استاد شهرام ناظری


استاد شهرام ناظریاستاد شهرام ناظری

استاد شهرام ناظري چهره ای نام آور موسیقی غنی و عرفانی ایران زمین در جهان محسوب می شود که حتی آمریکایی ها به وی لقبی "فراتر از پاوروتی " را داده اند منبعو فرانسوی ها بالاترین نشان کشورشان ( دکتری افتخاری لژیون دونور ) را نیز به وی دادند . شهرام ناظری به راستی زنده کننده اندیشه والای مولانا, حافظو سعدیدر ایران و جهان محسوب می شود . زیرا هنگامیکه با صدای گرم و عرفانی خود که بیشتر به زبانهای شیرین پارسی و کردی اشعار این بزرگان ایران را اجرا میکند روان و اندیشه هر انسانی اندیشمندی را دگرگون و به شگفتی وا میدارد , با ندای ناظری عظمت حضرت حق و انسانهای بزرگش ( مولانا و حافظ و سعدی و . . . ) در وجود هر شخصی تداعی میگردد . استاد ناظری همچنین در سال 1386 کاندیدای جایزه جهانی گرمی نیز شد . شهرام ناظری درسال 1328 در كرمانشاه ودرخانواده اي اهل موسيقي متولد شد . وي از زمان كودكي مانند اكثر خوانندگان كه صداي خوش درخانواده شان موروثي بوده صداي خوش را از پدر ومادر خود به ارث مي بردو پدرش كه صداي لطيف وخوش داشت و از سبك قدما وخوانندگان آن ديار به خصوص شادروان شيخ داوودي خواننده بزرگ بهره گرفته بود فرزندش راتحت تعليم برنامه مي دهد ناگفته نماند كه قطب اين خانواده مرحوم استاد حاجي خان ناظري بوده كه اكثر موسيقي دانان كرمانشاه را با نت موسيقي اصيل ايران تعليم داده وخود از درويش خان وكلنل وزيري بوده است.

پدر شهرام ناظري ضمن آشنايي با گوشه ها و رديف هاي آواز ايراني با سه تار هم آشنايي داشته است . و شهرام در چنين محيطي پرورش مي يابد . اين محيط مناسب هنري موجب مي شود تا وي در سن 9 سالگي اولين برنامه هنري خود را در راديو كرمانشاه همراه با تار مرحوم درويشي .از نوازندگان معروف كرمانشاه اجرا نمايد . وي سپس در سن 11 سالگي در راديو تلويزيون ايران چند برنامه در جهت آواز ايراني اجرا نمود و براي پر بارتر كردن درك موسيقي و ارايه آن ارتباط بيشتري با پسر عمويش علي ناظري و درويش نعمت علي خان خراباتي كه تاثير بزرگ و مهمي بر آشنايي او با موسيقي محلي و كردي و درك آن .داشته اند بربرنامه كرد . وي كه چون هميشه در پي بهره بردن از مكاتب و استادان مختلف بوده در سال 1345 براي بهره گيري از محضر اساتيدي چون شادروان عبداله خان دوامي - نورعلي خان برومند– عبدالعلي وزيري – محمود كريمي و . . . مقيم تهران مي شود و ضمن بهره گيري از اين اساتيد سه تار را نزد استادان احمد عبادي – محمود تاج بخش – جلال ذوالفنون و محمود هاشمي فرا مي گيرد . شهرام ناظري به مدت يكسال در تبريز با نوازندگان و موسيقيدانان آن ديار مانند بيگجه خاني محمود فرنام قيطانچيان كه از شاگردان اقبال آذر بودند درزمينه موسيقي ايراني كار مي كند. درسال1354 بنابه پيشنهاد نورعلي برومند به استخدام راديوتلويزيون در مي آيد واولين برنامة خودراباگروه شيدا به سرپرستي محمد رضا لطفي با مثنوي مولانا وترانه اي ازشيخ بهايي اجرا مي نمايد وپس از آن باگروه عارف به سرپرستي حسين عليزاده وپرويز مشكاتيان همكاريش را ادامه مي دهد.

وي درسال 1355 درنخستين كنكور موسيقي سنتي ايران مقام اول رابه دست مي آورد درسال 1356 همراه باگروه سماعي به سرپرستي اصغر بهاري وحسن ناهيد براي اجراي كنسرت در جشنوارة طوس انتخاب مي شود . درسال 1358 همراه باگروه چاووش كه خود از اعضاي اصلي آن بود در سخترين شرايط صداي موسيقي سنتي واصيل ايران رابه گوش مردم هنردوست كشور رساند ودرهموار كردن راه و اصالت اين موسيقي نقش مهمي داشت .

شهرام ناظري از سال 1357 تا 1360 با تلاش پي گير وبي وقفه نوارهاي چاووش (2) (3) (4) (7) (8) را باهمكاري گروه چاووش گروه شيدا وگروه عارف به سرپرستي محمد رضا لطفي حسين عليزاده وپرويز مشكاتيان ونوار مثنوي موسي وشبان راباهمكاري جلال ذوالفنون وبهزا د فروهري .

نوارشعر وعرفان رابا همكاري نوازندگان مركز حفظ واشاعه موسيقي سنتي ايران وگروه مولانا به سرپرستي جليل عندليبي نوار سخن عشق باهمكاري گروه تنبور شمس . مرا عاشق را با همكاري گروه عارف به سرپرستي پرويز مشكاتيان تهيه كرد.

او از سال 1360 به بعد كم كم فعاليتش را كاهش داد وبه طرق مختلف مشغول تدريس موسيقي ورديفهاي آوازي به علاقه مندان گرديد . از سال1364 به بعد با همكاري گروههاي موسيقي ايراني كارهاي زيبايي را به بازار موسيقي عرفاني واصيل ايراني عرضه ساخت كه از درخشانترين اين اثرها رامي توان گل صد برگ با همكاري استاد جلال ذوالفنون آتش در نيستان با همكاري استاد جلال ذوالفنون نواركنسرت اساتيد با همكاري گروه استاد فرامرز پايور بي برنامه با همكاري گروه جليل عندليبي ……… حيراني
سفر به ديگر سو
شهرام ناظري طي فعاليت هنري خود براي اجراي كنسرتهايي موسيقي اصيل ايراني وعرفاني سفرهاي بيشماري به كشورهاي آسيايي , اروپايي وآمريكا داشته است ودر فستيوالهاي جهاني نيز حضور به هم رسانيده است . استاد شهرام ناظری در سال 2007 که به سال جهانی مولانا عارف گرانمایه ایران زمین نامگذاری شده بود طی مراسمی باشکوه در قونیه ترکیه در کنار آرامگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی هنر جهانی خود را به نمایش گذاشت :

وي درسالهاي اخير باحضوري بيشتردركنسرتهاي داخلي كه با همة زحمات ومشقات اجراي آنها به دليل كمبود امكانات وغيره ... مواجه بوده به درخواست علاقه مندان خود جواب مثبت داده است وحضوراو درجشنوارة موسيقي فجردرسال 1380 به همراهي پسرش حافظ ناظري را شايد بتوان گفت يكي از مهمترين وقايع دردوران اين جشنواره به حساب آورد چنان كه جايزة اول اين فستيوال به عنوان بهترين خوانندة موسيقي سنتي را نصيب خود ساخت.
شهرام ناظري از جشنوارةمهر نيز جايزة مخصوص هيئت داوران را دريافت کرده است. البوم هایی که از استاد شهرام ناظری در بازار یافت میشود در لیست زیر اسم تمامی البوم ها موجود نمی باشد .

۱ـ شورانگیز حسین علیزاده

۲
ـ یادگار دوست کامبیز روشن روان

۳ـ ساقی نامه صوفی نامه ۱
کامبیز روشن روان

۴ـ ساقی نامه صوفی نامه ۲
کامبیز روشن روان

۵
ـ لیلی و مجنون فرامرز پایور

۶-
کنسرت اساتید موسیقی ایران فرامرز پایور

۷-
دل شیدا فرامرز پایور

۸
ـ گل صدبرگ جلال ذوالفنون

۹-
آتش در نیستان جلال ذوالفنون

۱۰
ـ مثنوی موسی شبان جلال ذوالفنون

۱۱
ـ صدای سخن عشق علی ناظری

۱۲
ـ حیرانی کیخسرو پور ناظری

۱۳
ـ مهتاب رو کیخسرو پور ناظری

۱۴
ـ آواز اساطیر علیرضا فیض بشی پور

۱۵
ـ چاووش 2_ 3_4_7_8 گروه چاووش

۱۶
ـ بی برنامه جلیل عندلیبی

۱۷
ـ کیش مهر جلیل عندلیبی

۱۸
ـ لاله بهار پرویز مشکاتیان

۱۹
ـ کاروان شهید پرویز مشکاتیان

۲۰ـ کنسرت ۷۷
گروه کامکار

۲۱
ـ کنسرت کامکار گروه کامکار

۲۲
ـ در گلستان هوشنگ کامکار

۲۳
ـ بشنو از نی فریدون شهبازیان

۲۴
ـ کنسرتی دیگر داریوش طلایی

۲۵
ـ سفر به دیگر سو کیهان کلهر و حمید متبسم

۲۶
ـ ساز نو اواز نو حمید متبسم

۲۷
ـ چشم به راه عطا جنگوک

۲۸
ـ غم زیبا مسعود شناسا

۲۹
ـ شعر وعرفان

۳۰
ـ نجوا

۳۱
ـ بهاران آبیدر

۳۲
ـ زمستان

۳۳
ـ سخن تازه
آلبوم شور رومی ( مولانا ) شهرام ناظری برترین سی دی جهان

تازه‌ترين مجموعه‌ی آثار شهرام ناظری به‌عنوان يکی از بهترين سی‌دی‌های سال جهان معرفی شد. به گزارش بخش موسيقی خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، روزنامه‌ی "بوستون گلوب" چاپ آمريکا در گزارشی با عنوان "شعر مولانا در حرکت"، به بررسی تلاش‌های شهرام و حافظ ناظری برای زنده نگه‌داشتن اشعار مولانا پراخته است. اين روزنامه در گزارشی آورده است، يکی از غم‌انگيزترين و در عين حال مسحورکننده‌ترين آلبوم‌های سال ۲۰۰۷، "شور رومی" است که قصيده‌هايی از اين شاعر صوفی ایران در قرن سيزدهم را شامل می‌شود و به‌مناسبت هشتصدمين سال‌روز تولد او سروده شده است. موتيف‌های ايرانی سوگورانه آن زيبا، خارق‌العاده و سمفونيک هستند که با آوازهای متنوع شهرام ناظری اجرا شده‌اند که تصنيف‌های آن الهام گرفته از حافظ ناظری، پسر شهرام ناظری است. بوستون گلوب در ادامه آورده است: شهرام ناظری نخستين خواننده‌ای است که در موسيقی کلاسيک ايرانی، اشکال جديدی از آهنگ‌های برگرفته از اشعار مولانا را ایجاد می‌کند، اشعاری که مضامين آن خروج از خويشتن و دل کندن از ماديات و رسيدن به صلح و امنيت است. در آلبوم "شور رومی" حافظ ناظری با بهره‌گيری از تکنيک‌های موسيقی غربی برای ساخت تصنيف‌های شعر پدرش بهره گرفت. نتيجه آن بسيار شگفت‌انگيز و خيره‌کننده است که با اندوه عرفانی و هدفمند آن آغاز می‌شود.


منبع

پایگاه های اینترنتی وابسته :
کیهان کلهر
تنبور مست
استاد جلال ذوالفنون
پایگاه استاد شهرام ناظري
طرفداران استاد شهرام ناظري
طرفداران استاد شهرام ناظري
طرفداران استاد شهرام ناظري
استاد شهرام ناظری فراتر از پاوروتی
دانلود آلبوم های استاد شهرام ناظری
آلبوم عکس استاد محمد رضا شجریان
حافظ ناظري فرزند استاد شهرام ناظري
تقدیر خانه عشق از استاد شهرام ناظری
تنبور شمس / استاد سید خلیل عالی نژاد
استاد شهرام ناظری در گرامیداشت مولانا / قوینه
پایگاه ساز خاموش از طرفداران استاد شهرام ناظری
طريقت مولانا جلال الدين محمد بلخي پدر عرفان جهان
استاد شهرام ناظري برجسته ترين چهره موسيقي غني و عرفاني ايران از كرمانشاهعکس های جدید مرتضی پاشایی

1:

ایول داش شهرام


عکس های جدید محسن یگانه

2:

به نظر من شهرام ناظرى اكه فقط فارسى مى خوند بهتر بود موقعى كه كردى مى خونه صداش جذابيتش رو از دست ميده


دانلود آهنگ جدید میثم رستگار به نام حماقت

3:

با درود .....
دوست بزرگوار هر گویشی الحان خودشو داره...اگه برنامه باشه شما به مازندرانی صحبت کنی حتما تغیر لحن خواهید داشت...
این یک امر طبیعی میباشد.....اشکال از هستاد نیست....
دوستتون دارم


56 out of 100 based on 31 user ratings 1156 reviews

@