مهریه های قدیم و جدید


مهریه های قدیم و جدیدمهریه های قدیم و جدید
بعد از گذشت ۵سال از زمانی که لایحه حمایت از خانواده به مجلس وارد شد، بالاخره قانون سقف گذاری برای مهریه به تصویب رسید تا در یکی دو هفته آینده، زندانیان مهریه بتوانند با پرداخت ۱۱۰ سکه آزاد شوند. زندانیانی که بر اساس آمارهای سال گذشته ستاد دیه کشور هر روز به طور متوسط ۶ نفر به آنها اضافه می شود و میانگین سنی آنها ۲۵ سال است.
در ادامه مطلب بخوانید…
به نقل از مهر، طبق آمارهای موجود، زندانیان دیه هر سال ۳ هزار و ۳۲۷ تخت را در زندان‌های کشور اشغال می کند؛ به عبارت دیگر، وضعیت ۳ هزار و ۳۲۷ زن همراه با خانواده شان معلق می ماند و ۳ هزار و ۳۲۷ نیروی کار از چرخه اقتصادی دور می شوند.
,مهریه به سبک خارجی ها
,مهریه ای که بوی پول نمی داد
,قدیمی ترین مهریه تاریخ
,مهریه های سنگین و عجیب
,قدیمی ترین مهریه ها
,عجیب ترین مهریه های ایران
این آمارهای عجیب و غریب نتیجه مهریه هایی هستند که رقم شان از تعداد زندانیان کشور هم عجیب تر است. بررسی هایی که مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه دو سال پیش انجام داد، نشان می داد میانگین مهریه زنان ایرانی در حال حاضر بین ۲۶۰ تا ۳۵۰ سکه طلا است. یعنی حداقل ۱۵۰ سکه بیشتر از آنچه به عنوان عرف در قانون تعریف شده است. در این بین مهریه های عجیبی هم هستند که اگر آنها را هم در نمونه های آماری دخیل کنیم، رقمی بسیار بالاتر از این ها به دست بیاید. مثل مهریه عجیب دختری که دو سال قبل برای گرفتن آن راهی دادگاه شد و از قاضی خواست همه ۲۴ کیلو شمش طلا، ۱۳۶۴ سکه تمام بهار آزادی، یک میلیارد تومان پول نقد و ۱۳۶۴ شاخه رز سیاه مهریه اش را یکجا دریافت کند!
عجیب ترین مهریه های ایران
بال مگس، دست چپ داماد، ۱۹۷۸ توپ ورزشی، ۱۰ راس آهوی وحشی، چشم های داماد، ۲هزار قطعه شکلات… تعجب نکنید، این ها همه مهریه هایی هستند که در سال های گذشته در دادگاه خانواده به اجرا گذاشته شده اند.
مثلا در سال ۸۶، پرونده طلاقی در شعبه ۲۶۴ دادگاه خانواده به جریان افتاد که مهریه آن یک کیلو بال مگس بود. یکی دو سال بعد، پرونده مشابهی در شعبه ۲۶۸ پیگیری شد که مهریه آن تندیسی ۱۱۰ کیلوگرمی از گل یاس بود! سفر به ۱۲۰ پایتخت جهان و ویلای دوهزار متری مشرف به یک گندم زار و ۲۴ کیلو شمش طلا هم مهریه های دیگری بودند که هر کدام در سال های گذشته خبرساز شدند؛ مهریه هایی که قول و قرارشان در روزگار عاشقی گذاشته شد اما بعدها بهانه ای شد برای لجبازی های دردسرساز یک زندگی مشترک!
قدیمی ترین مهریه ها
با وجود این مهریه های سنگین و عجیب، کتاب های تاریخی پر از شواهدی است که نشان می دهند مهریه های بزرگان، مهربانانه ترین مهریه های تاریخ بوده اند!
قدیمی ترین مهریه تاریخ، مهریه حضرت حوا است که از امام صادق (ع) در مستدرک الوسایل درباره آن این طور نقل شده است: «خداوند مهریه حضرت حوا همسر حضرت آدم را سه بار صلوات بر محمد و آل محمد برنامه داد.»
مهریه دختر حضرت شعیب (ع) همسر حضرت موسی (ع) هم ۸ تا ۱۰ سال کار کردن حضرت موسی(ع) برای حضرت شعیب بوده است
اما در منابع و کتاب های دینی هم می توانید مهریه حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) را ببینید که مشابه هم بوده اند.سید جعفر شهیدی هم در کتاب زندگانی حضرت فاطمه (س) می نویسد: «مهریه حضرت زهرا (س) چهار صد درهم یا اندکی بیش تر یا کم تر بود که با این پول پیراهنی به بهای هفت درهم و چارقدی به بهای چهار درهم و دستمال و قطیفه مشکی بافت خیبر و دو عدد تشک و چهار عدد بالش و پرده ای از پشم و یک تخته بوریا و یک آسیاب دستی و لگنی از مس و مشکی از چرم و یک ظرف چوبی و کاسه ای برای دوشیدن شیر و یک آفتابه و یک خمره و چند عدد کوزه خریدند. وقتی این ها را نزد پیامبر آوردند، فرمود:خدا به اهل بیت برکت دهد.»
علامه مجلسی هم در بحارالانوار به نقل از امام باقر(ع) آورده است:«مهریه زهرا (س) چهار نهر فرات و نیل و نهروان و نهربلخ است، ولی در روی زمین پانصد درهم برنامه داده شد، تا برای دیگران اسوه و ملاک باشد.»
پیامبر اکرم(ص) هم مهریه هر یک از زنانش را چهارصد درهم برنامه داده بود و از این جهت فرقی بین عایشه، حفصه، ام سلمه، سوده، میمونه، زینب دختر جحش و زینب دختر خزیمه نگذاشت.
مهریه ای که بوی پول نمی داد
چند سال قبل، علیرضا افتخاری در گفتگویی که با یکی از مجله ها داشت، اعلام کرد که از دامادهایش خواسته به جای مهریه دخترانش، قرآن مجید و دیوان حافظ را حفظ کنند. مهریه ای که آن زمان سر و صدای زیادی به پا کرد و خیلی ها در مقام تحسین از افتخاری، او را به عنوان یک الگوی اخلاقی معرفی کردند. اما اگر نگاهی به تاریخ معاصر کشور بیندازید، نمونه های مشابه این مهریه ها را می بنیید که خیلی از آنها در سند ازدواج زنان و مردان معروف و تاثیرگذار کشور ثبت شده اند. مهریه هایی که بوی پول نمی دهند و به معنای واقعی، نشان مهر و علاقه مرد و زن هستند.
شاید جالب ترین این مهریه ها، متعلق به همسر لبنانی شهید چمران باشد که یک جلد قرآن کریم و یک لیره لبنانی تعیین شده بود اما غاده چمران، از همسرش خواست یک بند دیگر به این مهریه اضافه کند: «تعهد از داماد تا عروس را در راه تکامل و اهل بیت و اسلام هدایت کند.»
همسر شهید همت هم یکی دیگر از زنانی بود که از همسرش مهریه نخواست. او ماجرای ازدواج بدون مهریه اش این طور روایت می کند: «به حاجی گفتم خانواده‌ من تیپ خاص خودشون رو دارند. چندان مذهبی نیستند و از سپاهی‌ها هم خوششون نمی‌آد. احتمالا پدر و مادرم مخالفت می‌کنند، صحبت با این‌ها با خود شما و دیگه این‌که من می‌خوام بدون مهریه ازدواج کنم. شما وقتی می‌روید پدرم رو راضی کنید، مهر تعیین نکنید.»
مهریه همسر شهید باکری اسلحه کلت او بود. همسر شهید جهان آراهم یک سکه طلا به عنوان مهریه خود درخواست کرد.
مهریه به سبک خارجی ها
وضعیت مهریه در کشورهای مسلمان دیگر، از ایران بهتر است. شاید بتوان گفت ایران تنها کشور اسلامی است که با وجود تاکید صریح اسلام بر تناسب مهریه با دارایی مرد، چشم و هم چشمی را جایگزین اصول و قواعد دینی کرده است. میانگین نرخ مهریه در عربستان حدود ۱۴ هزار دلار است. در هند این نرخ از ۱۰۰ هزار تا یک میلیون و پانصد روپیه متفاوت است. در کشور آذربایجان میانگین نرخ مهریه ۲ هزار منات است و مردم ترکیه هم رقمی حول و حوش ۳۵هزار لیره مهریه دارند. در کشور چین به خصوص منطقه ارومچی، نرخ مهریه چیزی در حدود ۱۰۰ هزار یوآن است. مردم عمان هم به طور میانگین حدود ۱۰هزار ریال مهر تعیین می کنند.اشتغال زنان

1:

رئیس قوه قضائیه بخشنامه اصلاحیه بند ج ماده 18 آئین نامه نحوه اجرای محکومیتهای مالی را در حالی به دادگاههای سراسر کشور ابلاغ کرد که در حال حاضر بیش از سه هزار زندانی مهریه در انتظار اجرای اون و آزادی هستند.

موضوع زندانی شدن محکومان مهریه و دیه یکی از معضلات جامعه طی سال های اخیر بوده هست.


زندگی چیست ؟
با رواج تعیین مهریه های بالا برای زنان و اجرا گذاشتن اون و همچنین ناتوانی مردان در پرداخت مهریه باعث شده بود بر پايه ماده دو قانون اجرای محکومیت های مالی تعداد زیادی از مردان راهی زندان شوند.


بر پايه آمار ستاد دیه کشور، در حال حاضر 12 هزار زندانی جرایم مالی غیرعمد داریم که از این تعداد سه هزار و 500 نفر زندانی مهریه هستند.


چه كسي ميخواهد در فرد گرايي خود فرو رود ؟
همچنین طی سال های 89 و 90 بیش از 20 هزار مرد به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه روانه زندان شدند.


افزایش آمار زندانیان دیه ومهریه و تاکید مقام معظم رهبری برای زندان زدایی باعث شد قوه قضائیه این موضوع را با حضورکارشناسان داخل قوه قضائیه و خارج اون مورد بررسی برنامه دهد.


چه آسیبهایی را برای سبک زندگی ایرانیان به طور کلی می‌توان برشمرد؟
پس از بررسی های گسترده و تحقیقات جامع در این خصوص آئین نامه ای برای حل این مشکل از سوی رئیس قوه قضائیه تهیه شد.


آیت الله صادق لاریجانی نخستین بار 14 تیر ماه در جلسه مسوولان عالی قضائی از تدوین این آئین نامه اظهار داشت و فرمود: یکی از مهم‌ترین موضوعات و دغدغه‌های مسئولان عالی قضایی موضوع زندان‌ها بوده و هست و بنابر توصیه مقام معظم رهبری، بنا داریم با ابلاغ آیین‌نامه‌ای مشکل زندانی بودن افرادی را که در اعسار یا عدم اعسار اونان تردید وجود دارد، حل کنیم.


اختلاط نژادها
متاسفانه عده زیادی به خاطر مهریه و دیه در زندان‌ها هستند که یا قطعا معسر هستند یا دلیلی بر معسر نبودن اونان در دست نیست.نگه داشتن این افراد در زندان بجز ضرر برای خود و خانواده‌هایشان، تاثیری ندارد.


خليج العرب
به موجب این آیین‌نامه افرادی که در پرداخت مهریه و دیه معسر هستند و یا در معسر بودن یا نبودن اونان تردید وجود دارد، به زندان نخواهند رفت.


سرانجام دیروز این اصلاح آئین نامه طی بخشنامه شماره 100/15458/9000-31/4/91 به دادگاه ها سراسر کشور ابلاغ شد.

در متن این بخشنامه آمده هست:

در اجرای ماده 6 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، مصوب 1377 و با توجه به تعبیر "ممتنع" و نیز " درصورتی که معسر نباشد" در ماده 2 قانون مذکور و نظر به فتوای حضرت امام خمینی قدس سره و رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری مدظله العالی در همایش قوه قضاییه، بند ج ماده 18 آیین نامه نحوه اجرای محکومیت های مالی به شرح زیر اصلاح می گردد:

"ج- در سایر موارد چنانچه ملائت محکوم علیه نزد قاضی دادگاه ثابت نباشد، از حبس وی خودداری و چنانچه در حبس باشد آزاد می شود.

تبصره: در صورتی که برای قاضی دادگاه ثابت شود محکوم علیه با وجود تمکن مالی از پرداخت محکوم به خودداری می کند، با درخواست محکوم له و با دستور قاضی دادگاه، تا تادیه محکوم به حبس می شود."
صادق لاریجانی

کارشناسان و قضات دادگاه های خانواده معتقدند با اجرایی شدن این بخشنامه شاهد کاهش پرونده های طلاق و زندانیان مهریه در کشور باشیم.

منبع: خبرگذاری مهرحقوق ورزش

2:

تشکر از دعوتت

راستش مهریه همش میگن کی داده وکی گرفته اما اینجوریا نیست
مهریه رو هم دادن وهم گرفتن.

اما من تا 114تا موافقم.


از ایرانی بودن خود راضی هستید؟

3:

مرسی از دعوتت گلم
یه وقتی مامانم میفرمود هم دخترم و هم پسرم رو با 14تا سکه عقد میکنم
دیگه گذشت اون زمون

4:

میشه بگی دلیل انتخاب این تعداد سکه چی هسش؟

5:

دلیلت برای این حرف چی هسش دوست من

6:

مهریه پایین خوشبختی بیشتر .با۱۴موافقم

7:

الان اگه بخواد داداشم عقد کنه خانواده دختره خب 14 تا سکه قبول نمیکنن
منم الان بخوام ازدواج کنم خب یه جورایی اون سکه ها پشتیبانی برای من میش

8:

تعداد سکه تا چه حدی میتونه زندگی رو پشتیبانی کنه؟

9:

واقعا؟ دوست دارم از این بحث یه نتیجه خوب بگیرم

10:

نه من منظور کلیم خوشبختی با سکه نبود گلم
ولی خب بعضی مردا نارو میزنن
خودت تا آخرش برو .....


11:

با اين بي شوهري بايد واسه پسراهم يه مهريه يا حق تحمل بزارن تا ازدواج كنند .
نهايت بي معرفتيه كه واسه

12:

اگه از لحاظ قانونی زن و مرد دارای حقوق انسانی برابر باشن مثلا حق طلاق،مسکن،حضانت فرزند و...مختص یکیشون نباشه و هر دو به نسبت مساوی از این امتیازات برخوردار باشن نیازی به مهریه نیست.
ولی وقتی که قانونگذار حاضر نیست در هیچکدام از این حقوق زن رو شریک بدونه و در واقع نگاهی طفیلگونه به جنس زن داره بی انصافیه که اونو حتی از مهریه هم محروم کنیم.


13:

خوب من هم برای همین این بحث رو آوردم در حال حاضر اکثر خانم ها پا به پای آقایون کار می کنن برای زندگی بهتر
حالا ممکن هست که خانم یا آقا یکیشون مشکل داشته باشه بنظرتون مهریه تا چه حدی کار سازه؟
و این تغییرات مهریه یک جور توهین به شخصیت زنه از نظر من
حالا هر کی یه نظری داره و این نظر من

14:

دوست عزیزم چجور شوهری؟

15:

اگه اون آقا در شرایط ضمن عقدش قید کنه که همسرش از لحاظ قانونی امتیازی برابر با اون داشته باشه و جنسیت رو دلیلی بر برخورداری از مزایای بیشتر برای خودش ندونه نیازی به مهریه نیست.
متاسفانه در قانون پايه ی ما ،کرامت انسانی زن در نظر گرفته نشده.


16:

این حرف شما کاملا قابل قبول هسش

تو کشور ما حرفشون سر اینه که زن احساستیه و از این حقوق به دلیل احساستی بودنش سو هستفاده می کنه و یا تصمیم اونی می گیره
نمی دونم اما من با این نظر مخالفم

17:

از همين شوهر هاي خوب .

به خدا خيلي پسراي گل و خوبم هستن .

باور كن هستن ، چرا فقط واسه زنها ...

، همچي واسه زنهاست مهريه ، نصف دارايي شوهر كه در وقت ...

، پس مردها چي ، مردها آدم نيستن .

تازه مخصوصا حالا كه ظرف مي شورن و ...


18:

ظرف شستن از نظر من ملاکی برای شوهر خوب نیست
بنده منکر وجود پسر خوب نیسم
هست حتما هم هست اگه آایون ظرف میشرن اکثر خانوم ها هم پا به پای آقایون کار می کنن و خارج از خونه زحمت می کشن
فعلا هم فقط حرفه نصف دارایی شوهر به همسر برسه
بنظرت مهریه حق زنی که پا به پای شوهرش زحمت می کشه نیست؟
خیلی از مردا هم هسن که زن صیغه ای و چه می دونم دوس دختر و اینا دارن
البته زن بد هم هست

19:

چه ربطي داره مردها هم تو خونه با زناشون كمك مي كنن .
پس اگه قراره واسه زن مهريه گرفته بشه و نصف دارايي ...

به نامش باشه پس بايد همين مزايارو هم واسه مردها بزارن .


خودت جواب خودت رو دادي همون تور كه مرد بد هست زن بد و ...

هست
مرد و زن پا به پاي هم و دوش به دوش هم كار مي كنند و ...

پس چرا اين مسائل (مهريه و ...

) فقط مال زنهاست ؟؟؟
حرفي بزن كه منطقي باشه !

20:

مهریـــه خوبه معقول باشه

مثلا پسری که کلا تو عمرش هزار تا سکه یه جا ندیده ، چه برسه که بخواد بدهکار بشه اون هزار تا رو ، در واقع با قبول این تعداد مهریه هم خودش رو مسخره کرده و هم عروس رو .


21:

مرد خودت می گی مرد دوست من چرا عصبی میشی؟/
مرد مرده ولی زن 100 تا مشکل داره
ببین زنی که باباش پشتش باشه و پول دار باشه مشکل حادی واسش پیش نمیاد
اما زنی که تو یه شهر کوچیک باشه و پدر پولدارم نداشته باشه مهریه هم نداشته باشه برگرده خونه باباش و هزار تا مشکل
مهریه پشتوانه یه زنه منم دارم راجع به این پشتوانه حرف می زنم زن اگه طلاق بگیره در بهترین حالت اینه که یه مرد زن مرده یا یه مرد 10 تا بچه دار بیاد بگیرتش
اما مرد اینجور نیس لا اقلش اینه که در اکثر موارد برای مرد اینجور نیست
تازشم 600 تا انگ هم بعد طلاق نصیب زن میشه
و ...............
نمی دونم چرا ناراحت شدی من این حرفا رو زدم که به یه جواب منطقی برسم نه اینکه دعوا بشه

22:

كي ناراحت شد خواهر مهربون من !؟ من اصلا اهل عصبانيت و ...

نيستم خيالت راحت !

حرف شمارو قبول دارم ولي اينم قبول كن خيلي از مردها هم دچار مشكلاتي از قبيل خيانت همسر و ...

ميشن ، پس چرا چيزي مثل مهريه نداشته باشن كه از خودشون دفاع كنن و ...

تنها كاري كه مي تونن بكنن اينه كه زن رو طلاق بدن ، اين در حاليه كه خيانت زن به مرد تمام افكار اون مرد رو براي كل زندگيش داغون ميكنه و مطمنا باش هيچ جور حتي با طلاق دادن زن و ...

نمي تونه فراموش كنه .

من ميگم يه چيزي تو مايه مهريه واسه مرد بزارن تا اوناهم حرفي واسه فرمودن داشته باشن .

23:

زندگی معامله نیست به خای بامهریه بالا به خوشبختی برسی.اونایی که بامهریه بالاازدواج میکنن برخودشون دکون بازکردن ..بیچاره اون پسری که باید بهترین ساعات عمرشوبه خاطر ندادن مهریه پشت میله های زندون باشه

24:

درود دوست عزیز
درست هست که قانون گذار بسیار در حق زن کوتاهی کرده و حاضرنیست هیچ حق به او بدهد
ولی به نظر من بهتر هست دختر قبل از ازدواج این حق ها را در شرایط عقد نامه بیاورد و این شروط را به صورت کتبی و محضری از پسر بخواهد
چون در موقع لزوم این مهریه هیچ کمکی جز دلخوشی برای زن ندارد و بهتر هست حقوق اصلی قبل از ازدواج شرط کند
البته نمیدانم اگر پسر موافق باشد قانون اجازه این کار را می دهد یا نه؟؟؟

25:


عزیزم من خودم 14تا مهریمه

اما ادم نمیدونه 5سال بعدش چه اتفاقی قراره بیفته

114تا درحد متعارفشه که خدایی نکرده اگه اتفاقی افتاد زن بتونه حداقل خودشو جم وجور کنه

26:

باور کنید مهریه پشتیبان زندگی نیست

27:

در هر عصری نوع مهریه مختص همان عصر بوده و دلایل خاص خودش رو داره ، شاید اگر به سپس مسله مهریه نگاه کنیم داستانهایی رو می شنویم که شنیدنش خالی از لطف نیست بعنوان مثال یکی از رسم ها که دردسر سازه و کلی حرف و حدیث داره اینه که خانواده داماد یه آپارتمان به خانواده عروس نشون میدن که باید توسط پدر عروس خانوم پر از وسایل بشه از رخت و تخت و تاس و دولوچه تا خواربار شش ماهه مصرفی بعد هم کلی حرف و حدیث که نخودش فلان بوده یا برنجش ال بوده ، مبلش گاتوری بوده ( گاتوری همون زاقارت تهرونیه) فقط کافیه برای فهمیدن اینجور ماجراها یه سر بری دادگاه خانواده تو خیابون نیکبخت اصفهان ببینی چه خبره !!!

28:

کاش اصل زندگی درست باشه
این حدیث جهاز دادنو سیسمونی دادن تو اصفهان بیداد میکنه

29:

این اواخر که از بیداد هم گذشته

30:

از کی تا حالا بدون رضایت همسر قبلی صیغه میکنن؟!
خب این هم دلیل نمیشه بعضی از زنها هم دوست پسر دارن
هر چند که اینجور اشخاص بدرد زندگی نمیخورن
حرفاتون خیلی احساسیه یکم این بد بینی رو از خودتون دور کنید

31:

والا اگه خیانت زن به مرد ثابت بشه زن بدون مهریه طلاق داده میشه حتی اگه درو در ازدواج باشه من همچین چیزایی دیدم

32:

من آدم احساساتی نیسم مشکلات جامعه هسش که باید فرموده بشه
تا دلت بخوادم پره داداشم

33:

اصلا دوست عزیز الان که اکثر مهریه ها پایینه و قانون گذارم همه چیز رو به نفع آقایون کرده
اما زندگی عین هندوونه در بستس باید یه پشتوانه واسه زن باشه تو همه مملکت ها از مسلمون و غیر مسلمونش این حق هست
حالا تو خارج بجای مهریه نصف زندگی مال زنه نصف مال مرد
اما تو ایران نه
فقط مهریه هست

34:

ولی خداوکیلیش نفهمیدم چرا همه به مهریه به چشم طلاق نگاه می کنن
اگه خدای نکرده بزنه و شوهر مرحوم بشه زن هسش و 100 تا ورثه
اگرم شوهر بدهکار باشه بدهکاری های شوهرش
تا اونجا که من می دونم بعد فوت شوهر 1-8 ارث به زن می رسه
اما اگه جفتشون تو زندگی به حد مساوی شریک باشن و مهریه هم حذف بشه خیلی بهتره
اینجور نصف نصفن

35:

اصلا منطقي نيستي / حتي منظور حرفهاي من رو هم سعي نمي كني متوجه شي .


اول لطف كن متن من رو كامل بخون و بعد بهم جواب بده .

من منتظر جوابت هستم .


36:

بحث بسیار خوبیه الان کار دارم باید برم
سر موقعيت بیشتر بحث میکنیم
قبول دارم جامعه پر از مشکلاته ولی چیزی که قاطعیت
نداره خوب نیست عنوان شه

37:

با سلام
دوست من
امان از دست این مهریه های سنگین و سبک بابا مهریه نه اونقدر باشه که نتونین بدین و نه انقدر باشه که اصلا ارزشی نداشته باشه
مهریه باید یه حد وسطی داشته باشه و این حد وسط رو هم نباید قانون تعیین کنه بلکه باید خودمون دست به کار بشیم
ولی وقتی که خودمون بلد نیستیم قانون مجبور هست که برای ما تعیین تکلیف کند.


دین پژوهان

38:


آفرین بر شما کاملا منطقیه حرفتون.

اما الان که من 14 تا مهریمه وبه روایات واحادیث عمل کردم چرا همسرم جنبه نداشتند وفک میکنن تا مشکلی وبحثی پیش میاد باید بنده رو بفرستن خونه بابام؟
واقعا این حق منه که صرفا بخاطر آسون تر کردن ازدواج اینجوری سرخورده بشم؟

39:

دوست عزیز منم همین مطلب رو فرمودم.
اگه مردی راضی شد تمام حقوق و مزایایی که در قانون ذکر شده (و در بیشتر موارد صرفا بدلیل جنسیتش بهش داده شده) رو بصورت برابر برای همسرش قائل بشه و اینو در عقدنامه قیدکنه در اینصورت به مهریه نیاز نیست.
اگه این فرد حاضر نشد اینکارو انجام بده پس نباید انتظار داشته باشه که خانم قید مهریه خودشو بزنه.

از لحاظ قانونی ایراد نداره.


40:

متاسفانه فوانین سنتی که درگذشته با نگاه مرد سالارانه ابداع شده وبا نگاه مالکیتی از توافق ازدواج یک معامله صوری ساخته هست
در این توافق که بیشتر به یک خرید وفروش شبیه هست تا نوید شروع یک زندگی سعادتمند وتجربه های زندگی های مختلف ثابت نموده هست که مهریه کم ویا زیادش تاثیری در بقای زندگی سعادتمند نداشته وگاهی تبدیل به معضلی شده هست برای تداوم زندگی نکبت بار وشیوع ورواج زندگی ها ئی که به طلاق های عاطفی منجر شده ولی بخاطر مصائب سخت طلاق مجبور به تحمل وزندگی در زیر یک سقف شده اند واز این گیرودار قابل پیش بینی هست چه عوارضی دامنگیر هر دو طرف قضیه شده هست
بنابراین در این مورد نیاز هست تا به درستی این قانون ووجود مهریه بازشناسی بشود وافق های جدیدی در زندگی های مشترک بوجود بیاورد چرا که در این دوره این قوانین سنتی به نظر وصله ناجوری بر پیکره اجتماع به نظر میاند

41:

از کی تا حالا بدون رضایت همسر قبلی صیغه میکنن؟!
دوست عزیز
این جمله شما بیانگر بی اطلاعی شما در مقوله صیغه هست لازم به یاد آوری هست که در صیغه نیاز به رضایت همسر نیست واین عقد نامه حتی در دفاتر رسمی هم ثبت نمیشود

42:

اصلا حوصله این که کسی بهم توهین کنه رو ندارم
خیلی هم منطقی هسم
مرد مهریه رو می خواد چکار فردا هم بیاید بگید دخترا بیان خواستگاریتون چطوره؟

43:

با سلام
دوست من
شما باید با همسرتان صحبت کنید که مهریه صرفا مال دعوا نیست بلکه مهریه یه قرضی هست که به گردن همسر شماست و باید این را بفهمد و بداند که شما در حقش چقدر لطف کرده اید که با ازدواج کرده اید و به او عشق می ورزید
واگر با عشق ورزیدن به همدیگر بتوانید این جرو بحث ها را نیز کنار بگذارید خیلی خوب هست
با تشکر از شما

44:

متاسفانه برخورد بعضی افراد خشکه مذهبی سبب پشیمانی عده ای از

ساده گرفتن و زده شدن از دین میشه.

45:

با سلام
دوست من
درسته که برخی افراد به نام دین کارهایی را که نباید انجام می دهند
ولی این نباید باعث بشه که ما در انجام وظایف دینی خود کوتاهی کنیم و باید متوجه باشیم که کاری را یه فردی به نام دین انجام می دهد و ان کار غیر دینی هست مربوط به خودش هست و او نمی تواند باعث این شود که ما وظیفه خود را انجام ندهیم.


با تشکر از شما دوست گرامی
دین پژوهان

46:

ممنون از جواب های قشنگتون.

بله قبول دارم و الحمدلله سعی در کوتاهی واجبات ندارم.

اما نباید با آبروی بنده اینچنین بازی میشد.

الان از این ناراحت هستم با اینکه تمام عشق ومحبتم رو به پای همسرم

ریختم چرا نباید از

یک خواسته من کوتاه بیان و زندگی رو جهنم نمايند.

پس استقامت وتفاهم و.......برای کی خوبه؟

جز این بوده که تا لحظه ای که ایشون با خانوادم تماس گرفتن لام تا کام از

مشکلات زندگیم کسی باخبر نبوده وبنده با نداری و دوری و هزار بدبختی

ایشون سوختم وساختم؟؟؟؟؟؟47:

با سلام
دوست من
به نظرم اگه باز هم راهی برای ارتباط شما با همسرتون مونده هست اونرا اطمینان کنید و سعی کنید که با همدیگر صحبت کنید و خیلی هم صحبت کنید
البته منظور از صحبت کردن این نیست که دوباره با هم به جرو بحث بپردازید بلکه منظور این هست که از نافرموده هایی که در زندگی فراموش کرده اید را به هم بگویید مطمئنا راهی به سوی شما باز میشود.


با تشکر
دین پژوهان


62 out of 100 based on 37 user ratings 112 reviews

@