پیام چارلی چاپلین به جهانیان


پیام چارلی چاپلین به جهانیانپیام چارلی چاپلین به جهانیان
متن زیر سخنرانی مشهور و حماسی چارلی چاپلین در پایان فیلم دیکتاتور بزرگ است . بسیاری
این سخنرانی را بیانیه چاپلین به جهانیان میدانند .(شاید تنها نقطه ای فیلم های چاپلین که در
ان کاملا جدی بود )
فیلم دیکتاتور بزرگ در سال 1937 همزمان با قدرت گرفتن روز افزون فاشیست ها در المان و ایتالیا
به نمایش درامد و انتقادی از این حکومت ها با نگاهی طنزگونه بود . گفته میشود شخص ادولف
هیتلر این فیلم را دو بار دیده است (این فیلم و نمایش ان در تمامی کشور های زیر نظر نازیسم
ممنوع بود ) اما کسی در مورد واکنش هیتلر اظهار نظر نکرده است .

این سخنرانی همزمان با اوج گرفتن جنگ جهانی دوم طی یک اصلاح به فیلم اضافه شد .


متن فارسی :

من متأسفم اما نمی‌خواهم امپراتور شوم؛ این کار من نیست. من نمی‌خواهم به کسی دستور دهم یا جایی را فتح کنم. اگر ممکن باشد من دوست دارم به همه کمک کنم، یهودی، بی‌دین، سیاه، سفید. ما همه می‌خواهیم به همدیگر کمک کنیم؛ نوع بشر چنین است.
ما همه می‌خواهیم در شادی یکدیگر زندگی کنیم نه در رنج و بدبختی یکدیگر. ما نمی خواهیم از یکدیگر متنفر باشیم و همدیگر را تحقیر کنیم. در این دنیا اتاقی برای همه یافت می‌شود و زمین نیک غنی است و می‌تواند برای همه غذا فراهم کند.
شیوه زندگی می تواند آزاد و زیبا باشد. اما ما راه را گم کرده ایم. حرص و آز روح بشر را مسموم کرده است، دنیا را پر از تنفر کرده است، ما را در بدبختی و خون غوطه‌ور کرده است. ما سرعت را بالا برده‌ایم ولی خودمان را محبوس کرده‌ایم. ماشین آلات با تولید انبوه ما را نیازمند کرده است. دانش ما را بدگمان کرده، هوشمان سخت و نامهربان گشته. ما بسیار فکر می‌کنیم و بسیار کم احساس. ما بیش از ماشین آلات محتاج انسانیت هستیم و بیش از هوش محتاج مهربانی و ملایمت. بدون این‌ها، زندگی خشن می‌شود و همه چیز از دست می‌رود.

هواپیما و رادیو ما را به هم نزدیک کرده است. این اختراعات برای نیکی بشریت فریاد می‌زنند، جهانی برای یگانگی همه ما فریاد میزند. حتی اکنون صدای من به گوش میلیون‌ها نفر در جهان می‌رسد، میلیون‌ها مرد، زن و کودک ناامید، قربانیان سیستمی هستند که باعث می شود بشر شکنجه‌گر مردم بی‌گناه را به زندان بیندازد. به کسانی که صدای مرا می‌شنوند می‌گویم "ناامید نشوید". رنجی که اکنون در بین ماست گذر حرص آدمی است، تلخی بشری است که راه پیشرفت انسان، او را می‌ترساند. نفرت آدمی می‌گذرد و دیکتاتورها می‌میرند و قدرتی که از مردم می‌گیرند به مردم باز خواهد گشت و تا زمانی که انسان‌ها می‌میرند آزادی نابود نخواهد شد.

سربازان: خود را به دست ددمنشانی که شما را تحقیر می کنند نسپارید، انسان‌هایی دربند می‌کشانندتان، کسانی که زندگی شما را کنترل می‌کنند، به شما می‌گویند که چه‌کار کنید، چه بنوشید، چگونه بیندیشید و چگونه احساس کنید؛ کسانی که شما را شرطی می‌کنند، رژیم غذایی می‌دهند، با شما مانند گاو رفتار می‌کنند و از شما به عنوان گلوله توپ استفاده می‌کنند. خود را به دست انسان‌های غیرطبیعی نسپارید، مردان ماشینی با ذهن ماشینی و قلب ماشینی! شما ماشین نیستید! شما گاو نیستید! شما انسانید! شما عشق به انسان در قلب خود دارید. شما نفرت نمی‌ورزید؛ تنها بی‌عشقان متنفرند، بی‌عشق و غیرطبیعی.

سربازان: برای بردگی مبارزه نکنید! برای آزادی بجنگید! در فصل هفدهم سنت لوک نوشته شده "قلمروی خداوند در میان انسان هاست" نه یک انسان و نه گروهی از انسانها بلکه همه انسانها، در شما، شما مردمی که قدرت دارید؛ قدرتی که ماشین بسازید؛ قدرتی که شادی پدید آورید. شما مردمی که قدرت دارید تا زندگی را آزاد و زیبا کنید تا این زندگی را پر از شگفتی کنید.

به نام دموکراسی، اجازه دهید از آن قدرت استفاده کنیم! متحد شویم. یگانه! برای یک دنیای جدید مبارزه کنیم، دنیای آراسته‌ای که به همه انسانها اجازه می‌دهد کار کنند که به شما آینده و امنیت دوره سالمندی می‌دهد. با وعده این چیزها، دژخیمان به قدرت می‌رسند ولی آنها دروغ می‌گویند. آنها به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند و هرگز نخواهند کرد. دیکتاتورها خود را آزاد می‌کنند اما مردم را برده می‌کنند. اکنون، مبارزه کنیم برای رسیدن به آن وعده‌ها! مبارزه کنیم برای آزاد کردن دنیا، برای از بین بردن موانع، برای دور کردن حرص و آز، نفرت و ناشکیبایی. مبارزه کنیم برای جهان منطقی، جهانی که علم و پیشرفت به شادی انسان می‌انجامد.
سربازان: به نام دموکراسی متحد شویم!

پیام چارلی چاپلین به جهانیان


فیلم سخنرانی در اپارات :
سخنرانی ماندگار چارلی چاپلین - دیکتاتور بزرگخانه ریحانا قبل و بعد از شهرت +عکس

1:

رویای زیبایی که تا حقیقت، فاصله زیادی دارد.....


الیزابت تیلور از مایکل جکسون پیشی گرفت

ما می ترسیم و همین ترس، عامل خشونت و ظلم و تمام رذیلت های اخلاقیست.....


هالیوود با پیرمردها خداحافظی می کند ؟
ترس، نیروی عجیب و عظیمی هست که تا وقتی از اسارت اون رها نشویم، برده خویشتن یا دیگران خواهیم بود.....


زنان بازیگری که جسارت کچل شدن داشتند+ عکس


بازیگر 68 ساله بعد از 40 سال مقابل دوربین رفت

2:

زندگی یک نبرد هست.
همیشه بوده، و هست.
برای همه.

اما کسانیکه تنها در سطح غرایز اولیه باقی بمانند، در اجتماع بشری یا برده خواهند شد یا هستثمارگر، یا در عین حال هردو!
بهرحال هم هرکس چنین باشد ابتدا بردهء غرایز کور خویش نیز هست.


من اینارو خیلی دوست داشتم! روحشون شاد
پس همهء اینطور آدمها برده هستند.


7 ایرانی موفق در هالیوود/ عکس
اما پاره ای از اونها موفق میشوند در بعد برونی دیگران را به بردگی بکشند و خود بردهء اونها نباشد.


پردرآمدترین ستارگان زن هالیووددرسال 2012 !
اما بهرحال حتی این هم یک پیروزی واقعی نیست، تنها پیروزی نسبی هست برای بعضی کسانی که مانند بقیه در این چاه متعفن سقوط کرده اند.
تاریخ بارها نشان داده هست که خود مستبدان و قدرتمندان و حاکمان نیز میتوانند نهایتا قربانی این سیستم غیرانسانی شوند.


3:

سخنرانی چاپلین به صورت موسیقی و اهنگ :
تدوین متفاوت از سخنرانی چاپلین در فیلم دیکتاتور بزرگ

این متن انگلیسی سخنرانی :
Charlie Chaplin : The Great Dictator's Speech


94 out of 100 based on 84 user ratings 334 reviews

@