معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا


معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوامعرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا[/URL
در سال 1967 پس از جنگ شش روزه اسراییل با عرب ها،یا جنگ ماه جون و تحریم اسراییل توسط فرانسه،وزارت دفاع اسراییل قراردادی مبنی بر همکاری و مشارکت با انگلستان در ساخت تانک Chieftain را به امضا رساند.
اما در سال 1969،انگلستان این قرارداد را لغو کرد و اسراییل را از این پروژه کنار گذاشت.این کار اسراییل را متوجه این نکته کرد که به منظور تامین جنگ افزار هایش نمی تواند به کمک دیگر کشورها تکیه کند،در نتیجه با استفاده بهینه از نیروهای داخلی،مصصم به ساخت یک تانک جنگی که عملا یکی از مخرب ترین جنگ افزارهای نظامی به شمار می رود،شد.

شش سال بعد از جنگ اول اسراییل با عرب ها،جنگ Yom Kippur که جنگ رمضان،جنگ اکتبر یا جنگ 1973 عرب ها و اسراییل نیز نامیده می شود رخ داد.Yom Kippur جنگی بود که با اتحاد کشورهای عربی به رهبری مصر و سوریه و با مشارکت عراق و اردن و با پشتیبانی شوروی،کره شمالی،عربستان سعودی،پاکستان،تونس،الجزای ر،لیبی،مراکش،کوبا و فلسطین،برای مقابله با کشور اسراییل با پشتیبانی آمریکا در گرفت.این جنگ که در واقع نوعی پاسخ به جنگ شش روزه بود،در تعطیلات Yom Kippur یهودیان آغاز شد و بیست روز به طول انجامید و در نهایت نیز به آتش بس رسید.
معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

در این جنگ اسراییل 2521 تا 2800 نفر کشته،7250 تا 8800 نفر زخمی،293 اسیر،400 تانک و 102 هواپیما تلفات داد.(آمریکا در این جنگ نیرو اعزام نکرد.)
درمقابل تلفات جبهه متحد عربی به همراه نیرو هایی از کوبا و و دیگر کشور های پشتیبان،8000 تا 18500 نفر کشته،18500 تا 35000 نفر زخمی،8783 اسیر،2250 تا 2300 تانک و 341 تا 514 هواپیما و 19 کشتی بود.(شوروی نیز در این جنگ نیرو اعزام نکرد)
اسراییل این جنگ را با جنگ افزار های قرض گرفته شده از آمریکا پیش برد،اما به این نتیجه رسید که کشوری مانند اسراییل با جمعیت اندکش نمی تواند از عهده تلفات سنگین چنین جنگ هایی برآید،در نتیجه تصمیم به ساخت تانک Merkava با هدف حفظ جان سربازانش گرفت.
برای همین،ژنرال Talik،رهبری یک تیم طراحی را جهت ساخت یک تانک با ویژگی های عالی ویژه میدان نبرد،بر اساس تجربه هایی كه از جنگ های 1967 و 1973 بدست آورده بود،آغاز كرد. عمده تمركز این تیم طراحی،بر حفاظت جان خدمه تانک استوار بود.ژنرال Talik از فرماندهان ارشد اسراییل است كه فرماندهی نبرد تانک ها را در جریان جنگ 1967 در صحرای سینا و فرماندهی مرحله آخر جنگ 1973 را جهت راندن نیروهای زرهی سوریه به پشت بلندی های جولان برعهده داشته است.وی در صحرای سینا،به مانند فیلد مارشال Rommel بزرگ،نابغه آلمانی،در شمال آفریقا عمل نمود و به عنوان دارنده بالاترین دانش نبرد تانک ها در اسراییل شناخته میشود.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

سرانجام در تاریخ 13 مارچ 1977،اسراییل،به طور رسمی،ساخت و تكمیل تانک Merkava را اعلام نمود.
تانک Merkava جزو پیشرفته ترین و مجهزترین تانک های میدان نبرد در جهان است که توسط اسراییل به منظور تامین هر چه بیشتر امنیت جانی سرنشینان در شرایط سخت جنگی و داشتن یک تانک پیشرفته و توانا،طراحی و ساخته شده است.
تانک های Merkava ستون فقرات یگان های زرهی ارتش اسراییل را تشکیل می دهند.این تانک ها در مدل های مختلف تولید و عرضه شده اند که نمونه آخری یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین تانک های جهان به شمار می آید.
از آنجایی که موتور تانک در قسمت جلوی آن برنامه دارد،در نتیجه وزن بیشتر تانک در این قسمت جمع شده و در شرایط بحرانی،خارج شدن سرنشینان از در پشتی تانک بسیار آسان و ایمن تر است.
Merkava سریع حرکت می کند،بسیار پر قدرت است و بدنه ای بسیار مقاوم و مستحکم دارد.مجموعه این ویژگی ها Merkava را به یکی از ایمن ترین تانک های جهان برای سربازان تبدیل کرده است.تعداد زیادی از این نوع تانک در کمپانی MANTAK واقع در یکی از شهر های مرکزی اسراییل به نامTel HaShomer تولید و نگهداری می شوند،به علاوه قطعه های لازم برای ساخت نیز در اسراییل و توسط کمپانی های فعال در زمینه صنایع نظامی از جمله IMI و Elbit و Soltam و ... ساخته می شوند.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

ر این تانک 6 سرباز به راحتی جا می گیرند و از راه در عقب این تانک به راحتی وارد وخارج می شوند.Merkava از تانک های دیگر دارای حجم کوچکتری است که این خود زدن تانک را سخت می کند.در طراحی این تانک کلاهک تانک هم با شیب بسیاری ساخته شده که امکان برخورد موشک به طور مستقیم را سخت می کند،زیرا باعث میشود که سرجنگی راکت روی آن سرخورده.لایه بیرونی این تانک از همه طرف دارای پوشش زرهی قوی می باشد و در مقابل راکت و ترکش مقاوت بسیار خوبی دارد.لایه های زره این تانک طوری است که درمیانه جایی برای خفه کردن قدرت راکت در صورت نفوذ وجود دارد.سپر NBC(رادیواکتیو،بیولوژیکی،شی میایی) نیز دارای ضخامت بسیاری است و از این رو ضربه زدن به این تانک بسیار سخت است.همچنین بر روی این تانک پک هایی از ماده منفجره TNT نیز نصب میشود که در صورت برخورد موشک با آنها،این پک به صورت یک طرفه منفجر و موج انفجارش موشک را منحرف میکند.
URL=http://upload.apktops.ir/]معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

مچنین این تانک برای مقابله با هلیکوپتر و موشک های هوا به زمین دارای دودزایی و توانایی انحراف موشک میباشد که در حجم گسترده دودزایی می کند و نمی توان تشخیص داد این تانک درکجای دودزایی متراکم و پر حجم برنامه دارد.
این تانک دارای سیستم تهویه مطبوع و مرطوب کننده هوا است ونام آن به معنی ارابه خدا که در تورات آمده است می باشد.

این تانک دارای دوربین های راداری پیشرفته ای است که احاطه به منطقه رابرای فرد بوجود می آورد.،ضربان حرکتی و سرعت Merkava بی همتاست.راننده به راحتی می تواند محیط خود را اداره کند و نترسد ازاین که شاید فردی ازدشمن به تانک او نزدیک شده و او آن فرد را نمی بیند،تا توسط مین چسبان ضربه ای وارد آن گردد،یا اینکه در صورت باز بودن ورودی روی تانک نارنجکی درون ان انداخته گردد.
قدرت تخریب Merkava بسیارعالی است،گلوله زنی های پی در پی و الکترونیکی که وصل به ماهواره نیز هست و می تواند در صورت جنگ در منطقه های کوهی و تپه ای سمت دوم کوهستان را دقیق بررسی کرده وبه صورت توپخانه ای آن قسمت ها را هدف برنامه دهد.تخریب موضع های حفره ای،موضع های سنگری،موضع های نامنظم،تخریب زره ها،تخریب ساختمان،مبارزه با نیرو های پیاده،انجام عملیات ضربتی سرعتی،
استبرنامه سریع و مداوم در منطقه و مقابله با هلیکوپتر و توانایی های دیگر از استعدادهای عالی این تانک است


معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا


دیگر سود های این تانک این است از سال 2005 تعداد ده هزار نفر در 220 کارخانه ساخت تانک Merkava درکشور اسراییل مشغول به کار شده اند.در همان سال درآمد دولت اسراییل از صادر کردن تجهیزات و ابزار جانبی تانک Merkava(نه خود تانک) بیش از 200 میلیون دلار و در سال 2007 معادل 400 میلیون دلار بود.

این تانک در جنگ 33 روزه سال 2006 در لبنان،به عنوان تانک اصلی میدان نبرد اسراییل حضور داشت.
در سایت ها و وبلاگ های فارسی زبان،آماری که از نابودی و تلفات این تانک در جنگ 33 روزه دیده میشود،به دلیل هایی که گردانندگان آن وبسایت ها و وبلاگ ها دارند،بالا و تخیلی اعلام شده است.
بر اساس منبع های انگلیسی زبان،درجنگ 33 روزه،حزب الله بیش از 1000 موشک ضدتانک روسی 9M133 Kornet و 9M113 Konkurs و 9K115-2 Metis-M و همچنین RPG-29 Vampir روسی به سوی تانک های Merkava شلیک کرد.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا


50 تانک مورد اصابت موشک برنامه گرفتند.از این 50 تانک 5 تانک نابود و غیرقابل تعمیر شدند.8 تانک در میدان نبرد باقی ماندند و به جنگیدن ادامه دادند.21 تانک از قسمت زره آسیب دیدند که از این 21 تانک،15 تانک توسط موشک های ضد تانک و 6 تانک توسط IED آسیب دیدند.
بقیه تانک های آسیب دیده هم در قسمت های دیگر دچار خسارت شدند.
در آن جنگ کلا 15 خدمه تانک Merkava کشته شدند.از آن 5 تانک Merkava نابود شده هم،2 تانک Merkava II،یک تانک Merkava III و 2 تانک دیگر هم Merkava IV بودند که از این دو Merkava IV،یکی توسط موشک ضدتانک 9M133 Kornet و دیگر توسط IED نابود شد.
ارتش اسراییل اعلام کرد که از کارایی و توانایی Merkava IV در جنگ راضی بوده است و تانک بسیار خوب عمل کرده است.

این تانک پیشرفته دارای مدل های گوناگونی است که عبارت اند از:
معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
تانک Merkava Mark I
Merkava Mark I اولین بار در آپریل 1979،به طور رسمی وارد خدمت در ارتش کشور اسراییل شد.این تانک ویژه منطقه های سخت و ناهموار شمال اسراییل و بلندی های جولان ساخته شد.این تانک در سیستم ترمز دارای مشکل هایی بود.در این تانک،یک توپ 105 میلیمتری Royal Ordnance L7 ساخت انگلیس و 2 تیربار 7.62 میلیمتری و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری مجهر بود.موتور تانک در جلوی تانک نصب شده بود و درهای خروج اضطراری در عقب برنامه داده شده بود.این تانک برای اولین بار در جنگ سال 1982 با لبنان مورد استفاده برنامه گرفت.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا


Merkava Mark II برای اولین بار در سال 1983 وارد خدمت شد.در این تانک،چند مورد بهبود یافته بود ولی بیشتر تمركز وظیفه تانک،بر جنگ شهری استوار بود.این تغییرها به دنبال جنگ با لبنان به سال 1982 و نبرد شهری سنگین در بیروت،انجام شدند.
این مدل نیز همچون مدل پیشین،از یک توپ 105 میلیمتری Royal Ordnance L7 ساخت انگلیس و 2 تیربار 7.62 میلیمتری و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری استفاده میکرد.در این مدل نیز موتور در قسمت جلو و یک در ورودی و خروجی در عقب تانک بود.
Merkava Mark IIIبه دنبال اطلاعات و تجربه های بسیار مفیدی که در جریان جنگ لبنان در سال 1982،بدست آمد،Merkava Mark III در سال 1989 پا به عرصه وجود گذاشت.این مدل،دارای موتوری به قدرت 1200 اسب بخار،سیستم فنربندی و جعبه دنده جدید و یک توپ 120 میلیمتری بدون خان ساخت کمپانی اسراییلی IMI بسیار پرقدرت شده بود.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا


تانک Merkava Mark III Baz
Merkava Mark III Bazارتش اسراییل در دهه 1990 میلادی،دست به ساخت مدل های جدیدی از تانک Merkava به نام Merkava Mark III Baz که مناسب و ویژه برای حمله های مختلف و عملیات نظامی در ناحیه های شهری است.این مدل با نام LIC نیز شناخته میشود.این تانک در سال 1995 از خط تولید خارج شد.این تانک دارای تیرکهایی است که با استفاده از آنها راننده و فرمانده تانک میتوانند حرکت های خود در خیابان های تنگ را تنظیم کرده و میزان خسارت ها به محیط شهری را به حداقل برسانند.به منظور مقابله با مواد انفجاری که از بیرون بر روی این تانک ها انداخته میشود،تورهای سیمی در برخی نقاط این تانک برنامه داده شده است.برجک فرماندهی این تانک نیز دوباره طراحی و نصب شده است و امکان دید از بالا در ارتفاعی بالاتر را به فرمانده میدهد.تیربار سنگین 12.7 میلیمتری M2 Browning .50 بر روی این تانک نصب شده که با سیستم کنترل آتش تانک در ارتباط است و به صورت کنترلی و با استفاده از یک سیستم تخریب الکترونیک که در زیر تجهیزات زرهی این تانک نصب شده کار میکند.
ارتش اسراییل بر این باور است که تیربار سنگین 12.7 میلیمتری M2 برای محیط های شهری مناسبتر است.یک دریچه آتش و یک پنجره برای مشاهده محیط اطراف نیز بر روی این تانک نصب شده و تکتیرانداز با استفاده از آن میتواند از داخل تانک به هدف شلیک کند،این تانک میتواند از گلولههای غیرمرگبار نیز استفاده کند که تا فاصله 30 متری موثر هستند.
Merkava Mark III Baz دارای یک سیستم کنترل آتش بسیار پیشرفته،حفاظت کننده بسیار موثر خدمه در برابر حمله های NBC(رادیواکتیو،بیولوژیکی و شیمیایی)، تهویه مطبوع بسیار مناسب با درجه دمای قابل تنظیم،زره چندتکه یا ماژولار به نام Kasag(یعنی خسارت وارده،با تعویض قطعه زره آسیب دیده،سریعا برطرف میشود) میباشد.
سیستم جدید دیگری که در تانکهای Baz به کار گرفته شده یک دوربین 360 درجه است.برای دیدن محیط،نیازی به چرخاندن دوربین نیست، بلکه این دوربین اساسا از ساختار پوششی 360 درجه برخوردار است و تصویر های آنی از محیط را در اختیار خدمه تانک برنامه می دهد که به آگاهی آنها از محیط اطراف و تهدیدهای احتمالی پیرامون وسیله نقلیه می افزاید.این دوربین در صورت مشاهده هر حرک مشکوک یا فعالیت مشکوک در اطراف تانک آن را به خدمه اطلاع میدهد،این سیستم برای تامین ایمنی تانک در محیطهای خطرناک بسیار مناسب است،این مدل همچنین دارای مسافت یاب بهبود یافته است.
همچنین دستگاهی جهت علامتگذاری نقاط و یک دوربین جدا در قسمت عقب تانک نصب شده است تا خدمه بهتر بتوانند در خیابان های باریک،جهت یابی کنند.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

Merkava Mark IV به سیستم کنترل شلیک مدرن مجهز شده است که شامل محاسبه های کامپیوتری و سیستم توازن برای تغییر های آب و هوایی می باشد.تانک شامل دید دو محوری توپچی و دید دورنمای دو محوری فرمانده است که هر دو به دوربین های فروسرخ و صحفه نمایش برای دید در شب و روز مجهزند که به افزایش احتمال برخورد به هدف کمک می کند.
در این تانک یک سیستم ردیاب اتوماتیک نیز وجود دارد که از چندین کیلومتر دورتر می تواند بر روی هدف قفل کند.هر یک از سرنشینان Merkava Mark IV یک صفحه نمایش رنگی اختصاصی دارند که می توانند منظره های اطراف را بر روی صفحه نمایش خود ببینند.فرمانده نیز می تواند از نقشه اش برای موقعیت یابی و جستجو استفاده کند.
Merkava Mark IV به کمک سیستم های هدف یاب و ردیاب،قابلیت تمرکز بر روی هلیکوپترهایی که در ارتفاع پایین پرواز می کنند را هم داراست.این سیستم ها به خدمه تانک کمک میکند تا به راحتی هلیکوپترهای ضدتانک همچون هلیکوپتر فرانسوی SA342L Gazelle و هلیکوپتر روسی Mil Mi-24 Hind را در آسمان شناسایی کرده و سرنگون سازد.هلیکوپترهای Gazelle و Hind،ستون فقرات اصلی هلیکوپترهای ضدتانک سوریه و عراق را تشکیل میدهند و قابلیت سرنگونی آنها برای ارتش اسراییل،از اهمیت بالایی برخوردار است.
معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوااین مدل همچنین دارای سیستم بسیار پیشرفته GPS است که امکان رهیابی هدف ها را با استفاده از سیستم رهیابی ماهوارهای را میدهد.
توپ این تانک،قابلیت استفاده از گلوله های اسراییلی،فرانسوی،آلمانی و آمریکایی و انواع گلوله همچون گلوله های به شدت انفجاری HEAT و گلوله های انرژی جنبشی ضد تانک APFSDS را داراست.در این تانک همچنین یک تیربار بسیار پرقدرت 12.7 میلیمتری ضد وسیله نقلیه ساخت کمپانی اسراییلی Rafael و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری داخلی برنامه داده شده است.
تیربار برنامه داده شده داخلی و همچنین در خروج در قسمت عقب تانک (که در تمامی مدل های Merkava موجود است) ثابت کردهاند که در جنگهای شهری،بسیار کارآمد هستند.
این مدل همچنین از قابلیت تحرک پیشرفته ای برخوردار است که امکان مانورپذیری خوبی در منطقه های سخت عبور بلندیهای جولان که عوارض طبیعی زمین،امکان تحرک کمی برای تانک ها ایجاد میکنند را میدهد.
همچنین سیستم جدید شنی تانک که به Mazkom(מזקו"ם) نامیده میشود نیز بهبود یافته است و تانک را توانا میسازد به راحتی در سطح های ناهموار حرکت کند و رد کمتری برجای بگذارد.
دوربین دید تانک یا TTS توسط کمپانی Vectop Battlefield Imaging Systems ساخته شده که یک رشته از دوربینهای ویدیویی CCD/ICCD را یکپارچه میکند که در موقعیتهای مختلف یک خودروی زرهی به منظور توانمند سازی سرنشین جهت پوشش کلی استفاده میشود.ازسیستم TSS در مدل های Mark III و Mark IV استفاده می شود.نمایشگر ویدیویی نصب شده،توسط یک دوربین مشابه دوربین مدل Merkava Mark III Baz میباشد و نمایی 360 درجه از اطراف تانک را در تمام ساعت های شبانه روز میتواند به نمایش گذارد،ولی از دوربین مدل Merkava Mark III Baz پیشرفته تر است.
موتور دیزلی بسیار پرقدرت 1500 اسب بخاری،به تانک امکان میدهد با سرعت و قدرت بسیار بیشتری مانور نماید و به راحتی به سرعت 65 کیلومتر بر ساعت،دست یابد.
امکان پیشرفته دیگر،نصب سامانه ای بسیار پیشرفته به نام "سیستم مدیریت میدان جنگ"(צי"ד) ساخت کمپانی اسراییلی Elbit Systems میباشد که از اطلاعات دیجیتالی کسب شده از سایر نیروهای عمل کننده،مانند تانک ها یا پهپاد ها را،جهت به روزآوری برنامه عملیاتی، جهت یابی درست و توجیه خدمه جهت انجام نبرد صحیح،بهره میبرد. این سیستم بسیار پیشرفته،همچنین توانا است اطلاعات باارزش کسب شده در میدان جنگ را ذخیره کرده و آنها را به دیگر نیروهای عمل کننده میدان نبرد،انتقال دهد.
در این مدل برای حفط بیشتر جان خدمه از سیستم دفاع فعال Trophy و Iron Fist استفاده شده است.همچنین از یک سپر مغناطیسی و اخلالگر های الکترونیکی برای منحرف کردن موشک های ضدتانک بهره میبرد.
سیستم حفاظت فعال Trophy ساخت کمپانی Rafael،کارایی خود را در مقابل موشک 9M133 Kornet پرتاب شده از سوی حماس اثبات کرد؛موشک را نابود و تانک هدف را آسیب ندیده باقی گذاشت.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوادر داخل برخی از مدل های Merkava،تجهیزات آمبولانس نصب شده است و قسمت عقب تانک،به گونه ای تغییر یافته است که بتواند زخمی ها را با برانکارد حمل کند،ضمن اینکه تجهیزات کمکی پزشکی نیز در داخل آن افزوده شده است.
بزرگتری خاصیت Tankbulance،استحکام زیاد و درهای خروجی عقب میباشد که تخلیه زخمی ها را در زیر آتش شدید و به هنگام پاسخگویی تیربارچی تانک به روش از راه دور به آتش دشمن،امکانپذیر میسازد.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

سراییل یک خودروی زرهی سنگین با کاربری APC و IFV بر اساس شاسی تانک Merkava طراحی کرده است.اصل تولید چنین وسیله ای، ارزش گذاری به جان نفر های یک جوخه نظامی می باشد.پس از اجرای عملیات رنگین کمان(מבצע קשת בענן) اسراییل تصمیم به ساخت این نمونه گرفت.عملیات رنگین کمان یا Operation Rainbow در تاریخ 18 می 2004 و در منطقه نواز غزه به جهت نابودی هسته های تروریسم آغاز گشت.در جریان این عملیات،تونل هایی که جهت انتقال مهمات از مصر به نوار غزه حفر شده بودند،کشف گردیدند.این عملیات بعد از آن آغاز شد که 13 سرباز اسراییلی،به دست فلسطینی های مسلح به قتل رسیدند. اجرای این عملیات،مانع از رسیدن کشتی دارای سلاح هایی همچون موشک ضدهوایی 9K32 Strela-2 Sa-7 روسی و موشک ضدتانک 9K11 Malyutka روسی بدست فلسطینی ها شد.این سلاح ها به مصر قاچاق شده و برنامه بود با کشتی به غزه حمل شوند.
در 15 فوریه 2004، روزنامه Ma'ariv گزارش کرد که یک نمونه اولیه این خودروی زرهی،مجهز به یک تیربار سنگین،در منطقه پل Givati مورد آزمایش برنامه گرفته است.تیربار این خودروی زرهی،از داخل بارگذاری و کنترل می شده است.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

دو نمونه اوليه توپ خودکششی 155 ميليمتری Merkava Howitzer Sholef (با نام ديگر Slammer با Gunslinger) به وسيله کمپانی Soltam بين سال های 1984 تا 1986 ساخته شدند.Soltam يک کمپانی بزرگ اسرایيلی است که هم در زمينه نظامی و هم غيرنظامی فعاليت دارد.تجربه نظامی اين کمپانی،در زمينه توليد سيستم های توپخانه،تیربار و مهمات آنها می باشد.اين کمپانی زيرمجموعه کمپانی Elbit می باشد.
اين خودروی زرهی 45 تنی،مجهز به يک توپ بلند 155 میلیمتری می باشد که بردی بيش از 40 کيلومتر دارد و میتواند به هنگام حرکت شليک کند.اين توپ خودکششی،هيچگاه به توليد انبوه نرسيد.


ویژگی ها این تانک :

کشور سازنده:اسراییل
کمپانی سازنده:MANTAK

وزن:
63 تن در مدل های Mark I و Mark II
65 تن در مدل های Mark III و Mark IV

درازا:
8.30 متر در مدل های Mark I و Mark II با حساب لوله توپ و 7.45 متر بدون حساب لوله.
9.04 متر در مدل های Mark III و Mark IV با حساب لوله توپ و 7.60 متر بدون حساب لوله.

پهنا:
3.70 متر در مدل های Mark I و Mark II
3.72 متر در مدل های Mark III و Mark IV

بلندی:
2.65 متر در مدل های Mark I و Mark II
2.66 متر در مدل های Mark III و Mark IV

موتور:
موتور دیزل V12 خنک شونده با باد AVDS-1790-6A با قدرت 908 اسب بخار ساخت کمپانی Teledyne Continental آمریکا در مدل های Mark I و Mark II
موتور دیزل V12 خنک شونده با باد AVDS-1790-9AR با قدرت 1200 اسب بخار ساخت کمپانی Teledyne Continental آمریکا در مدل Mark III
موتور دیزل V12 خنک شونده با آب GD883 با قدرت 1500 اسب بخار ساخت کمپانی General Dynamics آمریکا در مدل Mark IV

گنجایش باک:
1100 تا 1400 لیتر در مدل Mark I
1400 لیتر در مدل های Mark II و Mark III و Mark IV

رنج عملیاتی:
500 کیلومتر در همه مدل ها

سرعت:
50 کیلومتر بر ساعت در مدل های Mark I و Mark II
60 کیلومتر بر ساعت در مدل Mark III
65 کیلومتر بر ساعت در مدل Mark IV


جنگ افزار ها:

یک توپ 105 میلیمتری خان دار Royal Ordnance L7 ساخت انگلیس که با نام L52 M68 نیز شاخته میشود با توانایی شلیک موشک های ضدتانک LAHAT در مدل های Mark I و Mark II و 2 تا 3 تیربار 7.62 میلیمتری 12 نارنجک انداز و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری که در مدل Mark I در خارج از تانک و در مدل Mark II داخل تانک است

یک توپ 120 میلیمتری بدون خان MG251 ساخت IMI اسراییل با توانایی شلیک موشک های ضدتانک LAHAT در مدل Mark III و 3 تیربار 7.62 میلیمتری و 12 نارنجک انداز و و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری که Mark II داخل تانک است

یک توپ 120 میلیمتری بدون خان MG253 ساخت IMI اسراییل با توانایی شلیک موشک های ضدتانک LAHAT در مدل Mark IV
یک تیربار سنگین 12.7 میلیمتری M2 Browning .50 و 2 تیربار 7.62 میلیمتری و 12 نارنجک انداز و و یک خمپاره انداز 60 میلیمتری که Mark IV داخل تانک است15 تکنولوژی شگفت‌آور نظامی

1:

این همون مرکاوای جنگ 33 روزه اس؟


جنگ نرم در نیجریه و صدور انقلاب به نیجریه

2:

درجنگ 33 روزه بیش از 1000 موشک روسیه ضدتانک روسی 9M133 Kornet و 9M113 Konkurs و 9K115-2 Metis-M و RPG-29 Vampir به این تانک ها شلیک شده وتنها 5 تانک منهدم شده!!!
این موشکها سوپر سونیک هستند بسیییار مخوووف و مخرب هستند و هیچ سامانه
الکترونیک و ضد موشک قادر به انحرافشون یا منهدم کردنشون نیست و اگر این هزار موشک به عنوان مثال به هزار عراده تانک t72اصابت میکرد هر هزار تانک بطور کامل منهدم میشد.
این موشکها از طرف روسیه به سوریه و از اونجا از طریق قاچاق به حزب الله لبنان داده شد.


غدیر؛ زیرسطحی چابک نداجا + عکس


چرا هواپیمای اسرائیل از پدافند اس 400 عبور کرد ؟

3:

در جنگ 33 روزه بیش از 100 دستگاه از تانک های مرکاوای ارتشتونو جزغاله کردیم.


روسیه از تبادل اطلاعات با طالبان با هدف مبارزه با داعش خبر داد

اگر ارتش زپرتی تان ادعای دیگری دارد مستند به اون ادعا نه ادعای خودتان مطرح کنید.

این روش نخ نمای صهیونیست هاست که تعداد صهیونیست های به درک واصل شده و خسارات رو کم نشون میدن.

حالا این ها به کنار.
اهداف جنگتان چه بود؟ مگر نفرمودید می خواهیم دو سرباز صهیونیست را آزاد کنیم و در ضمن اون مسئولینتان هم می فرمودند قطعنامه ساوقت ملل مبنی بر خلع سلاح حزب الله را اجرا می کنیم؟
توانستید؟
به کدام یک از اهدافتان دست پیدا کردید؟
سپس اتمام جنگ مسئولینتان فرمودند هیچ قدرتی در دنیا توان خلع سلاح حزب الله را ندارد.

و در مورد هدف اصلی تان، آزادی سربازان، در نهایت به فرمایش و امر مستطاب حضرت سید حسن نصرالله تن دادید.
ایشان همان ابتدا فرمودند برای آزادی سربازانتان راهی جز مذاکره غیر مستقیم ندارید، در نهایت سپس 33 روز جنگ و نوش جان نمودن موشک های حزب الله آدم شدید و آمدید سر میز مذاکره.
البته با اون وضع حقارت آمیز ، که اسرا و آزادگان سرافراز حزب الله را با جسد متعفن سربازتان عوض کردید.

در اهداف جنگ شکست خوردید حالا دنبال کم نشان دادن تانک های منهدم شده هستید؟
به این میگن آفتابه خرج لحیم کردن.


ایران 450 فروند هواپیمای بوئینگ و ایرباس می خرد


مخرب ترین تک تیرانداز عملیاتی جهان در اختیار سربازان ایرانی + عکس

4:

این تانک در جنگ 33 روزه سال 2006 در لبنان،به عنوان تانک اصلی میدان نبرد اسراییل حضور داشت.
در سایت ها و وبلاگ های فارسی زبان،آماری که از نابودی و تلفات این تانک در جنگ 33 روزه دیده میشود،به دلیل هایی که گردانندگان اون وبسایت ها و وبلاگ ها دارند،بالا و تخیلی فراخوان شده هست.
بر پايه منبع های انگلیسی زبان،درجنگ 33 روزه،حزب الله بیش از 1000 موشک ضدتانک روسی 9M133 Kornet و 9M113 Konkurs و 9K115-2 Metis-M و همچنین RPG-29 Vampir روسی به سوی تانک های Merkava شلیک کرد.

50 تانک مورد اصابت موشک برنامه گرفتند.از این 50 تانک 5 تانک نابود و غیرقابل تعمیر شدند.8 تانک در میدان نبرد باقی ماندند و به جنگیدن ادامه دادند.21 تانک از قسمت زره آسیب دیدند که از این 21 تانک،15 تانک توسط موشک های ضد تانک و 6 تانک توسط IED آسیب دیدند.
بقیه تانک های آسیب دیده هم در قسمت های دیگر دچار خسارت شدند.
در اون جنگ کلا 15 خدمه تانک Merkava کشته شدند.از اون 5 تانک Merkava نابود شده هم،2 تانک Merkava II،یک تانک Merkava III و 2 تانک دیگر هم Merkava IV بودند که از این دو Merkava IV،یکی توسط موشک ضدتانک 9M133 Kornet و دیگر توسط IED نابود شد.
ارتش اسراییل فراخوان نمود که از کارایی و توانایی Merkava IV در جنگ راضی بوده هست و تانک بسیار خوب عمل کرده هست.


سلامی: جدیدترین موشک بالستیک ایران تحویل یگان‌های عملیاتی سپاه شد

5:


مشروعیت و ماندگاری هر حاکمیت و نظامی به امتش هست نه تجهیزات نظامی

میدونی چرا شوروی از هم پاشید

شوروی بیشتر اقتصادشو صرف ساخت برترین سلاح های نظامی کرد

یعنی در وقت جنگ سرد قدرت نظامی شوروی از امریکا بیشتر بود

ولی همه دیدند شوروی اخر از هم فروپاشید

زندگی امت اسراییل تماما دنیایی هست 4 تا موشک بیافته توشون فک مهاجرت میزن سرشون

در ضمن تاریخ گواه خیلی از مسایل هست

از جمله شکست ارتشهای بزرگ دنیا از ارتش ها کوچک

مثل جنگ ژاپن با روسیه

جنگ فرانسه از فیلیپین(اگه اشتباه نکنم)

جنگ امریکا علیه ویتنام

یا جنگ خودمون

6:

لحظه انهدام ناو ساعر صهیونیست ها توسط حزب الله

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

با برنامه ریزی عجیب و محیرالعقول حزب الله که نشان از اشراف و تسلط کامل حزب الله بر تحرکات رژیم خبیث صهیونیستی داره، ناو جنگی ساعر میان سخنرانی زنده سید عظیم الشأن ، نصرالله، درست وقتی که ایشان در سخنانشان به بخش انهدام ناو اشاره فرمودند ، عملیات آغاز شد و هموقت انهدام ناو پخش زنده شد.

جنگ 33 روزه تحقیر عجیبی برای رژیم صهیونیستی شد که سر آغاز دومینوی شکست های این رژیم شد.
حزب الله به اذن خداوند متعال محیرالعقول ترین و پیچیده ترین برنامه های جنگی رو علیه رژیم صهیونیستی به نمایش گذاشت و اراضی اشغالی از شدت وحشت به شهر ارواح تبدیل شده بودند.


7:

کم یا زیاد !
به هرحال نیروی زمینی اسرائیل حتی نتونست از رودخانه مرزی لیتانی رد بشه !
هرچقدر بگید این تانک پیشرفته هست در واقع دارید رو بی عرضه بودن سرنشین هاش تاکیید می کنید چون نتونستن حتی 20 کیلومتر هم وارد لبنان بشن

8:

اين كلمه ي مخوف را از عنوان حذف كنيد ، آدمي خنده اش مي گيرد ! ()

9:

کسی که سررشته در علوم نظامی دلشته باشه و از قابلیتهای این تانک هولناک آگاه باشه گزینه ای جز انتخاب کلمه« مخوف»رو نداره...

10:

تانک مرکاوا در چند منظر تانک خوبی هست (حداقل از t_55 های ما بهتر هست ، که خب مشکل از عدم
حمایت از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی هست انهم توسط خودمان و عدم هستفاده از نبوغ و حمایت
از نخبگان این حوزه برای ساخت سلاح های مقتدر در حد بسیار عالی )

اما یک تانک خوب تانکی نیست که منهدم نشود .

بلکه تانکی هست که سرنشینان ان محفوظ بمانند و در اثر انهدام تانک کشته نشود
که تانک مرکاوا در این حوزه خوب عمل کرده هست و با وجود انهدام چندین دستگاه در دوران جنگ 33 روزه توانست جان بسیاری از سرنشینان خود را
حفظ کند .
البته تانک های ابرامز و تی نود امریکا و روسیه هم هم طراز این تانک هستند و توانسته اند در حملات مختلف جان سرنشینان خود را حفظ نمايند
البته هدف قراردادن این تانک ها با موشک های سنگین زمینی خسارات و تلفات زیادی به همراه خواهد داشت .

قدرت اتش و مانور خوبی هم دارد اما نواقصی هم دارد که می تواند نقطه ضربه خوبی برای انهدام این تانک ها باشد

+

در محموع عدم اطلاعات از توانایی و تجهییزات دشمن و کوچک و خار شمردن ان یک عامل شکست خواهد بود
که ما ایرانی ها این خصلت را بسیار داریم و در ورزش خودمان ان را به وضوح می بینیم ولی اگر در حوزه نظامی این
اشتباه رخ دهد جان سربازان و انسانها به خطر می افتد که فرماندهان ارتش و نیروهای مسلح ایران هشیار و با ذکاوت اند

11:

این تانکها توسط موشکهلی فوق پیشرفته کورنت روسیه هدف برنامه گرفتند و بدون این موشکها امکان هدف برنامه دادن و صدمه زدن به این تانکها تقریبا غیر ممکن هست!
نکته بعدی عملکرد دور از انتظار این تانکها در برابر موشکهای ضد تانک نسل سوم روسیه هستند و از 1000موشک شلیک شده تنها 5 تانک منهدم شد مثل اینه که با یک تیربار کالیبر 50 مثلا دوشکا که همه آشنایی دارن به سمت 20نفر 500 شلیک انجامدبشه و فقط سه نفر کشته بشه در حالی که اگر این اتفاق بیفته باید جنازه های این 20نفر غیر قابل شناسایی باشن و با کاردک از کف زمین تکه های بدن رو جمع کرد!!!

حالا کورنت چی هست؟

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
موشک کورنت (به روسی: "Корнет" به انگلیسی: Cornet) یکی از جدیدترین موشک های نسل 3 روسیه هست که برای مقابله با تانک های نسل جدید ساخته شده وطرح ان مربوط به دفتر طراحی KBP می باشد.

تاریخچه:


در دهه 90 میلادی ارتش سرخ سعی در جای گزینی موشک کورنت با موشک قدیمی Konkurs ( کد ناتو :(AT-5 که دران وقت بیش از 20 سال بود که در خدمت بود داشتند .

که این طرح سرانجام در سال 1994 توسط دفتر طراحی KBP معرفی شد .


موشک Kornet یک موشک ضد تانک هدایت شونده ATGM سنگین هست کورنت برای مقابله با تانک های نسل حاضر وهمچنین اهداف هوایی در ارتفاع کم وبا سرعت کم مانند بالگرد طراحی شده هست ونام ان در طبقه بندی روسها : 9M133 ودر کد گزاری ناتو: AT-14 Spriggan هست .

این موشک در سال 1994 وارد خدمت ارتش روسیه شد ونام مدل صادراتی ان Kornet –E هست.


موشک کورنت دارای 4 بال کوچک در عقب و 2 بال کوچک در دماغه هست این موشک روی سه پایه وانواع خودرو های زرهی مانند BMP-3 قابل نصب هست و توسط دو نفر قابل حمل می باشد ومدت وقت عملیاتی نمودن ان نیز از 1 دقیقه تجاوز نمی کند همچنین وزن این موشک 27 کیلوگرم می باشد


موشک:


موشک کورنت با دو سر جنگی قابل هستفاده هست 1- برای اهداف انسانی وجنگ های شهری(ترموباریک) 2- سر جنگی دو مرحله ای برای مقابله با اهداف زرهی دارای زره واکنش گر (Tandem HEAT)
برد موشک کورنت در روزحداقل 100 متر وحداکثر 5000 متر هست وبرد این موشک در شب حداقل 100 متر وحداکثر3500 متر هست .
موشک کورنت یکی از جدیدترین موشک های نسل سه هست که برای مقابله با جمینگ از یک سیستم لیزری جدید هستفاده میشود .این سیستم معادل سیستم بکار رفته در FGM-148 هست
درجنگ های اخیر ثابت شده که این موشک در جنگ های شهری در برابر بسیاری از تانک های معروف مانند : Merkava 3 اسراییل M1 Abrams امریکا Stryker وحتی BMP وbtr-90 روسیه موثر هست .

شواهد در جنگ اخیر حزب الله واسراییل وجنگ عراق نشان می دهد که کورنت مافوق صوت هست
سوخت موشک توسط یک سوخت جامد تامین می شود ضمنن موشک دارای دو اگزوز می باشد وهمچنین این موشک از یک سیستم لیزری SACLOS (هدایت لیزری نیمه اتوماتیک)استفاده می نماید
سیستم هدایت این موشک در برابر اقدامات الکترونیکی مقاوم هست وقابلیت عملیات در همه ی شرایط اب وهوایی و روز وشب را داراست این موشک با کلاهک tandem HEAT قابلیت نفوذ 1000-1200 میلیمتر پشت سر زره واکنش گر را داراست
همراه موشک 9M133 سه پایه پرتاب 9P163-1 ودوربین حرارتی1PN79 نیز می باشد.


معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا


سیستنم کورنت قابلیت نصب بروی سیستم خودکششی بر پایه نفربرBMP-3 را داراست این سیتسم زرهی که بطور جداگانه ای تولید می شود که از این لحاظ بسیار شبیه عملکرد سیستم موشکی Khrizantema می باشد و نام ان 9K133 هست دارای 2 ریل حل موشک وبارگذاری در ان خودکار هست وخودرو قابلیت حمل 16 موشک ذخیره را داراست این سیستم دارای دو خدمه (راننده توپچی) وهمچنین با هستفاده ازسیستم های هدایتی این سیستم قابلیت شلیک دو موشک بصورت هموقت به یک هدف را دارا هست.


همچنین KBP سیستمی بر مبنای 9K133 به عنوان برجک KVARTET برای نصب در انواع وسایل نقلیه وقایق ها به بازار عرضه نموده این سیستم دارای 4 موشک اماده بر روی ریل هست سیستم هدایت این برجک نیز مانند 9K133-1 توانایی اتش دو موشک به سوی یک هدف را داراست بنظر می رسد این برجک به عنوان یک گزینه برای توسعه
BTR,APC, BMP-1 ها وقایق های گشت زنی طراحی شده هست .

همچنین این برجک علاوه بر دارا بودن 4 موشک دارای یک توپ 30 میلیمتری 2A72 نیزمی باشد وزن کلی برجک 1500 کیلوگرم می باشد همچنین دفتر طراحی KBP در حال طراحی برجک دیگری با نام BEREZHOK می باشند که این برجک نیز دارای موشک کورنت می باشد


تاریخچه عملیاتی:


در طول حمله 2003 عراق نیرو های امریکایی (شاید برای اولین بار) غافلگیر شدند انها در طی نبرد خود با موشک مخوف کورنت موجود در زراد خانه های عراق برخوردند GlobalSecurity.org ادعا می کند که 8 تانک M1 ابرامز و 1 نفربر M2 برادلی غیر فعال شدند اما با این حال بطور کامل نابود نشدند


نکته جالب نحوه هستفاده از این موشک در نبرد جنگ خلیج فارس2 بود که به شرح زیر هست:
نیروی های کماندو عراقی در تیم های سه نفره با پوشیدن پوشش غیر نظامی و سوار بر نیسان وانت بر علیه ستونهای زرهی و3 لشکر پیاده امریکا وارد عمل شدند انها با راه اندازی حملات سطح پهن هر وسیله زرهی را از فواصل چندین کیلومتری مورد هدف برنامه می دادند در این عملیات حداقل 1ویا 2 تانک ابرامز و نفربر برادلی غیر فعال شد انان بسیار علاقه مند بودند تا یک نمونه دست نخورده کورنت را بدست اورند البته کمی نیز موفق شدند انان یک لانچر شلیک شده را پیدا کردند که بعد ها انها از قاچاق این موشک های از طریق سوریه بسیار نزد روسها ناراحت شدند ولی اقای ولادیمیر پوتین این اتهامات را بی پايه دانست

12:

آقا یه سوال؟

چرا تانکها رو هم هدایت شوند از دور نمی سازند؟ اینطوری سرباز هم کشته نمیشه!

13:

خب منظور؟!؟
کی چی ؟
بترسیم؟

14:

مخوف؟؟؟؟
همون که ایران اوایل با ار پی جی بعد با تک تیر انداز میزدش
لطفا توی انتخاب اسم دقت کنید

15:

مرکاوا؟ آرپی جی؟ اوایل؟ بعدباتک تیرانداز؟؟؟
اجباری نیست در تاپیکهای تخصصی دانش خورد کنید

16:

یا زیاد داغی یا نمیدونی چی گذشته
بهتره تحقیقات خودت رو بیشتر کنی بعد بیای تایژیک بزنی و بخوای ازش دفاع کنی

17:

موشک جدید دهلاویه به عنوان عضو جدید و جوان خانواده موشک های ضدزره نیروهای مسلح ایران، خط دفاعی مستحکمی را در برابر تانک های پیشرفته غربی و شرقی بربرنامه کرده و تولید بومی اون نیز امکان ارتقاء و بهسازی های آتی را تضمین می کند.
به گزارشگروه دفاع و امنیت مشرق، نبردهای زره و ضد زره از سابقه تاریخی طولانی برخوردار هست.

از اینرو ارتش هایی که تمایل به ارتقاء قابلیت های ماندگاری خود در صحنه نبرد داشته اند در هر دوی این زمینه ها سرمایه گذاری های قابل توجهی کرده اند.

هر چند ادوات زرهی در مسیر توسعه میزان مقاومت زره ها، اغلب یک قدم جلوتر از تسلیحات ضد زره برنامه داشته اند اما این سلاح ها به دلیل هزینه های به نسبت کم در چرخه طراحی تا کاربری، در کشورهای مختلف دنیا به سرعت متناسب با تهدیدات روز توسعه یافته اند.

اما موشک ها در زمینه روش های هدفگیری و هدایت، تانک ها را ناچار به هستفاده از ادوات دفاعی جدیدتر سوق می دادند.

از اینرو دو مؤلفه هدایت دقیق و مطمئن و قدرت نفوذ بالا اصلی ترین شرایط تعیین نماينده ارزش یک سامانه ضد زره محسوب می شوند.

ذکر این نکته لازم هست که موشک ها به عنوان سلاح دارای قابلیت هدایت برتری قابل توجهی بر راکت ها و توپ های بدون عقب نشینی دارند ولی به دلیل قیمت بسیار بالاتر اونها، همچنان از راکت ها برای انهدام طیفی از اهداف هستفاده می شود.

در روزهای اخیر خبر افتتاح خط تولید موشک ضد زره «دهلاویه» بازتاب وسیعی در رسانه ها داشته هست که برای معرفی این موشک نگاهی به سایر سامانه های موشکی ضد زره کشور از گذشته تا کنون خواهیم داشت.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، به جز تسلیحات راکتی نظیر RPG-7، اصلی ترین سلاح ضد زره ایران را 9000 فروند موشک BGM-71 تاو تشکیل می داد که علاوه بر قابلیت شلیک از بالگردهای کبرا، از پرتابگرهای ثابت زمینی، خودروهای جیپ و نفربرهای M-113 هم شلیک می شدند.

این موشک با طول 1.16، قطر 0.152 و دهانه بال 0.46 متر، جرم 18.9 کیلوگرم که 3.9 اون مربوط به سرجنگی هست، به سرعت 278 متر بر ثانیه و برد 65 تا 3750 متر و میزان نفوذ در زره تا 430 میلیمتر دست می یافت.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
شهید چمران پشت قبضه موشک تاو

این موشک که احتمال اصابت اون به هدف 95٪ عنوان می شد در دست رزمندگان اسلام کارنامه درخشانی در جنگ تحمیلی 8 عراق علیه کشورمان ساله از خود بجا گذاشت.

روش هدفگیری و هدایت این موشک از نوع فرمان به خط دید نیمه خودکار و ارسال فرامین از طریق سیم به موشک بود.

در این روش کاربر با نگاه کردن از دوربین هدفگیری می بایست همواره نشانه گیر را روی موشک نگه دارد و در صورت حرکت هدف، فرامین اصلاحی محاسبه شده و به موشک ارسال می شود.

سامانه موشکی دیگر ضد زره که از پیش از انقلاب خریداری شده بود «دراگون» نام داشت که قابل هستفاده توسط یکنفر و در واقع دوش پرتاب بود.

برد اون 75 تا 1000 متر، بیشینه سرعت اون 200 متر بر ثانیه و روش هدایت اون مشابه تاو، فرمان به خط دید و سیمی بود.

این سامانه به تعداد تاو خریداری نشد.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
پرتابگر موشک دراگون

هر چند هدایت سیمی روشی مطمئن برای هدایت به شمار می رود و حتی چنین موشکهایی در بسیاری از کشورها هم اکنون نیز د حال هستفاده هست اما محدود شدن برد موشک یکی از معایب این روش هدایت هست.

اختصاص بخشی از جرم موشک به سیم و قرقره و برنامه گیری این مجموعه در انتهای موشک نیز محدودیت هایی را از نظر جانمایی تجهیزات به چنین طرح هایی اعمال می کند.

پس از شروع جنگ تحمیلی یک موشک ضد تانک ساخت شوروی سابق که عراقی ها هستفاده زیادی از اون در جنگ می نمودند به تسلیحات نیروهای ایران اضافه شد.

این موشک، مالیوتکا نام داشت.

مالیوتکا از تاو سبک تر بود، برد و جرم کمتری داشت و البته هدایت اون غیر خودکار بود یعنی کاربر باید هم موشک و هم تغییرات هدف را در اون واحد مد نظر برنامه می داد از اینرو هدایت اون سخت تر بود.

تعداد اندکی از سامانه های ضد زرهی که در اختیار رژیم بعث عراق بود مانند سامانه موشکی فرانسوی «میلان» نیز به دست رزمندگان اسلام افتاد هر چند که به دلیل تعداد اندک قابل اتکا نبودند.

پس پایان جنگ تحمیلی با هستفاده از تجارب ارزشمند بدست آمده در نبردهای فراوان و نابرابر با نیروهای پرتعداد زرهی عراق، ساخت نمونه های بومی از موشک های ضد زره در دسترس، آغاز شد.

البته ساخت موشک تاو در سالهای دفاع مقدس کلید خورده بود و با توجه به تعداد زیاد پرتابگرهای اون و کاراریی بالاتر، بیشتر مورد توجه برنامه داشت.

نمونه بومی اون «توفان» نامیده شد که در برخی مشخصه ها تفاوت های اندکی با نمونه اصلی داشت.

از اون جمله باید به سرجنگی 3.6 کیلوگرمی، جرم 18.5 کیلوگرم، میزان نفوذ 550 میلیمتر و برد 70 تا 3850 متر و سرعت بیشینه 310 متر بر ثانیه ای اون اشاره کرد.

روش هدایت، پرتابگر و شکل ظاهری توفان صرف نظر از تفاوتهای اندک در ابعاد، مشابه موشک تاو هست.

با توجه به هستفاده تانک های جدید از زره های واکنشی(ERA)،‌ نسل دوم توفان، با سرجنگی دو مرحله ای ساخته شد.

توفان-2 به دلیل بهره گیری از یک میله نفوذگر، 145 سانتیمتر طول دارد.

جرم اون 19.1 کیلوگرم، جرم سرجنگی 4.1 کیلوگرم، و میزان نفوذ اون 760 میلیمتر هست که 38.2٪ % رشد را نشان می دهد.

سایر مشخصات این نمونه مانند نسل اول هست.

خصوصاً احتمال اصابت هر دو نسل توفان، 95 % عنوان شده هست.

این موشک ها قابلیت بکارگیری در شب را با برد کمتر دارند.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
نسل های مختلف توفان؛ توفان-1 در وسط و توفان-2 سمت چپ تصویر

پس از ساخت نسل های 3 و 4 توفان که ظاهراً به تولید انبوه نرسیدند، موشک توفان-5 به عنوان توسعه یافته ترین نمونه این خانواده طراحی و ساخته شد که تصاویر اون نشان دهنده تفاوت های محسوسی حتی نسبت به آخرین نمونه های خارجی تاو هست.

این موشک بر خلاف نسل های قبلی از روش هدایت پیشرفته با هستفاده از پرتو لیزر برخوردار هست که ضمن حفظ اون از آسیب پذیری در برابر جنگ الکترونیک دشمن، دقت بسیار بالایی نیز به اون می دهد.

این موشک دارای سر جنگی دو مرحله و یک میله نفوذگر جمع شونده جدید نیز هست.

میزان نفوذ این موشک در زره بیش از نسل های قبلی عنوان شده هست.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
توفان-5

به نقل مشرق، توفان-5 قابلیت پرتاب از پرتابگرهای اصلاح شده تاو/توفان را دارد و در نتیجه برای پرتابگرهای موجود زمینی مناسب هست.

بخش هدفگیری و هدایت سامانه پرتابگر این موشک متناسب با تغییرات اون بهسازی شده و به ادوات «هدایت نیمه خودکار سوار بر پرتو لیزر» مجهز شده هست.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
پرتابگر موشک توفان-5

مقایسه تصاویر نشان می دهد هر چند بدنه توفان-5 کشیده تر هست اما از سامانه پیشران مشابه نسل های قبلی بهره می برد.

یک مجموعه چهارتایی بالک صلیبی شکل نیز در این نسل اضافه شده هست.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
توفان-5 در مراحل مونتاژ

موشک مالیوتکا نیز پس از جنگ در کشور با همان نام ساخته شد اما با توجه به رشد فناوری های کشور سه نمونه بهسازی شده از اون معرفی شده هست؛ آی-رعد(I-raad)، رعد-تی و آی-رعد-تی.

مجموع جرم موشک و سامانه هدایت اون امکان حمل و بکارگیری توسط دو نفر ایجاد می کند.

این نوع موشک به صورت هستاندارد روی نفربرهای زرهی بی-ام-پی-1 نیز قابل هستفاده هست.

رعد-تی نمونه ای از موشک رعد/مالیوتکا بود که با هستفاده از سر جنگی دو مرحله ای، توانایی نفوذ به بیش از 400 میلیمتر زره های واکنش دهنده را بدست آورده اما سامانه هدایت و هدفگیری اون مشابه قبل بود.

سرعت این موشک 120 متر بر ثانیه و برد اون بین 400 تا 3000 متر هست.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
موشک آی-رعد

نوع آی-رعد، دارای سرجنگی معمولی و توانایی نفوذ در 500 میلیمتر زره فولادی را دارد.

این موشک نسبت نوع پایه رعد/مالیوتکا از هدایت بهتر نیمه خودکار مشابه تاو/توفان برخوردار شد که هستفاده راحت تر و شلیک های دقیق تری را ممکن ساخت.

برد، سرعت و قطر بدنه این نمونه مشابه قبل هست.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
سامانه آی-رعد-تی

کاملترین نمونه موشک این خانواده آی-رعد-تی هست که ارتقاءهای سامانه ای نوع آی-رعد را به همراه موشک رعد-تی به کار گرفته و درنتیجه مشخصات عملکردی موشک اون مشابه این نمونه هست از جمله جرم 11.78 کیلوگرمی موشک.

جرم سامانه هدایت نیز کمتر از 23 کیلوگرم هست.

با توجه به ارزش موشک های دوش پرتاب برای واحدهای پرتحرک زمینی موشک صاعقه بر مبنای موشک دراگون ساخته شد.

نوع نفوذگر اون نیز با نام صاعقه-2 برای مواجه به زره های واکنش دهنده ارائه شد.

صاعقه به عنوان یک موشک سبک ضد زره به همراه پرتابگر خود، تنها 14.5 کیلوگرم جرم دارد.

روش هدایت اون نیمه خودکار فرمان به خط دید، برد اون 65 تا 1000 متر، جرم سر جنگی 3.1 کیلوگرم، جرم خود موشک 6.1 کیلوگرم، سرعت خروج اون از پرتابگر 76 متر بر ثانیه، بیشینه سرعت اون 100 متر بر ثانیه و میزان نفوذ اون در زره تا 500 میلیمتر هست.

احتمال اصابت صاعقه به هدف 90 % عنوان شده هست.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
صاعقه و صاعقه-2


صاعقه-2 دارای یک میله نفوذگر برای کمک به غلبه بر زره های انفجاری دو مرحله ای هست که جرم اون را به 7.4 کیلوگرم و میزان نفوذ اون را در این نوع زره به 650 میلیمتر رسانده هست.

بیشینه سرعت این نمونه به 92 متر بر ثانیه کاهش یافته اما سایر مشخصات اون مشابه نسل قبلی خود هست.

توسن، موشکی با قابلیت های متنوع هست که قابلیت انهدام زره های واکنشی، هستحکامات بتنی، اهداف هوایی پروازی در ارتفاع پائین و اهداف دریایی را دارد.

هدایت این موشک نیز نیمه خودکار فرمان به خط دید هست و کاربر طی پرواز موشک تنها باید نشانه موجود در دوربین را روی هدف نگه دارد.

سر جنگی دو مرحله ای، جرم نچندان زیاد موشک و پرتابگر، قابلیت بکارگیری از پرتابگرهای زمینی ویا نصب شده روی خودروهای زرهی، ارتفاع کم پرتابگر در هنگام هستبرنامه روی زمین و آماده سازی سریع پرتابگر برای شلیک از ویژگی های این سامانه هست.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
موشک توسن

موشک توسن 26.5 کیلوگرم جرم دارد که 3.2 کیلوگرم از اون مربوطه به سرجنگی هست.

برد اون بین 70 تا 4000 متر، بیشینه سرعت اون به کمک پیشران سوخت جامدش 200 متر بر ثانیه، احتمال اصابت اون به هدف 95٪ و میزان نفوذ اون در عمق زره تا 670 میلیمتر هست.

برد این موشک در شب به 2500 متر می رسد.

این موشک در ایران علاوه بر هستفاده با پرتابگر ثابت زمینی روی ادواتی از جمله خودروهای راهکنشی(تاکتیکی) سفیر و نفربرهای براق و بی-ام-پی-2 نصب شده هست.

هدایت این موشک نیز نیمه خودکار و سیمی و کنترل اون از طریق بالک های دماغه هست.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
پرتابگر توسن

ساختار پرتابگر موشک توسن به گونه ای هست که کاربر در ارتفاع پایین تر از لوله حاوی موشک برنامه می گیرد در نتیجه اولاً از آتش پیشران سوخت جامد اون تا حدودی در امان مانده و همچنین امکان مخفی شدن در عوارض طبیعی یا مصنوعی برای امنیت بیشتر از آتش دشمن را دارد.

دیگر موشک ضد زره ایران، تندر نام دارد که مخصوص هستفاده در تانک های تی-72 هست.

این موشک که از لوله کالیبر 125 میلیمتری توپ این تانک شلیک می شود قابلیت هدف برنامه دادن اهداف ثابت و متحرک از جمله اهداف هوایی سرعت پائین را دارد.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
نمونه آموزشی(بدنه شفاف) موشک تندر

هدایت این موشک از نوع نیمه خودکار فرمان به خط دید سوار بر پرتو لیزر هست.

در این روش موشک اصطلاحاً کور هست وتوانایی دیدن هدف را ندارد بلکه با هستفاده از حساسه ای که در قسمتهای عقبی بدنه اون نظیر دم برنامه داده شده پرتو باریک لیزر تابیده شده از پرتابگر را یافته و رایانه کنترل پرواز سعی می کند تا موشک را در مرکز این پرتو برنامه دهد.

این فرایند تا رسیدن موشک به هدف ادامه می یابد.

جرم موشک تندر 17.2 کیلوگرم بوده که 3.5 کیلوگرم اون مربوط به سرجنگی دو مرحله ای اون هست.

عمق نفوذ اون در زره تا 700 میلیمتر، برد اون 100 تا 4000 متر، بیشینه سرعت اون 370 و سرعت متوسط اون 310 متر بر ثانیه هست.

با هستفاده از این موشک توانایی تانک های تی-72 در مقابله با اهداف زرهی متحرک و بالگردها بسیار افزایش یافته هست.

آخرین موشک ضد زره معرفی شده کشور به یاد شهید چمران و به نام محل شهادت ایشان، «دهلاویه» نامیده شده هست.

هر چند مقامات دفاعی کشور مشخصات زیادی از این موشک را ذکر نکردند اما توصیفات کلی عنوان شده برای این موشک، جلوه هایی از توانمندی اون را مشخص می کند.

این موشک با هستفاده از بالک های نصب شده در دماغه اون کنترل(راهبری) شده و بالک های عقبی اون نقض پایدارساز را دارند.

تمامی این بالک ها در داخل لوله پرتاب به شکل جمع شده برنامه گرفته و پس از پرتاب باز می شوند.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
موشک جدید دهلاویه

در رابطه با نوع هدایت این موشک توجه به فراخوان این نکته که در برابر انواع اقدامات جنگ الکترونیک مقاوم هست، محتمل ترین گزینه، هدایت نیمه خودکار فرمان به خط دید سوار بر پرتو لیزر هست که تجریه ساخت و بکارگیری چنین موشک ضد زرهی در توفان-5 و تندر نیز وجود داشته هست.

بنابراین دقت می توان منطقاً بالایی برای دهلاویه متصور بود.

همچنین فراخوان شده که میزان نفوذ این موشک در زره های واکنشگر در بالاترین حد موشک های ضد زره جهان هست.

نگاهی به فهرست این تسلیحات عدد 1200 تا 1250 میلیمتر را نشان می دهد.

در اینصورت هیچ یک از تانک های ساخته شده در دنیا نمی تواند در برابر دهلاویه با این میزان نفوذ مقاومت کند.

به نقل مشرق، باید توجه داشت بیشترین ضخامت زره تانک ها در نواحی جلو و بعضاً پهلوها بوده و در سایر نواحی از مقاومت کمتری برخوردارند.

به عنوان مثال بیشترین عدد ادعا شده برای ضخیمترین بخش از تانک های ام-1 آبرامز آمریکا و مرکاوا ام-کی-4 رژیم صهیونیستی 1300 و 1080 میلیمتر عنوان شده هست.

البته اعداد متنوعی در منابع مختلف عنوان شده هست که هستناد به همه اونها ضرورتی ندارد زیرا نمونه ای از موشک های ضد زره روسی با میزان نفوذ 1000 تا 1200 میلیمتر در جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان و حمله آمریکا به عراق در سال 2003 مورد هستفاده برنامه گرفت.

در این جنگ ها به ترتیب انواع مدل های مرکاوا از جمله ام-کی-4(در لبنان) و آبرامز(در عراق) مورد اصابت اون موشک برنامه گرفتند که بهترین مقاوت حاصل شده توسط این تانک از کار افتادن و از رده خارج شدن تانک های مذکور بوده و در مواردی به انهدام تانک انجامیده هست.


بنابراین اگر میزان نفوذ دهلاویه بیشتر از موشک مودر نظر نباشد باز هم حریف سرسختی برای بهترین تانک های اصلی میدان نبرد(MBT) دنیا خواهد بود و از کار افتادن اونها کمترین نتیجه قابل حصول هست.

بدیهی هست تانک از کار افتاده در میدان نبرد دیگر تهدیدی محسوب نمی شود و پايه اً تانک های جدید از سازه های مستحکمی برخوردارند که در آزمایش های انجام شده مانعِ از هم پاشیدن اون حتی در صورت اصابت یک موشک سنگین مانند مارویک شده هست.

در حالی که تجربه دو جنگ یاد شده نشان می دهد همان موشک ضد زره برای از رده خارج کردن تانک های سنگین و مستحکم نیز کافی هست. جالب اینجاست برخی کشورها مانند یونان و ترکیه پس از جنگ 33 روزه اقدام به خرید موشک فوق نمودند در حالی که امکان تهیه موشک های هم رده غربی نیز برای اونها فراهم بوده هست.

نگاهی به میزان نفوذ موشک های ضد زره قبلی ایران و مقایسه اون با تخمین صورت گرفته برای دهلاویه نشان دهنده یک جهش حدوداً 58 %ی نسبت به بیشترین میزان نسل های قبلی دارد.

البته در این محاسبه موشک توفان-5 را وارد نکردیم زیرا مشخصات عملکردی اون فراخوان نشده هست.

میزان نفوذ توفان-5 در منابع اینترنتی بالغ بر 900 میلیمتر عنوان شده که در صورت اتکا به این عدد دهلاویه 33.3٪ رشد را نشان می دهد که باز هم میزان قابل توجهی هست.

بنابراین با یک تفاوت ساختار در سرجنگی و احتمالاً پیشران موشک روبه رو هستیم.

نافرموده نماند با افزایش سرعت موشک میزان نفوذ اون در زره نیز افزایش می یابد.

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
پرتابگر موشک دهلاویه

پرتابگر دهلاویه نیز هر چند شباهت هایی به پرتابگر توسن دارد اما در اون لوله حاوی موش کدر بالاترین موقعیت برنامه دارد، پس از اون سامانه هدفگیری و پس از اون چشمی مورد هستفاده کاربر که مشخص نماينده محل سر او هست بنابراین مزیت مطرح شده برای پرتابگر توسن در اینجا باز هم بیشتر شده و هم حفاظت خدمه در برابر شعله ناشی از پیشران و هم اختفای او در عوارض بهتر هست.

از اینرو احتمال بکارگیری یک پیشران راکتی قویتر نسبت به توسن را در دهلاویه می توان مد نظر داشت.

همچنین فراخوان شده دهلاویه توانایی هدف برنامه دادن بالگردها را نیز دارد.

از اینرو مانند خانواده موشک های توفان، تندر و توسن، این سلاح را نیز باید موشکی چند منظوره محسوب نمود.

عدم هستفاده از هدایت سیمی و هستفاده از یک پیشران راکتی مفروض، برد بالاتری را برای دهلاویه در مقایسه با نسل های قبلی موشک های ضد زره ایران را فراهم خواهد کرد.

سوالی که در اینجا قابل مطرح شدن هست چرایی ساخت چنین موشکی با وجود توفان-5 با نفوذ بالا و هدایت پرتو سوار لیزری هست.

باید فرمود ضمن بیشتر بودن میزان نفوذ دهلاویه برخورداری این موشک از یک پیشران احتمالاً راکتی امکان رسیدن اون به سرعت های بالاتر را فراهم می کند که در قیاس با نسل های توفان مزیت گرفتن میزان بیشتری از موقعيت واکنش دشمن به دنبال دارد.

بنابراین احتمال اصابت به هدف برای دهلاویه نیز بسیار بالا خواهد بود.

شباهت های پرتابگر دهلاویه به توسن بیانر وجود مزایای عملیاتی مناسبتر اون نسبت به موشک های توفان هست.

قابلیت جدا شدن لوله حامل موشک از مجموعه هدفگیری و سه پایه و راحتی نصب و آماده سازی در این نوع پرتابگرها مزیت حمل و نقل ساده تر توسط تعداد کمتری نفر را به همراه دارد در نتیجه این دهلاویه توسط واحدهای سبک رزمی مانند موتورسیکلت های دو و چهار چرخه قابل حمل و توسط نوع چهار چرخ قابل بکارگیری خواهد بود.


موشک های فعلی ضد زره کشور همچنان برای انهدام طیف وسیعی از اهداف مانند نفربرهای زرهی، تانک های سبک وزن شناسایی، سنگرهای مستحکم و خودروها و حتی بالگردها کارایی دارند و موشک جدید دهلاویه که از قیمت بالاتری هم دارند به عنوان عضو جدید و جوان این خانواده خط دفاعی مستحکمی را در برابر تانک های پیشرفته غربی و شرقی بربرنامه نموده و تولید بومی اون نیز امکان ارتقاء و بهسازی های آتی را تضمین می کند.


18:

تانک ها که صرفا برای تهاجم کارایی ندارن وبرای حمل نقل سرباز هم هستفاده میشن ،نحوه مبارزه تانک در میادین نبرد باتوجه به تغییرمواضع دشمن و حرکت نیروها نیاز به کنترل بوسیله هوش انسانی هست
وهوش مصنوعی در کنترل تانک و اینکه وقت حمله و تهاجم و در موقع لزوم عقب نشینی رو بر حسب موقعیت میدان نبرپ تنظیم و مدیریت کنه کارایی لازم رو فعلا نداره منهای هزینه های سنگین ساخت اینگونه تانکها البته رباطهای جنگی ارتش آمریکا تولید کرده مثل نمونه زیر و‌چندین نمونه دیگه:معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

ولی تانک تعریف دیگری داره و با سربازان داخل تانک عملیات تانک تکمیل میشه مثلا حمله به منطقه ای و سپس پاکسازی و هستبرنامه و...توسط نفرات درون تانک ،در واقع تانک به سربازان این امکان رو میده که هموقت با تهاجم و نابود کردندشمن به پیشروی خودشون هم ادامه بدن.


19:

من رشته ام همینه

20:

برای من تکنولوژی مهمه حالا اونو‌کدوم کشور ساخته اهمیتی نداره
مااینجوری هستیم دیگه!! در کلام هم بدین وجه عمل میکنیم اینکه سخنی رو کی فرموده مهم نیست مهم اینه که «چی فرموده» حالا ما آمدیم تانک مرکاوارو معرفی کردیم تندروها آمده فرمودن چرا میگی مخوف! ..مرگ بر اسراییل و ...
یکی فرمود صدتا تانک مرکاوا رو نابود «کردیم» و «ارتشتون» نتونست کاری کنه! یعنی حزب الله رو خودش دونست و مارو از کماندوهای ارتش اسراییل! عجب! واقعا ملت عجیبی هستیم ما به یک روانشناس و روانکاو نیاز داریم...


21:

پس معلومه دانش اموز خوبی نبودی

22:

اسرائیل عددی نیست کشوری که وسعت اون به اندازه هستان اصفهان هم نیست هر چقدر قدرت نظامی هم داشته باشد ممکن هست توسط نیرو های زمینی به سرعت تصرف شود

23:

چشم شما راست میگی هستاد

24:

من امروز یه چیز جدید هم یاد گرفتم و اون اینه که ما با تک تیرانداز تانک مرکاوا میزدیم!!!جل الخالق..:مرمی کالیبر 12.7 روی بدنه زره مرکاوا خط هم نمیندازه!!!!

25:

این که از مخوفی دراومده

26:

میشه سند این ادعا رو رو کنین سند معتبر نه از سایت حزب الله

27:

ممهم وسعت نیست مهم قدرت ارتش و تجهیزاته ژاپن هم نسبت به چین کوچیک بود اما در جنگ جهانی چین مستعمره ژاپن بود کشوری که چندین برابر ژاپن جمعیت داشت

28:

تمـام صبحت های شما کامـلا درسته
واقعـا ایران در زمینـه نظامی خیلی پیشرفته شده ودر این زمینه خیلی قدرتمنـد شده
کِ واقعا باعث افتخـاره واقعا خسته نباشید دارن
اما واقعـا اون جنگ33 روزه و جنگـ های بقیـهه بیشـتر جنگ ایـران بود
کـهاون پیـروزیشونو مدیـوین ایرانـن و تجهیزات جنگـی ایران ...

!!

29:

اگر اسرائیلی ها عرضه داشتن تو جنگ با لبنان شکست نمیخوردند اسرائیل به خاطر اینکه سربازاش از جونشون میترسن در مقابل ایرانی ها و مسلمانان که به شهادت اعتقاد دارند هیچی نیستن

30:

نوشته اصلي بوسيله loseyan نمايش نوشته ها
ارتش امریکا جدیدا از خودروی رباتیک جدیدی رونمایی کرد که از رزاه دور کنترل میشه و طبق فرموده پنتاگن قراره در اینده از تانک بدون سرنشین هم رونمایی شه
گرچه هر یک از تسلیحات نظامی کاربرد خاص به خودشون رو دارن؛ ولی:
معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

31:


معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا
معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

32:

خنده تلخشون از گریه غم انگیزتره.
تفنگ اسباب بازی بچه صغیر ماهم اینارو زهره ترک میکنه

33:

آسلسان ترکیه هم از این جور سلاح ها می سازه، منظور من یه تانک واقعی بود:

معرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

34:

اسباب بازی رو اینطوری کردن عایا ؟؟؟

35:

اسراییل و امریکا از سربازاشون محافظت میکنن و براشون اهمیت داره جون سربازاش ما نه میگیم برین بمیرین میرین تو بهشت جاویدان با حوریای بهشتی شب نشینی کنین

36:

بله امثال شما كه سررشته داريد بايد توضيح دهيد چطور اين 3000 نوع سلاح مخوف رژيم منفور صهيونيستي همراه با ماهواره هاي kh11 آمريكا نتوانستند مقابل 10 نوع سلاح حزب الله لبنان و 5 نوع سلاح حماس بايستند ؟!! لابد از بس مخوف اند اينطور شده !!! ()

37:

این هم یکی از خودروهای رباتیک امریکامعرفی کامل تانک پیشرفته ومخوف ارتش اسراییل مرکاوا

38:

تو این مدتی که در هممیهن بودم با افکار (دوستان)خوبی آشنا شدم وخیلی چیزها یاد گرفتم و از همه دوستانم تشکر میکنم و صمیمانه و‌مخلصانه دوستشان دارم ...ولی مغالطه وریا و نون به نرخ روز خوردن رو یاد نگرفتم...
فقط یاد گرفتم برای داشتن جهانی بهتر حتی انسان خوب بودن هم نیاز نیست بالکه تنها کافیست«انسان»باشی
این آخرین پستی بود که در این سایت گذاشتم و از همه دوستانم خداحافظی میکنم...

حالیا مصلحت وقت در اون می‌بینم که کشم رخت به میخانه و خوش بنشینم
جام می‌گیرم و از اهل ریا دور شوم یعنی از اهل جهان پاکدلی بگزینم
جز صراحی و کتابم نبود یار و ندیم تا حریفان دغا را به جهان کم بینم
سر به آزادگی از ایجاد برآرم چون سرو گر دهد دست که دامن ز جهان درچینم
بس که در خرقه آلوده زدم لاف صلاح شرمسار از رخ ساقی و می رنگینم
سینه تنگ من و بار غم او هیهات مرد این بار گران نیست دل مسکینم
من اگر رند خراباتم و گر زاهد شهر این متاعم که همی‌بینی و کمتر زینم
بنده آصف عهدم دلم از راه مبر که اگر دم زنم از چرخ بخواهد کینم
بر دلم گرد ستم‌هاست خدایا مپسند که مکدر شود آیینه مهرآیینم

39:

به همین دلیلی که داعش داره پیروز میشه
چون جون ادما و رزمندها در نیروهای ایدیولوژیک ارزشی نداره.
حالا میخواد 10 تا تانک باشه یا 30 تا.1000 تانیروی ایدیولوژیک با نارنجک میپرند روی تانک.از این 1000 تا 990 تاش هم مردند مهم نیست.چون میرند بهشت پیش هوری ها
تازه اون نصر ...

یا ابو...حالم میکنه و میتونه بیشتر برای خودش نیرو جمع منه.
ولی در جاهای دیگه دنیا جون ادمیزاد ارزش داره.
فقط یک سوال دارم.چند تا اسرائیلی در این جنگ مردند و چند تا حزب الله؟

40:

به عبارت ديگر به انواع سلاح هاي مخوف نيست و به "عرضه" بستگي دارد و در واقع جواب شما اين بود كه سربازان اسرائيلي عرضه ي ايستادن مقابل دو تا چوب و سنگ را نداشته و ندارند !()


68 out of 100 based on 33 user ratings 658 reviews

@