بررسي مسئله چشم زخم


بررسي مسئله چشم زخمبررسي مسئله چشم زخم

اکثر مردگان به چه دلیل از دنیا رفته اند؟
(روایتی عجیب از حضرت امام صادق (ع))از امام صادق نقل شده است که: «اگر قبر ها شکافته شوند و حقایق آشکار شود، مشاهده خواهید کرد که اکثر مردگان با چشم زخم از دنیا رفته اند؛ چرا که چشم زخم واقعیت دارد!»
بحار،ج95،ص127،ح7

حنان بن سدیر روایت کرده است که امام صادق علیه السّلام فرمود: هر کس سوره‏ ی جنرا بسیار تلاوت کند، هیچ وقت دچار چشم‏ زخم‏ و جادو و فریب جن نمى‏ شود، و با رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم خواهد بود، و خواهد گفت: پروردگارا! من جز این مقام و منزلت، چیز دیگرى نمى‏ خواهم.
ترجمه ثواب الأعمال،ص313

از حضرت امام صادق علیه السلام روایت شده است که چشم‏ زخم‏ واقعیّت دارد؛ از چشم دیگرى بر خود ایمن مباش و هم از چشم خود بر دیگرى؛ و اگر از چشم‏ زخم‏ ترسیدى، سه بار بگو: «ما شاء الله لا حول و لا قوّة الا بالله العلیّ العظیم» و فرمود: چون یکى از شما با هیأت آراسته ‏اى از خانه بیرون مى‏ رود، به هنگام خروج معوّذتین (سوره های ناس و فلق) را بخواند که به فرمان حق آسیبى نبینید ان شاء اللَّه تعالى.
مکارم الأخلاق / ترجمه میرباقرى ؛ ج‏2 ؛ ص261
محمد بن عیسى می گوید مردى درباره چشم‏ زخم‏ از حضرت امام رضا علیه السلام پرسش کرد، حضرت فرمودند: «واقعیت دارد؛ اگر گرفتار آن شدى، دست را تا مقابل صورت بالا ببر و (حمد) و (توحید) و (معوّذتین) را بخوان و دست ها را بر پیشانى بمال که باذن خدا مفید خواهد بود.»
مکارم الأخلاق / ترجمه میرباقرى ؛ ج‏2 ؛ ص326

تأثیر جمله ی بزنم به تخته!


تجربیات روزمره و نقلهای تاریخی و دینی این اعتقاد را تقویت کرده که در این میان خرافاتی هم شکل گرفته که باید آنها را شناخت و برای رفع آنها تلاش کرد و در مقابل راه حل های اصیل را مورد توجه برنامه داد.


به نقل از فرهنگ نیوز، از قدیم الایام درباره چشم شـوره و چشم زخم ، اعتـقادات خاصی وجـود داشته و سخنان و گفته هایی در بین عامه مردم رواج یافته است. همچنین تجربیات روزمره و نقلهای تاریخی و دینی این اعتقاد را تقویت کرده که در این میان خرافاتی هم شکل گرفته که باید آنها را شناخت و برای رفع آنها تلاش کرد و در مقابل راه حل های اصیل را مورد توجه برنامه داد.

عده ای هم بر این باورند ، در چشم بعضی از انسان ها نیروی مرموزی نهفته است که می تواند با یک نظر حیوان ،انسان ،یا حتی ماکیان خانگی یا هر چیز زیبا و قشنگ را از پای در بیاورد یا از پایه و ریشه بخشکاند.

بر همین اساس است که همواره مردم به دنبال راه حل هایی برای دور کردن چشم زخم از خود و خانواده خود هستند. از جمله این موارد "به تخته زدن" برای دور کردن شر چشم زخم می باشد. اما به راستی این عقیده از کجا سرچشمه می گیرد و چه مقدار واقعیت دارد؟

به تخته زدن از دید دانشمندان

یافته های جدید دانشمندان نشان میدهد که زدن به تخته برای جلوگیری از چشم زخم اگر چه یک نظر خرافی است اما در آرامش روانی انسان بسیار تاثیر گذار است.

محققان به تازگی در یافته اند که عکس العمل های این چنینی که با شنیدن کلمات نگران کننده در انسان بروز می یابد در کم کردن نگرانی های روانی و در نتیجه جلوگیری از اتفاقات ناگوار بسیار موثر است.
دانشمندان دانشگاه شیکاگو که این موضوع را مورد بررسی برنامه داده اند اذعان می دارند که این گونه رفتارها در تخلیه انرژی منفی بسیار تاثیر گذار است و موجب دور شدن اتفاقات ناخوشایند از انسان می شود.


معروفترین عقاید خرافی انگلیسی‌ها
بنا به شواهد تاریخی «زدن به تخته» یکی از خرافه های مرسوم انگلیس است که انگلیسی ها خاستگاه آن را با واقعه به صلیب کشیدن مسیح (آنطور که در انجیل آمده است) مرتبط می دانند.
یکی از اعمال خرافی، که به عقیده مردم بریتانیا موجب خوش‌شانسی می‌شود، لمس کردن، یا ضربه زدن به چوب است؛ بر اساس این باورها، با این کار آرزوها به حقیقت می‌پیوندند و افراد از شگون بد در امان می‌مانند. مثلا اگر در میان کلام به اتفاق ناخوشایندی اشاره شود، باید فورا بر روی چوب کوبید یا آن را لمس کرد تا جلوی نحسی گرفته شود و آن اتفاق ناخواسته به وقوع نپیوندد. یا بعد از اینکه کسی را مورد تعریف و تحسین برنامه دادید، باید برای حفظ یمن نیک برای آن شخص به چوب ضربه بزنید. یا حتی بعضی عادت دارند بعد از دادن پاسخ منفی به سوالی در مورد موضوعات ناخوشایند، به سرعت یک شی چوبی را لمس کنند؛ مثلا وقتی پاسخ می‌دهند که «نه، اخیرا مریض نشده‌ام».

خاستگاه «زدن به تخته»؛ صلیب مسیح
خاستگاه چنین اعتقاد عجیب و در عین حال گسترده و فراگیری کاملا مشخص نیست، اما در فرهنگ‌های غربی می‌توان آن را با واقعه مصلوب کردن مسیح -آنطور که در انجیل آمده است- مرتبط دانست. زیرا معمولا آویزهایی به شکل صلیب‌های کوچک برای خوش‌شانسی ساخته و به گردن انداخته می‌شدند، که جنس آنها از چوب بود؛ و این را می‌توان به عنوان دلیل قرین شدن چوب با مفهوم امنیت و خوش‌یمنی به حساب آورد.

از نظر اسلام آيا به تخته زدن براي در امان ماندن از چشم زخم درست است؟
زدن به تخته براي در امان ماندن از چشم زخم در منابع ديني نيامده و عمل بيهوده اي است، براي پيش گيري از چشم زخم مواردي در روايات آمده است از جمله گفتن: «ماشاءالله لا قوه الا بالله العلي العظيم» و يا «ماشاءالله لا حول ولا قوه الا بالله العلي العظيم».

نظر مراجع تقلید درباره چشم زخم

بر اساس استفتاء انجام شده از دفتر آیت الله موسوی اردبیلی آخرین آیات مبارکه سوره قلم که می فرماید "و آنان که کافر شدند چون قرآن را شنیدند چیزى نمانده بود که تو را چشم بزنند و مى‏گفتند او واقعا دیوانه‏اى است" به پیغمبر نازل شد تا از چشم زخم در امان باشد و استفاده از این آیه برای در امان ماندن از چشم زخم کاربردی است.

در استفتاء از دفتر آیت الله جعفر سبحانی نیز استفاده از برخی آیات قرآن چون آیه ۵۱ سوره قلم و آیة الکرسی برای استفاده علیه چشم زخم مورد تأیید برنامه گرفت و طی آن به کاربرد دعاهایی چون تعویذ و شرف الشمس که در مفاتیح نیز ذکر شده اشاره شد.

دفتر آیت الله نوری همدانی در پاسخ به استفتاءدر رابطه با استفاده از مهره های آبی رنگ به عنوان دستبند، گردنبند یا آویز در منازل تأکید کرد که این مهره ها دارای هیچ مستند شرعی نیست. ممکن است بتوان برای برخی سنگها چون عقیق خواصی را برشمرد اما درباره مهره های آبی رنگ مستند شرعی وجود ندارد، در رابطه با جلوگیری از چشم زخم خواندن "و ان یکاد ( آیه ۵۱ سوره قلم)"، آیة الکرسی و یا چهارقل در روایات آمده است. در این استفتاء همچنین تأکید شده است که دعای شرف الشمس و تعویذ از دعاهای مستند در این رابطه هستند.

از رسول گرامی اسلام روایت شده که روزی آن حضرت از قبرستان بقیع می‌گذشت و فرمودند: به خدا قسم بیشتر اهل این قبرستان به سبب چشم زخم در اینجا آرمیده‌اند.

از امام صادق (ع) روایت شده است: اگر این قبرها شکافته شود هر آیینه می‌بینید که بیشتر مردگان به سبب چشم زخم مرده‌اند، زیرا چشم زخم حق است. آگاه باشید که پیامبر اکرم(ص) فرمودند:‌ چشم زخم حق است پس هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شد، خدا را یاد کند، زیرا وقتی خداوند را به یاد آورد، ضرری به برادر مؤمنش نمی‌رسد.

از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود: کسی که چیزی از برادرش او را متعجب ساخت، بگوید: «تَبارکَ اللّه اَحسَن الخالقین» زیرا چشم زخم حق است.

از رسول خدا (ص) روایت شده است: چشم زخم حق است، وقتی یکی از شماها به انسان یا حیوانی یا اشیاء دیگری که زیبا است بنگرد و تعجب نماید، بگوید: «آمنتُ بالله و صلی الله علی محمد و آله» پس از آن، اثر چشمش خنثی می‌شود.

با توجه به این مطالب باید در نظر داشت که برخی از مطالب که در بین مردم و جوامع رواج پیدا کرده است از منشاء دینی و عقلانی قوی برخوردار نبوده و لازم است رسانه های جمعی مانند رادیو و تلویزیون نیز در تولید برنامه ها و سریال ها به عدم اشاعه این گونه خرافات توجه کنند.
همچنین وجود راه های بسیار روشن و مورد تایید بزرگان دین از جمله مواردی که قبلا بیان شد می تواند جایگزین بسیار خوب و مطمئن تری برای دوری از شر چشم زخم بوده و رواج یابد.قرآن به روایت تصویر♥●•٠·˙ این تصاویر چه آیه ای را تداعی می کند؟

1:

منم به چشم زخم اعتقاد دارم مادرم هر وقت یه اتفاقی می افته دقیقا همین سوره ها رو میخونه میگه خوبه اتفاقا اثر هم میکنه...


فضائل سوره انعام
ولی سوره جن رو نمیدونستم ممنون هانا جون


فراگیرنده ای قرآن

2:

خواهش میکنم
چشم زخم یا سحر و جادو با دعا و صدقه برطرف می شود.
مطالعهحدیث کساء خانه شخص رو از وجود شیاطین خالی می کنه چون در ترجمه حدیث کساء فرموده شده که هر جا این دعا خوانده بشه فرشته ها وارد می شوند و
دیو چو بیرون رود فرشته در آید


6 برکت عظیم صله رحم!

3:

یکمشو خودم میدونستم چندتاشم شما زحمت کشیدی یاد گرفتم منم به هرچیزی که پیامبروامامان فرمودند اعتقاد دارم .


آیا رابطه ای بین داعش و سفیانی وجود دارد؟(نشانه های اخرالزمان)


حریم خصوصی در اسلام چطور معنی شده؟

4:


باسمه تعالي

اصل مسئله چشم زخم در اسلام پذيرفته شده هست
ولي نه به اون معنايي كه در ميان امت پذيرفته شده.


چرا باید هر با ایمانی نماز خوان باشد


رواياتي هم كه نقل شده بايد از لحاظ سند مورد بحث برنامه گيرد
به خصوص روايت اول كه مضمون اون نيز مورد ترديد هست.


چرا در روایات از مشورت با زنان نکوهش شده است؟


جواب شهيد مطهري به اين مسئله را در اينجا برنامه مي‌دهم اميداورم مفيد باشد.بررسي مسئله چشم زخم
آیا «چشم زخم» در اسلام واقعیت دارد؟ و آیا آیه «وإن یکاد» واقعاً در دفع چشم زخم مؤثر هست؟
جواب شهید مطهری به نقل از کتاب آشنایی با قراون:
" چشم زخم، اگر هم حقیقت باشد، به این معنای رایج امروز در میان ما ـ بالاخص در میان طبقه نسوان که فکر می‌نمايند همه امت، چشمشان شور هست ـ‌قطعاً نیست، همان کفار جاهلیت هم به چنین چیزی قایل نبودند، بلکه معتقد بوند که یک نفر وجود دارد و احیاناً در یک شهر، ممکن هست یک نفر یا دو نفر وجود داشته باشند که چنین خاصیتی در نگاه و نظر اون‌ها باشد، پس قطعاً به این شکل که همه امت دارای چشم شور هستند و همه امت به اصطلاح، نظر می‌نمايند، نیست.
دوم؛ اگر بعضی امت، دارای چنین خصلت و خاصیتی باشند، آیا آیه «وإِن یَکادُ الّذینَ کَفَروا لَیُزلِقونَکَ بِأَبصارِهِم» خاصیت جلوگیری از چشم زخم دارد؟ ما تا حالا به مدرکی (حدیثی ، جمله‌ای) برخورد نکرده‌ایم که دلالت کند و بگوید: از این آیه، برای چشم زخم هستفاده کنید، اینکه چشم زخم، حقیقت هست یا نه، یک مسئله هست (فرضاً حقیقت هست ولو در بعضی از افراد) و اینکه این آیه برای دفع چشم زخم باشد مسئله دیگری هست، چیزی که از طرف پیغمبر یا ائمه به ما نرسیده باشد، از پیش خود نباید بتراشیم، نظر به اینکه روح امت برای چنین چیزی آمادگی دارد (اون را از پیش خود ساخته‌اند).

"

5:

یسیار جالب بود...

راستش به نظر من کارا و حرفهای مستمر درین باره چشم زخم رو به مساله ای پیش پا افتاده تبديل کرده و بخاطر همین خیلی ها فکر مینمايند توهم و خیالاته

6:

سلام ممنونم از مطالب مفیدتون
یه سوال داشتم آیا باطل السحر حقیقت داره؟!!!
اگر کسی باشه که اصطلاحا سر کتاب باز کنه و بگه که مثلا برای شما جادو کردن حقیقت داره؟!!!

7:

یه بنده خدای وقعا اینطوریه
یه روز دور هم زیر درخت خرمالوی یکی از فامیل بودیم و صاحب خانه فرمود پارسال بار خوبی داشت فوق العاده بود
بنده خدایی که معرف به چشم زخمه فرمود امسال اگه چیدی یه سبد برای ما بیار
صاحب خانه فرمود می خوری پس
صاحب چشم زخم فرمود می چینی پس
فردای ان روز درخت خشک شد!!

یه روز دیگه یه بنده خدا با خانمش و بچه اش با موتور می رفتتند
صاحب چشم زخم فرمود آآآ خانم با آقا چه صفای می نمايند
لحظاتی بعد هردو چرخ موتور « بوم» ترکید


و اما کلامی از امام علی علیه السلام از حکمت های نهج البلاغه
در مورد شناخت واقعیات از خرافات

شناخت واقعیت ها و خرافات و درود خدا بر او، فرمود: چشم زخم حقیقت دارد، هستفاده از نیروهای مرموز طبیعت حقیقت دارد، سحر و جادو وجود دارد، و فال نیک راست هست؛ و رویداد بد را بدشگون دانستن، درست نیست، بوی خوش، درمان و نشاط آور، عسل درمان نماينده و نشاط آور، سواری بهبودی آور، و نگاه به سبزه زار، درمان نماينده و نشاط آور هست.

(حکمت 400)

8:

این دومی که فرمودین با چشم خودتون دید ید یا شنیدین

9:

خودشون تعریف کردند
از نزدیکان و موثق هستند

10:


تأثیر جمله ی بزنم به تخته!


تجربیات روزمره و نقلهای تاریخی و دینی این اعتقاد را تقویت کرده که در این میان خرافاتی هم شکل گرفته که باید اونها را شناخت و برای رفع اونها تلاش کرد و در مقابل راه حل های اصیل را مورد توجه برنامه داد.


به نقل از فرهنگ نیوز، از قدیم الایام درباره چشم شـوره و چشم زخم ، اعتـقادات خاصی وجـود داشته و سخنان و فرموده هایی در بین عامه امت رواج یافته هست.

همچنین تجربیات روزمره و نقلهای تاریخی و دینی این اعتقاد را تقویت کرده که در این میان خرافاتی هم شکل گرفته که باید اونها را شناخت و برای رفع اونها تلاش کرد و در مقابل راه حل های اصیل را مورد توجه برنامه داد.

عده ای هم بر این باورند ، در چشم بعضی از انسان ها نیروی مرموزی نهفته هست که می تواند با یک نظر حیوان ،انسان ،یا حتی ماکیان خانگی یا هر چیز زیبا و قشنگ را از پای در بیاورد یا از پایه و ریشه بخشکاند.بر همین پايه هست که همواره امت به دنبال راه حل هایی برای دور کردن چشم زخم از خود و خانواده خود هستند.

از جمله این موارد "به تخته زدن" برای دور کردن شر چشم زخم می باشد.

اما به راستی این عقیده از کجا سرچشمه می گیرد و چه مقدار واقعیت دارد؟

به تخته زدن از دید دانشمندان

یافته های جدید دانشمندان نشان میدهد که زدن به تخته برای جلوگیری از چشم زخم اگر چه یک نظر خرافی هست اما در آرامش روانی انسان بسیار تاثیر گذار هست.

محققان به تازگی در یافته اند که عکس العمل های این چنینی که با شنیدن کلمات نگران نماينده در انسان بروز می یابد در کم کردن نگرانی های روانی و در نتیجه جلوگیری از اتفاقات ناگوار بسیار موثر هست.
دانشمندان دانشگاه شیکاگو که این موضوع را مورد بررسی برنامه داده اند اذعان می دارند که این گونه رفتارها در تخلیه انرژی منفی بسیار تاثیر گذار هست و موجب دور شدن اتفاقات ناخوشایند از انسان می شود.


معروفترین عقاید خرافی انگلیسی‌ها
بنا به شواهد تاریخی «زدن به تخته» یکی از خرافه های مرسوم انگلیس هست که انگلیسی ها خاستگاه اون را با واقعه به صلیب کشیدن مسیح (اونطور که در انجیل آمده هست) مرتبط می دانند.
یکی از اعمال خرافی، که به عقیده امت بریتانیا موجب خوش‌شانسی می‌شود، لمس کردن، یا ضربه زدن به چوب هست؛ بر پايه این باورها، با این کار آرزوها به حقیقت می‌پیوندند و افراد از شگون بد در امان می‌مانند.

مثلا اگر در میان کلام به اتفاق ناخوشایندی اشاره شود، باید فورا بر روی چوب کوبید یا اون را لمس کرد تا جلوی نحسی گرفته شود و اون اتفاق ناخواسته به وقوع نپیوندد.

یا سپس اینکه کسی را مورد تعریف و تحسین برنامه دادید، باید برای حفظ یمن نیک برای اون شخص به چوب ضربه بزنید.

یا حتی بعضی عادت دارند سپس دادن جواب منفی به سوالی در مورد موضوعات ناخوشایند، به سرعت یک شی چوبی را لمس نمايند؛ مثلا وقتی جواب می‌دهند که «نه، اخیرا مریض نشده‌ام».

خاستگاه «زدن به تخته»؛ صلیب مسیح
خاستگاه چنین اعتقاد عجیب و در عین حال گسترده و فراگیری کاملا مشخص نیست، اما در فرهنگ‌های غربی می‌توان اون را با واقعه مصلوب کردن مسیح -اونطور که در انجیل آمده هست- مرتبط دانست.

زیرا معمولا آویزهایی به شکل صلیب‌های کوچک برای خوش‌شانسی ساخته و به گردن انداخته می‌شدند، که جنس اونها از چوب بود؛ و این را می‌توان به عنوان دلیل قرین شدن چوب با مفهوم امنیت و خوش‌یمنی به حساب آورد.

از نظر اسلام آيا به تخته زدن براي در امان ماندن از چشم زخم درست هست؟
زدن به تخته براي در امان ماندن از چشم زخم در منابع ديني نيامده و عمل بيهوده اي هست، براي پيش گيري از چشم زخم مواردي در روايات آمده هست از جمله فرمودن: «ماشاءالله لا قوه الا بالله العلي العظيم» و يا «ماشاءالله لا حول ولا قوه الا بالله العلي العظيم».

نظر مراجع تقلید درباره چشم زخم

بر پايه هستفتاء انجام شده از دفتر آیت الله موسوی اردبیلی آخرین آیات مبارکه سوره قلم که می فرماید "و اونان که کافر شدند چون قراون را شنیدند چیزى نمانده بود که تو را چشم بزنند و مى‏فرمودند او واقعا دیوانه‏اى هست" به پیغمبر نازل شد تا از چشم زخم در امان باشد و هستفاده از این آیه برای در امان ماندن از چشم زخم کاربردی هست.

در هستفتاء از دفتر آیت الله جعفر سبحانی نیز هستفاده از برخی آیات قراون چون آیه ۵۱ سوره قلم و آیة الکرسی برای هستفاده علیه چشم زخم مورد تأیید برنامه گرفت و طی اون به کاربرد دعاهایی چون تعویذ و شرف الشمس که در مفاتیح نیز ذکر شده اشاره شد.

دفتر آیت الله نوری همدانی در جواب به هستفتاءدر رابطه با هستفاده از مهره های آبی رنگ به عنوان دستبند، گردنبند یا آویز در منازل تأکید کرد که این مهره ها دارای هیچ مستند شرعی نیست.

ممکن هست بتوان برای برخی سنگها چون عقیق خواصی را برشمرد اما درباره مهره های آبی رنگ مستند شرعی وجود ندارد، در رابطه با جلوگیری از چشم زخم مطالعه"و ان یکاد ( آیه ۵۱ سوره قلم)"، آیة الکرسی و یا چهارقل در روایات آمده هست.

در این هستفتاء همچنین تأکید شده هست که دعای شرف الشمس و تعویذ از دعاهای مستند در این رابطه هستند.

از رسول گرامی اسلام روایت شده که روزی اون حضرت از قبرستان بقیع می‌گذشت و فرمودند: به خدا قسم بیشتر اهل این قبرستان به سبب چشم زخم در اینجا آرمیده‌اند.

از امام صادق (ع) روایت شده هست: اگر این قبرها شکافته شود هر آیینه می‌بینید که بیشتر مردگان به سبب چشم زخم مرده‌اند، زیرا چشم زخم حق هست.

آگاه باشید که پیامبر اکرم(ص) فرمودند:‌ چشم زخم حق هست پس هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شد، خدا را یاد کند، زیرا وقتی خداوند را به یاد آورد، ضرری به برادر مؤمنش نمی‌رسد.

از امام صادق(ع) روایت شده که فرمود: کسی که چیزی از برادرش او را متعجب ساخت، بگوید: «تَبارکَ اللّه اَحسَن الخالقین» زیرا چشم زخم حق هست.

از رسول خدا (ص) روایت شده هست: چشم زخم حق هست، وقتی یکی از شماها به انسان یا حیوانی یا اشیاء دیگری که زیبا هست بنگرد و تعجب نماید، بگوید: «آمنتُ بالله و صلی الله علی محمد و آله» پس از اون، اثر چشمش خنثی می‌شود.

با توجه به این مطالب باید در نظر داشت که برخی از مطالب که در بین امت و جوامع رواج پیدا کرده هست از منشاء دینی و عقلانی قوی برخوردار نبوده و لازم هست رسانه های جمعی مانند رادیو و تلویزیون نیز در تولید برنامه ها و سریال ها به عدم اشاعه این گونه خرافات توجه نمايند.


همچنین وجود راه های بسیار روشن و مورد تایید بزرگان دین از جمله مواردی که قبلا بیان شد می تواند جایگزین بسیار خوب و مطمئن تری برای دوری از شر چشم زخم بوده و رواج یابد.56 out of 100 based on 51 user ratings 676 reviews

@