دوربین های مخفی را جدّی بگیرید!


دوربین های مخفی را جدّی بگیرید!دوربین های مخفی را جدّی بگیرید!

دوربین های مخفی را جدّی بگیرید!
ما انسان ها تا وقتی که کسی بالای سرمان نباشد و اعمال ما را کنترل نکند ، همیشه می خواهیم که از زیر کارها فرار کنیم یا کارها را به نحو اتم و اکمل انجام ندهیم . نمونه اش همین دوربین های مخفی اسا که نیروی انتظامی چند وقتی است که فعال کرده .از وقتی که این ها فعال شدن ، شهروندان محترم از ترس جریمه شدن هم که شده کمتر خلاف می کنند .

در زمینه ی عوامل معنوی و گناه کردن یا نکردن ما هم داستان همین است ، اگر ما واقعاً یقین صد در صد داشته باشیم که اعمال ما از کوچکترین آن تا بزرگترینش ثبت و ضبط می شود ، حواسمان را خیلی بیشتر جمع می کنیم .مشکل اینجا است که هنوز به این یقین نرسیده یا شاید آگاهی کافی از عواملی که ما را از گناه می تواند باز دارد ، نداریم .


عوامل زیادی می تواند نیروی بازدارندگی داشته باشد .


عوامل اعتقادی

ما اگر ایمان داشته باشیم ، یعنی غافل نشویم از اینكه خدا ما را می‌بیند. در عالم دوربین مخفی وجود دارد ، هیچ گاه سمت گناه که هیچ ، به آن فکر یا اشاره هم نمی کنیم . اگر یك راننده در یك جاده بداند كه قدم به قدم پلیس راه دوربین مخفی گذاشته است ، یك راننده بداند كه سرعتی كه دارد ، سرعت روی صفحه ثبت می‌شود و وقتی می‌رود كه ساعت بزند ، آن صفحه نشان می‌دهد. مهم این است که به بودن دوربین مخفی ایمان داشته باشیم .


ایمان به حضور خداوند ، عامل دوری از گناه

ایمان به حضور! وقتی ما خودمان در جایی تنها هستیم ، به راحتی وبدون عذر خواهی از کسی سرفه می کنیم ، پایمان را دراز می کنیم اما وقتی در جایی با کسی هستیم ، به دلیل ایمان به حضور او اگر کوچکترین کاری که حتی گناه هم نباشد ، انجام دهیم سریع عذر خواهی می کنیم ، چرا که به حضور او ایمان داریم .


علت اینكه امامان در دعاهایشان اینقدر معذرت خواهی می‌كنند ، چون خدا را حاضر می‌بینند . كسی كه خدا را حاضر می‌بیند ، كاری را هم كه گناه نیست ، خیال می‌كند گناه وخطا است ، یعنی نگاهش ، نگاه گناه است .


« إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصادِ »1 ، « أَ لَمْ یَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ یَرى‏ »2
. « یَرى » ، یعنی خدا می‌بیند . « بِالْمِرْصادِ » ، یعنی خدا در كمین است. « یَعْلَمْ » خدا می‌داند. « شاهدٌ » ، خدا شاهد است . تمام این تعبیرها، برای همین است . خدا می‌بیند . اینها همه نشان از ایمان به حضور خداست. این یك مورد. خدا محیط است، احاطه دارد. خدا خبیر است. خدا رقیب است. رقیب از «رَقَبَ» است . «رَقَبَ» یعنی گردن ! یعنی کسی که گردنش را جلو میاورد که ببیند چه اتفاقی افتاده است .


این تعابیری که در قرآن آورده شده ، بی حساب و کتاب نیست . می‌خواهد بگوید هر چه مردم ایمان داشته باشند كه در محضر خدا هستند ، این خودش قوی‌ترین عامل است برای اینكه انسان را از گناه باز دارد .


از کسانی که نسبت به اعمال ما اطلاع دقیق دارد ، خودمان هستیم .خودمان هم می‌دانیم كه چه كرده‌ایم . قرآن می‌فرماید كه « شَهِدْنا عَلى‏ أَنْفُسِنا» ، « شَهِدُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِم.»


آگاهی پیامبر و معصومان از كارهای مردم


ایمان به علم و آگاهی پیامبر! ما باید بدانیم كه پیغمبر هم می‌داند . چون قرآن می‌فرماید كه « إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِدا ؛ تو را فرستادیم که شاهد و گواه بر اعمال باشی . » 3


« جعَلْناكُم‏ أُمَّةً وَسَطا لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاس‏ ؛ این آیه‌ی قرآن است. شما را امت وسط برنامه دادیم تا شاهد بر مردم باشید .»4


در اینجا گفته شد هامت وسطی که شاهد باشد . حال آیا منظور از امت ما هستیم ؟! در جواب باید بگویم ، خیر چرا که شاهد باتید دو ویژگی داشته باشد : 1- عدالت .2- علم . چه کسی می تواند هم شاهد باشد و علمش به گونه ای باشد که از همه ی کارهای مردم خبر داشته باشد تا بتواند شهادت بدهد ؟!


طبق روایاتی که داریم ، منظوراز امت ، بعضی از امت ، یعنی اهل بیت پیامبر (ص) است .


آگاهی انسان از گذشته و حال خود


از کسانی که نسبت به اعمال ما اطلاع دقیق دارد ، خودمان هستیم .خودمان هم می‌دانیم كه چه كرده‌ایم . قرآن می‌فرماید كه « شَهِدْنا عَلى‏ أَنْفُسِنا» ، « شَهِدُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِم.»5


در جای دیگرقرآن می‌گوید: « بَلِ الْإِنْسانُ عَلى‏ نَفْسِهِ بَصیرَةٌ ، وَ لَوْ أَلْقَى‏ مَعَاذِیرَهُ‏ ؛ یعنی خودمان بر اعمالمان شهادت می دهیم که چه کرده ایم .» 6


در قیامت گفته می شود : « اقْرَأْ كِتابَك‏ » 7، روز قیامت به افرادی می‌گویند كه پرونده‌ات را بخوان ،« وَ وُضِعَ الْكِتاب »8 یك كتابی باز می‌شود . به هر كسی می‌گویند كه « اقْرَأْ كِتابَك كَفى‏ بِنَفْسِكَ الْیَوْمَ عَلَیْكَ حَسیبا »9، خودت کتابت را بخوان و بگوبا تو چه کنیم !


آری! آن خدایی که برای چشم ما محافظ ( اعم از برنامه دادن چشم در مکانی گود ، در ورودی آن مژه برای پاک سازی ، در بالای آن ابرو برای سایبانی ، و بالا تر از آن خطوط پیشانی برای آنکه موقع عرق کردن ، عرق داخل چشم نرود و جالب تر آنکه چشم را از پی آفریده و آن را با آب شور دم ساز کرده تا سالم بماند ) ، گذاشته است ، برای خود ما محافظ وبرنامه نمی دهد ؟!


نظام هستی بر پایه حساب و كتاب دقیق

هستی حساب و كتاب دارد . یك فرمول‌های دقیقی هست كه یك جا یك ذره جابجا شود . « الشَّمْسُ وَ الْقَمَرُ بِحُسْبانٍ »10


باید ایمان داشته باشیم كه خدا ما را می‌بیند . ایمان داشته باشیم كه ملائكه ما را می‌بینند . خود ما شاهد هستیم . عمل ما حاضر است . قرآن می‌فرماید : وَوَجَدُواْ مَاعَمِلُواْ حَاضِرًا ؛ اصلاً عملش حاضر است. »11


شهادت اعضای بدن در قیامت


اعضای بدن شهادت می‌دهند . و لذا قرآن می‌گوید كه « تَشْهَدُ عَلَیْهِمْ أَلْسِنَتُهُمْ وَ أَیْدیهِم وَ أَرْجُلُهُمْ ‏؛ اصلاً پا حرف می‌زند، دست حرف می‌زند.»12


گاهی هم قرآن می‌گوید روز قیامت انسان به دستش اعتراض می‌كند ، می‌گوید :« لِمَ شَهِدْتُم ‏؛ چرا علی من شهادت می دهی ؟! » 13می‌گوید : دست خودم نیست ؛ « أَنْطَقَنَا اللَّه ‏؛ اینجا خدا ما را به زبان آورده است .»14

مكان شهادت می دهد که بر روی من چه کردی ،« إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزالَها » 15


پس خلاصه جای خلوتی نیست

یك حدیث هم داریم كه هر روزی می‌گوید: «أَنَا یَوْمٌ جَدِید» من امرزو روز نویی هستم . «وَ أَنَا عَلَیْكَ شَهِید ؛ من شاهد كار شما هستم.» 16


یعنی زمان و زمین شهادت می‌دهند. خلاصه ما زیر دوربین‌های مخفی هستیم. ایمان به این جهت خیلی مهم است. با توجه به این دیگر ما نمی‌توانیم غافل باشیم .


اقامه نماز، عامل بازدارنده از گناه

نماز انسان را از گناه بازمی‌دارد . قرآن هم تصریح كرده است. « إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَر» 17


به امید آنکه به این عوامل دقت کنیم و با رعایت آنان زندگی و جامعه ای پاک داشته باشیم .

از ما نیست! (مقاله ی فوق ویژه) (طاقت ندارید نخوانید!)هر 40 مورد اضافه شد

1:

شرمنده
من فقط حوصلم کشید چهارخط اولشو بخونمبه خشم آمدگان از دین!

2:

آیا می دانید تأثیر جمله ی "این مکان مجهز به دوربین مداربسته هست." به مراتب بیشتراست از "عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید."؟


حاضر جوابی های شنیدنی

3:

لاقل تیتر ها رو هم بخون...


خصائل حضرت محمد مصطفی (ص)


دلیل قرآنی بر وجود امام زمان(عج)

4:

تشکر


مراحل مبارزات دشمنان اسلام با اسلام

5:

خیلی ممنون یه دوربن هم دست خداس که داره همه کارای مارو ضبط میکنه
حواسمون بهش باشه
.


چرا "کبر" باعث سقوط انسان می‌شود؟


بستن لوله های رحم از نظر شرعی !

6:

از مأموریت که برگشت، خوشحال بود.

پرسید:
راستی فرمانده گمراه کردن این ها چه فایده ای دارد؟
ابلیس جواب داد:
امام این ها که بیاید، روزگار ما سیاه خواهدشد
این ها که گناه می نمايند، امامشان دیرتر می آید...


7:

الله اکبـــــر..

خرید فردا!

فوتبال امشب!

شهریه ی دانشگاه!

چرا حرف نزد!

فردا شب عروسی دعوتیم!

او خیلی از خود راضی بود!

موبایلم!

کیفم رو جا گذاشتم!

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته!


گاهی در نمازهایمان همه چی هست الا خـــــدا

این نماز ها هم ضبط می شود!!!

8:

تا به حال به رفتارهای خودمونو خودتون دقت کردید!
تا بهمون میگن این مکان مجهز دوربین مدار بسته هست، اصلاً یه آدم دیگه میشیم با رفتارهای متفاوت از شخصیت اصلی خودمان!
خیلی از خطاهایی که ممکن بود انجامش دهیم را سریعا قطع می کنیم.
تو رانندگی هم همین طور ! تا بدونیم فلان خیابان دوربین دارد و جریمه می شیم یا حتی احتمال ، فقط احتمال بودن پلیس در فلان خیابان یا چهارراه را هم بدهیم ازرفتن به اونجا اجتناب می کنیم!
داریم از خونه میاییم بیرون ، یاد اخبار یا نوشته فلان روزنامه می افتیم که فرموده بودن از فردا طرح گشت ارشادی وجود خواهد داشت برای تذکر و...

!
(با درست یا غلط بودنش فعلا در اینجا کاری ندارم و یه بحث مفصلی می طلبه) ولی صحبتم روی این قسمت هستش که ما با شنیدن اینکه یه عامل بیرونی برای نظارت بر رفتارهای ما وجود دارد ، رفتار ها و عملکردهای خودمان را تغییر می دهیم که به اصطلاح برای خودمون دردسر نخریم!
و اگر آدم عاقلی باشیم میگیم : به قول معروف سری که درد نمی کند را چرا دستمال ببندیم ! و
به جنگ و لجبازی در نمی آییم !
و چه زیباست جمله ی امام راحل که فرمودند: عالم محضر خدا هست ، در محضر خدا معصیت نکنید.


اما حرف اصلی ای که می خوام بگم یک چیز دیگری هست!
اصلا بذارید برای اینکه حرفمو بهتر و واضح تر متوجه بشید، قبلش فرموداری از آیت الله بهجت اون مرد خدا پیش زمینه حرف خودم کنم:
روزی به ایشان فرمودند: کتابی در زمینه اخلاق معرفی کنید.
فرمودند:
لازم نیست یک کتاب باشد یک کلمه کافیست که بدانی : "خدا می بیند" .
بله نکته ی مهم همین هست .اینکه ما انگار فراموش کرده ایم که دوربین خدا همیشه و همه جا روشن هست و نیازی نیست که یک ناظر همیشه مراقب عملکرد ما باشد
لازم نیست حتما گشت ارشادی باشد تا ما حجابمان را درست کنیم و با وضع ناهنجار در اجتماع حاضر نشویم
لازم نیست چراغ یا پلیسی باشد تا حق اجتماعی را رعایت کنیم
لازم نیست پلیسی باشد و جلوی روزه خواری علنی ما را بگیرد و لازم نیست ....
چون می دانیم خدا ما را در هر جا و هر حالتی می بیند
أَلَمْ یَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ یَرَى
و چه زیباست جمله ی امام راحل که فرمودند: عالم محضر خدا هست ، در محضر خدا معصیت نکنید.


9:

آپ جهت اعمال مدیریت

10:

کنجکاو شدم یا زهرا میخواین چیکارش کنین ؟

11:

نگران نباشید

انتقال به تالار قران و عترت


94 out of 100 based on 74 user ratings 574 reviews

@