پاواروتی


پاواروتیپاواروتی
پاواروتی خواننده پرآوازه اپرا درگذشت
پاواروتی
لوچیانو پاواروتی

لوچیانو پاواروتی، یکی از موفقترین و محبوبترین خوانندگان تنور در جهان صبح امروز (۶ سپتامبر) در سن ۷۱سالگی بر اثر بیماری سرطان درگذشت. او در طی چندین دهه فعالیت هنری به ویژه در صحنه اپرا، فراز و نشیبهای زیادی را تجربه کرد.پاواروتی که در طی نخستین دوران فعالیتش بیش از همه در بین علاقمندان اپرا و موسیقی کلاسیک به شهرت رسیده بود، با توجه به همکاری‌های گسترده‌ای که با خوانندگان پاپ و راک داشت، توانست در طی دو دهه اخیر جایی برای خودش در میان علاقمندان به سبکهای مختلف موسیقی باز کند و پلی باشد برای شناساندن آثار کلاسیک و اپرا به کسانی که چندان طرفدار این نوع موسیقی نیستند.

آغاز فعالیت‌های پاواروتیپاواروتی در روز دوازهم اکتبر سال ۱۹۳۵ در شهر مودنا در ایتالیا بدنیا آمد. مادرش در کارخانه توتون‌سازی شهر کار می‌کرد و پدرش هم که نانوا بود، صدای خیلی خوبی داشت و در گروه هم‌سرایان شهر می‌خواند. پاوارواتی بعد پایان دوران مدرسه و تحصیل در رشته تعلیم و تربیت، دو سال به عنوان معلم مدرسه فعالیت داشت تا اینکه سرانجام تصمیم گرفت دست به پرورش استعدادی بزند که از پدر به ارث برده بود: آواز.
پاواروتی
پاوارتی در اجرایی در سال ۱۹۸۸ در اپرای برلین

از سال ۱۹۵۶ حدود پنج سال نزد استادان مختلف آموزش آواز دید و صدایش را پرورش داد تا اینکه در سال ۱۹۶۱ در اپرای La Bohème ساخته جاکومو پوچینی برای اولین بار بطور جدی قدم به صحنه گذاشت و در نقش رودولفو، یکی از شخصیتهای اصلی این اثر، توانایی و استعداش را به نمایش گذاشت. صدا و بازیگری پاواروتی در این اثر چنان با استقبال روبرو شد که حضورش در صحنه اپراهای ایتالیا و همچنین شهرهای بزرگ اروپا از جمله آمستردام، وین، زوریخ و هامبورگ را تضمین کرد.در سال ۱۹۶۴ پاواروتی به علت بیماری جوزپه دی استفانو یکی از تنورهای معروف آن زمان، به عنوان خواننده جانشین، در همان قطعه La Bohème پوچینی در اپرای معروف لندن به روی صحنه رفت. این رویداد راه او را برای انجام فعالیتهایی گسترده در اسپانیا، مجارستان، لهستان، چکسلواکی و استرالیا هموار کرد تا اینکه در سال ۱۹۶۸ سر از اپرای پرآوازه نیویورک درآورد.

بزرگترین موفقیتها در دهه‌های شصت و هفتاد میلادیاین خواننده استثنایی در دهه شصت و به ویژه هفتاد میلادی بزرگترین موفقیتهایش را جشن گرفت و از همان زمان بود که به صف بزرگترین خوانندگان تنور در جهان پیوست. یکی از رویدادهای مهم در فعالیتهای هنری پاواروتی برگزاری جام جهانی ۱۹۹۰ در ایتالیا بود که او به همراهى پلاسیدو دومینگو و خوزه کارراس دو تن از دیگر چهره‌های صاحب‌نام اپرا به روی صحنه رفت و موفق شد با اجرایی به یادماندنی، یکی از آریاهای اپرای »توراندخت» اثر پوچینی را به سرود این جام جهانی بدل کند.همکاری پاواروتی، دومینگو و کارراس که با هم تحت عنوان «سه تنور» به روی صحنه می‌رفتند، چندین سال طول کشید و نه تنها از لحاظ هنری که به ویژه از لحاظ مالی، همکاری بسیار پرباری بود. از سی دی کنسرت «سه تنور» تا به حال بیش از ۱۰ میلیون نسخه به فروش رفته که این، در عرصه موسیقی کلاسیک رقمی بی‌سابقه است. از آن گذشته نباید از یاد برد که این سه خواننده برای اجرای برنامه‌ها مبالغ هنگفتی هم دریافت کردند.


پاواروتی
پاواروتی در حین یکی از آخرین کنسرتهایش در آلمان در سال ۲۰۰۵ا

لبته پاواروتی به خاطر این دست از فعالیتها و مخصوصا همکاریش با خوانندگان پاپ و راک بارها و بارها مورد انتقاد کسانی برنامه گرفته که دیدی سنتی و و افراط‌گرایانه به موسیقی کلاسیک و اپرا دارند. پاواروتی هم همواره در جواب این منتقدان، اپرا را با فوتبال مقایسه می‌کرد و متذکر می‌شد: «هر چه باشد همه آدمها می‌توانند فوتبال نگاه کنند، حتی اگر از فوتبال چیزی سرشان نشود.»و به راستی هم باید گفت که پاواروتی در گذشته مشکل چندانی در جذب توده‌های مردم نداشت. در اوایل دهه نود میلادی بود که پاواروتی به مناسبت سه دهه فعالیت هنریش، برنامه‌ای در هاید پارک لندن برگزار کرد و باوجود باران شدید، بیش از یکصد هزار نفر در آن حضور داشتند.پاواروتی در عرض پنج دهه گذشته، در تهیه بیش از یکصد اثر صوتی و تصویری سهیم بود و این آثار که در قالب صفحه، سی دی و نوار ویدئویی و یا دی وی دی منتشر شده‌اند، تا به حال بیش از ۵۰ میلیون نسخه از آنها به فروش رفته‌اند که این خود گواهی است بر محبوبیت کم‌نظیر این خواننده بزرگ.شهرام احدیآثار ِ هنریِ amir284

1:

لوچیانو پاوراتی خواننده مشهور اپرا درگذشت

پاواروتی
لوچیانو پاوراتی از نام آورترین خوانندگان اپرا در قرن بیستم بود

لوچیانو پاوراتی، یکی از مشهورترین خوانندگان اپرا در جهان، در سن 71 سالگی در شهر مودنا، واقع در ایتالیا، درگذشت.


آلبوم Guitarra Romantica از فرانسیسکو گارسیا


اطلاعیه درگذشت پاوراتی پس از اون انتشار یافت که روز گذشته رسانه های ایتالیایی نقل کردند که وضع سلامت این خواننده مشهور اپرا، که چند هفته پیش از بیمارستان مرخص شده و در خانه خود در مودنا بستری بود، رو به وخامت گذاشته هست.

در این اطلاعیه آمده هست که لوچیانو پاوراتی در ساعت 5 بامداد روز پنجشنبه، 6 سپتامبر، در خانه خود در شهر مودنا، درگذشته هست.

پاوراتی سال گذشته به خاطر ابتلای به بیماری سرطان لوزالمعده تحت درمان برنامه گرفت و در ماه اوت سال جاری نیز دوباره برای مدتی در بیمارستان بستری بود.

طرفداران اپرا از پاوراتی به خاطر صدای شفاف و شورانگیز او به عنوان مناسبترین اجرانماينده اپرای تغزلی ایتالیایی نام برده اند.

درعین حال، لوچیانو پاوراتی فعالیت خود را به ایفای نقش در برنامه های کامل اپرا محدود نکرد بلکه با اجرای آثاری از جمله تک خوانی برای همگان، به شهرتی در میان امت عادی دست یافت که معمولا خوانندگان پاپ از اون برخوردار می شوند.

تک آواز نسون دورما (نگذارید کسی به خواب رود) از اپرای توراندو (توراندخت) اثر پوچینی با صدای پاوراتی به عنوان آرم مسابقات فوتبال جام جهانی سال 1990 در ایتالیا انتخاب شد و او را به هنرمندی شناخته شده در سرتاسر جهان تبدیل کرد.

وی برای آخرین بار در ابتدای سال 2006 در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی تورین برنامه ای عمومی اجرا کرد.

پاوراتی در سال 1961 با نخستین همسر خود، آدوا ورونی ازدواج کرد و از این ازدواج سه دختر و یک نوه باقی مانده هست.


کدوم صدا کدوم سیما ؟!


در سال 2003، پاوراتی پس از جدایی از همسر اول خود با نیکولتا مانتووانی، که سالها جوانتر از خود او بود، ازدواج کرد و این زوج صاحب یک دختر شدند.

خواننده مشهور قرن

از پاوراتی به عنوان یکی از مشهورترین خوانندگان آثار اپرا در قرن بیستم نام برده می شود.


لوچیانو پاوراتی روز 12 اکتبر سال 1935 در شهر مودنا، واقع در شمال غرب ایتالیا، متولد شد،
پدرش کارگر کارخانه سیگارسازی و مادرش نانوا و خواننده بود.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه لوچیانو در زادگاهش خاتمه یافت و گرچه او شخصا به فوتبال به شدت علاقه داشت و مایل بود به عنوان فوتبالیست حرفه ای به کار بپردازد، اما به اصرار مادرش شغل معلمی را برگزید.

کار معلمی تنها دو سال ادامه یافت و پاوراتی، با وجود نگرانی پدرش از غیر قابل اعتماد بودن امرار معاش از طریق خوانندگی، شغل معلمی را رها کرد و نزد یکی از هستادان محلی آواز به آموزش این هنر پرداخت.

دستاورد پاوراتی در خلال شش سال سپس چند تک خوانی در کنسرت های محلی و کسب درآمدی ناچیز از این طریق فراتر نرفت.

اما در سال 1961، این خواننده جوان با اجرای نقش در اپرای لابوهم به عنوان یک خواننده توانا شناخته شد و در خلال سال های بعد، با شرکت در اپراهای دیگر، در میان دوستداران اپرا در ایتالیا به شهرت دست یافت.

دهه 1970 وقت حضور او بر صحنه اپرا در سایر کشورهای جهان، از جمله آمریکا بود که نام او را به عنوان خواننده ای برخوردار از صدایی هستثنایی و مهارتی کم نظیر بر سر زبان ها انداخت.

پاوراتی در اوایل دهه 1980 "مسابقه بین المللی آواز پاوراتی" را برای جوانان مشتاق پیشرفت در این هنر به راه انداخت تا نقشی را در پرورش نسل آینده هنرمندان اپرا ایفا کرده باشد.

در دهه 1990، پاوراتی همراه با پلاسیدو دومینگو و خوزه کارراس، دو خواننده دیگر اپرا، گروهی را با نام "سه خواننده تنور" (The Three Tenors ) برای ترویج آثار اپرایی در میان قشر وسیعتری از امت تشکیل داد.

در دهه 1990، این گروه به اجرا و ضبط برخی از آثار سبکتر اپرا دست زد که با هستقبال گسترده مواجه شد و به فرموده منتقدان، عامل مهمی در جلب توجه امت به این هنر بوده هست.

با وجود ستایش منتقدان از کیفیت صدا و مهارت لوچیانو پاوراتی، برخی از طرفداران سنتگرای اپرا از فعالیت او در اجرای برنامه های "سبکتر" آواز خرسند نبودند و پاوراتی را به "بازاری کردن" اپرا متهم می کردند، هرچند او این اتهام را نادرست می دانست.

پاواراتی از هنر خود در خدمات بشردوستانه نیز مایه می گذاشت و کنسرت هایی که به نفع ساوقت های خیریه انجام می کرد طرفداران فراوانی داشت.


«حبیب» دیگر یک خواننده رسمی شد


شادمهر عقیلی به همراه فرزند کوچکش + عکس

2:

صدای پاواروتی آدم رو تکون میده انگار که یه چشمه از اون دنیا رو داری جلوی چشات میبینی.
من هر وقت که به اون دنیا فکر می کنم احساس می کنم که باید موسیقی متنش اپرا باشه و خواننده اش هم پاواروتی .مسخره اس نه؟


76 out of 100 based on 86 user ratings 286 reviews

@