جواد معروفی، بزرگترین پیانیست ایران...


جواد معروفی، بزرگترین پیانیست ایران...جواد معروفی، بزرگترین پیانیست ایران...
جواد معروفی

جواد معروفی (۱۲۹۱خ - ۱۳۷۲خ) از آهنگسازان و نوازندگان برجسته پیانو در ایران و فرزند استاد موسی معروفی نوازنده تار بود

وی در سال۱۲۹۱در تهران چشم بر جهان گشود. مادرش عـذرا و پدرش موسی معروفی ، از شاگردان برگزیده درویش خان و از موسیقی دانان بزرگ دوره خود بود . پنج سال داشت که خواهـرش -نرگس- به دنیا آمد. چند سال بعـد در هـمان دوره کودکی مادرش را از دست داد و در خانواده پدری بزرگ شد .

در ۱۸ سالگی با شـمس الزمان ازدواج کـرد. حاصل این ازدواج چهـار فــرزند بود : منوچهر ، شکوه الزمان (گـیتی) ، ژیلا و فـرهاد .
استاد جواد معروفی مردی فروتن، خوش مشرب و صمیمی بود. او درطول عمر پربار هنری خود سعی وافری در آشتی دادن موسیقی سنتی و غربی داشت.
وی در بامداد روز سه شنبه، شانزدهـم آذر ماه۱۳۷۲درتهران چشم از جهان فروبست.


جواد معروفی، بزرگترین پیانیست ایران...

فعالیت هنری:
آموزش موسیقی را نزد پدر آغاز کرد؛
تار مینواخت و با نواختن ویولن نیز آشنا شد . بعـد از دوره ابتدایی ، در ۱۴ سالگی و در دورهای که کلنل وزیری مدیر هنرستان ملی موسیقی بود، به تحصیل در آن جا مشغول شد. به پیانو روی آورد و نزد خانم تاتیانا خاراطیان به یادگـیری تکـنیک نوازندگی پیانو کلاسیک مشغول شد. اتودها و پرلودهای شوپن ،سوناتهای موتسارت ، بتهوون ، شوبرت و فـوگهای باخ را با مهارت مینواخت. در کنار موسیقی کلاسیک ، موسیقی ایرانی را هـم ادامه داد و تحصیلات موسیقی را نزد علینقی وزیری کامل کرد.
در ۲۱ سالگی ، در
۱۳۱۲ ، به دلیل استعداد شگـرفـش در موسیقی به استخـدام وزارت فرهنگ وقـت در آمد و معـلم موسیقی مدارس تهران شد و به آموزش سلفـژ و دیکته موسیقی در هـنرستان پرداخت .
از ۱۳۱۹، هـمزمان با افـتتاح رادیو به این موسسه پیوست و سالها تک نواز پیانو بود. از ۱۳۳۲ به سرپرستی موسیقی رادیو منصوب شد و هـمزمان با آن به عـضویت شورا عـالی موسیقی در آمد. معـروفی هـمچنین رهـبر ارکستر شماره یک و رهـبر ارکستر گـل ها بود.
او تنظیم كننده آهنگ های علی اکبر شیدا ، عارف قزويني ، ركن الدين مختاري و درویش خان و بسیاری دیگـر از آهـنگسازان معـروف ایرانی بوده است .

خودش میگوید:
«از بدو تأسیس رادیو در سال
۱۳۱۹ در آنجا هـم مشغول شدم. در آن موقع سنی نداشتم ولی هـم نوازنده پیانو بودم و هـم رهـبر ارکستر شماره یک. سال اولی که رادیو تأسیس شد، در اولین ارکستر رادیو این نوازندهها بودند: ابوالحسن صبا ، حبیب سماعی ، حسین تهرانی ، مرتضی نیداوود و خود من . بعدها که برنامه گل ها تأسیس شد من رهـبر ارکستر آن شدم و نوازنده پیانو و سولیست هـم بودم. برای ارکستر گـل ها هـم قطعاتی تنظیم میکردم.»
او در نواختن پیانو برای موسیقی ایرانی، از روش مشیر هـمایون شهردار بیشتر از مرتضی محجوبی اقـتباس میکرد؛ اما شیوهای ویژه و یکتا داشت که تکـنیک در آن آشکار بود. معـروفی بیش از چهل سال در زمینه آهـنگسازی فعالیت کرد.

معـروفی و پدرش، از نخستین کسانی محسوب میشوند که قـطعاتی در دامنه موسیقی ایرانی برای پیانو ساخته و تنظیم کردهاند. اولین قـطعه جواد مـعروفی ، ترانه های خیام، بر اساس رباعيات خيام بود که در ۱۳۱۵ اجرا شد.


دانلود موسیقی پرستوها از جواد معروفیداریوش خان اقبالی

1:

کمتر پیش میاد که در طول هفته
قطعات زیبای خواب های طلایی رو گوش نکنم.
خدایش بیامرزد.بررسی ترانه آمد بهار جان ها

2:

خدابيامرزدش واقعا بزرگمردي بوده براي خودش


دانلود آهنگ زیبای فارسی وکردی کرمانشاهی

3:

ممنون,دانلود کردم و الان دارم گوش میدم
خیلی زیباست

واقعا آدم لذت میبره!


بیوگرافی استادجوادیساری استادموسیقی کوچه بازاری وگپی باایشان

4:

اگه کسی آهنگهای ایشون رو داره لینکش رو بذاره لطفا


با منطقا و با احساسا بیان اینجا

5:

خوابهای طلایی جواد معروفی بی نظیره مخصوصا یکی از قطعاتش در این اثر که خیلی خیلی با احساسه و تاثیر گذار ..


شجریان: مبارز سیاسی نیستم فقط......


50 out of 100 based on 35 user ratings 910 reviews

@