چنددرصد مردم ماهواره می‌بینند؟


چنددرصد مردم ماهواره می‌بینند؟چنددرصد مردم ماهواره می‌بینند؟
حسین نوش آبادی، معاون حقوقی امور مجلس و استان وزارت ارشاد چندی پیش از لزوم بازنگری قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره سخن گفته بود. با توجه به اهمیت این موضوع با وی به گفت و گو پرداخته ایم که می خوانید.
متن گفت و گوی خراسان با نوش‌آبادی به این شرح است:

اخیرا نکاتی را درباره بازنگری در قانون فعلی ماهواره بیان کرده اید آیا وزارت ارشاد در صدد ارائه لایحه در این باره است ؟

در حال حاضر طرح یا لایحه ای از سوی دولت و مجلس که جایگزین قانون فعلی ماهواره شود در دست نداریم اما بحث این است که با توجه به اینکه امروز استفاده از فناوری ماهواره به گونه ای است که امکان استفاده از این فناوری برای همه امکان پذیر شده و بسیاری از مردم مثبت و یا منفی ،قانونی یا غیر قانونی به ماهواره دسترسی دارند آیا "قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب سال 1373 " پاسخگوی فضای امروز است یا نه؟ البته روی سخن ما با آن کسانی که غیرقانونی از این فناوری سوء استفاده می کنند نیست، چراکه آنها قانون شکن هستند و مرتکب فعل حرام می شوند. روی سخن ما با استفاده قانونی و صحیح و مثبت از این فناوری است به همین دلیل معتقدم در فضای امروز بازنگری در قانون فعلی و روز آمد کردن آن ضروری است .

چه اهدافی در این مسئله وجود دارد؟

مهم ترین هدف از این کار استفاده قانونی و کنترل شده از فناوری ماهواره و تجهیزات ماهواره به طور کلی است. از طرف دیگر پیشگیری از اقدامات غیر قانونی از این فناوری است که به خودی خود کاهش آمار قانون شکنی در این حوزه را به دنبال خواهد داشت.

توضیح بیشتری می دهید؟

ببینید منع قانونی به این معنی است که هر کس که از ماهواره استفاده کند قانون شکنی می کند بنابراین ما نباید مردم را در موقعیتی برنامه بدهیم که قانون را نقض کنند و لازمه اش این است که قانون اصلاح شود.

یعنی هر جا که قانون شکنی شد باید قانون را تغییر دهیم ؟

خیر. برای مثال در دوره ای شطرنج آلات قمار محسوب می شد و فعل حرام به شمار می رفت اما با گذشت زمان و در مقطعی شطرنج حالت قمار بودن را از دست داد و حکمش هم تغییر کرد و یا موضوع اینترنت که متشکل از شبکه ها و سایت های مختلف است اما یک نفر از اینترنت سوء استفاده می کند اما عده ای از آن برای مسائل مختلف بهره برداری می کنند بنابراین باید با وضع قانون برای استفاده از اینترنت ضابطه تعریف کرد.

آیا شطرنج به عنوان یک مورد فقهی با فناوری ماهواره که بسیار گسترده است قابل مقایسه است؟

من نظر نمی دهم که ماهواره آزاد شود بلکه بحث ما این است که قانون ماهواره نیاز به بازنگری دارد از طرف دیگر بازنگری به این معنی نیست که منجر به لغو و نقض قانون قبلی شود.

آیا این پیشنهاد شما به عنوان معاون پارلمانی وزارت ارشاد واکنش هم داشته است؟

هر پیشنهادی مخالفان و موافقان خاص خودش را دارد .میزان استفاده از ماهواره زیاد است.

بخش زیادی از این ها براساس قانون تخلف از قانون است؟

بله طبق قانون نصب تجهیزات ماهواره و استفاده از آن بدون مجوز و بدون نظارت غیر قانونی است اما نهادها، سازمان ها، ارگان ها و اشخاص به لحاظ موقعیت شغلی شان و نوع ارتباطاتی که برای شان تعریف شده مجوز استفاده از ماهواره دارند بحث ما در این جا آن بخش از کسانی است که قانون را زیر پا گذاشته اند البته برخی علی رغم اینکه غیر قانونی به ماهواره دسترسی دارند اما استفاده مفید از آن می کنند.

چه روش هایی برای این پیشنهاد در نظر دارید؟

با نظارت، کنترل و فیلتر شبکه های مختلف اجازه استفاده از شبکه ها و برنامه هایی که قابلیت بهره برداری دارند را برای عموم بدهیم و قاعدتا این نیاز به بازنگری در قانون دارد.

یعنی قانونی مطابق با شرایط ؟

بله ما باید با توجه به شرایط، اقتضائات و نیازهای جدید و متناسب با مصلحت و منافع با توجه به جوانب سیاسی، امنیتی ،اخلاقی و اجتماعی قانون قبلی را مورد بازنگری برنامه دهیم که این هم نیازمند هماهنگی میان مسئولان و دستگاه‌های مختلف و انجام یک کار بزرگ علمی پژوهشی و بنیادی است قانون فعلی مختصر است در صورتی که ما به یک سند راهبردی در این حوزه نیاز داریم.

آیا ایجاد شبکه های کابلی برنامه است مورد توجه برنامه بگیرد ؟

ببینید در بحث اینترنت ما درحال طراحی اینترنت ملی هستیم، دراین حوزه هم با تقویت گیرنده های ماهواره و توسعه فناوری در فضا و ایجاد امکانات جدید برای فیلتر برنامه های ماهواره ای و ایجاد شبکه های مختلف، آنها را در اختیار مردم برنامه بدهیم، به عبارت دیگر ایجاد" ماهواره ملی".البته این کار بلندمدت خواهد بود.

آیا بررسی های ابتدایی دراین باره از سوی وزارت ارشاد انجام شده است؟

این بحث ها در محافل سیاسی،حقوقی و علمی به صورت تئوری و ایده مطرح است اما اینکه وارد یک کار عملیاتی شده است، خیر. به عبارت دیگر همانگونه که اینترنت با کنترل و نظارت در اختیار عموم برنامه می گیرد می توان با تعریف ساختار جدید ضمن کنترل و هدایت مانع از سوء استفاده از ماهواره شد.این نیاز به قدرت علمی، توسعه و تجهیزات فناوری بالاتر و هم چنین بازنگری در قانون دارد.

آیا آمار دقیقی از استفاده غیر قانونی از ماهواره در دست است ؟ وزیر در جایی به 70 درصد اشاره کرده اند؟

آمار دقیق جامع وجود ندارد گفته می شود در شهرهای بزرگ از 50 تا 70 درصد است.

آیا این آمار گیری توسط وزارت ارشاد انجام شده است؟

خیر؛ به جز ارشاد از سوی دستگاه ها و نهادهای مختلف مثل نیروی انتظامی قوه قضائیه و سایر نهادهای ذی ربط تهیه شده است.

آیا این آمار مستنداست؟

خیر مستند علمی شده نیست. به هرحال از این میزان، همه افراد از ماهواره که استفاده نادرست نمی کنند. از طرف دیگر روی این آمار کار علمی وپژوهشی انجام نشده که بتوان به آن استناد کرد همچنین این آمار در همه شهرها یکدست نیست در شهرهای بزرگ بیشتر و در برخی شهرها صدق نمی کند همانگونه که می گویند بیش از ۹۰ درصد مردم از اینترنت استفاده می کنند آیا نحوه استفاده این ۹۰ درصد از اینترنت یک‌جور است؟«خندوانه» دفاع مقدسی می‌شود

1:

خیلی زیاد شاید 90 %


یاغی های سینما، از قیصر تا رضای «کلاشنیکف» + عکس

2:

سلام
موضوع تاپیک جذاب و به روز و مهم هست از هستارتر تشکر میکنم
به نظر بنده در حال حاضر شاید اکثریت نزدیک 90%امت ازین وسیله هستفاده میکنن چون ماهواره مثل چاقو میمونه
هم میتونیم ازش هستفاده درست و به جا کنیم هم میتونیم هستفاده نابجا و نادرست کنیم
این مثل معروف فکر کنم اینجا سندیت پیدا کنه که ادب از که آموختی از بی ادبان
برای یاد گیری ادب و آموزش فرهنگ از بی ادبان و بی فرهنگان دوری نباید کرد
خودمون و بچه هامون رو نمیشه ایزوله کرد
همه مریض میشن اما اون مریضی در بعضی ها ضعیفه و در بعضی ها قویتره .پس نمیشه اگه کسی مریض شد متهم به مرگش کنیم .
مهم اینجا درست نگاه کردنه فکر میکنم در این مورد خاص که به ادب و فرهنگ بر میگرده باید 6 دنگ حواسمون جمع باشه و از حس ششم هم هستفاده کنیم
و چه خوبه که با جمع تجارب و معلومات دیگران بتونیم روش بهینه ای برای هستفاده از این وسیله پیدا کنیم
و به دوستان خودمون هم آموزش بدیم
چه خوبه ما به بچه هامون از همین حالا فرهنگ دیدن برنامه های دیداری و یا شنیدن برنامه های شنیداری رو آموزش بدیم
بهشون بگیم چرا بعضی از فیلمها علامت هشدار سنی داره به هر جهت اگر فرزندمان کنجکاوی مقتضای سنشو در حضور خودمون سیراب و برطرف کنه بهتره که در جمع گروه همسالانش به اون بپردازه و خدای ناکرده با ناپختگی که طبیعتا در این گروه به چشم میاد به بی راهه کشیده بشه
چون ممکنه من مادر در خانه ام از ماهواره هستفاده نکنم اما فردا صبح که فرزندم به مدرسه رفت با انبوهی از اطلاعات مختلف که دوستانش از انواع و اقسام وسایل ارتباط جمعی کسب کرده اند مواجه بشه و متأسفانه دچار حقارت، خود کم بینی، در خود فرو رفتگی، از دست دادن اعتماد به نفس و ...


مجری زن مطلقه،اموال همسرسابقش راتوقیف کرد!
میشود.
متأسفانه اکثر اولیاء به تأثیرات خیلی زیاد گروه همسالان روی فرزندانشون بی اطلاع و یا کم اطلاعند و این نظر شخصی خود من هست که از نسل فردا ما نمیتونیم و نباید تکنولوژی را حذف کنیم
ما میبینیم که وقتی پلیس اقدام به جمع کردن اونتنها میکنه چقد با موج بد بینی و بی اعتمادی و انتقامی( ببخشید کلمه دیگه ای به ذهنم نرسید) امت مواجه میشیم.


محمدعلی کشاورز: من زنده‌ ام!
بهترین اقدام اینه که فرهنگ هستفاده از نرم افزارهای فرهنگی و اجتماعی که چه توسط خودمون چه توسط بیگانگان به ما ارائه میشه رو بشناسیم و نهادینه کنیم .پیدا کردن این فرهنگ کار سختیه که البته در فضا های اینچنینی(مجازی و دوستانه،شاید ) بشه به سرنخهایی دست پیدا کرد.
با تشکر مجدد ..


عکس: دایی و همسرش در افتتاحیه آتش بس

تکلیف پروژه ۸. ۸ میلیاردی لاله با این رأی مشخص شد؟

3:

ببینید من اصلا به اینکه ماهواره مجاز هست و یا غیر مجاز و یا باید باشه و یا نباشه کاری ندارم و دخالت نمی کنم.

ولی معتقدم به اینکه مقصر شناختن ماهواره جهت شیوع بی بندباری و ابتذال در جامعه چندان قابل قبول نیست و به نوعی فرار از رفع مسئولیت هست.


(تصاویر) اهالی سینما در رونماییِ «آتش‌بس 2»
به نظر بنده فردی که در یک خانواده سالم رشد کرده باشه و از نظر شعور اخلاقی و وجدانی بالا باشه هیچ وقت با دیدن یک فیلم نجابت و اصالت و عفت خودش در مرض خطر برنامه نمیده.


بدترین جراحی‌های زیبایی در میان هنرمندان + تصاویر
و اگر کسی با دیدن این فیلم ها رو به ابتذال رفت باید بدونیم که طرف مستعد این کار بوده و این فیلم ها یا یک بهانه بوده و یا اینکه از نظر فکری خودش توجیح کرده که حق چنین کاری داره.

و این فرد چه ماهواره باشه چه نباشه با کوچکترین تلنگری که از طرف یک دوست ، یک پسر ، یک رفیق ناباب وارد بشه از مسیر خودش خارج میشه.


پس به نظرم بهتره یک خانواده از ریشه سالم باشه و ساخته بشه و نه اینکه اسباب خطر دور کنه تا دخترش یا پسرش سالم بمونه.بازم میگم من موافق داشتن ماهواره نیستم ولی نمی تونم شیوع بی بندباری توسط یک فیلم در یه رسانه بدونم.


4:

مملکت ما که مملکت ممنوعیتها و قدغن هاست و مدتهاست امت به این چیزا عادت کردند و برا این قوانین محدودیت آور تره هم خورد نمینمايند .

اصلا در مملکت ما چی چی آزاده غیر از غم و اندوه و در سر و صورت زدن ؟!

ماهواره که امروزه بشدت عمومی شده و در حقیقت دیش و رسیور مثل یخچال و مبل و فرش جزو وسائل عادی هر خانه ای شده .

در چنین شرایطی صحبت از ممنوعیت ماهواره یک جوک مضحک بنظر میرسه تا واقعیت اجتماعی .


5:

سلام.
ممنونم ازشما
مطالب خیلی مهمی رواشاره کردیدباران گرامی
اینکه ماطرزصحیح هستفاده ازهروسیله ای رویادبگیریم
وبخصوص به فرزندانمون هم یادبدهیم که چگونه وبرای
چه منظوری ازبرخی وسایل که حالاموضوع خاصه ی ما
ماهواره هست بهره ببریم یک بحث هست واصل ثمربخشی
یامخرب بودن موضوع هم یک بحث مجزا.
اصولا ماهواره درکشورماوبه دیدعموم البته به جهاتی،یک
وسیله ی نامربوط وغیرموجه قلمدادمی شودکه شایدعمده
دلیل اون تبلیغات سوئی هست که همواره به همراه خوددارد.
اصولاهرچیزی که بیشترموردنکوهش قرارگیردباتوجه به خاصیت
طبیعی بشرتمایل برای رفتن به سوی اون افزایش خواهدداشت.


6:

از هر چيز ميشه درست هستفاده كرد......

با كوچترين چيز حتي با موبايلم ميشه خلاف كرد مهم اينه درست و صحيح هستفاده كنيم

7:

تماشای شبکه های ماهواره ای همیشه به معنی تماشای برنامه های نامناسب نیست.
هرچند خودم اصلا تلویزیون هم نمیبینم ولی الان بیشتر امت ماهواره ترجیح میدن.

چون
صدا و سیمای خودمون هیچ تنوعی در برنامه هاش نداره.


8:

کسی اصلا ماهواره نمی بیند چون 21 کانال صداوسیما، بقدری برنامه های جذاب و جدید و خوش آموز! دارد که ملت اصلا وقت نمی نمايند چیز دیگری را ببینند!!!!!! :-)

9:

فقط Turk SAT

جودا و اکبر هم خوبه

10:

تورک ست سریال ها رو میبینید؟

جواد و اکبر کدوم برنامه هست؟؟

11:

ایران الان اینه:
فقط ژست و ظاهر
هنر برای ژست
دوست داشتن برای ژست
حتی گاهی مطالعه برای ژست..
چند% امت ماهواره می‌بینند؟
+
ماهواره هم که پر از ژست های جدید..
ماهواره به خودی خود بد نیست منتها بی تفکر شبکه ملی هم باشه بده

12:

چیزی که ضزرش به نعفش بیشتر باشه توصیه نمیشه.


13:

یعنی دیگر صداوسیما را کنار بگذاریم؟؟؟!!!!! :-)

14:

بر نامه صدا سیما بیشترش شرح حال امت ، اما گاها دیده میشه امت الگو هایی از ماهواره میگزینن، که اطلاعی درستی ش ندارن، و صرفا برای خودنمایی و ژشت و..

اگر فکر میکنید مضر هست بله حتما اینکار بکنید دی:
من هم از تمام برنامه های تلوزیونی فقط برنامه های ورزشی را میبینم و بعضی برنامه های مستند و علمی..


15:

البته ماهواره هم برنامه های مستند و ورزشی و علمی دارد و اصلاً هدف اولیه ملت از خریداری ماهواره، دیدن همین برنامه هاست منتها به علت جذابیت های بینظیر رسانه ملی و پخش انواع فیلمهای جدید و زیبا!!، ملت کم کم به سمت کانالهای غیرورزشی و غیرمستند و غیر علمی می روند و بصورت غیرمستقیم مورد تهاجم غیرفرهنگی برنامه میگیرند و تغییر می نمايند!!!!!! :-)

16:

سریالها رو فقط مادرم دنبال میکنه

من فقط برنامه های آشپزیش [] و برنامه Guldur Guldur که طنزه تو show tv
فک کنم ، اینا رو میبینم

جودا و اکبر هم تو جم بالیوود میده خیلی خوبه هرشب ساعت نه

17:

:|
من فکر کردم نوشتی جواد و اکبر
این سریال رو مامان بابای من هم میبینند، الان دوباره داره از اول پخش میشه :دی

18:

نه آی کیو..یعنی اینکه اصل قانون و ریشه قواعد حقوقی بر پذیرش عامه امت بنا شده.

وقتی وجدان اکثریت چیزی را گناه و جرم نمی داند شما خودت را هم بکشی فایده ندارد و بهتر هست با اون کنار بیایی.


19:

یعنی واقعا کسی صدا و سیمایی که از پخش علائق ورزشی وزیر امور خارجه مملکت که تو هیچ انتخاباتی هم کاندید نیست وحشت داره میبینه؟

20:

در اصل تیتر صحیح اینکه :

چند % امت ماهواره نمی‌بینند؟


56 out of 100 based on 51 user ratings 826 reviews

@