پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیلپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پهپاد حزب‌الله از كجا وارد سرزمين‌هاي اشغالی شد؟ + فیلم هیچ یک از رادارهای پیشرفته اسرائیل، آمریکا و ناتو نتوانست پهپاد حزب‌الله لبنان را که صدها کیلومتر بر فراز فلسطین اشغالی پرواز کرد، ردیابی کند و سرانجام یک جنگنده اف-16 اقدام به مقابله با این پهپاد کرد. به گزارش گروه چند رسانه ای باشگاه خبرنگاران، حزب‌الله لبنان نام پهپاد نفوذی را «ایوب» نامگذاری کرد که بنابر گفته «سیدحسن نصرالله» این نامگذاری به دو دلیل انجام شد، نخست متبرک شدن به نام ایوب پیامبر(ع) و دوم جاودانه ماندن نام شهید حزب‌الله «حسین ایوب». اما مسیر پرواز پهپاد شناسایی حزب‌الله که بر فراز فلسطین اشغالی پرواز کرد اینگونه بود: این پهپاد پرواز خود را بر فراز دریای مدیترانه به سوی ساحل جنوبی فلسطین اشغالی آغاز کرد. دو نکته بارز در مسیر پروازی این پهپاد آن است که توانست حریم عملیاتی و حریم هوایی اسرائیل را بدون هیچگونه ردیابی طی کند. حریم عملیاتی اسرائیل، منطقه‌ نفوذ و سیطره پدافند دفاع هوایی اسرائیل بوده که بالغ بر 150 کیلومتر در ساحل دریا است. حریم هوایی، معمولا حریم قانونی هر کشوری است که تا 70 کیلومتر بالای دریا امتداد می‌یابد. این پهپاد پرواز خود را بر فراز ناوگان‌های حاضر در مرز دریایی فلسطین اشغالی ادامه داد، جایی که ناوگان‌های آمریکا، کشورهای غربی و اسرائیل حضور داشتند که همگی برای دفاع و محافظت از حریم اسرائیل فعالیت می‌کنند. پهپاد ایوب توانست بدون شناسایی شدن، تمام ردیاب‌ها و رادارهای اسرائیل را پشت سر بگذارد. این پهپاد پرواز و جمع آوری اطلاعات بر فراز سکوهای نفتی اسرائیل را نیز از دست نداد. حزب الله لبنان به طور دقیق مشخص نکرده است که پهپاد ایوب دقیقا از چه نقطه‌ای وارد سرزمین‌های اشغالی شد. اسرائیلی‌ها هنوز نتوانسته‌اند نقطه دقیق ورود پهپاد را مشخص کنند و حزب‌الله نیز سه مسیر پروازی را برای ورود پهپاد به سرزمین اشغالی مشخص کرده است. این پهپاد توانست از سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» که در سرتاسر مرز نوار غزه مستقر شده بدون شناسایی عبور کند. پهپاد ایوب در عملیات خود توانست بر فراز مهمترین پایگاه‌های نظامی اسرائیل پرواز کرده و عملیات شناسایی خود را انجام دهد. این پهپاد توانست خود را تا نزدیکی سایت هسته‌ای دیمونای اسرائیل برساند و در این منطقه بود که وجود پهپاد ایوب شناسایی شد. بر اساس اعتراف اسرائیلی‌ها، شناسایی این پهپاد توسط رادارها انجام نشد و توسط دیده‌بان‌ها و از طریق چشم انجام شد. بنا بر گفته سیدحسن نصرالله، پهپاد ایوب ساخت ایران و مونتاژ جوانان متخصص لبنانی است.وضعیت دینداری

1:

جزئیات پرواز پهپاد حزب‌الله بر فراز فلسطین اشغالی+فیلم
خبرگزاری فارس: هیچ یک از رادارهای پیشرفته اسرائیل، آمریکا و ناتو نتوانست پهپاد حزب‌الله لبنان را که صدها کیلومتر بر فراز فلسطین اشغالی پرواز کرد، ردیابی کند و سرانجام یک جنگنده اف-16 اقدام به مقابله با این پهپاد کرد.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
به نقل فارس، حزب‌الله لبنان نام پهپاد نفوذی را «ایوب» نامگذاری کرد که بنابر فرموده «سیدحسن نصرالله» این نامگذاری به دو دلیل انجام شد، نخست متبرک شدن به نام ایوب پیامبر(ع) و دوم جاودانه ماندن نام شهید حزب‌الله «حسین ایوب».ما مسیر پرواز پهپاد شناسایی حزب‌الله که بر فراز فلسطین اشغالی پرواز کرد اینگونه بود: این پهپاد پرواز خود را بر فراز دریای مدیترانه به سوی ساحل جنوبی فلسطین اشغالی آغاز کرد.
دو نکته بارز در مسیر پروازی این پهپاد اون هست که توانست حریم عملیاتی و حریم هوایی اسرائیل را بدون هیچگونه ردیابی طی کند.
حریم عملیاتی اسرائیل، منطقه‌ نفوذ و سیطره پدافند دفاع هوایی اسرائیل بوده که بالغ بر 150 کیلومتر در ساحل دریا هست.


درد و دل یک زن درجامعه
حریم هوایی، معمولا حریم قانونی هر کشوری هست که تا 70 کیلومتر بالای دریا امتداد می‌یابد.
این پهپاد پرواز خود را بر فراز ناوگان‌های حاضر در مرز دریایی فلسطین اشغالی ادامه داد، جایی که ناوگان‌های آمریکا، کشورهای غربی و اسرائیل حضور داشتند که همگی برای دفاع و محافظت از حریم اسرائیل فعالیت می‌نمايند.
پهپاد ایوب توانست بدون شناسایی شدن، تمام ردیاب‌ها و رادارهای اسرائیل را پشت سر بگذارد.


هنرپیشگان مشهور هالیوود چهره هایی برای فریب جهانی
این پهپاد پرواز و جمع آوری اطلاعات بر فراز سکوهای نفتی اسرائیل را نیز از دست نداد.


مرد چینی 6 زن را برای مبارزه و رابطه جنسی حبس کرد( برده های جنسی )
حزب الله لبنان به طور دقیق مشخص نکرده هست که پهپاد ایوب دقیقا از چه نقطه‌ای وارد سرزمین‌های اشغالی شد.


ترس و وحشت گروهکهای تروریست کردی از بصریت و آگاهی
اسرائیلی‌ها هنوز نتوانسته‌اند نقطه دقیق ورود پهپاد را مشخص نمايند و حزب‌الله نیز سه مسیر پروازی را برای ورود پهپاد به سرزمین اشغالی مشخص کرده هست.
این پهپاد توانست از سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» که در سرتاسر مرز نوار غزه مستقر شده بدون شناسایی عبور کند.
پهپاد ایوب در عملیات خود توانست بر فراز مهمترین پایگاه‌های نظامی اسرائیل پرواز کرده و عملیات شناسایی خود را اجرا کند.
این پهپاد توانست خود را تا نزدیکی سایت هسته‌ای دیمونای اسرائیل برساند و در این منطقه بود که وجود پهپاد ایوب شناسایی شد.


معرفت بشري
بر پايه اعتراف اسرائیلی‌ها، شناسایی این پهپاد توسط رادارها انجام نشد و توسط دیده‌بان‌ها و از طریق چشم انجام شد.
بنا بر فرموده سیدحسن نصرالله، پهپاد ایوب ساخت ایران و مونتاژ جوانان متخصص لبنانی هست


| اینفوگراف با موضوع آزاد |

2:

تا اونجایی که من میدونم ایران تکنولوژی ساخت پهباد رو نداره
سیستم پهبادها بسیار بسیار پیچیده هست و بعیده تو این مدت پهباد امریکایی که در شرق کشور سرنگون شده بود رو مهندسی معکوس کرده باشند


♦ خوانندگی با حجاب یا تبلیغ دین داری سکولار؟! ♦

3:

ایران اگه از این کارا بلده بره قطعات یدکی هواپیمای مسافربری درست کنه که چپ و راست سقوط نکنن...بهپاد و این خالی بندی ها رو نخواستیم.


4:
چرا داداش داره ولی نه در حد اونی که اون موقع گرفتنش!

درضمن قابل توجه هست که ایاران نه طراحیش کرده و نه ساخته فقط قطعاتشو در اختیارشون برنامه داده/این کار رو خود حزب الله انجام داده!

5:عزیزم فک کنم مخت آپدیت نشده/اونی که شما میگی برا چن سال پیشه که به لطف افرادی مث شما این مشکل رو برطرف کردن/در ضمن کوتاه اندیشیتون خوب نیست چون بجای درست کردن قطعات یدکیشون از رده خارجشون کردن و هواپیمای نو جایگزین کردن و همین روزاست که 19 تا هم اضافه کنن!

6:

قابل توجه دوستان عزیز
که بدونین ایران از مدت ها پیش تکنولوژی هوا پیما بدون سرنشین رو داشت ولی به قول دوستمون نه به اندازه اونی که از آمریکا گرفت
ایران در زمینه های نظامی هنوز خیلی چیزا داره که رو نکرده

7:

میدونین نشوندن هواپیمایی با اون تکنولوژی بدست ایران یعنی چی
یعنی سازنده ای که خودش طراح بوده نتونسته کنترل رو از دست ما دربیاره
این یعنی بروز بدون تکنولوژی ایران توی این زمینه
بهتره بجای سیاه نمایی حمایت کنیم و آستین بالا بزنیم

8:

این فیلم پهپاد ایرانی
تازه این وقتی هست که باید رونمایی میشده
یعنی از خیلی وقت پیش داشتیم
یکی از مکانهای فوق سری سپاه برای تولید پهپاد

9:

آقای بی ادب، شما که مخت خیلی آپدیت هست بفرمایید چی برا چند سال پیش هست؟چی رو برطرف کردن؟ نکنه ما خودمون میتونیم قطعات یدکی هواپیما یا اصلا خود هواپیمای مسافربری رو تولید کنیم و داریم صادر میکنیم به بقیه دنیا؟

ما که هر روز باید از اینجا و اونجا هواپیما بخریم و برای رفع تحریم قطعات هواپیما به این و اون التماس کنیم...اگه پخی هستیم جای گنده گویی در زمینه بهپاد به درد امت ایران نمیخوره، قطعات هواپیما رو خودمون تولید کنیم اگه ادعا داریم که گدایی کشورای دیگه رو نکنیم و شاهد سقوط هواپیماهامون هم نباشیم...

این هم چند لینک تقدیم به مخ آپدیت شده شما:

خرید 13 فروند هواپیمای مسافربری/ تصمیم گیری ...

| ترابر نیوز


ایران ایر بوئینگ 747 از امارات خرید

تلاش کاپیتان شهبازی برای لغو تحریم‌های هواپیمایی

لغو كردن تحريم فروش هواپيماهاي غير نظامي ساخت آمريكا و قطعات يدكي اونها به ايران به جلوگيري از اين فجايع كمك كنيد | American Iranian Council

10:بنده با ادبیات خودتون باهاتون حرف زدم/پس اگه مشکلی هست ریشه در کمالات خودتون داره!

بنده نه منکر تحریمم و نه سختی چه در تهیه خود هواپیما و چه قطعات یدکیش!

حرف من رو درست متوجه نشدی/من منظورم اینه که بجای تعویض قطعات داریم هواپیمای نو میگیریم/تحریمم قبول دارم اما نه از طرف همه ما اخیرا هواپیماهای توپولوفمون رو به روسی ها دادیم وبجاش 8 فروند هواپیمای جدید گرفتیم که البته فاصله ارزشی این دورو با دادن مبالغی به روسی ها جبران کردن!

گرچه این حرف هم بحث من نبوده!

لوب مطلب اینه که ما یعنی این ایران تو این 30 و اندی سال به این جایگاه رسیده/جایگاهیی که همون اماراتی ها و اعراب ترسو بی غیرت تو حسرتشن!

چه از لحاظ رتبه اقتصادی و چه از لحاظ رتبه علمی!

از شما که مثلا اینهمه اطلاعات دارین بعیده که ندونین رتبه ایران در رنک علمی جهانی چنده!

کدوم کشوری با همچین رنکی قادر به تعمیر هواپیما نیست(البته نه تمامشون)دانشش پیچیده هست قبول/ایران تحریمه قبول/اما اینا مگر باعث میشه ما نتونیم؟

ما همونیم که تو اون هشت سال جنگ تحمیلی با اون وضع تحریمات علنی و غیر علنی از هر بخشی تونستیم هواپیمای جنگنده مونو تحریم کنیم!

تو سابقه هوایی ایران تعمیر f5 وf4 هست(تعمیر پايه ی)!

مطمئن باش کشوری که تو این سی و چند سال به اینجا برسه اونم با این وضع نابسامان تحریم و فروپاشی جهانی صد در صد میتونه کل قله های پیشرفت رو طی کنه و میکنه!

شماهم بجای جنگ داخلی به فکر همدلی داخلی باشین بدنیست!

11:
هنوز این جنگده بمب افکنشه وگرنه پهباد اطلاعاتی پایین تر از اینه چه در نوع عملیات و چه پیچیدگی ساختش!

این فک کنم برا سال 87 هست تو دهه فجر رونمایی شد!

12:

اول اینکه ادبیات من به شما مربوط نیست...شما هم با ادبیات خودتون صبحت کنید تا ببینیم کجای کار تشریف دارید....

در این انجمن من با گروه خاصی مشکل دارم و باهاشون با زبون خودشون جواب میدم...شما مشکل داری بیا همون جا جواب من رو بده...تو این تاپیک من نه از کسی نقل قول گرفتم نه کل کلی داشتم...پس مواظب باش دیگه تکرار نکنی!!!

خب مشکل قطعات داریم مشکل خود هواپیما رو هم داریم...به هر حال ایران در این زمینه ضعف داره!! من هم فرمودم بهتر هست انرژی اگه برنامه صرف بشه جایی باشه که در جهت رفاه امت ایران باشه نه جنگ تبلیغاتی اونم از طریق بازویی به نام جزب الله....

البته در این 30 و اندی سال به رتبه ای رسیدیم که بی ارزش ترین پول دنیا رو داریم...من متوجه نمیشم کدوم جایگاه رو میفرمایید و بر چه پايه ی!!

اتفاقا فکر کنم یه نظر سنجی کنیم اماراتی ها به جایگاهی رسیدن که ما در آرزوش هستیم...شما انگار میخ رو وارونه به نعلین میزنی !!!

در مورد رنک جهانی علمی هم از نظر تعداد مقاله بله رشد داشتیم اما از نظر کیفیت....!!!

رنک هم مهم نیست...ما هنوز خودرو ملیمون ملی نشده!! سر تولید واشر و دسته بیل مشکل داریم...سوخت به اندازه کافی نمیتونیم تولید کنیم...یعنی باید دید در عمل کجای کار هستیم!!!

اینها رو برای تحقیر نمیگم...منظورم این هست که کارها باید پايه ی باشد و دغدغه آبادانی واقعی کشور،نه اینکه منابع ما در اختیار یک عده محدود برای رسیدن به اهدافشون باشه و به امت چیزی نرسه...

و گرنه کی هست که ندونه ایران و ایرانی چه پتانسیل بالایی داره...

این لینک هم رتبه بندی ایران در زمینه های مختلف:

International rankings of Iran - Wikipedia, the free encyclopedia

13:


ما اصن جای کار تشریف نداریم/چون بنده تخصصشو ندارم و البته هم تجربشو!


من مشکلی داشته باشم میرم دکتر/درضمن این سایت برای مشکل سازی و کل کردن و جنگ و دعوا نیست/جای تعجب داره وقتی اینجوری خودمون به جون هم بیافتیم و انتظار پیشرفت داشته باشیم!
واما تهدیدتون:باید عرض کنم که جز خدا نه از بنده اش میترسم و نه مرگش ولی نه اهل سروکله زدن و لج کردنم و نه خوشم میاد/شمام بهتره که انگشت تهدیداتتونو به طرف مقابل نشونه بگیری نه هموطن خودت/به این میگن جرات!


منم این حرف شمارو کاملا قبول دارم و باهاش موافقم اما خب جنگ روانی هم یه نوع قدرت اجراییه/خودتون که بهتر باید بدونین!


بحث پول حق با شماست واقعا/دیگه در حدی هستیم که ارزش پول افغانستان از پول ما بیشتره!باید چاره کرد/اما دیدمون باید کلی باشه/همونطور که نباید کم ارزشی پولمون رو فقط ببینیم نباید هم به دست آوردهامون اکتفا کنیم!


نه/این جایگاه امارات نیست/این جایگاه متخصصان اتریشی و نروژی و انگلیسی هست که مقالات خودشونو به اونا میفروشن تا به اسم خودشون ثبت کنن و رتبه شون بره بالا!
شما یه مورد نام ببر که امارات یه نمونه آزمایش تسلیحات نظامی داشته باشه!
اگه میفرمودی هند زیاد دلم نمیسوخت اما همه میدونیم حجاز و امارات و قطر نوکر آمریکا و غربن!


رشد نه فقط از لحاظ مقاله بلکه از لحاظ پیشرفت علمی/ایران الان در رنک 16 پیشرفت علمی در جهان هست که تا چن سال آینده به رتبه چهارم خواهد رسید!


بحث خودرو متین/اما این واشرو امثالش فقط یه نوع تعنه هست همین/خیلی چیزا هستن که ما هنوز بهش دست پیدا نکردیم اما این باعث نمیشه بگیم هیچی نداریم!
از بابت سوخت هم اتفاقا خیالمون خیلی راحته!مخصوصا از بنزین که خودکفا شدیم!


درستش هم همینه که شما میگی/دید همه ما باید انتقادی باشه ولی نه تخریبی نه چشم پوشی!اینجاست که میتونیم به اهدافمون برسیم!

ممنون بابت سایت اما این تصویر و مخصوصا جایی رو که مشخص کردم رو یه مطالعه بکن بی زحمت!


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

14:

من الکترونیک خوندم خواستین راهنمایی کنم اگه در حدی باشم ................

15:

صبحت رو کوتاه میکنم...تهدید از این باب بود که ادب رو در بحث رعایت کنید.من با شما پیش از این بحثی نداشتم،اینجا هم نداشتم.شما خودتون وارد بحث با من شدید...اگر احترام نذارید توقع احترام هم نداشته باشید....

اینجا هم عده هدفشون کوبیدن ایران و فرهنگی ایرانی و جایگزینی چیز دیگری هست که من تا وقتی هستم جوابشون رو خواهم داد...

در مورد امارات منظورم رفاه امتش بود...از هر طریقی که هست.ایران هم پتانسیل بالایی داره اما باید کیفیت رو دید...پیشرفت علمی بر پايه کیفیت واقعا چقدر بوده؟ تعداد مقاله اینها مهم نیست...

در خصوص عکس هم متوجه منظور شما نشدم...


16:


من وارد بحثی نشدم فقط یادآوری کردم!
درضمن بنده بی ادبی و توهین نکردم اگه هم بود شاید برپايه خوندن نوشته هاتون بوده/به هرحال دیگه دوره تهدید تو همه جای این کره خاکی گذشته و دیگه جایی تو مسائل روزمره نداره!


همچین چیزی عمرا نمیتونه اتفاق بیافته/یه عده که سهله یه سیل هم باشه بازم نمیتونن/این ایرانی بودن تو یه سال و یه ماه بدست نیومده بدست یه عده یه روزه از دس بره!
حاصل جان بر کفی و فداکاری کایی هست که کفن خون پوشیدن/از کوروش و داریوش گرفته تا امیرکبیر و شهیدان باکری!


اگه رفاه امتش مهمه خب خودت بگو چند ایرانی تو دبی سرمایه گذاری کردن؟
پس اونا وضعشون خوب نیست بلکه پول های ما اونارو خوب کرده/اگه برعکس میشد الان وضع ما بهتر بود/.درضمن اونا فقط برای چند میلیون نفر مسئولیت تامین رفاه دارن اما تو ایران حرف 75 میلیون انسانه!


پیشرفت علمی در اون حدی بوده که به راحتی قابل ملاحظه باشه/چه در عرصه پزشکی/چه نظامی/چه فناوری نفتی و صنعتی!
اما هیچکدوم اینا مکفی نیست/اتکا به اینا سستی و اعتماد بنفس کاذب میاره پس باید بیشتر و گسترده تر اندیشید و پیشرفت کرد!


تو عکس جاهایی رو که مشخص کرده نوشته که سایت هنوز نیاز به آپدیت داره! این سایت قبلا رفتم و هرچن ماه یه بار به روز رسانی میشه!

17:

شما بی ادبی کردی اونم بدون دلیل،حالا هم دیگه لطفا توجیه نکن...یه جوری میگی تهدید انگار با کاردی چیزی الان اومدم بالای سرت!! منظورم این بود که اگه تکرار شد با زبون خودت جواب میدم...تمام شد و رفت!!!

دبی هم حتما یه چیزی داره که ایرانی ها رفتن اونجا سرمایه گذاری کردن! چیزی که ما اینجا نداریم...وضع خوب و بد هم یعنی از موقعيت ها هستفاده مناسب و هوشمندانه کنیم که ما هستاد موقعيت سوزی هستیم و اونها هستاد موقعيت سازی....

ما هم به نسبت جمعیتمون منابع سرشاری داریم...ولی مدیریت درستی نداریم که ناشی از سیاست های نادرست نظام بوده و هست...

پیشرفتی من حقیقتش هم پای دنیا نمیبینم...

در مورد لینک هم شما لینک فارسی رو چرا آوردی؟ من انگلیسی رو دادم که کامل هست...


18:

راست و دروغش بماند ...
ولي آيا ايران دارد اعلان جنگ مي كند....

19:دلیل اسمش توجیه نیست!
نه خب تهدید تهدیده چه فرقی میکنه!


اگه دبی یه چیز داره ایران هزاران چیز داره/اونایی که مثلا اینجا سرمایه گذاری کردن چه ضرری دیدن؟

اگه شرایط سرمایه گذاری خوب نبود از خارج نمیومدن تو ایران برای سرمایه گذاری/از آذربایجان گرفته تا تایلند که من اینارو فقط خودم دیدم!

این موقعيت سوزی حرف بسیار درستیه اما اینو هم بدونیم موقعيت های ساخته شده رو هم حمایت نمیکنیم/درضمن موقعيت های ساخته شده اونا توسط ما ایرانیاست!

درسته قبلا مدیریت خیلی خوبی نداشتیم اما اگه واقع بینانه نگاه کنیم این امر درحال ترمیمو بهبودی هست که سرعت قابل توجهی داره که البته کمک همه رو میطلبه!


واقعا بی انصافیه این حرف...شما ایران 10 سال پیش و نقشش تو جهان رو با ایران الان یکی میبینی؟
شاید تو تحریم باشیم و شرایط سخت باشه اما عقب مونده نیستیم به هیچ وجه!

خب تو اون صفحه اش هم نوشته بود:need be up to date

که من به خاطر ملاحظه و راحتی دوستان فارسیشو گذاشتم!

به هرحال هم شما خسته نباشین و هم من!

بااجازه!

20:

ممنون از مشارکت دوستان

گاهي به آسمان نگاه كن

از اون عصری که مهاجر ابراهیم حاتمی‎کیا در سال 68 پرواز کرد تا اون روز که ابابیل ایرانی، ماجرای شکست طبس را بر فراز وینسنت آمریکایی تکرار کرد، دل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ایرانیان با بدون سرنشین‌‎‎‎‎‎‎‎‎‎هایی آشنا شد که باد‎‎‎‎‎‎‎‎‎های شرق و غرب نمی‌توانست اون را به‎سمت خود بکشاند.

این پرنده‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های کوچک تیزپرواز امروز اون‎چنان نقشی را بر عهده گرفته‌اند که شاید از تمامی اون‎چه که تاکنون درباره تأثیر مستقیم نیروی انسانی می‌فرمودیم، باید برای اون‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها نیز بخشی را کنار گذاشت.پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

شاهین جهان، هرون و صد‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها اسم و مشخصات دیگر که برای پهپاد‎‎‎‎‎‎‎‎‎های غریبه می‎فرمودند، امروز جای خود را به شاهین، رعد و صاعقه داده که می‎دانند هم خلبان خودکار اون ایرانی هست و هم فکری که پشت ساخت اون هست، عاشق میهن و نظام خود هست.
همت بلند ایرانیان در پیمودن مرز‎‎‎‎‎‎‎‎‎های دانش و علم، اکنون هواپیما‎‎‎‎‎‎‎‎‎های بدون سرنشین ایران را از مرز هزار کیلومتر پرواز گذرانده و دستاوردهاي اونان رمی‌روند تا هر سرزمینی را در تسلط پرواز در بياورند.

ورود به رتبه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های برتر طراحی و ساخت هواگرد‎‎‎‎‎‎‎‎‎های بدون سرنشین در جهان، ما را بر اون داشت تا نگاهی اجمالی به مراحل ساخت و نحوه فعالیت بخش‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مختلف تولید پهپاد در کشور بیندازیم.

در این پرونده، ضمن فرمود‎وگو با دو مسئول در نیرو‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مسلح، سعي شده موضوع رابطه دانشگاه و مراکز دفاعی نیز بررسی شود.

تأثیر رسیدن متخصصان ایرانی به تکنولوژی ساخت موتور وانکل برای پهپاد‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها و نیز معرفی برخی از هواپیما‎‎‎‎‎‎‎‎‎های بدون سرنشین کشور، دیگر بخش‎‎‎‎‎‎‎‎‎های این پرونده را تشکیل می‌دهند.هرچند اگر برنامه بود به‎طور تفصیلی و مجزا، فعالیت‎‎‎‎‎‎‎‎‎های متخصصان دانشگاهی و دفاعی کشور در بخش هواگرد‎‎‎‎‎‎‎‎‎های بدون سرنشین را بررسی کنیم، باید سراغی هم از صنایع قدس به عنوان متولی اصلی طراحی و ساخت هواپیما‎‎‎‎‎‎‎‎‎های بدون سرنشین در وزارت دفاع، می‎گرفتیم که خود پروند‎‎‎‎‎‎‎‎‎ه‎ای مجزا را می‌طلبد.

همه می‎دانند که ما دنبال جنگ و ماجراجویی نبوده‌ایم، لیک «ابابیل»‎های امروز ایران، سنگ‎‎‎‎‎‎‎‎‎های خارایی را برای هر ابرهه‌اي در نظر گرفته‌اند


بال‎هاي شاهين اراده آهنين
حمزه پارياب

پرنده‌هاي هدايت‎پذير از دور كه اختصارا پهپاد ناميده مي‌شوند، از بازوان پرتوان هر ارتش و يا يگان‌ اطلاعاتي به شمار مي‌روند كه وجودشان بسيار حائز اهميت هست.

ايران نيز به‌دليل موقعيت راهبردي و هم‎مرزي با چندين كشور مختلف و همينطور تهديداتي كه امكان بروز دارد؛ نيازمند انواع اين پهپادها بوده و در اين راه تلاش‎هاي فراواني هم صورت گرفته هست.

اين‎گونه هست كه پايگاه اينترنتي فرانسايشان زبان «اسراييل والي»، با توصيف پيشرفت‌هاي ايران در توليد هواپيماهاي بدون سرنشين، فراخوان مي‌كند كه ايران داراي جايگاه نخست اين فناوري هست.

اين پايگاه اينترنتي با بيان اين كه جنگ تكنولوژيك ميان اسراييل و ايران، براي توليد هواپيماهاي بدون سرنشين پيشرفته آغاز شده هست، نوشت: «پس از جنگ عراق با ايران، شهرستان تهران به علت اقتضاي وقته به‎تدريج به دانش توليد هواپيماهاي بدون سرنشين دست يافت.»

هنوز هم پرواز پر افتخار هواپيماي بدون سرنشين ايران بر فراز ناو هواپيمابر آمريكايي و ارسال تصاايشانر از طرف اون، در ياد دوستان و دشمنان ايراني مانده هست.

در نقل ذيل تلاش شده برخي از مهمترين هواپيماهاي بدون سرنشين نيروهاي مسلح معرفي و به صورت مختصر شرح داده شوند.

هرچند مي‌شد هواپيماهاي بدون سرنشين ايران را در سطوح مختلفي چون شناسايي، هجومي، اخلال الكترونيك و هدف، دسته‎بندي كرد، ليكن به علت محدوديت جا و اختصار مطالب تلاش شده فقط بخشي از توانمندي‌هاي پهپادهاي ايران معرفي شود.

از طرفي به‎خاطر قابل توجه نبودن توليد بالگردهاي بدون سرنشين در كشور، در اين نقل به اون اشاره‌اي نشده هست.

مهاجر

هواپيماهاي مهاجر از جمله معروف‎ترين هواپيماهاي بدون سرنشين ايران به شمار مي‌روند كه در چند نسل ساخته شده‌اند و معروف‎ترين اون‎ها، مهاجرهاي 2 و 4 هستند.

هواپيماي مهاجر 2 با حداكثر سرعت 210 كيلومتر در ساعت، شعاع پرواز 50 كيلومتر، سقف پرواز 11 هزار پا، مداومت پرواز بيش از يك ساعت، جنس بدنه از مواد مركب، قدرت موتور 25 اسب بخار، وزن 85 كيلوگرم و طول 290 سانتي متر از جمله موفق‎ترين هواپيماهاي بدون سرنشين به‎شمار مي‌رود.

البته اين هواپيما با توجه به قابليت‎هاي خود به عنوان يك هواپيماي هدف براي آموزش سطوح بالاي كاركنان پدافند و ارتقاء سطح توانايي در ردگيري هدف‌هاي پرنده و عملكرد سيستم ضد‎هوايي نيز به‎كار برده مي‌شود.

هواپيماي مذكور به عنوان هدف واقعي موشك‌هاي زمين به هواي راداري و حرارتي نيز مورد هستفاده برنامه مي‌گيرد.

مهاجر‎4 نيز يك هواپيماي بدون سرنشين برد بلند بوده و از جمله پهپادهايي هست كه با مداومت پرواز بالاي خود، مي‌تواند اهدافي در مسافت دور را محقق كند.


هواپيماي شاهين

براي عمليات مراقبت هوايي و شناسايي ديده‎باني و هدف‎يابي در نقاط دور و غيرقابل دسترسي مورد هستفاده برنامه مي‌گيرد.

اين هواپيما قادر هست تا شعاع 150 كيلومتري ايستگاه كنترل زميني با ارتفاع هزار و پانصد پا و مداومت پروازي سه ساعتي، از موانع و هستحكامات به‎طور هموقت فيلم‎برداري و عكس‎برداري كند.

همينطور با مجهز شدن به محموله و ريزش اعلاميه قادر هست براي عمليات رواني مورد هستفاده برنامه گيرد.

رعد

اين هواپيما از جمله پهپادهاي تهاجمي نيروهاي مسلح بوده و در كنار هواپيماهاي بدون سرنشين ديگر، نقش مهمي در مقابله با دشمنان دارد.

يكي از انواع پهپادهاي رعد با نام رعد 85 قادر هست تا شعاع 100 كيلومتر پرواز كرده و با حمل حجم قابل توجهي مواد منفجره، اهداف مورد نظر را شناسايي كند.
رعد 85 همينطور قادر هست تا تصاايشانر برخورد با هدف را نيز به‌طور اونلاين مخابره كند.

اين پهپاد جنگي مي تواند با سرعت 250 كيلومتر در ساعت تا سقف 11 هزار پا پرواز كرده و دست بلند نيروهاي مسلح براي مقابله با هر هدفي باشد.

ابابيل

هواپیمای بدون سرنشین ابابیل با انجام مانوری بر فراز ناو هواپیمابر آمریکا معروف شد.

پس از دقايق طولاني كه رادار ناو موفق به كشف اين پهپاد ايراني شد، چند هلی‎کوپتر جنگی و جنگنده از اين ناو برخاستند، اما هرگز موفق به كشف ابابیل نشدند.


ابابیل به سلامت به محل مورد نظر هدایت شد و اطلاعات و تصاویر بسیار مهمی ضبط كرد که فیلم اون نیز پخش و موجب حيرت جهانيان شد.

مقامات آمريكايي نيز از این‎که متوجه حضور ابابیل نشده‌اند، بسیار شفرمود‎زده و البته وحشت‎زده شدند؛ از اون به بعد دنیا نام ابابیل را به خاطر سپرد.

پهپادهاي دست‎پرتاب

يكي از دستاوردهاي اخير متخصصان كشورمان، طراحي و ساخت پهپادهاي دست‎پرتاب هست.

اين هواپيماها مي‌توانند به‎راحتي در يك كوله‎پشتي حمل شده و در موقعيت لازم به‎كار گرفته شوند.از جمله اون‎ها ميني پهپاد دست‎پرتاب فراز 2 هست كه با موتور الكتريكي و ايستگاه زميني قابل حمل توسط نفر جهت انجام عمليات شناسايي و ارسال تصاايشانر هموقت در نظر گرفته شده هست.

از اين پهپاد مي‌توان براي مأموريت‎هايي چون جنگ الكترونيك نيز بهره برد.
ميني پهپاد فراز 2 با سرعت 110 كيلومتر در ساعت و سقف پرواز 3 هزار متر مي‌تواند قابليت مناسبي را به يگان‎هاي اطلاعاتي و عملياتي بدهد.

اين پهپاد كوچك با تداوم پروازي 45 دقيقه و وزن كمتر از 3 كيلوگرم، براي انتقال به هر منطقه‌اي مناسب هست.

فراز 3 نيز براي انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي، مطالعاتي و طراحي در زمينه علوم و فناوري‎هاي هوايي با موتور پالس جت به كار مي‌رود.

نوع ديگر اين هواپيماهاي دست‎پرتاب با سرعت 80 كيلومتر در ساعت حركت كرده و با 20 دقيقه پرواز به‎راحتي قابل كنترل هست.

اين هواپيما مجهز به موتور الكتريكي بوده و با تجهيز به چرخ، رايشان هر باندي قابليت فرود دارد.

وزن اين پهپاد تنها 2 كيلوگرم بوده و قدرت موتور اون براي پرواز شناسايي و عمليات‎هاي محدود مناسب هست.

پهپادهاي بال‎زن

پهپادهاي بال‎زن از جمله سخت‌ترين انواع هواگردهاي بدون سرنشين هستند.

با توجه به شباهت زياد به پرندگان، نشست و برخاست بدون نياز به باند، سرعت قابل كنترل و مانورپذيري بالا، اين پرنده‌ها مي‌توانند نسل بعدي موجودات مكانيكي جهت شناسايي و نفوذ را تشكيل دهند.هم‎اكنون متخصصان كشورمان موفقيت‎هاي بسيار خوبي در اين زمينه به‎دست آورده‌اند كه فاخته يكي از اون‎هاست.

اين پرنده با وزن 450 گرم، هستفاده از نوع خاصي موتور الكتريكي و مداومت پرواز قابل توجه، داراي كاربردهاي مختلفي چون جاسوسي و اختلال در تجهيزات دشمن، تسريع در عمليات نجات و مشخص كردن محدوده ترافيك جاده‌اي هست.

به‎نظر مي‌رسد با تداوم رشد و توسعه هستفاده از هواگردهاي بدون سرنشين، بايد منتظر ارتش پهپادي ايران براي مقابله با هر مهاجم بي‎خردي بود.


دستيابي به تكنولوژي جذب امواج
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیلفرمود‎وگو با اميرخلبان نصيرزاده

امير خلبان عزيز نصيرزاده، معاون هماهنگ‎كننده نيرايشان هوايي ارتش، ساخت هواپيماي بدون سرنشين رادارگريز را از جمله دستاوردهاي اين نيرو در ماه‎هاي اخير دانسته و می‎افزاید كه رسيدن تكنولوژي‌هاي دفاعي كشور به چنين مرحله‌اي، حكايت از جهش قابل توجه صنعت هوايي كشور دارد.

ايشان كه قريب 9 ماه عهده‎دار اين مسئوليت مهم در نهاجا هست، همينطور تأكيد می‎کند: «ساخت هواپيماي بدون سرنشين رادارگريز، پايه‌اي محكم براي ساخت هواپيماهاي سرنشين‎دار پنهان كار در آينده خواهد بود.» آينده‌اي كه امير نصيرزاده اون را عنوان پرواز انبوه اسكادران‎هاي ايراني توصيف مي‌كند.

آيا نيرايشان هوايي ايران در سطح هستاندارهاي جهان هست؟

برنامه‌ريزي و سرمايه گذاري گسترده‌اي براي نيرايشان هوايي ارتش پيش از انقلاب انجام شده بود و به‎واسطه اين سرمايه‌گذاري، اغلب تجهيزات ما، همين امروز هم از بهترين‌هاي دنياست؛ چون كشورهاي هستكباري برنامه خاصي براي نيرايشان هوايي پيش از انقلاب داشتند و به همين دليل تجهيزات خوبي را در اختيار اين نيرو برنامه دادند كه امروز ما از اون‎ها بهره مي‌بريم.

البته ما با بازسازي تجهيزات، علاوه‎بر اين‌كه سعي مي‌كنيم تا اين امر به بهترين نحو صورت گيرد، بايد بيشترين بهره‌وري را داشته باشيم تا بتوانيم تجهيزات مورد نظر را خودمان طراحي و مطابق با هستانداردهاي روز دنيا و فرآيندي كه در كشورهاي پيشرفته دنبال مي‌شود، بسازيم.

يادمان باشد كه با وجود تهديدات هميشگي و تحريم‌هاي مختلف عليه كشورمان، توجه ايشانژه به موضوع خودكفايي و هستقلال از ديگر كشورها براي ما مهم خواهد بود؛ چراكه هيچ اميد و توقعي به تأمين قطعات و تجهيزات از بيرون نداريم و به‎خاطر وجود دشمنان قايشان، ما نيز بايد توان مقابله خود را ارتقاء دهيم که داده‌ايم.

پس چرا غربي‌ها مي‌گايشانند نيرايشان هوايي ايران فرسوده هست؟

اصولا به كاربردن واژه فرسوده در‎خصوص هواپيماهاي نيرايشان هوايي درست نيست؛ چراكه اين جنگنده‌ها مدام در حال اورهال و بهينه‌شدن هستند.

سياست هستكبار همواره اين‎گونه بود كه عمر مشخصي را براي قطعات تعيين مي‌كردند تا بتوانند از اين طريق هر چه بيشتر درآمد كشورها را به غارت ببرند؛ چراكه پس از بروز ايراد در قطعات، اون‎ها تعمير نمي‌شدند، بلكه مي‌بايست قطعه را عوض كرد و اين در حالي هست كه اين عمر قانوني، واقعي نبود.

تدبير حكيمانه رهبر معظم انقلاب مبني بر «عمردهي انقلابي به تجهيزات نظامي» به اين معناست كه بايد همواره اين تجهيزات را بازنگري، اورهال و بهينه كنيم و اگر سيستمي نياز به ارتقاء داشت، يك عمر قانوني ديگر براي اون تعريف شود.

آيا ساخت هواپيماي جنگنده در ايران موفق بوده هست؟

يكي از سرفصل‌هاي مهم ما در نيرايشان هوايي خودكفايي محض مطابق با علم روز دنياست و در عرصه‌هاي مختلف علمي خصوصا در زمينه الكترونيك روز به روز شاهد ارتقاي علوم هستيم كه بايد براي رسيدن به خودكفايي و بي‌نيازي از ديگر كشورها، لحظه به لحظه توان علمي خود را افزايش دهيم.

طراحي و ساخت جنگنده بومي صاعقه به عنوان يك نمونه كاملا داخلي، اين موضوع را تصديق مي‌كند.

تمام مراحل طراحي، ساخت و توليد انبوه اين جنگنده در داخل كشور صورت گرفته و اولين يگان اون نيز در تبريز تشكيل شده هست.

ما تلاش كرده‌ايم در فرآيند به‎كارگيري هواپيماها، نيازمندي‌ها دائما منعكس ‌شود و مي‌توان فرمود كه قطعا در آينده شاهد ساخت نسل‌هاي جديدي از جنگده صاعقه خواهيم بود.

در خبرها، صحبت از ساخت هواپيماي بدون سرنشين رادارگريز توسط نهاجا بود؛ اين مسئله تا چه حد واقعيت دارد؟

ما به اين تكنولوژي دست پيدا كرده‌ايم و هم‎اكنون متخصصان ما در حال هستفاده از اين تكنولوژي در زمينه‌هاي مختلف هستند.

با توجه به توانمندي اخير ‌نيرايشان هوايي ارتش در طراحي و ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين رادارگريز، اين امر نيازمند در اختيار داشتن 2 مهندسي خاص هست؛ اول شكل هواپيماست كه بايد به‎گونه‌اي باشد تا پرتوهاي راداري كه به اون برخورد مي‌كند و در فضا پخش مي‌شود، قابل دريافت توسط رادار‌ها نباشد.

ايشانژگي دوم به مواد سازنده هواپيما برمي‌گردد كه بايد به‎گونه‌اي باشد كه امواج راداري را جذب و از انعكاس اون در فضا جلوگيري كند كه ما امروز به اين مهندسي رسيده و فناوري اون را در اختيار داريم.

لذا طراحي‌هاي بعدي ما در همين راستا خواهد بود؛ يعني شكل و مواد هواپيماهاي آينده به اين طريق ساخته مي‌شود.يعني همان سفره‎ماهي؟

طراحي و ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين و رادار گريز «سفره‎ماهي» يكي از بزرگترين دستاوردهاي نيرايشان هوايي ارتش در اين بخش هست.

اين هواپيما تمامي تست‌هاي خود را با موفقيت پشت سر گذاشته و با توجه به برآوردهاي انجام شده و نظر به شكل خاص آيروديناميك اون، حتي بيشتر از اون‌چه كه فكر مي‌كرديم در هوا پرواز كرد.

يعني طي سال‎هاي آينده نيرايشان هوايي مجهز به هواپيماهاي رادارگريز خواهد بود؟

وقت‌بر بودن پروژه‌هاي بزرگ دفاعي در همه كشورهاي جهان امري طبيعي هست و همه مي‌دانند كه از مرحله طراحي تا وقت ساخت و توليد صنعتي يك پروژه مهم، راه طولاني در پيش هست.

به‎عنوان نمونه، مي‌توان ساخت هواپيما توسط قطب‌هاي بزرگ صنعتي جهان را نام برد.

با اين‌كه اون‎ها هزينه فراوان و افراد زيادي را براي ساخت يك جنگنده يا هواپيماي غيرنظامي به كار مي‌گيرند، اما باز هم سال‎ها براي تحقق نتايج اون استقامت مي‌كنند و بعضا هم نتيجه به دست آمده، با اون چيزي كه مد نظر اون‎ها بوده متفاوت هست و طرح اصلاح شده يا بعضا متوقف مي‌شود.

در موضوع رادار گريز بودن هواپيماها نيز تنها مواد و شكل هواپيما كافي نيست، بلكه حتي موتورها و خروجي هوا نيز بايد طوري طراحي شود كه در فضا ارتعاش پيدا نكند؛ چراكه همين ارتعاش‌ها براي رادارهاي «پسيو» قابل رهگيري خواهد بود.

ولي با توجه به دستيابي نيرايشان هوايي به چنين تكنولوژي، تمامي پروژه‌هاي بعدي ما در ساخت جنگنده‌ها، معطوف به بهره‌گيري از تكنولوژي رادارگريزي خواهد بود.

البته در اين خصوص نيز طرح‎هاي مختلفي در دستور كار هست و مأموريت‌ اين هواپيماها با يكديگر فرق خواهد كرد و هركدام از اون‎ها وظايف جداگانه‎اي برعهده خواهند داشت.

هستفاده از ديگر تكنولوژي‌هاي نايشانن در صنعت هوايي چه جايگاهي دارد؟

همان‎طور كه مي‌دانيد، صنعت هوايي همواره به عنوان يكي از صنايع پيشگام در تحقق و توسعه تكنولوژي‌هاي نايشانن مطرح هست.

لذا نيرايشان هوايي ارتش نيز از اين امر مستثني نبوده و متخصصان جهاد خودكفايي اقدامات بسيار خوبي براي بهره‎گيري از فناوري‌هاي نايشانن در دستور كار دارند.
يكي از اين موارد، به‎كارگيري فن‌آوري نانوتكنولوژي در صنعت هواپيماسازي هست كه از موضوعات مهم مدنظر متخصصان نيرايشان هوايي به شمار مي‌رود.

به همين منظور، رابطه نزديكي با دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي بربرنامه كرده‌ايم تا اين فناوري وارد صنعت هوايي ارتش شود.به‎نظر مي‌رسد ورود و بهره‌گيري گسترده از فن‌آوري نانو در صنعت هوايي، مي‌تواند يك انقلاب در نهاجا محسوب شود و در كنار تكنولوژي رادارگريزي، آينده درخشاني در انتظار اين نيروست


موتورخاص
نگاهي به ساخت موتور وانكل در كشور

يكي از ايشانژگي‌هاي كمتر شناخته شده هواپيماهاي بدون سرنشين ايران، دستيابي به تكنولوژي طراحي و ساخت يك نوع موتور با نام وانكل هست.

اگرچه اين نوع موتور سال‎هاست در اختيار صنايع دفاعي كشورهايي چون آمريكا برنامه دارد، اما دستيابي متخصصان ايراني به اين توانمندي اون‎هم در واقعيات سخت تحريم كشور، گايشاناي رشد و ارتقاء بسيار خوب سطح تكنولوژي دفاعي كشور هست.

نوشته زير بررسي كوتاه نحوه عملكرد و تأثير اين موتور بر توان هواپيماهاي بدون سرنشين نيروهاي مسلح كشورمان هست.

موتورهای سری وانكل از انواع موتورهای احتراق داخلی و یا به عبارت دیگر درون‎سوز هستند.

موتورهای درون‎سوز به موتورهایی فرموده می‎شود كه در اون‎ها مخلوط سوخت و اكسیدكننده (كه معمولا اكسیژن یا هواست)، در داخل فضای بسته‎ای واكنش داده و محترق می‌شوند.

در اثر احتراق، گاز با دما و فشار بالا ایجاد می‎شود كه باعث به حركت درآمدن قطعات متحرك داخل موتور شده و باعث انجام كار می‎شود.

موتورهای وانكل با هستفاده از طراحی دورانی ساخته شده‎اند؛ موتورهای دورانی همانند موتورهای پيستونی، از انرژی فشار ايجاد شده به‎واسطه احتراق مخلوط سوخت و هوا، هستفاده می‎كنند؛ در موتورهای پيستونی فشار ناشی از احتراق به پيستون‎ها نيرو وارد كرده و اون‎ها را به عقب و جلو می‎راند.

شاتون و ميل‎لنگ اين حركت رفت و برگشتی پيستون‎ها را به حركت دورانی و قابل هستفاده برای خودرو تبديل می‎كنند.

در صورتي‎كه در موتورهای دورانی، فشار ناشی از احتراق، نيرايشانی را بر سطح يك روتور مثلث شكل كه كاملا محفظه احتراق را نشت‎بندی كرده هست، وارد می‎كند.

اين قطعه (روتور) همان چيزی هست كه به‎جای پيستون از اون هستفاده می‎شود.

روتور در مسيری بيضی‎شكل حركت می‎كند؛ به‎گونه‎ای كه هميشه سه رأس اين روتور را در تماس با محفظه سيلندر نگه داشته و سه حجم جداگانه از گازها، بين سه سطح روتور و محفظه سيلندر ايجاد می‎كند.

هم‎چنان كه روتور حركت می‎كند، هر كدام از اين سه حجم پی‎درپی منبسط و منقبض می‎شوند؛ و همين انقباض و انبساط هست كه مخلوط هوا و سوخت را به داخل سيلندر می‎كشد، اون‎را متراكم مي‎كند، در طول فرآيند انبساط توان مفيد توليد كرده و گازهای سوخته را بيرون مي‎راند.

موتورهای دورانی دارای سيستم جرقه و سوخت‎رسانی مشابه با موتورهای پيستونی هستند.

توليد توان

موتورهای دورانی همانند موتورهای رايج پيستونی از سيكل چهار وقته هستفاده مي‎كنند كه به شكل كاملا متفاوتی به خدمت گرفته شده هست.

قلب يك موتور دورانی روتور اون هست، كه به‌صورت كلی معادل پيستون در موتورهای پيستونی هست.

روتور روی يك بادامك دايروی بزرگ محور خروجی سوار شده هست.

اين بادامك از خط مركزی محور خروجی فاصله داشته و همانند يك ميل‎لنگ عمل مي‎كند.

چرخش روتور نيروی لازم جهت چرخش محور خروجی را تأمين كرده و هم‎وقت با چرخش روتور در محفظه، اين قطعه، بادامك را در يك مسير دايروی به حركت درمی‎آورد؛ به قسمي‎كه هر دور كامل روتور، منجر به سه دور چرخش محور خروجی مي‎شود.
هم‎چنان كه روتور درون محفظه حركت مي‎كند، سه حجم جداگانه ايجاد شده توسط روتور، نيز تغيير مي‎كند.

اين تغيير سايز، باعث ايجاد فرآيند پمپ كردن مي شود.

تفاوت‎ها با موتور معمولی

چند مورد زير، موتورهای دورانی را از موتورهای پيستونی متمايز مي‎كند:
1- قطعات متحرك كمتر:

موتورهای دورانی در مقايسه با موتورهای چهار وقته پيستونی قطعات متحرك كمتری دارند.

يك موتور دورانی دو روتوره، سه قطعه متحرك اصلی دارد: دو روتور و يك محور خروجی.اين در حالي‎ست كه ساده‎ترين موتورهای پيستونی چهار سيلندر دست‎كم 40 قطعه متحرك دارند: پيستون‎ها، شاتون‎ها، ميل‎لنگ، ميل بادامك، سوپاپ‎ها، فنر سوپاپ‎ها، اسبك‎ها، تسمه تايمينگ و....

كم بودن قطعات متحرك مي‎تواند دليلی بر قابليت اعتماد و اعتبار موتورهای دورانی باشد و به همين دليل هست كه كارخانه‎های سازنده وسايل هوانوردی (هواپيما و كايت‎های با موتور احتراق داخلی) موتورهای دورانی را به موتورهای پيستونی ترجيح می‎دهند.

2- كاركرد نرم و بدون لرزش:

تمام قطعات موتور دورانی به‎طور پيوسته در حال چرخش، اون هم در يك جهت هستند كه در مقايسه با تغيير جهت شديد قطعات متحرك در موتورهای پيستونی از ارجحيت خاصی برخوردارند.

موتورهای دورانی به‎دليل تقارن خاص قطعات گردنده دارای بالانس داخلی هست كه هرگونه ارتعاشی را از بين می‎برد.

همينطور انتقال قدرت در موتورهای دورانی نيز نرم‎تر هست؛ زيرا هر احتراق در طول 90 درجه چرخش روتور حاصل می‎شود.


از اون‎جايي‎كه چرخش محور خروجی سه برابر چرخش روتور هست، پس هر احتراق در طول 270 درجه چرخش محورخروجی حاصل مي‎شود.

اين يعنی يك‎موتور تك‎روتوره در سه ربع گردش محورخروجی خود، قدرت انتقال می‎دهد؛ اما در موتور تك سيلندر پيستونی احتراق در طول 180 درجه از دو دور گردش ميل لنگ يا يك ربع گردش محور خروجی اون رخ مي‎دهد.

3- حركت آهسته تر قطعات اصلي موتور:

از اون‎جايي‎كه گردش روتور يك سوم گردش محور خرو‎جی اون هست، قطعات اصلی موتور آهسته‎تر از قطعات موتورهای پيستونی حركت می‎كنند كه اين موضوع قابليت اطمينان به اين موتور را بالا می‎برد.

موتورهای وانكل در هواگردها

اولین مدل هواپیمایی كه با هستفاده از موتورهای وانكل به پرواز درآمد، مدل غیر‎نظامي‎هواپیمای شناسایی QT_2 ارتش ایالات متحده آمریكا بود.

این هواپیما از یك موتور وانكل به قدرت 185 اسب بخار هستفاده می‎كرد.

اما كم‎كم خاصیت‎های این موتورها مثل اندازه كوچك و صدای كم، اون‎ها را وارد دنیای هواپیماهای بدون سرنشین كرد.

اما بیاییم و نگاهی به مشخصه‎های دیگری كه موتورهای هواپیماهای بی‎سرنشین بایستی داشته باشند، بیندازیم.

این موتورها بایستی در عین كم حجم و كم صدا بودن، دارای خاصیت‎هایی مثل سادگی در تعمیر و نگهداری، نسبت مناسب قدرت تولیدی به وزن و توانایی ماندگاری بالا داشته باشند.

این موتورها از ابتدای دهه 70 به‎طور گسترده بر روی هواپیماهای سبك به‎كار رفته و از خود در زمینه ایمنی ركورد بسیار جالبی به‎جا گذاشته هست؛ تا به امروز تنها هفت فروند از هواپیماهای سبكی كه از موتورهای مدل وانكل هستفاده كرده‌اند، سقوط كرده‌ كه این خود نشان از كیفیت و كارایی بالای این موتورها دارد.

وانكل در پهپادهاي ايراني

طراحي و توليد موتور وانكل براي هستفاده از انواع هواپيماهاي بدون سرنشين در سال 1386 توسط سردار محمد نجار وزير دفاع سابق كشورمان افتتاح شد.

اين طرح يكي از طرح‎هاي مهم دانشگاه صنعتي مالك اشتر اصفهان هست كه در زمينه طراحي و توليد انواع وسايل بدون سرنشين، اقدامات قابل توجه و خوبي انجام داده هست.
طراحي و ساخت پرنده بدون سرنشين بال متحرك، طراحي و ساخت ربات تيرانداز و نيز طراحي و ساخت ربات زيردريايي از ديگر طرح‎هاي اين دانشگاه هست.

با نصب موفق موتورهاي وانكل رايشان پهپادهاي ايراني، هم‎اكنون هواگردهاي بدون سرنشين نيروهاي مسلح برد بلندتر و مداومت پروازي بيشتري را تجربه مي‌كنند.

در عين حال، توجه به موضوعاتي چون خروجي گرماي كمتر براي جلوگيري از رديابي توسط حسگرهاي دشمن و نيز صداي كمتر به منظور نزديكتر شدن به هدف مورد نظر و شناسايي يا تخريب غافلگيرانه اون را، مي‌توان ديگر از دستاوردهاي رسيدن به اين تكنولوژي دانست.


پهپاد‎های خورشیدی عرصه بروز خلاقیت‎ها
فرمود‎وگو با دكتر حميدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی

دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی، در فرمود‎وگو با پنجره به واكاايشان تلاش‎های مراکز علمی کشور در ساخت تجهیزات جدید دفاعی از جمله هواپیما‎های بدون سرنشین پرداخت.

وی تأکید كرد که اگر زنجیره‎ای قوی شامل مراکز علمی، دفاعی و تامين بودجه لازم به وجود بیاید، آینده این همکاری مشترک، رفع تمام نیاز‎های علمی و دفاعی کشور خواهد بود.

علل ضرورت ورود دانشگاه‎‎ها و مراکز علمی کشور به عرصه تحقیق و پژوهش در عرصه فناوری‎های روز چه مواردی هست؟

در جهان امروز از جمله مهمترین معیار‎های توسعه‎یافتگی و اقتدار کشورها، سطح تولید و صادرات مبتنی بر فناوری و میزان تولید ثروت از این رهگذر هست.

با عنایت به وجود رقابت شدید میان کشور‎های مختلف اعم از توسعه‎یافته و در حال توسعه، در این عرصه عمدتا کشور‎هایی موفق‎تر هستند که علاوه‎بر وجود زیرساخت‎ها، برنامه‎‎ها و مدیریت کلان مناسب، در عرصه تحقیق و پژوهش، ایجاد و توسعه فناوری و همچنین تولید مبتنی بر فناوری به‎دست آمده یا بومی شده (به‎ویژه فناوری‎های روز )، از عملکرد مطلوب‎تری برخوردار باشند.

در کشور‎های توسعه‎یافته عمده بار پژوهش در زمینه فناوری‎های روز بر عهده دانشگاه‎ها، مراکز علمی و پژوهشی هست، زیرا در امر تحقیق در این عرصه‎‎ها به پژوهشگران و متخصصان برجسته و مجرب نياز هست که به دانش روز مسلط باشند.

علاوه‎بر این، برای پژوهش در این زمینه‎‎ها هستفاده از تجهیزات و امکانات بسیار خاص نیز ضروري هست که با عنایت به حجم سرمایه‎گذاری لازم و نیز فرآیند خاص تحقیق تا بهره‎برداری اقتصادی، معمولا تحقق این مجموعه از شرایط در دانشگاه‎‎ها و مراکز تحقیقات کاربردی امکان‎پذیر هست.

تأثیر دانشگاه‎‎ها در خودکفایی دفاعی کشور تا چه حد هست؟

با عنایت به هستراتژیک بودن عرصه دفاعی در اغلب کشور‎ها سعی می‎شود با توجه به اهمیت فوق‎العاده موضوع امنیت ملی، بسیاری از سامانه‎‎های سخت‎افزاری و نرم‎افزاری مورد نیاز در این عرصه تا حد امکان منشاء داخلی داشته باشد و یا حداقل از کشور‎های هم‎پیمان با سابقه همکاری بلند‎مدت تهیه شود.

این امر در کشور ایران‎که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با تهدید‎های مختلفی از سوی ابرقدرت‎ها و برخی کشور‎های متخاصم روبه‎رو بوده هست، اهمیتی بسیار افزونتر دارد.

با توجه به توسعه روز‎افزون سامانه‎‎های دفاعی و نقش فناوری‎های پیشرفته در این عرصه، ضرورت تام دارد که بخش قابل ‎ملاحظه‎ای از نیاز‎های علمی و پژوهشی این عرصه از طریق همکاری با دانشگاه‎‎ها و مراکز تحقیقاتی و با به خدمت گرفتن متخصصان مجرب در این زمینه‎‎ها تأمین شود.

از این روی دانشگاه‎‎ها و مراکز علمی و تحقیقاتی می‎توانند نقش بی‎بدیلی در خودکفایی دفاعی کشور داشته باشند.

بسیاری از فناوری‎های پیشرفته که به کمک متخصصان و پژوهشگران برجسته با سرمایه‎گذاری قابل‎ملاحظه در عرصه دفاعی به‎دست می‎آید، در مراحل بعد در صنایع دیگر و یا سایر زمینه‎‎های مورد نیاز جامعه کاربرد یافته و خود محرک مناسبی در رقابت با سایر کشور‎ها در توسعه فناوری‎های نوین و کسب ثروت بر پايه تولید حاصل از فناوری‎هایی هست که در مراحل اولیه برای مقاصد دفاعی یا نظامی توسعه یافته‎اند.

با توجه به اهمیت تجهیز کشور به سامانه‎‎های مدرن دفاعی نقش دانشگاه‎‎ها در این خصوص را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

با عنایت به اهمیت چنین سامانه‎‎هایی در مصارف دفاعی و غیردفاعی، لازم هست مراکز علمی نظیر دانشگاه‎‎ها و مراکز تحقیقاتی نیز همچون گذشته و حتی بیش از پیش همپای مراکز تحقیقاتی دفاعی به امر پژوهش و تولید فناوری در این عرصه‎‎ها بپردازند.

بدیهی هست که از جمله شرایط لازم برای تحقق همکاری مراکز علمی در این زمینه، تأمین نیاز‎های مالی و تجهیزاتی و مهم‎تر از اون، همکاری نزدیک و تنگاتنگ مراکز پژوهشی صنایع دفاعی با این مراکز علمی هست.

جهاددانشگاهی تا چه حد برای تحقیق و پژوهش در زمینه سیستم‎های مدرن اهمیت قایل هست؟

از اون‎جا که از یک سو پژوهش در جهاد دانشگاهی عمدتا در زمینه‎‎های کاربردی و بر پايه نیاز جامعه انجام می‎گيرد و از سوی دیگر بخش عمده‎ای از اعتبارات مالی و بودجه این نهاد از محل دستاورد‎های پژوهشی و ارائه خدمات تخصصی به جامعه تأمین می‎شود، این نهاد سعی کرده هست که با به‌خدمت گرفتن نیرو‎های انسانی متخصص خود، اعم از اعضاء هیئت علمی و کارشناسان مجرب، در حد توان به فعالیت علمی و تخصصی در زمینه فناوری‎های پیشرفته مرتبط بپردازد.

اما انجام فعالیت گسترده در این زمینه موکول به سپردن پروژه‎‎های پژوهشی خاص و تأمین امکانات مادی اعم از اعتبارات مالی و تجهیزات مورد نیاز هست.از سوی دیگر با توجه به تجارب ارزنده جهاد دانشگاهی، در بسیج متخصصان از مراکز علمی، به‌ویژه دانشگاه‎‎ها و در قالب گروه‎‎های کاری برای انجام پروژه‎‎های خاص، این نهاد می‎تواند در صورت واگذار كردن وظیفه‎ای مشخص در عرصه ملی در این زمینه و در صورت تأمین امکانات مادی به رشد و توسعه تحقیقات کمک کرده و دستیابی به فناوری‎های مورد نیاز را سرعت بخشد.

همکاری نزدیک نیرو‎های مسلح با مراکز دانشگاهی چه ثمراتی را به‎همراه دارد؟

چنین همکاری‎هایی در صورت وجود برنامه‎‎های کلان مناسب و اجرای اون‎‎ها با مدیریت متناسب از یک سو مي‌تواند فرآیند تأمین نیاز‎های دفاعی کشور را ارتقاء بخشیده و بر اقتدار دفاعی کشور بیافزاید و از سوی دیگر فرآیند توسعه علمی و فناورانه کشور را سرعت بخشد.

برای دانشگاه‎‎ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور این همکاری علاوه‎بر تأمین اعتبارات مالی و امکانات تجهیزاتی که اهمیت زیادی دارند و فرآیند پژوهش و تولید علم و فناوری در این مراکز را توسعه می‎بخشند، دستاورد بسیار ارزشمندتری را نیز به‎دنبال دارد که همان فراهم آوردن امکان انجام وظیفه در توسعه کشور و اقتدار اون بر پايه نیاز‎های پايه ی جامعه و خدمتگزاری در عرصه پیشرفت نظام اسلامی و ساختن تمدن نوین اسلامی در عصر حاضر هست.

یکی از حوزه‎‎هایی که گروه‎‎های دانشجویی و مراکز علمی کشور اقدامات خوبی در اون انجام داده‎اند، حوزه ساخت هواپیما‎های بدون سرنشین هست.

در این خصوص چه اقداماتی صورت گرفته هست؟


در زمینه اقدامات مؤثر جهاد دانشگاهی در زمینه طراحی و ساخت هواپیما‎های بدون سرنشین می‎توان به ساخت هواپیمای خورشیدی اشاره کرد که تست اولیه اون را با موفقیت انجام دادیم.

در این مدل کوچک، یک هواپیما با طول بال سه متر تا ارتفاع 200-300 متری پرواز کرد و بعد با موفقیت فرود آمد.

از نظر ما این کار انجام شد و می‌خواستیم با بودجه بيشتر به ارتفاع 3 هزار پا برسیم، اما این بودجه هرگز اختصاص پیدا نکرد و این کار باقی ماند و اکنون نیز به‎دنبال منابع هستیم تا این طرح هستراتژیک را به سرانجام برسانیم.

برای انجام مراحل بعدی باید بودجه لازم برای اون اختصاص پیدا کند که بتوانیم به 20 هزار پا و در مرحله بعد تا 60-70 هزار پا ارتفاع پرواز کنیم، چون به‎صورت یک مرحله‎ای نمی‌توان به تکنولوژی مرحله بالا دست پیدا کرد، اما این پروژه نیز مانند پروژه هواپیمای نیروی انسانی به دلیل کمبود بودجه متوقف شد.

هرچند که برخی از ساوقت‌‎های وابسته به صنایع دفاعی در این خصوص فعالیت‌‎هایی انجام داده‌اند، اما جهاد دانشگاهی به‎عنوان یک نهاد علمی همواره علاقه‎مند بوده که در این زمینه فعالیت کند.

کاربرد‎های این هواپیما بسیار متنوع هست.

در مجموع هواپیما‎های بدون سرنشین خورشیدی کاربرد‎های زیادی دارند: کاربرد‎های مخابراتی، علوم کشاورزی، دانش هواشناسی، نظامی و...

هستفاده‎‎های متنوعی هستند که از این هواپیما‎ها می‌شود.

به هر حال با توجه به زیرساخت‌‎هایی که تاکنون ایجاد شده هست، تأمین بودجه این طرح می‌تواند به پیشرفت و اقتدار کشور کمک شایانی کند و در این شرایط حیف هست که این دانش در این مرحله متوقف بماند.

البته در جلسه‎ای که با معاون علمی و فناوری رییس‎جمهور داشتیم، برنامه شد چند طرح ویژه را ارائه کنیم؛ قصد ما این هست كه پروژه ساخت هواپیمای خورشیدی هستراتژیک ارتفاع بالا هم یکی از اون طرح‌‎های ویژه باشد.

ان‎شاءالله با تلاش بیشتر مراکز دانشگاهی و حمایت‎های نهاد‎های مربوطه، این عرصه نیز محل شکوفایی متخصصان توانمند ایران اسلامی باشد


ساخت پهپادهاي دست‎پرتاب
فرمود‎و‎گو با عرب‎بيگي، رییس ساوقت جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه

سرهنگ ناصر عرب بيگي، رييس ساوقت جهاد خودكفايي نيرايشان زميني سپاه پاسداران، طي فرمود‌وگايشاني با پنجره با اشاره به دستاوردهاي اين نيرو، پيوند متخصصان دفاعي و دانشگاه‎ها را از جمله ثمرات تشكيل اين ساوقت مي‌داند.

ايشان معتقد هست بسياري از اقداماتي كه شايد با محاسبات مادي، سال‎ها طول مي‌كشيد، با سرعت و كيفيتي خارق‌العاده در حال انجام هست.رييس ساوقت جهاد خودكفايي نيرايشان زميني سپاه پاسداران با بيان بخشي از دستاوردهاي اين نيرو و نحوه اجراي پروژه‌ها، توضيحاتي درخصوص ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين ارائه كرد.

سابقه تشكيل جهاد خودكفايي به كجا باز مي‌گردد؟

در طول سال‌هاي دفاع مقدس ما توانستيم علي‌رغم تحريم‌هاي اقتصادي همه‎جانبه دنيا، با به‎كارگيري خلاقيت،‌ ابتكار و خودباوري كه امام(ره) در وجود جوانان انقلابي ايجاد كرد، به‎خوبي از پس دشمن بعثي كه تمام ابرقدرت‌ها را به‎عنوان پشتيبان، پشت‎سر خود داشت، برآييم.

در همين راستا بود كه ساوقت جهاد خودكفايي در نيروها بنيان نهاده شد و وظيفه انجام تحقيقات صنعتي در حوزه خودكفايي دفاعي و رفع نيازهاي تجهيزاتي نيروها بر عهده اين ساوقت‎ برنامه گرفت.

در طول اين سال‌ها، جهاد خودكفايي همواره منشاء خيرات و بركات فراوان براي اين نيرو بوده هست.

«تحقيقات بر پايه نياز روز» كه شعار محوري ما در ساوقت جهاد خودكفايي هست؛ به اين مفهوم هست كه ما تحقيقات خود را مبتني بر تهديد دشمن برنامه داده‎ايم.

براي تحقق اين امر دائما تهديدات خارجي، فرامنطقه‌اي‌، منطقه‌اي و داخلي به همراه ‌توانمندي‌هاي دشمن، توسط كارشناسان و محققين ما رصد مي‌شود و اون‌چه كه از بين اقدامات اون‎ها، تهديد تشخيص داده شود، در دستور كار برنامه گرفته، تيم‌هاي تحقيقاتي به سرعت شكل مي‌گيرد و در اون حوزه شروع به فعاليت مي‌كنند.

ما ساختار و ساوقت خود را طوري طراحي كرديم كه به شكل ماتريسي، بلافاصله تيم‌هاي تحقيقات تخصصي شكل مي‌گيرد و هيچ‎گاه اسير ساختار و ساوقت‎هاي كلاسيك نخواهيم شد.

براي مقابله با تهديدات دشمن چه اقداماتي انجام شده هست؟

گستره‎كاري ساوقت در حوزه مقابله با تهديدات هوايي در ارتفاع پست، مقابله با تهديدات زميني، مقابله با اقدامات جاسوسي و نيز مقابله با پديده شوم تروريسم كه ساخته و پرداخته هستكبار جهاني و اسراييل و با معاونت برخي كشورهاي منطقه بوده، بسيار وسيع هست.

ما در حوزه تسليحات و تجهيزات، مؤلفه تحرك و واكنش سريع را در دستور كار برنامه داده‌ايم.

چراكه تجهيزاتي كه در دفاع به‎كار مي‌بريم، بايد متحرك باشند و بتوانند به‎سرعت جابه‎جا شده و در موقع لزوم و در كمترين وقت، در دسترس رزمندگان برنامه بگيرند.

افزايش برد، دقت و سرعت عمل در برابر اقدام دشمن، همواره مد نظر متخصصين ما برنامه دارد و ما به سرعت در حال انجام تحقيقاتي هستيم كه بتواند اين سه مؤلفه را در سلاح و مهمات‌هاي ما نهادينه كند.

اين اقدامات به ما كمك مي‌كند تا سلاح‌هاي موجود را بر پايه نياز روز مدرنيزه كرده و در اختيار يگان‎هاي مختلف برنامه دهيم.

چگونه از توانمندي دشمن مطلع مي‌شايشاند؟

در ساختار جديد سپاه كه با تدبير فرماندهي محترم كل سپاه انجام شده، طوري برنامه‎ريزي صورت گرفته كه دائما دشمن رصد ‌شده و از توانمندي‌ها و تجهيزات اون‎ها و نيز از اقدامات عملي كه در بيرون از مرزها و حتي درون مرزها به‎وسيله دشمن انجام مي‌شود، در اسرع وقت مطلع شايشانم.

اين اطلاعات در قالب تيم‌هاي كارشناسي مورد تجزيه و تحليل برنامه مي‌گيرد و براي هر يك از تهديداتي كه از تحليل كارشناسان هستخراج مي‌شود، برنامه‎ريزي عملي مي‌كنيم.

آيا غير از ساخت تجهيزات، وظيفه ديگري نيز بر عهده داريد؟

پدافند غيرعامل در حوزه هستتار، اختفا و ساير محورهايي كه در پدافند عامل مطرح هست، براي دفاع از نيرايشان انساني، تجهيزات، تسليحات و اماكن در دستور كار ما برنامه دارد و كارشناسان ما دائما در حال بهبود هستتار، اختفا و پوشش در مقابل دشمن هستند تا ضريب ايمني بيشتري در تجاوزهاي دشمن به‎ايشانژه در تجاوزهاي هوايي براي يگان‎هاي مختلف نيرو ايجاد كند.

براي هستفاده از ظرفيت دانشگاه‌ها در تحقيقات سپاه چه اقداماتي انجام شده هست؟

تعامل مراكز تحقيقاتي يكي از ايشانژگي‌هاي معمول اون‎هاست؛ چراكه هيچ مركزي به‎تنهايي نمي‌تواند موفقيت‌هاي چشم‌گيري داشته باشد.

به همين خاطر، شوراي مشترك تحقيقات در سپاه از تمام ساوقت‎هاي جهاد خودكفايي تشكيل شده هست.

در اين شورا تقسيم كار شده و پروژه‌هایي مشترك مطرح شده و بخش‌هايي از توانمندي‌ يك ساوقت در اختيار ساوقت ديگر برنامه مي‌گيرد، تا علاوه‎بر تكميل پروژه‌هاي يكديگر، در حل مشكلات و گلوگاه‌هاي تكنولوژي نيز تشريك مساعي صورت گيرد.

همينطور دفاتري در ساوقت جهاد خودكفايي تشكيل شد تا مأمني باشد براي جذب محققين، مخترعين و افراد خلاقي كه در سطح جامعه و در بين دانشجايشانان دانشگاه‌ها وجود دارند و به تنهايي نمي‌توانند طرح‌هاي خود را اجرا كنند.

همينطور ما در حال طراحي يك مركز رشد هستيم كه اين مركز مي‌تواند دانشجايشانان و فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها را كه قادر نيستند به تنهايي توفيقي در امر تحقيقات داشته باشند، مورد حمايت مالي، علمي و تجهيزاتي برنامه دهد.

در اين مركز موضوع تحقيقاتي به افراد داده مي‌شود و اين عزيزان مي‌توانند در اين مراكز فعاليت كنند و با حمايت‌هاي متنوع‌ توانمند شده و در نهايت به‎عنوان يك محقق ارزنده دفاعي در اختيار نيروهاي مسلح برنامه گيرند.

درباره دستاوردهاي جديد نيرايشان زميني سپاه از جمله ساخت پهپاد چه مواردي را مي‌توانيد نام ببريد؟

ساخت مراكز شبيه‌سازي از جمله اقدامات مهم جهادخودكفايي «نزسا» هست.

در اين مراكز تجهيزات و سيميلاتورهايي جهت تمرين‌هاي كم‎هزينه و بدون محدوديت تاكتيك‌هاي مختلف نظامي و كار با سلاح‌ها و تجهيزات مختلف ساخته شده و در اختيار يگان‎هاي عملياتي برنامه مي‌گيرند.

شبيه‌سازها شامل سخت‌افزار و نرم‌افزار رايانه‎اي هستند و كاملا محيط نبرد را در يك سالن شبيه‌سازي مي‌كنند.

همينطور با توجه به نياز كشور به در اختيار داشتن تجهيزات مدرن جنگ الكترونيك (جنگال) و سيستم‌هاي مقابله با اين موضوع، سپاه پاسداران در بخش طراحي و ساخت پروژه‌هاي الكترونيك، الكترومغناطيس و اپتيك موفقيت‌هاي زيادي داشته هست.

از جمله اين موفقيت‌ها، پروژه‌هاي جست‌وجو و رديابي غيرفعال اپتيكي هست كه اين سيستم‌ها مي‌توانند در پيدا كردن و در معرض ديد قراردادن پرنده‌هاي دشمن بسيار مؤثر واقع شوند.

در زمينه ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين نيز اقدامات زيادي انجام شده هست.

با توجه به رشد مراكز دفاعي كشور طي سال‎هاي اخير و هستفاده از پهپادها در مصارف گوناگون، ما نيز با توجه به نيازها و توانمندي‌هاي نيرايشان زميني به سمت ساخت انواع پرنده‌هاي بدون سرنشين حركت كرده‌ايم كه خوشبختانه با كمك متخصصان دفاعي و پژوهشگران دانشگاهي، دستاوردهاي بسيار قابل توجهي در اين خصوص كسب شده هست.

يكي از اين دستاوردها در بخش پرنده‌هاي بدون سرنشين، پهپادهاي دست‎پرتاب هست كه با توجه به حجم كوچك اون و سيستم ساده عملياتي شدن، مي‌تواند توسط هر نيرو به‎راحتي به مناطق مورد نياز منتقل شده و در اون‌جا مورد هستفاده برنامه بگيرد.

با توجه به ساخت نسل‎هاي مختلف هواپيماهاي بدون سرنشين در نيرايشان زميني سپاه و هستفاده يگان‎هاي مختلف نزسا از اون، ما تلاش داريم با افزايش مداومت پروازي و ديگر ايشانژگي‎هايي كه قابليت يك پهپاد را افزايش مي‌دهد، به توسعه اين تكنولوژي كمك كنيم.

منبع: پنجره

21:

این هم یه فیلم دیگه که شنان میده ایران در سال 1386 پهپاد داشته

پهپاد ایرانی، موشک خلیج فارس،ناو های درمانده امریکا

22:

شما بجز سیاه نمایی کاری انجام ندادین
باید دید منافع شما از این کارها در چیست

23:

هستفاده میکنیم

24:

سلام .................
پهپاد از نظر سخت افزاری اونقدر پیشرفتگی نمی خواد.........

بیشترین مسئله در مورد پهپاد هستابلی کدها از منبع ( gprs و پایگاه) و پهپاد هست که کسی نتونه رخنه کنه.....

و مسئله های ضد رادار بودن و غیره اهمیت پایین تری نسبت به کد نگاری دارد.....

پهپادی که ایران فرود اورد نشان دهنده ی این نبود که ایران قابلیت فرود و ساخت پهپاد رو داره یا داشته .

بلکه بالاتر و فراتر از ان بود...

یک پهپاد نقشه ی خود رو از جی پی ار اس یا نقشه جهانی میگیره و این امر با کدینگ هستابل یعنی هموقت صورت میگیره که ایران تونسته این کد رو بشکنه و نقشه جهانی براش تعریف کنه و اون رو فرود بیاره ....

کدینگ پهپاد یکی از بالاترین کدینگ های امنیتی یه کشور هست که به دست ایران شکسته شده این امر هست که سیاست مداران در موردش نگرانن چون بیشتر اسباب دور پرواز مثل موشک ها و پهپاد ها از این کدینگ و نقشه نگاری هستفاده مینمايند .

حرف اخر ایران تونسته با توجه به شنیده هامون این کار رو انجام بده و این کار از نظر تکنولوژی بالاتر از ساخت پهپاد هست.......

و چین می خواد از یه نقشه جهانی مختص به خودش هستفاده کنه که هنوز در دست طراحی و مراحل اولیه هست چون به ضعف نقشه جهانی پی برده......


25:

فقط میتونم بگم متاسفم
دوستان چرا باهم بحث میکنین
احساسات و بزارین کنار
که اگه نذارین
نثلی از ایرانی نمیمونه
روزی میشه که حسرت میخورین

26:

ساخت هواپیمای مسافربری ایرانی

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
دانش > تحقیق‌و‌ تولید- سومین نمایشگاه توانمندی‌های صنایع هوایی و فضایی ایران به‌کار خود پایان داد.

در این نمایشگاه که توسط اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران و با همکاری ستاد توسعه فناوری‌ هوافضا و همچنین ساوقت صنایع هوایی ایران انجام شد بیش از 130مرکز‌، شرکت و ساوقت فعال در عرصه هوا فضای کشور حضور داشتند.


به نقل همشهری مهندس فرحی، رئیس ستاد توسعه فناوری هوافضا در این نمایشگاه فراخوان نمود: در بخش طراحی و ساخت هواپیماهای عمومی برنامه هست 15مرکز در کشور افتتاح شود که در این بخش تاکنون هواپیماهای دونفره و چهارنفره ساخته شده و ساخت هواپیماهای شش نفره و 9نفره را در دستور کار داریم.

وی اضافه کرد: در بخش هواپیماهای مسافری نیز در حال حاضر هواپیماهای 50نفره تولید می‌کنیم و در دستور کار هست که مدل بومی اون را هم بسازیم.
طی سه روز برگزاری این نمایشگاه، شرکت‌ها و ساوقت‌های فعال در عرصه صنعت هوافضای کشور به‌ویژه در بخش خصوصی در فضایی به مساحت بیش از دوهکتار به ارائه توانمندی‌ها و آ‌خرین دستاوردهای تخصصی خود پرداختند.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه، صبح چهارشنبه با حضور دکتر نسرین سلطانخواه؛ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام ابوترابی فرد، دکتر خیام نکویی؛ معاون فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، مهندس فرحی؛ دبیر ستاد توسعه فناوری هوافضا، دکتر منوچهر منطقی؛ رئیس ساوقت صنایع هوایی ایران، ایرج ابراهیمی، رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران و جمعی از اساتید، کارشناسان و فعالان صنایع هوایی و فضایی در محل دائمی نمایش‌های هوایی شهرستان تهران انجام شد.
در این مراسم همچنین از مهندس اکبر ترکان، مهندس سیدحسن شفتی، مهندس مهرداد اخلاقی کتابچی، دکتر محمد مهدی علیشاهی، مهندس محمدنبی نجاریان، دکتر علی محمد نوریان، مهندس مرتضی خراسان زاده، کاپیتان عبداللهی‌فر و دکتر محمد افشاری به‌عنوان چهره‌های ماندگار صنایع هوایی و فضایی کشور تقدیر شد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور فرمود: ما آمادگی داریم در بخش‌های بازاریابی هوا و فضا همکاری‌های لازم را انجام بدهیم و پشتیبانی مالی و غیرمالی را برعهده بگیریم.

دکتر نسرین سلطانخواه طی سخنانی این نمایشگاه را نماد توسعه علم و فناوری کشور در حوزه هوافضا خواند و فرمود:
یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی یک کشور، توسعه علم و فناوری هست، ولی ما نباید فقط از رشد علمی احساس رضایت کنیم، بلکه وقتی باید خوشحال بشویم که توسعه علمی در خدمت صنعت، اقتصاد و تولید برنامه بگیرد و در افزایش درآمد سرانه تأثیر داشته باشد.

سلطانخواه با اشاره به حمایت‌های این معاونت از توسعه فناوری، خاطرنشان کرد: با امضای تفاهمنامه‌ای با وزارت دفاع اقدام به ایجاد پایگاه‌های هوانوردی عمومی شد که اقدامات لازم در این زمینه آغاز شده هست ضمن اونکه موفقیت‌هایی در زمینه طراحی و تولید بالگردها و هواپیماهای مسافربری به‌دست آمده هست.
مهندس فرحی؛ رئیس ستاد توسعه فناوری هوافضا هم طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه به‌زودی سند جامع هوافضا ابلاغ می‌شود، فرمود: در حال حاضر میزان گردش مالی کشور در بخش هوافضا بالغ بر 50هزار میلیارد تومان هست.

وی در ادامه از رونمایی 12فناوری هوافضا تا پایان سال‌جاری اظهار داشت و اظهار داشت: تاکنون برخی از این فناوری‌ها رونمایی شده هست و به‌تدریج تا پایان سال سایر فناوری‌های این حوزه رونمایی خواهد شد.
مهندس ایرج ابراهیمی؛ رئیس اتحادیه شرکت‌های هوایی و فضایی هم با بیان اینکه سپس گذشت چند سال از تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در مجلس هنوز این قانون اجرا نشده هست و مسئولان و شرکت‌ها باید برای اجرای اون همت نمايند، فرمود: حتی اگر این قانون به‌صورت 100% هم اجرا نشود، باید اجرای اون از پایه آغاز شود.
علیرضا نوش آفرین


منبع : همشهری اونلاین - hamshahrionline

27:

صنعت هوایی ایران در سال ۱۳۴۵ با هدف ساخت و تعمیر پايه ی انواع هواپیماهای نظامی و تجاری و نیز تولید قطعات مورد نیاز این محصولات تاسیس شد.

این صنعت که توسط ساوقت صنایع هوایی نیروهای مسلح اداره می شد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با وجود تحریم های اقتصادی و نظامی، توانست با تکیه بر تخصص و پشتکار متخصین ایرانی، مسیر رشد و خودکفایی را طی نموده و به تولید انبوه موتور جت ها، قطعات یدکی هواپیماها، بدنه هواپیماها، انواع ملخ ها، چترهای نجات، چترهای فرود خودکار و غیر خودکار و غیره بپردازد.


همچنین خرید و فروش محصولات تولیدی ساوقت صنایع هوایی توسط چهار شرکت ایرانی به نام های: شرکت صها، شرکت پنها، شرکت هسا و شرکت قدس صورت می گیرد، که ما در این جا به معرفی اونان می پردازیم.


شرکت صنایع هواپیمایی ایرانپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
شرکت صنایع هواپیمایی ایران با نام اختصاری «صها»، در سال ۱۳۴۵، با هدف تعمیرات پايه ی بیش از ۱۹ نوع هواپیما و بیش از ۱۸ نوع موتور هوایی و زمینی و ۹ نوع موتور بالگرد تاسیس شد.

این شرکت سازنده موتورهای جت، سازنده انواع قطعات یدکی هواپیماهای مختلف، سازنده آشیانه های پهن پیکر چند منظوره با ورودی بسیار بزرگ و نیز سازنده موتورهای توربینی با پیشرفته ترین امکانات هست.
همچنین از دیگر کارهای ارزشمند این شرکت انجام تعمیرات پايه ی هواپیماها و موتورهای هواپیماهایی چون ۱۳۰ C ، ۴F، ۱۴F، انجام تعمیرات پايه ی موتورهای صنعتی سولار، اسمپوس ۵۶T، ۳۰TF، DART، D۳GT، D۹GT و وستینگ هاوس و در نهایت تعمیرات پايه ی موتور بالگردهای ۲۱۲ و سکورسکی ۳T۶، B۳-T۶P، ۶۴T، ۵۸T می باشد.


شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایرانپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران با نام اختصاری « پنها»، در سال ۱۳۴۸ به منظور پشتیبانی از تعمیرات سنگین ناوگان بالگردهای داخلی، تعمیر رده پویی در قالب مرکز مهندسی تعمیر و نگهداری N.M.P، مرکز تعمیرات پايه ی سنگین H.D.M.P، مرکز کنترل موجودی و تدارکاتی ناوگان N.I.C.P و مرکز تحقیقات و ساخت R.F.E.C تاسیس شد.
شرکت پنها در سال ۱۳۶۴ موفق به دریافت گواهینامه پشتیبانی بالگردهای تجاری «بل ۲۱۲» شد و در همین سال نیز با تعمیر پايه ی بالگرد RH۵۳D عضو مراکزی معتبر تعمیرات پايه ی این نوع بالگردها شد.
این شرکت امروزه به ساخت موتورهای پیستونی پرداخته و موفق به ساخت اولین موتور ۱۰۰ سی سی برای هواپیماهای بدون سرنشین شد.


شرکت صنایع هواپیما سازی ایرانپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
شرکت صنایع هواپیماسازی ایران با نام اختصاری «هسا»، در سال ۱۳۵۵، در شاهین شهر اصفهان تاسیس شد.

این شرکت که اولین تولید نماينده هواپیما و مشهورترین صنایع هوانوردی ایران هست در زمینی با مساحتی حدود ۲۵۰ هزار متر مربع و در دو بخش کارگاهی و آشیانه هواپیما ساخته شده هست.

در بخش کارگاهی این شرکت کارهایی همچون: عملیات شیمیایی، رنگ کاری، ماشین کاری، ورق کاری، عملیات حرارتی، قطعات غیرفلزی، کامپوزیت، پخت، تعمیر ملخ، پرس و هوا دریا انجام می شود.
شرکت صنایع هواپیماسازی ایران در سال ۱۳۵۳، پس از برگزاری مناقصه بین المللی ساخت هلیکوپتر در ایران، اقدام به امضای قرارداد با شرکت برنده مناقصه یعنی «بل تکسترون از آمریکا»، کرد که بر پايه این قرارداد، مقرر شد، حدود ۴۰۰ فروند هلیکوپتر که شامل ۱۲۵ فروند بل A ۲۱۴ و ۲۷۵ فروند بل ۴۴۰ توسط این شرکت ساخته شود اما این قرارداد با پیروزی انقلاب اسلامی، به طور یک جانبه از طرف ایران فسخ شد و عملیات اجرایی در این شرکت از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۲ متوقف گردید.

اما در سال ۱۳۶۲ و به علت موجود بودن نقشه کامل کارخانه و فهرست ماشین آلات و فرآیندهای کار و نیز وجود ذخیره مصالح ساختمانی در انبار کارخانه، ساوقت صنایع دفاعی ایران تصمیم به راه اندازی و پیگیری پروژه شرکت هواپیمایی گرفت و بلافاصله کار اجرایی کارخانه عملیاتی شد و به مدت ۵ سال یعنی در سال ۱۳۶۷ عملیات ساخت کارخانه به پایان رسید.

هم اکنون نیز در این شرکت فعالیت هایی چون: تعمیرات ملخ هلیکوپترهای سنگین، تولید پانل های ساندویچی و ساخت موتور پیستونی دووقته برای هواپیمای بدون سرنشین (RPV) ابابیل، فرمودنی هست که ۲۰ تا 25 % ظرفیت تولید هسا به ساخت قطعات هواپیمایی برای صنایع هواپیمایی ایران (صها)، صنایع پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران (پنها) و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی (نهاجا) صورت می گیرد.


از قابلیت هایی مهم شرکت صنایع هواپیماسازی ایران می توان به مواردی چون: طراحی، تولید و مونتاژ انواع مختلف هواپیما و بالگرد، انجام آزمایش های کنترل کیفیت و درجه بندی مرغوبیت، تولید اجزا وتجهیزات صنایع هوایی، ارایه خدمات و سرویس پس از فروش محصولات تولید شده و تهیه راهنما برای کاربران جهت آموزش اون ها اشاره کرد.
دستاوردهای شرکت صنایع هواپیماسازی ایران عبارتند از: ساخت هواپیمای مسافربری ایران - ۱۴۰ با همکاری اوکراین، طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین ابابیل، تولید بالگرد شاهد ۲۷۸، ساخت بالگرد ظفر – ۳۰۰، ساخت بالگرد شاهد – ۲۷۴، تولید بالگرد شاهد ۲۸۵، ساخت پروانه با مواد کامپوزیت، تعمیرهای هوا ناو، طراحی و ساخت قطعات، آذرخش، هواپیمای جنگی Saeqeh،IAMI شفق، هواپیمای آموزشی سیمرغ.

شرکت قدسپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
شرکت هوایی قدس در سال ۱۳۶۴، در راستای طراحی و تولید انواع هواپیماهای بدون سرنشین با ماموریت های شناسایی، مراقبت، رزمی، آموزشی و هواپیماهای سبک و فوق سبک تاسیس شد.


شرکت هوایی قدس، در وقت جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، موفق به ساخت اولین هواپیمای بدون سرنشین شد، این هواپیما که بر اون دوربین های عکاسی نصب شده بود توانست عکس هایی از مواضع ارتش عراق بگیرند که در نوع خود ارزشمند بود.

این شرکت پس از موفقیت در این پروژه اقدام به طراحی و ساخت انواع هواپیماهای دیگر با ماموریت های گوناگون مثل هواپیمای مهاجر، تولید و بهسازی انواع ملخ ها، چترهای نجات، چترهای فرود خودکار و غیرخودکار، طراحی و ساخت ایستگاه های کنترل زمینی، سیستم های الکترونیک پروازی، تصویربرداری هوایی، هدف یابی، ردگیری و رهیابی اپتیکی و ایونیکی کرد.
از دیگر عملیات های مهم این شرکت می توان به: طراحي، ساخت، توليد و بهسازي انواع هواپيماهاي بدون سرنشين اعم از بال ثابت و بالگرد و قطعات، تجهيزات و مجموعه‌هاي مربوط به اونها و انجام اقدامات ياد شده در مورد ساير وسايل بدون سرنشين، طراحي، ساخت، توليد و بهسازي انواع پرنده‌هاي سبك و فوق سبك، تعمير، نگهداري، ارائه خدمات پس از فروش و تأمين قطعات و اقلام موردنياز محصولات توليدي شركت و انجام اقدامات مطالعاتي، پژوهشي، آموزشي، فني و بازرگاني كه لازمه انجام يا تحقق موضوعات فوق نام برد.


28:

در جواب به مهر فراخوان شد؛ آخرین وضعیت ساخت هواپیمای ایران 141/ همکاری 3 دانشگاه در پروژه معاون پژوهشی ساوقت هوایی با اشاره به آخرین وضعیت هواپیمای ایران 141 از طراحی و ساخت هواپیمای مسافربری 100 تا 150 نفره اظهار داشت و فرمود: در این پروژه سه دانشگاه صنعتی و علم پارک فناوری مشارکت دارند.

دکتر سیدمحمد مهدوی هادوی صبح امروز سه شنبه در حاشیه نشست هم اندیشی فناوری های کلیدی در طراحی و ساخت هواپیماهای 100 تا 150 نفره در جواب به خبرنگار مهر در خصوص طراحی و ساخت هواپیماهای مسافربری اضافه کرد: طراحی و ساخت هواپیمای مسافربری ایران 141 در کشور اجرایی شده هست و در حال ساخت هست.


معاون پژوهشی ساوقت هوایی با بیان اینکه از تجربیات این پروژه در طراحی و ساخت هواپیمای 100 تا 150 نفره هستفاده خواهد شد، فراخوان نمود: این پروژه با همکاری دانشگاه های کشور عملیاتی خواهد شد و اجرای اون نیز از تیر ماه آغاز شده هست.
وی در خصوص وقت اجرای طراحی و ساخت هواپیمای مسافربری 100 تا 150 نفره خاطر نشان کرد: برپايه برنامه یکساله ما برنامه هست تا قسمت های عمده این طرح کلان که شامل مطالعات امکان سنجی و طراحی مهندسی می شود، انجام شود با پایان یافتن این مراحل وارد فاز عملیاتی خواهیم شد.
هادوی اعتبارات این پروژه را 100 میلیارد تومان ذکر کرد و ادامه داد: مجموعه کشور حمایت های کاملی از این پروژه دارند که در صورت نیاز با تصویب کارگروه هوا فضای دولت بودجه بیشتری اختصاص خواهد یافت.
معاون پژوهشی ساوقت هوایی با اشاره به جزئیات اجرای پروژه کلان هواپیمای مسافربری 100 تا 150 نفره توضیح داد: متولی اصلی این پروژه ساوقت صنایع هوایی کشور هست که از سوی دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، صنعتی اصفهان و پارک علم و فناوری فارس اجرایی خواهد شد.
به فرموده وی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بخش طراحی و ساخت بدنه، دانشگاه علم و صنعت در بخش طراحی موتورهای توربینی، دانشگاه صنعتی اصفهان در بخش طراحی و ساخت بخش های اویومیک و پارک علم و فناوری فارس در بخش طراحی و ساخت بال همکاری خواهند داشت.


29:

کد خبر: ۲۷۱۵۰۵
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۷

برپايه آخرین رتبه بندی پایگاه هستنادی اسکوپوس در هلند، ایران از نظر تولید علم درجهان در رتبه شانزدهم و در منطقه در جای نخست قرارگرفت.

جعفر مهراد سرپرست پایگاه هستنادی علوم جهان اسلام فرمود درمصاحبه با واحد مرکزی خبربا بیان اینکه موسسات بین المللی مختلفی تولید علم کشورها را رصد و تحلیل می نمايند اضافه کرد: دو موسسه ازهمه مهم‌تر هست: یکی نظام هستنادی ISI در امریکا و دیگری اسکوپوس در آمستردام هلند.

وی اضافه کرد: درهفت ماه اول سال 2012 تلاش دانشمندان وهمچنین سیاست های دولت به ثمر نشست ونخستین بار درتاریخ آموزش عالی کشور ایران به رتبه شانزدهم درتولید علم صعود کرد.

مهراد با غرورآفرین مطالعهاین موضوع درباره شرایط موثر بر ارتقای رتبه تولید علم در ایران فرمود: سیاست های دولت از نظر توسعه کمی آموزش عالی، توجه ویژه به تحقیقات علمی، افزایش جذب دانشجویان و مهم‌تر ازهمه جذب دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی به‌ویژه دوره دکتری از مهم‌ترین شرایط ارتقای رتبه علمی ایران هست.

وی اضافه کرد :درمدت یاد شده دانشمندان ایرانی بیش از 21 هزار مقاله در مجلات معتبر بین المللی چاپ کرده اند .

مهراد فرمود : ایران درسال 2000 درمیان 148 کشور تولیدنماينده علم در رتبه چهل وهشتم برنامه داشت و این رتبه درسال 2005 به رتبه سی وهفتم صعود پیدا کرد.

سرپرست پایگاه هستنادی علوم جهان اسلام اضافه کرد: تصور بنده این هست که ازهم اکنون اسناد بالادستی مانند سند چشم انداز ایران 1404 در خصوص توسعه علمی کشور محقق شده وهمچنین بخشی از نقشه جامع علمی کشور صورت واقعی به خود گرفته هست.

وی فرمود:همچنین سیاست های کلان جمهوری اسلامی ایران وبرنامه پنجم توسعه کشور درحوزه علم وفناوری محقق شده و این به اون معناست که تا ایران 1404 به لحاظ توسعه علمی مشکلی وجود ندارد.

مهراد با بیان اینکه برپايه این رتبه بندی ترکیه که معمولا خود را با اون مقایسه می کردیم در رتبه نوزدهم جهانی برنامه دارد اضافه کرد: بسیاری از کشورهای منطقه از ایران عقب ترند و پیشنهاد می کنم که همکارانم در دانشگاه ها به افق های دوردست‌تری توجه نمايند.

وی فرمود : درمدت یاد شده مالزی فقط 10 هزار و کشورهای حجاز سعودی و مصر نیز هرکدام 6 هزار مقاله تولید کرده اند.

مهراد اضافه کرد: تصور می کنم اگر خودمان را با کشورهای منطقه مقایسه کنیم، به سیاست ها و برنامه های توسعه علمی کشور جفا کرده ایم.

سرپرست پایگاه هستنادی علوم جهان اسلام با اشاره به اینکه چند ماهی تا پایان سال 2012 باقی مانده هست فرمود: امیدوارم بر پايه روند تحلیل تا پایان سال 2012 چندین پله دیگر نیز صعود کنیم و کشورهای نوظهور علمی مانند تایوان، برزیل و هند را نیز پشت سربگذاریم.

مهراد اضافه کرد: بیشترین مقالات تولید شده در رشته های شیمی ، پزشکی ، فیزیک ، نانو و نفت بوده هست.

وی فرمود :در میان کشورهای عضو اوپک، هیچ کشوری به لحاظ تولید علم به پای ایران نمی رسد و میزان مقالات علمی ما بیشتر از کشورهای پیشرفته درصنعت نفت هست.

مهراد دربخش دیگری از این مصاحبه اضافه کرد: دانشگاه شهرستان تهران 4 سال هست که جزو 500 دانشگاه اول جهان هست .

وی فرمود : برپايه بررسی‌ای که نتایج اون دو تا سه هفته قبل منتشر شد این دانشگاه درسال 2012 جزو 300 دانشگاه ممتاز جهان هست.
منبع : http://www.tabnak.ir

30:

نيچر، معتبرترين نشريه علمي جهان:
بالاترين رشد علمي جهان متعلق به ايرانيان هست
مجله علمي «نيچر» در گزارشي با بررسي روند رشد كمي توليدات كشورهاي مختلف جهان فراخوان كرد: توليدات علمي ايران در سال 2011 نسبت به سال قبل 20 % رشد داشته و اين رشد خيره‌كننده كه بيشترين رشد علمي در دنيا بوده، ايران را از لحاظ تعداد مقالات علمي در جايگاه بيستم دنيا برنامه داده هست.

***پايگاه علمي isi فراخوان كرد :
دانشمندان ايراني بيش از 21 هزار مقاله علمي توليد كردند

بر پايه آمار پايگاه علمي isi، تعداد مقالات نمايه شده ايران در اين پايگاه در سال 2011 با رشد سه هزار مقاله‌ به 21 هزار و 38 رسيد.
برپايه فراخوان اين پايگاه ايران با اختصاص یک و 44 %ی مقالات علمی جهان به خود در جايگاه 20 جهان برنامه دارد.

و این در حالی هست که ترکیه كه به عنوان رقيب علمي ايران در منطقه محسوب مي شود در سال 2011 با افت تولید علمی با 23 هزار و 916 مقاله در سهم یک و 64 صدم %ی تولید علمی رتبه 18 را به دست آورد.

***پايگاه علمي اسكوپوس :
ايران رتبه يك توليد علم در منطقه را به خود اختصاص داد

ايران رتبه 17 جهان را در رتبه بندي پايگاه اسكوپوس به خود اختصاص داد.

توليد علم ايران در طول يك سال 2 پله صعود داشت و كشورمان توانست رتبه يك منطقه را كسب كند.

در اين پايگاه علمي کشورهایی مانند سوئیس(رتبه 18)، ترکیه (رتبه 19) لهستان (رتبه 20)، سوئد (رتبه 21)، بلژیک(رتبه 22)، اتریش(رتبه 23)، دانمارک(رتبه 24) و دهها کشور توسعه یافته و یا در حال توسعه سپس جمهوری اسلامی ایران برنامه دارند.
البته ايران در حوزه فناوري مختلف جايگاه هاي بهتري را هم به خود اختصاص داده هست.

به عنوان مثال در فناوري نانو ايران با دو پله صعود جايگاه دوازدهم جهان را در توليد علم اين رشته در سال 2011 به دست آورد.

همينطور در زيست فناوري نيز ايران با 14 پله صعود به جايگاه چهاردهم جهان ارتقاء يافت

.
و تنها چند روز پس از فراخوان اين نتايج و در دومین سالگرد شهادت مسعود علی محمدی هستاد فیزیک دانشگاه تهران، مصطفی احمدی روشن فارغ‌التحصیل مهندسی شیمی و پژوهشگر همکار دانشگاه صنعتی شریف در حوالی دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی مورد سوء قصد ایادی هستکبار جهانی برنامه گرفت و به شهادت رسید


بعدازظهر روز سه شنبه هفته جاري- 10 ژانايشانه 2012- پايگاه خبري چيني «شين هوا» : ژنرال گانتز(رئيس ستاد مشترك ارتش رژيم صهيونيستي ) ضمن ابراز نگراني از تحولات منطقه و نقش جمهوري اسلامي ايران در اين تحولات مي گايشاند؛ سال 2012، وقتي براي مقابله با فعاليت هاي هسته اي ايران و تشديد فشارها براي ايجاد تغييرات در نظام اسلامي ايران هست كه به فرموده ايشان، تحولات منطقه را به نقطه انفجار كشانده هست.

ژنرال گانتز كه در جمع اعضاي كميسيون سياست خارجي و دفاع كنست سخن مي فرمود؛ فراخوان كرد «اسرائيل با همكاري برخي كشورهاي عربي در پي آسيب زدن به برنامه هاي هسته اي ايران هست» و...
ترور شهيد مصطفي احمدي روشن، دانشمند هسته اي كشورمان دقيقا فرداي همان روز كه ژنرال بني گانتز به صهيونيست هاي كنست نشين وعده داده بود، اتفاق افتاد.

فرمودني هست كه رئيس ستاد مشترك ارتش اسرائيل در اظهارات خود از واژه «حمله» هستفاده نمي كند بلكه از «آسيب» زدن به برنامه هسته اي ايران سخن مي گايشاند
2.
پيش از اين در 4 آبان ماه سال جاري- 26 اكتبر 2011- «رائول مارك گرشت»، مشاور ارشد كنگره و دولت آمريكا و «جك كين» فرمانده اسبق نيرايشان زميني ارتش آمريكا در جلسه رسمي كميته امنيت سرزميني مجلس نمايندگان آمريكا با صراحت از ترور مقامات ايراني و فرماندهان نظامي ايران به عنوان «يك راه كار موثر» براي مقابله با جمهوري اسلامي ياد كرده بودند كه اظهارات اونان هرگز از سايشان مقامات رسمي آمريكا نه فقط تكذيب نشد بلكه «جو بايدن» معاون اوباما پرسش يكي از خبرنگاران آمريكايي كه نظر ايشان را درباره اظهارات ياد شده جايشانا شده بود، بي جواب گذاشت

3
جان ساورزرئيس ساوقت -ام آي 6 انگليس-(ساوقت اطلاعاتي امنيتي خارجي انگليس)چند روز قبل از ترور شهيد اول از دانشمندان دكترعلي محمدي: نمی‌توان روند فعالیت‌ها و پیشرفت‌های علمی ایران را با تنها با دیپلماسی مرسوم متوقف کرد.

ما به عملیات‌های اطلاعاتی و امنیتی نیاز داریم تا در روند دستیابی ایران به فناوری‌های نوین ایجاد مشکل کنیم

31:

دستاوردهای فضایی ایران/ ماهواره جدید ایران تا پایان سال به فضا می رود

طراحی و ساخت نسل جدیدی از ماهواره ها و اقدام برای اعزام فضانورد به فضا، توسعه فناوری های فضایی در کشور را وارد فاز جدیدی کرده که پرتاب ماهواره " فجر" می تواند گام محکمی در این جهت باشد و به افتخارات فضایی کشورمان در میان کشورهای صاحب نام این فناوری بیافزاید.
بکارگیری فناوریهای فضایی در حوزه هایی چون مخابرات، کشاورزی، هواشناسی، اکتشافات معدنی، نجوم و حفاظت محیط زیست توانایی بشر را در شناسایی و درک او از محیط اطراف دو چندان می کند اما برغم قابلیتهای فناوریهای فضایی در جوامع مختلف، همچنان این فناوریها در انحصار چند کشور معدود هست که در این شرایط درک صحیح از واقعیتها و تلاش برای تولید و بومی سازی فناوری های فضایی می تواند ایران را در زمره کشورهای صاحب این فناوری برنامه دهد.

در این راستا در چند سال اخیر با تلاش پژوهشگران کشورمان ماهواره "امید" با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها بوسیله ماهواره بر "سفیر 2 " به صورت کاملا بومی در کشور طراحی و ساخته شد و در مدار زمین برنامه گرفت.
ماهواره "امید" هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخید و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می شد.

این ماهواره ملی با دو باند فرکانسی و هشت اونتن، اطلاعات را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کرد.
ماهواره بر "سفیر 2" نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر قادر هست ماهواره های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده برنامه دهد که تمامی قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار هست به دست متخصصان صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شد.
با پرتاب این ماهواره به جو، نام ایران در لیست کشورهای باشگاه فضایی برنامه گرفت و به عنوان چهل و سومین عضو این باشگاه شناخته شد.

هم اکنون نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پرتاب ماهواره "فجر" تا پایان امسال به فضا اظهار داشته هست.
پرتاب ماهواره بومی "فجر" تا پایان سال
رضا تقی پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات فرمود: برپايه برنامه‌ریزی‌های انجام شده پرتاب چندین ماهواره به فضا تا پایان سال در دستور کار هست که ماهواره بومی "فجر" تا پایان سال جاری به فضا پرتاب خواهد شد.
درهمین حال سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز با بیان اینکه ماهواره "فجر" امسال به فضا پرتاب می‌شود به مهر فرمود: این ماهواره، ماهواره شناسایی هست که ماندگاری و پایداری خوبی داشته و می‌تواند مدت طولانی‌تری در فضا بماند.
وی با بیان اینکه ماهواره "فجر" از سلول‌های خورشیدی برای تأمین انرژی خود هستفاده می‌کند، فرمود: خودانتقالی مداری دستاورد جدیدی هست که این ماهواره از اون برخوردار هست.

همچنین پرتاب کاوشگر با محموله‌های زیستی و تحویل و پرتاب ماهواره "رصد1" که کار مشترکی از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هست، برنامه‌های آینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خواهد بود.

مصباح 2 و رصد 1 آماده پرتاب
در همین حال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آمادگی ماهواره "مصباح 2 " برای پرتاب به فضا اظهار داشت و در تشریح وضعیت ماهواره "مصباح 2 " و "رصد یک" که توسط محققان کشور طراحی شده اند به مهر فرمود: ماهواره "مصباح دو" آماده پرتاب هست اما شاید باید مدتی منتظر پرتاب این ماهواره بمانیم چرا که قبل از اون پرتاب های دیگری را برنامه ریزی کرده ایم.

ماهواره ملی "مصباح 2 " از نوع ماهواره‌های مخابراتی هست که در باند UHF کار می‌کند.

ماموریت این ماهواره ذخیره و بازیابی اطلاعات، جمع‌آوری و پخش داده‌ها روی مناطق وسیع و پراکنده، مطالعهاز راه دور و ناوبری هست.
"مصباح 2 " با جرم 70 کیلوگرم دارای مداری از نوع خورشید ‌آهنگ و ارتفاع 700 به اضافه 15 کیلومتر بوده و طول عمر اون سه سال پیش‌بینی می‌شود.
هدف از توسعه طرح "مصباح 2" کسب دانش فنی طراحی، تحلیل، ساخت و آزمایش ماهواره به صورت بومی، دستیابی به فضا از طریق طراحی و پرتاب یک ماهواره نزدیک زمین برای جمع‌آوری، ضبط، پردازش و ارسال مجدد داده‌ها و نیز ایجاد یک شبکه ارتباطی ماهواره‌ای برای ارتباط با کاربران در مناطق دورافتاده ایران با دیگر نواحی جغرافیایی دنیا هست.
تقی پور همچنین در مورد آخرین وضعیت ماهواره "رصد 1" فرمود: "رصد یک" در مرحله نهایی ساخت آزمایشات برنامه دارد و بزودی برای تست نهایی تحویل می شود که امید می رود در صورت عدم بروز مشکل خاص طبق برنامه تا پایان امسال با پرتابگر داخلی به فضا پرتاب شود.
جزئیات دیگر دستاوردهای فضایی ایران
سید مهدی موسوی بادجانی - جانشین صنعت سامانه‌‏های فضایی ایران نیز در تشریح دستاوردهای فضایی کشور با اشاره به برنامه های درنظر گرفته شده برای ساخت و پرتاب ماهواره های ملی فضایی به مهر فرمود: سال گذشته از نمونه ماهواره های ملی " طلوع، نوید و مصباح 2 " رونمایی شد و هم اکنون این ماهواره ها در نوبت وقت بندی برای پرتاب برنامه گرفته اند.
وی با بیان اینکه سه ماهواره مذکور احتمالاً از طریق پرتابگر بومی در مدار برنامه می گیرند اضافه کرد: احتمالا ماهواره "طلوع" با پرتابگر ملی "سیمرغ" در مدار برنامه خواهد گرفت.
موسوی بادجانی کاربرد ماهواره ملی "طلوع" را که اولین ماهواره سنجشی بومی کشور هست برای تصاویر عملیاتی و سنجش از دور عنوان کرد و فرمود: ماهواره "نوید" ماهواره تحقیقاتی دانشگاهی هست و "مصباح 2" نیز ماهواره ای مخابراتی و ورژن اصلاح شده و توسعه یافته "مصباح1" هست.

به فرموده وی برنامه های فضایی کشور در سال جاری تنها به این سه ماهواره ختم نمی شود و کشور به طور قطع برنامه های دیگری نیز در دستور کار دارد.


منبع : خبرگزاری مهر
نوشته شده توسط : فاطمه زهرا درزی

32:

پیشرفت های جدید پزشکی(+عکس)
دانشمندان و محققان ایرانی در فرودین ماه سال ۸۹ موفق به تولید و اختراع دستاودهای جدید و مهمی در عرصه پزشکی شدند که به درمان و تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات کمک می کند.

این دستاوردها افق جدیدی را در عرصه پزشکی بر ایرانیان گشود.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
فان پورتال:
۱٫حنا؛ اولین بز شبیه‌سازی شده۱۳۸۸ اولین بز شبیه سازی شده ایران در پایگاه تحقیقاتی علوم سلولی اصفهان پژوهشکده رویان پس از طی دوران آبستنی ۱۴۷ روزه خود در رحم مادر رضاعی سیاه رنگ بختیاری با عمل سزارین متولد شد.

این بز حنایی-سفید دو رگه به واسطه شکل ظاهری با دیگر بزهای گله متمایز بود.
تولد این بز شبیه‌سازی شده که به نام «حنا» خوانده می‌شود به دنبال سلسله تحقیقات موفق پژوهشگران پژوهشکده رویان و پس از تولد اولین گوسفند شبیه‌سازی شده «رویانا» به تحقق پیوست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
۲٫ تولید داروی دیابت از گیاه گزنه
پژوهشگران دانشگاه شهرستان تهران موفق به تولید داروی کاهش قند خون با هستفاده از گیاه گزنه شدند که این دارو همانند انسولین قند خون را در بیماران مبتلا به دیابت کاهش می دهد و برنامه هست با همکاری دانشگاه تورنتو ورود این دارو به تولید جهانی محقق شود.

ماده «گزلین»، حلقه‌ای پپتیدی (زنجیره ای از اسیدهای آمینه) هست که به صورت خوراکی اثری مشابه انسولین در بدن دارد و پیش بینی می کنیم تا ۶ ماه آینده داروی گیاهی گزلین به بازار دارویی ایران وارد شود و تا سه سال دیگر نیز شکل صنعتی این دارو در جهان عرضه شود.
۳٫ دستگاه یک نفره اکسیژن هیپرباریک
دستگاه یک نفره اکسیژن هیپرباریک برای نخستین بار در کشور از سوی دکتر حسن سعیدی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ساخته شد.

دستگاه اکسیژن هیپرباریک شامل یک محفظه هوای فشرده و اکسیژن خالص بوده و دارای ۱۴ تا ۱۶ مورد تجویز پزشکی هست.

از این دستگاه برای درمان مقاوم سوختگی، مسمومیت با گاز دی اکسید کربن، آمبولی هوا در مغز یا سایر اعضای بدن، زخمهای سوختگی حرارتی، زخمهای دیابتی، عفونت‌های هستخوانی مزمن و بیماران دچار صدمات عضوی و نیازمند ترمیم زخمها مورد هستفاده برنامه می گیرد.

این دستگاه با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران و مخترعان و دفتر ریاست جمهوری ساخته شده هست.
۴٫ تولید ماده ترمیمی دندان با فناوری نانو
محققان کشور موفق به ساخت ماده ترمیمی دندان با هستفاده از فناوری نانو به نام گلاس آینومر شدند که با این فناوری هستحکام این ماده ترمیمی افزایش یافته هست.

این ماده ترمیمی با هستفاده از فناوری نانو برای اولین بار در ایران ساخته شده هست.

این ماده نانویی ۳۰ % هستحکام بیشتری نسبت به گلاس آینومرهای مشابه دارد.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
۵٫ ایجاد خط تولید واکسن تب برفکی
خط تولید واکسن تب برفکی به عنوان یکی از دستاوردهای صنایع «های تک» محققان کشور در شهر مهاباد هستان آذربایجان غربی راه اندازی شد.

با بومی سازی این فناوری دارویی نیاز به واردات اون به کشور منتفی می شود و این واکسن پاسخگوی نیاز کشور خواهد بود.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
۶٫ درمان فلج حرکتی بازو در مصدومان سوانح برای نخستین بار در جهان
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ابداع نوعی روش جراحی ترمیمی دست، موفق به درمان فلج حرکتی بازو در مصدومان سانحه موتورسیکلت شد.

با ابداع این روش جراحی، درمان فلج حرکتی بازو در اثر آسیب به شبکه عصبی در ۶ نفر مصدوم سانحه دیده موتورسیکلت با موفقیت انجام شد.

این مصدومان ۲۵ تا ۳۷ سال سن دارند و در اثر شدت تصادف و پارگی اعصاب شبکه بازویی در ناحیه کتف از هر گونه حرکت دادن دست به سمت خارج بدن ناتوان شده بودند، در پی انتقال بخشی از عضله کشاله ران پا به ناحیه بازو و پیوند اون با شیوه ای منحصر به فرد، اکنون این افراد قادر هستند فعالیت‌های عادی خود را به راحتی اجرا کنند.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
۷٫ اختراع ماده جدید ترمیم دندان
رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از اختراع ماده‌ای جدید برای ترمیم دندان اظهار داشت.

این ماده که cemcement نام دارد، برای ترمیم دندان‌هایی که به عصب رسیده‌اند، کاربرد دارد.

با اختراع این ماده حدود ۳۰ % دندان‌های شیری و دائمی که به دلیل پوسیدگی عمیق کشیده می‌شوند، ترمیم می‌شوند.

هزینه درمان دندان در این طرح بسیار کاهش می‌یابد و این طرح به زودی در تمام کشور کاربردی و اجرایی می‌شود.


33:

دستاوردهای جدید ایران در تولید داروهای حیاتی

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
سلامت > عمومی- گروه دانش و سلامت:
سه خبر در حوزه تولید داروهای جدید توسط منابع خبری منتشر شد.


در نخستین خبر، مجری طرح کلان ملی فناوری تولید رادیوداروها از رونمایی هشت قلم رادیوداروی جدید تا دهه فجر امسال خبرداد.

دکتر امیررضا جلیلیان در این مورد فرمود: در سال 87 مذاکرات اولیه برای حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از صنعت هسته‌ای به‌ویژه رادیو داروها آغاز شده هست و پس از رایزنی‌هایی که حدود 10‌ماه طول کشید، قرارداد طرح کلان ملی فناوری تولید رادیوداروها بین این معاونت و ساوقت انرژی اتمی ایران امضا شد.
مجری طرح کلان ملی تولید رادیو داروها فرمود: پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای به‌منظور اجرای این طرح از پنج مرکز مهم پزشکی هسته‌ای کشور نیازسنجی به عمل آورد و در نهایت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست رادیو داروهای مورد نیاز در کشور دریافت و بررسی‌های اولیه برپايه توان و کارآمدی پژوهشگاه انجام شد.

وی اضافه کرد: بر این پايه حدود 20 رادیوداروی اولویت دار انتخاب و اجرای طرح آغاز شد؛ منظور از انتخاب 20 قلم رادیو دارو این بود که اگر از این تعداد در بازه وقتی کوتاه اجرای طرح، مواردی جواب نمی‌داد، حداقل 15 دارو را بتوانیم در وقت مشخص تولید کنیم.
جلیلیان تأکید کرد: ‌بلافاصله پس از تولید رادیو داروها، کمیته اخلاق پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ساوقت انرژی اتمی ایران بررسی روی بیمار‌ها را انجام داد و نتیجه داروی مورد نظر در اختیار مراکز پزشکی برنامه گرفت تا در دوره‌های مختلف روی بیماران آزمایش شود.

درنهایت رادیو دارو وارد فهرست دارویی کشور شد.
حتی پژوهشگاه در برخی از موارد موفق شد قیمت این داروها را در تعرفه هم بیاورد تا پزشکان بتوانند از اون تعرفه هستفاده نمايند.

این متخصص داروسازی هسته‌ای خاطرنشان کرد: از میان 15رادیو دارو که برنامه داد تولید اونها منعقد شد، در سال 89 و 90 هفت قلم رادیو دارو رونمایی شد و تاکنون تولید و کنترل کیفی هشت قلم رادیو داروی دیگر به پایان رسیده هست و حداکثر تا دهه فجر امسال رونمایی خواهد شد.
در خبری دیگر دکتر محمدرضا شانه‌ساز، معاون داروی ساوقت غذا و دارو با اشاره به اینکه عمده معضلات ما درخصوص کمبود دارو مربوط به داروهای ضد‌سرطان هست از راه‌اندازی چندین خط جدید تولید داروهای سرطانی در آینده اظهار داشت و فرمود: با راه‌اندازی‌ این خطوط تا دو سال آینده داروهای ضد‌سرطان را نیز در داخل کشور تولید می‌کنیم.
از سوی دیگر رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران از تولید آزمایشگاهی سه نانوداروی جدید ضد‌سرطان با کاربرد در درمان سرطان‌های پستان و روده بزرگ و ورود اونها به بازار پس از دو سال اظهار داشت.

دکتر رسول دیناروند فرمود: تا‌کنون تولید آزمایشگاهی سه نانو دارو برای درمان سرطان‌های شایع مانند سرطان کولون (روده بزرگ) و سرطان سینه در مرحله آزمایشگاهی آغاز شده و به روی حیوانات تست‌های موفقیت‌‌‌آمیزی داشته‌اند.
در همین حال مدیرعامل شرکت توفیق دارو فراخوان نمود: هفت قلم داروی جدید و نوترکیب تولید شده توسط محققان ایرانی که اخیرا با حضور رئیس‌جمهور رونمایی شد، با 10 تا 80 % قیمت مشابه داروهای خارجی عرضه می‌شود.

حسین عطار اضافه کرد: مجموعه ارزبری واردات هفت قلم داروی نوترکیب جدید ساخت ایران حدود 140 میلیون دلار برآورد شده هست.

با تولید این محصول توسط محققان از خروج این مقدار ارز از کشور جلوگیری می‌شود.
این داروها در حوزه دارویی کمک بیهوشی، ضد‌سرطان، تنظیم هورمون رشد و ‌ام‌اس تولید شده و محصول نهایی این مواد نیز در شرکت‌های تحت پوشش تأمین اجتماعی ازجمله ابوریحان و زهراوی در حال تولید هست.اخیرا مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و فراوری گیاهان دارویی سها جسیا نیز از نهایی شدن مستندات علمی چهار نوع محصول نهایی با پایه گیاهی و تحویل اونها به وزارت بهداشت درآینده‌ای نزدیک اظهار داشته بود.
چهار محصول جدید به‌صورت قرص و کپسول پیش‌بینی شده و درصورت تأیید موارد از سوی وزارت بهداشت، تولید انبوه اونها حداکثر دو تا سه‌ماه آینده در مجموعه سهاجسیا آغاز خواهد شد.سردار جعفر اصلانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله‌الاعظم(عج) نیز اخیرا اظهار داشته بود که از کارهای مهم این دانشگاه تولید واکسن ویروسی جدیدی هست و در آینده خبرهای خوبی را ارائه خواهم کرد.


34:

دستاوردهاي جديد هوا- فضا دانش فني فرزندان ايران اسلامي بر بيكرانه‌هاي آسمان

مقدم خواه
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل


میانگین امتیار کاربران:پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیلپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیلپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیلپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیلپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل / 0
ضعیفعالی جمهوري اسلامي ايران هم‏اينك جزو10 كشوري هست كه از فناوري ساخت و پرتاب ماهواره برخوردار هست و اين جايگاهي رفيع به جمهوري اسلامي ايران در بهره‏مندي از تكنولوژي‏هاي نايشانن بخشيده هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

فعاليت‏هاي دامنه‏دار و آينده‏نگرانه كشور در زمينه فناوري‏هاي فضايي، امروزه ايران را به باشگاه فضايي جهان ملحق كرده هست.

بنا به اعتراف كارشناسان هوا و فضاي دنياي غرب، جمهوري اسلامي ايران هم‏اينك جزو10 كشوري هست كه از فناوري ساخت و پرتاب ماهواره برخوردار هست و اين جايگاهي رفيع به جمهوري اسلامي ايران در بهره‏مندي از تكنولوژي‏هاي نايشانن بخشيده هست.

در اين نوشتار به مناسبت افتتاح بزرگترين آزمايشگاه و سامانه فضايي خاورميانه در كشورمان، به بررسي دستاورهاي فضايي ايران در آستانه سي و سومين سال پيروزي انقلاب اسلامي خواهيم پرداخت.

دلايل فني حركت به سايشان خودكفايي در توليد ماهواره‏ پس از وقايعي چون عمليات كربلاي‏4 بود كه تأثير اطلاعاتي كه از طريق ماهواره‏ها قابل كسب هست براي اولين بار، مسؤولين را به اهميت دانش فضايي و تلاش در زمينه توليد محصولات فضايي واقف كرد.

ماهواره‏ها، به عنوان "چشم سوم بشر " در فضا، مجموعه وسيعي از امكانات را در اختيار مي‏گذارند و با توجه به همين موضوع، كشورهايي كه ماهواره‏اي متعلق به خود را ندارند، كشورهاي "كور " لقب مي‏دهند.

تصاايشانر ارسالي ماهواره‏ها، جهت پيش‏بيني بلاياي طبيعي و مديريت پيامدهاي اون جهت كاهش خسارات، اكتشافات معدني، بررسي تغييرات آب و هوايي و اقليمي، پايش جنگلها، مراتع، اقيانوسها و كاربردهاي متنوع ديگر به كار مي‏روند.

هستفاده از ماهواره در ارتباطات، انتقال داده و تصايشانر مدتهاست كيفيت زندگي بشر را ارتقا داده و پخش زنده تلايشانزيوني و ارتباطات تلفني از اقصي نقاط جهان مديون توسعه فناوري فضايي هست.

همينطور ناوبري و تعيين مسير حركت هواپيماها، كشتي‏ها و هر نوع وسيله ديگر، امروزه به كمك ماهواره‏ها تسهيل شده هست.

از كاربردهاي ماهواره‏ها بايد به امكان برقراري انواع ارتباطات از جمله راديايشاني، تلايشانزيوني، بيسيم و تلفن، بين نقاط كور كشور با ساير مناطق اشاره نمود كه بدون هستفاده از ماهواره در نقش يك واسطه، بايستي از تعداد زيادي ايستگاه هاي واسطه رايشان زمين هستفاده نمود كه هزينه بسيار بالايي در بر خواهد داشت.

اما وقوع بلاياي طبيعي و نياز به پايش منابع طبيعي و بسياري كاربردهاي ديگر ماهواره‏ها نيز به جديت بيشتر اين برنامه انجاميد.

وجود ماهواره‏هاي ايراني، اين امكان را به كشورمان مي‏دهد تا در عرصه‏هاي مختلف علمي و تحقيقاتي و مراقبت‏هاي محيطي، همچنان حرف اول را در منطقه بزند.

ماهواره‏هاي جديد همراه با فناوري ساخت و پرتاب ماهواره، به ايران امكان اون را مي‏دهد تا دانش فضايي را براي‏پوشش و نظارت بر سرزمين خود در ابعاد مختلف چون ارتباطات، زمين‏شناسي، نظارت بر تحولات آب و هوايي، نگهباني از جنگل‏ها و پايش ميزان گرماي زمين در اختيار بگيرد.

موقعيت جغرافيايي ايران و قرارگرفتن اون در يك گستره جغرافيايي با گوناگوني‏هاي بسيار، ما را نيازمند اون ساخته هست تا براي پوشش كشور از ماهواره كمك بگيريم.

در واقع دانشمندان كشورمان مي‏خواهند با دسترسي به فناوري ساخت، پرتاب و ردگيري ماهواره، پديده‏هاي مذكور را تحت كنترل و نظارت داشته و قابل بهره برداري سازند.

در كاربردهاي امنيتي نيز ماهواره‏ها با داشتن دوربين‏هاي پيشرفته و با قدرت تفكيك بالا، كمك شاياني به افزايش توان نظارتي نهادهاي مربوطه در حوزه‏هاي تحت نظارت خود مي‏نمايد.

نيرايشان‏هاي نظامي نيز علاوه بر بهبود پوشش ارتباطي خود و نيز تأمين امنيت انتقال داده‏ها از طريق ماهواره‏ها، براي‏كاربردهاي شناسايي در داخل و خارج از مرزهاي كشور از اين وسيله ارزشمند هستفاده مي‏نمايند.

تجارت در بخش فناوري فضايي اكنون رونق بسياري دارد و در تمام دنيا از ماهواره‏ها براي خدمات مخابراتي، انتقال داده و بسياري موارد ديگر هستفاده مي‏شود.

رايشانكرد به فضا به دليل جنبه‏هاي اقتصادي باعث شده اغلب كشورهاي‏دنيا، با ديد اقتصادي به فناوري فضايي نگاه كرده و اين موضوع حتي موجب رايشان آوردن كشورهاي در حال توسعه به اين حوزه از فناوري هست.

موفقيت ايران در پرتاب و برنامه دادن ماهواره اميد و ماهواره‏هاي جديد در مدار، اين امكان را مي‏دهد تا در آينده به عنوان يك توليدكننده بالابرها و پرتاب‏كننده ماهواره، سهمي از بازار پرسودي كه اينك در اختيار تعداد اندكي از كشورها از جمله آمريكا، روسيه، فرانسه، چين و هند برنامه دارد، ازاون خود كرده و در نتيجه مي‏توان حدس زد كه رقبا بيكار ننشسته و جوسازي‏هاي خود را عليه شهرستان تهران با پوششي سياسي، تشديد كنند.

در دانشگاهها و پژوهشكده‏هاي ايران در سالهاي اخير، رشته‏هاي تحصيلي جديدي در زمينه علوم فضايي داير شده هست و اين مراكز، فارغ التحصيلاني داشته‏اند كه اينك بدنه علمي هيات‏هاي تحقيقاتي و علمي كشور را در امور فضايي مي‏سازند.

ساخت ماهواره در دانشگاه علم و صنعت به اين معنا هست كه ايران علاوه بر دستيابي به فناوري ساخت و پرتاب ماهواره و در مدار قراردادن اون، اين فناوري را اونقدر بومي كرده كه توانسته هست طراحي و ساخت ماهواره‏ها را به دانشگاه‏هاي خود نيز گسترش دهد.

در اولينتلاش‏ها، براي كسب دانش فوق پيشرفته طراحي و ساخت ماهواره‏ها، كارهاي مشتركي با كشورهاي روسيه و ايتاليا صورت گرفت.

ماهواره سينا با كمك روسيه طراحي شد و ماهواره مصباح با كمك ايتاليا.

در ادامه و با فراگيري و توليد دانش طراحي و ساخت ماهوراه‏ها، اميد، مصباح-2، زهره، طلوع، رصد-1، فجر و نايشاند علم و صنعت نيز ساخته شدند.*ماهواره سينا

ماهواره سينا-1 (Z.S.4) به عنوان اولين تلاش كشور در اين زمينه، 35دقيقه پس از پرتاب در سال 1384، از موشك روسي كاسموس جدا شده و در مدار زمين برنامه گرفت و پس از گذشت 5/1 ساعت از جدا شدن موشك، با ارسال سيگنال بين زمين و ماهواره، خبر قطعي برنامه گرفتن ماهواره در مدار داده شد.

فعاليتهاي كاربردي اين ماهواره 160 كيلوگرمي، در دو محور مخابراتي و تصايشانربرداري از سطح زمين براي نيازهاي‏عمومي بود.

تصايشانربرداري اين ماهواره براي فعاليتهايي نظير حوادث غيرمترقبه، كشاورزي، منابع زميني و ساير نيازهاي عمومي مورد هستفاده برنامه گرفت.

اين ماهواره مي‏توانست اطلاعاتي را بصورت محدود در باندهاي فركانس ايشان.اچ.اف و يو.اچ.اف ارسال و دريافت كند.

ماهواره سينا-1 طي قراردادي با انستيتو هواپيمايي روسيه "مايي " و شركت‏هاي روسي "آپتك " و "پاليوت " و با شركت چند گروه از تيم‏هاي تخصصي ايراني از طرف وزارت علوم و نيز انستيتايشان نقشه‏برداري و شركت صنايع الكترونيك ايران در سال 2005 ساخته شد.

اين ماهواره توانست محققين و دانش‏پژوهان ايراني را با يافته‏هاي دانشمندان روس آشنا كرده و از تركيب اين دو گروه، كار انجام شده هست.

اين ماهواره مزين به پرچم جمهوري اسلامي ايران با نمايي از نقشه ايران و خليج فارس بر رايشان بدنه اون بود و دوره مأموريت خود را با موفقيت به پايان رساند.*ماهواره مصباح‏

پروژه مصباح از سال 1376 شروع شده و ماهواره مصباح با همكاري شركت ايتاليايي CGساخته شد.

بدين ترتيب، ايران به جمع معدود كشورهاي داراي فناوري طراحي ماهواره پيوست.

طرح ماهواره مصباح جهت دستيابي به فناوري فضايي، مأموريت انتقال داده بين ايستگاه‏هاي زميني به صورت ذخيره و ارسال (Store & Forward) را هدف گذاري نمود.

مراحل ساخت نمونه آزمايشگاهي ماهواره در خرداد 1380 به پايان رسيده و اقدامات بعدي جهت اجراي مراحل ساخت نمونه مهندسي (EM) و نمونه فضايي (FM) آغاز شد كه در بهمن ماه سال 1381 منجر به عقد قرارداد انتقال دانش فني گرديد.

با كارشكني روسها، برنامه پرتاب اين ماهواره كه برنامه بود با موشك كاسموس‏3ام انجام شود، لغو گرديد.

اما اين عدم پايبندي به تعهدات از سايشان روسيه كه در اينگونه حركات، در سطح جهان بسيار بدنام مي‏باشد موجب تصميم جدي متخصصان داخلي براي توسعه سريعتر ماهواره‏برهاي بومي گرديد.

برنامه هست ماهواره مصباح براي قرارگيري‏در ارتفاع مداري بيش از 800 كيلومتر و براي تعداد 14 دور در شبانه روز گرد زمين و طول مدت رؤيت 45 دقيقه، توسط ماهواره‏برهاي بومي به فضا پرتاب شود.

پس از كسب دانش طراحي و ساخت ماهواره‏ها، گام منطقي بعدي، اقدام به طراحي و ساخت يك ماهواره كاملاً بومي با اتكا به دانش داخلي و بدون مشاركت هيچ كشور خارجي بود كه نتيجه اون، ماهواره ملي "اميد " هست.

اين ماهواره، با اولين نسل از پرتابگرهاي بومي با نام "سفير " با موفقيت كامل پرتاب شد و جالب اين‏كه فراتر از حد انتظار نيز ظاهر شد.*ماهواره‏بر ايراني سفير

حضور كشور عزيوقت در فضا و پرتاب موفقيت‏آميز ماهواره ايراني اميد توسط ماهواره‏بر ايراني سفير خبر بهت‏آوري بود كه در پانزدهم بهمن 1387 منتشر گرديد.

البته برخي پايگاه خبري‏ها و رسانه‏هاي غربي با غير بومي نشان دادن اين فناوري و انتساب اون به تكنولوژي چين، روسيه و كره شمالي، سعي در كم‏رنگ نشان دادن اين رخداد داشتند، اما حقيقت اين بود كه علي‏رغم ميل همه بدخواهان، اين تكنولوژي در دست ايران بود.

ايران پيش از اين نيز در فضا حاضر شده بود اما تفاوت اين ماهواره كه در واقع حضور ايران را در اين عرصه علمي نشان داد، در بومي بودن تكنولوژي هستبرنامه اون در فضاست زيرا ماهواره پيشين توسط روسيه در مدار برنامه گرفته بود.

پرتاب ماهواره اميد از همان ابتدا با واكنش‏هاي صريح كشورهاي غربي روبه‏رو شد، واكنش‏هايي كه پس از پرتاب سينا-1 ديده نشده بود.

همين موضوع نشان‏دهنده اهميت ماهواره اميد و پرتاب بومي اون هست.

ايران اولين كشورمنطقه و از اندك كشورهاي جهان بود كه به فناوري فاخر و بسيار پيچيده و دقيق و ظريف پرتاب ماهواره و سامانه‏هاي فوق العاده حساس و پيچيده پرتاب، راهبري و هستبرنامه اون در مدار كره زمين اون هم به صورت كاملا بومي، دست يافت.

ماهواره ملي اميد بوسيله ماهواره‏بر سفير-2 كه در كشورمان طراحي و ساخته شد، درمدار زمين برنامه گرفت كه فناوري پيچيده اين صنعت در ايران را نيز كامل كرد.

اين پروژه از پانزدهم اسفند ماه سال 1384 آغاز گرديد و طي 2 سال آماده انجام تستهاي مشترك شد.

اميد، اولين ماهواره‏اي هست كه تمام قطعات در صنايع فضايي كشور ساخته شد.

ماهواره اميد 3 فوريه 2009 ميلادي‏15 بهمن 1387 در مدار زمين برنامه گرفت و در 5 ارديبهشت 1388 با جو غليظ مناطق غربي آمريكاي جنوبي و اقيانوس آرام برخورد كرد و به عمر 82 روزه خود كه حدود 30 روز بيش‏تر از پيش‏بيني طراحان اون بود، پايان داد.

طراحي سامانه‏اي ماهواره اميد با توجه به واقعيات و امكانات داخلي طي سه ماه نهايي گرديد و پس از اون طراحي اوليه زيرسامانه‏هاي ماهواره با هدف تعيين مشخصات كليدي و تفصيلي هر كدام آغاز گرديد.

هدف از اين مرحله (طراحي زيرسامانه‏ها) رسيدن به مرحله ساخت نمونه‏هاي آزمايشگاهي هر يك از زيرسامانه‏ها بود تا بتوان طراحي انجام‏شده را بصورت آزمايشگاهي مورد ارزيابي برنامه داد.

كليه مشخصات طراحي در مراحل بعدي پروژه و توسط آزمايش‏هاي مختلف مورد ارزيابي برنامه گرفت و اصلاحات مورد نياز در طراحي اعمال گرديد.

در مرحله ساخت نمونه آزمايشگاهي، كليه اشكالات و اصلاحات عملكردي ناشي از طراحي اوليه مشخص و مورد بررسي برنامه گرفت و با توجه به آخرين اصلاحات به‏دست آمده، مرحله ساخت نمونه مهندسي ماهواره آغاز گرديد.

هدف در اين مرحله، دستيابي به يك نمونه كامل ماهواره از لحاظ مشخصات فيزيكي و عملكردي بوده هست.

با توجه به عدم تجربه قبلي كشور در خصوص انجام تستهاي مورد نياز يك محصول فضايي، تلاشهاي ارزشمندي در خصوص شناسايي و يا تجهيز امكانات داخلي براي انجام چنين تستهايي صورت پذيرفت.

تست نمونه مهندسي ماهواره توانست واقعيات كار را براي ساخت نمونه پروازي هموار سازد.

تست‏هايي كه براي نمونه پروازي ماهواره در نظر گرفته شده بود، مطابق هستانداردهاي معتبر فضايي و با توجه به واقعيات داخلي كشور تنظيم شده بود.

خوشبختانه تمهيداتي كه در طراحي براي تحمل واقعيات محيطي شامل لرزه‏هاي ناشي از موشك حامل، تغييرات دمايي بسيار زياد در مدار زمين و واقعيات خلأ، انديشيده شده بود، با انجام موفق تست‏هاي محيطي اثبات گرديد و بدين ترتيب اولين ماهواره بومي جمهوري اسلامي ايران آماده پرتاب گرديد.

كشورهاي خارجي با در اختيار برنامه ندادن اطلاعات لازم، سعي در جلوگيري از رسيدن ايران به فناوري بومي پرتاب حامل‏ها و برنامه دادن ماهواره‏ها در مدار داشتند.

در همين راستا، روسيه براي تبديل نشدن ايران به رقيب خود در بازار پرمنفعت فضا و عدم تقايشانت توان نظامي و امنيتي كشور، در فناوري پرتابگرها به ايران كمك نكرد و حتي از پرتاب ماهواره مصباح و زهره خودداري نمود.

اما پيش از اقدام به برنامه دادن ماهواره در مدار، پرتاب راكت "كاوشگر يك " انجام شد كه در ارتفاع پايين، وظيفه شناسايي محيط پروازي ماهواره‏ها را قبل از پرتاب برعهده دارد.

پرتاب راكت‏هاي كاوشگر، اولين و مهمترين گام در مقدمات لازم براي پرتاب ماهواره به فضا هست و با اين راكت‏ها، شناسايي محيط پروازي ماهواره‏ها قبل از پرتاب انجام مي‏پذيرد.

ساخت يك مركز ايشانژه براي پرتاب ماهواره و ايستگاه ثابت كنترل و نيز سامانه‏هاي سيار رديابي و برقراري ارتباط با اون نيز از فعاليت‏هايي بود كه پيش از پرتاب ماهواره بومي انجام شد.

ايستگاه هدايت و كنترل ماهواره در مدار ارتفاع پايين، وظيفه تعيين موقعيت ماهواره در مدار را بر عهده داشته و ارتباط راديايشاني با ماهواره بربرنامه مي‏كند و فرمان‏هاي‏كنترلي را به ماهواره ارسال نموده و جواب اون را دريافت مي‏نمايد.

كشورهاي آمريكا، روسيه، چين، فرانسه، انگلستان، هند، ژاپن، كره شمالي، برزيل و رژيم صهيونيستي داراي فناوري طراحي، ساخت و پرتاب ماهواره هستند اما پيش از ايران، شورايشان در سال 1957، ايالات متحده آمريكا در 1958، فرانسه در1965، ژاپن 1970، چين 1970، بريتانيا 1971، هند 1980 و رژيم اشغالگر قدس در 1988 مستقلاً موفق به پرتاب ماهواره شده بودند و ساير كشورها به كمك اين كشورها اقدام به قراردادن ماهواره‏هاي خود در فضانمودند.

البته كشور قزاقستان داراي بزرگترين مجتمع پرتاب ماهواره دنيا هست اما خود اقدام به پرتاب ماهواره نمي‏كند و سكايشان خود را به كشورهاي ديگر براي پرتاب اجاره مي‏دهد و از اين راه، مبالغ هنفرمودي نيز درآمد به دست مي‏آورد.

اما پس از فراخوان پرتاب موفق ماهواره ملي اميد، به غير از واكنش‏ها و اظهارنظرهاي سياسي، مراجع معتبر علمي نيز مواضع خود را در مورد اين خبر فراخوان نمودند.

ساوقت فضايي آمريكا، ناسا، اولين عناصر مداري ماهواره و بدنه راكت اون را كه با پرتاب از سايت پرتاب در ساعت 18و 38 دقيقه روز دوم فوريه سال 2009 به وقت گرينايشانچ كاملا مطابقت دارد، منتشر كرد.

بدين ترتيب، ناسا موفقيت‏آميز بودن پرتاب ماهواره ملي اميد به مدار زمين را تأييد كرد.

رصدگران آماتور ماهواره در انگليس نيز با هستفاده از علايم راديايشاني، وجود اين ماهواره را تأييد كردند.

گزارشهاي ناسا و رصدگران مبني بر اين بود كه ماهواره با موفقيت در مدارهاي پاييني زمين برنامه گرفته هست.

رصدهاي نوري نشان مي‏دهد بدنه راكت بسيار درخشانتر از ماهواره هست كه بيانگر اون هست كه ايران احتمالا تركيب سوخت و موتور قدرتمندي براي راكت تهيه كرده هست.

پس از تأييد حضور اميد در فضا، خبر پرتاب موفق سفير-2 و رساندن اميد به مقصد، در صدر اخبار رسانه‏هاي جهان برنامه گرفت.

اين ماهواره با هدف برقراري ارتباطات متقابل ماهواره و ايستگاه زميني، تعيين مشخصات مداري و دورسنجي‏مشخصات زيرسامانه‏ها، در مدار زمين برنامه داده شده‏است.

مدت وقت فعاليت اين ماهواره، 50 روز فراخوان شده هست.

با توجه به اين‏كه برنامه اميد، اولين تلاش عملي براي بومي‏سازي كامل فناوري ماهواره بوده هست مهمتر و پيچيده‏تر از دستيابي به اين محصول بومي، ايجاد بسترهاي لازم براي صنعت فضايي در كشور بود.

بر اين پايه شناسايي‏صنايع داخلي و ظرفيت‏هاي موجود در خصوص تجهيزات ساخت، مونتاژ و تست ماهواره و ايجاد بستر فعاليت‏هاي فضايي‏در شركت‏هاي خصوصي بعنوان اهداف بسيار مهم اين پروژه بوده هست.

ماموريت فني ماهواره اميد به گونه‏اي تنطيم شد كه بتوان با حداقل ريسك به حداكثر اطمينان در يك ارتباط ماهواره‏اي رسيد.

از اينرو ماموريت ماهواره‏اي اميد به صورت برقراري ارتباط متقابل ماهواره و ايستگاه زميني شامل ماموريت‏هاي تعيين مشخصات مداري ماهواره پس از جدايش از موشك حامل، تله متري مشخصات زيرسامانه‏هاي ماهواره (ارسال اطلاعات داخلي ماهواره به ايستگاه زميني) براي بررسي وضعيت ماهواره و ارسال فرمان از ايستگاه زميني به ماهواره تعريف گرديد.*فناوري‏هايي كه با اميد بومي شدند

اما در برنامه ماهواره اميد، فناوري‏هاي جانبي نيز توسعه داده شده كه در واقع از ملزومات پرتاب و كنترل و كاربري ماهواره هست.

ماهواره اميد به همراه ايستگاه‏هاي زيرزميني و پرتاب فضايي، جمعاً اولينسامانه فضايي بومي ايران را تشكيل مي‏دهند.

در اين ميان انتخاب محل هستبرنامه پايگاه پرتاب فضايي، مسأله‏اي بسيار مهم هست و بايد بررسي‏هاي بسياري براي انتخاب بهينه اين جايگاه انجام شود.

همينطور تعيين جهت براي ماهواره‏ها بسيار مهم و حساس هست، زيرا ماهواره‏ها در فضا ثابت نمي‏مانند و در اثر وجود عواملي، جهت اون‏ها در فضا تغيير مي‏كند.

بنابراين بايد به صورت لحظه‏اي جهت ماهواره‏ها نسبت به يك نقطه مرجع، مشخص شود.

در حقيقت ماموريت يك سيستم حامل ماهواره برنامه دادن محموله خود در محل مناسب و در وقت مشخص شده هست و مي‏توان فرمود يك سيستم پرتاب ماهواره موشكي هست با دو يا چند مرحله كه هر مرحله شامل موتور راكت (با سوخت شيميايي) و سازه (بدنه) و مكانيزم جدايش هست.

هر مرحله پس از اتمام سوخت موجود در اون از راكت جدا مي‏شود و موتور مرحله بعد روشن مي‏شود تا با شتاب دادن به محموله، اون‏را به مقصد نهايي خود برساند.

اين سامانه همراه با فن‏آوري ساخت و پرتاب ماهواره، به كشورمان امكان اون را مي‏دهد تا دانش فضايي را براي پوشش و نظارت بر سرزمين خود در ابعاد مختلف چون ارتباطات، زمين‏شناسي، نظارت بر تحولات آب و هوايي، نگهباني از جنگل‏ها و پايش ميزان گرماي زمين در اختيار بگيرد.

ساختار ايستگاه‏هاي زميني ماهواره اميد شامل ايستگاه‏هاي رنجينگ (4 ايستگاه)، ايستگاه‏هاي تله متري و تله كامند (3 ايستگاه)، ايستگاه كنترل مركزي (يك ايستگاه) مي‏باشد.

شايد مهمترين دست‏آورد پروژه اميد به عنوان اولين سامانه فضايي بومي جمهوري اسلامي ايران، اثبات امكان كار مستقل و بومي بر رايشان برنامه‏هاي ساخت و پرتاب ماهواره باشد كه به معني هموار شدن راه براي فعاليت‏هاي مهمتر و كاربردي‏تر در آينده هست.

ساير دستاوردهاي پروژه اميد را نيز مي‏توان در بومي‏سازي فناوري فضايي به عنوان قطب مهم مولد دانش و فناوري‏در ساير صنايع، اقتدار ملي از منظر دستيابي و تسلط به فضا، نقطه عطف در صنعت فضايي كشور، ورود اساتيد دانشگاه‏ها و دانشجايشانان رشته‏هاي مختلف مهندسي به عرصه‏هاي عملي فضايي، شناسايي ظرفيتهاي موجود در خصوص تجهيزات ساخت، مونتاژ و تست ماهواره، ايجاد بستر فعاليتهاي فضايي در شركتهاي خصوصي، ايجاد فضاي عملياتي ساخت و تست ماهواره و ايستگاههاي زميني در تعامل با موشك حامل داخلي، طراحي و ساخت اولين ايستگاه كنترل و هدايت ماهواره‏ها در سطح كشور بصورت بومي به دست متخصصين داخلي، دستيابي به دانش طراحي سيستمهاي سروسيستم كنترل اونتن ردگير ماهواره، كسب دانش بالستيك مدار و اختلالات فضايي تأثيرگذار ماهواره‏ها، طراحي نرم‏افزارهاي مونيتورينگ و كنترل ماهواره، طراحي نرم‏افزارهاي پردازش كدينگ و رمزگذاري داده‏هاي تله متري، تله كامند، طراحي نرم‏افزارهاي جستجوگر ماهواره (رنجينگ، داپلر، تك ايستگاهي)، كسب دانش فني طراحي و ساخت ايستگاههاي TT&C ميكروماهواره، كسب تجربه ارتباط مخابراتي بين تجهيزات ايستگاه زميني و تجهيزات ماهواره، كسب تجربه ردگيري و دريافت سيگنال از ماهواره‏هاي‏عملياتي توسط ايستگاه زميني بومي.

در نهايت، نتايج به‏دست آمده از پرتاب ماهواره اميد، به واقع مايه افتخار شد.

به طوريكه معاون رئيس ساوقت هوا فضاي ايران فرمود: دقت بالاي ماهواره اميد دور از انتظار بود.

اگر بخواهيم منحني اطلاعات شبيه‏سازي شده قبل از پرتاب اين ماهواره و منحني اطلاعات پس از پرتاب را رسم كنيم، اين دو منحني بسيار به هم شبيه خواهد بود كه نشان از دقت بالاي ماهواره اميد دارد.

اين مسؤول بخش فضايي صنعت، ماموريت ماهواره پژوهشي، تحقيقاتي و مخابراتي اميد را ارسال داده‏هاي اطلاعاتي در بخش‏هاي شدت جريان، ولتاژ و دماي محيط برشمرد و اضافه کرد: ماهواره اميد اين اطلاعات را ثبت كرده و به زمين ارسال مي‏نمود.

اين مسؤول فرمود: در ايستگاه‏هاي مركزي و فرعي كه در مناطق مركز، جنوب، جنوب شرق و جنوب غرب كشور واقع بود با تجهيزات درون ماهواره اميد ارتباط بربرنامه مي‏شد.

ايشان اضافه کرد: ماهواره اميد با وزن 27 كيلوگرم داراي ده هزار قطعه مكانيكي هست و در مدار leo مدار نزديك زمين برنامه گرفته و در نزديك و دورترين فاصله به زمين در مسافت‏هاي حدود 250 و 400 كيلومتر برنامه داشت و به علت اين‏كه ماهواره اميد در مدار پايين برنامه گرفته بود، با اون فقط سه بار در روز و سه بار در شب در تماس بوديم.

اين سخنان معاون رئيس ساوقت هوا فضاي ايران و نيز عمر حدود 80 روزه ماهواره اميد كه فراتر از عمر 50 روزه پيش‏بيني شده بود، نشان‏دهنده طي شدن فرآيند طراحي و ساخت ماهواره اميد، به بهترين وجه ممكن هست.

در واقع، ماهواره اميد اهميت بيشتري نسبت به ماهواره سينا دارد، زيرا برخلاف ماهواره سينا كه به كمك كشوري‏خارجي ساخته و به فضا پرتاب شد، ماهواره اميد و ماهواره‏بر اون بومي بود و تمام كار برقراري ارتباط و كنترل اون نيز از داخل خاك كشور و با تجهيزات داخلي انجام شد.*فرزندان اميد
اميد، آغازي براي برنامه 10 ساله براي ساخت و پرتاب ماهواره‏هاي تصايشانربرداري و مخابراتي با ماهواره‏برهاي ايراني هست كه پس از دو سال، با ساخت چندين ماهواره ديگر از جمله ماهواره طلوع، رصد-1 و نيز ماهواره فجر كه به زودي پرتاب خواهد شد پيگيري مي‏شود.

ماهواره طلوع مي‏تواند با دقت 50 متري از سطح زمين تصايشانربرداري كرده و داده‏ها را هموقت به ايستگاه‏هاي زميني‏ارسال نمايد؛ علاوه براين مي‏تواند داده‏هاي تصايشانربرداري را ذخيره نموده و پس از برنامه گرفتن در ديد ايستگاه‏هاي زميني، اطلاعات ذخيره‏شده را ارسال كند.

اين ماهواره چندين ايستگاه زميني عملياتي دارد كه شامل ايستگاه‏هاي ارسال و دريافت اطلاعات، ايستگاه فرماندهي و كنترل ماهواره و همينطور ايستگاه‏هاي دريافت و پردازش تصايشانر هست.

ماهواره سنجش از دور طلوع، داراي فناوري‏هاي جديد مانند محموله تصايشانربرداري، كنترل وضعيت، مكانيزم‏ها و سلول‏هاي خورشيدي هست كه براي اولين بار در اون به كار رفته هست.

مأ موريت اصلي اين ماهواره، تصايشانربرداري تك‏طيفي با تفكيك‏پذيري 50 متر، ذخيره و ارسال داده‏ها هست كه به اين هدف با ايستگاه‏هاي زميني تله‏متري، ردگيري و فرمان و مركز كنترل پرواز، قابليت تبادل داده‏هاي پايش و كنترل ماهواره را دارد.

مدار ماهواره طلوع از نوع ارتفاع پايين دايرايشان و ارتفاع مدار اون بيش از 500 كيلومتر هست و دو سال عمر مفيد براي اون پيش‏بيني مي‏شود؛ انرژي اين ماهواره را آرايه‏هاي خورشيدي بر رايشان بدنه و باتري‏هاي ثانايشانه تأمين مي‏كند.

ماهواره فجر نيز داراي تجهيزاتي براي مأموريت‏هاي اشاره شده در بالا هست كه تمام اطلاعات خود را مستقيماً به ايستگاه‏هاي داخلي فرستاده، داراي دوره عمر و خدمات‏دهي مناسب هست و يكي ديگر از نمونه‏هاي "چشم سوم " كشور خواهد بود.*افتتاح بزرگ‏ترين سيستم‏هاي فضايي در خاورميانه‏
رئيس جمهور روز يكشنبه هفته‏اي كه گذشت، مركز آزمايشگاهي سازه و سيستم‏هاي فضايي ايران را افتتاح كرد.

اين آزمايشگاه كه در آستانه دهه مبارك فجر به بهره‏برداري رسيد، بزرگ‏ترين واحد آزمايشگاهي خاورميانه در نوع خود به شمار مي‏آيد.

اين مجموعه را متخصصان وزارت دفاع با هدف تقايشانت زيرساخت‏هاي صنايع فضايي جمهوري اسلامي ايران با سه محور تأمين نيازها و تجهيزات تست، تربيت نيرايشان انساني خبره و مشاركت و نقش‏آفريني در پروژه‏هاي فضايي در قالب 10 آزمايشگاه مجهز به عنوان يك مركز منحصر به فرد در سطح منطقه و در بخش‏هايي نيز با قابليت‏هاي كلاس جهاني طراحي و ساخته‏اند.*مشخصات مركز آزمايشگاهي سازه و سيستم‏هاي فضايي‏
طراحي و ساخت مركز آزمايشگاههاي سازه و سيستم‏هاي فضايي در ادامه گام بلند و محكمي بود كه متخصصان زبده و كارآمد دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در 14 بهمن ماه 1387 برداشتند و با برنامه دادن ماهواره بومي سفير در مدار زمين، آرزايشان ديرينه ملت سلحشور و انقلابي ايران را در دستيابي به فضا تحقق بخشيدند و چشم جهانيان را خيره و تحسين دوستان و حتي دشمنان را برانگيختند.


آزمايشگاه‏ها در علوم مهندسي جايگاه ايشانژه‏اي دارند و امكان توسعه تحقيقات بدون در اختيار داشتن آزمايشگاه‏هاي تحقيقاتي مناسب ميسر نيست.

بطور خاص در سامانه‏هاي فضايي نقش آزمايشگاه‏ها به دليل پيچيدگي موضوع، بالا بودن سطح نيازها و ماموريت‏ها، بالا بودن قابليت اطمينان، وجود ناشناخته‏ها و عدم قطعيت‏ها از اهميت فوق العاده‏اي برخوردارند و از اين روست كه تمامي مراكز معتبر فضايي جهان مجهز به آزمايشگاه‏هاي پيشرفته‏اند.

سازه نيز يكي از بخش‏هاي اصلي يك سامانه حامل ماهواره هست كه علاوه بر ساختار و الزامات خاص ماموريت خود، لازم هست قيود و الزامات تحميلي از ديگر بخش‏هاي سامانه حامل را جوابگو باشد.

اين در حالي هست كه سازه حامل ماهواره از لحظه آماده‏سازي در كارخانه و حمل و نقل‏هاي زميني تا رسيدن به نقطه تزريق ماهواره در مدار با بارها و محيطهاي گوناگوني مانند بارهاي هستاتيكي و شبه هستاتيكي، بارهاي حرارتي، بارهاي شوك، ارتعاش و اكوستيكي مواجه هست كه بايستي تحمل اون‏ها با قابليت اطمينان بسيار بالا را داشته باشد.

آزمون‏هاي سازه‏اي داراي تنوع بسياري هست كه مي‏توان به صورت ساده اون‏ها را به سه بخش دسته‏بندي كرد:
الف) بررسي و ارزيابي صحت عملكرد بخش‏ها و مكانيزم‏هاي مختلف‏
ب) آزمون‏هاي بارگذاري جهت ارزيابي سطح تحمل و تخريب و نيز يافتن مودهاي تخريب يك بخش سازه‏اي تحت بارگذاري‏هاي مختلف‏
ج) آزمون‏هاي شناسايي و تعيين مدل رفتار سازه‏
پس از انجام اين آزمون‏ها، آزمون‏هاي متعدد ديگري تحت عنوان آزمون‏هاي تأييدي، اجرا مي‏گردند تا محصولات نهايي تاييد شوند.* پروژه‏هاي آماده بهره برداري وزارت دفاع‏
- ماهواره بر سفير 1 - ب‏
با بالا بردن تراست موتور از 32 به 37 (افزايش در حدود 50 %ي در وزن و 25 %ي در ارتفاع) با قابليت حمل ماهواره تا وزن 50 كيلوگرم در مدار بيضايشان 450-300 كيلومتري‏

- بهينه‏سازي ماهواره بر سفير 1 - آ
براي پرتاب ماهواره رصد (بهينه‏سازي موتور ترمزي مرحله دوم، سيستم جدايش ماهواره، سنسورها و سيستم تله متري، تجهيزات زميني و هدايت و كنترل و پايگاه پرتاب) با افزايش ارتفاع حضيض مداري از 250 كيلومتر به 275 كيلومتر

-ماهواره رصد
به عنوان اولين ماهواره تصايشانربرداري كشور با قابليت تصايشانربرداري با تفكيك‏پذيري بهتر از 200 متر

-ماهواره فجر
به عنوان اولين ماهواره با ماموريت مانورمداري كشور با قابليت تغيير مدار 450-300 كيلومتر بيضايشان به مدار 450 كيلومتر دايرايشان هست كه سبب افزايش طول عمر ماهواره به يك و نيم سال هست.-كاوشگر چهار
مجموعه آزمايشگاه فضايي با محموله زيستي و ارتفاع بيش از 120 كيلومتر با همكاري پژوهشگاه هوافضا
ايستگاه زميني ثابت‏

براي دريافت تصاايشانر از ماهواره‏هاي سنجش از دور با قطر اونتن 6 متر
- شبكه فرماندهي و كنترل امنيت فضايي‏
- مركز آزمايش موتور ماهواره‏بر تا تراست 150 تن‏
- سامانه جامع بهره‏برداري از اطلاعات فضايي‏
- شروع ساخت فاز اول پايگاه مراقبت فضايي كشور
- سامانه رديابي و شناسايي سيگنالي‏
- سامانه رديابي راداري آرايه فضايي‏
- پرتاب ماهواره بومي "فجر " تا پايان سال‏

رضا تقي پور - وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات فرمود: بر پايه برنامه‏ريزي‏هاي انجام شده، پرتاب چندين ماهواره به فضا تا پايان سال در دستور كار هست كه ماهواره بومي "فجر " تا پايان سال جاري به فضا پرتاب خواهد شد.

درهمين حال سردار احمد وحيدي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح نيز با بيان اين‏كه ماهواره "فجر " امسال به فضا پرتاب مي‏شود، فرمود: اين ماهواره، ماهواره شناسايي هست كه ماندگاري و پايداري خوبي داشته و مي‏تواند مدت طولاني‏تري در فضا بماند.

ايشان با بيان اين‏كه ماهواره "فجر " از سلول‏هاي خورشيدي براي تأمين انرژي خود هستفاده مي‏كند، فرمود: خودانتقالي‏مداري دستاورد جديدي هست كه اين ماهواره از اون برخوردار هست.

همينطور پرتاب كاوشگر با محموله‏هاي زيستي و تحايشانل و پرتاب ماهواره "رصد1 " كه كار مشتركي از وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات هست، برنامه‏هاي آينده وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح خواهد بود.*مصباح 2 و رصد 1 آماده پرتاب‏
در همين حال وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از آمادگي ماهواره "مصباح 2 " براي پرتاب به فضا اظهار داشت و در تشريح وضعيت ماهواره "مصباح 2 " و "رصد يك " كه توسط محققان كشور طراحي شده‏اند، فرمود: ماهواره "مصباح دو " آماده پرتاب هست اما شايد بايد مدتي منتظر پرتاب اين ماهواره بمانيم چرا كه قبل از اون پرتاب‏هاي ديگري را برنامه‏ريزي كرده‏ايم.

ماهواره ملي "مصباح 2 " از نوع ماهواره‏هاي مخابراتي هست كه در باند UHF كار مي‏كند.

ماموريت اين ماهواره ذخيره و بازيابي اطلاعات، جمع‏آوري و پخش داده‏ها رايشان مناطق وسيع و پراكنده، مطالعهاز راه دور و ناوبري هست.

هدف از توسعه طرح "مصباح 2 " كسب دانش فني طراحي، تحليل، ساخت و آزمايش ماهواره به صورت بومي، دستيابي به فضا از طريق طراحي و پرتاب يك ماهواره نزديك زمين براي جمع‏آوري، ضبط، پردازش و ارسال مجدد داده‏ها و نيز ايجاد يك شبكه ارتباطي ماهواره‏اي براي ارتباط با كاربران در مناطق دورافتاده ايران با ديگر نواحي‏جغرافيايي دنيا هست.

تقي پور همينطور در مورد آخرين وضعيت ماهواره "رصد 1 " فرمود: "رصد يك " در مرحله نهايي ساخت آزمايشات برنامه دارد و به‏زودي براي تست نهايي تحايشانل مي‏شود كه اميد مي‏رود در صورت عدم بروز مشكل خاص، طبق برنامه تا پايان امسال با پرتابگر داخلي به فضا پرتاب شود.*جزئيات ديگر دستاوردهاي فضايي ايران‏

سيد مهدي موسايشان بادجاني - جانشين صنعت سامانه‏هاي فضايي ايران نيز در تشريح دستاوردهاي فضايي كشور با اشاره به برنامه‏هاي درنظر گرفته شده براي ساخت و پرتاب ماهواره‏هاي ملي فضايي فرمود: سال گذشته از نمونه ماهواره‏هاي ملي "طلوع، نايشاند و مصباح 2 " رونمايي شد و هم‏اكنون اين ماهواره‏ها در نوبت وقت‏بندي براي پرتاب برنامه گرفته‏اند.

ايشان با بيان اين‏كه سه ماهواره مذكور احتمالاً از طريق پرتابگر بومي در مدار برنامه مي‏گيرند، اضافه کرد: احتمالا ماهواره "طلوع " با پرتابگر ملي "سيمرغ " در مدار برنامه خواهد گرفت.

موسايشان بادجاني كاربرد ماهواره ملي "طلوع " را كه اولين ماهواره سنجشي بومي كشور هست، براي تصاايشانر عملياتي و سنجش از دور عنوان كرد و فرمود: ماهواره "نايشاند " ماهواره تحقيقاتي دانشگاهي هست و "مصباح 2 " نيز ماهواره‏اي مخابراتي و ورژن اصلاح‏شده و توسعه‏يافته "مصباح‏1 " هست.

به فرموده ايشان، برنامه‏هاي فضايي كشور در سال جاري تنها به اين سه ماهواره ختم نمي‏شود و كشور به طور قطع برنامه‏هاي ديگري نيز در دستور كار دارد.

بهره‏برداري، ارتباط گرفتن و پايدار كردن سيستم از جمله اقدامات فني هست كه پس از پرتاب ماهواره به فضا نيز انجام مي‏پذيرد.

اميدواريم در آينده‏اي نه چندان دور، فرزندان رشيد اين مرز و بوم با عبور از مرزهاي فناوري‏هاي نايشانن، حماسه‏هاي علمي ديگري ایجاد كرده و جمهوري اسلامي ايران را به عنوان كشور الگو در ميان ملل ديگر معرفي نمايند.

اون‌چه اشاره شد نمونه‌هايي از دستاوردهاي بزرگ ايران اسلامي در عرصه هوا و فضا بوده هست و امروز نيز از دستاوردهاي جديد ديگري رونمايي مي‌شود.


35:

٣ دستاورد ویژه «رویان» در حوزه سلول های بنیادی فراخوان شد

فناوري اطلاعات طاهره ساعدی
محققان «رویان» از کمبود بودجه پژوهشی نگرانند
محققان پژوهشکده رویان به ٣ موفقیت جدید دست یافته اند.دکتر حمید گورابی، رئیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی در یک نشست خبری با فراخوان این مطلب فرمود: پژوهشکده در ٣ حوزه به نتایج بسیار خوب و قابل قبولی رسیده هست که اولین مورد موفقیت در تولید فاکتورهای رشد سلول های فیبروبلاست انسانی، دومین مورد تولید مدل های حیوانی آزمایشگاهی با هستفاده از سلول های بنیادی و سومین مورد درمان بیماری پوستی «ویتیلیگو» (لک و پیس) با هستفاده از انتقال سلول های ملانوسیت پوستی برای نخستین بار در جهان هست.دکتر شفیعیان مدیر پروژه درمان بیماری پوستی ویتیلیگو (پیسی) با اشاره به این که حدود ۶٠٠ هزار نفر در ایران مبتلا به این بیماری هستند، می گوید: دوسوم این بیماران با هستفاده از درمان های دارویی معالجه می شوند ولی حدود ٢٠٠ هزار نفر اون ها به هیچ دارویی جواب مناسبی نمی دهند که پژوهشکده با هستفاده از انتقال سلول های ملانوسیت از نواحی سالم بدن به نواحی بدون رنگدانه موفق شده هست این بیماری را به طور ١٠٠ % درمان کند.

به فرموده دکتر شفیعیان، در دنیا حدود ۵٠ تا ٧٠ % بیماران مبتلا به لک و پیس با هستفاده از این روش درمان می شوند در حالی که با هستفاده از تکنیک جدید ابداعی محققان ایرانی، ١٠٠ % بیماران معالجه شده اند.

هم اکنون در جهان با ایجاد تاول و ایجاد خراش روی نقاط فاقد رنگدانه، عمل انتقال سلول های ملانوسیت انجام می شود.

در حالی که در ایران با روشی منحصر به فرد و کاملا جدید، این درمان انجام می شود ضمن این که در سایر کشورها معمولا به همراه تزریق سلول از اشعه ماورای بنفش نیز هستفاده می شود که می تواند برای بیمار عوارض ناگواری مانند سرطان پوست به همراه داشته باشد.
دکتر شفیعیان توضیح می دهد: در بیماری «پیسی» رنگدانه بعضی از سلول های پوستی از بین می رود و در این نقاط، پوست فاقد رنگدانه و سفید می شود که مشکلات روحی بسیاری را برای بیماران ایجاد می کند.

ما با جداسازی سلول های ملانوسیت از نواحی سالم پوست و تفکیک اون ها در آزمایشگاه، اون ها را به محل های فاقد رنگدانه تزریق کردیم و پس از حدود ٢ تا ٣ هفته رنگدانه سازی در پوست شروع شد.

فاز دوم این تحقیق کشت سلول های ملانوسیت، تکثیر و سپس انتقال اون ها به محل مورد نظر در پوست هست که ان شاء الله به زودی شروع خواهد شد.
مطالعات صورت گرفته در مورد اثربخشی روش ابداعی در بیماران نشان داده هست که تزریق متوسط تعداد ۴۵٠ هزار سلول در ناحیه ای به وسعت ۵/٣ سانتی متر مربع سپس ٢ هفته باعث شروع پیگمانتاسیون و سپس گذشت ۴ هفته، تکمیل پیگمانتاسیون اولیه در کل سطح می شود.

این روش از تابستان سال آینده به صورت پروژه درمانی برای بیماران مبتلا هستفاده می شود.دکتر بهاروند مدیر گروه سلول های بنیادی پژوهشکده رویان در مورد تولید حیوانات مدل آزمایشگاهی می گوید: ما موفق به تولید موش از سلول های بنیادی جنینی موش شده ایم.وی می افزاید: پایه پزشکی آینده سلول درمانی هست و سلول های بنیادی در این زمینه از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهد بود.

ما اکنون با تولید مدل آزمایشگاهی موش با هستفاده از سلول های بنیادی توانسته ایم گام مهمی در این زمینه برداریم.
حیوانات مدل برای بررسی نقش ژن در موجود زنده و ایجاد صفات خاص ژنتیکی در اون کاربرد دارند.

ما اولین موش ترانس ژنیک کشور را سال آینده با هستفاده از سلول های بنیادی جنینی موش تولید خواهیم کرد.اهمیت این موضوع در تولید موش های باصفات ویژه مثلا موش هایی هست که مدل یک بیماری انسانی هستند؛ یا موش هایی که امکان بررسی عملکرد یک ژن خاص در اون ها وجود دارد به این ترتیب ژنی را که قصد داریم نقش اون را در یک فرآیند در موجود زنده بررسی کنیم، در سلول های بنیادی جنینی موشی خاموش و یا بیان اون را زیاد می کنیم و سپس از اون ها موشی را با صفات مورد نظر می سازیم حتی به این ترتیب می توان بخش عملکردی یک ژن را مشخص کرد.دکتر بهاروند در مورد دستاورد دیگر محققان ایرانی می گوید: پژوهشگاه توانسته هست با تولید فاکتور رشد فیبروبلاستی یا bfGf، وابستگی کشور به این فاکتور را رفع کند.

این فاکتور رشد پروتئینی هست که در بسیاری از فرآیندهای سلولی مانند تقسیم سلولی، تکوین جنین، رگ زایی و بسیاری فرآیندهای دیگر نقش دارد.

به علاوه این پروتئین به عنوان یک فاکتور مهم به محیط کشت سلول های بنیادی جنینی انسانی اضافه می شود تا بتوان سلول ها را در حالت بنیادینگی و بدون تمایز، حفظ و تکثیر کرد.

هزینه خرید این ماده که توسط شرکت های بزرگ تجاری خارجی تولید می شود بسیار زیاد و هر ویال اون (آمپول اون که حاوی ٢۵ میکروگرم فاکتور رشد فیبروبلاستی انسانی هست) ارزشی به مبلغ ٣٩١ یورو دارد.

با توجه به هزینه زیاد خرید این پروتئین از شرکت های خارجی، محققان پژوهشکده بر اون شدند تا پروتئین bfGf را با هستفاده از روش (بیان ژن) در محیط آزمایشگاهی تولید نمايند.


به فرموده دکتر بهاروند، این فاکتور رشد یکی از پرمصرف ترین مواد در کشت سلول های بنیادی جنینی انسانی هست و نتایج بررسی ها نشان داده هست که فاکتور رشد فیبرو بلاستی انسانی تولید شده در پژوهشکده رویان کیفیتی مشابه بهترین فاکتورهای رشد تولیدی شرکت های تجاری بین المللی دارد.

در حال حاضر پژوهشکده توانایی تولید فاکتور رشد مورد نیاز خود و کشور را دارد و در صورت فراهم شدن امکانات، اقدام به صادرات نیز خواهد کرد.
دکتر گورابی رئیس پژوهشکده رویان همچنین فرمود: از ابتدای سال ٨۶ تاکنون ٣هزار زوج نابارور تحت درمان میکروانجکشن برنامه گرفته اند که میزان موفقیت اون ٣۵ تا ۴٠% بوده هست.

وی اضافه کرد از این تعداد بیمار ١٩٠ نفر خارجی بوده اند.

همچنین پژوهشکده اقدام به تاسیس دفتری در جمهوری آذربایجان برای مشاوره و انتقال بیماران به داخل کشور و نیز اقدام به راه اندازی بخش درمانی در این دفتر کرده هست.


به فرموده دکتر گورابی، برگزاری جشنواره رویان در کشور باعث رفع بعضی سوء تفاهم ها و انعکاس بسیار مثبت دستاوردهای ایران در این زمینه در خارج از کشور شده هست از جمله این موارد می توان به اظهارات پروفسور یانیشن آمریکایی پس از بازگشت به آمریکا در شهریورماه اشاره کرد که طی مقاله ای در «نیچر» نوشت: وقتی که می خواستم به ایران بروم همکاران من را به خاطر نبود امنیت از این کار برحذر می داشتند، ولی وقتی به ایران آمدم، مشاهده کردم امنیتی که در ایران هست بسیار بیشتر و بهتر از امنیت در یک شهر بزرگ آمریکا برای یک توریست خارجی هست.


به فرموده دکتر گورابی تعداد ٧١ مقاله به زبان انگلیسی در سال ٨۶ توسط پژوهشگران رویان نوشته شده هست و پژوهشکده بیش از ١٠٧ طرح در دست اجرا و ٣٩ طرح خاتمه یافته دارد درحالی که تعداد اعضای هیئت علمی اون ٢۵ نفر و بودجه اختصاص یافته نیز بسیار کم هست.


دکتر گورابی، رئیس پژوهشکده رویان، در جواب به سوال خراسان درباره بودجه اختصاص داده شده به پژوهشکده فرمود: از میزان پیشرفت های علمی صورت گرفته در پژوهشکده به خاطر کمی بودجه، چندان رضایتی نداریم، میزان بودجه در نظر گرفته شده برای سال ٨٧ نسبت به سال ٨۶ از حدود ٢٧ % رشد برخوردار هست، ولی این بودجه متاسفانه فقط می تواند کفاف هزینه های عادی را بدهد.

به فرموده دکتر گورابی، درحال حاضر سرعت پیشرفت در زمینه سلول های بنیادی به قدری سرسام آور هست که ما نگران عقب ماندن از قافله رشد هستیم تاکنون تلاش ما این بوده که همگام با کشورهای دیگر در زمینه پژوهش در سلول های بنیادی پیش رویم، ولی اکنون بسیار نگرانیم.


وی می افزاید: ما خواهان بودجه بدون حساب و کتاب برای پژوهش های غیرواقع بینانه نیستیم بلکه می خواهیم متناسب با برنامه های پژوهشی که داریم به ما بودجه اختصاص بدهند تا بتوانیم در وقت مورد نیاز پژوهش مذکوررا به اتمام برسانیم.

وی در ادامه تاکید می کند: ارائه مقاله به تنهایی نمی تواند مدنظر ما باشد، ما خواهان ارائه فناوری های جدید برای کاربرد در درمان بیماری ها هستیم.

رئیس پژوهشکده رویان می گوید: ما هم اکنون در جایگاه اول علمی منطقه در زمینه سلول های بنیادی برنامه داریم.

ولی حقیقت این هست که باید بودجه تحقیقاتی به وضعیت مطلوب برسد تا بتوان نتایج خوبی از تحقیقات پايه ی در زمینه سلول های بنیادی گرفت.


وی بار دیگر تاکید می کند: به خاطر بودجه کم نتوانسته ایم از ظرفیت موجود حداکثر هستفاده را بکنیم.36:

تولیدمثل غیر جنسی؛ دستاورد جدید پژوهشکده رویان

کد خبر: 1583
تهیه نماينده خبر: مجتبی راه وار جمعه, 06 اسفند 1389 ساعت 18:29 در روش‌های تحقیقی که در پژوهشگاه رویان انجام داده‌ایم ماده ژنتیکی مادر و پدر را حذف و با هستفاده از یکی از سلول‌های مادر که دارای ماده ژنتیک کامل هست، باروری صورت می‌گیرد.

به نقل فارس، اعظم دالمن در نخستین سمپوزیوم جنین‌شناسی در خصوص شبیه‌سازی در جمع خبرنگاران فراخوان نمود: شبیه‌سازی به معنی تولید مثل غیرجنسی هست؛ در لقاح طبیعی از طریق پیوند تخمک و اسپرم موجود زنده شکل می‌گیرد اما در شبیه‌سازی، اسپرم حذف و به جای اون یک سلول سوماتیک به جای اسپرم جایگزین می‌شود.

عضو گروه جنین ‌شناسی پژوهشکده رویان فرمود: در حالت عادی فردی که به وجود می‌آید ماده ژنیتیک را نیمی از پدر و نیم دیگر را از مادر خود می‌گیرد؛ در روش‌های تحقیقی که در پژوهشگاه رویان انجام داده‌ایم ماده ژنتیکی مادر و پدر را حذف و با هستفاده از یکی از سلول‌های مادر که دارای ماده ژنتیک کامل هست، باروری صورت می‌گیرد.

وی فرمود: ماده‌ ژنتیکی به نام اُن با سلول‌ سوماتیک ممزوج می‌شود که با توجه به اهداف شبیه‌سازی، فرآیند لقاح را انجام می‌شود بر همین پايه اگر هدف تولید موجود زنده با نمونه نخستین مغایرت داشته باشد نظیر انقراض یک گونه حیوانی، با هستفاده از این روش، اون موجود را شبیه‌سازی می‌کنیم.

عضو گروه جنین‌شناسی پژوهشکده رویان در ادامه این مطلب اضافه کرد: اگر هدف از شبیه‌سازی این باشد که سلول‌های بنیادین تولید و بتوانیم به بافت‌ تمایز داد که در این صورت برای فرد در صورت الزام مورد هستفاده برنامه خواهد گرفت.

دالمن با بیان اینکه در پژوهشکده رویان موفقیت‌هایی در زمینه بارور شدن با حذف اسپرم صورت گرفته هست، بیان کرد: در حالت عادی فردی که به وجود می‌آید ماده ژنیتیک را نیمی از پدر و نیم دیگر را از مادر خود می‌گیرد اما در روش‌های تحقیقی که در پژوهشگاه رویان انجام داده‌ایم، ماده ژنتیکی مادر و پدر را حذف و با هستفاده از یکی از سلول‌های مادر که دارای ماده ژنتیک کامل هست، عمل باروری صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: مادر می‌تواند بدون نیاز به اسپرم مرد بارور شود اما این موضوع از نظر اخلاقی درست نیست و بیشتر بر روی حیوانات صورت می‌گیرد که به عموان نمونه می‌توان به بزغاله‌های شبیه‌سازی شده در پژوهشگاه رویان اشاره کرد البته در تلاش هستیم فاکتور ۹ انعقادی خون انسان را در شیر اونها، تعریف کنیم.

عضو گروه جنین شناسی پژوهشگاه رویان در پایان با بیان اینکه فاکتور ۹ انعقادی خون می‌تواند در درمان بیماران هموفیلی مؤثر باشد، خاطرنشان کرد: از این روش‌می‌توان برای تکثیر موجودات در حال انقراض هستفاده کر

37:

دیگه فکر کنم کافی باشه دلیل برای اثبات عقب مانده نبودن ایران
مدیران منو باید ببخشین که پست هایی خارج از موضوع زدم
ولی برای از خواب بیدار شدن بعضی از دوستان لازم بود

38:

اگر واقعا کار ایران باشه باعث خوشحالیه
دمشون گرم.

ممنون از هستارتر

محسن خیلی خوبه این تاپیک ها روحیه آدم رو بالا میبره
عزت ایران ،

39:

الله اکبر الله اکبر ولحزب الله الغالب والعاقبه للمتقین باری دیگر حزب خداوند قدرتنمایی میکند

40:

ايول ايوله ايول

41:

تشکر....

42:

اگر دوستان دوست دارن بگن تا هر اندازه که از دستم بر میاد از دستاوردهای ایران عزیزمون بذارم

43:

موشک شهاب 3 موشک با اقتدار ایرانی

نوشته شده توسط: علیرضا پاکزاد در شنبه 6 اسفند 1390

موشك شهاب 3 اولین موشك بالستیك میان برد ایران هست.

مدل اول این موشك كه با نام Shahab-3A شناخته میشود بردی برابر 1300 كیلومتر را دارست.

مدل بعدی این موشك كه با نام Shahab-3B شناخته میشود از كلاهكی سنگین تر بهره میگیرد و توانایی هدف برنامه دادن اهدافی در 2000 كیلومتری را داراست.

نوع اخر این موشك Shahab-3d نامیده می شود كه بردی بین 2200 تا 3000 كیلومتر را داراست.پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

44:

قایق موشک انداز ذوالفقار

نوشته شده توسط: حسین اکبری در یکشنبه 11 دی 1390


بسم الله الرحمن الرحیم


**قایق موشک انداز ذوالفقار**


قایق تندروی موشک انداز ذوالفقار یک قایق تندروی گشت دریایی هست که طراحی اون برای حمله سریع به دشمن صورت گرفته هست.


شناور موشک انداز ذوالفقار به موشک‌هاى کوثر در نسل قدیم و نصر1 در نسل جدید مجهز مى‌شوند.


کارایی مناسب، سرعت بالا،‌ مانور سریع و هزنیه کم در مقابل کارایی بالا از ویژگی‌های شناور ذوالفقار هست.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
بدنه این شناور برپايه هستانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده هست كه از پیشرفته‌ترین تجهیزات بومی مخابراتی، ‌ناوبری و الكترونیك برخوردار هست.


شناور ذوالفقار مدل جدیدی از شناورهای كلاس خود محسوب می‌شود كه با دارا بودن موشك‌های دریایی و سرعت مناسب قابلیت عملیات در شرایط مختلف دریایی را دارد.پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
ساخت تمامی اجزای شناورهای ذوالفقار همچون سیستم‌های رانش، شفت و پروانه و دیگر اجزاء در داخل کشور انجام میشود.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
نام شناور:قایق تندروی موشک انداز ذوالفقار
کشور سازنده:ایران
نهاد سازنده:وزارت دفاع و پشیبانی نیروهای مسلح
وضعیت خدمت:عملیاتی و در حال تولید انبوه
خدمه:2 تا 4 نفر
تسلیحات:موشک های کروز نصر 1 و کوثر

45:

**شناور تندروی راکت انداز سراج**

بدنه شناور سراج ۱، فایبرگلاس و به فرموده وزیر دفاع بدنه این شناور برپايه هستانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده هست.


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
این شناور مجهز به امکانات پیشرفته بومى مخابراتى و ناوبرى الکترونیکى هست.


این شناور از شناور های تندروی بلید رانر الگوبرداری شده هست که از سریعترین شناورهای جهان هست.این شناور قابلیت حمل راکت اندازهای دریایی 107 میلیمتری 11 لوله ای پایدار شده، رادار جستجوی دریایی با برد حدود 30 کیلومتر و تیربار 12.7 میلیمتری تبدیل نموده و در آینده به پرتابگرهای موشک و اژدر نیز تجهیز شده و در سال 90 به طور گسترده در خدمت واحدهای عملیاتی در تمام آب های جنوبی ایران برنامه می گیرد.پیشینه سرعت این قایق بیشتر از 70 نات(بیش از 130 کیلومتر بر ساعت) هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
طراحی کابین در این شناور به گونه‌ای هست که در سرعت بالا در داخل کابین، تغییرات ارتفاعی ناشی از حرکت بر روی آب و صدای چندانی احساس نمی‌شود.

همچنین در شرایط طوفانی دریا سرنشینان اون شدت امواج را احساس نخواهند کرد.
با تشکر مجدد از اساتید میلیتاری

46:

*موشک کروز دریایی قادر**
موشک قادر که به دست توانمند متخصصان ایرانی ساخته شده و دارای کلاهک 200 کیلویی هست و بیش از 200 كیلومتر برد دارد
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
وزیر دفاع در جمع خبرنگاران حوزه دولت در مورد ویژگی‌های این موشك‌ها فرمود: موشك‌های كروز' قادر' ضد ناوچه و ضد ناو هستند و می‌توانند ناوهای سنگین را غرق كنند.پس از رونمایی از این موشک برخی از رسانه‌های غربی مدعی شدند این موشک یک موشک خارجی هست که ایران تنها یک فروند از اون را در اختیار دارد و با فراخوان اخبار دروغ قصد داشتند این موفقیت بزرگ را تحت الشعاع برنامه دهند.


وی ادامه داد: امروز متخصصان زبده و کارآمد ساوقت صنایع هوا و فضا با تولید و تحویل انبوه موشک قادر، علاوه بر نشان دادن توانمندی‌های بالای خود در تامین نیازمندی‌های موشکی نیروهای مسلح کشورمان، یکبار دیگر غرض ورزی و دروغ بودن ادعای رسانه های غربی را اثبات کردند.


وزیر دفاع با بیان اینکه موشک قادر از نوع کروز دریایی هست، فراخوان نمود: این موشک با برد حدود 200 کیلومتر و قابلیت آماده سازی و واکنش سریع می‌تواند اهداف دریایی از جمله ناوچه‌ها و ناوهای جنگی و اهداف ساحلی دشمن را منهدم کند.


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
سردار وحیدی، پرواز در ارتفاع پایین، قابلیت تخریب بالا، وزن کم، دقت عمل در انهدام اهداف مورد نظر را از ویژگی های موشک قادر برشمرد.


وزیر دفاع اضافه کرد: موشک قادر قابلیت شلیک از ساحل و از روی شناور با کلاس‌های گوناگون را دارد و با تجهیز نیروی دریایی سپاه و ارتش به این موشک پیشرفته توان عملیاتی این نیرو به نحو قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
با تشکر از اساتید محترم میلیتاری

47:

امروزئ هلکوپتر نقش بسیار مهمی در پشتیبانی نیروهای زمینی ایفا میکنه و(برای زدن تانکها پیادها ضره پوشها مقرها وخیلی چیزهای دیگه رو هم می تونه هدف برنامه بده)حتی برای جابجایی سریع نیروها و ادوات اونها هم مورد هستفاده برنامه میگیره! ولی فکر نکنم هلکوپترهای غربی(که قوی ترین هلکوپترهای جهان هستن)بتونن اصلا وارد خاک ما بشن موضوع این قسمت همینه که اگه وارد بشن چی میشه!
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
اگه می خواهی بدونی چی مشه روی ادامه مطلب بکیلیک 1


عمده ترین سلاح در حوزه سامانه های پدافند هوایی زمین پایه، موشک های زمین به هوا می باشند.

برای درگیری در فاصله های بیش از چند کیلومتر، موشک های زمین به هوا به سرعت جایگزین توپ های ضدهوایی می شوند.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
موشک های دوش پرتاب
کوتاه بردترین و جمع و جور ترین سامانه دفاع هوایی موشکی، موشک های دوش پرتاب هستند.

این موشک ها قابل حمل توسط یک نفر بوده و به همین دلیل اونها را می توان در همه جا یافت.

چند نمونه از این موشک ها در کشور وجود دارد که مهمترین اونها موشک های میثاق هستند.


موشک سطح به هوای هستینگر ساخت آمریکا و سام-7 ساخت شوروی اولین نمونه از این موشک ها بودند که در وقت جنگ تحمیلی در اختیار رزمندگان اسلام بوده و به کار گرفته شدند.

هستینگر آمریکایی به تعداد محدودی وارد کشور شده و علیه بالگردهای خود آمریکایی ها در خلیج همیشه فارس با موفقیت به کار گرفته شد.

سام-7 نیز هم بوسیله عراق و هم بوسیه ایران مورد هستفاده برنامه گرفته و موفقیت هایی نیز کسب کرد.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
میثاق1 موشکی با طول یک و نیم متر، دارای کمینه برد 500 متر و بیشینه برد 5000 متر، توان درگیری با اهداف در سقف پروازی 4000 متر و کمینه 30 متر هست.

سرعت این موشک بالغ بر 600 متر بر ثانیه و جرم اون نزدیک به یازده کیلرگرم هست که 1.42 کیلوگرم اون را سرجنگی تشکیل داده و جرم موشک با پرتابگر که نفر باید اون را تحمل کند حدود 17 کیلوگرم هست.


با توجه به ویژگیهای پرتابگر، عمر انبارداری این موشک بالا بوده، دستور العمل پرتاب ساده و نرخ شلیک بالایی داشته و در دمای منفی40 تا مثبت60 درجه سانتیگراد قابل هستفاده هست.

سامانه هدایت خودکار امکان شلیک کن و فراموش کن را فراهم کرده و به کاربر اجازه می دهد سریعاً موضع پرتاب را ترک کرده و از خطر آسیب دیدن از سوی دشمن کاسته شود.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
حسگر این موشک از نوع فروسرخ پیشرفته بوده و به اون توانایی حمله به هدف از تمام زوایا را می دهد بدین ترتیب این موشک توان درگیری با اهداف نزدیک شونده را نیز دارد.


این موشک برای دفاع از پیاده نظام و تأسیسات در صحنه نبرد سلاح مناسبی هست و حمل اون روی موتور سیکلت، خودروها نظامی، بالگردها، قایق های تندرو و زیردریایی ممکن هست.

همچنین پرتابگر دوتایی اون بر روی خودروی وانت در کشور توسعه بافته هست.

برخی کشورها نیز مجموعه های 6 تایی از این نوع موشکها را بر روی شناورهای دریایی بکارگرفته اند که می تواند در ایران نیز مورد الگوبرداری برنامه بگیرد.


شبکه گسترده دیدبانهای مرزی در کشورمان علاوه بر امکانات اپتیکی و سامانه های مخابراتی برای انتقال اطلاعات، به موشک های دوش پرتاب نیز مسلح هستند تا در صورت لزوم اقدام به درگیری با اهداف بنمایند.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

48:

یکی دیگر از موشکهای توپخانه ای معروف کشور عزیز ما موشک توپخانه ای زلزال هست.البته این موشک 3 سری دارد.
برای اشنایی بیشتر با این موشک جالب لطفا روی ادامه مطلب (پایین صفحه)بکیلیک...پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
موشک زلزال ۲ یک موشک غیر هدایت شونده توپخانه‌ای ساخت ایران هست.

این موشک ۶۱۰ میلی‌متری، می تواند کلاهکی جنگی به جرم ۶۰۰ کیلوگرم را حدود ۲۱۰ کیلومتر (۱۳۰ مایل) با خود حمل کند.

گمان می‌رود که پایه این موشک، موشک فراگ-۷ شوروی باشد.

تولید و توسعه این موشک از سال ۱۳۶۹ آغاز شده هست.

در آگوست سال ۲۰۰۶ میلادی، فراخوان نمودند که ایران، حزب‌الله لبنان را به موشک زلزال ۲ مجهز کرده هست.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

49:

جنگنده اذرخش و یا به اسم غربی (اف 5 -ای-ار)
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
آذَرَخش نام دومین هواپیمای جنگنده ای هست که بوسیله کشور ما ساخته شده و برای ما افتخار اورده.
این جنگنده که به روش مهندسی معکوس بر روی جنگنده بمب‌افکن اف-۵ ساخته و در ۱۵ مرداد ١٣٨۶ در شاهین‌شهر اصفهان آزمایش شده‌است.
جنگنده آذرخش حدودا ۱۵٪ بزرگ‌تر از F-5E هست و از موتورهای RD-۳۳ که از موتور F5 نیرومندتر هست نیرو می‌گیرد.

50:

نمونه ای از این موتورها با هستتار بیابانی و آر-پی-جی-29 و برخوردار از تورهای هستتار چند طیفی رونمایی شده هست.

راکت انداز آر-پی-جی-29 که امروزه در داخل کشور ساخته می شود، دارای قابلیت شلیک در شب و روز علیه اهداف زرهی، سنگرها و هستحکامات دشمن هست و قدرت بالای این سلاح در جنگ های اخیر و علیه بهترین تانک های غربی اثبات شده هست.

، موتورهای چهار چرخ ATV-500 که پیش از این و در نقل به معرفی اونها پرداخته بودیم در مراسم دانش آموختگي دانشجايشانان افسري دانشگاه امام حسين(ع) با حضور رهبر معظم انقلاب در رژه کوتاهی حضور یافتند.

اونچه قابل توجه بود تنوع تجهیزاتی بود که امکان اجرای طیف وسیعی از عملیات ها را با بهره گیری از خصوصیات تاکتیکی این موتورها ممکن می ساخت.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

این موتورها ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هست که با تولید انبوه در اختیار یگان های عملیاتی ارتش و سپاه برنامه گرفته هست.

ATVها ابتدا با حضور پرتعداد در رژه 29 فرورین سال 89 به طور عمومی در معرض دید برنامه گرفتند و از اون پس پای ثابت رژه های شهرستان تهران و سایر شهرستان ها شدند به طوریکه در رژه 31 شهریور در اکثر هستان ها به تعداد زیاد حضور داشتند.

این وسیله به دلیل برخورداری قدرت تحرک بالا، پایداری حرکتی خوب و توانایی مناسب حمل بار در راهبردهای جدید نیروهای مسلح مورد توجه برنامه گرفته و در رزمایش ها نیز حضور یافته هست.

ای-تی-وی برای درگیری های سبک و نیمه سنگین توأم با جابجایی سریع، خصوصاً در مناطق صعب العبور بسیار مناسب هست.

از این رو با ایجاد آرایش های تسلیحاتی مختلف جدید متناسب با مأموریت های متنوع زمینی این وسیله جای خود را بیش از پیش تثبیت نموده هست.

دست کم 9 آرایش مختلف سلاح روی ای-تی-وی های حاضر در دانشگاه امام حسین(ع) دیده می شود.

نمونه مسقف، دارای انواع تجهیزات مخابراتی و یک تیربار PKM در جلو که برای اموری چون ارتباطات با مراکز فرماندهی و هماهنگی واحدهای عملیاتی در خط مقدم قابل به کارگیری هست.

تیربار PKM با نرخ آتش 650 تیر بر دقیقه به برد مؤثر 1500 و برد نهایی 3800 متر رسیده و 7.9 کیلوگرم جرم دارد.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

نمونه مجهز به نارنجک انداز خودکار 30 میلیمتری رو به عقب و یک تیربار دوشکا رو به جلو؛ این نارنجک اندازها 12 کیلوگرم جرم، برد 1000 تا 1730 متر و نرخ آتش 50 تا 420 شلیک در دقیقه(7 شلیک در ثانیه) بسته به شرایط انتخاب شده دارند.

دوشکا هم که یکی از شناخته شده و قدرتمندترین تسلیحات پشتیبانی نیمه سنگین به حساب می آید دارای کالیبر 12.7 میلیمتر و قابلیت اجرای آتش علیه نفرات، خودروها و اهداف هوایی کم سرعت هست.این سلاح 32.3 کیلوگرمی نرخ آتش 600 تیر بر دقیقه، برد مؤثر 3300 متر علیه اهداف زمینی، 1600 علیه اهداف هوایی و 800 متر علیه اهداف زرهی سبک دارد.

برد نهایی اون نیز به 7000 متر رسیده و بکارگیری گلوله های انفجاری تأثیری دوچندان به اون می دهد.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل


این دو سلاح برد و نرخ آتش مناسبی برای اجرای آتش پشتیبانی نیمه سنگین و تهاجم علیه نفرات، سنگرها و خودروهای دشمن در یک منطقه محدود دارند که در ترکیب با تحرک بالای ATV علاوه بر کاهش آسیب پذیری خود وسیله می تواند منطقه بزرگتری را نیز تحت پوشش برنامه دهد.

این نمونه را می توان با هدف اجرای آتش علیه اهداف نسبتآً محافظت شده دانست.

نمونه مجهز به تیربار PKT کالیبر 7.62 و پرتابگر موشک ضدتانک توفان؛ موشک ضد تانک توفان که در نسل های مختلف با قابلیت های اضافه کرده شده در کشور ساخته شده اند.

از جمله موشک توفان-5 با سرجنگی چند مرحله و قابلیت نفوذ بهتر در عمق زره.

همچنین نیز که از روی توفان ساخته شده از همین پرتابگر قابل شلیک هست.

این نمونه دارای مأموریت تخصصی ضدزره هست.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

نوع توفان-2 با سرجنگی دو مرحله ای دارای جرم 19.1 کیلوگرم هست که 4.1 اون مربوط به مواد منفجره هست.

میزان نفوذ اون در زره بیش از 750 میلیمتر، برد اون 70 متر تا 3850 هست.

احتمال اصابت اون به هدف 95 % هست که میزان بالایی هست.

نرخ شلیک اون به طور معمول 2 تا 3 شلیک در دقیقه هست که البته بسته به مهارت نفرات بیشتر هم می تواند باشد.

موشک های ذخیره برای بارگذاری و شلیک مجدد نیز روی این ATV دیده می شود.

سامانه ضدتانک توفان قابلیت شلیک در روز و شب را دارد.

تیربار PKT نیز 10.5 کیلوگرم جرم، برد مؤثر 1500 متر و برد نهایی 4000 متر و نرخ آتش 700 تا 800 گلوله بر دقیقه دارد.

تیربار در این وسیله برای برقراری حفاظت در برابر نیروی های دشمن مفید هست تا موقعيت برای بارگذاری مجدد موشک انداز فراهم شود.

البته این تیربار قابلیت هستفاده محدود علیه اهداف هوایی را نیز دارد.

نمونه مجهز به راکت انداز اس-پی-جی-9؛ این راکت انداز که کالیبر پرتابه اون 73میلیمتر هست قابلیت ضد نفر و ضد زره داشته و به صورت بومی در کشور تولید می شود.

برد گلوله ضدتانک اون 1300 متر با نفوذ تا 400 میلیمتر، برد راکت ضد نفر اون 4500 متر و نرخ آتش اون تا 4 شلیک بر دقیقه هست.

جرم این سلاح کمتر از 50 کیلوگرم بوده و قابلیت هستفاده از دوربین های دید در شب نیز برای اون وجود دارد.

اس-پی-جی-9 از جمله سلاح های بدون عقب نشینی هست، از اینرو هستفاده از اون روی ATV مشکلی به وجود نمی آورد.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

به نقل مشرق، نمونه دارای پرتابگر چهارتایی راکت 107 میلیمتری و یک تیربار PKM رو به جلو؛ راکت های 107 میلیمتری حاصب که از روی مینی کاتیوشاها ساخته شده اند 18.9 کیلوگرم جرم، 600 تا 8500 متر برد دارند.

جرم پرتابگر چهار تایی دست کم 70 کیلوگرم هست که با چهار راکت به حدود 145 کیلوگرم می رسد.

بنابراین به نظر می رسد از نظر وزنی این ATV حامل سنگین ترین تجهیزات هست خصوصاً تعدادی راکت ذخیره برای شلیک مجدد نیز در اون وجود دارد.این سلاح برد و قدرت تخریب مناسبی در برابر اهداف غیر محافظت شده دشمن و پوشش یک منطقه کوچک دارد و حتی نمونه های تک لوله اون نیز برای کاربردهای زمینی ساخته شده هست.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
.

یک نمونه دارای پرتابگر دوتایی از همین راکت انداز در پهلوها و یک تیربار PKT رو به جلو و تجهیزاتی که زیر تور هستتار چندطیفی برنامه گرفته در بین نمونه های مختلف به چشم می خورد.

نحوه هستبرنامه این راکت انداز با زاویه بسیار کم بالای افق به نحوی هست که به نظر می رسد برای شلیک مستقیم مورد هستفاده برنامه خواهد گرفت نه شلیک منحنی مانند راکت انداز چهارتایی.

چنین چیدمانی برای مواردی چون اسکورت و یا گشت های شناسایی رزمی می تواند مفید باشد.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
.

یک ATV دیگر نیز با ماهیت ضد زره در بین نمونه های نمایش داده شده وجود داشت که دارای چهار پرتابگر موشک آی-رعد-تی و یک تیر بار PKM رو به جلو بود.

این موشک ها که دارای سرجنگی دو مرحه ای برای نفوذ به زره های واکنشی هستند در پرتابگرهای تکی روی یک سازه میله ای نصب شده اند بطوریکه دو موشک در بالا و دو موشک در پهلوهای این سازه برنامه گرفته اند.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

هر یک از این موشک ها بالغ بر 11.7 کیلوگرم جرم داشته و برد اون بین 400 تا 3000 متر و میزان نفوذ اون در زره ها بیش از 400 میلیمتر هست.

این موشک 0.98 متری دارای هدایت نیمه اتوماتیک فرمان به خطر دید همچون موشک توفان بوده و بیشترین مدت پرواز اون 27 ثانیه عنوان شده هست.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل


نمونه ای از ATVها با هستتار جنگلی خود وسیله و نفرات حامل یک نفر تک تیرانداز که صیاد نامیده شده سلاحی دوربرد با کالیبر 12.7 میلیمتر هست.

این تفنگ قدرتمند دارای برد تخمینی بیش از 1000 متر هست و به عنوان اسلحه ای برای اصابت دقیق و با قدرت تخریب و تأثیرگذاری بالا روی اهداف شناخته می شود.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

همچنین یک نمونه از این موتورها با هستتار بیابانی و و برخوردار از تورهای هستتار چند طیفی وجود داشت.

راکت انداز آر-پی-جی-29 که امروزه در داخل کشور ساخته می شود، دارای قابلیت شلیک در شب و روز علیه اهداف زرهی، سنگرها و هستحکامات دشمن هست.

قدرت بالای این سلاح در جنگ های اخیر و علیه بهترین تانک های غربی اثبات شده هست و بکارگیری اون روی ATV باعث ایجاد یک واحد رزمی مهلک علیه یگان های زرهی دشمن می شود.

مجموعه تسلیحات مشاهده شده روی این موتورها طیف نسبتاً کاملی از تجهیزات تدافعی و تهاجمی برای پشتیبانی از نفرات در همان خط مقدم درگیری را نشان می دهد.

خصوصاً ماهیت تخصصی برخی از این تجهیزات نشان دهنده رویکرد فرماندهان به هستفاده از تمامی امکانات برای رویایی با تهدیدات مختلف به قوی ترین وجه ممکن را دارد.هر چند در تصاویر منتشر شده جای موشک های سطح به هوای دوش پرتاب خالی بود اما ATVها توانایی بالقوه به کارگیری پرتابگرهای چند تایی این موشک ها را دارند.

سلاحی که وجود اون در مناطق حضور تعداد زیادی از نفرات و ادوات شاید به اندازه تجهیزات مخابراتی لازم باشد.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

البته با توجه به اینکه رویکرد انتشار این تصاویر تخصصی نبوده شاید دوش پرتاب ها روی موتورهای انتهایی وجود داشته اند و تصویر اونها برای انتشار انتخاب نشده هست.

بعلاوه همانطور که اشاره کردیم پرتابگر توفان قابلیت شلیک موشک ضد بالگرد قائم در صورت وجود سامانه هدفگیری و هدایت مربوطه را دارد.

توانایی ATVها در حرکت راحت و مطمئن در مناطق مختلف از کوهستان گرفته تا صحرا و جنگل، حمل و نقل هوایی راحت تعداد قابل توجهی از اونها در هواپیماهای ترابری (که در نقل قبلی به اون پرداختیم) کارایی این ادوات را بسیار بیشتر کرده و اثرگذاری تعداد کمی از این وسائل را در نبرد با دشمن پرتعداد با بهبود بقاپذیری رزمی بسیار بیشتر می نماید.

51:

انشاالله اگر خدا عمری داد در آینده بیشتر براتون از این مطالب میذارم

52:

مرسی.

جالب بود

53:سلام خیلی خوشحال میشیم توضیحی بدین..ممنون

54:

به عمل کار برآيد به سخنراني نيست = به خرد کار برآيد به پريشاني نيست

55:

با سلام

ببخشيد من فقط پستهاي اوليه رو خوندم و اين جواب هم براي اونو

بابا فرمودن جهان سومي هستيم نه ديگه تا اينقدر يه هواپيماي بي سرنشين نتونيم درست كنيم
ساخت هواپيما كار خيلي پيچيده اي نيست البته زود صداي همه در نياد مدلهاي جت رو نميگم مدل معمولي ملخدار اونو عرض ميكنم
نيرايشان هوايي هم كه يك نمونه صد در صد ايراني اونو اگه اشتباه نكنم به اسم پرستو يه همچين چيزي بود درست كرد
حالا بهپاد كه همين جا بگم اين لغت كه فرهنگستان انتخاب كرده هيچ نقطه مشترك و معنايي براش نمي بينم و بهتره همون هواپيماي بدون سرنشين عنوان بشه كه اقلا يه ذهنيتي خواننده و شنونده پيدابكنه نسبت بهش....ميفرمودم هواپيماي بدون سرنشين كه ديگه خيلي راحت تره و همون هواپيماي مدل راديو كنترلي هستند فقط كمي بزرگتر و با موتورهاي قايشانتر تا بتونن تجهيزات بيشتر و سوخت بيشتري براي برد بيشتري بهمراه داشته باشند
هر كي ميگي نميتونيم رو دست همه بچه هاي سايت تمام مخارجش رو بده خودم يكي براش ميسازم.
همه جوونها(مطلقا خودم رو نميگم سو تعبير نشه)مثل خيلي از ديگر جوونها كه صبح تا شب فكر....هستند و چيزي به نام علم و دانش و تكنولوژي تو فرهنگ لغتشون پيدا نميشه نيستند و نميگم در رده هاي خيلي بالا ولي در حد مطلوب و قابل قبول تو همه زمينه ها كار ميكنن آلان هم كه ديگه اينترنت يه درياي بيكران اطلاعات در هر زمينه فراهم كرده زمون ما مي خواستيم يه فرستنده راديايشاني ساده درست كنيم مكافات بود پيدا كردن يه كريستال كه آلان تو قوطي پيچ و مهره هر الكترونيك كاري صد تا ازش ريخته(قسم نميخورم ولي باور كنيد خودم شخصا براي يه كريستال 27 مگاهرتز از غرب كشور بلند شدم شيراز كه اون موقع مركز الكترونيك ايران بود 38 ساعت تو اتوبوس بودم فقط براي يه كريستال ساده دوستاني كه الكترونيك كار كردن قبلا ميدونن تازه جرات هم نداشتي جايي عنوان كني و با ترس و لرز از كسي بايد مي پرسيدي)

56:

[....]

با سلام
[...]

فقط دليلم از اين جواب دفاع از عزيزاني خيلي اندكي هست با همه بدبختيها و سختي ها و مشكلات هنوز عرق ملي شون برتر از هر سياست و نظام و و اين حرفها هست و فقط كشورشون براشون مهمه كسايي كه براحتي ميتونن مثل آب خوردن برن اونور مرزها و بهترين و رايشانايي ترين زندگي ها رو داشته باشن [....]
اين هواپيماي بدون سرنشين با اوني كه عالي نوع آميريكايي و اسرائيلي اونو(اسرائيل تمام علمش فقط پول و ثروته هر چي داره با پول داره ميخره يهودي ها فقط پول در آوردن رو بلندن نه علم و دانش-حالا هر كي منو بشناسه اين حرفم رو بشنوه خنده اش ميگيره ولي اونايي كه واقعا بشناسن ميدونن چي ميگم)ماهواره اي كنترل ميشه اين مدل مدليه كه اونطوري نيست و سيستم دريافت و ارسال تصايشانر و اطلاعات اونلاين نداره بتوني از ديد خود هواپيمال همه چيز رو ببيني كه براي آشنايي عزيزان يه عكس از اون مدلها رو ميذارم.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
شناسايي رو با عكسبرداري انجام ميده و واضحه كه بايد بعدا با ديدن عكسها به اطلاعاتي كه كسب كرده پي برد يكي از مهمترين وظايفي كه اين هواپيماهاي بي سرنشين انجام ميدن همينيه كه ازش تو لبنان هستفاده كردن و اونم پيدا كردن نقاط كور رادار دشمن و سيستم پدافند هوايي اونه كه فوق العاده ارزشمنده حالا اگه حداقل كمي كار كرده باشي الكترونيك بايد گرفته باشي پس اون حرفهاي بقيه رو ول كن.....
و در آخر همه اونايي كه منو ميشناسن ميدونن من هيچ دل خوشي از اين وضعيت حال حاضر ندارم و خيلي بهش هم گير ميدم و اشكالاتش رو كه زياد هم هست ميگم ولي باز اونايي كه ميشناسنم ميدونن به هيچ قيمتي كوچكترين پايي رو حق نميذارم و حرف حق اين وسط اينه درسته خيلي مشكل و ايراد بزرگ اقتصادي و سياسي و غيره داريم ولي نمي توان منكر پيشرفتهايي تو بخصوص زمينه نظامي كشور شد تو زمينه نظامي سرمايه گذاري زيادي شده و داريم كم كم جلو ميريم خانم محترم...-جهان اولي نيستيم خودمون ميدونيم من امام خميني يه حرفش رو خيلي دوست دارم (حالا يه برچسب ديگه بهم نجسبونين) اونم اين بود كه فرمود اگه آمريكا چيزي رو از صفر شروع كرده شما بايد اونو از زير صفر شروع كنيد ما هم فعلا داريم از زير صفر شروع مي كنيم و هنوز به صفر هم نرسيديم ولي مي رسيم.....
فرمودم كه من هيچ وقت حق رو پايمال نميكنم حرفتون رو قبول دارم ما تو ساخت خود قطعات الكترونيك حيلي خيلي عقب هستيم ولي اين باعث نميشه چون خودمون نميتونيم خود قطعه رو بسازيم از بقيه كار عقب بمونيم و آلان تو قسمت طراحي الكترونيك پيشرفتهاي خوبي اتفاق افتاده و دوستان عزيز بدونن اين يه قانونه هميشه صنايع و تكنولوژي بكار رفته تو صنعغت نظامي هميشه چندين سال جلوتر از زمنان خودشه و هر دانشي اول تو صنعت نظامي بكار گرفته ميشه و بعد ها عمومي ميشه و همينطور اطلاعات نظامي خيلي محرمانه تر از اونيه كه حتي يه نظامي رده متوسط هم بهش دسترسي داشته باشه و هيچ وقت كشوري نمياد همه داشته هاش رو يه دفعه لو بده و همه تواناييش رو نشون بده جنگ با همه بدبختي هلش مخصوصا واسه ما مرزنشينها يه خوبي داشت درسها و نكات خيلي مهمي برامون به ارمغان آورد و مطمئن باشيد درسته خيلي مشكلات داريم ولي حداقل تو صنعت نظامي خوب داريم جلو ميريم
و شما بظاهر همكار همين اسم منو يه سرچي بزن تو گوگل و برو چند تا مطالب منو تو سايتهاي تخصصي بخون اونوقت ميفهمي منم يه ذره دود قبع و بخار اسيد خوردم موفق باشي داشت يادم ميرفت اينو هم ميخواستم بگم وقتي شركت گرومن هواپيماي اف-14 رو ساخت به كامپيوتر پرنده شهرت پيدا كرد در سال 1969 كه اولين پروازش رو انجام داد اگه درست خاطرم مونده باشه كه تو سال 1354 به ايران تحايشانل شد اولين اونا كه تو فرودگاه مهر آباد زمين نشست و طي مراسمي به نيرايشان هوايي ايران تحايشانل داده شد ميفرمودم اين هواپيما بقدري پيشرفته بود ميتونست 24 هدف پرنده رو رديابي و زير نظر بگيره و با موشكهاي شركت هيوز يعني موشك افسانه اي فونيكس به 6 تاي اونا در اون واحد حمله كنه و سيستمش طوري بود كه شليك كن و فراموش كن موشكها شليك شدن ديگه خلبان مجبور نبود رايشان يه هدف قفل كنه و تا برخورد موشك به هدف استقامت كنه چه بسا هواپيما بزمين مي نشست در حالي كه موشك هنوز داشت بسمت هدف ميرفت كه با برد زيادش 160 كيلومتر معركه بود اينا رو همه فرمودم اينو بگم كه همه اين كارايي ها فكر مي كني با چه سخت افزاري ميسر گشت كه اگه به جوون امروزي بگي موبايل دستش قدرت پردازشي كه پروسسورش يا پردازشگر اصلي اون داره چند برابر اين سيستميه كه اگه درست مونده باشه خاطرم از ميكروپروسسور 8086 كه ميدوني چيه هستفاده ميكرد كه اتفاقا يه عكس هم ازش دارم كه اينا يه چيز رو ثابت ميكنه در هر زمينه اي خلاقيت و تفكر و بكارگيري درست از يك وسيله و بكار بردن كمي قوه ابتكار ميتونه كارايي خيلي بالايي براش فراهم بياره حتما لازم نيست از پيشرفته ترين سيستمها براي دستيابي به نتيجه اي دلخواه هستفاده كرد گاهي ميشه با يه چيز خيلي پيش پا افتاده هم با روش ديگه اي كاري مشابه اونكار اصلي انجام داد هر چند به خوبي و دقت اون نرسه ولي از هيچي خيلي بهتره كاري كه عزيزان و متخصصان وزارت دفاع تا حدودي انجام ميدن

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل


كه بذاريد براي حرفهاي بالا يه مثال خوب بيارم بهتر متوجه بشين....
يكي از كارهاي خيلي عالي عزيزان وزارت دفاع و نيرايشان هوايي ابتكار خيلي جالب توجه هستفاده از موشك زمين به هواي هاوك به جاي موشك اصلي اون فونيكس هست.

نصب يك موشك زمين به هوا كه از رايشان سايتهاي موشكي شليك ميشه و بردن اون و نصبش رايشان هواپيما واقعا خيلي خيلي پيچيده و مشكله تطابق پالسهاي اطلاعاتي رادار به موشك و بالعكس سازگار كردن نرم افزارهاشون با هم و صد مشكل تكنيكي ديگه وجود داره كه در اين زمينه آمريكا بگذريم كه براش قابل فهم نيست چطور سپس اين همه سال اين هواپيما باز ميتونه پرواز كنه انگشت بدهن اينكار آخري شده آمريكا پيش بيني كرده بود نهايتا يكي دو سال اول جنگ ديگه ايران اف-14 براي پرواز نداره ولي هنوزم داره ميپره

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

57:

بعضیا به جای اثبات به فرموده خودشون ناتوانی ایران و زیر سوال بردنش راهکار ارائه بدن ببینیم چی تو چنته داره وگرنه هی من بگم این ال و این بل!

برنامه نیست ایران هرکاری کرد بیاد زودی خبرشو به شماها بده!

+لیاقت میخواد که یه کشوری با پهباد مورد تجاوز اطلاعاتی برنامه بگیره مثل ایران که از طریق پهباد فوق مدرنrq170 خاکش مورد تجاوز برنامه گرفت که با یاری خدا قلم دستشون خرد شد که هیچ رسوا هم شدن با اون دانش کنترل بسیار پیشرفته شون!

اینجا اثبات میشه که رژیم صهویونیستی لیاقت همچین تعرضی رو هم نداره چون به قول شماها با هواپیمای سمپاشی ملخدار سرزمینش مورد حمله برنامه میگیره و با همین هواپیما از (به قول خودشون) گنبد آهنینشون عبور میشه که هیچ حتی تا 10 کیلومتری تاسیسات مرکزی هستیشون جلو میره!

حالا شما بجای این هواپیمای سم پاشی یه هواپیمای نه خیلی مدرن بلکه f5 رو در نظر بگیرید با خلبان که جای اون بود/اونوقت فکرشو بکنین به چه راحتی میشه این یاغی های انسان نمارو نابود کرد!

فقط مشکل ما حرفه ...

حرف و حرف...ما ادعا نداریم...

ولی اونایی که ادعا داشتن همه دیدن چطوری پوزشون به زمین خورد...جتی خودشونم باهم درگیرن

واقعا متاسفم برای ایرانی که افرادی توش هستن که نام ایرانی رو بر روی خودشون یدک میکشن وقتی جرئه تعصبی هم در وجودشون نیست...جرات میخواد هیچی نداشته باشی و فقط از خاک فقط از خاک کشورت با جونت دفاع کنی وگرنه تخریب و زیر سوال بردنو همه بلدن...

کاش یه روزی به خود بیان...

روزی که دیر نشده باشه...

کاش...چ

همین

58:

در جواب يه پستت يه جواب خيلي مفصل به همه چيزهايي كه فرموده بودي نوشته بودم موقع ارسال متوجه نبودم ديسكانكت شدم و ارسال رو زدم ارسال نشد طبعا و ديگه كانكت شدم از دست رفته بود
ولي به قول شما زبون هم رو نمي فهميم بهتره تمومش كنيم بي خودي رو اعصاب همديگه نريم
جهت اطلاعتون آقاي ابطحي عزيز هم هنوز تشريف دارن....
موفق باشيد

59:

خوب این چیز طبیعی هست درون نت نمیشه دوست رو از دشمن در ظاهر تشخیص داد
ولی تا لب باز کنه چرا

60:

روزی مردانی از پارس خواهند آمد و زمین را دگرگون خواهند کرد

61:

نکتته جالب این هست که بر پایه فرمایش سید حسن نصرالله این پهپاد نه توسط رادارها که توسط یک دیده بان انسانی شناسائی شد ؛ احتمالاً اگر این فرد شانسی نمی دید تا درب اتاق خواب نتانیاهو می رفت !


62:

شاید این اتفاق می افتاد

63:

سلام عزیز
به فرموده ایشان قبلا چندین بار این عملیات انجام شده هست
و الان به واسطه نیازی که بود تا همه بدانند که حزب الله و ایران چه قدرتی دارند .پهپاد به قدری پایین آمده تا دیده شود وگر نه سطح پرواز این پهپاد ها بسیار بالا هست

64:

فقط امیدوارم با اینا نخوان Rambo بازی دربیارن.
چون طبق تجربه ای که با شبیه سازهای نظامی دارم (یه بازی رایانه ای که اونلاین هم بازی میکنم و Base یک شبیه ساز نظامی نظامیان آمریکا هم هست)، آخر و عاقبت خوبی نداره.
هیچ محافظتی برای سرنشینان بیچاره این وسایل دیده نمیشه.

حداقل دربرابر گلوله تفنگ های پیاده نظام.
اما اگر بخواد فقط بعنوان وسیلهء منتقل نمايندهء سریع هستفاده بشه و بعد بصورت کمین و دفاع ثابت و اینها هستفاده بشه احتمالا میتونه مفید باشه.

ولی در وسط میدان جنگ وسیلهء فوق العاده خطرناکی برای سرنشیان خودش میتونه باشه.

گذشته از اینکه خودش هم احتمالا با کوچکترین ترکش و انفجاری دچار مشکل میشه یا کلا از کار میفته.


65:

جنگ فقط توی بازیهای رایانه ای یا موقعی که از دشمن خیلی برتر هستیم جذابه.
غیر از این جنگ واقعا اون چیزی نیست که خیلی ها شاید فکر کنن یا نوجوان ها با دیدن سلاحهای نظامی هیجان زده بشن.
خیلی وقتها حتی با اشتباه (یا حتی عمدا) یا دیوانگی و ترس خودی ها دخل آدم میاد.

و همچنین اشتباهات و دیوانگی های خود آدم.
کلا هم سراسر شانسه و مرگ و رنج و نقص عضو و بدبختی.

تخریب و هدر دادن و از بین رفتن.
تا میشه باید از جنگ پرهیز کرد.
دشمن اگر قدرتمند باشه که دیگه هیچ.

واقعا جز خون و خون ریزی و هرج و مرج و دیوانگی چیزی نیست.
البته من منکر جنگهای مقدس و شهادت و این حرفا نیستم.

اما بنظر من اونا مال هرکس و هروقت و هرچیزی نیست.


66:

والا این حرفی که میزنی زیاد با شواهد و اسناد تاریخی جور درنمیاد.
از کجا آوردی این حرف رو؟
چون چیزی که بنده تاحالا فهمیدم بعکس بوده.
دانشمندان بزرگ بسیاری بین یهودیان بودن.

نمونهء معروفش هم انیشتین.

بجز انیشتین هم زیاد بوده و هست، حالا بالاتر و پایینترش رو کاری نداریم، نسبت به بقیهء جهان فرض میکنیم، و اینها فقط مورد شناخت عمومی نیستن اکثرا، نه اینکه نباشن.
و الان هم مثلا بنده در رشته و تحقیقات خودم دانشمندان و کارهای برجسته و مهمی از یهودیان دیدم (بیشتر در زمینهء علم رمزنگاری) که خیلی از اونا هم در اسرائیل هستن.
حالا خود و کلیت اسرائیل رو کاری ندارم البته.

بله حتما خیلی چیزها میخره و طبیعتا ازش حمایت زیادی میشه بخصوص توسط آمریکا.
طبیعتا هم نمیشه یا بسیار دشواره و عاقلانه و بهینه نیست که با اون جمعیت و وسعت محدود همه کاری رو خودشون انجام بدن و از صفر هم شروع بکنن.

هیچ دلیلی نداره این کار.

حتی برای ما هم لزوما دلیلی نداره و شاید ممکن و معقول نباشه.
اونی که توی کار باشه میدونه علم و فناوری چقدر وسیع و پیچیده و حجیمه و روش و نگرش صحیح و هوشمندانه درموردش چیه.

یک عده هیچی حالیشون نیست و فقط حرف میزنن و شعار میدن و توی تصورات خودشون زندگی میکنن، نه در واقعیت و حقیقت.


67:

چقدر ما بدبختيم كه درآمد و سرمايه مملكتمون بايد جاي ديگه خرج بشه

68:

چرا اینجوری فکر میکنین
ایران داره با حد اقل هزینه جنگ رو توی کشورهای دیگه مدیریت میکنه بجای اینکه توی کشور خودش جنگ باشه و پیامدهای اون
شما میدونین اگر فلسطین و سوریه شکست بخورن بدون شک کشور بعدی که بهش حمله میشه ایران هست
اتفاقا این از فکر و سیاست بالای ایرانی هست

69:

vaghean baese eftekhare ke dobare vahshate amrika va esraiil az iran bishtaro bishtar shod

70:با سلام

هيچ وقت اينو درك نكردم كه چرا بعضي ها فارسي رو انگليسي تايپ ميكنن
خيلي برام علامت سوال بزرگيه كه هيچ جوابي هم براش نداشتم
عزيز من اگه بلد نيستيد چطوري فارسي بايد تايپ كرد بپرسيد اشكال نداره
بعضي ها فكر ميكنن كلاس داره(منظورم با اين عزيز نيست) كلاس اونه كه انگليسي بتوني صحبت كني نه كلمات رو صرفا انگليسي تايپ كرد

71:

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

72:

همون فرمایش هم هست برای شما گریک جان که دلت خوش باشه...

به فرموده سيدحسن نصرالله اين پهپاد توانست از سامانه دفاع موشكي «گنبد آهنين» كه در سرتاسر مرز نوار غزه مستقر شده بدون شناسايي عبور كند.
ايشان همينطور تأكيد كرد، اين پهپاد توانست خود را تا نزديكي سايت هسته اي ديموناي اسرائيل برساند و در اين منطقه بود كه وجود پهپاد ايوب شناسايي شد.

برپايه اعتراف اسرائيلي ها، شناسايي اين پهپاد توسط رادارها انجام نشد و توسط ديده بان ها و از طريق چشم انجام شد.
گریک جان اگه واقعا سیدتون این حرف ها رو زده باشه معلومه علم و دانش نظامی بسیار بالایی داره

اول اینکه سامامه دفاع موشکی «گنبد آهنین» اسمش روش هست...برای دفاع در مقابل موشک هست نه بهپاد
Iron Dome - Wikipedia, the free encyclopedia

Iron Dome (Hebrew: כִּיפַּת בַּרְזֶל‎‎ kipat barzel) is a mobile all-weather air defense system[2] in development by Rafael Advanced Defense Systems[1] designed to intercept and destroy short-range rockets and artillery shells fired from distances of 4 to 70 kilometers away whose trajectory would take them to a populated area.[3][4] The system, created as a defensive countermeasure to the rocket threat against Israel's civilian population on its northern and southern borders, uses technology first used in Rafael's SPYDER system.

Iron Dome was declared operational and initially deployed on 27 March 2011 near Beersheba.[5] On 7 April 2011, the system successfully intercepted a Grad rocket launched from Gaza for the first time.[6] On 10 March 2012, The Jerusalem Post reported that the system shot down 90% of rockets launched from Gaza it fired at (rockets which will land in unpopulated areas are ignored).[4] By April 2012 it had intercepted 93 rockets.[7][8]


گنبد آهنی(به انگلیسی: Iron Dome) یک سامانهٔ دفاع زمین به هوای توسعه‌داده‌شده توسط اسرائیل هست.

این سامانه قادر هست با موشک‌های کوتاه‌برد (تا ۴۰ کیلومتر) در هر شرایط آب‌وهوایی درگیر شود.

این سیستم برای مقابله با موشک‌های شلیک‌شده توسط شبه‌نظامیان در لبنان و فلسطین توسعه داده شده هست.

در کنار اون سیستم دفاع موشکی ختس (پیکان) برای تهدیدهای موشکی میان‌برد (مانند موشک‌های شهاب) هستفاده شده‌است.[۱]جمهوری اسلامی دلخوش به پهپاد سرنگون شده
"گنبد آهنین" را رسوا کردیم

شیرین کریمی


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

با گذشت ۸ روز از سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین در خاک اسرائیل، دیروز وزیر دفاع جمهوری اسلامی اون را گوشه ای از "توانمندی اسلام" توصیف کرد.

هموقت یک عضو کمیسیون امنیت ملی به همراه سایت های نزدیک به حاکمیت، نفوذ این هواپیمای جاسوسی را یک "رسوایی" برای اسرائیل دانسته اند.

از سوی دیگر فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا از ساخت پهپادی سخن فرموده که قادر به حمل مواد منفجره هست.


وزیر دفاع جمهوری اسلامی به پرواز آمدن یک هواپیمای جاسوسی در آسمان اسرائیل را نشان از ضعف "گنبد آهنین" اسرائيل دانست.

سردار احمد وحیدی دیروز در در حاشیه افتتاح ۸ واحد تولیدی نظامی فرمود: "پرواز پهپاد حزب الله لبنان بر فراز اراضی اشغالی، نشان از سستی و ضعف اون چیزی هست که رژیم صهیونیستی به اون گنبد آهنین می‌گوید."
فرمودنی هست دولت اسرائیل شنبه هفته گذشته فراخوان نمود یک هواپیمای بدون سرنشین را که از مدیترانه وارد خاک اسرائیل شده، سرنگون کرده هست.


دو روز پس از اون جمال الدین آبرومند، معاون هماهنگ نماينده فرمانده سپاه پاسداران در واکنش به سرنگونی این هواپیمای بدون سرنشین،و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر احتمال "ایرانی بودن این هواپیما" فرموده بود این گزارش‌ها "ممکن" هست "عملیات روانی" اسرائیل باشد.


این امکان البته خیلی زود رد شد، چرا که سید حسن نصر الله –ـ دبیر کل حزب الله-ـ پنج شنبه هفته پیش در فرمودگو با شبکه تلویزیونی المنار ضمن پذیرش مسئولیت ارسال این هواپیمای جاسوسی به آسمان اسرائیل، همچنین اذعان کرد :" اجزای این هواپیمای تجسسی در ایران ساخته شده اما در لبنان مونتاژ شده هست."
حالا وزیر دفاع دولت احمدی نژاد پیروزمندانه از اقدام شبه نظامیان لبنانی می گوید، اون را " گوشه‌ای از توانمندی اسلام" می خواند و تصریح می کند: "هراونچه در این مدت، با عنوان گنبد آهنین فضای دفاعی رژیم صهیونیستی بیان می‌شد با این اقدام فروپاشید و مشخص شد رژیم صهیونیستی نمی‌تواند از خشم امت اسلام درامان باشد."
به سخره گرفتن سیستم دفاعی اسرائیل در واقع ادامه نقل هایی هست که در روزهای اخیر رسانه های نزدیک به حاکمیت منتشر کرده اند.


برای نمونه سایت مشرق در این ارتباط نوشته هست که "به نظر می رسد گنبد آهنین در حال حاضر حتی نقش یک داروی آرامش بخش را نیز ندارد و به تنهایی اهرمی در جهت کمک به صهیونیست­ ها در برپایی نبرد بزرگ دیگری با نیروهای مقاومت نخواهد بود."
هموقت حمد صالح جوکار، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم با اشاره به نفوذ هواپیمای مذکور به آسمان اسرائیل فرموده هست: "حضور چند ساعته پهپاد حزب‌الله در آسمان سرزمین‌های اشغالی یک رسوایی بزرگ نظامی برای رژیم صهیونیستی بود."
در همين ارتباط خبرگزاری فارس هم با انتشار گزارشی ورود این هواپیما را "جدیدترین سناریوی حزب الله لبنان برای غافلگیری ارتش شکست ناپذیر! صهیونیستی" توصیف کرده و نوشته هست: "ماجرایی که برای چندمین بار، حیثیت این رژیم را بر سر اونچه که سالها به اون افتخار می‌کرد لکه دار می‌کند: ورود یک شی پرنده به فضای سرزمینی که به فرموده منابع نظامی غربی، پیشرفته ترین سامانه‌های راداری و دفاع موشکی با نام «گنبد آهنین» از اون دفاع می نمايند".


این در حالی هست که کارکرد "گنبد آهنین" پايه ا معطوف به مهار موشک هست و سرنگون کردن هواپیمای جاسوسی توسط دیگر سیستم های دفاعی تل آویو انجام می گیرد.

گنبد آهنین (Iron Dome) یک سامانه دفاع زمین به هوای توسعه‌داده‌شده توسط ارتش اسرائیل هست.

این سامانه قادر هست با موشک‌های کوتاه‌برد (تا ۴۰ کیلومتر) در هر شرایط آب‌وهوایی درگیر شود.

این سیستم برای مقابله با موشک‌های شلیک‌شده توسط شبه‌نظامیان در لبنان و فلسطین توسعه داده شده هست.


دولت اسرائیل هفته گذشته با انتشار نقشه مسیر این هواپیما فراخوان نموده بود که پس از ردیابی و پیش از مورد هدف برنامه دادن اون، یک جنگنده اسرائیلی در کنار این هواپیمای بدون سرنشین پرواز کرده بود.


این نخستین بار نیست که یک هواپیمای جاسوسی وارد آسمان اسرائیل می شود.

در گذشته نیز هواپیماهای بدون سرنشین کوچک از شمال[جنوب لبنان] وارد خاک اسرائیل شده بودند.

حداقل در سه مورد، هواپیماهای در کنترل حزب الله لبنان وارد آسمان اسرائیل شده‌اند.


کارشناسان می گویند تبلیغات گسترده مقامات نظامی و رسانه های حکومتی پیرامون این موضوع می تواند با جدی شدن بحث حمله نظامی یک طرفه اسرائیل به تاسیسات اتمی جمهوری اسلامی ارتباط داشته باشد.

به فرموده اون ها شهرستان تهران می کوشد با نفوذ پذیر جلوه دادن سیستم دفاعی اسرائیل پیشاپیش نسبت به شلیک موشک های خود به خاک این کشور و ورود حزب الله به جنگ به نفع جمهوری اسلامی هشدار دهد.ضرب شست
بر همین پايه هست که دیروز سردار وحیدی متذکر شد: "حزب الله لبنان با این اقدام نشان داد که می‌تواند برای روزهای مبادا به طور کامل آماده باشد و ضرب شست لازم را در برابر هرگونه تخطی رژیم صهیونیستی با قوی‌ترین اقدام، جواب دهد."
وزیر دفاع دولت مستقر تهدید کرده هست: "هراونچه در اختیار داریم در وقت خود برای دفاع از امت و سرزمین‌های اسلامی مورد هستفاده برنامه می‌دهیم و این امری طبیعی هست."
یک ماه پیش فرمانده کل سپاه پاسداران پیش بینی کرده بود نزاع شهرستان تهران و تل اویو نهایتا به "درگیری فیزیکی" ختم می شود و خواستار آمادگی برای جنگ شده بود.


با این حال از اوایل شهریور با بحرانی شدن وضعیت اقتصادی کشور بر اثر تحریم های شدید غرب، تهدید های نظامی اسرائیل علیه شهرستان تهران کمرنگ تر شده هست.حازم با محموله هاي انفجاري
این امر باعث شده هست نظامیان جمهوری اسلامی برای تهدید اسرائیل به جلو بیایند.

دیروز امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در فرمودگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس از ساخت پهپادی (هواپیمای بدون سرنشینی) با عنوان "حازم" اظهار داشته که قادر هست هر دو عملیات شناسایی و تخریب را اجرا کند.

به فرموده وی: "(حازم) هم می‌تواند به عنوان هدف برای سامانه‌های توپخانه‌ای و موشکی ما برنامه بگیرد و هم می‌توانیم در ماموریت‌های شناسایی از اون بهره ببریم."
او فرموده هست: "اگر نیاز باشد محموله‌های انفجاری بر روی اون نصب خواهیم کرد."
فرمودنی هست کلمه عربی حازم به معنی "استفاده از خواب و غفلت دشمن برای حمله به اونها هست".

---------------------------------------------------


سپس این مورد، شبه علم دان شما نباید مطمئن شید بعد این جوری ذوق زده شی؟میخوای پشت هم گاف بدی فقط؟دیده بان انسانی؟ خوبه دیگه پس رادار و اینا لازم نیست...
حالا اینو بده بزرگترا برات ترجمه کن که یاد بگیری!!! فرق سیستم های زمینی با دیده بان انسانی رو یاد گرفتی حالا؟Fighter jets shoot down drone over Israel - latimes.comLt.

Col.

Avital Leibovich said Israeli ground systems detected the drone, which flew over the Gaza Strip but did not originate there, Saturday morning.
They alerted the air force, which scrambled the jets to intercept the aircraft.

She said Israel was still trying to determine where the drone took off from.

Nobody was hurt in the incident.


73:
I really am honored that America and Israel fear Iran again became more and more


dooste msn harfam mitoonam bezanam vali fingilish neveshtane man ye adate
فارسی هم میتونم بنویسم ولی خیلی سختمه.ممنون از توجت به پسته من

74:

مطمئنی اون پاریس نبوده...............

75:

[quote=samir20;3316147]مطمئنی اون پاریس نبوده...............[/quote76:


77:

78:

[quote=psh_milad;3316156] روزی وجود ندارهههههههههههههههههههه

چرا نمی خواید از امروز حرف بزنیم ......

چرا آینده نگری می کنید .......................................بیائی آینده ساز باشید.

موج سواری نکنید ......................موج بسازید

79:


در مورد رهیاب زمینی حق با شماست و البته برای خودم هم در ابتدا کمی عجیب بود ولی در مقام جستجو برنیامدم ؛

به سید بگوئیم فقط چیزهایی مثل موشک به اسرائیل بفرستد که برای گنبد قابل شناسائی باشد

در گاف دادن و تسلط بر زبان انگلیسی که البته بنده به گرد پای شما نمیرسم ، از صهیونیسم شناسی ئان و تعداد چند نفری و چند صد نفری اش تا لاو بازی !

80:

بزرگمهر اولین بار هست که لحن کمی دوستانه از شما میبینم برای همین از پست شما تشکر میکنم...

بله حتما به سید بگویید اطلاعاتش رو هم کمی بالا ببرد...

البته هیچ کس بدون اشتباه نیست..اما اشتباه داریم تا اشتباه!!! لاو که قضیه اش روشن هست و رفرنس من معتبر هست...صهیونیسم هم که گافی ندادم،شما خودتون گاف دادید...

در مورد چند نفر هم فرمودم که سهوا کلمه صد از قلم افتاد گرامی و گرنه خودم بعدش جمله رو نمیاوردم.اهل سانسور و این جور چیز ها نبودم و نیستم و نخواهم بود

81:

دوستان لطفا اسپم نزنن

82:

[quote=samir20;3316165]
داداش داریم حرکت میکنیم .از لحاظ علمی سرعت خوبیه مگه نه

83:

خدا کنه ایران حد اقل ازنظر نظامی پیشرفت داشته باشه تا اگر خدایی نکرده جنگ شد بتونه یه کاری بکنه
از نظر اقتصادی که امت خیلی تحت فشارن .


84:

عالیه

85:

موشک کروز دریایی نور(بهینه شده c-802) پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
موشک کروز نور از جمله موشک های ساخت داخل میباشد که با الگو برداری از موشک های چینی c-802 توسط متخصصان داخلی تولید شده .این موشک در ایران در سال 80 به صورت تولید انبوه در اختیار نیروهای مسلح برنامه گرفت.در سال 1385 و در رزمایش پیامبر اعظم(ص) نوع بهینه شده ای از موشک نور مورد ازمایش برنامه گرفت و با موفقیت ازمایش شد.موشک بهینه نور بدون نیاز به سیستم OTHT با حداکثر برد به سمت اهداف سطحی شلیک می‌شود.جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری هست که توانست موشک نور(c-802) را بر روی بالگرد نصب کند و ما نخستین کشوری هستیم که این تکنولوژی را دارا می‌باشیم.


مشخصات:
برد:120 کیلومتر
ورن کلاهک جنگی:165 کیلوگرم

86:

توانایی ایران در نفوذ به سيستم پيچيده كنترل و فرماندهي هواپيماهاي پيشرفته آمريكا و انهدام موشك‏هاي كروزپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
خبرگزاری اونا: ایران علاوه بر توانایی ایران در نفوذ به سيستم پيچيده كنترل و فرماندهي هواپيماهاي پيشرفته آمريكا قادر به انهدام موشك‏هاي كروز با ارتفاع پست نیز هست.
به نقل گروه سیاسی خبرگزاری اونا، تجربه جنگ‏هاي گذشته نشان مي‏دهد نتايج جنگ تا حد زيادي تحت تأثير توانمندي‏هاي كشور يا كشورهاي پيروز در عرصه جنگ الكترونيك برنامه دارد.
يكي از اين نوع توانمندي‏ها؛ بهره گيري از توان الكترونيك در صحنه نبرد هست.

امروزه جنگ الكترونيك يكي از انواع جنگ‏هاي جديد محسوب مي‏شود كه در فرايند و نتيجه جنگ‏ها ‏و رقابت‏ها ‏نقش مهمي ايفا مي‏كند.
توانايي كشورها در عرصه مديريت، كنترل و جنگ الكترونيك در دوران صلح نيز نقش مهمي در عرصه فعاليت‏هاي اطلاعاتي و جاسوسي دارد.

بنابراين مي‏توان فرمود كارايي و هستفاده از توانمندي‏ها ‏و ظرفيت‏ها ‏جنگ الكترونيك فقط در در عرصه نظامي و در صحنه نبرد خلاصه نمي‏شود.

لذا شاهد اين هستيم كه اكثر كشورها به شدت به دنبال سرمايه‏گذاري در عرصه جنگ الكترونيك و داشتن دست بالا در مقابل رقبا و دشمنان در اين زمينه هستند.
جنگ تحميلي، جنگ آمريكا و عراق در سال 1991، حمله آمريكا به عراق در سال 2003 و حمله آمريكا به افغانستان در سال 2001 موجب گرديد جمهوري اسلامي ايران با بهره گيري گسترده از تجربيات ناشي از تحولات سه دهه گذشته در منطقه و دنيا به اهميت اين موضوع اشراف كامل پيدا نموده و سرمايه‏گذاري خوبي براي فعال شدن توانايي‏هايي ‏كشور در اين حوزه اجرا کند.

وهم‏چنين با توجه به تجربيات گسترده ناشي از روندهاي موجود نظامي و رايشاندادهاي چند سال اخير سرمايه‏گذاري‏هاي صورت گرفته در عرصه جنگ الكترونيك با توجه به سرمايه انساني موجود در كشور نتايج موفقيت‏ آميزي به دنبال داشته هست.
ازجمله این موفقیت‌ها مي‏توان به موفقيت ايران در كنترل و مديريت هواپيماي بدون سرنشين آمريكايي و توانمندي ايران در مقابله با حملات سايبري و كنترل موشك‏هاي دشمن اشاره كرد كه همگي نمايانگر توانمندي ايران در اين حوزه هست.

*مقابله و كنترل هواپيماهاي جاسوسي پهپاد

بدون شك يكي از مهم‌ترين موفقيت‌هاي ايران در عرصه جنگ الكترونيك، كنترل هواپيماي بدون سرنشين آمريكايي با نام آر.كيو 170 بود.
در حالي كه كارشناسان آمريكايي احتمال انجام چنين كاري را در حد صفر ارزيابي مي‏كردند ولي اين هواپيما در خاك ايران بدون هيچ گونه آسيب جدي بر زمين نشست و تحت كنترل برنامه گرفت.
واكنش كارشناسان نظامي و امنيتي آمريكا بسيار عجولانه بوده و توانايي ايران در كنترل اين هواپيما را رد كردند و علت اصلي سقوط اون و اشتباه در كنترل هواپيما عنوان نمودند.
با اين حال پس از اون‏كه توسط نيروهاي ايراني فراخوان شد، هواپيماي مذكور رمزگشايي شده و به براي اثبات اين ادعا، كدهايي در اين زمينه ارائه شد، به خوبي روشن گرديد؛ ايران توانمندي لازم براي رمزگشايي و كنترل كامل اين نوع هواپيما‏ها را دارد.

افزون بر اين‌ها، هم اكنون جمهوري اسلامي با هدف ساخت نمونه داخلي و هستفاده از تكنولوژي به كار رفته در اون در توليدات نظامي داخلي در حال نمونه برداري از اين هواپيما هست.

همين امر موجب شد نگراني‏هاي گسترده‏اي در آمريكا در زمينه توانمندي ايران در عرصه مهندسي معكوس و امكان ساخت نمونه‏هايي ‏از پهپاد آر.كيو 170 بوجود آيد.

فرمودني هست در برخي از هواپيماهاي نظامي آمريكا همين نوع تكنولوژي شبيه به تكنولوژي هواپيماي پهپاد به كار رفته هست.

بنابراين امكان بالقوه بوجود امده تا ايران توانايي خارج كردن كنترل پهپاد آر.

كيو 170 از قدرت نظامي آمريكا فراهم آيد.
هرچند به اعتقاد فرماندهان نظامي آمريكا احتمال چنين رايشاندادي بسيار كم هست اما همين امر نگراني گسترده‏اي در بين مقامات و جامعه نظامي آمريكا ايجاد نموده هست.

حتي برخي از كارشناسان آمريكايي بر اين باورند كه ايران مي‏تواند به سيستم پيچيده كنترل و فرماندهي هواپيماهاي پيشرفته آمريكا نفوذ كند و مشكلات گسترده‏اي براي نيرايشان نظامي آمريكا در سطح خاورميانه ايجاد نمايد.

* تاثير نظامي موفقيت ايران در كسب دانش سايبري
در واقعيات فعلي توانايي تهاجمي و تدافعي كشورها در حوزه حملات سايبري يكي ديگر از جلوه‏هاي جنگ الكترونيك محسوب مي‏شود.

اين نوع جنگ‏ها ‏اصولاً داراي وقت و مكان مشخص نمي‌باشند و به عبارتي اين گونه نبردها را نبردهاي فاقد وقت و مكان ارزيابي مي‏كنند.
در چنين فضايي ايران با توجه به تجربه حملات سايبري عليه تأسيسات نظامي و هسته‏اي خود، سرمايه گذاري مناسبي در اين زمينه انجام داده هست.

كارشناسان غربي معتقدند كه ايران با توجه به سرمايه علمي و انساني گسترده‏اي كه در اختيار دارد، در حال حاضر به عنوان يكي از كشورهاي توانمند در عرصه دفاع و حملات سايبري محسوب مي‏شود.

همين نگاه باعث گرديده برخي از كارشناسان آمريكايي اصولاً مخالف حملات سايبري عليه تأسيسات نظامي و هسته‏اي ايران باشند.
به باور اون‏ها چنين اقداماتي در نهايت منجر به اقدامات متقابل عليه تأسيسات هسته‏اي و نظامي آمريكا و رژيم صهيونيستي خواهد شد كه با توجه به ضعف‏هاي موجود در اين عرصه و هم‏چنين گستردگي شبكه‏هاي اينترنتي آمريكا مي‏تواند فاجعه بار باشد.

در آمريكا بخش مهمي از تأسيسات هسته‏اي و نظامي از طريق شبكه‏هاي اينترنت كنترل و مديريت مي‏شوند.

درنتيجه هرگونه حمله سايبري موفق عليه اون‏ها مي‏تواند مشكلات جدي براي اين كشور ايجاد نمايد.
برپايه نقل سایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، در گزارشي كه توسط كارشناسان آمريكايي به كميته امنيت ملي مجلس نمايندگان ارائه شد، قدرت حملات تلافي جايشانانه ايران در زمينه حملات سايبري را «كمرشكن» توصيف نموده و تأكيد كردند كه ايران قادر هست حملات سنگيني را عليه آمريكا تدارك ببنيد.

هم‏چنين در اين نقل آمده هست : «ايران پس از حملات ايشانروسي به تأسيسات هسته‏اي خود در سال 1389 (ايشانروس هستاكس نت) كه با اخلال در فعاليت برخي سانتريفيوژها همراه بود، اقدام به سرمايه‏گذاري گسترده در زمينه توانايي‏هاي سايبري نمود و دانش فني خود را در اين زمينه تقايشانت كرده هست.»
در اين زمينه «ايلان برمن» معاون رئيس مركز تحقيقات شوراي سياست خارجي آمريكا فراخوان نمود : «در سه سال اخير ايران سرمايه گذاري كلاني براي تقايشانت توانايي‏هاي تهاجمي و هم‏چنين دفاعي خود در شبكه اينترنتي و دنياي مجازي انجام داده هست.

اون‏ها بيش از پيش از جنگ سايبري به عنوان راه‏كاري بالقوه براي حمله به آمريكا ياد مي‏كنند».
هم‏چنين «اريك اشميت» مدير كمپاني گوگل ـ شركتي كه هم‏كاري‏هاي نزديكي با ساوقت سيا دارد ـ در مصاحبه با سي ان ان تصريح كرد : «استعداد بالاي ايراني‏ها ‏در جنگ سايبري تهديدي براي غرب هست.

ايراني‏ها ‏به دلايلي كه به درستي براي ما روشن نيست، به طرز غيرمنتظره‏اي در جنگ سايبري با هستعداد هستند؛ بنابراين به وضوح در آينده تهديدي براي امنيت سايبري ما به شمار خواهند رفت.»
اين موارد به خوبي نشان مي‏دهد كه كارشناسان نظامي و امنيتي كشورهاي غربي به خوبي نسبت به توانايي‏هاي ايران در عرصه حملات سايبري آگاه هستند و نگراني‏هاي جدي در اين زمينه دارند.


*كنترل و هدايت موشك‏هاي دشمن در هوا
از توانمندي‏هاي ديگر ايران در عرصه نبرد الكترونيك، قدرت مقابله به مثل نيروهاي نظامي ايران در برابر حملات موشكي كشورهاي متجاوز هست.

امروزه كشورها در چارچوب نبردهاي نظامي سنتي براي مقابله با حملات موشك‏هاي دشمن معمولاً از سيستم‏ها ‏پدافند موشكي و مقابله مستقيم هستفاده مي‏كنند.

در اين روش موشك‏هاي دشمن پس از شناسايي مورد حمله برنامه مي‏گيرند و قبل از اصابت به هدف نابود مي‏گردند.
سامانه‏هاي دفاع موشكي كه هم اكنون در خاك تركيه و برخي از كشورهاي عربي فعال هست و هم‏چنين سامانه اس 300 روسيه دقيقاً از اين الگو هستفاده مي‏كنند.

در اين الگو كه از تكنولوژي‏هاي پيش‏رفته شناسايي و هدف گيري هستفاده مي‏كند در غايت امر اون هدف برنامه دادن موشك دشمن هست اما توانايي شناسايي و كنترل موشك‏هاي دشمن بدون از بين بردن اون يكي از مهم‏ترين حوزه‏هاي جنگ الكترونيك محسوب مي‏شود.

در اين نوع جنگ به جاي نابودي در هوا موشك ، كنترل اون در دست گرفته مي‏شود و موشك از مسير اصلي منحرف مي‏گردد.
هم‏چنين اين احتمال وجود دارد كه موشك‏هاي كنترل شده عليه مواضع دشمن مورد هستفاده برنامه گيرند و به عبارت ديگر توانمندي موشكي دشمن عملاً عليه خود دشمن به كار برده شود.

بنابراين توانايي ايران در اين حوزه يكي از جديدترين موفقيت‏هاي كشور در عرصه جنگ الكترونيك محسوب مي‏شود.
امير فرزاد اسماعيلي فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) در ارتباط با اين موضوع فراخوان نمود: «هر موشكي قبل از اين‏كه به پيكره مقدس جمهوري اسلامي ايران آسيب برساند، منهدم يا منحرف مي‏شود و به هدفي كه ما تعيين مي‏كنيم اصابت مي‏كند.

اين قابليت جنگ الكترونيك هست كه طي اون، اين ما هستيم كه براي موشك دشمن برنامه ريزي مي‏كنيم.

پروژه فريب موشك‏هاي دشمن در پدافند هوايي كليد خورده و وقت عملياتي شدن اون نيز به تشخيص قرارگاه هست ».
فرمودني هست ايران نزديك به سه سال هست كه پروژه‏هاي انهدام موشك‏هاي كروز با ارتفاع پست را آغاز كرده هست.

هر وقت كه تهديدي صورت بگيرد، اين سامانه‏ها ‏به صحنه مي‏آيند و وظيفه خودشان را انجام مي‏دهند.

اين موضوع به خوبي نشان مي‏دهد كه متخصصان داخلي در حال ارائه الگايشان جديدي در مقابله با حملات موشكي دشمن هستند.

ضمن اين‏كه به دنبال عدم پايبندي روس‏ها ‏در زمينه تحايشانل اس 300، كارشناسان داخلي ساخت نمونه داخلي اون را در اولايشانت برنامه داده‏اند.

به فرموده مقامات نظامي سامانه جاي‏گزين كه باور 373 نام دارد در حال نهايي شدن هست.

اين سامانه علاوه بر داشتن ايشانژگي‏هاي اس 300 روسي، توانمندي‏هاي بيش‏تري در زمينه مقابله با حملات موشكي دشمن دارد.
ظرفيت‏هاي كشور در عرصه جنگ الكترونيك نشان از تأثيرگذاري اون در زمينه مقابله با هواپيماهاي نظامي بدون سرنشين دشمن دارد.


توانايي ايران و كدبرداري و در نهايت تلاش براي ساخت نمونه‏هاي داخلي هواپيماهاي نظامي امريكايي نشان از توانمندي‏هاي كشور در نبرد سايبري هست.

نبردي كه اختصاص به دوران جنگ نداشته و همواره بين رقبا و دشمنان وجود داشته هست.
عزم و اراده متخصصان داخلي در ساخت مشابه سامانه ضد هوايي اس 300 روسي و ظرفيت شناسايي موشك‏هاي دشمن و مديريت اون‏ها ‏براي اصابت به هدف دلخواه، نشانگر توانايي كشور براي پوشش نقاط ضعف خود و تضعيف نقاط قوت دشمن هست.

در نتيجه تداوم موفقيت‏هاي ايران در عرصه جنگ الكترونيك مي‏تواند تهديدات را خنثي نمايد و بر ظرفيت‏ها ‏و حوزه‏هاي تأثيرگذاري ايران در عرصه بين المللي بيفزايد.


87:

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
لطفا برای ادامه مطالب و عکسها روی ادامه مطلب بکیلید.


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
تو کشور ما واحد هوای نظامی بهش می گن اسلحه 106 م م ...! اسلحه 106 م م برای اولین بار در رژیم شاه وارد ارتش ایران شد.که در اون وقت اسم این اسلحه که از کشور امریکا خریداری شده بود ام 825 بود.M825
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
وقتی که اسلحه 106 م م وارد ارتش ایران شد این اسلحه در اوج قدرت بود و یکی از پیشرفته ترین توپ ها بود که به قاتل تانک معروف بود(به خاطر قدرت زیاد در نابودی تانک) البته در اون وقت .

ولی در اون وقت ایران فقط وارد نماينده این اسلحه بود و با شروع انقلاب اسلامی صادرات این اسلحه به ایران قطع شد.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
ارتش و سپاه و نیروهای امتی با همان تعداد اسلحه های وارد شده جلوی سیری از تانک های تی 55 (T-55) ایستادگی کردن و کارایی اسلحه 106 م م اینجا مشخص شد.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
اسلحه 106 م م رو ارتش و امت می توانستند در هر شرایطی هستفاده نمايند در جنگهای شهری.

در کمینها.

در مناطق باز .اسلحه 106 م م رو می تونستند روی 3 پایه مخصوص برنامه بدن و در خاکریزها و یا کمینها هستفاده کرد .

و قابلیتی که به این اسلحه قدرت زیادی می داد این بود که اسلحه 106 رو می تونستنند روی جیپ نصب کرد که این کار واکنش سری و تحرک پذیری زیادی می داد.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
اسلحه 106 م م برای تانکهای تی 55 (T-55) عراقی کابوس شده بود.این اسلحه فقط برای تانکها کابوس نبود .این اسلحه با 2 نوع مهمات گوناگون ساخته شده یکی از این مهمات .

گلوله های انفجاری شدید هستش که مخصوص نفرات دشمن .

سنگرها .ساختمانهای فرماندهی .ساختمانهایی که نفرات دشمن توی اون پناه گرفتن و خیلی چیزهای دیگه ساخته شده.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
بعد از جنگ اسلحه 106 م م کارایی و توانایی خودشو به خوبی نشون داده بود.

اما این اسلحه برای تانک های تی 55 و تی 72 ساخته شده بود.

و روی تانک های جدید کارایی زیادی نداشت.
بخاطر همین وزارت دفاع کشور ما دست به ارتقاع و قدرتمندتر کردن این اسلحه کرد و با موفقیت این اسلحه رو ارتقاع داد.و قدرت این اسلحه رو بیشتر و یعنی خیلی بیشتر .چون فقط این توپ ارتقاع پیدا نکرده بلکه مهمات این اسلحه هم ارتقاع یافته و در این اسلحه تمام تکنولوژیهای روز بکار رفته به طوری که این اسلحه بتونه به راحتی از پس تمام تانکهای امروزی بر بیان.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
قدرت نفوذ اسلحه ارتقاع یافته 106و مهمات ضد زره اون.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
اسلحه ارتقاع یافته 106 و ماشین جدیدی که اونو حمل میکنه ساخت ایران.

88:

مسلسل های انفرادی مورد هستفاده همه یگانها
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
اسلحه های
KHEIBAR,G3,AK47,AK101,AK110,RPK,FNC,M16A1,MP5,UZI,SHOTGUN,VSK,SAKO
که مورد هستفاده یگانهای تکاوریی ارتش و سپاه هستن
برای دیدن عکسها در اندازه واقعی روی عکس لطفا بکیلید
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیلپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیلپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

89:


عکسهایی از دو فروند هلیکوپتر جنگنده هوانیروز ارتش
و دو فروند از هلیکوپترهای باربری هوانیروز

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
MI.24
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
از هلیکوپتر MI.24 نوع جنگنده ش در کشور ما بسیار کم مورد هستفاده برنامه گرفته هلیکوپتر ساوقتی هوانیروز :هیکلوپتر قدرتمند SUPER COBRA هستش و ازMI.24 به طور گسترده در ترابری و حمل نفر به میادین جنگ هستفاده شده.
هلیکوپترهای ترابری هوانیروز
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

90:

موشک های هوشمند ایران
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

91:

نقل خبری مهر از توانمندی ایران در تولید و صادرات تسلیحات نظامی/
صادرات تسلیحات نظامی به 50 کشور جهان

دستیابی به قدرت و توان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اولویت دکترین دفاعی ایران
خبرگزاری مهر - گروه سیاسی: هستفاده ترکیبی از فناوری‌های نوین الکترونیکی و سازه‌سازی و همسویی برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران با دانش و تکنولوژی علمی روز باعث شده تا ایران در زمینه‌های نظامی، ساخت و تولید انبوه تسلیحات نظامی از جمله انواع موشک‌های دوربرد، تانک و زره بتواند به قدرت اول نظامی منطقه تبدیل شود و اکنون به 50 کشور جهان تسلیحات نظامی صادر کند.


92:

تسلیحات نظامی ایران (39) : ناوچه موشک انداز جوشن-1
تهیه نماينده : محمود کریمی
منبع : راسخون(jovshan1)

در حضور فرماندهی كل قوا ، ناوچه پیشرفته موشك انداز جوشن كه به دست متخصصان داخلي طراحي و ساخته شد و رسماً به نيرايشان دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران ملحق شد.این الحاق در سواحل دریای خزر صورت گرفت.
حضور رهبر معظم انقلاب در مراسم الحاق این ناوچه نشان از اهمیت موضوع دارد..
خصوصیات :

ناوچه موشك انداز جوشن از آخرين فن‌آوري روز دنيا در زمينه ساخت بدنه، سامانه‌هاي تسليحاتي، الكتريكي و الكترونيكي، قدرت آتش توپخانه‌اي و موشكي سنگين برخوردار هست.استفاده از آلیاژهای ضد حرارتی و چند لایه باعث شده هست که این ناوچه ، مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع موشک و اژدر از خود نشان دهد.خصوصیت فوق العاده این شناور تمام ایرانی ، سرعت ومانور بالا در درگیری های دریایی میباشد.این ناوچه ایرانی مجهز به به انواع تسلیحات هستراتژیکی چون تو پ فجر ۲۷ قدرتمند ترین توپ دریایی جهان با نواخت تیر ممتد ۱۲۰ گلوله مرگبار در دقیقه، هواپیماهای بدون سرنشین جاسوسی، زیر دریایی های فردی و شناسایی السابحات، و...میباشد.این ناوچه همچنین امکان فرود هموقت ۲ فروند از انواع بالگردهای جنگی و غیره را دارا میباشد.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
باید فرمود کشوری که سال ۸۲ از نیروی دریایی روسیه درخواست ۳ ناوچه جنگی نمود و با درخواستش مخالفت شد اکنون خود ناوچه ای میسازد که نه تنها از نمونه های غربی یک سرو گردن بالا تر هست بلکه موجب وحشت اونها نیز گشته هست.
اخیرا در کشورهای منطقه شایع شده هست که هیچ شناوری توان نزدیک شدن به جوشن را ندارد وهیچ شناور سطحی و زیر سطحی توان فرار از آتش توپ فجر ۲۷ مستقر در عرشه این ناوچه را ندارد.توپ فجر 27 به دست متخصصان نيرايشان دريايي و صنايع دفاعي بومي شده و قابليت نواخت بالا برابر با آخرين هستانداردهاي جهاني و قابليت كنترل از راه دور را دارد....

جمهوري اسلامي ايران سومين كشوري هست كه به فناوري ساخت اين توپهاي پيشرفته دست پيدا كرده هست و میرود که نسلهای دوم و سوم جوشن حاکمان بی چون وچرای منطقه خلیج فارس باشند انشاءالله.


93:

سلام
چی بگم از کجا بگم...
اینکه ایران پیشرفت کند بسیار مطلوب و آرزوی هر ایرانی هست
قدرت نظامی بالا هم خوب هست و لازم و ایران هم به پیشرفت های خوبی رسیده
قبول...

اما به چه قیمتی؟ و در چه جهتی؟ آیا من و شما تاوان این قدرت را نمیدهیم؟
آیا نمیشد این هزینه هنفرمود را در جهت تولید و صنعت مصرف نمود تا در چنین شرایطی
اینقدر وابسته و محتاج نباشیم؟آیا میتوان با همه کشورهای پیشرفته جنگید؟
به فرموده مدیر شرکت گاز روزانه 3000 میلیارد تومان در پارس جنوبی ضرر میدهیم
چند روز گذشته؟
شبکه های ماهواره ای را قطع نمودند...

چه خواهیم نمود غیر از پارازیت؟
در تمام زمینه ها برای مواد اولیه محتاج خارج هستیم...

حتی گندم
دارو هم از این به بعد نایاب خواهد شد...

به جایش پهباد داریم و موشک انداز...
خدا عاقبت مان را بخیر گرداند...


94:

سلام
من با نظرتون موافق نیستم
اگر ما الان قدرت دفاع از خودمون رو نداشتیم میشدیم مثل عراق و ...

که دارن نفتشون رو میبرن و ناموسشون رو ...
درسته ببینین اونا از چه وقتی شروع کردن به بهره برداری از گاز ؟
ما الان هموقت داریم چندین فاز هستخراج رو با هم اجرا میکنیم تا به اون حد خودمون برسیم
اگر الان قدرت نظامی و دفاعی ما بالا نبود که همه اینا برای آمریکایی ها بود
یا مثل آفریقایی ها باید توی معدن های طلا و ...

بعنوان کارگر فرانسوی ها کار میکردیم و در آخر روز فقط یک وعده غذا بهمون میدادن تا زنده بمونیم برای فردا بتونیم کار کنیم
اینو که میگم خودم دیدم
بعضی هاشون از شبح تا غروب با دوچرخه میرفتن توی جنگل و موز میچیدن و 2 تا خوشه موز 50 تا 60 کیلویی میذاشتن روی شونه هاشون و میاوردن تحویل میدادن و فقط یک وعده غذا دستمزد میگرفتن
خانم هاشون دیگ میذاشتن روی سرشون و از موه میرفتن بالا و زیر چشمه آبی که به اندازه یه شیر معمولی آب داشت 10 دقیقه می ایستادن تا دیگ از آب پر بشه و بعد بیان پایین برای خوردنشون
توی پروژه ما که ساختمان سازی بود میخواستیم بتن بریزیم برای همین باید شن شکسته داخلش هستفاده میکردیم.میدونین چه جوری شن بادامی و نقلی درست میکردن؟؟؟
20 تا زن هر روز میومدن سنگ هارو با دست به هم میکوبیدن تا بشکنه و خورد بشه تا بتونیم برای ساخت بتن ازش هستفاده کنیم
آره عزیز مشکلات هست من هم قبول دارم
گرونی هست قبول دارم
ولی نباید داشته هامون رو دست کم بگیریم
ما الان 33 سال تحریم بودیم و توی فشار و در حال جنگ
یه وقت منافق ها - یه وقت جنگ عراق- یه وقت جنگ فرهنگی و نرم و حالا جنگ اقتصادی
برای چی؟؟؟
برای اینکه امت صداشون بیرون بیاد و دیگه پشت کشورشون نباشن
به خدا الانم توی جنگ هستیم

95:

اینا که میگی همه درست، ولی بنظر من ساختار حکومت خودمون هم نیاز به تغییر/اصلاح داره و مشکلات و دشمنان داخلی داریم.
با این ساختار و تفکر و ایدئولوژی متناقض و ناکارای فعلی، سرعت و وسعت پیشرفت ما کم و بیش محدود میشه و هزینه هایی رو متحمل میشیم.
منظور من از دشمن داخلی هم فقط اونی نیست که از دید حکومت/ایدئولوژیست های خودمون دشمنه.
ضعف های ساختاری خودمون میتونه دشمن خودمون باشه.
جهل و تقلید کورکورانه از به اصطلاح دین و مذهب و ایدئولوژی میتونه دشمن ما باشه.

بنظر من باید به سمت خردگرایی و نظامهای مدرن تری بریم.
به سمت علم و عقل و منطق.
مگر همهء کشورهایی که ساختار و ایدئولوژی ای مثل ما نداشتن، بدبخت هستن و مورد هستثمار واقع شدن؟
البته شاید این بحث رو مطرح کنید که با این امت و شرایط ما راه دیگری ممکن نبوده و نیست یا این راه بهینه بوده و هست.
خب این ادعای منطقی و قابل بحثی هست.


96:

واقعا عالیه فقط خدا کنه مثل تولیدات ایرانخودرو و سایپا نباشه ودیگر هیچ ..............................


97:

بین سلاحهایی هم که گذاشتید، بنظرم سلاحهای پیشرفته و موثر ضد هوایی امروزی کم هستن.
جنگ های پیشرفته الان هم که میبینید مهم و اولش همون هواییه.
ما که نه بالگرد پیشرفته بروز داریم و نه هواپیماش رو.
تازه اگر هم داشته باشیم، باید موشک های هوا به هوای پیشرفته داشته باشن.
حداقلش باید موشک های زمین به هوای پیشرفته داشته باشیم.


98:

این مانور با درونمایه جنگ روانی بالایی که داشت باعث شد که زلزله چند ریشتری کابینه متزلزل رژیم صهیونیستی رو به چالش بکشونه و از طرف دیگه هیمنه پوشالی اونها رو برای بار n ام توسط شیر مبارزین حزب الله لبنان پودر کنه
از جنگ 33 روزه تا نبرد سال 2000 و آزادسازی جنوب لبنان و ربایش دیتاهای پهپادهای صهیونیستی در ترور رفیق حریری و متلاشی کردن شبکه جاسوسان اسراییلی و حالا هم پرواز 300 کیلومتری بر فراز و درون گنبد به اصطلاح آهنین اونها و عدم شناسایی از طرف رادارها و ردیاب ها و در آخر هم که زده شد بوسیله چشم مسلح شناسایی شد نه فناوری شرکت تسلیحاتی رافائل
این یعنی موشک های ایرانی هم می توانند بیایند زیر گنبد شما
یعنی یک وقت خریت نکنید
یعنی ما می توانیم
یعنی حزب الله می تواند و حزب اللهی ها

99:

دوست گرامی شما از خیلی چیزا بی خبری فقط یه جمله میگم و بحث رو ادامه نمیدم چون برام دردسر میشه
اگر آمریکا ایمان داشت فردا شهرستان تهران رو میگیره چند ماه پیش راه میفتاد بیاد اینجا

100:

درسته که ایران از نظر بالگرد و هواپیما هنوز به جایگاهی که نیاز داره نرسیده ولی خدارو شکر از نظر موشکی خیلی پیشرفت کرده
حتی من توی یه مصاحبه ای شنیدم (یادم نیست کدام مسئول بود) که ایران موشک رادار گریزی ساخته که در وقت شیرجه به سمت هدف تبدیل میشه به چندین موشک کوچک تر .تعدادی که من یادم هست 400 عدد هست.تا % برخورد با هدف رو به 100% برسونه و نشه زدش
مطمئن باشین و شک نکنین که ایران به مراتب مدل های بالاتر و پیچیده تر از این موشک هایی که الان رو نمایی شده رو داره و گذاشته برای روز مبادا
زنده باد ایران و ایرانی

101:

بله از چند سال پیش میومد و انقدر حرفشو نمیزد مثل وقتی که میخواست به عراق و افغانستان حمله کنه
داداش خوشحال میشیم از دانسته های شما هستفاده کنیم

102:

درود بزرگمهر
اين بحث بهپاد بماند ...ولي انصافا شما تو دوتا تاپيك متفاوت كه تقريبا حول يك موضوع
يكسان در جريان هستند چه نكته نظرات متناقضي ارسال كرديد!!!
من كه آخرش متوجه نشدم بالاخره مشكل از سيد حسن نصرالله هست يا مشكل از
بهپاد ساخت ايران يا خداي ناكرده مشكل نتانياهو كه بادي گارد خوب نداشته و
اين بهپاد از اتاق خوابش سر در آورده هست!!!

103:

درود بر بانو الیزابت پنجم

مثلاً کدام نظرات بنده متناقض بود ؟


راستی آواتار جدید مبارک هست ؛ می بینم که به شیوه یونانیان ظاهرآرائی میکنید

با این اوصاف احتمالاً برادران پارسی یک پهپاد هم برای شما می فرستند!

104:

نمیدونم چرا جدیدا همش فکر میکنم آیدی بزرگمهر رو حک کردند

105:

امین عزیز مگر چیزی شده هست؟

[با توجه به ارتباطات موازی بین دست اندرکاران هم میهن و ادمین ؛ امکان هک هیچیک وجود ندارد]

106:

به شوخی بود،به کلی نوع نگارش و تنکس زدنتان عوض شده برای این فرمودم

107:

حزب اللهی جان،حالا ما توقع نداریم بری تحقیق کنی و همین جوری چیزی رو قبول کردن کلا تو فرهنگ حزب اللهی بودن هست...اما این تاپیک رو که میتونستی اول دقیق نگاه کنی تا باز حرف های خنده دار 4 تا سایت آبکی رو تکرار نکنی!!!

اینها رو یه نگاه بنداز تا از خواب خرگوشی شاید بیدار شی...
این در مورد بهپاد و گنبد آهنین و شناسایی با چشم:
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل - هم اندیشی - هم میهن

اینم در مورد جنگ 33 روزه و پیروزی خیالی حزبل:
نابودی اسرائیل - هم اندیشی - هم میهن

108:

ببخشید من کنجکاو شدم...اینو شفاف سازی میکنید یه مقدار؟

109:

یه چیزی هست بنام MIRV.
منتها اون کلاهک موشک هست که چندتا ازش جدا میشه و میاد پایین.

و فکر میکنم هرکدام قابلیت هدفگیری هدف مجزایی رو دارن (حالا تا یک محدوده و مسافتی).
هرچی هم من از این MIRV ها دیدم اتمی بودن.
ولی تعداد این کلاهکها دیگه خیلی باشه مثلا 20 تا.

نه 400 تا!
اگر واقعا 400 تا باشه پس احتمالا فقط یک کلاهک خوشه ایه که قابلیت هدفگیری مجزا هم ندارن.
بعدم وقتی Payload یک کلاهک غیراتمی به 400 قسمت مجزا تقسیم بشه دیگه هرکدام چقدر قدرت انفجاری میخواد داشته باشه؟ بنظرم قدرتش فقط درحد ضدنفر میتونه باشه.

درکل این ادعا بیشتر بلوف بنظر میاد یا حداقل اغراق.

مبهمه و از نظر محاسباتیش هم مشکل دار بنظر میاد.


110:

دوستان الکی خودتونو الاف نکنید نه دنیا با محاصبه های شما تصمیم میگیره نه مملکت پس وقتتون رو بزارید رو چیزای مهمتر

111:

سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان:
این عملیات برای اولین و آخرین بار نبوده و نخواهد بود.

112:

شاید حرف های شما درست باشه
چون من خودم ندیدم و فقط شنیدم

113:

بله ، اگر اونتونف 225 هم از ارتفاع 50 متری اون رد شود ،
بجای هشدار و نشان دادن رادار گنبد آهنین می فرمود :
بعبارت دیگر اگر این پهپاد در شب می آمد و چراغ چشمک زن
هم نداشت (برای فرد مشاهده نماينده) یحتمل بقول بزرگمهر
تا اتاق خواب نتانیاهو هم می رفت !!

گنبد آهنین را هم کنار بگذارید می دانید این پهپاد از
چند رادار با چه قدرتهایی گریخته هست ؟!

114:

سلام عزیز
ما در این تایپیک سعی داریم تا افکار عمومی جامعه خودمون رو که گوششون از رسانه های غربی پر شده از اینکه ما عقب افتاده هستیم و نمیتونیم
بگیم نه
چیزایی هست که میتونیم با افتخار بگیم خودمون ساختیم و داریم
و به امت ایران عزیزمون بگیم شاید توی بعضی چاها مشکل داریم وضعف ولی نقاط قوتی هم داریم که باعث شده آمریکا و اسرائیل جرات حمله به ایران رو نداشته باشن

115:

به به هستاد شهاب...یه مدت نیستی که اظهار نظر و فضل کنی و ما رو بخندونی
حالا یه سوتی یا سیدتون داده یا اون سایت..چرا انقدر شماها بی جنبه هستین و هی میخواین مثل تاریخ که ماست مالی میکنین اینم ماست مالی کنین؟

در مورد مشاهده با چشم هم که دیدی که خبر چرت بود حالا باز تو افتادی رو دور ریست شدن انگار

حالا گریخته یا نگریخته آخرش سرنگون شد...شما برید یه فکری برای پیروزی مقاومت در جنگ 33 روزه کنید که از صدقه سریش الان 22 ساعت امت جنوب لبنان برق ندارن...بهپاد و بادبادک نمیخواد هوا کنید...


116:

درود مشاور اعظم
والله چه عرض كنم با توجه به اينكه هيچ علاقه اي به شركت تايشان اين بحث ها ندارم
(البته حرف كه زياد هست ...!)بخاطر همين قصد ندارم مورد به مورد اشاره كنم و بعد
تناقضات را نشان بدهم ولي فكر كنم ضد و نقيض بودن ديدگاههايتان در تاپيكهاي
موازي بسيار امري بديهي باشد و حتي نياز به تفحص اونچناني هم نداشته باشد
در هر حال اين موضوع مورد طرح ما حول محور مورد بحث در اين تاپيك نيست فقط
حقيقتش به قول دوست خوبمون حرفهاي ضد و نقيضي كه مي زنيد بعضا امر رو بر
مخاطب مشتبه مي كنه كه نكند آيدي شما از جانب شرایط حزب الله حك شده باشد!!!

در مورد آواتار هم بايد عرض كنم برادر من اين آواتار كجايش شبيه يونانيهاست؟يونانيها
كه بيشتر شبيه متوازي الاضلاع هستند(تازه چقدر با ديلي كشفش كرديد!)
مضافا اينكه سنگ ريزه اش كه تا به حال عددي نبوده ...بهپاد كه جاي خود دارد!

117:

جديدترين رادار ايراني، پرسرعت ترين قايق نظامي جهان و يک نوآوري مهم موشکي در رژه ۳۱ شهريور رونمايي شد


رژه بزرگ نيروهاي مسلح روز پنج شنبه ۳۱ شهريور ماه و هم وقت با اولين روز از هفته دفاع مقدس، با رونمايي از جديدترين رادار ايراني، پرسرعت ترين قايق نظامي جهان و يک دستاورد مهم موشکي با حضور يگان هاي منتخب نيروهاي مسلح در جوار حرم ملکوتي بنيان گذار انقلاب اسلامي انجام شد.

به نقل خراسان، هم چون سال هاي گذشته امسال نيز در ۳۱ شهريور ماه و هم وقت با اولين روز از هفته دفاع مقدس، نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران اعم از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ارتش جمهوري اسلامي، نيروهاي انتظامي و بسيج مستضعفين، در جاي جاي ميهن اسلامي، اقتدار و شکوه نيروهاي مسلح را به نمايش درآوردند.

در شهرستان تهران نيز همچون گذشته اين مراسم باشکوه در جوار حرم ملکوتي بنيان گذار انقلاب اسلامي در حالي انجام شد که بيش از ۴۰۰ خبرنگار داخلي و خارجي جديدترين دستاوردهاي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران را به سراسر جهان مخابره کردند.

در اين مراسم رژه، جمعي از وابستگان نظامي کشورهاي خارجي که در ايران مستقر هستند به همراه جمعي از فرماندهان، مسئولان و معاونان نظامي و انتظامي کشور و نيز خانواده هاي شهدا حضور داشتند.

رژه امسال نيز همچون سال گذشته به دليل سفر سالانه رئيس جمهور به مقر ساوقت ملل در نيايشانورک بدون حضور احمدي نژاد انجام شد تا سردار سرلشکر حسن فيروزآبادي رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح به عنوان عالي ترين مقام حاضر در مراسم، به ايراد سخنراني بپردازد.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح سخنان خود را با اشاره به حوادث اخير در منطقه خاورميانه شروع کرد و فرمود: تثبيت اقتدار نظام جمهوري اسلامي ايران سبب شده هست که دشمنان نظام اسلامي بر اين نکته تاکيد نمايند که مديريت تحولات منطقه خاورميانه و شمال آفريقا، بدون ملاحظه نقش و جايگاه ايران اسلامي، امکان پذير نيست.

رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح در بخش ديگري از سخنان خود فراخوان نمود: راهبرد نيروهاي مسلح راهبرد دفاعي و بازدارندگي هست و ايران قصد هيچ تعرضي را به کشورهاي جهان ندارد و حضور در آب هاي آزاد، پيشرفت هاي حوزه هوافضا و پدافند هوايي نيز همگي در راستاي راهبرد دفاعي و بازدارندگي تعريف شده هست.

ايشان خاطرنشان کرد: پيام راهبردي ما به همه کشورهاي جهان، پيام صلح و دوستي هست و ما با هوشياري کامل هر نوع تعرض را با مشت کوبنده جواب خواهيم داد.

پس از سخنان رئيس ستاد کل، يگان هاي پياده نيروهاي مسلح از مقابل جايگاه رژه رفتند و هم وقت چتربازان سپاه پاسداران و ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز بر فراز حرم ملکوتي امام خميني (ره) به انجام عمليات فرود پرداختند.نمايش نسل جديد تانک ايراني ذوالفقار
نمايش نسل جديد تانک ايراني ذوالفقار که با نسل هاي پيشين اون متفاوت هست، از جمله بخش هاي قابل توجه رژه يگان هاي محمول نيرايشان زميني ارتش بود.

خودرايشان تاکتيکي جديد رنجر، خودرايشان تاکتيکي سفير فرماندهي و خودرايشان سفير حامل موشک انداز ۱۰۷ ميلي متري، موشک انداز توفان، خودرايشان حامل موشک ضدزره، نفربر براق، تانک T55 بهينه سازي شده، تانک T 72، تانک چيفتن بهينه شده، نفربرهاي PMP2 و BTR82، نفربر پست فرماندهي، مين کوب تفتان، خودرايشان تاکتيکي سمندر، تانک صمصام بهينه شده، نفربر شناسايي رزمي صياد، خودرايشان شنود سيار، تانک پل گذار و خودرايشان 2.5 تن مين ريز تاکتيکي از جمله تجهيزاتي بود که از سايشان نيرايشان زميني ارتش به نمايش درآمد.

در اين مراسم يگان هاي محمول قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء ارتش از مقابل جايگاه رژه رفتند و تجهيزاتي نظير سامانه بهينه شده دوربرد S200، سامانه رادار تاکتيکي بهينه شده نبو، سامانه راداري کاستا، سامانه راداري مطلع الفجر، خودروهاي سامانه هاي ارتباطي مرکزي و سامانه مانيتورينگ سيار را به نمايش گذاشتند.

رژه يگان هاي محمول نيرايشان دريايي ارتش نيز پس از رژه نيرايشان هوايي انجام شد که با به نمايش گذاشتن ماکت هاي ناوشکن جماران، ناوچه سينا، موشک نور و زيردريايي هاي سبک کلاس غدير، توپ فجر ۲۷، اژدر والفجر ۲، توپ ۷۶ ميلي متري، قايق ضربتي شهاب و سامانه خوداتکاي پرتاب موشک نور برد بلند همراه بود.

نمايش سامانه هاي موشکي دوربرد و ميان برد
پس از رژه يگان هاي محمول نيروهاي مختلف ارتش، نيروهاي زميني، هوافضا و دريايي سپاه به ترتيب آخرين دستاوردهاي خود را به نمايش گذاشتند.

در ادامه مراسم، نيرايشان هوافضاي سپاه تجهيزات مختلفي از جمله سامانه هاي موشکي دوربرد و ميان برد خود را به نمايش گذاشت که از مهم ترين اين سامانه ها مي توان به سامانه موشکي دوربرد سوخت جامد سجيل، سامانه موشکي دوربرد قدر F، سامانه موشکي فاتح ۱۱۰، موشک خليج فارس و موشک شهاب ۲ اشاره کرد.

موشک ميان برد قيام، سامانه موشکي سوخت جامد زلزال، سکايشان پرتاب و راکت زلزال سه فروندي، سامانه موشکي پدافند هوايي تور ام-۱، سامانه موشکي پدافند هوايي سام ۶، سامانه موشکي پدافند هوايي صياد ۱، موشک دوش پرتاب ميثاق ۲، توپ پدافند هوايي ۳۵ ميلي متري، رادار کاشف ۲ و سامانه راداري عليم از ديگر تجهيزات به نمايش گذاشته شده از سايشان نيرايشان هوافضاي سپاه در اين رژه بود.جديدترين رادار، پرسرعت ترين قايق و يک نوآوري مهم موشکي در رژه ۳۱ شهريور
«رادار عليم» که به عنوان جديدترين سامانه راداري بومي کشورمان پس از سامانه هاي کاشف و مطلع الفجر وارد يگان هاي عملياتي شده هست، در اين مراسم به همگان معرفي شد.

همينطور شناور «سراج» به عنوان پرسرعت ترين قايق نظامي ايران و جهان که طي سال هاي اخير وارد يگان هاي عملياتي نيرايشان دريايي سپاه پاسداران شده هست، نيز براي اولين بار در رژه ۳۱ شهريور در معرض ديد عموم برنامه گرفت.
لانچرهاي سه تايي براي شليک موشک هاي زمين به زمين زلزال نيز يکي از جديدترين دستاوردهاي موشکي بود که به واسطه اون شليک هاي متعدد به يک هدف در فواصل وقتي بسيار کوتاه امکان پذير مي شود.

بنابراين گزارش، از ديگر دستاوردهايي که براي اولين بار در اين رزمايش حاضر شدند، مي توان به موارد زير اشاره کرد:
* نسل جديد تانک ذوالفقار به عنوان مهم ترين دستاورد نيرايشان زميني ارتش
* سکايشان پرتاب قارعه براي شليک موشک هاي کروز دريايي
* تيربار اخگر با قابليت ايجاد ديوار آتش با نواخت چهار هزار الي ۶ هزار تير در دقيقه
* موشک مافوق صوت خليج فارس به عنوان جديدترين موشک بالستيک و مافوق صوت کشتي زن سپاه
* موشک ساحل به درياي صاعقه با برد بيش از ۳۰۰ کيلومتر
* قايق هاي پرنده «باور» با قابليت حمل موشک
* اژدر والفجر با سرجنگي ۲۲۰ کيلوگرمي

سردار حاجي زاده: سپر موشکي ناتو در برابر موشک هاي سپاه ناکارآمد هست
سردار اميرعلي حاجي زاده فرمانده نيرايشان هوافضاي سپاه در حاشيه اين مراسم در جمع خبرنگاران در خصوص اقدام ناتو براي هستبرنامه سپر موشکي در ترکيه فرمود: اين ها حرکت هاي مذبوحانه آمريکا و صهيونيست ها براي ايران هست ولي اگر برنامه باشد موشک بالستيکي از سايشان ايران پرتاب شود، قطعا اين تمهيدات ناکارآمد خواهد بود و ما به اون ها فراخوان مي نماييم که اگر قادر باشند موشک هاي ما را بزنند بايد فکري هم براي دفاع از سپر ضدموشکي خود نمايند.

رزمايش نيرايشان دريايي سپاه در ماه هاي آتي انجام مي شود
همينطور سردار علي فدايشان فرمانده نيرايشان دريايي سپاه از برگزاري رزمايش بزرگ اين نيرو طي ماه هاي آتي سال جاري اظهار داشت و فرمود: امسال رزمايش بزرگي پيش رو خواهيم داشت که متفاوت با رزمايش هاي گذشته خواهد بود و وقت و جزئيات بيشتر اين رزمايش به زودي فراخوان خواهد شد.


118:

جنگنده پنهانکار شفق


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
شفق یک جنگنده بمب افکن سبک البته با قابلیت آموزشی قوی هست که در صورت ورود به خدمت، به نوعی جایگزین اف 5 ها شده و نقش اونها رو برعهده خواهد گرفت، همونطور که اف 5 ها در جنگ هم در نقش بمب افکن سبک و هم شکاری رهگیر ظاهر شدند شفق هم خواهد توانست چنین نقشی را بر عهده گیرد، ضمن اینکه کار با اون می تواند مبنای آموزشی خلبانان سایر پرنده های شکاری نیروی هوایی باشد.
سکانهای افقی ویتیا
ز و شفق کاملا شبیه اف 22 بوده و معلوم نیست که آیا در اثر جاسوسی صنعتی، روسها به این طرح رسیده اند و یا اینکه نتیجه تحقیقات خودشان بوده؟ اما اونچه مسلم هست این طرح باید طرح مناسبی برای این پرنده باشد.
کابین خلبان دارای دید مناسب به جلو، طرفین و حتی پایین بوده که اون را برای ایفای نقش پشتیبانی زمینی نیز مناسب می نماید.

دید عقب به مشابه خیلی از پرنده های روسی ضعیف بوده و خلبان می تواند از 2 تا آینه برای کمک به این موضوع هستفاده کند.
نشانگرهای کابین شبیه نسخه های جدیدتر یاک 130 بوده و از نمایشگرهای 3 تایی LCD بهره می برد، قاب محافظ بالایی نشانگرها هم کاملا شبیه یاک 130 هست:
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
نکته بعدی که در مدل یه موتوره مشهود هست، ورودی اس شکل هوای موتور هست که مانع رسیدن و بازتاب امواج راداری به پره های کمپرسور میشه.
با توجه به ابعاد دماغه، برد رادار اون حداکثر 120 کیلومتر پیش بینی می شود.
کوچکی فوق العاده ابعاد این هواپیما به همراه خصوصیات کم پیدایی راداری اون باعث می شود تا کار برای کشف اون توسط هواپیماهای حریف سخت تر شود، حتی اگر پن
هانکاری پلاسمایی هم در کار نباشد.
حک شدن عدد 01 بر روی بدنه پرنده در شکل زیر شاید خیلی مهم نباشد ( هواپیماهای وارداتی هم شماره دار می شوند) اما حک شدن آرم دانشگاه مالک اشتر و یک آرم ناشناخته دیگر ظن تولید داخل بودن هواپیما را بشدت تقویت می کند:
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
جنگنده پنهانکار و مافوق صوت شفق که طراحی اون از چندین سال پیش شروع شد و در سال 2004 نیز تکمیل نمونه اولیه اون نقل شده که چندین آزمایش موفقیت امیز را پشت سر گذازده که آزمایشات به صورت کاملا سری در یک پایگاه دور افتاده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی انجام گرفته هست ، این جنگنده در سه نوع آموزشی دو نفره، جنگنده دو نفره و جنگنده یک نفره طراحی شده هست.

طراحی این جنگنده بوسیله مجتمع دانشگاهی هوایی (Aviation University Complex) که زیر مجموعه ای از دانشگاه صنعتی مالک اشتر می باشد پس از هزاران ساعت کار مداوم دانشمندان و دانشجویان ایرانی طراحی و ساخته شده هست ( البته در ابتدای ساخت این جنگنده دو شرکت روسی میگ و سوخو نیز با ایران همکاری میکردند که ظهور مونیتور های دیجیتالی موجود در کاک پیت هواپیما که از جنس روسی هستند گواه بر این مدعا هست ولی به دلیل افزایش فشار سیاسی ناشی از پرونده هسته ای از سوی آمریکا به روسیه این شرکتها از مشارکت در ادامه این طرح صرف نظر کردند)لازم به ذکر هست که دانشگاه بزرگ صنعتی مالک اشتر که یکی از بزرگترین مراکز علمی و طراحی ایران می باشد وابسته و زیر نظر کامل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جموری اسلامی ایران هست .
بسیاری از کارشناسان شفق را از حیث توانایی و نوع طراحی با طرح هواپیمای MiG-I-2000 روسیه که جنگنده ای هست شکاری و رهگیر مقایسه کرده اند.

البته لازم به ذکر هست در طراحی شفق به ویژگی پنهانکاری (رادارگریزی) اون توجه زیادی شده، بویژه که طرح بدنه اون از حیث RCS به جنگنده اف/ای-22 رپتور ساخت آمریکا که یک جنگنده پنهانکار هست نیز تا اندازه ای شباهت دارد و بدنه اون از مواد جاذب امواج رادار (Radar Absorbing Materials) ساخته شده هست،که توانایی ایجاد RCS کمتر از یک متر مربع را به جنگنده میدهد در واقع می توان شفق را اولین جنگنده پنهانکار ایرانی دانست.

بنا به اظهارات بعضی رسانه ها طراحی نمونه ثانویه شفق که شامل بسیاری اصلاحات و بهبود ها در قسمتهای بالها و نیز دهانه خروجی موتور و همچنین سیستم های راداری پیشرفته تر می باشد تا سال 2008 بطول خواهد انجامید.

با توجه به سرمایه گذاری های بسیار بالای ایران در صنایع هوایی و موشکی خود احتمال میرود که این پرنده کمی زودتر از موعد مقرر وارد خدمت در نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی ایران شود
شفق دارای هفت جایگاه برای حمل تسلیحات مختلف می باشد.

نوع سازه به کار رفته به شکل مناسبی اجازه حمل انواع بمب و موشکهای هوابه هوا و هوابه زمین و همچنین انواع بمب با هدایت لیزری را به این هواپیمای توانمند می دهد.

که در زیر هر بال سه جایگاه و یک جایگاه نیز در زیر بدنه برنامه دارد.

توانایی شلیک موشک اسپاروو و ساید وایندر و نیز موشک های سری R روسی از جمله R-73 و R-77.ونیز موشکهای KH-29 و KH-31 به همراه موشک هدایت تلوزیونی ماوریک توانایی به خصوصی به این پرنده ساخت ایران در نبردهای چند منظوره میدهد .

همچنین هستفاده از سه نمایشگر چند کاره رنگی پیشرفته در کاکپیت اون موجب شده تا در جنگنده از نمایشگرهای اونالوگ کمتر هستفاده شود .

این نمایشگرها که به صورت سری و در کنار هم برنامه دارند وظایفی از قبیل کنترل صفحه رادار برای رهگیری پرنده های مشکوک / مدیریت تسلیحات موجود در جنگنده / کنترل سیستم های دفاع الکترونیک برای هستفاده در نبردهای الکترونیکی و نیز سیستم هدایت و کنترل شلیک انواع موشکها و بمبهای هدایت راداری و یا لیزری را به این جنگنده داده هست .
علاوه بر این در این پرنده جدید به راحتی خلبان توجه زیادی شده هست به همین منظور دارای شیشه (درب کابین) بزرگتری هست و از نظر میدان دید دارای بهترین کارایی لازم در میان جنگنده های معروف دنیا هست که دلیل اون هم کشیدگی بیشتر شیشه کابین خلبان به سمت جلو و نیز پهنای بیشتر ان به سمت اطراف هست که بیشترین دید ممکن را در اختیار خلبان و یا خلبانان این جنگنده ساخت ایران برنامه خواهد داد ، همچنین در شفق از صندلی های پرتاب شونده K-36D ساخت روسیه نیز هستفاده شده هست که بنابه تاکید کارشناسان امریکایی بهترین صندلی پرتاب موجود در جهان می باشد ( آمریکا با صرف یک هزینه تحقیقاتی بالا در حال ساخت یک نمونه مشابه از این صندلی پرتاب پیشرفته برای جایگزینی ان با صندلی های پرتاب اف 22 و اف 35 هست ).
وزن این جنگنده حدود 5 تن هست که از این لحاظ یک جنگنده سبک بحساب می آید.

پیشرانه این جنگنده یک و یا دو دستگاه موتور توربوجت RD-33 کلیموف روسی یعنی همان موتور بکار رفته در جنگنده MiG-29 هست برخی منابع آگاه نیز از امکان هستفاده از موتور های AL- 31F در این پرنده ساخت ایران اظهار داشتند .

( البته برخی گمانه زنی ها .

بنا به فرموده بعضی رسانه ها ایران برنامه هایی نیز برای تولید موتور کلیموف RD-33 و نمایشگر های تحت امتیاز روسیه در ایران دارد.)
از دیگر ویژگی های بارز شفق می توان به طراحی آیرودینامیکی و سرعت فراصوتی اون که دو تا دو ونیم برابر سرعت صوت هست اشاره کرد، در طراحی شفق مساحت ریشه بالها بسیار بیشتر از نوک بال هست( بالهای قیفی شکل : این نوع شکل بال از پایداری نسبتا خوبی نسبت به باله های دلتا شکل در سرعت های پایین و بالا برخوردار هست ) و این امر موجب می شود تا جنگنده شفق در نبرد های هوایی تن به تن (داگ فایت) بتواند به سرعت زاویه حمله را بسوی هدف تغییر دهد، همچنین بواسطه طراحی ویژه بدنه اون توانایی پیچش، غلتش و قابلیت مانور پذیری شفق تا حد زیادی افزایش یافته و اون را به جنگنده ای برای هستفاده در موقعیت های خاص تبدیل کرده هست.

کارشناسان در مورد شفق به گمانه زنی هایی پرداخته اند از جمله اینکه جنگنده شفق از توانایی پرواز در ارتفاع پایین نیز بخوبی برخوردار هست و از لحاظ اویونیک یا سیستم های الکترونیک پروازی نیز بسیار پیشرفته می باشد .

از پس از سال 2000 طرحی محرمانه در دانشگاههای ایران در حال تهیه هست که به موجب اون راداری پیشرفته و بروز برای این جنگنده در حال ساخت هست .

این رادار که در نحوه عملکرد از رادار AWG-9 تامکت الهام گرفته دارای توانایی فوق العاده و قابل قبولی در بکارگیری در انواع موقعیتهای ضروری هست .
اصول هستفاده از طراحی مهندسی به خصوص در این جنکنده برای افزایش قابلیت پنهان کاری در این پرنده به خوبی رعایت شده هست .

حتی بسیاری از کارشناسان ویژگی پنهانکاری شفق را حاصل ترکیب طراحی ویژه و هستفاده از مواد جاذب امواج رادار دانسته و توانایی پنهانکاری شفق را با جنگنده آمریکایی F-117 Nighthawk که جنگنده ای بسیار پیشرفته می باشد مقایسه می نمايند.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
تنها تصویر منتشر شده از پرواز شفق
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

119:

اژدر حوت قاتل ناوهای آمریکایی… پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیلاژدر حوت

هدف از این مقاله این هست که پرسرعت ترین موشک زیرسطحی(اژدر) برای شما معرفی گردد.
و این موشک همان اژدر حوت هست……


یقین داشته باشید درصورت پرتاب دو عدد از این موشک ها درخلیج تاابدفارس هیچ ناو آمریکا توان فرار را به حول و قوه ی الهی نخو اهد داشت و باید متحمل ضربه ای سخت و مهلک گردد.

اژدر حوت ساخت ایران و اژدر shkowal ساخت روسیه بهترین و پرسرعت ترین و درعین حال ترسناک ترین اژدر جهان می باشند و تفاوت بسیارکمی نسبت به یکدیگر دارا هستند و چون ایران هم اکنون هم ازهدایت پدافندغیرعامل بهره می برد ازتوضیح وتشریح این موشک خودداری میکنداما باانتشارمقاله های متعدد معلوم شده که این موشک دقیقا مانند موشک اشکوال با کمی بهینه سازی ها می باشد یعنی حتی ازنمونه ی روسی خود قوی تر و بهتر هست، درست مثل کلاشینکف که کلاشینکف ایران و روسیه مانند هم هستند ولی چون ایران روی اون تغییراتی انجام داده لذا کمی از نمونه ی ak47روسی نیز برتر هست.
در سال 1385 و در رزمایش پیامبر اعظم(ص) موشکی آزمایش شد که باعث حیرت بیش از پیش جامعه جهانی گشت.ایران در این رزمایش اژدری با سرعت 100 متر بر ثانیه(360 کیلومتر در ساعت) را ازمایش کرد.

موشک انداز های این موشک کاملا رادار گریز بوده و از دید رادارهای دشمن مخفی می مانند.توان رزمی این موشک برابر با موشک VA-111 Shkval ساخت روسیه هست و تنها دو کشور ایران و روسیه فناوری لازم را برای ساخت چنین موشک های به دست اورده اند.هنوز مشخص نیست که آیا “حوت ” بر پایه shkval ساخته شده هست یا خیر.سرعت متوسط این موشک 4 برابر اژدر معمولی زیر ابی هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل اژدر حوت
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل


چند سال پیش ایران هم مدعی دستیابی به این تکنولوژی شد و موشک حوت را ساخته و آزمایش کرد که سرعت اون 100 متر بر ثانیه فراخوان شده هست :
این موشک با تولید حبابهای بخار که از نوک دماغه و پوسته خود خارج می کند لایه ای از گاز در اطراف خود شکل می دهد و بدین ترتیب خود را از تماس مستقیم با آب و پسای قابل ملاحظه ناشی از اون دور می کند.

این اژدربه طورکامل درایران صنعتی شده وتولید بومی اون 100%می باشد.
این موشک قابلیت پرتاب از روی شناور و یا زیردریایی در عمق 100 متری را دارد.

با سرعت حدود 50 نات (93 کیلومتر بر ساعت) کپسول پرتاب خود را ترک می کند.

با فرو رفتن در آب و رسیدن به عمق مناسب، موتور خود را روشن کرده و به سمت هدف راهی می شود.


120:

قابل توجه دوستان
هر سیستم دفاع هوایی کشوری یا شبکه های امنیت دفاع هوایی شهری دارای نقاط ضعف و نقاط قوت هست که برای تبدیل این نقاط ضعف به قوت از شبکه دیده بانی هستفاده می نمايند.

در شبکه دیده بانی که شبکه ی کمکی برای سیستم دفاع هوایی محسوب می گردد هر دیده بان به کمک علائم دیداری و شنیداری و ارسال اطلاعات به مراکز عملیات منطقه ای ، پوشش نسبی را برای مراقبت هوایی بیشتر ایجاد می کند .

در مقابل واحدهای اطلاعات عملیات کشور متخاصم با بکار گیری روشهای گوناگون و تحلیلهای دقیق اطلاعات دریافتی و دست یابی به نقاط ضعف سیستم دفاع هوایی کشور هدف ، راه نفوذ وحمله به را برای شکاری جنگنده ها میسر می گردانند .

یکی از روشهای کسب اطلاعات بهره وری از rpv یا پهباد هست .

اجرای کامل ماموریت توسط پهباد که عموما برای شناسایی صورت می گیرد یا سقوط اون هر کدام برای واحدهای اطلاعات عملیات حاوی پیام با ارزشی هست که توضیح اون در این مقال نمی گنجد .

بهر صورت
سقوط پهباد مورد نظر نشاندهنده قدرت دفاعی نیست همانظور که به پرواز درآوردن اون نشاندهنده قدرت کسب اطلاعات نیست و در این زمینه برابر اونچه واقع شده هست احتمالات زیادی به شرح زیر به ذهن متبادر می شود .

که به معدودی از اون اکتفاء می گردد .


1 - آیا پیش از این هم حزب الله لبنان ، پهبادی را بر روی آسمان فلسطین به پرواز در آورده بودنده اند که توسط اسرائیل کشف نشده هست ؟
2 - آیا پهباد مطروحه مجهز به سیستم اکتساب اطلاعات اپتیکی بوده هست ؟
3 - آیا روز سقوط پهباد بر فراز آسمان فلسطین ، آسمان ابری بوده هست ؟
4 - آیا با سقوط این پهباد دولت اسرائیل متوجه روزنه های نفوذ دیگری شده هست یا هنوز معبر کسب اطلاعات شناسایی هوایی برای پهبادهای دیگرباز هست ؟
و ...

121:

رادار ملیپرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
رادار ملی
اولین نمونه راداری که به صورت بومی طراحی و ساخته شد رادار ملی هست.

این رادار در کنار گيرنده‌هاي ديجيتالي «ناظر 1 و 2» که به سامانه های راداری موجود در اون وقت اضافه کرده شدند ساخته شد.

در سال 1377 مقدمات طراحي و توليد رادار ملي به وجود آمد.

بر همين پايه از این سال تلاش‌هاي فراواني انجام گرفت که در نهايت به طراحي و ساخت رادار ملي منجر شد.
نتيجه تحقيقات کارکنان مجرب رادار پیرامون فناوری هاي روز دنيا باعث شد تا رادار ملي با واقعيات برد بسيار بالا و تفکيک‌پذيري فاصله‌اي و زاايشانه‌اي بسيار خوب و از همه مهم‌تر براي قطع وابستگي از دنيا ساخته شود.

در واقع با توجه به ساخت داخل بودن این رادار برد بلند امکان پوشش سطح گسترده ای از کشور که قبلاً مقدور نبود با ساخت تعداد کافی از اون ممکن شد.
مهم‌ترين مزيت رادار ملي، راحتی کار برای تيم فني و فرآیند تعمیراتی هست زیرا اين رادار به دلیل هستفاده از فناوری های نوین به سرعت عيب‌يابي و رفع عيب مي‌شود.

مزيت ديگر اون آسايش تيم عملياتي هست زیرا اين رادار علائم(اسکوپ‌) بسيار روشن و واضحي دارد و کاربر اون، اهداف مورد نظر را از بين اهداف ثابت به راحتي پيدا مي‌کند.

مزيت ديگر رادار ملی خودکار شدن بسیاری از عملکردهای اون هست بطوريکه به راحتي به شبکه مکانيزه و يکپارچه پدافند‌ هوايي کشور متصل مي‌شود.
محدوديت رادار ملي بايشانژه در مورد محدوديت‌هاي راه‌اندازي، نسبت به رادارهاي موجود کمتر هست.

درحال حاضر رادار ملي حداقل در شرق، شمال و غرب کشور وارد خدمت شده و به عنوان بخشی از زنجیره نظارت هوایی در فواصل طولانی و هشدار زودهنگام به کار می رود.
رادار ملی نشان داده هست که واقعيات جايشان در کارکرد اون تأثير بسیار اندکی دارد و در تمام فصول سال و انواع محیط های مرطوب، کوهستانی و حتی کویری ازمایش شده و کمترین ایراد و محدودیت را نسبت به رادارهای موجود نشان داده هست.

اين رادار هم براي اخطار اوليه و هم براي رهگيري هوايي کاربرد دارد و داده های تولیدی توسط اون به مراکز فرماندهی و آتشبارهای عملیاتی ارسال می شود تا سریع ترین واکنش نسبت به شرایط نشان داده شود.
80 % طراحی رادار ملی توسط متخصصان پدافند هوایی و مابقی اون با کمک سایر مجموعه های علمی و صنعتی کشور به انجام رسیده هست.
برد رادار ملی در حدود 450 کیلومتر هست که اون را در رده رادارهای برد بلند هشدار زودهنگام برنامه می دهد.

اونتن رادار اون ساختاری سه تکه و میله ای-شبکه ای دارد.

در نتیجه از جرم اونتن کم شده و مقاوت اون در مقابل باد نیز مناسب هست.

این رادار از نوع ثابت هست که در مواضع مشخص راداری نصب شده و به نظر می رسد که نوع نیمه متحرک یدک شونده نیز داشته باشد.


122:

رادارهای کاوش/جویا/هادیاین سه رادار از اجزاء سامانه پدافند هوایی موشکی مرصاد هستند.
در این سامانه رادار جستجو و کشف هدف «کاوش» کار یافتن اهداف را بر عهده دارد.

اهداف کشف شده دسته بندی و ارزیابی شده و اطلاعات به واحد فرماندهی و کنترل ارسال می شود.

رادار جستجوگر ارتفاع پست «جویا» نیز برای کمک به کشف و ردگیری اهدافی که در ارتفاع پایین پرواز می نمايند ایفای نقش می کند.

با کمک این رادار مرصاد توانایی انهدام اهداف پروازی در ارتفاع پایین را نیز دارد.

با تشخیص مرکز کنترل آتش سامانه، وظیفه ردگیری و قفل روی اهدافی که خطرناک تر تشخیص داده می شود به رادار ردگیر «هادی» سپرده شده و این رادار که سامانه های الکترواپتیکی نیز با اون همراه و هماهنگ و روی اون نصب شده اند کار تأمین اطلاعات لازم برای هدایت موشک نیمه فعال راداری را به سمت هدف تا لحظه اصابت به اون به انجام می رساند.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
سامانه مرصاد قابلیت شناسایی هدف در فاصله 150 کیلومتری توسط رادار کاوش، قفل نمودن روی اون در فاصله 80 کیلومتری و مورد هدف قراردادن اون در بیشینه برد 45 کیلومتری را دارد.

در مورد رادار کاوش نیز باید به این نکته اشاره کرد که نسبت به نمونه قبلی یک اونتن سفید رنگ هم به بالای اونتن اصلی اضافه شده که مربوط به سامانه تشخیص دوست از دشمن هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
رادار هادی
با توجه به تهدیدات روز که اهداف با سطح مقطع راداری(RCS) کم هستند، در طراحی این سامانه تلاش زیادی شده هست تا قابلیت درگیری مؤثر با این تهدیدات ایجاد شود که منجر به ایجاد توانایی کشف اهداف با سطح مقطع بسیار کم در حدود 0.5 مترمربع و در فاصله 110 کیلومتری شده هست.

با این ویژگی اغلب موشکها، پهپادها و هواپیماهای جنگنده نسل چهارم پیشرفته به اهدافی عادی برای مرصاد تبدیل می شوند.
به عنوان مثال برای سطح مقطع راداری جنگنده اروپایی تایفون(که اخیراً توسط حجاز سعودی به خدمت گرقته شده) اعدادی در حدود 0.014 تا 0.42 را ذکر کرده اند که توسط مرصاد قابل کشف خواهد بود زیرا محاسبات با فرمول های پایه ای کارکرد رادارها نشان می دهد سامانه ای که هدف 0.5 مترمربعی را در 110 کیلوکتری کشف می کند هدفی با سطح مقطع راداری 0.01 مترمربع را در برد بیش از 40 کیلومتر کشف خواهد کرد از اینرو با اضافه کردن قابلیت هایی نظیر شبکه کردن سامانه های راداری مرصاد با هم این قابلیت از بعضی جنبه ها افزایش نیز خواهد یافت.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
رادار جویا
رادارهای این سامانه دارای قابلیت های بالایی در زمینه اقدامات متقابل الکترونیکی(ضد جمینگ) بوده و در نتیجه از پایداری بالایی در محیط نبرد برخوردار هستند.
با توجه به تولید بومی سامانه مرصاد تعداد کافی از اون در دسترس یگان های عملیاتی بوده و در نواحی مختلفی از نزدیک مرز گرفته تا عمق کشور قابل هستبرنامه هستند.


123:

موشک های ضد زره سری طوفان


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
نسل های مختلف توفان؛ توفان-1 در وسط و توفان-2 سمت چپ تصویر
پس پایان جنگ تحمیلی با هستفاده از تجارب ارزشمند بدست آمده در نبردهای فراوان و نابرابر با نیروهای پرتعداد زرهی عراق، ساخت نمونه های بومی از موشک های ضد زره در دسترس، آغاز شد.

البته ساخت موشک تاو در سالهای دفاع مقدس کلید خورده بود و با توجه به تعداد زیاد پرتابگرهای اون و کاراریی بالاتر، بیشتر مورد توجه برنامه داشت.

نمونه بومی اون «توفان» نامیده شد که در برخی مشخصه ها تفاوت های اندکی با نمونه اصلی داشت.

از اون جمله باید به سرجنگی 3.6 کیلوگرمی، جرم 18.5 کیلوگرم، میزان نفوذ 550 میلیمتر و برد 70 تا 3850 متر و سرعت بیشینه 310 متر بر ثانیه ای اون اشاره کرد.

روش هدایت، پرتابگر و شکل ظاهری توفان صرف نظر از تفاوتهای اندک در ابعاد، مشابه موشک تاو هست.

با توجه به هستفاده تانک های جدید از زره های واکنشی(ERA)،‌ نسل دوم توفان، با سرجنگی دو مرحله ای ساخته شد.

توفان-2 به دلیل بهره گیری از یک میله نفوذگر، 145 سانتیمتر طول دارد.

جرم اون 19.1 کیلوگرم، جرم سرجنگی 4.1 کیلوگرم، و میزان نفوذ اون 760 میلیمتر هست که 38.2٪ % رشد را نشان می دهد.

سایر مشخصات این نمونه مانند نسل اول هست.

خصوصاً احتمال اصابت هر دو نسل توفان، 95 % عنوان شده هست.

این موشک ها قابلیت بکارگیری در شب را با برد کمتر دارند.
پس از ساخت نسل های 3 و 4 توفان که ظاهراً به تولید انبوه نرسیدند، موشک توفان-5 به عنوان توسعه یافته ترین نمونه این خانواده طراحی و ساخته شد که تصاویر اون نشان دهنده تفاوت های محسوسی حتی نسبت به آخرین نمونه های خارجی تاو هست.

این موشک بر خلاف نسل های قبلی از روش هدایت پیشرفته با هستفاده از پرتو لیزر برخوردار هست که ضمن حفظ اون از آسیب پذیری در برابر جنگ الکترونیک دشمن، دقت بسیار بالایی نیز به اون می دهد.

این موشک دارای سر جنگی دو مرحله و یک میله نفوذگر جمع شونده جدید نیز هست.

میزان نفوذ این موشک در زره بیش از نسل های قبلی عنوان شده هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
توفان-5
به نقل مشرق، توفان-5 قابلیت پرتاب از پرتابگرهای اصلاح شده تاو/توفان را دارد و در نتیجه برای پرتابگرهای موجود زمینی مناسب هست.

بخش هدفگیری و هدایت سامانه پرتابگر این موشک متناسب با تغییرات اون بهسازی شده و به ادوات «هدایت نیمه خودکار سوار بر پرتو لیزر» مجهز شده هست.پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرتابگر موشک توفان-5
مقایسه تصاویر نشان می دهد هر چند بدنه توفان-5 کشیده تر هست اما از سامانه پیشران مشابه نسل های قبلی بهره می برد.

یک مجموعه چهارتایی بالک صلیبی شکل نیز در این نسل اضافه شده هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

124:

موشک ضد زره تندر


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
نمونه آموزشی(بدنه شفاف) موشک تندر
دیگر موشک ضد زره ایران، تندر نام دارد که مخصوص هستفاده در تانک های تی-72 هست.

این موشک که از لوله کالیبر 125 میلیمتری توپ این تانک شلیک می شود قابلیت هدف برنامه دادن اهداف ثابت و متحرک از جمله اهداف هوایی سرعت پائین را دارد.

هدایت این موشک از نوع نیمه خودکار فرمان به خط دید سوار بر پرتو لیزر هست.

در این روش موشک اصطلاحاً کور هست وتوانایی دیدن هدف را ندارد بلکه با هستفاده از حساسه ای که در قسمتهای عقبی بدنه اون نظیر دم برنامه داده شده پرتو باریک لیزر تابیده شده از پرتابگر را یافته و رایانه کنترل پرواز سعی می کند تا موشک را در مرکز این پرتو برنامه دهد.

این فرایند تا رسیدن موشک به هدف ادامه می یابد.
جرم موشک تندر 17.2 کیلوگرم بوده که 3.5 کیلوگرم اون مربوط به سرجنگی دو مرحله ای اون هست.

عمق نفوذ اون در زره تا 700 میلیمتر، برد اون 100 تا 4000 متر، بیشینه سرعت اون 370 و سرعت متوسط اون 310 متر بر ثانیه هست.

با هستفاده از این موشک توانایی تانک های تی-72 در مقابله با اهداف زرهی متحرک و بالگردها بسیار افزایش یافته هست.


125:

توسن، موشکی با قابلیت های متنوع…..


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
موشک توسن
توسن، موشکی با قابلیت های متنوع هست که قابلیت انهدام زره های واکنشی، هستحکامات بتنی، اهداف هوایی پروازی در ارتفاع پائین و اهداف دریایی را دارد.

هدایت این موشک نیز نیمه خودکار فرمان به خط دید هست و کاربر طی پرواز موشک تنها باید نشانه موجود در دوربین را روی هدف نگه دارد.

سر جنگی دو مرحله ای، جرم نچندان زیاد موشک و پرتابگر، قابلیت بکارگیری از پرتابگرهای زمینی ویا نصب شده روی خودروهای زرهی، ارتفاع کم پرتابگر در هنگام هستبرنامه روی زمین و آماده سازی سریع پرتابگر برای شلیک از ویژگی های این سامانه هست.

موشک توسن 26.5 کیلوگرم جرم دارد که 3.2 کیلوگرم از اون مربوطه به سرجنگی هست.

برد اون بین 70 تا 4000 متر، بیشینه سرعت اون به کمک پیشران سوخت جامدش 200 متر بر ثانیه، احتمال اصابت اون به هدف 95٪ و میزان نفوذ اون در عمق زره تا 670 میلیمتر هست.

برد این موشک در شب به 2500 متر می رسد.
این موشک در ایران علاوه بر هستفاده با پرتابگر ثابت زمینی روی ادواتی از جمله خودروهای راهکنشی(تاکتیکی) سفیر و نفربرهای براق و بی-ام-پی-2 نصب شده هست.

هدایت این موشک نیز نیمه خودکار و سیمی و کنترل اون از طریق بالک های دماغه هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرتابگر توسن
ساختار پرتابگر موشک توسن به گونه ای هست که کاربر در ارتفاع پایین تر از لوله حاوی موشک برنامه می گیرد در نتیجه اولاً از آتش پیشران سوخت جامد اون تا حدودی در امان مانده و همچنین امکان مخفی شدن در عوارض طبیعی یا مصنوعی برای امنیت بیشتر از آتش دشمن را دارد.

126:

موشک ضد زره سری صاعقه


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
با توجه به ارزش موشک های دوش پرتاب برای واحدهای پرتحرک زمینی موشک صاعقه بر مبنای موشک دراگون ساخته شد.

نوع نفوذگر اون نیز با نام صاعقه-2 برای مواجه به زره های واکنش دهنده ارائه شد.

صاعقه به عنوان یک موشک سبک ضد زره به همراه پرتابگر خود، تنها 14.5 کیلوگرم جرم دارد.

روش هدایت اون نیمه خودکار فرمان به خط دید، برد اون 65 تا 1000 متر، جرم سر جنگی 3.1 کیلوگرم، جرم خود موشک 6.1 کیلوگرم، سرعت خروج اون از پرتابگر 76 متر بر ثانیه، بیشینه سرعت اون 100 متر بر ثانیه و میزان نفوذ اون در زره تا 500 میلیمتر هست.

احتمال اصابت صاعقه به هدف 90 % عنوان شده هست.
صاعقه-2 دارای یک میله نفوذگر برای کمک به غلبه بر زره های انفجاری دو مرحله ای هست که جرم اون را به 7.4 کیلوگرم و میزان نفوذ اون را در این نوع زره به 650 میلیمتر رسانده هست.

بیشینه سرعت این نمونه به 92 متر بر ثانیه کاهش یافته اما سایر مشخصات اون مشابه نسل قبلی خود هست.


127:

موشک مالیوتکا یا موشک های بهینه سازی شده ی سری رعد


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
موشک آی-رعد
موشک مالیوتکا نیز پس از جنگ در کشور با همان نام ساخته شد اما با توجه به رشد فناوری های کشور سه نمونه بهسازی شده از اون معرفی شده هست؛ آی-رعد(I-raad)، رعد-تی و آی-رعد-تی.

مجموع جرم موشک و سامانه هدایت اون امکان حمل و بکارگیری توسط دو نفر ایجاد می کند.

این نوع موشک به صورت هستاندارد روی نفربرهای زرهی بی-ام-پی-1 نیز قابل هستفاده هست.

رعد-تی نمونه ای از موشک رعد/مالیوتکا بود که با هستفاده از سر جنگی دو مرحله ای، توانایی نفوذ به بیش از 400 میلیمتر زره های واکنش دهنده را بدست آورده اما سامانه هدایت و هدفگیری اون مشابه قبل بود.

سرعت این موشک 120 متر بر ثانیه و برد اون بین 400 تا 3000 متر هست.
نوع آی-رعد، دارای سرجنگی معمولی و توانایی نفوذ در 500 میلیمتر زره فولادی را دارد.

این موشک نسبت نوع پایه رعد/مالیوتکا از هدایت بهتر نیمه خودکار مشابه تاو/توفان برخوردار شد که هستفاده راحت تر و شلیک های دقیق تری را ممکن ساخت.

برد، سرعت و قطر بدنه این نمونه مشابه قبل هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
کاملترین نمونه موشک این خانواده آی-رعد-تی هست که ارتقاءهای سامانه ای نوع آی-رعد را به همراه موشک رعد-تی به کار گرفته و درنتیجه مشخصات عملکردی موشک اون مشابه این نمونه هست از جمله جرم 11.78 کیلوگرمی موشک.

جرم سامانه هدایت نیز کمتر از 23 کیلوگرم هست.


128:

دوست عزیز و گرامی
راداری را که از اون صحبت می کنید راداری در کلاس رادارهای اکتیو هست که در درگیریهای هوایی بمجرد حضور جنگنده های رادار زن به وضعیت هستند بای می روند و تنها امید در درگیری هوایی بهره وری از سامانه های الکترو اپتیکی هست که در این زمینه به پیشرفتهای قابل ملاحظه ای دست یافته اند امید که به اندک اطلاعات داده شده تراضی کنید .

موفق باشید

129:

هنوز وقت دارم
فردا بعداز ظهر هم مال من هست
سرشار از مکث های وقار آمیز شدم
منکه از رفتار تند گلوله ها نفرت دارم

130:

دهلاویه کابوس آمریکا و اسرائیل
موشک ضد زره«دهلاویه» پایانی بر اسطوره آبرامز آمریکا و مرکاوا اسرائیل


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
موشک ضد زره دهلاویه
آخرین موشک ضد زره معرفی شده کشور به یاد شهید چمران و به نام محل شهادت ایشان، «دهلاویه» نامیده شده هست.

هر چند مقامات دفاعی کشور مشخصات زیادی از این موشک را ذکر نکردند اما توصیفات کلی عنوان شده برای این موشک، جلوه هایی از توانمندی اون را مشخص می کند.

این موشک با هستفاده از بالک های نصب شده در دماغه اون کنترل(راهبری) شده و بالک های عقبی اون نقض پایدارساز را دارند.

تمامی این بالک ها در داخل لوله پرتاب به شکل جمع شده برنامه گرفته و پس از پرتاب باز می شوند.
در رابطه با نوع هدایت این موشک توجه به فراخوان این نکته که در برابر انواع اقدامات جنگ الکترونیک مقاوم هست، محتمل ترین گزینه، هدایت نیمه خودکار فرمان به خط دید سوار بر پرتو لیزر هست که تجریه ساخت و بکارگیری چنین موشک ضد زرهی در توفان-5 و تندر نیز وجود داشته هست.

بنابراین دقت می توان منطقاً بالایی برای دهلاویه متصور بود.
همچنین فراخوان شده که میزان نفوذ این موشک در زره های واکنشگر در بالاترین حد موشک های ضد زره جهان هست.

نگاهی به فهرست این تسلیحات عدد 1200 تا 1250 میلیمتر را نشان می دهد.

در اینصورت هیچ یک از تانک های ساخته شده در دنیا نمی تواند در برابر دهلاویه با این میزان نفوذ مقاومت کند.
به نقل مشرق، باید توجه داشت بیشترین ضخامت زره تانک ها در نواحی جلو و بعضاً پهلوها بوده و در سایر نواحی از مقاومت کمتری برخوردارند.

به عنوان مثال بیشترین عدد ادعا شده برای ضخیمترین بخش از تانک های ام-1 آبرامز آمریکا و مرکاوا ام-کی-4 رژیم صهیونیستی 1300 و 1080 میلیمتر عنوان شده هست.

البته اعداد متنوعی در منابع مختلف عنوان شده هست که هستناد به همه اونها ضرورتی ندارد زیرا نمونه ای از موشک های ضد زره روسی با میزان نفوذ 1000 تا 1200 میلیمتر در جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان و حمله آمریکا به عراق در سال 2003 مورد هستفاده برنامه گرفت.

در این جنگ ها به ترتیب انواع مدل های مرکاوا از جمله ام-کی-4(در لبنان) و آبرامز(در عراق) مورد اصابت اون موشک برنامه گرفتند که بهترین مقاوت حاصل شده توسط این تانک از کار افتادن و از رده خارج شدن تانک های مذکور بوده و در مواردی به انهدام تانک انجامیده هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
بنابراین اگر میزان نفوذ دهلاویه بیشتر از موشک مودر نظر نباشد باز هم حریف سرسختی برای بهترین تانک های اصلی میدان نبرد(MBT) دنیا خواهد بود و از کار افتادن اونها کمترین نتیجه قابل حصول هست.

بدیهی هست تانک از کار افتاده در میدان نبرد دیگر تهدیدی محسوب نمی شود و پايه اً تانک های جدید از سازه های مستحکمی برخوردارند که در آزمایش های انجام شده مانعِ از هم پاشیدن اون حتی در صورت اصابت یک موشک سنگین مانند مارویک شده هست.

در حالی که تجربه دو جنگ یاد شده نشان می دهد همان موشک ضد زره برای از رده خارج کردن تانک های سنگین و مستحکم نیز کافی هست.

جالب اینجاست برخی کشورها مانند یونان و ترکیه پس از جنگ 33 روزه اقدام به خرید موشک فوق نمودند در حالی که امکان تهیه موشک های هم رده غربی نیز برای اونها فراهم بوده هست.
نگاهی به میزان نفوذ موشک های ضد زره قبلی ایران و مقایسه اون با تخمین صورت گرفته برای دهلاویه نشان دهنده یک جهش حدوداً 58 %ی نسبت به بیشترین میزان نسل های قبلی دارد.

البته در این محاسبه موشک توفان-5 را وارد نکردیم زیرا مشخصات عملکردی اون فراخوان نشده هست.

میزان نفوذ توفان-5 در منابع اینترنتی بالغ بر 900 میلیمتر عنوان شده که در صورت اتکا به این عدد دهلاویه 33.3٪ رشد را نشان می دهد که باز هم میزان قابل توجهی هست.
بنابراین با یک تفاوت ساختار در سرجنگی و احتمالاً پیشران موشک روبه رو هستیم.

نافرموده نماند با افزایش سرعت موشک میزان نفوذ اون در زره نیز افزایش می یابد.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
پرتابگر دهلاویه نیز هر چند شباهت هایی به پرتابگر توسن دارد اما در اون لوله حاوی موش کدر بالاترین موقعیت برنامه دارد، پس از اون سامانه هدفگیری و پس از اون چشمی مورد هستفاده کاربر که مشخص نماينده محل سر او هست بنابراین مزیت مطرح شده برای پرتابگر توسن در اینجا باز هم بیشتر شده و هم حفاظت خدمه در برابر شعله ناشی از پیشران و هم اختفای او در عوارض بهتر هست.

از اینرو احتمال بکارگیری یک پیشران راکتی قویتر نسبت به توسن را در دهلاویه می توان مد نظر داشت.

همچنین فراخوان شده دهلاویه توانایی هدف برنامه دادن بالگردها را نیز دارد.

از اینرو مانند خانواده موشک های توفان، تندر و توسن، این سلاح را نیز باید موشکی چند منظوره محسوب نمود.
عدم هستفاده از هدایت سیمی و هستفاده از یک پیشران راکتی مفروض، برد بالاتری را برای دهلاویه در مقایسه با نسل های قبلی موشک های ضد زره ایران را فراهم خواهد کرد.
سوالی که در اینجا قابل مطرح شدن هست چرایی ساخت چنین موشکی با وجود توفان-5 با نفوذ بالا و هدایت پرتو سوار لیزری هست.

باید فرمود ضمن بیشتر بودن میزان نفوذ دهلاویه برخورداری این موشک از یک پیشران احتمالاً راکتی امکان رسیدن اون به سرعت های بالاتر را فراهم می کند که در قیاس با نسل های توفان مزیت گرفتن میزان بیشتری از موقعيت واکنش دشمن به دنبال دارد.

بنابراین احتمال اصابت به هدف برای دهلاویه نیز بسیار بالا خواهد بود.
شباهت های پرتابگر دهلاویه به توسن بیانر وجود مزایای عملیاتی مناسبتر اون نسبت به موشک های توفان هست.

قابلیت جدا شدن لوله حامل موشک از مجموعه هدفگیری و سه پایه و راحتی نصب و آماده سازی در این نوع پرتابگرها مزیت حمل و نقل ساده تر توسط تعداد کمتری نفر را به همراه دارد در نتیجه این دهلاویه توسط واحدهای سبک رزمی مانند موتورسیکلت های دو و چهار چرخه قابل حمل و توسط نوع چهار چرخ قابل بکارگیری خواهد بود.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

موشک های فعلی ضد زره کشور همچنان برای انهدام طیف وسیعی از اهداف مانند نفربرهای زرهی، تانک های سبک وزن شناسایی، سنگرهای مستحکم و خودروها و حتی بالگردها کارایی دارند و موشک جدید دهلاویه که از قیمت بالاتری هم دارند به عنوان عضو جدید و جوان این خانواده خط دفاعی مستحکمی را در برابر تانک های پیشرفته غربی و شرقی بربرنامه نموده و تولید بومی اون نیز امکان ارتقاء و بهسازی های آتی

131:

رادار کاشف2


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
اونتن رادار کاشف-2
نسل دوم از خانواده رادارهای ایرانی، کاشف-2 هست که با بهسازی های مختلف بر روی کاشف-1 بوجود آمده هست.

برد نهایی این رادار تا 200 کیلومتر بوده که حدود 33% افزایش نسبت به نسل قبلی را نشان می دهد.

کاشف-2 توانایی ردگیری و ثبت اطلاعات تا 1000 هدف را دارد که افزایش 900 %ی اون نسبت به نمونه پیش از خود بسیار قابل توجه هست.

همچنین برق مصرفی اون 30 کیلووات هست.

فرستنده و گیرنده در این رادار کاملاً از زیرسامانه هایی با فناوری حالت جامد بهره مند شده اند که باعث افزایش قابلیت های عملیاتی و همچنین افزایش اطمینان پذیری زیرسامانه های مربوطه می شود.

از اینرو قطعاً فاصله بین دو بروز ایراد در کاشف-2 بیشتر از نسل قبلی شده هست.
یک تفاوت مشهود ظاهری در دو نسل کاشف، اونتن رادار اونها هست که در نسل دوم به جای اونتنی با سطح یکپارچه از سطح مشبک هستفاده نموده اند.

هر دو نوع اونتن ها از سه تکه متصل به هم تشکیل شده اند که در حال حرکت از هم باز شده و در طرفین و بالای خودروی حامل برنامه می گیرند.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
کاشف-2 با اونتن های جمع شده در حال حرکت در رژه
اونتن کاشف-2 به دلیل مشبک بودن، جرم کمتری داشته و در نتیجه به توان الکتریکی کمتری برای چرخش نیاز دارد و دوام اجزای متحرک اون نیز بیشتر گردیده و مقاومت اون در برابر باد نیز تا حدودی بهبود می یابد.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
کاشف-2؛ تفاوت هایی با اونتن معمول تر کاشف-2 دیده می شود
در مجموع رادارکاشف-2 به عنوان نمونه ای میانبرد، پرتحرک، سرعت آماده شدن بالا، ظرفیت عملیاتی بالا و قیمت مناسب که ساخت تعداد کافی از اون را ممکن می سازد در حلقه های میانی پدافندی قابلیت هستبرنامه در نواحی مختلف را داشته و با توجه به اتصال از طریق خطوط امن انتقال داده به شبکه یکپارچه کنترل و فرماندهی هوشمند مرتبط بوده و پوشش کارآمدی را به وجود می آورد.
خانواده رادارهای کاشف علاوه بر کاربرد به فرم مونواستاتیک در رژه نیروهای مسلح به صورت گیرنده و فرستنده جدا از هم نیز مشاهده شده اند که نشان دهنده هستفاده از این رادارها در شبکه پدافند هوایی کشور به حالت بایاستاتیک ویا مولتی هستاتیک هست.

البته در قسمت های بعد نقل نیز یک نوع رادار که عملکرد بایاستاتیک دارد را با جزئیات معرفی خواهیم نمود.

در مجموع باید فرمود کاشف های ایرانی از اجزای مهم شبکه دفاع هوایی کشور برای ردگیری اهداف پنهانکار بوده و با تحرک بالای خود در نواحی لازم مستقر می شوند.


132:

ولی توی دنیای پر از خون و خونریزی حال
اگر خواسته باشی که دور از خون و خون ریزی باشی
باید چیزی داشته باشی که کسی فکر حمله بهت رو نکنه
وگرنه نداشتن تسلیهات نظامی اولین چیزی هست که باعث حمله به ما میشه

133:

افتتاح خط تولید جعبه سیاه انواع هواپیما و بالگرد
در آستانه ۱۲ بهمن سالروز ورود تاریخی رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و دهه مبارک فجر، خط تولید انبوه سامانه جعبه سیاه انواع هواپیما و بالگرد و خط اورهال و بهینه‌سازی سامانه پدافند هوایی هوشمند ارتفاع پست با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) در شرکت صنایع الکترونیک وزارت دفاع افتتاح شد.
متخصصین و نخبگان شرکت صنایع الکترونیک وزارت دفاع با تلاش، نبوغ، خلاقیت و نوآوری خود موفق شدند گام بلند دیگری در خودکفایی صنایع دفاعی کشور بردارند و با طراحی، ساخت و تولید قطعات و تسترهای سامانه‌های فرماندهی و کنترل آتش پدافند هوایی ارتفاع کم، خط بازسازی و بهینه‌سازی سامانه‌های موجود در کشور را راه‌اندازی نمايند.
بهینه‌سازی این سامانه موجب افزایش توان عملیاتی در ارتفاع کم و دفاع نقطه‌ای از مناطق حساس و هستراتژیک در مقابل هواپیماهای جنگی، بالگردها و هواپیماهای بدون سرنشین و همچنین موشک‌های هوا به زمین دشمن خواهد شد.
جستجو و تعقیب هموقت اهداف در ارتفاع پست هستفاده هموقت از جستجوی فعال راداری و غیرفعال اپتیکی، ایجاد امکان فرماندهی و کنترل هموقت انواع سامانه‌های توپخانه‌ای و موشکی، قابلیت جابجایی سریع سامانه‌ها و مقابله جنگ الکترونیک از ویژگی‌ این سامانه هست.
با کمک سامانه جعبه سیاه می‌توان نسبت به ثبت پارامترهای پروازی، تصاویر و صدای کابین خلبان در انواع پرنده‌ها اقدام کرد.
روش بکار گرفته در این سامانه یک روش نوین و ابتکاری هست و با افتتاح این خط تولید علاوه بر تامین نیازمندی‌های داخلی با توجه به مشخصات و قابلیت‌های منحصر به فرد اون جزء اقلام صادراتی وزارت دفاع برنامه خواهد گرفت.
نامحدود بودن پارامترهای قابل ثبت‌، امکان تطبیق و سازگاری با هر نوع پرنده، تکنیک نوین پردازش و تفسیر هوشمند صوت و تصویر، ‌مقام در برابر شرایط سخت محیطی مطابق با هستانداردهای بین‌المللی از ویژگی‌های سامانه جعبه سیاه هست.
این سامانه قابلیت حجم ذخیره سازی داده پردازی FDR برای 2200 ساعت، ذخیره سازی صوت کابین خلبان CVR برای 40 ساعت از سه کانال صوتی و ذخیره سازی تصاویر داخلی کابین از 30 دوربین برای 10 ساعت رادار هست.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

134:

تولید انبوه جدیدترین سامانه موشک کروز دریایی با نام "ظفر" و تحویل به سپاه پاسداران
در چهارمین روز از ایام‌الله دهه مبارک فجر امسال، خط تولید انبوه سامانه موشک کروز دریایی "ظفر" افتتاح و تحویل‌دهی اولین سری اون با حضور سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه در ساوقت صنایع هوافضای وزارت دفاع انجام شد.
موشک "ظفر" یک موشک ضدکشتی، کوتاه‌برد و راداری هست که قادر هست اهداف کوچک و متوسط را با دقت بسیار بالا هدف برنامه داده و منهدم کند.
قابلیت نصب بر روی انواع شناورهای سبک و تندرو، وزن کم با قابلیت ضد جنگ الکترونیک بالا و قدرت تخریب فوق‌العاده از ویژگی‌های سامانه موشک کروز "ظفر" هست، این سامانه صد در صد بومی و بدست توانمند متخصصین زبده و کارآمد ساوقت صنایع هوافضا طراحی و ساخته شده هست.
موشک "ظفر" پس از شلیک با کاهش ارتفاع به مرحله کروز رسیده تا از دید دشمن پنهان بماند و در مرحله پایانی پس از کشف هدف در ارتفاع پایین هدف را منهدم می‌کند.
موشک ظفر قادر هست هر 3 ثانیه به صورت تکی و چندتایی اهداف را مورد اصابت برنامه دهد.
پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل

135:

منابع اسرائیلی: پيشرفت نظامي ايران فراتر از حد تصور هست
نشريه اسرائيل ديفنس طي گزارشي با اشاره به رزمايش موشكي ايران، نوشت: روشن شد كه صنعت نظامي ايران پيشرفته تر از اون هست كه غرب ارزيابي كرده هست.

اونچه ايراني ها براي اولين بار (به‌خصوص رادار چند منظوره [غدير]) به نمايش گذاشتند، وجود قدرت تكنولوژي موثر از نوع درجه يك را ثابت مي كند.

اين نشريه صهيونيستي اضافه کرد: رادار چند منظوره، راداري بسيار پيشرفته به حساب مي آيد.

اشعه هايي كه اين رادار ارسال مي كند، الكترونيكي هست و نيازي به چرخش يا انحراف خود رادار را ندارد.

در اسرائيل رادارهايي با كاربردهاي متعدد براي سامانه هاي سلاح هاي مختلف وجود دارد؛ مانند اورن يورك رادار سامانه، سلاح حيتس و راز كه در خدمت سامانه گنبد آهنين هست.

طال عنبار، عضو مركز موسوم به مركز پژوهش هاي راهبردي هوافضاي اسرائيل (فيشر) نيز در اين خصوص فرمود: از سال 2007 تاكنون اطلاعاتي در رسانه هاي ايران از رادار پيشرفته ايران منتشر شده بود ولي دست كم گرفته شد و بسياري در [قدرت] اون ابراز ترديد كردند.

اين دانشمند صهيونيست اذعان كرد: در روز ارتش ايران در سال 2010 همانطور كه مي گايشانم، نمونه هايي به نمايش گذاشته شد مانند سامانه دفاع هوايي اس-300 و همينطور خودرايشاني كه رادار را حمل مي كرد و به عنوان نمونه بود؛ ولي سامانه اي كه مقابل حضرت آيت الله خامنه اي به نمايش درآمد سامانه اي واقعي بود.

چهارشنبه هفته گذشته سردار امير علي حاجي زاده با اشاره به ايشانژگي ها و تفاوت هاي رزمايش موشكي پيامبر اعظم‌صلوات‌الله‌علیه 6 با رزمايش هاي گذشته درباره هستفاده عملیاتی از رادار غدیر فرموده بود: رادار غدير براي كشف اهداف هوايي، هواپيماهاي رادارگريز، موشك هاي كروز و موشك هاي بالستيك و نيز ماهواره هاي در مدار پايين (لئو) طراحي و ساخته شده هست.

عنبار در ادامه با تاكيد بر قدرت فناوري ايران اضافه کرد: كشورهاي اندكي در دنيا چنين رادار پيشرفته اي دارند كه قادر باشد در اون واحد اهدافي متعدد را دنبال كند.

چندي پيش نيز اين مركز اسرائيلي با اشاره به رزمايش موشكي ايران تاكيد كرده بود كه ايران با نمايش قدرت موشكي خود پيامي روشن درباره قدرت بازدارندگي خود براي غرب فرستاد.


136:

رادار فوق پیشرفته غدیر
که آمریکا و اسرائیل را به زانو درآورد

سامانه راداری غدير با برد 1100 كيلومتر و ارتفاع قابل پوشش 300 كيلومتر براي اولين بار در سال گذشته مورد هستفاده عملياتي برنامه گرفت.

این رادار براي كشف اهداف هوايي، هواپيماهاي رادارگريز، موشك‌هاي كروز و موشك‌هاي بالستيك و نيز ماهواره‌هاي در مدار پايين(لئو) طراحي و ساخته شده هست.این سامانه توانایی کشف موشک های سریع بالستیک را نیز داشته که در این زمینه در رزمایش پیامبر اعظم-6 مورد هستفاده برنامه گرفت.

پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
تصویری که به رادار غدیر نسبت داده می شود

137:

وای من خیلی از جنگ بدم میاد حالا سر هر چیزی باشه اما خب دفاع از سر اجباره وباید آماده باشیم اما خداییش چی ارزش کشتن یک انسان رو داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟

138:

بمب هوا پرتاب کایت


پرواز پهپاد ایرانی توسط حزب الله لبنان 100 ها کیلومتر بر فراز اسرائیل
بمب هوا پرتاب کایت:
نوعی پخش نماينده بمبلت یا بمب های کوچک فرعی هست که برای حمله از دور ساخته شده هست.

پیشران موشک مشابه پیشران مدل امریکایی ماوریک بوده و برد اون 15 کیلومتر هست.مدل افزایش برد یافته ان نیز که می تواند از ناوبری ماهواره ای جی پی اس هستفاده نماید،ساخته شده هست.این سلاح که محصول پایه ان به نام کایت 2000 نامگذاری شده هست،قابل حمل و بکارگیری توسط هواپیماهای اف 4 ای و اف 5 را می باشد.کایت می تواند 172 عدد بمب کوچک ضدنفر و تاسیسات را با خود حمل کند.

http://army.ucloob.ir/tag/%D8%A8%D9%...7%DB%8C%D8%AA/

139:

واقعا درست میگین
ولی چاره ای جز بالا بردن توان دفاعی برای جلوگیری از حمله دشمنان نیست

140:

تبریک میگم به همه دوستان
غرب چاره ای جز پذیرفتن ایران قدرتمند نداره
یا مثل چین قبولش میکنن یا وارد یه جنگ دیگه ای میشیم که احتمال جنگ خیلی بیشتره و این پرواز های شناسایی در راستای همون جنگی که قراره صورت بگیره انجام شده

141:

درسته
البته پروازها در راستایی شناسایی هست و نمایش قدرت و خود عامل بازدارنده ای برای شروع حمله هست

142:

از هستارتر محترم تقاضامندم که منبع اطلاعات خود را در زیر هر پست قید نمایند (منابع باید عمومی و در دسترس همگان بوده باشند )وگرنه ممکن هست تاپیک بخاطر رعایت نکردن مسائل قانونی بسته شود .
با تشکر .


143:

تو جنگ معلوم میشه حتما !

144:

یعنی شما واقعا عقیدتون اینه که این طوری نیست؟؟؟!!!
کدام منطق میگه توی زمینه نظامی هر چی که داری باید رو کنی
کی این کار رو انجام میده که ما دومیش باشیم

موردایی هستن که هنوز سپس چندین سال فاش نشده
یا خیلی ساده هستین یا میخواین اینجوری به نظر بیاین

145:

سلام عزیز
همه منابع در دسترس عموم هستند
در بعضی از پست ها منبع رو گذاشتم انشاالله از این به بعد برای همه رو میذارم

146:

جالب هست حتماً ببینید ؛ اطلاعات زیادی از اون وجود ندارد ولیکن فرموده می شود ساخت ریتئون هست و در هر دقیقه 5000 دور شلیک دارد !


147:

لینک را دیدم مطلبی در این خصوص ندیدم .

ظاهرا شبیه راکت انداز هست .

گلوله ای که در دست مرد در تصویر هست شبیه گلوله 35 م.م هست که علی ظاهر باید وزنی برابر با یک ونیم کیلو گرم داشته باشد و رینگ مسی روی گلوله حاکی از وجود خان در این سلاح هست با این فرض ساختاری ، سلاح مطروحه و ادعای اجرای 5000 تیر در دقیقه به مفهوم اجرای 83 تیر در ثانیه هست که معقول بنظر نمی رسد .

از سوی دیگر با توجه به 7 مسیر اجرا تیر روی سلاح و رینگ مسی روی گلوله و شلیک 83 تیر در ثانیه که نیازمند نوار و جعبه خشاب 5000 تایی واحد یا تقسیم شده هست و با یک فرض حداقلی ، وزن این جنگ افزار با مهمات مربوطه برای یک دقیقه برابر با 10000 کیلو گرم هست .

بیشتر شبیه یک شوخی ریتونی یایک بلوف روسی هست .

در دنیای سلاح که روز به روز توسعه تکنولوژیکی اون را شاهدیم اینگونه سلاح ها به فرض وجود دردی را درمان نمی نمايند .

چراکه حجم آتش بالا که ما را ناگزیر از دریافت شوکهای ناخواسته سنگین از عملکرد سلاح می کند و این مولفه مانع بزرگی در محاسبات بالستیکی هست و در حال حاضر غیر قابل پذیرش می باشد .

عدم محاسبه نقطه آتی هدف برای پرتابه ها به مفهوم شرکت در درگیری هست که احتمال موفقیت در اون بسیار کم یا ناچیز هست .

لذا بلحاظ تاکتیکی حضور این سلاح به فرض وجود مردود هست .

تا همین جا برای این موضوع کافی هست .

قابل ذکر هست وقتی که دلایل بسیاری برای عدم قبول فنی موضوعی وجود دارد یک دلیل ساختار شکن کافی هست که بر سبیل دوستی بیشتر تقدیم شد .

148:

از این تحلیل جالب سپاسگزارم ؛ بدین ترتیب در ویدئو هم میشود کمی تردید کرد ؛ کمی شبیه بازیهای رایانه ای هست .

ولی این احتمال هم وجود دارد که این ویدئو جلوه ای از سلاح اصلی باشد ؛ این سلاح را یکی از دوستان که در امور نظامی هستند معرفی کردند و مدعی بودند ارتش آمریکا حتی در ناوها و زیردریایی های خود هم واقعاً چنین سلاحی را دارد و در برابر همه گونه موشک و تهدیدی کاملاً رسوخ ناپذیر هست ؛ البته موفقیت قدرت آتش بالای را نمیدانم بر چه پايه ناچیز دانستید ؛ این سلاح قطعاً مانند ضدهوایی های قدیمی بی هدف و فله ای شلیک نمیشوند و از محاسبات منطقی و نرم افزاری پیشرفته برخوردارند .

149:

نوشته اصلي بوسيله bozorgmehr نمايش نوشته ها


ولی این احتمال هم وجود دارد که این ویدئو جلوه ای از سلاح اصلی باشد ؛ این سلاح را یکی از دوستان که در امور نظامی هستند معرفی کردند ومدعی بودند ارتش آمریکا حتی در ناوها و زیردریایی های خود هم واقعاً چنین سلاحی را دارد و در برابر همه گونه موشک و تهدیدی کاملاً رسوخ ناپذیر هست ؛ البته موفقیت قدرت آتش بالای را نمیدانم بر چه پايه ناچیز دانستید ؛ این سلاح قطعاً مانند ضدهوایی های قدیمی بی هدف و فله ای شلیک نمیشوند و از محاسبات منطقی و نرم افزاری پیشرفته برخوردارند .
عنایت داشته باشید .

هر اجراء تیر واکنش تبعی سلاح را به دنبال دارد که بصورت کوبه ای و بطئی بوده و بنام شوک شناخته می شود .

شوکهای اجرای تیر مکرر ، ترکیبی از شوکهای عمودی و افقی هست که میزان اون در شرایط 83 تیر در ثانیه بقدری بالاست که کاهش دهنده های تعبیه شده روی پایه ها یا سکو قادر به کاهش تنش نبوده لذا پراکندگی مرمیها در آسمان
زیاد خواهد بود و هدایت خط تیر روی هدف بسیار مشکل یا بعبارتی غیر ممکن هست .

مفهوم حجم آتش بالا این نیست که یک سلاح دیوانه وار روی هدف آتش باز کند بلکه منظور این هست که با بهره وری از ترکیب سلاحهای گوناگون آتش تیر سنگین و هدایت شده ای را بر روی هدف یا اهداف متخاصم در برد و ارتفاع منطبق با هستوانه های تهدید هوایی داشته باشیم لذا با در نظر گرفتن کلاس دفاعی جنگ افزار و تعیین لایه دفاعی سلاح و هستبرنامه اون در نقطه هستراتژیک نسبت به منبع حیاتی از تکنیک ترکیب جنگ افزارها منتفع می شویم .150:

دوستان لطفا در این تایپیک از دستاوردهای ایران بگین

151:

بهه بابا اینو که من خیلی وقت پیش ویدئوش رو توی یوتیوب دیده بودم.

البته نسخه ای که روی کشتی سوار شده.
باید بگم کاملا واقعیه.
اینم که شما ویدئوش رو دیدید نسخهء زمینی اونه اونطور که در خود صفحه نوشته.
اینا رو مشاهده بفرمایید:
Phalanx CIWS - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Counter-RAM
اینها close-in weapon system هستن که بصورت خودکار اجسامی رو که به سمتشون میان نابود میکنن.

قدرت و دقت بالایی هم دارن.

اونطور که من دیدم اهداف با سرعت کم رو حتی اگر کوچک باشن میتونه با شلیک به مدت کوتاهی نابود کنه.
البته اینکه کسی ادعا کرده باشه «در برابر همه گونه موشک و تهدیدی کاملاً رسوخ ناپذیر هست» بنظرم بهرصورت اغراق هست.


152:

بنظر بنده اتفاقا تا یک حد کمی اگر پراکندگی صورت بگیره برای اصابت هدف میتونه مفید باشه.

چون فضای بیشتری تحت پوشش برنامه میگیره و دقت سیستم هدفگیری هم که 100% نیست.
منتها نرخ آتش (تعداد گلوله های شلیک شده در واحد وقت) هم باید خیلی بالا باشه، که در این مورد هست.
دقت کنید که این سیستمها همونطور که بنظرم از اسمش (close-in weapon system) برمیاد و اطلاعاتی که در منابع هست، برای مهندم کردن هدف در فاصلهء نزدیک طراحی شدن.

در فاصلهء کم هم که پراکندگی طبیعتا خیلی کمتر هست.
بطور مثال در این منبع: Close-in weapon system - Wikipedia, the free encyclopedia
میگه:

The expected real-world kill-distance of an incoming anti-ship missile is about 500 m or less

دقت کردید که 500 متر فاصلهء تقریبا کمی بحساب میاد.


153:

در این متن ضعفهاش رو برشمرده:
Limitations of gun systems

 • Short range: The maximum effective range of 20-mm gun systems is about 4500 m; systems with lighter projectiles have even shorter range.

  The expected real-world kill-distance of an incoming anti-ship missile is about 500 m or less, [3] still close enough to possibly cause damage on the ship's sensor or communication arrays, or exposed personnel.

  This also makes the timeframe for interception relatively short; for supersonic missiles moving at 1500 m/s it is approximately one-third of a second.
 • Limited kill probability: even if the missile is hit and damaged, it may not be enough to destroy it or change its course enough to prevent it or fragments of it from hitting its intended target, particularly as the interception distance is short.

  This is especially true if the gun fires kinetic-energy-only projectiles.
 • Guns can only fire at one target at a time; switching targets may take up to one second for training the gun.
 • A gun must predict the target's course and aim at the predicted position.

  Modern anti-ship missiles make intentional erratic moves before impact, reducing the probability of being hit by unguided projectiles.
منبع: Close-in weapon system - Wikipedia, the free encyclopedia

بنابراین اصلا بنظر نمیرسه چنین ادعایی صحیح باشه.


154:

دوست عزیز و گرامی
بحث درگیری هوایی ، بحث اما و اگر را نمی پذیرد بحث یه کمی یا کمتر و بیشتر نیست .

بحث ما اجرای ماموریت دفاع هوایی بر پايه نوع ماموریت و مبتنی بر محاسبات دقیق هست ، چراکه دفاع اصولی از سرزمین وذخارف اون از مطالبات امت هست که گریز ناپذیر می باشد .

حالا دقت کنید : اونچه که در پست بزرگمهر عزیز مطرح شد و اونچه که از تصاویر الصاقی اون دریافت می شود حاکی از این هست که این سلاح یک در میلیون با این محدودیت و مقدورات اگر وجود داشته باشد در رینگ دفاعی ارتفاع کم و بر علیه هدف های هوایی مهاجم در برد 2 تا 4 کیلومتر مورد هستفاده برنامه می گیرد .

با توجه به نرخ بالای اجرای تیر فشنگ ادعا شده در پست بزرگمهر که در هر ثانیه 83 تیر از هر مجرا شلیک می شود و شوکهای ناخواسته ای که جنگ افزار را هنگام اجرای تیر روی خط لرزش شدید برنامه می دهد موجب میگردد تا هم راستایی با سامانه هدف گیر مختل شده و سلاح با انحراف اجرای تیر زیاد نسبت به هدف تیراندازی کند در این میان سیستم تراز خودکار از مدار خارج شده و میزان حرکت دورانی تیر را حول محور خود و حول محور خط هدف گیری افزایش می دهد لازم به ذکر هست با توجه به حرارت زیادی که بر اثر تیراندازی اجراء شده در هفت مجرای تیراندازی جنگ افزار به وجود می آید طول عمر مجرای تیر را بشدت کاهش داده و سیستم اتو گریسینگ را مختل می کند .

بطور قطع، اظهار نظر در باب سیستمهای دفاع هوایی در کلاسهای مختلف نیاز به نظریه کارشناسان در مقطع دکترا دارد و عرایض من نقل قول از مجلات و فصلنامه های دفاع هوایی هست که کارشناسان در اون مقاله ارائه کرده اند .


استاندارد پراکندگی تیر در 4 کیلومتر 20 متر هست توجه کنید که این مقدار زیاد هست لکن ناگزیر از پذیرش اون هستیم .

155:

اگر واقعی یه که دممون گرم ولی به نظر من هیچ چیز از هر جهت خوب نیست

156:

بااین نوشته نمیخواهم تو ذوق جوانان ایرانی که با مطالعهخبری پیشرفت ایران احساس غرور وافتخار مینمايند زده باشم اما در ورای این جنگ تسلیحاتی که راه افتاده باید سعی کنیم در این آشفته بازار جنگ تسلیحاتی حقایق را اونطور که هست بدانیم ودچار غرور کاذب نشویم باید این واقعیت تحقیر آمیز را بپذیریم از نظر تکنولوژی سالها از دول غربی عقب هستیم ولی پا گذاشتن در عرصه صنایع نظامی نشانه سمت گیری ما ونگاه هستراتژیک ما برای رویا روئی با کشورهای دیگر هست وبدین سان رفتار جنگ طلبی ما را دیگر دول بخوبی حس مینمايند وبدین ترتیب پیش بینی های لازم راانجام میدهند
ولی نکته ای که از درک اون عاجز وغافلیم تصور میکنیم علت دست نگه داشتن حمله امریکا وناتو به ایران بخاطر ترس از چند عدد سلاح جنگی ماست وباید اذعان داشت با این پندار وتحلیل منبری به راه غلط رفتیم در تحلیل هستراتژیک برای حمله کردن اصولاَ سعی براین هست سود وضرر جوانب امر بررسی شود.

اکنون با کمی تمرکز میتوانیم درک کنیم اینکه این شرایط نه جنگ ونه صلح بهتر هست یا جنگ تمام عیار که احتمال دارد موقعیت حکومتها را متزلزل کند به باورم برخلاف اوضاع جاری امریکا زیاد مصمم به حمله به ایران نیست یا حداقل به این زودیها این امر را انجام نخواهد داد وهرو کشور علاقه مندند این شرایط فعلا حفظ شود بدین ترتیب هردو حکومت دستاویز وبهانه ای خوبی برای توجیه وضعیت خود بدست می آورند
اماتحلیلی دیگری هم میتوان انجام داد واون اینکه هردو کشور در حال قدرت نمائی وسنگین سبک کردن همدیگر هستند وبا این مانورها به نوعی به جنگ روانی دست زدند تا دیگری را محک بزنندو ظاهرا به نظر میرسد امریکا سعی دارد با محاصره اقتصادی ایران وی را زمین گیر کندوسپس با یقین به % پیروزی به حمله نظامی اقدام نماید
اما مهمترین نکته ای که همه ما از اون غاقلید مشروعیت وپشتیبانی امت یک کشور از حکومتش !
تجربه در هر جنگی ثابت کرده هست هروقت حکومتی با هر قدرتی پشتوانه امتی نداشته با کوچکترین ضربه از هم پاشیده هست .قدرت نظامی ایران هرچقدر هم تلاش کند یقینا به پای تسلیحات وماشین جنگی شوروی نخواهد بود که با تلنگری همه عظمتش فروریخت وصدام وقذافی هم نمونه همین قدرتهای پوشالی هست اما در مقابل مقاومت وپیروزی ملتهای مثل ویتنام را به یاد بیاوریم ویا مقاومت امت کوبا را درنظر بگیریم .
اکنون سالهاست امریکا %د براندازی حکومت فیدل کاستروست ! حکومتی که در بیخ گوش امریکا لانه کرده ولی از اونجائیکه ملتی پشتوانه دارد هرگز امریکا جرات حمله به اون را ندارد وهنوز پایدار هست .

بنابراین تنها ترس امریکا در حمله یا عدم حمله سنجیدن حمایت امتی از حکومت ایران هست نه سلاح های اون !
بنابراین به جای هزینه های کمرشکن برای بدست آوردن تکنولوژیهای دست چندمی سلاح اگر در جهت رفاه حال امت ایران سرمایه گذاری میشد وبه جای فلاکت وفقر یک زندگی انسانی تری به ارمغان می آورد یقین داشته باشید امریکا جسارت نمیکرد در منطقه حضور یابد وچه بسا امتان کشورهای دیگر حسرت به دل در پی بدست آوردن الگوی حکومت ایران بودند

157:

سلام عزیز
کاملا با قسمتی که فرمودین حمایت امت از دولت ها بازدارنده هست موافق هستم
ولی این گونه هم نیست که نباید در تسلیهات نظامی سرمایه گذاری کرد
هر کدام 2 مقوله جدا از هم هست که باید به هر دو پرداخته شود

158:

به امید موفقیت بیشتر حزب الله،یا علی

159:

ایران در مقابله با سیاست های تسلیحاتی و تاکتیکی غربی مخصوصا آمریکا و اسرائیل در جنگ 33 روزه حزب الله خوب خودی نشان داد .

و هرچی ما درکشور خودمون مشکل داشته باشیم ولی اجازه دخالت به هیچ کشوری نمی دهیم .

خط مقدم و عشق هست.

160:

عزیزم این همه صحبت و محاسبه.

واقعیت رو چه میکنی؟
این سلاحها واقعی هستن و برخلاف نظر شما با موفقیت تست شدن و الان روی عرشهء خیلی از ناوهای جنگی وجود دارن.

فقط هم انحصاری آمریکا نیست؛ کشورهای دیگر مثل روسیه هم نمونه هاش رو دارن.
شک داری چند تا منبع و نوشته برات بذارم.

فیلمهاش هم توی یوتیوب هست.
همون منابعی رو که گذاشتم بخونی و سرنخ ها رو دنبال کنی قضیه خیلی واضحه.
تعجبم شما که ظاهرا اطلاعات نظامیت خوبه چطور از وجود این مورد خبر نداشتید تاحالا.

چیز جدیدی و مخفی ای نیست که آخه!

161:

دوست گرامی
کاش امکانش بود وبه بودجه ای که برای صنایع نظامی هزینه می شود را دسترسی پیدا کرده اونوقت متوجه میشدیم که مقدارحجم کلان اون میتوانست خیلی از مشکلات را حل بکنه وایران را درسایر عرصه های علمی سرآمد سازد
اما مهمترین نکته را باز میخواهم به شما دوستان سفارش وتاکید کنم اکنون که نظامی گری دارد من وشما را در خود فرو میبرد وداریم بی اختیار به پرواز یک پهباد هورا میکشیم اما غافلیم از اینکه میتوانستیم سیاست غیر نظامی وصلح آمیزی را پیش بگیریم
از تاریخ باید درس عبرت گرفته باشیم مثل آلمانی که هیتلر ساخت وبا توهم قدرت طلبی اش وهورا کشیدن جوانانی احساساتی مثل شما در بایگانی تاریخ مدفون شد یا هیبت ارتش سرخ شوروی که لرزه براندام ناتو می انداخت اکنون سایه ای بیش نبوده وبا ماشین جنگی شان درقعر تاریخ جا خوش کردند وامادرمقابل پایداری ملت ویتنام همیشه جاویدان هست ویامقاومت امت کوبا که هنوزهم سربلند ایستاده هست ویا حتی رشادت وجانفشانی چریکهای فلسطینی کلاشینکوف بدست در مقابل اسرائیل تا دندان مسلح !پس ماشینهای جنگی، سربازان شجاع وجان برکف نیاز دارد بنابراین سوال اینست آیا توانسته ایم در این عرصه موفق عمل کنیم آیا فکر میکنید بازم با نوای کربلا خواهیم توانست امت را به جنگ دعوت کنیم ؟آیا توانسته ایم ملتی که فلاکت ونداری هشت سال جنگ را تحمل کردبا سیاست درست ازش قدردانی بکنیم ؟فکر نمیکنید به جای سرازیر کردن عایدات فروش نفت به جیب دیگران برای بدست آوردن فن ساخت چند سلاح نظامی وهمچنین رویای هسته ای شدن به همین ملت رسیدگی میشد بهتر نبود به نظرم به این قسمت دقت لازم نشده هست
به هرحال قصد حاشیه روی از موضوع اصلی نبودم با مطالعهمطالب نوشته شده ،ناخودآگاه دست به قلم شدم شما به موضوع خود را ادامه بدهید واز پیشرفتهای نظامی اطلاع رسانی بکنید

162:

[quote=folaani;3323817]عزیزم این همه صحبت و محاسبه.

واقعیت رو چه میکنی؟[/
quote]
نگاه من و شما باهم متفاوت هست .

شما منابعی را که فرمایش کردید برایتان ملاک هست وحقیقت می دانید و من قوانین حاکم بر مسئله را می بینم .

اطلاعات من در زمینه ای که فرمودید بنظر شما خوب هست ولی خودم اینطور فکر نمی کنم .

و در این زمینه من اونچه شرط بلاغت هست فرمودم .

از خودتان سوال کنید .

7 مسیر اجرای تیر ، تعداد تیر در دقیقه 5000 ، در ثانیه از 7 مسیر اجر 83 تیر ، از هر مسیر اجرا در ثاتیه 12 تیر قشنگ ، خب با این وضعیت از چه سیستم خنک نماينده ای در طراحی لحاظ شده هست ؟

163:

خیر برایم ملاک قطعی نیست.

ولی فکر میکنم دلایل شما هم قطعی نیستند.
چراکه در علم و فناوری سورپرایز چیز کم رخدادی نیست تاجاییکه دیده ام.
ممکن هست به روشهای دیگری اثرات منفی را خنثی کرده باشند.
بهرحال فناوری نظامی اونها بسیار پیشرفته هست.

7 مسیر اجرای تیر ، تعداد تیر در دقیقه 5000 ، در ثانیه از 7 مسیر اجر 83 تیر ، از هر مسیر اجرا در ثاتیه 12 تیر قشنگ ، خب با این وضعیت از چه سیستم خنک نماينده ای در طراحی لحاظ شده هست ؟
چه میدونم احتمالا از فناوری نانو در لوله یا روکش گلوله ها یا هر دو هستفاده کرده اند
نیمه شوخی نیمه جدی فرمودم برای اینکه بدانید همه چیز ممکن هست.
ضمنا در ویدئوهایی که بنده از این اسلحه ها دیده ام، مدت ممتد طولانی شلیک نمینمايند.

خب بنظرم نیازی هم نباشد.

با سیستمهای رایانه ای و محاسبه و پیشبینی دقیق و هدفگیری با دقت کافی، شلیک طولانی مدت لزومی ندارد.
در بین رگبارها فواصلی برای خنک شدن لوله ها وجود دارد، گذشته از اینکه با شلیک هایی که چندان طولانی نیست حرارت تولید شده هم به حداقل میرسد.
ضمنا شاید سیستم خنک نماينده مثلا آبی (یا شاید هم مادهء دیگری که انتقال حرارتی خیلی بهتری داشته باشد) هم دارد.

البته درمورد کاربرد این سیستمهای خنک نماينده در gatling gun ها تاکنون مطلبی ندیده ام، اما درمورد اسلحه های دیگر با نرخ شلیک بالا دیده ام، و فکر میکنم درمورد gatling gun ها هم درصورت نیاز غیرممکن نیست.

بنده نمیدانم چطور شما دقت یا خنک ماندن کافی برای این اسلحه ها را غیرممکن میدانید.

انواع زیادی از اونها وجود دارد که بصورت گسترده در پلتفرم های مختلف هستفاده میشوند.

ویدئوهایش هم زیاد هست.
مثلا GAU-8 Avenger - Wikipedia, the free encyclopedia که در هواپیمای A10 هستفاده میشود.

احتمالا در مستندهای خبری هم شلیک اون به اهداف زمینی را دیده اید.
اگر اون دقت را مقایسه کنید، درفاصلهء 500 متری احتمال اصابت گلوله ها به هدف، با اون نرخ بالای شلیک، اصلا کم نیست.
ضمنا وقتی جهت هدف در راستای نزدیک شدن به خود سلاح باشد، احتمال اصابت به شدت بالا میرود.

اینClose-in weapon system ها هم برای همین هستند دیگر! یعنی وقتی چیزی مستقیم به سمت خودشان (یا درواقع فضای محدودی که مورد محافظت برنامه میدهند) میاید اونرا نابود مینمايند.

بهترین حالت هم درحال نزدیک شدن به سلاح هست (مورد ما)، اما درحال دور شدن از سلاح هم باز نرخ اصابت میتواند بسیار بالاتر از حالتی باشد که جهت حرکت هدف سمت دیگری هست (حداقل برای اهداف با سرعت پایین - مثل بالگردهای جنگی).
ولی مثلا اگر راستای حرکت هدف در راستای سلاح نباشد، مورد اصابت برنامه دادن اون بسیار دشوارتر میشود.

ضمنا اصولا وجود چند لوله چرخنده برای همین مسئلهء خنک ماندن کافی هست در نرخ بالای شلیک.

بیشتر این اسلحه ها نرخ شلیک چند هزار در دقیقه دارند.


164:

دوست عزیز
هر سلاح ، برای ماموریتی تعریف شده ، طراحی و تولید می شود .

سلاح ها دارای طبقه بندی هستند و هر جنگ افزار در کلاس کاری که در اون برنامه دارد ارزیابی می شود .

میزان دقت در محاسبات بالستیک پرواز پرتابه جنگ افزاری که برای مقابله با کروز ساخته شده از اهمیت بالایی برخوردار هست لیکن برای سلاحی که بمنظور شرکت در ایجاد نت ناریه طراحی شده و سلاح پشتیبان هست این دقت مورد نیاز نیست و از سوی دیگر جهت گیری طراحان سلاحهای دفاعی به سمت طراحی سامانه های موشکی با بردهای گوناگون و سامانه های اپتیکی به نوعی از سلاح های نواخت پرتابه ای فاصله گرفته اند و به نوعی روند طراحی و تولید اینگونه جنگ افزارها که در کلاس سطح به فضا برنامه دارند کند گردیده هست البته این جریان برای گشورهای جهان سوم صادق نیست اما حرف آخر ، بحث در مورد سلاح با فیلم و عکس راه بجایی نمی برد لذا امید هست که روزی در کنار سلاح مورد نظرتان در خدمت باشم و علمی و عملی به ارزیابی سلاح مطرح شده بزرگمهر بپردازیم .ممنون از این که در بحث شرکت کردید .

مهم نیست چقدر می دانیم مهم این هست که در فضای هم اندیشی هستیم .

165:

اوهو......

166:

اوهو......


56 out of 100 based on 51 user ratings 1126 reviews

@