا تندخوانی، سطحی‌خوانی و توجه اندک به محتوا به عادت روزمره ما در مطالعه تبدیل شده است.

هدف غایی سخنان کار این است که استفاده مداوم از اینترنت می‌تواند به نوعی «سیم‌کشی»های مغز ما را تغییر دهد و به این ترتیب، نوع خاصی از فعالیت‌ها را برای ما جالب‌تر و برخی دیگر را دشوار‌تر كند. در این کتاب کار، چهار اصل بنیادین را درباره نحوه استفاده ما از اینترنت و برداشت نادرستي که از آن داریم، بیان می‌کند: دسترسی بیشتر به دانش به معنای دانش بیشتر نیست. در اختیار داشتن اندوخته‌ای در حال افزایش از داده‌ها و حقایق به معنای خِرد نیست. گسترش دانش به معنای عمیق‌تر شدن آن نخواهد بود.چنـــد وظيفگـــي(Multi Tasking) به معنای پیچیدگی نیست.

بخش نخست تمام این گزاره‌ها به چیزی جز اینترنت اشاره نمی‌کنند. ابزاری که با گسترش و همه‌گیر شدنش، امکان دسترسی به دانش را برای بيشتر ساکنان زمین فراهم آورده است. مجموعه‌ای عظیم از داده‌ها و حقایقی که لحظه به لحظه بر حجم آن افزوده می‌شود. اين مجموعه باعث گسترش دانش در میان مردم عادی شده و تعداد کاربردهایی که برای آن قابل تصور است، بسیار فراتر از تصورات اولیه پديدآورندگان آن است. به رغم همه این‌ها کار معتقد است که این پدیده عظیم، در یک جمع‌بندی کلی ما انسان‌ها را کم‌حافظه‌تر و تنبل‌تر کرده، قدرت تفکر و تعمق ما را کاهش داده و بیشتر به سمت «مصرف‌کننده دانش بودن» سوق داده است.

هرچند که ممکن است نگرانی‌ها و هشدارهای کار، با کمی هیاهو همراه باشند یا به‌صورت کلی اغراق‌آمیز به نظر برسند، اما باید توجه داشت که در پس این هیاهو و جنجال حقیقتی (حتی کوچک) نهفته است. همچنین به یاد داشته باشید، همیشه حضور مخالفان و منتقدان برای گوشزد‌کردن کاستی‌ها و برانگیختن حساسیت‌ها براي برطرف كردن نقص‌ها و اندیشیدن چاره‌ها پدیده‌ای مفید و ارزنده است. به هر حال، اگر احساس می‌کنید که قدرت تمرکز خود را از دست داده‌اید یا توانایی مطالعه شما کاهش یافته است، شاید پیشنهادها و راه‌حل‌های این کتاب براي شما مفيد باشد: خداحافظی با اینترنت و دنیای داده‌های مرتبط به هم.کتاب فرهنگ فارسی عمید

1:

این سندروم (( طولانی بود، نخواندم.


همه کودکان تیــز هوشــند اگـــــــــــــــــــر...
)) برای فیلم ها هم گریبان منو گرفته ...


کتاب امنیت در شبکه های اجتماعی
نیم ساعت فیلم میبنم بعد میام نت ، یک ساعت بعد دوباره میرم سراغش ...


گشت و گذاري در كتابخانه موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي


داستان چهار فصل زندگی…..

2:

بايدبه اين نكته هايه بالامعتادشدن به اينترنت راهم اضافه كنم آخه ماايراني هاخيلي بي جنبه ايم_دي اماچاره نداريم وجايه ديگه اي نداريم بريم


دانلود کتاب مهدویت

3:

من حال نداشتم بخونم
یعنی منم؟نه این حقیقت نداره


دانلود كتاب فوق العاده مفيد پزشكي راجع به داروها

4:

خوبه شما نيم ساعت مي بيني من 5دقيقه مي بينم !


کتاب رمان خانه کج (آگاتاکریستی)

5:

بحث جنبه نيست ما ايرانيها محدوديم و از امكانات و تفريحات سرگرم كننده چيزي جز اينترنت نداريم .اينترنت تنهائي ما رو پر ميكنه فكرمون مشغول ميكنه .....


6:

كلا بحث تكنولوژي سرعت وراحتي هستش يه وقتي لغات زبان انگليسي رو بايد صفحه به صفحه تو ديكشنري ميگشتي وپيرت در مي اومد ولي الان با موبايل عكس ميندازي و نرم افزار خود كلمات رو در مياره تلفظ ميكنه ترجمه ميكنه ....
براي يادگيري يه موضوعي بجاي اينكه ساعتها و روزها با خودت كلنجار بري تو انجمنهاي تخصصي مطرح ميكني و جواب ميگيري ..
كلا ذات ماشين تنبل سازه مگه اتومبيل و خودرو اينطور نيست طرف بجاي پياده رايشان پشت ماشين شكم ميره
قند وچربي و ....


7:

ممنونم دوست گرامی
من هم فکر میکنم که بسیار درست و بجا به این امر اشاره شده هست .


سپاس از مقدمه ای که برای اشنائی نگاشتید .
اگر موقعيتی میداشتید شاید با نوشتن بخشهای مهم دیگر این کتاب میتوانستید به دیگر دوستان علاقه مند که دسترسی به اصل کتاب را ندارند پیام کتاب را تا حدی برسانید.


با تشکر و سپاس .


8:

خوب در اینکه نت اعتیاد آور و تا حدودی تمرکز رو بهم میزنه شکی نیست.

اما اینکه بخوای با دنیای نت خداحافظی کنی ی جورایی حل مسئله نیست پاک کردن صورت مسئله هست.

نت جذابیتهای خاص خودش رو داره.

دسترسی سریع به همه چیز اعم از تصاویر، متون، صدها، فیلمها و بازیهای جذاب و سرگرم نماينده...

+ دنیای پرچمعیت و یکپارچه امروز بدلیل اینکه تعداد رقبا رو زیاد کرده، پس برای حفظ خود بایستی سرعت رو بالا برد.

بالا رفتن سرعت هم پیامدی بنام کاهش دقت و عدم کنترل خواهد داشت.

درست مثل رانندگی در یک شهر شلوغ علائم هسترس رو به همراه خواهد داشت...


9:

ممنون از دعوتت مفید بود برام

10:

ممنون از دعوتت اما خیلی طولانی بود نخوندم

11:

منم همینم که فرمودی : سندرومو ...


12:

.

«آیا به تازگی تمرکز کردن برایتان دشوار شده هست؟ آیا سپس مطالعه دو صفحه از یک کتاب دچار بیقراری می‌شوید و به دنبال سرگرمي دیگر می‌روید؟ آیا به سندروم «طولانی بود، نخواندم.» دچار شده‌اید؟ اگر چنین هست، نیکلاس کار ناراحتی شما را احساس کرده و دلیل اون را مورد بررسی برنامه داده هست.

هستفاده از اینترنت مغز شما را دچار تغییر کرده و شما را به یک «خاله زنک» تبدیل کرده هست.»
ابجی ما به همه فرمودیم اینترنت مغزه مارو تقویت کرده تا زیاد گیر ندن به ما........حالا اگه این پستو بخونن وای وای وای

13:

تحقیق نیکلاس کار بیان دیگری از جبرگرایی تکنولوژیک هست که در واقع یک نظریه کاهش گراست.

مهم ترین ایراد این نظریه این هست که نقش سوژه انسانی را نادیده میگیرد.

نمیتوان از تأثیرات مثبت روانی که حضور در فضای مجازی برای فرد به ارمغان می آورد غافل بود.

شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک به افزایش سرمایه اجتماعی و احساس رضایت از خویشتن میانجامد.

[1] باید به خاطر داشت که این انسان هست که از فضای مجازی هستفاده میکند و بسته به اهداف،سطح دانش، هوش و شرایط روحی و ذهنی اش تأثیر متفاوتی از اینترنت میگیرد.

هستفاده از تحلیل های عمیق و علمی موجود در اینترنت برای اهداف فردی و آموزشی از فواید مثبت اون هست که بر خرد و دانش انسان میفزاید، این در حالی هست که بسیاری هم در این فضا ذهن خود را از اطلاعات پوچ و بیفایده پر میکند.

هستفاده صحیح و مقتضی از اینترنت نیاز به فرهنگی دارد که این نیازمند آموزش و هزینه هست.

البته در تحلیل کار نکات مثبتی برای والدین وجود دارد زیرا به نظر میرسد کودکان در مراحل اولیه شکل گیری ذهنی بیشترین تأثیرپذیری را از اینترنت دارند.

[1]Is Online Social Networking Good or Bad? : Discovery News

14:

به مطلب بسیار خوبی اشاره کردین
منتها راه حذف نمیتونه خیلی مناسب باشه
من بیشتر با کنترل موافقم
به قول عرفای ما باید از همین وسط شلوغیای شهر دلو زد به کوه
اینکه بری وسط یه بیایون خیلی تاثیر پایداری نداره
همونطور که ای بابای عزیز فرمودن پاک کردن صورت مسئلس
امیدوارم همه ی مایی که این مطلب چیزی رو به حقایق وجود ما اضافه کرده
قدرشو بدونیم

15:

منم فکر میکنم :خیلی از تکنو لوژی هارو دیگه نمیتونی از زندگیت حذف کنی..ممکنه یه زمونی ازش دوری کنی (که بعید میدونم) ولی در نهایت مثل تی وی به هر راهی برویم بازم بر میگردیم سر ش/

16:

تائید میشه بنظر منم اثرات مثبت اینترنت بمراتب از جنبه های منفیش بیشتره بطور کلی ما هیچ سیستمی نداریم که بازده صد در صد داشته باشه بالاخره جنبه های منفی هم داره
مهم درست و اصولی هستفاده کردنه

17:

استفاده كردم ممنون.

واقعا همينطوره.

اينترنت به عنوان رهبر زندگي ديجيتال امروز، آدمها رو « شرطي » كرده به تحريك شدن توسط محرك‌هاي مختلف؛ حتما بايد يه چيزي باشه كه « آگاهي » رو تحريك كنه.

ميدوني مشكل چيه؟ وقتي فرد در « بي‌تمركزي » گير كرده ...

مثل زنداني‌است كه نمي‌دونه زندانيه :)
و گاهي هم ممكنه بشنايشان كه ميگه: « خيلي طولاني بود.

حوصله‌ام نيومد بخونم ...

»

چند وقت قبل يه مطلبي با عنوان «‌ فرا قتل » تو وبلاگ گذاشتم كه به اين مطلب نزديكه.


18:

حضور جذابیت ، نداشتن برنامه بهره وری و هستفاده بی رویه با چاشنی علاقه می تواند فرد را به انواع سندورم های ریز و درشت مبتلا کند .

تعیین هدف در بهره وری و مبادرت به رفتار معطوف به هدف و حصول نتیجه از فعل صادره راه گریز از ابتلا به سندورم های مورد اشاره هست .

بنظر میرسد در ازای خاطر نشان کردن خطرات ذکر شده ، دعوت به تبیین هدف و برنامه ریزی و چگونگی ایجاد نقشه راه برای رسیدن به نتیجه موثر تر هست تا ایجاد هراس از ماشینهای تسریع نماينده موجود و در دسترس عموم امت جامعه علی ابحال زحمات شما قابل تقدیر هست .

19:

مرسي به وبلاگتون سر زدم و مقاله رو خوندم بسيار بجا وسازنده بود ميل به مثبت بودن و مثبت گرائي به همچي جنبه ارزش و هستفاده درست ميده


50 out of 100 based on 55 user ratings 430 reviews

@