روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400


روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
گرداوری:علی محمدی
در جریان جنگ ویتنام صدها هواگرد آمریکا در مواجهه با سیستم های پدآفند هوایی نابود شد. در جریان جنگ یوم کیپور نیز تعداد زیادی جنگنده اسراییلی در مواجهه با سیستم های پدآفندی نابود شد. دلیل تلفات بالای هواگردها در مقابل این سیستمها این بود که این سیستمهای پدآفندی به تازگی قدم در میدان نبرد نهاده بودند و هنوز روش مشخصی برای مقابله با آنها وجود نداشت. غرب پس از دادن تلفات سنگین در مواجهه با سیستمهای پدآفندی ساخت شوروی ، از اواخر دهه شصت مطالعه بر روی نابودی سیستم های پدآفندی دشمن را با جدیت آغاز کرد تا استراتژی مشخصی برای نابودی سیستم های پدآفندی دشمن و حفظ برتری هوایی داشته باشد.
سیستم های پدآفندی تا دهه هفتاد یکه تازی می کردند. اما غرب هم بیکار ننشسته بود. غربی ها با مطالعه بر روی روشهای از کار انداختن سیستم های پدآفندی قبل از آغاز نبرد اصلی به پیشرفت های چشمگیری دست یافتند. به طوریکه میبینیم در سال هشتاد و دو نیروی هوایی رژیم اسراییل سی گردان پدآفند هوایی سوریه را در کمتر از بیست ساعت و بدون دادن حتی یک تلفات نابود کرد. و یا در جریان جنگ خلیج فارس نیروی هوایی ائتلاف نود درصد شبکه پدآفندی عراق را نابود کرد. بله. دیگر دوران یکه تازی و شکست ناپذیری پدآفندها به پایان رسیده بود. غرب دیگر اجازه برتری پدآفند به نیروی هوایی خود را نخواهد داد. با هر پیشرفت شرق در زمینه پدآفند ، غرب نیز خود را آماده مقابله و سرکوب آن می کند. در این مقاله با اصول عملیات “Suppression of Enemy Air Defenses” یا همان سرکوب دفاع هوایی دشمن که به اختصار “SEAD” نیز گفته میشود ، میپردازیم.
قبل از آنکه به اصول سرکوب پدآفند هوایی دشمن بپردازیم ، اول میبایست نگاهی اجمالی نسبت به پدآفند های مدرن و امروزی بیاندازیم. روسیه را مثال می زنیم. چرا که این کشور به خاطر ضعف قدرت هوایی نسبت به غرب ، پدآفند هوایی گسترده ای دارد تا ضعف هوایی خود را پوشش دهد. در واقع روسیه همیشه نیروی هوایی وابسته به رادارهای زمینی داشته است-. اس سیصد اصلی ترین سیستم پدآفندی روسیه است. البته این کشور تعداد محدودی اس چهارصد نیز در اختیار دارد. به منظور مقابله با حمله احتمالی توسط موشکهای هارم، در کنار رادارهای اس سیصد تعدادی سامانه پنتسیر نیز نصب شده است.
باید توجه داشت که در حالت عادی تمام این سامانه های پدآفندی خاموش هستند و آسمان توسط رادارهای پیش اخطار و دوربرد رصد میشود و در صورت کشف شدن هر جسم خارجی ، بلافاصله رادار شناسایی پدآفند روشن میشود. مختصات هدف توسط رادار پیش اخطار به رادار شناسایی پدآفند منتقل میشود. رادار شناسایی پدآفند اقدام به شناسایی دقیق هدف میکند و مختصات آن به رادار درگیری پدآفند ارسال میشود. رادار درگیری نیز اقدام به رهگیری هدف و سپس هدایت موشک به سمت هدف می کند.
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
اس ۳۰۰ پی

اینجا این سوال مطرح میشود که چرا آسمان توسط رادارهای پیش اخطار مراقبت میشود و چرا از همان ابتدا توسط رادار شناسایی خود پدآفند مراقبت نمی شود. این کار چند علت دارد. اولا استفاده دائمی از رادار شناسایی و مراقبت باعث کاهش عمر آن میشود و ممکن است در هنگام حمله دشمن مشکل فنی برای آن پیش بیاید و از کار بیفتد. اما دلیل مهم تر این است که اگر رادارهای شناسایی پدآفندها خود مستقیما اقدام به مراقبت آسمان کنند ، امواج راداری آنها از مرزهای کشور خارج میشود و در آن سوی مرز توسط هواپیماهای شنود الکترونیکی دشمن دریافت و باعث لو رفتن اطلاعات رادار می شود. به همین خاطر بخصوص در مناطق مرزی که خطر برون رفت امواج راداری و شنود الکترونیکی دشمن بسیار بالاست ، رادارهای پدآفند ها خاموش هستند و تنها رادارهای پیش اخطار اقدام به مراقبت از آسمان می کنند.
البته ناگفته نماند که در مناطقی مثل شهر مسکو که فاصله زیادی تا مرزهای روسیه دارد معمولا هم رادارهای پیش اخطار و هم رادارهای شناسایی پدآفندها اقدام به شناسایی آسمان میکنند. چرا که به خاطر فاصله زیاد مسکو تا مرزهای این کشور ، خطر خارج شدن امواج راداری از مرزهای این کشور وجود ندارد. این عمل یک اقدام متعارف است و در همه ارتش های جهان از رادارهای مختلف خود مراقبت می کنند تا اطلاعات آن به دست دیگران نیفتد. مثلا وقتی که هند جنگنده هایش را به کشورهای ناتو به منظور انجام تمرینات مشترک منتقل میکند ، رادار جنگنده هایش را یا خاموش می کند و یا در حالت تمرین برنامه میدهد تا اطلاعات رادار آنها به دست دیگران نیفتد. معمولا به منظور امنیت بیشتر اجزای یک مجموعه پدآفند را در مناطق مختلف با فاصله ای در حدود پنج الی ده کیلومتر از یکدیگر نصب می کنند و به وسیله ارتباط راداری ، ارتباط بین واحدهای مختلف بربرنامه میشود.
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
اس-۴۰۰

حال که با نحوه عملکرد سیستم های پدآفندی آشنا شدید ، به بررسی چگونگی سرکوب این سیستم های پدآفندی می پردازیم. نخستین گام در سرکوب پدآفند هوایی دشمن ، شناسایی رادارها و سیستم های پدآفندی دشمن است. یعنی اینکه ابتدا باید مشخص کرد که چه رادارها و چه سامانه هایی در منطقه وجود دارد. فرماندهی استراتژیک هوابرد ایالات متحده دارای بیست و دو فروند هواپیمای فوق پیشرفته “RC-135W Rivet Joint” میباشد. همچنین فرماندهی هوابرد بریتانیا نیز دارای سه فروند از این هواپیماها می باشد. هواپیمای “RC-135W Rivet Joint” یک هواپیمای جامع و کامل برای مدیریت و کنترل هوابرد شبکه راداری و پدآفندی دشمن می باشد و قادر است تمامی فعالیت های الکترونیکی دشمن را رصد کرده و زیر نظر بگیرد. هواپیمای ریوت جوینت از بدنه تانکر سوخترسان هوایی “KC-135” استفاده می کند که آن نیز از بدنه هواپیماهای بویینگ هفتصد و هفت استفاده می کنند. هواپیمای ریوت جوینت دارای تجهیزات شنود الکترونیکی و تجزیه و تحلیل بسیار پیشرفته ای است. به گونه ای که هر یک از این هواپیماها دارای قیمتی بالغ بر ششصد و پنجاه میلیون دلار است. این هواپیما دارای سه خدمه پرواز ، دو افسر ناوبری و بیست و دو خدمه کنترل و تجزیه و تحلیل رادارهای دشمن است. همچنین این هواپیما با قابلیت سوختگیری هوایی میتواند مداومت پرواز بسیار طولانی داشته باشد.
هواپیمای “RC-135W Rivet Joint” در دو طرف بدنه خود دارای گیرنده های بزرگ راداری پسیو (غیر فعال) می باشد. این گیرنده های غیر فعال ، امواج راداری که از جانب رادارهای دشمن منتشر میشوند را دریافت و به خود جذب می کند. امواج راداری دشمن که توسط رادارهای پیش اخطار و یا پدآفندی منتشر میشود ، توسط این گیرنده ها دریافت و توسط سیستم های الکترونیکی داخل هواپیما تجزیه و تحلیل میشود. مثلا فرض کنید یک سامانه “S-400” در منطقه ای مستقر است. رادار شناسایی این سیستم ششصد کیلومتر برد دارد. هواپیمای ریوت جوینت می تواند مستقیما به محدوده برد راداری رادار “S-400” وارد شده و اقدام به دریافت امواج راداری از منبع تابش آن کند.
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
پانتسیر

اما در این صورت احتمال دارد خودش نیز توسط رادار شناسایی میشود. معمولا برای جلوگیری از شناسایی شدن خود هواپیما یک پرنده دیگر به حریم راداری منطقه ارسال میشود و آن پرنده (که معمولا یک پرنده پنهانکار است) اقدام به دریافت امواج راداری دشمن و سپس رله و ارسال آن به هواپیمای ریوت جوینت میکند. معمولا از فریبگر های “ADM-160 MALD” به این منظور استفاده میکنند. بدین ترتیب هواپیمای ریوت جوینت بدون شناسایی شدن ، اقدام به شناسایی رادار های دشمن می کند.
طرز کار رادارهای آرایه فازی به این صورت است که در هر ثانیه صدها بار تغییر شیفت میدهند. بدین ترتیب الگوی ثابتی از خود ارائه نمی کنند و اخلالگرهای دشمن به منظور ایجاد اخلال بر روی این رادارها میبایست خود را با این تغییر شیفت دادن رادار هماهنگ کنند که این در عمل کار دشواری است. دلیل دشوار بودن ایجاد اخلال بر روی رادارهای آرایه فازی همین است. البته این نکته را هم باید در نظر داشت که ایجاد اخلال بر روی رادارهای آرایه فازی دشوار است. اما غیر ممکن نیست. کسی نمی‌تواند ادعا کند که به عنوان مثال رادار “S-400” غیر قابل اخلال است.
هواپیمای ریوت جوینت در مدلهای اولیه که در جنگ خلیج فارس نیز استفاده شد ، قادر بود هشتاد و پنج هزار سیگنال راداری در ثانیه را دریافت و تجزیه و تحلیل و طبقه بندی کند. بدین معنی که مثلا اگر یک رادار در هر ثانیه برای مقابله با اخلالگرهای دشمن ، هزار بار تغییر شیفت بدهد ، ریوت جوینت قادر به رصد کردن تغییر شیفت دادن هشتاد و پنج رادار خواهد بود. اما در به روز رسانی های جدید این هواپیما ، ریوت جوینت قادر است صدها هزار تغییر شیفت سیگنال راداری را تجزیه و تحلیل و طبقه بندی کند. بدین ترتیب ریوت جوینت در عمل قادر است دهها رادار بزرگ و کوچک را به طور همزمان تجزیه و تحلیل کرده و اطلاعات راداری آنها را بدست آورد.
هواپیمای “RC-135W” ریوت جوینت ، هواپیمای منحصر بفردی است و هیچ مشابهی در جهان برای آن وجود ندارد. این هواپیمای منحصر بفرد و فوق استراتژیک جزء دارایی های بسیار باارزش ایالات متحده به شمار میروند و حفاظت بسیار زیادی از آن به عمل می آید. ناوگان ریوت جوینت های آمریکا دارای بالاترین سطح امنیت و ایمنی پرواز هستند. جالب است بدانید که در هر پرواز تعدادی از افسران سازمان جاسوسی آمریکا “CIA” نیز در این هواپیما جزء افسران اطلاعاتی آن هستند. کشورهایی نظیر روسیه و فرانسه نیز هواپیماهای مشابه ریوت جوینت را در اختیار دارند. اما حتی به اندازه بیست درصد ریوت جوینت نیز کارایی ندارند. چون ریوت جوینت قادر است عملیات “SIGINT” یا همان دریافت و تجزیه و تحلیل اطلاعات رادارهای دشمن ، عملیات “ELINT” یا همان رصد تحرکات الکترونیکی و شنود و جاسوسی الکترونیکی و همچنین عملیات “COMINT” یا همان رصد ارتباطات و شنود و جاسوسی انواع ارتباطات صوتی و الکترونیکی و حتی ماهواره ای استراتژیک دشمن و ایجاد اختلال بر آن را به خوبی انجام دهد. در حالیکه دیگر هواپیماها هیچگاه چنین قابلیتی ندارند.
البته ریوت جوینت وظایف بسیار گسترده تری دارد. اما به دلیل آنکه بحث ما صرفا درباره سرکوب پدآفندهای مدرن و نابود سازی شبکه های راداری است ، صرفا بر این قسمت از قابلیت های ریوت جوینت معطوف می شود.
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
rc-135 ریوت جوینت

با نحوه دریافت اطلاعات رادارهای دشمن توسط هواپیمای ریوت جوینت آشنا شدید. هواپیمای ریوت جوینت امواج راداری را از منابع مختلف آن دریافت میکند و سپس آنرا تجزیه و تحلیل میکند و اطلاعات آنرا به دست می آورد. ریوت جوینت محلی که امواج رادار از آن منتشر میشوند را کشف می کند. سپس با تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده از امواج رادار ، اطلاعات آن رادار را بدست می آورد. مثلا نوع رادار (پیش اخطار ، شناسایی ، درگیری و پدآفندی) ، طول موج رادار ، قدرت اخلال و جنگ الکترونیک و مقابله با جنگ الکترونیک رادار ، نوع باند فعالیت رادار ، میزان برد رادار ، پوشش منطقه ای رادار و دیگر اطلاعات رادارهای مختلف دشمن توسط این هواپیما تجزیه و تحلیل و بررسی و اطلاعات آن دسته بندی میشوند. هر هواپیما قادر به دریافت امواج اختصاصی صدها رادار مجزا می باشد. بدین ترتیب ریوت جوینت با دریافت اطلاعات راداری از رادارهای مختلف دشمن در منطقه ، نقشه جامع و کاملی از منطقه حفاظت شده ترسیم میکند. در این نقشه مشخص میشود که چه تعداد رادار پیش اخطار و سیستم پدآفندی در منطقه وجود دارد و هر رادار و سیستم پدآفند دقیقا در کدام قسمت برنامه دارند و میزان برد و توان پوشش آنها چقدر است. میزان توان جنگ الکترونیک و مقابله با جنگ الکترونیک هر یک از رادارها چقدر است. چه مناطقی کمتر تحت کنترل رادارها هستند. چه مناطقی حفاظت کمتری دارند. وقتی که نقشه منطقه و مکان های قرارگیری رادارها و پدآفندهای دشمن و اطلاعات آنها مشخص شد ، نوبت به مرحله حمله به رادارها و پدآفندهای دشمن میرسد.
حمله به رادارها و پدآفندها در مواضع حفاظت شده دشمن به دو صورت انجام میپذیرد. نوع اول “Hard Kill” یا به صورت فیزیکی با بمب ها و موشک های دورایستا و نوع دوم به صورت “Soft Kill” یا به صورت الکترونیکی و سایبری می باشد. حمله الکترونیکی هم خود به دو نوع تقسیم میشود. نوع اول ، حمله الکترونیکی و سایبری به شبکه راداری و پدآفندی است. در این نوع حمله ، سرورها و کامپیوترهای مرکزی شبکه پدآفند و یا به عبارتی قلب شبکه راداری مورد حمله سایبری برنامه میگیرد. بدین ترتیب با ارسال کدهای حامل ویروس یا بدافزار بر روی گیرنده های راداری دشمن ، کامپیوتر و پردازنده های سیستم های پدآفند آلوده به ویروس و بدافزار شده و موقتا از کار می افتند. در حین اینکه پدآفند دشمن از کار می افتد ، تلاش میشود با هجوم گسترده سیستم های پدآفندی غیر فعال شده ، نابود شود. نوع دوم نیز حمله از طریق اخلال و کم کردن توان رادارهای دشمن است.
البته همیشه هم نابودی کامل سیستم های پدآفند دشمن هدف اصلی حمله نیست. گاه کشوری قصد انجام یک عملیات محدود را در کشور دیگر دارد. بدین ترتیب با از کار افتادن چند ساعته پدآفند دشمن ، عملیات محدود نظامی به سادگی انجام می پذیرد.
البته گاها نه تنها یک سیستم پدآفند ، بلکه کل شبکه پدآفندی یک کشور مورد حمله سایبری و الکترونیکی دشمن برنامه میگیرد و از کار می افتد. نمونه بارز این نوع حملات ، حمله اسراییل به تاسیسات هسته ای سوریه بود. در این عملیات چند ساعت قبل از آغاز حمله ، هواپیماهای گلف استریم ایتام و گلف استریم شاویت اقدام به حمله سایبری به شبکه پدآفند هوایی سوریه کردند که در اثر آن کل شبکه پدآفند سراسری سوریه مختل شد و از کار افتاد و پس از آن اف پانزده ها با پشتیبانی اف شانزده ها به تاسیسات هسته ای سوریه یورش برده و آنجا را نابود کردند.
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
شاید بیشتر ما امروزه تصورمان از عملیات سرکوب پدآفند هوایی دشمن ، استفاده گسترده از موشکهای ضدرادار هارم است. در حالیکه امروزه دیگر این استراتژی تبدیل به استراتژی فرعی و ثانویه غرب برای نابودی پدآفند هوایی دشمن است. استراتژی اصلی غرب برای حمله به شبکه پدآفندی روسیه ، حمله سایبری است. روسیه و چین برای جبران ضعف هوایی خود در مقابل غرب اقدام به ساخت سامانه های پدآفندی دوربردی نظیر اس سیصد و اس چهارصد و رادارهای پیش اخطار کردند. این سامانه های دوربرد می توانند نیروی هوایی غرب را با دردسری جدی مواجه سازند. به همین دلیل غرب به دنبال استفاده از تکنولوژی جدید جنگ سایبری برای مقابله با شبکه پدآفندی روسیه و چین رفت.
تکنولوژی اصلی حمله سایبری به شبکه راداری دشمن در آمریکا شامل سیستم جامع “NCCT” و همچنین نرم افزار جامع “SUTER” است. تاکنون اطلاعات اندکی از این دو مجموعه منتشر شده است. سیستم جامع “NCCT” یا همان “Network Centric Collabrative Targeting” شامل یک بانک جامع اطلاعات راداری است که اطلاعات رادارهای مختلف در آن جمع آوری می شود. اطلاعات تمامی رادارها در این بانک اطلاعات جمع آوری و نگهداری میشود. اطلاعات رادارهای جدید و قدیمی تماما در این سیستم نگهداری میشود. زمانی که غرب قصد حمله به شبکه راداری و پدآفندی کشوری را دارد ، با استفاده از اطلاعات طبقه بندی شده رادارها در سیستم “NCCT” دست به شبیه سازی و برنامه ریزی برای حمله سایبری میکند. سیستم “NCCT” شامل کامپیوترهای مخصوص و نرم افزار خاص آن می باشد که در داخل هواپیماهای ریوت جوینت برنامه میگیرد. هواپیمای ریوت جوینت با استفاده از اطلاعات بدست آمده از رادارهای دشمن ، اقدام به شبیه سازی و برنامه ریزی برای حمله میکند.
برنامه “NCCT” برنامه ریزی را برای حمله سایبری انجام میدهد. اما حمله اصلی سایبری توسط برنامه “SUTER” انجام میشود. برنامه کامپیوتری “SUTER” یک برنامه کامپیوتری ویژه است که وظیفه آن حمله سایبری به شبکه رادارها و پدآفند دشمن است. برنامه کامپیوتری سوتر طی سه مرحله مجزا به شبکه راداری دشمن حمله میکند. در مرحله اول این برنامه با نفوذ به شبکه راداری دشمن از مانیتورینگ رادارها اطلاع پیدا می کنند. یعنی متوجه میشوند که هم اینک رادار دشمن چه چیزی را در صفحه نمایشگر خود مشاهده میکند. بدین معنی که آن چیزی که بر روی صفحه کنترل رادار دشمن نمایش داده میشود ، بر روی نمایشگرهای داخل هواپیمای ریوت جوینت نیز نمایش داده میشود. در مرحله دوم با بدست گرفتن شبکه راداری دشمن ، ابتکار عمل را از دست دشمن خارج میسازد و در مرحله سوم هم با ارسال ویروس های مخرب به شبکه راداری دشمن باعث از کار افتادن و اختلال کامل آن میشود. در این وضعیت شبکه راداری دشمن از کار می افتد و زمان لازم برای حمله و نابود سازی شبکه راداری دشمن فراهم میشود.
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
رادار هشدار دهنده پی ۳۷

تکنولوژی برنامه سوتر منحصرا در اختیار آمریکا است و تاکنون به هیچ کشوری نیز ارسال نشده است و هیچ کشوری هم تاکنون چنین سیستمی را در اختیار نگرفته است. در سپتامبر سال دوهزار و هفت نیروی هوایی اسراییل یک حمله هوایی به تاسیسات هسته ای سوریه در منطقه دیرالزور انجام داد. منطقه دیرالزور بیش از پانصد کیلومتر تا مرز اسراییل فاصله دارد. در این عملیات جنگنده های اسراییلی این فاصله را طی کردند و پس از بمباران تاسیسات هسته ای در منطقه دیرالزور ، به پایگاه خود بازگشتند. جنگنده های اسراییلی در این فاصله نسبتا طولانی با هیچیک از سامانه های پدآفندی سوریه مواجه نشدند. با آنکه سوریه دارای شبکه گسترده ای از پدآفند موشکی و توپخانه ای بود. حتی خود تاسیسات هسته ای توسط سامانه های کوتاه برد پنتسیر محافظت میشد. اما در عمل حتی یک گلوله توپ هم به سمت جنگنده های اسراییلی شلیک نشد.
ارتش ایالات متحده در تحلیل این عملیات گفت که ارتش اسراییل به تکنولوژی مشابه برنامه مخرب “SUTER” دست یافته است. پیش از آغاز عملیات حمله اصلی ، ابتدا هواپیمای سری خود اقدام به حمله سایبری به شبکه پدآفندی سوریه کرد و تمام شبکه راداری این کشور را از کار انداخت. پس از آن جنگنده های اسراییلی با خاطری آسوده به عمق خاک سوریه حمله کرده و هدف خود را نابود ساختند. نکته قابل تامل اینجاست که در تاریخ انجام این عملیات ، تعداد بیست و نه دستگاه پدآفند کوتاه برد پنتسیر اس هم موجود بود که حتی آنها هم نتوانستند عکس العملی از خود نشان دهند.
در ایالات متحده ابزار اصلی حمله سایبری به پدآفندهای دشمن ، هواپیماهای ریوت جوینت ، “E/A-18G Growler” و هواپیماهای “EC-130H Compass Call” میباشند. این هواپیماها که مجهز به برنامه کامپیوتری سوتر هستند ، قادرند با ارسال کد ویروس های مخرب به شبکه پدآفندی دشمن ، آنها را از کار بیاندازد و یا اهداف کاذب و غیر واقعی را به پدآفند دشمن معرفی کنند.
نوع دوم حمله الکترونیکی ، حمله اخلالگرهاست. در این نوع حمله ، هواپیماهای اخلالگر اقدام به اخلال در رادارهای دشمن می کنند و یا با ضعیف کردن سیگنالهای راداری دشمن ، راه را برای حمله به آنها باز می کنند. در این مرحله اصلی ترین هواپیماها ، جنگنده های سرکوبگر گراولر و هواپیماهای جنگ الکترونیک سنگین “EC-130H Compass Call” هستند.
هواپیماهای “EC-130H Compass Call” هواپیماهای اخلالگر بسیار سنگین هستند که بر روی بدنه هواپیمای هرکولس “C-130” برنامه میگیرند. این هواپیماها در وهله اول ویژه حمله به رادارهای پیش اخطار بسیار دوربرد طراحی شده اند. همانطور که در ابتدای بحث هم مطرح شد حلقه اول پدآفند هوایی ، رادارهای پیش اخطار هستند. هواپیماهای کامپس کال در مرحله اول اقدام به حمله به رادارهای پیش اخطار می کنند. نوع حمله این هواپیماها به گونه ایست که باعث کاهش برد شناسایی رادار میشوند. یعنی به عبارتی باعث مخفی شدن جنگنده های حمله کننده از دید رادار میشوند. بدین ترتیب رادار پیش اخطاری که ششصد کیلومتر برد دارد ، در اثر اخلال کامپس کال ، برد شناسایی اش به کمتر از دویست کیلومتر کاهش می یابد.
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
EC-130H Compass Call

توجه کنید که رادارهای پیش اخطار که طول موج بلندی دارند و عمدتا در باند وی اچ اف و یو اچ اف عمل میکنند و بسیار دوربرد هستند ، به همان اندازه که توانایی شناسایی دوربرد را دارند ، اخلال بر روی آنها نیز آسانتر است. بدین ترتیب هواپیماهای کامپس کال با ایجاد جنگ الکترونیک مناسب ، باعث مخفی شدن جنگنده های مهاجم خودی از دید رادارهای پیش اخطار دشمن میشوند و رادارها زمانی متوجه حمله میشوند که در تیررس موشک های ضد رادار جنگنده های مهاجم برنامه گرفته اند.
هواپیماهای کامپس کال از ارکان اصلی نابودی و سرکوب پدآفند هوایی دشمن هستند. این هواپیماها نه تنها رادارهای پیش اخطار ، بلکه رادارهای پدآفندی را نیز مورد حمله برنامه میدهند. مثلا فرض کنید یک منطقه توسط چند گردان “S-400” حفاظت میشود. اس چهارصد دارای ششصد کیلومتر برد کشف است. هواپیماهای کامپس کال می توانند با دریافت اطلاعات تجزیه و تحلیل شده امواج راداری اس چهارصد از هواپیماهای ریوت جوینت (البته خود هواپیمای کامپس کال نیز قابلیت شنود الکترونیکی و تجزیه و تحلیل امواج راداری دشمن را دارد. هرچند ریوت جوینت در این زمینه کامل تر است) اقدام به تغییر مسیر امواج و انحراف امواج رادار کنند. در این حالت هواپیمای کامپس کال با مخفی کردن جنگنده های مهاجم از دید رادارهای اس چهارصد ، باعث میشود که جنگنده های خودی بدون دیده شدن توسط رادار اس چهارصد ، خود را به نزدیکی رادارهای اس چهارصد برسانند و با موشک های ضد رادار اقدام به نابودی آن کنند.
هواپیمای کامپس کال به قدری قدرت اخلال و جنگ سایبری بالایی دارد که قادر است حتی ارتباط واحدهای مختلف با یکدیگر را قطع کند. به عنوان مثال اگر رادار شناسایی و رادارهای درگیری و لانچرهای موشکی در مناطق دور از هم مستقر شده باشند ، کامپس کال قادر است ارتباط بین رادار شناسایی و رادار درگیری این سامانه را نیز مختل کرده و عملکرد کل سامانه را دچار مشکل کند. ضمن اینکه این هواپیما قادر است ارتباط واحد های مختلف با یکدیگر را قطع و مختل کند.
هواپیمای کامپس کال علاوه بر رادارهای پیش اخطار ، تخصص ویژه ای نیز در حمله به زیرساخت های ارتباطی و شبکه های مخابراتی و ماهواره ای دارد. در جریان جنگ خلیج فارس نمونه های اولیه این هواپیما نیز حضور فعالی داشتند و اقدام به قطع ارتباط واحدهای مختلف ارتش عراق از مراکز فرماندهی و همینطور اخلال در رادارها و ارتباطات ارتش عراق می کردند.
در مرحله بعدی نوبت به گراولر ها میرسد. جنگنده های گراولر در دوحالت پشتیبانی جنگ الکترونیک و یا در حالت جنگ الکترونیک دور ایستا اقدام به حمله فیزیکی به رادارها و سیستم های پدآفندی دشمن میکنند. تصور اشتباهی که درباره هواپیمای جنگ الکترونیک گراولر وجود دارد این است که این هواپیما یک سوپرهورنت است که به غلاف های اخلالگر “AN/ALQ-99” مجهز شده است. این تصور کاملا غلط است. گراولر مجهز به کامپیوتر و گیرنده های مختلف راداری است. گراولر مخصوص مقابله با پدآفند های نسل جدید مثل “S-300 PMU2” و همچنین “S-400” طراحی شده است. گراولر میتواند در حالت جنگ الکترونیک دورایستا یا همان “Standoff Jammer” اقدام به حمله به “S-300” و “S-400” کند. به این صورت که خود در فاصله سیصد الی چهارصد کیلومتر از رادار پرواز میکند و اقدام به مخفی کردن جنگنده های “F-16CJ” که مجهز به موشک های ضد رادار هارم هستند ، میکند تا جنگنده ها بتوانند به رادار نزدیک شده و اقدام به شلیک موشک های هارم و نابود کردن پدآفندها کنند. همچنین گراولر می تواند در قالب پشتیبان جنگ الکترونیک یا همان “Support Jammer” خود مستقیما به رادارها و پدآفند دشمن حمله کند.
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
گراولر

به منظور حفاظت از جنگنده های حمله کننده به پدآفند دشمن و همچنین خالی کردن لانچر موشکها از طعمه های فریب گر راداری استفاده میشود. یک سامانه کامل اس چهارصد قادر است تا هفتاد و دو موشک را نگهداری کند و با سی و شش هدف همزمان درگیر شود. به منظور اطمینان از نابودی هدف ، هر هدف توسط دو موشک مورد حمله واقع میشود. در این حالت تعداد زیادی طعمه فریب گر راداری پیشرفته از نوع “AMD-160 MALD” به سمت رادار هدف پرتاب میشود. این کار باعث میشود که سامانه موشک های خود را به سمت اهداف کاذب شلیک کند. زمانی که لانچرهای موشک اس چهارصد خالی شد ، دیگر عملا تا یک الی دو ساعت دیگر همانند مار بدون دندان بی خطر میشود. چون بارگذاری مجدد این موشک ها یک الی دو ساعت زمان میبرد. در این حالت جنگنده های گراولر و “F-16CJ” که مدل مخصوص فالکن برای سرکوب دفاع هوایی دشمن است ، با هجوم به سامانه با استفاده از موشک های هارم و سایر موشک های کروز و بمب های هدایت دقیق دورایستا ، سامانه را کاملا نابود می کنند.
البته به این نکته باید توجه داشت که در سرکوب پدآفند هوایی دشمن تنها از موشک های ضد رادار مثل هارم استفاده نمیشود. بمب ها و موشک های کروز دورایستای پنهانکار با سطح مقطع راداری بسیار کم در بسیاری موارد حتی بهتر از موشک های ضد رادار عمل میکنند. موشک کروز پنهانکار “AGM-158 JASSM” دارای سیصد و شصت کیلومتر و در مدل “ER” دارای هزار کیلومتر برد می باشد. این موشک کروز از هدایت “GPS” بهره میبرد و یک موشک نقطه زن است و دقتی کمتر از یک متر دارد. هر بمب افکن لنسر میتواند بیست و چهار فروند از این موشکها را حمل و شلیک کند. لایتنینگ قادر است دو فروند از این موشکها را حمل کند. موشک کروز پنهانکار “KEPD-350” تاروس و همچنین “Storme Shadow” گزینه های دیگر هستند که پانصد کیلومتر برد دارند و به صورت نقطه ای میتوانند رادارهای دشمن را هدف برنامه دهند. این موشکهای کروز در ارتفاع بسیار پایین پرواز میکنند و سطح مقطع راداری کمتر از یک هزارم متر مربع دارند که بدین ترتیب کشف کردن و مقابله با آنها بسیار دشوار است. شلیک تعداد زیادی از این موشک ها باعث سردرگمی و در نهایت هدف برنامه گرفتن رادار و پدآفند میشود. بمب دورایستای “AGM-154 JSOW” یک بمب مجهز به پیشرانه است که پانصد و پنجاه کیلومتر برد دارد و همه جنگنده های غربی می توانند تعداد زیادی از این بمب ها را حمل کنند. بمب های کوچک “SDB” گزینه های دیگر هستند. هر لنسر میتواند نود و شش بمب کوچک “SDB” را در حالت پنهانکاری حمل کند. والا هر لنسر می تواند تا صد و چهارده عدد از این بمب ها را حمل کند. این بمب های کوچک ، اما کارآمد دارای صد و پانزده کیلومتر برد هستند. سامانه ای مثل پانتسیر میتواند با این بمب ها مقابله کند. اما هر سامانه قادر است تنها با شش بمب مقابله کند. بدین ترتیب برای مقابله با بمب های “SDB” حمل شده توسط یک لنسر به شانزده پنتسیر نیاز است.
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400
اف۱۶ سی جی

آواکس ها از اجزای اصلی عملیات سرکوب پدآفند هوایی دشمن هستند. آواکس ها معمولا به عنوان فرماندهی هوابرد عملیات و کسب برتری هوایی و مقابله با جنگنده های دشمن استفاده میشوند.
در اینجا با نحوه سرکوب پدآفند هوایی دشمن آشنا شدید. این یک حقیقت است که پدآفند همیشه یک قدم عقب تر از سیستم های سرکوبگر پدآفند هوایی دشمن ایستاده اند. قدرتمند ترین سامانه های پدآفندی هم در برابر حملات گسترده ای که به منظور سرکوب آنها صورت میگیرد ، هیچ شانسی ندارند. اس چهارصد که هم اکنون قویترین سامانه پدآفندی حال حاضر به شمار میرود ، توان مقابله ای محدود دارد و قادر نیست در برابر حملات بسیار گسترده مقاومت کند و محکوم به نابودی است. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اگر پدآفندها در مقابل سیستم های سرکوبگر پدآفند عقب ترند ، پس چرا روسیه دهها گردان اس سیصد و تعداد کمتری اس چهارصد را ساخته و در خدمت دارد؟ پاسخ اینجاست که پدآفند خود به تنهایی هیچ کاربردی در دفاع از یک منطقه ندارد. بلکه مکملی برای توان هوایی خودی است. روسیه به دلیل ضعف توان هوایی اش در مقابل نیروی هوایی قدرتمند غرب ، مجبور است با ساختن و در اختیار گرفتن چنین سامانه های دوربرد و پرتعدادی ضعف خود را در آسمان در زمین جبران کند و از آسمان خود دفاع کند. والا بهترین سیستم های پدآفندی هم بدون توان هوایی نمی توانند امنیت لازم و کافی را برای منطقه ای فراهم کنند.موشک c802 چین توان نزدیک شدن به ناو های امریکا را ندارد

1:

مرگ بر امریکا
امریکا نابود خواهد شد این پیش بینی حضرت علی علیه السلام هست
این کشور به تصرف شیعیان در خواهد آمد


پنتاگون: عملیات موصل طبق برنامه در حال انجام است

2:

امریکا 300 سال الی 400 سال به وجود اومده
حضرت علی در 1400 سال پیش زندگی میکردن
حرف میزنید عقلانی بزنید


اولین "پهپاد انتحاری" نیروی دریایی سپاه رونمایی شد

3:

در آخر الوقت در کشوری که (امارک) یعنی آمریکا نام دارد،‌ قوم یهود نفوذ می نمايند و بر حکام اون تأثیر می گذارند.


طالبان هم پهپاد دارد
در آخر الوقت این کشور (آمریکا) از نظر علمی در جهان پیشتاز خواهد بود و از نظر اقتصادی هم ثروت بسیار زیادی خواهد داشت.

"علی عاشور" پژوهش گر عرب زبان کتابی تألیف کرده بنام "ماذا قال علی علیه السلام عن أخر الوقت" (علی علیه در مورد آخرالوقت چه فرمود؟).فرمودنی هست، مطالعهاین کتاب خالی از لطف نیست زیرا مطالب اون با حوادث جاری در منطقه خاورمیانه ارتباط نزدیک و تنگاتنگی دارد."علی عاشور" در این کتاب با هستناد به علم "جفر" حضرت علی علیه السلام و احادیث أمیرالمؤمنین، نگاه و نظر اون حضرت در مورد وقایع مختلف آخر الوقت را بیان کرده هست.در بخشی از این کتاب به نقل از مولای متقیان آمده:‌ در آخر الوقت در کشوری که (امارک) یعنی آمریکا نام دارد،‌ قوم یهود نفوذ می نمايند و بر حکام اون تأثیر می گذارند.


موشک پرقدرت روسیه رونمایی شد
در آخر الوقت این کشور (آمریکا) از نظر علمی در جهان پیشتاز خواهد بود و از نظر اقتصادی هم ثروت بسیار زیادی خواهد داشت.این کتاب در ادامه مطلب خود می افزاید: در آخر الوقت در امارک (آمریکا) انواع لذت ها و نعمت ها وجود دارد اما دین حکام اون نزدیک به پرستیدن شیطان هست.


ارتش عربستان موشک شلیک شده توسط حوثی ها به سوی مکه را سرنگون کرد
بیشتر امتش پیرو حضرت مریم عذراء (مسیحی) هستند اما یهود بر اونان مسلط هست.این مطلب همچنین می افزاید:‌ امارک (آمریکا) در جهان می تازد و بر نقاط مختلف جهان مسلط می شود و به کشتار امت دست می زند اما فتنه در کشور اونان رخ خواهد داد و بعد عذاب الهی بر اونان نازل خواهد شد.در ادامه این مطلب آمده:‌ و در نهایت حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور خواهند کرد و مانند نوری از ابرها در آمریکا هم فرود خواهند آمد و در اونجا با همه ظالمان مبارزه خواهند کرد.نگاهی به بخشی از حدیث حضرت علی علیه السلام درباره سرنوشت آمریکا در آخر الوقت:فی الکتاب الجفر الاعظم الذی ینسب الى الامام علی علیه السلام وجدنا ممن یحیر العقل و تقف الکلمات عاجزه والمعانی متحیره امام هذا الکلام والمنطق الذی لا ینقطه لا وصی رسول وممن یختم بها الله اوصی خاتم الانبیاء حیث الکلام لیس کلام من رجل عادی او رجل الادیب هذا الرجل الذی یتهمه البعض با اکتسب العلم من ابی قحافة هو الذی ..


اخبار آزادسازی موصل + تصاویر
حیث قال {سلام الله علیه}: یظهر بلال من تحنف, فی نجوم خمسین لیست فی السماء 1, انما هی بالا رض العظیمه, ولکن النجمة بنی اسرائیل المرسومه فی خطوط الدرع تبلعهم جمیعا وقت وعد الاخره لهم, الذی یسوؤن فیه الوجوه کل العرب, وتبکی امة خالفت رسولها واطفات بیدها مصباحها, ویدخل تدجیلا ویزین القواطع الخمسین بزهرة الحیاة الدنیا, ویربط المدائن الخمسین بحبل بنی اسرائیل الاتی من جبل صهیون, یبغی الفساد فی الارض وعلو للظالمین, یسمونها بلاد {الامرک 2} ویکون قائدهم من بنی اسحاق وبنی اسرائیل, یجمع امشاج الناس على لغتهم, ویدعوهم بدعوتهم, وتتم بلاد {الامارک} الفتنه, بعدما نشرت النعمه علیهم جناح کرامتها, واسالت لهم الدنیا جداول نعمتها, وارتعا ابلیس فی مدائنها وازقتها, وشعب شعابها وهتک اعراضها, ویظهر عندهم دین ابلیس, شهوات وغرور وسراب العطش, ویصبحون فی النعمه غارقین, وفی خضره عیشها فکهین, وبعلومهم فرحین, وقد تربعت الامور لهم فی ظل سلطان الخبیث واوتهم الحال الى کنف غیر غالب, الدنیا فقط مطالب, راغب لا ذاهب, فهم حکام على الاطراف الارض, یعرفون ما یجری, ویعرفون ما یجری فیها مسارات الارض الطول والعرض, وتکون لهم اعیون تتلصص خلف السحاب 3, وجور بالبحار الفراخوان ویخزنون النار بها بیئة التراب, تهدد غضب المستضعفین فی الارض غیر المسلم و المسلم حقا, ویجعل الله حجته على الامریک, فیلعنهم بما عصوا بما کانوا یعتدون, وینزل المهدی فی بلاد الامریک, من فوق السحاب, فی بضع قباب من نور الشمش, لها نور فی ظلام کالقمر والنجوم, ویهد الله بلاد الامریک هدأ وخسفأ وتأکل الارض فی جوفها و امواجها بلادأ وشعوبا, جدید اسم کثیرا فی عندهم 4, ویبقى منهم جدید وجدید وجید وجدد لمن یصنع الکذب والذهب, وتضیع هبأ منثورأ بأمر الله قرونه فی الجهد والتعب, لو میعاد الله لکان منتهاه مثل قارون, وهو من قوم موسى فلا تعجبون فاسرائیل فتنه الارض فی باقی زمنها الممتد { فَمَثَلُهُ کَمَثَلِ الْکَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَیْهِ یَلْهَثْ أَوْ تَتْرُکْهُ یَلْهَث ذَّلِکَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِینَ کَذَّبُواْ بِآیَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ{176} الاعراف,,, الجدید اسم کثیرا لهم, وتأکل الارض والطوفان بلاد الامریک شعوبا فالا لزلازل ستبلع فی جوفها مدنا واقواما, میاه ستبلع الولایات, علیه غضب من الله علیهم, ویملا مائده الیهود بالطیر الدسم کأنه البخت العظیمه, والکنوز سما ونارأ یرسل الله عذاب الرجفه وحذر القارعة قبل حولها یرج الارض رجأ شرقأ وغربأ واعلاها واسفلها لیس المناجات الامن الله, للواقعة زئیر الرئیال یفتک النساء کالرجال ورجال کالرجال, ودور رفعت للشیطان رایات لها ومیض النجوم , وتحرق وتغرق البلاد وبلاد تعوم یا ویلها ویا ویلها ثم یا ویلها من د وران الفلک لهذا الیوم لم تقرأ قوله تعالى { فَکُلّاً أَخَذْنَا بِذَنبِهِ فَمِنْهُم مَّنْ أَرْسَلْنَا عَلَیْهِ حَاصِباً وَمِنْهُم مَّنْ أَخَذَتْهُ الصَّیْحَةُ وَمِنْهُم مَّنْ خَسَفْنَا بِهِ الْأَرْضَ وَمِنْهُم مَّنْ أَغْرَقْنَا وَمَا کَانَ اللَّهُ لِیَظْلِمَهُمْ وَلَکِن کَانُوا أَنفُسَهُمْ یَظْلِمُونَ {40} العنکبوت,,,, على الامریک, وتمطر السماء ولویل لهم, وتشب النار الحطب الجزل الغربی الارض فا یرون معهم موات وحصد نبات وآیات بینات, وابشروا بنصر من الله عاجل ونصر فتح مفتوح, امام عادل.


انواع هواپیماها و عملیات هوایی جنگی
یقرا الله به اعینکم ویذهب به حزنکم و یفرق به اولیأئه الله واعدائه.


4:

واسه مغر های توو خالی این سخنان درست هست

5:

نیروی خداوند بالاتر از هر نیروی هست
بیاد داشته باشیم نابرابری اصحاب پیامبر از نظر نظامی و تعداد با کفار قریش را
یا دست خالی بودن حضرت موسی علیه السلام و شکافت نیل و هلاکت فرعون را
یا پیروزی طالوت بر جالوت

یا همین اواخر زمین گیر شدن نظامیان آمریکا در طوفان شن طبس

بشرطی که خودمان در راه درست و صحیح بمانیم
خدا باماست

یا ایها الذین امنوا ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم

میگن منظور از یاری کردن خداوند یاری کردن دین خداست و
و هر کسی هم که دین خدا رو یاری کنه خداوند هم اون رو یاری میکنه و اون رو تو
راهش ثابت قدم می کنه و چه یاوری بالاتر از خداوند !!!

6:

برای مقابله با کلاهکهای هسته ای چکار می کنن ؟

7:

بله درسته حقیقت تلخه

8:

همه اینها درست
اما چرا آمریکا با این همه تجهیزات نظامی و سایبری
بن نسل های جدید موشک های بالستیک
با هواپیمای عمود پرواز
با نیروی های ورزیده و بدن های ستبر
با nsa با اینتلیجنس با سی آی ای با رابطه با موساد و ام آی 6
و هزاران تکنولوژیبرتری نسبت به ایران
.
مجبور میشه آخر در سنا جلسه بر گذار نمايند که این فرماندهان نظامی ایران رو ترور کنید؟!
.
مگه ایران در حد اونها این همه تکنلوژی داری
چند ده هزار کلاهک هسته ای داره
.
یه مشت بچه لاغر مردنی
در برابر بدنهای وریزیده اونها
.
چندتا متحد که اکثرا از ایران خیل خیلی پایین تر هستند از نظر قدرت
در برابر متحدان آمریکا
.
پس چرا اینهمه تجهیزات به درد اونها نخورده در برابر ایران؟!
.
مگه این حاج قاسم چه کارشون کرده
مگه سپاه قدس با دو سه هزارتا نیرو چه کار کرده آمریکا رو
.
پس همه اینها عالی هست
اما قدرت یک ملت علاوه بر اینها
بر چیز خیلی مهمترین بنا میشه
.
.
ایا تا حالا دید در مجلس جلسه بذارن برای ترور فرماندهان آمریکایی
اصلا مجلس ما آمریکا در حد این قد و قواره ها حساب نیمکنه
که اگه میکرد یه کاری میکرد مثل اونها

9:

ای،قدر احساسی صحبت نکن پسرجان.این حرفها چیه؟

10:

اگه منظور ایرانی هاست که چه کار میکنن
هیچ کار
کلاهک هسته ای فقط برای نشان دادن قدرت هست
.
که اگر برنامه بود ازش هستفاده باشه
تا حالا سپس گذشت چند ده از هستفاده از اولین کلاهک های هسته ای
ازشون هستفاده میشد
.
اگر بمب هسته ای انقدر کارآمد بود
عقل میفرمود
همه چیز رو رها کن
و بچسب به اون
.
کدوم آدمی ,اقلی پیدا میشه
قدرت مطلق رو رها کنه و بچسبه به ادوات جنگی سطح پایین تر
.
تعداد کلاهک هسته ای بیشتر
قدرت بیشتر در نابودی دشمن
.


11:

منظورم امریکاست برای مقابله با حمله هسته ای مثلا کره شمالی چه تدبیری دارن
حالتی رو در نظر بگیر که کره شمالی چندین کلاهک شلیک کرده جواب امریکا چیه؟ چطور مقابله می کنن که کلاهکها به امریکا نرسه

12:

در صورت شناسایی موشک کروز ضد تشعشع توسط رادار پالسی تمام رادارهای پیوسته سامانه پدافندی خاموش میشوند!!!
بروید سربازی فرماندهان پدافندی همه این هارا بهتر از شما جواب میدهند:)
این تاکتیک جنگ خلیج فارس اول و دوم هم هست که تجربه شد!

نفوذ شبکه پدافندی و مانیتورینگ اون جوک نظامی قرن هست:)) نه تنها پدافند داخل بلکه قدیمی ترین پدافند های ممکن چنین چیزی محال هست:)
s300 و s400 پیشکش:)

رادارهای دوربرد باشناسایی این هواپیماهای ضد پدافندی از باند پروازی ! کارشون رو شروع مینمايند! دیگه نیازی به سامانه s300 و s400 نیست .


13:

جدا از سخنان بی پایه و پايه برخی دوستان

راجب مقابله با این سامانه ها بخصوص مدل pmu1 که مدل دریافتی ایران هستش ( که خود البته دارای ابهاماتی هست .

چون انگار مونتاژ دو سیستم pmu2 و s3500 رو تحویل گرفته ایم)

باید فرمود که نحوه مقابله با اینها هستفاده از موشک های دور ایستا هست که خود به تعدادی موشک کوچکتر تقسیم می شوند بطوری که تعداد این موشک ها از تعداد توانایی درگیری این سامانه بیشتر شود.

برای این موضوع فرماندهان پدافندی در تمامی دنیا در کنار این سامانه های بلند برد تهداد زیاده سامانه دیگر در رنج های مختلف از 1500 متر تا 50 کیلومتر رو در نظر گرفتند که خود این سامانه اصلی رو تحت پوشش برنامه بدهند

سامانه های بوک ام2 بوک ام1.

هاوک (شاهین) .

انواع توپ های هدایت خودکاری و دستی .

پانیستر .

انواع سامانه های سام با برد کوتاه و متوسط و....

.

+ خود موشک های کوتاه برد سامانه اس 300 که معمولا در دو لانچر بصورت کلد لانج هستفاده می شوند


البته همه اینها در کنار رادار های ثابت و برد بلند چند هزار کیلومتری هست که در کشور هم تولید می شوند و هم مورد هستفاده برنامه میگیرند و بصورت پیش اخطار تهدیدات را گوشزد می نمايند

یاحق

14:

ساخت نخستین نسل موشک های هستاندارد به سال ۱۹۶۳ بر میگردد .

در ان سال نیروی دریایی امریکا خواهن یک موشک پدافند هوایی ناو پرتاب به جای موشک های پدافندریم ۲۴ سی بود.موشک جدید در یرتان طراحی شد و در سال ۱۹۶۷ رسما عملیاتی شد.

در این نیاز امده بود که موشک جدید باید با سامانه هدایت اتش تار تار که در ان زمام سامانه اتش اکثر ناو های پیشرفته امریکایی بود هماهنگ باشد.

سامانه اتش این چنینی یک سیستم کامل کشف و رهگیری و درگیری با اهداف هست
این موشک RIM-66 هستاندارد۱ نامید شد.موشک دارای طول ۴٫۷ متر و از یک پیشرانه سوخت جامد بهره می برد.موشک دارای یک بالچه بزرگ بود که از ابتدای بدنه تا انتهای بدنه کشیده شده بود که بالچه تعادل بود و در قسمت عقب نیز بالچه کنترل برنامه داشت.

موشک در زیر یک ریل دو تایی لود میشد و در واقع یک لانچر پرتاب شامل دو موشک لود شده بر روی دو ریل پرتاب بود.

لود موشک از زیر عرشه به صورت خودکار انجام میشد
موشک سری هستاندارد شامل چندین موشک می شوند که در چهار دهه گذشته وارد خدمت شده اند اولین ان موشک هستاندارد ۱ بوده هست
هستاندارد ۱:که نسخه نخست تولید در دهه ۱۹۶۰ برای جایگزینی موشک ریم ۲۴ سی شد.

این نمونه دارای سامانه هدایت رادار نیم فعال هست و با سامانه تارتار هماهنگ شده بود .موشک دارای یک کلاهک انفجار مجاورتی ترکش شونده بود که ۶۲ کیلوگرم وزن داشت و سرعتش به۲ماخ می رسید.

این موشک که با نام سیم ۱(همان هستاندارد ۱ ) شناخته میشد خود دارای چندین بلاک تولید بود که عبارتند از
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400استاندارد ۱ شلیک شونده از روی ریل ۲تایی

RIM-66A هستاندارد ۱ بلاک ا:نسخه اولیه با سامانه هدایت رادار نیم فعال در قالب سامانه اتش تارتار با یک کلاهک ۶۲ کیلوگرمی ترکش شونده انفجار مجاورتی و پیشرانه تک مرحله ای با برد ۲۵ کیلومتر
RIM-66A هستاندارد ۱ بلوک ۲ و ۳:ارتقا جزئی در پیشرانه
RIM-66A هستاندارد ۱ بلوک۴: نسخه ارتقا یافته برای افزایش کارایی در نبرد در ارتفاع پایین و توان بهتر در نبرد جنگ الکترونیک
RIM-66B هستاندارد۱ بلوک ۵: نسخه ارتقا یافته دارای موتور و کلاهک جدید با برد ۳۵ کیلومتر و یک خلبان خود پیشرفته
RIM-66E بلوک ۶ :تنها نسخه در خدمت هستاندارد ۱در ارتش امریکا دارای سامانه هدایت راداری نیم خودکار با برد ۴۵ کیلومتر و سقف پرواز ۱۹ کیلومتر.این نمونه کارایی بهتر در مقابل اهداف کوچکتر دارد و در سال ۱۹۷۰ وارد خدمت شد
RIM-67 A: این نسخه هستاندارد ۱ ایی ار نامیده میشد که تلاش برای افزایش برد موشک هستاندارد ۱ بود و با اضافه کردن یک موتور دوم این نسخه تبدیل به یک موشک دو مرحله ای شده هست.۶۵ کیلومتر برد دارد
RIM-66D : نسخه با رادار غیر فعال برای درگیری با موشک های ضد کشتی رادار.

این موشک با دریافت و تعقیب امواج رادار موشک رادار فعال با انها درگیر میشد.

این نسخه از خدمت خارج شد
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400موشک RIM-67A نسخه دو مرحله دوربرد که هستاندارد ۱ ایی ار نامیده میشد .

در تصویر مرحله دوم موشک مشخص هست

هستاندارد ۲: نسخه دیگر این از موشک که در دهه ۱۹۷۰ توسعه یافت و هدف از توسعه ان افزایش کارایی ان بر ضد اهداف چالاک چون موشک های ضد کشتی بود.

همچنین این موشک با سامانه اتش ناوهای جدید ارتش امریکا همچون اس پی یو -۱ و یا ۶۲ هماهنگ شده بود.موشک دارای سامانه هدایت رادار نیم فعال بود ولی دارای سامانه هدایت اینرسی نیز بود .

این نسخه بر خلاف هستاندارد ۱ که از وقت شلیک تا برخورد تحت هدایت رادار ناو بود ، در هستاندارد ۲ موشک به سمت هدف به صورت اینرسی شلیک شده، خلبان خودکار موشک را تا نزدیکی هدف به صورت گروی پیش می رود و تنها در لحظه اخر موشک از رادار ناو مسیر نهایی را دریافت میکند.
این نسخه یک بار هستفاده شد و ان نیز باعث سرنگون شدن یک ایرباس غیر نظامی ایرانی شد
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400استاندارد ۲

مدل های مختلف هستاندارد ۲
RIM-66C نخستین نمونه از هستاندارد ۲ که در سال ۱۹۷۸ وارد خدمت شد و دارای کلاهک جدید و سامانه خلبان خودکار به روز شده بود
RIM-66D:نسخه از مدل قبلی برای هستفاده در ناو های جنگی که دارای سامانه کنترل اتش قدیمی تارتار هستند
RIM-66Gبلوک ۲: دارای موتور جدید برای دستراسی به سرعت بالا تر که از ۲ ماخ به سرعت ۳٫۵ ماخ رسیده هست برای تعقیب اهداف پر سرعت ، دارای پردازنده سیگنال دیجیتال هست و از و یک کلاهک با فیوز انفجاری بهبود یافته هستفاده کرد.

این نسخه در سال ۱۹۸۳ ساخته شد
RIM-66H بلوک ۲: مشابه نسخه قبلی هست با این تفاوت که نسخه قبلی از روی ریل دو تایی پرتاب میشد ولی نسخه اچ از سیلو بر روی عرشه نام به صورت عمود شلیک میشود.این روش اتش سرعت اتش را چندین برابر میکرد
RIM-66J بلوک۲: نسخه ای بر پايه مدل G برای پرتاب از ناو های با سامانه اتش تاتار
RIM-66K بلوک ۳ ای: نسخه بهبود یافته برای درگیر در ارتفاع پاینتر وکلاهک ارتقا یافته برای سامانه کنترل اتش تاتار
RIM-66Mبلوک ۳ بی: یک نسخه پیشرفته با برد ۱۶۷ کیلومتر و ارتفاع عمل ۲۴ کیلومتر دارای یک کاونده فروسرخ در کنار کاونده هدایت رادار نیم فعال.این نمونه دارای سامانه تغییر خروجی موتور برای پرتاب عمود از سلیو مارک ۴۱ بود و توان بهبود یافته ای در درگیری با موشک های کروز دارد و در سال ۱۹۸۱ وارد خدمت شده هست.
RIM-67B هستاندارد ۲ ایی ار بلوک ۱ : نسخه دو مرحله ای دوربرتر هستاندارد ۲ که در سال ۱۹۸۰ وارد خدمت شد
RIM-67C بلک۲ : دارای موتور دو مرحله پر توان تر با برد ۱۸۶ کیلومتر
RIM-67D بلوک۳:دارای سامانه هدایت ارتقا یافته
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400نسخه سیلو پرتاب (عمود پرتاب) هستاندارد۲

RIM-156 A بلوک ۴:یک نسخه بسیار دوربرد با دو مرحله از رده هستاندارد ۲ ایی ار با برد ۳۷۰ کیلومتر برای درگیری با اهداف باند پرواز تر تا ارتفاع ۳۳ کیلومتر.

این موشک که در سال ۱۹۹۹ وارد خدمت شد تلاشی برای نابودی موشک های بالستیک تاکتیک هست و از سیلوی مارک ۴۱ شلیک میشود.

این نمونه از سال ۲۰۰۸ جزعی از سپر دفاع ضد موشکی امریکا هست.

دو نسخه دیگر از این موشک توسعه یافت که به نفع هستاندارد ۳ کنار رفت
هستاندارد ۳
نسخه ای از RIM-156A بلوک ۴ با نام بلوک ۴ ای در دهه گذشته ازمایش شد که به شکست انجامید .

این نسخه برنامه بود جزعی از سپر دفاع ضد موشکی باشد ولی در نهایت ریتان به سراغ هستاندارد ۳ رفت
هستاندارد ۳ دارای روش برخورد انرژی جنبشی هست و بدون داشتن کلاهک به صورت مستقیم با هدف برخورد میکند.

این موشک برای نابودی هدف در خارج از جو وقتی که در حال دور زدن نیم کره زمین هست طراحی شده هست و سرعت برخورد حدود ۸ کیلومتر بر ثانیه هست.موشک دارای سامانه هدایت اینرسی ، جی پی اس، و تصویر ساز فروسرخ هست و از دارای هدایت هموقت توسط رادار ناو هست.

این موشک دارای سه مرحله سوخت جامد هست و دارای برد ۵۰۰ کیلومتر می باشد
ساوقت دفاع ضد موشکی امریکا این نمونه را روی ۱۸ شناور خود شامل سه رزم ناو ۱۵ ناوشکن برای ایجاد سپر دفاعی ضد موشک نصب کرده هست و تا سال ۲۰۱۰ این موشک طی ۲۰ تست ۱۸ بار موفقیت کسب کرده هست که ۹۰% موفقیت کسب کرده هست.

البته این تنها امریکا نیست که این موشک را درخواست کرده هست ژاپن نیز این موشک را روی شناورهای خود نصب کرده هست
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400تصویری از دید دوربین دید حرارتی هستاندارد ۳ در هنگام رهگیری و برخورد با هدف

هستاندارد ۳ تنها برای مقابله با موشک های بالستیک نیست دست کم توان محدودی در مقابله با ماهواره های مدار پایین نیز دارد و در یک تمرین در سال ۲۰۰۸ در ارتفاع ۲۴۷ کیلومتری یک ماهواره قدیمی امریکایی را که با سرعت ۱۰٫۵ کیلومتر بر ثانیه پیش میرفت را مورد هدف برنامه داد.
یکی از مسائل مربوط با موشک هستاندارد۳ که جزعی از سپر دفاع ضد موشک امریکا هست و روی ناو های این کشور سوار می شود و هدف ان ،هدف برنامه دادن موشک های بالستیک در خارج جو هست به این مسئله مربوط میشود که هر تیره نسخه بلاک ۱ بی این موشک بین ۱۳ تا ۱۷ میلیون دلار قیمت دارد این در حالی هست که هر موشک بالستیک چینی دانگ فنگ ۲۱ بین ۵ تا ۸ میلیون دلار قیت دارد .

در جدید ترین نسخه که هنوز در حال تست هست قیمت هر تیره موشک به ۳۰ میلیون دلار می رسد.البته این مسئله را نباید نادیده گرفت که برخورد موشک های دشمن خسارت بیشتری را به جا خواهد گذاشت .
لهستان، رومانی و ترکیه نیز در حال بررسی دریافت این موشک هستند.

همکنون مطالعاتی برای نصب این سامانه بر روی یک پرتاب گر زمینی برای هستبرنامه در شبکه پدافندی اسرائیل هست
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400استاندارد ۳ در حال خروج از سیلو

نسخه های مختلف
RIM-161A هستاندارد ۳ بلوک ۱:در واقع ۱۱ فروند RIM-156A هستاندارد ۲که برای ازمایشاتی در نظر گرفته شد هست
RIM-161B بلوک ۱ ای:نسخه ازمایش که ۸۲ فروند از ان ساخته شد و به صورت محدود وارد خدمت شد.

۸۲ تیره از ان ساخته شد که دارای سنسور تصویر ساز فروسرخ نیز در کنار سامانه هدایت هموقت هست و در سال ۲۰۰۴ وارد خدمت شد
RIM-161C بلوک ۱بی: دارای کلاهک انرژی جنبشی بهتر و یک تصویر بردار فروسرخ دو کاناله و یک پردازنده سریعتر هست.

این نمونه در سال ۲۰۱۲ تولید شد و در سال ۲۰۱۴ وارد خدمت شد و در مجموع ۵۲ فروند از این نمونه ساخته شد
RIM-161C بلوک ۲: نسخه بهبود یافته که در سال ۲۰۱۲ وارد خدمت شد .
بلوک۲ ای:نسخه بهبود یافته در زمینه قدرت چالاکی و کلاهک انرژی جنبشی.

این نسخه در سال ۲۰۱۵ عملیاتی می شود در ژاپن نیز به خدمت در خواهد امد
بلوک ۲ بی:نسخه بسیار دوربرد با برد ۲۵۰۰ کیلومتر و ارتفاع عمل ۱۵۰۰ کیلومتر.

این نسخه در حال ازمایش هست
استاندارد ۶
موشک RIM-174 هستاندارد ۶ در واقع یک نسخه بهبود یافته هستاندارد۲ برای افزایش کارایی ناو گان امریکایی بر علیه جنگنده ها و موشک های کروز هست .

این نسخه رادار فعال هست و از رادار موشک امرام نسخه سی -۷ بهره می برد و برد ان ۳۷۰ کیلومتر هست.موشک همانند نسخه های ایی ار هستاندارد ۱ و ۲ دارای دو مرحله هست و توان محدود ضد بالستیک نیز دارد.این موشک بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ ازمایش شد و در سال ۲۰۱۰ عملیاتی شد
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400استاندارد ۶

15:

راهکار امریکا برای مقابله با عملیات جهادی -هسته ای یا تروریستی چیه؟
فرض کن یه داعشی به خودش کلاهک هسته ای بسته و می خواد خودشو تو نیویورک منفجر کنه راهکار امریکا برای مقابله با این حمله چیه؟

16:

البته گزینه های دیگری هم داریم
روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400

17:

بمب اتم ببنده به خودش!
مگه بمب اتم سوسیخ کالباسه؟

18:

شما ابتدا فرموده هات رو در باره ترور فرمانده هان ایران و جلسه ملجس امریکا مستند کن تا بعد بریم جلو با هم

19:

اورشلیم بدون توقف

20:

اورشلیم بدون توقف چیه ؟اگه منظورت اینه که میریم حیفا و تل اویو رو میزنیم که
باید بگم امریکا در برابر اون پدافندی نداتره

21:

اون یکیشه
فرض من یه گروه داعشی فرمول ساخت بمب اتم رو بلدن و رفتن امریکا کره شمالی و پاکستان هم کمکشون می کنه قصد دارن نیویورک رو بمب گذاری هسته ای کنن
راهکار امریکا برای مقابله با این تهدید چیه که100برابر مثل حادثه پاریس سرشون نیاد ؟

22:

اخه عزیز من

اورانیوم غنی شده برای ساخت بمب اتمی رو از کجا میارن ؟

23:

کره شمالی یا پاکستان بهشون می ده

24:

adm-160 mald

این موشک ها مثل اهداف فریب دهنده هستن
فرض کنید در یک منطقه 30 تا از این موشک ها پرتاب میشه و هر کدوم به سمت هدفی هرکت مینمايند .


سیستم پدافند دشمن فریب میخوره و فکر میکنه اینها هواپیما هستند .


سپس اینکه موشک ها حروم شد و پدافند خالی ازط موشک شد .

هواپیما های اصلی وارد میدان میشن

مثل نخود سیاه هستن


25:

خوب تو مرز امریکا گیر میوفتن !

26:

شما به این سوالم جواب بده.پس از چی هراس دارند؟چرا ما را تحریم موشکی مینمايند.
چرا این همه سال روی روسیه فشار اوردند و امتیاز دادند تا به ما نده؟

27:

موشک کروز ضد تشعشع چیه دیگه !؟

بی زحمت این هواپیما همون رادار های دور ایستا و دور برد رو در مرحله اول شناسایی میکنه
برد موشک های اس 300 فکر کنم 300 کیلومتره .

برد رادار هاش 600 کیلومتره
این هواپیما قبل از اینکه وارد برد موشکی اس 300 بشه میتونه رادار هاش رو شناسایی کنه و منهدم کنه

خسته نباشی

28:

من چه میدونم

سردار سلیمانی رو عشقه
مرد زحمت کشیه
دوست دارم در رکابش برم داعشی بکشم
سعادت میخواد در کنار سلیمانی بودن اخوی
امضات قشنگه سرباز ولایت

29:

ما هم غول نساختیم
قصد معرفیه یه سامانه دفاعی رو داریم

اما در باره خیالات شما
مواد رادیو اکتیو خاصیت پرتو دهی دارن
داستان مادام کوری و شوهرش رو مطالعه کن
برای اینکه موار رادیو اکتیو رو محفوظ کرد و جلوی خاصیت پرتو زا بودنشان رو گرفت باید تنها از سرب هستفاده کرد اون هم در ابعاد زیاد
مثلا فرض کن دیواره راکتور اتمی از سرب ساخته شده و ضخامتش ۲۰ متره

برای عبور افرادی که تو مثلا شرتشون ۱۰ گرم مواد رادیو اکتیو جاسازی کردن باید دورشون دیواری از سرب باشه و سپس گیت های مرزی عبور کن


افتاد؟

30:

لازم نکرده تو به من شیمی و فیزیک یاد بدی حالا کی فرموده بذارن تو شورتشون
می ذارن تو خودروشون

31:

شنیدم خودشون هم از همین بابت نگرانن.

نگران حمله زامبی ها به کشورشون هستن.
برای همین دارن ارتششون رو قوی میکنن، شنیدم با لیزر میتونن همه چی رو از کار بندازن.


خودشون به علم تولید سلاح های جدید دست پیدا میکنن، میترسن کشورای کله خر عقب مونده ام دست پیدا کنن.


32:

من نميدونم يه ادم بايد چقدر احمق باشه كشوري رو كه به سلاح هسته اي مجهزه ، بخواد از رايشان صفحه روزگار محو كنه و انتظار داشته باشه كه اون كشور از اين نوع سلاح هستفاده نكنه!!!! يا شايد فكر ميكنن با گوشت و خون ميتونن جلايشان 300 ميليون درجه دما رو بگيرن !

33:

رادار s 300 پیوسته هست ؛ با اون رادار پیش اخطار 2000 کیلومتری رو اشتباه گرفتی .

اون مجزا هستش و ثابت.


به محض اینکه این هواپیما بلند بشه تا فاصله حداکثر 1500 تا 2000 کیلومتری و چه پرواز کنه شناسایی میشه و میتوان برنامه پدافندی علیه اون ایجاد کرد.

اینم رادار پیش اخطار 360 قدیر برای ایران با برد 1000 تا 2000 کیلومتر :

روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400

34:

شما حرفت تابع شرایط خاصی هست
شما میگی که ایران این هواپیما رو از روی باند شناسایی میکنه ! و برد رادار های ایران ۲۰۰۰ کیلومتره !
خوب شما از کجا میدونی که این هواپیما قراره از فرودگاهی واقع در نزدیکی ایران بلند بشه ؟
ممکنه از فرودگاه های اروپا بلند بشه

خوب شما بگو ببینم
در فاصله ۲۰۰۰ کیلومتری به فرض شناسایی این هواپیما توسط رادار های روسیه
و با فرض اینکه این هواپیما نتونه در رادار ۲۰۰۰ کیلومتری اخلال بوجود بیاره
روسیه با کدوم موشک می خواد منهدمش کنه ؟

35:

عاشق سطح سواد نظامی دوستانم

ما با 10 سال مطالعه روی مباحث نظامی هرگز نتوانستیم اینقدر قاطع صحبت کنیم بعد ....

36:

عزیز من
یه مثالی میزنم
۲ نفر دزد رو در نظر بگیر
یکیشون ساکته و دزدیش رو میکنه و از منطقه فرار میکنه
یکی دیگشون دزدی میکنه و بعد فریاد میزنه ای ایو هناس من دزدم
مواد رادیو اکتیو و اورانیوم هم مثل دزد دومی هستن
با خاصیت پرتو دهی اشعه گاما و بتا و القا که دارن با یه اشکار سار خیلی راهت شناسایی میشن
اونم از فاصله زیاد

حالا بشین دوباره سناریو تخیلی درست کن خب ؟

گروه های جهادی اورانیوم رو تو شرتشون بزارن
تو ماشین یزارن
تو حلقومشون بزارن
تو کیفشون بزارن

هر جا بزارن اشکار سار مواد رادیو اکتیو سریع تشخیص میده

37:

اگه عملیات زیر زمینی انجام بدن چی امواج الکترومغناطیس نمی تونه وارد زمین بشه
فقط کافیه ی یازده سپتامبر اینبار هسته ایشو بزنن
فیلم اورشلیم بدون توقف رو دیدی

38:

ای خدا این خوشیا رو از ما نگیر

تونل بزنن از زیر اب تا داخل شهر های امریکا !

البته این سناریو شما از فیلم هالیوودی هم خفن تره رسیده به فیلم هندی

از زیر زمین اونل بزنن انگار فلستینه

39:

حالا کی فرموده زیر ابی برن ؟
پس مشکل امریکا با هسته ای شدن ایران چیه ؟

40:

مپس دوست داری زیر خاکی بری؟

اخه نمیدونم از ریز خاک چه طوری میخوای تونل بزنی ؟
دستگاه tbm در روز ۵ متر میتونه زمین رو بکنه وای به حال یه گروه تروریستی !


والا امریکا با ایران مشکل هسته ای نداره
کل دنیا با ایران مشکل هسته ای داشتن
اونم اینه که هر کشوری بخواد غنی سازی کنه باید به یکسری قوانین پایبند باشه

به جز اسراییل

حالا ارتباطش با این مبحث ما چیه ؟

41:

خب تمامی موارد برشمرده در این تاپیک با ورود جنگنده های f35 و f22 نقششون کمرنگرتر شده

به راحتی هر چه تمام تر میتواند پدافند ها رو نابود کرد

هر چند برای کشف مکان پدافند ها، جنگندهای نامریی هم به سامانه هایی نظیر انچه در تاپیک شرح داد شد نیاز دارند

42:

دوست عزیز، خیلی از مواد رادیواکتیو اینقدر هم پرتوزایی و خطر ندارن.
اونکه توی راکتور هسته ایه چون مخصوص تولید انرژی مداوم هست و درحال فعالیته و در این فرایند خواه و ناخواه عناصر به شدت رادیواکتیو دیگری هم تولید میشن، میزان پرتوزایی بالایی داره.
وگرنه در اصل خیلی از مواد رادیواکتیو حتی اونایی که در سلاح های هسته ای هستفاده میشن، پرتوزایی و خطر بسیار کمتری دارن (حتی در فاصله نزدیک یا حتی تماس فیزیکی).
اگر اینطور بود که نمیتونستن به این آسونی بمب های هسته ای رو در این حجم و اندازه بسازن و هستفاده کنن، چون پرتوهای رادیواکتیو اونا به خدمه آسیب میزد.

مسلما دور یک بمب اتمی دیوار سربی دیده نمیشه!! بمب های اتمی خیلی کوچکی ساخته شدن.

بعضیاشون تقریبا در حد یک کوله پشتی هستن که برای عملیات خرابکاری طراحی شدن! (مثلا منفجر کردن یک پل یا تاسیسات بزرگ).

البته اگر مواد رادیواکتیو حتی اونایی که خطر خیلی کمی دارن، بنوعی وارد بدن بشن، خب خطرناک هستن و میتونن بطور مثال منجر به سرطان بشن.

بین لمس کردن و وارد بدن شدن تفاوت هست، چون تشعشع بعضی از مواد رادیواکتیو نمیتونن از ضخامت لایه پوست انسان عبور کنن و به بافت های زنده برسن، ولی در داخل بدن این مانع وجود نداره.

بنابراین تنفس کردن یا خوردن مواد رادیواکتیو یا جذب اونها به هر شکلی، میتونه خیلی خطرناک تر از تماس فیزیکی بیرونی باشه.

این رو نگاه کنید:

روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400

اونکه دستش گرفته اورانیوم با غنای بالاست!
مشاهده میفرمایید که فقط یک دستکش دستشه.

البته احتمالا دستکش از نوع مخصوص اینطور کارهاست که درش مقداری سرب هم وجود داره، ولی بهرصورت این دستکش نازک و ساده کجا و بقول شما دیوار سربی 20 متری کجا!!

تاجاییکه میدونم پلوتونیوم 239 مورد هستفاده در سلاح اتمی رو هم به همین شکل میشه دست گرفت.

همینطوریش خطر زیادی نداره.

البته بستگی به پارامترهایی داره.

مثلا یکسری ناخالصی ها هستن که از مواد اصلی به مراتب پرتوزا تر هستن و اگر میزان این ناخالصی ها بالا باشه طبیعتا خطر خیلی بیشتر میشه.

بسته به فناوری و قدرت صنایع هسته ای هر کشوری هست که بتونه تا چه حد مواد مضر و نامطلوب رو از محصولات نهایی خارج کنه.

کلا اینطور چیزا همیشه اونطور هم که توی فیلمها نشون میدن نیست!

اتفاقا تروریسم هسته ای یک خطر جدیه، بخاطر اینکه جابجا کردن مخفیانه این مواد و حتی سلاح های هسته ای اونقدرها هم که خیلی ها فکر میکنن دشوار و نشدنی نیست.

--------------------------------------


43:

ما هم غول نساختیم
قصد معرفیه یه سامانه دفاعی رو داریم

اما در باره خیالات شما
مواد رادیو اکتیو خاصیت پرتو دهی دارن
داستان مادام کوری و شوهرش رو مطالعه کن
برای اینکه موار رادیو اکتیو رو محفوظ کرد و جلوی خاصیت پرتو زا بودنشان رو گرفت باید تنها از سرب هستفاده کرد اون هم در ابعاد زیاد
مثلا فرض کن دیواره راکتور اتمی از سرب ساخته شده و ضخامتش ۲۰ متره

برای عبور افرادی که تو مثلا شرتشون ۱۰ گرم مواد رادیو اکتیو جاسازی کردن باید دورشون دیواری از سرب باشه و سپس گیت های مرزی عبور کن


افتاد؟

44:

لازم نکرده تو به من شیمی و فیزیک یاد بدی حالا کی فرموده بذارن تو شورتشون
می ذارن تو خودروشون

45:

شنیدم خودشون هم از همین بابت نگرانن.

نگران حمله زامبی ها به کشورشون هستن.
برای همین دارن ارتششون رو قوی میکنن، شنیدم با لیزر میتونن همه چی رو از کار بندازن.


خودشون به علم تولید سلاح های جدید دست پیدا میکنن، میترسن کشورای کله خر عقب مونده ام دست پیدا کنن.


46:

من نميدونم يه ادم بايد چقدر احمق باشه كشوري رو كه به سلاح هسته اي مجهزه ، بخواد از رايشان صفحه روزگار محو كنه و انتظار داشته باشه كه اون كشور از اين نوع سلاح هستفاده نكنه!!!! يا شايد فكر ميكنن با گوشت و خون ميتونن جلايشان 300 ميليون درجه دما رو بگيرن !

47:

رادار s 300 پیوسته هست ؛ با اون رادار پیش اخطار 2000 کیلومتری رو اشتباه گرفتی .

اون مجزا هستش و ثابت.


به محض اینکه این هواپیما بلند بشه تا فاصله حداکثر 1500 تا 2000 کیلومتری و چه پرواز کنه شناسایی میشه و میتوان برنامه پدافندی علیه اون ایجاد کرد.

اینم رادار پیش اخطار 360 قدیر برای ایران با برد 1000 تا 2000 کیلومتر :

روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400

48:

شما حرفت تابع شرایط خاصی هست
شما میگی که ایران این هواپیما رو از روی باند شناسایی میکنه ! و برد رادار های ایران ۲۰۰۰ کیلومتره !
خوب شما از کجا میدونی که این هواپیما قراره از فرودگاهی واقع در نزدیکی ایران بلند بشه ؟
ممکنه از فرودگاه های اروپا بلند بشه

خوب شما بگو ببینم
در فاصله ۲۰۰۰ کیلومتری به فرض شناسایی این هواپیما توسط رادار های روسیه
و با فرض اینکه این هواپیما نتونه در رادار ۲۰۰۰ کیلومتری اخلال بوجود بیاره
روسیه با کدوم موشک می خواد منهدمش کنه ؟

49:

عاشق سطح سواد نظامی دوستانم

ما با 10 سال مطالعه روی مباحث نظامی هرگز نتوانستیم اینقدر قاطع صحبت کنیم بعد ....

50:

عزیز من
یه مثالی میزنم
۲ نفر دزد رو در نظر بگیر
یکیشون ساکته و دزدیش رو میکنه و از منطقه فرار میکنه
یکی دیگشون دزدی میکنه و بعد فریاد میزنه ای ایو هناس من دزدم
مواد رادیو اکتیو و اورانیوم هم مثل دزد دومی هستن
با خاصیت پرتو دهی اشعه گاما و بتا و القا که دارن با یه اشکار سار خیلی راهت شناسایی میشن
اونم از فاصله زیاد

حالا بشین دوباره سناریو تخیلی درست کن خب ؟

گروه های جهادی اورانیوم رو تو شرتشون بزارن
تو ماشین یزارن
تو حلقومشون بزارن
تو کیفشون بزارن

هر جا بزارن اشکار سار مواد رادیو اکتیو سریع تشخیص میده

51:

اگه عملیات زیر زمینی انجام بدن چی امواج الکترومغناطیس نمی تونه وارد زمین بشه
فقط کافیه ی یازده سپتامبر اینبار هسته ایشو بزنن
فیلم اورشلیم بدون توقف رو دیدی

52:

ای خدا این خوشیا رو از ما نگیر

تونل بزنن از زیر اب تا داخل شهر های امریکا !

البته این سناریو شما از فیلم هالیوودی هم خفن تره رسیده به فیلم هندی

از زیر زمین اونل بزنن انگار فلستینه

53:

حالا کی فرموده زیر ابی برن ؟
پس مشکل امریکا با هسته ای شدن ایران چیه ؟

54:

مپس دوست داری زیر خاکی بری؟

اخه نمیدونم از ریز خاک چه طوری میخوای تونل بزنی ؟
دستگاه tbm در روز ۵ متر میتونه زمین رو بکنه وای به حال یه گروه تروریستی !


والا امریکا با ایران مشکل هسته ای نداره
کل دنیا با ایران مشکل هسته ای داشتن
اونم اینه که هر کشوری بخواد غنی سازی کنه باید به یکسری قوانین پایبند باشه

به جز اسراییل

حالا ارتباطش با این مبحث ما چیه ؟

55:

خب تمامی موارد برشمرده در این تاپیک با ورود جنگنده های f35 و f22 نقششون کمرنگرتر شده

به راحتی هر چه تمام تر میتواند پدافند ها رو نابود کرد

هر چند برای کشف مکان پدافند ها، جنگندهای نامریی هم به سامانه هایی نظیر انچه در تاپیک شرح داد شد نیاز دارند

56:

دوست عزیز، خیلی از مواد رادیواکتیو اینقدر هم پرتوزایی و خطر ندارن.
اونکه توی راکتور هسته ایه چون مخصوص تولید انرژی مداوم هست و درحال فعالیته و در این فرایند خواه و ناخواه عناصر به شدت رادیواکتیو دیگری هم تولید میشن، میزان پرتوزایی بالایی داره.
وگرنه در اصل خیلی از مواد رادیواکتیو حتی اونایی که در سلاح های هسته ای هستفاده میشن، پرتوزایی و خطر بسیار کمتری دارن (حتی در فاصله نزدیک یا حتی تماس فیزیکی).
اگر اینطور بود که نمیتونستن به این آسونی بمب های هسته ای رو در این حجم و اندازه بسازن و هستفاده کنن، چون پرتوهای رادیواکتیو اونا به خدمه آسیب میزد.

مسلما دور یک بمب اتمی دیوار سربی دیده نمیشه!! بمب های اتمی خیلی کوچکی ساخته شدن.

بعضیاشون تقریبا در حد یک کوله پشتی هستن که برای عملیات خرابکاری طراحی شدن! (مثلا منفجر کردن یک پل یا تاسیسات بزرگ).

البته اگر مواد رادیواکتیو حتی اونایی که خطر خیلی کمی دارن، بنوعی وارد بدن بشن، خب خطرناک هستن و میتونن بطور مثال منجر به سرطان بشن.

بین لمس کردن و وارد بدن شدن تفاوت هست، چون تشعشع بعضی از مواد رادیواکتیو نمیتونن از ضخامت لایه پوست انسان عبور کنن و به بافت های زنده برسن، ولی در داخل بدن این مانع وجود نداره.

بنابراین تنفس کردن یا خوردن مواد رادیواکتیو یا جذب اونها به هر شکلی، میتونه خیلی خطرناک تر از تماس فیزیکی بیرونی باشه.

این رو نگاه کنید:

روش مقابله غرب با پدافند هوایی اس 300 و اس 400

اونکه دستش گرفته اورانیوم با غنای بالاست!
مشاهده میفرمایید که فقط یک دستکش دستشه.

البته احتمالا دستکش از نوع مخصوص اینطور کارهاست که درش مقداری سرب هم وجود داره، ولی بهرصورت این دستکش نازک و ساده کجا و بقول شما دیوار سربی 20 متری کجا!!

تاجاییکه میدونم پلوتونیوم 239 مورد هستفاده در سلاح اتمی رو هم به همین شکل میشه دست گرفت.

همینطوریش خطر زیادی نداره.

البته بستگی به پارامترهایی داره.

مثلا یکسری ناخالصی ها هستن که از مواد اصلی به مراتب پرتوزا تر هستن و اگر میزان این ناخالصی ها بالا باشه طبیعتا خطر خیلی بیشتر میشه.

بسته به فناوری و قدرت صنایع هسته ای هر کشوری هست که بتونه تا چه حد مواد مضر و نامطلوب رو از محصولات نهایی خارج کنه.

کلا اینطور چیزا همیشه اونطور هم که توی فیلمها نشون میدن نیست!

اتفاقا تروریسم هسته ای یک خطر جدیه، بخاطر اینکه جابجا کردن مخفیانه این مواد و حتی سلاح های هسته ای اونقدرها هم که خیلی ها فکر میکنن دشوار و نشدنی نیست.

--------------------------------------


57:

اسرائیل چرا پایبند نیست ؟
یعنی اگه ایرانم بخواد قدرت بازدارندگی هسته ای داشته باشه بر پايه یه سری قوانین امریکا موافقه ؟
ارتباطش با این مبحث اینه که امریکا توان مقابله با یک عملیات جهادی -هسته ای رو نداره

58:

دوست عزیز

مغز کوچیک شما به این چیزا قد نمیده، پس لطفاً چیزی نمیدونی حرف نزن

59:

مال تو میده بسه
جهان سومی و مغز 1400 ساله پیش

60:

بنده فرمودم طبق قوانین بین المللی
ظاهرا غنی سازی در حد 3.5 % برای مصارف انرژی صلح امیز موردی نداره

اسرائیل هم که عزیز دوردونه هست بحثش فرق داره

اما
شما به جای اینکه بیای اینجا با قاطعیت ثابت کنی که امریکا در مقابل حمله تروریستی - هسته ای توان مقابله نداره بیشتر مطالعه کن .بنده عرذ کردم که تنها سرب در مقابل تشعشعات هسته ای پولوتونیوم هستوار هست و شما میگوئید حفر تونل مانع انتشار تشعشعات هسته ای مسشود .

در حالی که واقعیت اینمه که نه تنها خاک و سنگ در برابر تشعشعات هسته ای هیچ کاری صورت نمیدهد بلکه بتون هم هیچ کاری نمیکند و دستگاه های آشکار سازی به سرعت وجود مواد رادیو اکتیو را تشخیص میدهند .
باز بیایید سناریو حفر تونل را بیان کنید!!
تروریست ها 5 ثانیه در کنار پلوتونیوم میتوانند زنده بمانند .

بعدش مرگ هست حالا چه طوری میخوان این پلوتونیوم رو به خودشون ببندن شما میدونی

میشه این سناریو حمله هسته ای رو برای ما شرح بدی کامل تا بدونیم ؟

61:
چرا اتفاقا خیلی م حالیشه شما اگه یکم مغزت بزرگ بود و درک داشتی اینطوری نمیفرمودی متاسفم برای ادمای داغونی مپل شما

62:

بچه من شیمی و فیزیک رو از برم ثانیا عرض کردم درسته نه عرذ کردم شما فعلا برو دیکتتو درس کن بعد بیا درباره فیزیک اتمی نظر بده

63:

نه جون من بیا این هستراتژِی حمله هسته ای به امریکا رو برای ما بگو .

؟ چطوری انجام میشه ؟

64:

بنده در پست قبلی هم اشاره کردم، اون سوخت و ضایعاتی که در راکتورهای اتمی هست و تولید میشه خیلی تفاوت میکنه با مواد اتمی هستفاده شده در یک سلاح اتمی متعارف.

دوتا ماده اصلی پراستفاده و مشهور داریم در بمب های اتمی، یکی اورانیوم 235 و دیگری پلوتونیوم 239.

اینا اگر بقدر کافی خالص باشن، همونطور که مشاهده میفرمایید همینطوریشون تشعشع و خطر زیادی ندارن (البته تا وقتی در شرایط خاصی که اونا رو Critical بکنه برنامه نگرفتن).

البته غیر از اینها مواد دیگر هم هست و بعضا هستفاده میشن، منجمله مواد مربوط به ایزوتوپ های هیدروژن که در بمب های هیدروژنی هستفاده میشن.

عناصر و انواع و ایزوتوپ های زیادی ماده رادیواکتیو وجود دارن.

در یک راکتور هسته ای بصورت خواسته و ناخواسته یکسری مواد و عناصر رادیواکتیو جدید غیر از اورانیوم 235 و پلوتونیوم 239 هم تولید میشن که به شدت پرتوزا هستن.

بعضیاشون نیمه عمر کمی دارن و بعضیا نیمه عمر طولانی.

کلکسیونی از مواد رادیواکتیو مختلف و خطرناک در ضایعات هسته ای هست.

ولی اونی که در قلب یک سلاح هسته ای پیشرفته هست (البته ساخت پاکستان نباشه!) فقط یکی دو عنصر با خلوص زیاده که همینطوریش خطر خیلی کمی دارن.

وقتی این مواد در شرایط Critical برنامه بگیرن اونوقت هست که ناگهان حجم عظیمی واکنش شکافت هسته ای رخ میده و موجب انفجار میشه، و بعدش هم خب یکسری مواد رادیواکتیو جدید در این فرایند تولید میشن و در نتیجه ضایعات حاصل از انفجار، از مواد اولیه پرتوزا تر و خطرناک تر هستند.

بطور مثال پلونیوم (دقت کنید پلونیوم با پلوتونیوم فرق میکنه - اسمشون شبیه هست) یک عنصر به شدت پرتوزا و خطرناکه که درواقع بعنوان قوی ترین ماده کشنده شناخته شده بحساب میاد.

بمب هسته ای رو هم البته به شکلهای مختلف و با مواد و درجات خلوص مختلفی میشه ساخت و این به میزان علم و فناوری و تجربه و مهارت کشور سازنده هم بستگی داره.

طبیعتا یک بمبی که توسط آمریکا یا روسیه ساخته میشه از بمبی که توسط پاکستان یا هند ساخته میشه بهینه تر و تمیزتره.

یه چیزی هم هست بهش میگن بمب کثیف.

بمب های کثیف درواقع شبیه بمب های عادی هستن و قدرت انفجار هسته ای ندارن، بلکه صرفا یکسری مواد رادیواکتیو رو توی اونها ریختن که با یک انفجار عادی در محیط پخش میشن و به این شکل محیط رو آلوده میکنن.

البته طبیعتا این بمب ها رو کشورهایی مثل آمریکا نمیسازن، بلکه احتمالش هست که تروریست ها این کار رو بکنن.


65:

اولا امریکا اگر یک عملیات جهادی اتفاق بیافته هیچ کاری نمی تونه بکنه نه امریکا و نه هیچ کشور دیگری الان امریکا داره روی علوم اصلی سرمایه گذاری می کنه اگرم بمب اتم داره فقط با هدف پیشگیری از جنگ هسته ای نه عملیات جهادی می باشد .
اما علت :
اشکارسازهای پلوتونیمی که تبديل شیمیایی به الکتریکی هستند رو می توان با واکنشهای شیمیایی خنثی نماينده غیر فعال کرد عملکرد این اشکار سازها اینگونس که اگر ذره ماده پلوتونیوم در منطقه وجود داشته باشد با ماده اصلی این اشکار ساز واکنش داده و به سیگنال الیکتریکی تبدیل می گردد و مشخص می شه که اون منطقه پلوتونیوم داره
اما خنثی سازی اشکارسازهای طول موجی و پرتوهای پلوتونیومی که می توان اشکارسازها
را گمراه کرد .
الان برنامه امریکا روی علوم ژنتیک-میکروبیولوژی -نانو-فیزیک و......

هست نه بمب اتمی و هیدروژنی ساختن برای مثال ویروس ابولا که برای مقابله با دشمنان و همچنین اهداف اقتصادی از ان هستفاده می شود .یا حق

66:

دوست عزیز همچین چیزی نیست.
دلیل و توضیحاتش رو فرمودم براتون.
شما میتونی یک سال هم در کنار پلوتونیوم 239 یا اورانیوم 235 با خلوص بالا زنده بمونی.
خاک و سنگ و بتون هم میتونن جلوی تشعشعات کمی که این مواد دارن رو بگیرن.
فرمودم که مواد هسته/رادیواکتیو زیادی داریم عناصر و ایزوتوپ های زیادی وجود دارن.

خواص و میزان و نوع پرتوزایی و خطر هرکدام از این مواد با هم تفاوت میکنه.

بعضیا به شدت پرتوزا و خطرناک هستن و بعضیا در حالت عادی خطر خیلی کمتری دارن.

فقط باید مواظب باشی این مواد اگر در حجم و شکل یا شرایط معینی برنامه بگیرن اونوقت Critical میشن که خطرناکه.

شما یه اسم پلوتونیوم شنیدی همه چیز رو نسبت دادی به همون و همه رو به یه چشم میبینی
همین پلوتونیوم که میگی چندین ایزوتوپ مختلف داره که با هم تفاوت زیادی دارن کاربردهاشون متفاوته نوع و شدت پرتوزایی اونا هم متفاوت هست.
بطور مثال پلوتونیوم 238 رو در باتری های اتمی هستفاده میکنن چون همینطوریش بر اثر واکنش های هسته ای که درش رخ میده گرما تولید میکنه، اما در عین حال نوع تشعشعی که داره (عمدتا ذرات آلفا) طوری هست که برای انسان و محیط زیست خطر زیادی نداره.

ضمنا به درد ساخت سلاح اتمی هم نمیخوره!
https://en.wikipedia.org/wiki/Plutonium-238

67:
بعدش این ایده ساخت موادی که این آشکار ساز ها رو فریب بده رو ساختن یا خودتون دارید ایده میدید ؟

68:


عزیز م
لالان شما موضعت رو مشخص کن
شما معتقد هستی امریکا در برابر یک حمله تروریستی - هسته ای اسیب پذیره یا خیر ؟

69:

برو مطالعه کن بجای اینهمه چشمهای درشت گذاشتن

70:

همه آسیب پذیرند!
قدرت مطلق که نداریم.
و آینده رو نمیشه پیشبینی کامل کرد.
خب سلاح های هسته ای یه پارامترهایی دارن که هستفاده تروریستی از اونا رو دشوار میکنه، ولی نه غیرممکن.
اینکه اینقدر میترسن از تکثیر این سلاح ها و حتی موادش به تنهایی، یکیش به دلیل همینه که هرچی کشورهای تولید نماينده این مواد زیادتر بشن و طبیعتا کشورهایی که به اندازهء کشورهای پیشرفته سابق ساوقت یافته و دارای ثبات و حساب و کتاب نیستن، اونوقت کار نظارت و کنترل این مواد و سلاح ها هم دشوارتر میشه و احتمال اینکه دست تروریست ها بیفته و یک عملیات تروریستی اتمی رخ بده بیشتر میشه، و باید منابع و هزینه ها و دردسرهای بیشتری رو بخاطر تلاش برای جلوگیری از این قضایا صرف کنن.

پس تا میشه باید تولید این مواد و سلاح ها رو محدود نگه داشت تا بشه راحت تر مانیتور و کنترلشون کرد.

همین شوروی که فروپاشیده شد یک مقدار حساب و کتاب این مواد و سلاح ها از دست در رفت و ظاهرا مقداری هم مواد اتمی (کافی برای ساخت چندتایی سلاح اتمی کوچک) این وسط مفقود شده! هرچند شاید سرویس های اطلاعاتی تونسته باشن این مواد رو پیدا کنن ولی بهرصورت به هر دلیلی صداش رو درنیاوردن.

سوال شما مثل اینه که بگی بنظر شما امکان رخ دادن جنگ جهانی سوم و هستفاده از سلاح های اتمی وجود داره یا نه!
خب معلومه که وجود داره.

هیچکس نمیتونه برای همیشه تضمین کنه چنین چیزی رخ نمیده.

ولی خب بشریت چون میدونه چقدر چیز بدیه و یک فاجعه هست و نمیشه منتظر موند و اون رو به شانس و تقدیر موکول کرد، بنابراین حواسش جمعه و تا میتونه پیشاپیش احتیاط و پیشگیری میکنه و همین باعث میشه احتمالش بروز جنگ جهانی/اتمی کمتر بشه، ولی بهرصورت هیچکس نمیتونه برای همیشه تضمین کنه.

کسی چه میدونه شاید تا 10 سال دیگه جنگ جهانی سوم رخ بده، شاید هم تا 100 سال دیگه هم رخ نده! شاید هم اصلا هیچوقت رخ نده! ولی کسی نمیتونه بگه هرگز رخ نمیده.

حتی بدست آوردن یک احتمال تقریبی براش هم دشواره.

شما میگی این مواد و سلاح ها رو مخفیانه جابجا کردن غیرممکنه چون تشعشات شدیدی دارن که هم کشنده هست و هم برای پنهان کردن این تشعشات نیاز به دیواره های چند متری سرب هست و حتی زمین و بتون هم نمیتونن جلوشون رو بگیرن!
اما شما در اشتباهی دوست عزیز.

دلیل و توضیح و منبع هم برات آوردم.
دشوار بودن دستیابی و جابجا کرد مخفیانه این مواد و سلاح ها بیشتر بخاطر محدودیت و کنترل و نظارت روی تولیدشون هست و حساسیتی و وظیفه ای که ساوقتهای اطلاعاتی در این خصوص دارن.

البته که انتقال چنین چیزهایی بصورت مخفیانه به داخل آمریکا هم راحت و بدون ریسک زیاد نیست، اما از غیرممکن بودن مسلما فاصله داره! این همه قاچاق مثلا مواد مخدر چطوری میشه مثلا؟ یا ورود غیرقانونی افراد مثلا از مرز مکزیک به آمریکا.

آمریکا کشور بزرگیه مرز زیادی داره ضمنا مقدار زیادی هم مرز دریایی داره.
تروریست ها چون امکانات حکومت ها رو ندارن براشون دستیابی و انتقال این مواد و سلاح ها بدون اینکه ساوقتهای اطلاعاتی متوجه بشن خیلی دشواره، ولی کاملا غیرممکن نیست.

ضمنا اگر حکومت یا تشکیلاتی بقدر کافی قدرتمند/مجهز ازشون حمایت کنه این کار خیلی شدنی تر میشه.
سلاح اتمی چیزیه که اونایی که عقل و شعور درست و حسابی دارن به این سادگی جرات هستفاده ازش رو به خودشون نمیدن، چون نتايجش رو میدونن.

اونایی امثال داعش هم که عقل و شعور درست و حسابی ندارن خب هوش و سواد و امکانات و پشتیبانی کافی برای انجام این کار با احتمال موفقیت کافی رو ندارن.

باید امیدوار باشیم عاقل ها و بی عقل ها زیاد با هم قاطی و متحد نشن!
حتی کرهء شمالی هم فکر نمیکنم اینقدر احمق باشه که بخواد یه حملهء تروریستی اتمی به آمریکا رو صورت بده، مستقیم یا غیرمستقیم.

چون اگر چنین کاری بکنه خب دودش توی چشم خودش میره و بهانه و مشروعیت کافی دست آمریکا بلکه بقیهء دنیا میده که کاسه و کوزش رو جمع کنن!
بزنی مثلا نهایت صد هزار نفر رو هم بکشی، آیا دنیا به نفع تو عوض میشه؟
مثلا مافیا توی کشورهایی امثال کلمبیا یا حتی خود آمریکا میتونه 10 نفر رو بکشه و اتفاقی براش نیفته، اما وقتی یه دفه بزنه چند هزار نفر رو بکشه، اونم با سلاح اتمی، اونوقته که فاتحه اش خوندس! حالا هرکجای دنیا هم که میخواد باشه.

پس واسه چی همچین کاری بکنه؟
این کارها فقط از دیوانه ها و خبیث ترین ها برمیاد.

خوشبختانه هنوز دنیا در کل دست عاقل ترهاست، گرچه بعضی آدمهای خبیثی هم ممکنه در مناصب قدرت باشن.

اما بهرصورت نمیشه این مسئله رو به این آسونی ها برای همیشه تضمین کرد.

از نظر احتمالاتش مطلقا غیرممکن نیست که همین فردا یک بمب اتمی کوچک در یکی از شهرهای آمریکا منفجر بشه.


71:

اسرائیل چرا پایبند نیست ؟
یعنی اگه ایرانم بخواد قدرت بازدارندگی هسته ای داشته باشه بر پايه یه سری قوانین امریکا موافقه ؟
ارتباطش با این مبحث اینه که امریکا توان مقابله با یک عملیات جهادی -هسته ای رو نداره

72:

دوست عزیز

مغز کوچیک شما به این چیزا قد نمیده، پس لطفاً چیزی نمیدونی حرف نزن

73:

مال تو میده بسه
جهان سومی و مغز 1400 ساله پیش

74:

بنده فرمودم طبق قوانین بین المللی
ظاهرا غنی سازی در حد 3.5 % برای مصارف انرژی صلح امیز موردی نداره

اسرائیل هم که عزیز دوردونه هست بحثش فرق داره

اما
شما به جای اینکه بیای اینجا با قاطعیت ثابت کنی که امریکا در مقابل حمله تروریستی - هسته ای توان مقابله نداره بیشتر مطالعه کن .بنده عرذ کردم که تنها سرب در مقابل تشعشعات هسته ای پولوتونیوم هستوار هست و شما میگوئید حفر تونل مانع انتشار تشعشعات هسته ای مسشود .

در حالی که واقعیت اینمه که نه تنها خاک و سنگ در برابر تشعشعات هسته ای هیچ کاری صورت نمیدهد بلکه بتون هم هیچ کاری نمیکند و دستگاه های آشکار سازی به سرعت وجود مواد رادیو اکتیو را تشخیص میدهند .
باز بیایید سناریو حفر تونل را بیان کنید!!
تروریست ها 5 ثانیه در کنار پلوتونیوم میتوانند زنده بمانند .

بعدش مرگ هست حالا چه طوری میخوان این پلوتونیوم رو به خودشون ببندن شما میدونی

میشه این سناریو حمله هسته ای رو برای ما شرح بدی کامل تا بدونیم ؟

75:
چرا اتفاقا خیلی م حالیشه شما اگه یکم مغزت بزرگ بود و درک داشتی اینطوری نمیفرمودی متاسفم برای ادمای داغونی مپل شما

76:

بچه من شیمی و فیزیک رو از برم ثانیا عرض کردم درسته نه عرذ کردم شما فعلا برو دیکتتو درس کن بعد بیا درباره فیزیک اتمی نظر بده

77:

نه جون من بیا این هستراتژِی حمله هسته ای به امریکا رو برای ما بگو .

؟ چطوری انجام میشه ؟

78:

بنده در پست قبلی هم اشاره کردم، اون سوخت و ضایعاتی که در راکتورهای اتمی هست و تولید میشه خیلی تفاوت میکنه با مواد اتمی هستفاده شده در یک سلاح اتمی متعارف.

دوتا ماده اصلی پراستفاده و مشهور داریم در بمب های اتمی، یکی اورانیوم 235 و دیگری پلوتونیوم 239.

اینا اگر بقدر کافی خالص باشن، همونطور که مشاهده میفرمایید همینطوریشون تشعشع و خطر زیادی ندارن (البته تا وقتی در شرایط خاصی که اونا رو Critical بکنه برنامه نگرفتن).

البته غیر از اینها مواد دیگر هم هست و بعضا هستفاده میشن، منجمله مواد مربوط به ایزوتوپ های هیدروژن که در بمب های هیدروژنی هستفاده میشن.

عناصر و انواع و ایزوتوپ های زیادی ماده رادیواکتیو وجود دارن.

در یک راکتور هسته ای بصورت خواسته و ناخواسته یکسری مواد و عناصر رادیواکتیو جدید غیر از اورانیوم 235 و پلوتونیوم 239 هم تولید میشن که به شدت پرتوزا هستن.

بعضیاشون نیمه عمر کمی دارن و بعضیا نیمه عمر طولانی.

کلکسیونی از مواد رادیواکتیو مختلف و خطرناک در ضایعات هسته ای هست.

ولی اونی که در قلب یک سلاح هسته ای پیشرفته هست (البته ساخت پاکستان نباشه!) فقط یکی دو عنصر با خلوص زیاده که همینطوریش خطر خیلی کمی دارن.

وقتی این مواد در شرایط Critical برنامه بگیرن اونوقت هست که ناگهان حجم عظیمی واکنش شکافت هسته ای رخ میده و موجب انفجار میشه، و بعدش هم خب یکسری مواد رادیواکتیو جدید در این فرایند تولید میشن و در نتیجه ضایعات حاصل از انفجار، از مواد اولیه پرتوزا تر و خطرناک تر هستند.

بطور مثال پلونیوم (دقت کنید پلونیوم با پلوتونیوم فرق میکنه - اسمشون شبیه هست) یک عنصر به شدت پرتوزا و خطرناکه که درواقع بعنوان قوی ترین ماده کشنده شناخته شده بحساب میاد.

بمب هسته ای رو هم البته به شکلهای مختلف و با مواد و درجات خلوص مختلفی میشه ساخت و این به میزان علم و فناوری و تجربه و مهارت کشور سازنده هم بستگی داره.

طبیعتا یک بمبی که توسط آمریکا یا روسیه ساخته میشه از بمبی که توسط پاکستان یا هند ساخته میشه بهینه تر و تمیزتره.

یه چیزی هم هست بهش میگن بمب کثیف.

بمب های کثیف درواقع شبیه بمب های عادی هستن و قدرت انفجار هسته ای ندارن، بلکه صرفا یکسری مواد رادیواکتیو رو توی اونها ریختن که با یک انفجار عادی در محیط پخش میشن و به این شکل محیط رو آلوده میکنن.

البته طبیعتا این بمب ها رو کشورهایی مثل آمریکا نمیسازن، بلکه احتمالش هست که تروریست ها این کار رو بکنن.


79:

اولا امریکا اگر یک عملیات جهادی اتفاق بیافته هیچ کاری نمی تونه بکنه نه امریکا و نه هیچ کشور دیگری الان امریکا داره روی علوم اصلی سرمایه گذاری می کنه اگرم بمب اتم داره فقط با هدف پیشگیری از جنگ هسته ای نه عملیات جهادی می باشد .
اما علت :
اشکارسازهای پلوتونیمی که تبديل شیمیایی به الکتریکی هستند رو می توان با واکنشهای شیمیایی خنثی نماينده غیر فعال کرد عملکرد این اشکار سازها اینگونس که اگر ذره ماده پلوتونیوم در منطقه وجود داشته باشد با ماده اصلی این اشکار ساز واکنش داده و به سیگنال الیکتریکی تبدیل می گردد و مشخص می شه که اون منطقه پلوتونیوم داره
اما خنثی سازی اشکارسازهای طول موجی و پرتوهای پلوتونیومی که می توان اشکارسازها
را گمراه کرد .
الان برنامه امریکا روی علوم ژنتیک-میکروبیولوژی -نانو-فیزیک و......

هست نه بمب اتمی و هیدروژنی ساختن برای مثال ویروس ابولا که برای مقابله با دشمنان و همچنین اهداف اقتصادی از ان هستفاده می شود .یا حق

80:

دوست عزیز همچین چیزی نیست.
دلیل و توضیحاتش رو فرمودم براتون.
شما میتونی یک سال هم در کنار پلوتونیوم 239 یا اورانیوم 235 با خلوص بالا زنده بمونی.
خاک و سنگ و بتون هم میتونن جلوی تشعشعات کمی که این مواد دارن رو بگیرن.
فرمودم که مواد هسته/رادیواکتیو زیادی داریم عناصر و ایزوتوپ های زیادی وجود دارن.

خواص و میزان و نوع پرتوزایی و خطر هرکدام از این مواد با هم تفاوت میکنه.

بعضیا به شدت پرتوزا و خطرناک هستن و بعضیا در حالت عادی خطر خیلی کمتری دارن.

فقط باید مواظب باشی این مواد اگر در حجم و شکل یا شرایط معینی برنامه بگیرن اونوقت Critical میشن که خطرناکه.

شما یه اسم پلوتونیوم شنیدی همه چیز رو نسبت دادی به همون و همه رو به یه چشم میبینی
همین پلوتونیوم که میگی چندین ایزوتوپ مختلف داره که با هم تفاوت زیادی دارن کاربردهاشون متفاوته نوع و شدت پرتوزایی اونا هم متفاوت هست.
بطور مثال پلوتونیوم 238 رو در باتری های اتمی هستفاده میکنن چون همینطوریش بر اثر واکنش های هسته ای که درش رخ میده گرما تولید میکنه، اما در عین حال نوع تشعشعی که داره (عمدتا ذرات آلفا) طوری هست که برای انسان و محیط زیست خطر زیادی نداره.

ضمنا به درد ساخت سلاح اتمی هم نمیخوره!
https://en.wikipedia.org/wiki/Plutonium-238

81:
بعدش این ایده ساخت موادی که این آشکار ساز ها رو فریب بده رو ساختن یا خودتون دارید ایده میدید ؟

82:


عزیز م
لالان شما موضعت رو مشخص کن
شما معتقد هستی امریکا در برابر یک حمله تروریستی - هسته ای اسیب پذیره یا خیر ؟

83:

برو مطالعه کن بجای اینهمه چشمهای درشت گذاشتن

84:

همه آسیب پذیرند!
قدرت مطلق که نداریم.
و آینده رو نمیشه پیشبینی کامل کرد.
خب سلاح های هسته ای یه پارامترهایی دارن که هستفاده تروریستی از اونا رو دشوار میکنه، ولی نه غیرممکن.
اینکه اینقدر میترسن از تکثیر این سلاح ها و حتی موادش به تنهایی، یکیش به دلیل همینه که هرچی کشورهای تولید نماينده این مواد زیادتر بشن و طبیعتا کشورهایی که به اندازهء کشورهای پیشرفته سابق ساوقت یافته و دارای ثبات و حساب و کتاب نیستن، اونوقت کار نظارت و کنترل این مواد و سلاح ها هم دشوارتر میشه و احتمال اینکه دست تروریست ها بیفته و یک عملیات تروریستی اتمی رخ بده بیشتر میشه، و باید منابع و هزینه ها و دردسرهای بیشتری رو بخاطر تلاش برای جلوگیری از این قضایا صرف کنن.

پس تا میشه باید تولید این مواد و سلاح ها رو محدود نگه داشت تا بشه راحت تر مانیتور و کنترلشون کرد.

همین شوروی که فروپاشیده شد یک مقدار حساب و کتاب این مواد و سلاح ها از دست در رفت و ظاهرا مقداری هم مواد اتمی (کافی برای ساخت چندتایی سلاح اتمی کوچک) این وسط مفقود شده! هرچند شاید سرویس های اطلاعاتی تونسته باشن این مواد رو پیدا کنن ولی بهرصورت به هر دلیلی صداش رو درنیاوردن.

سوال شما مثل اینه که بگی بنظر شما امکان رخ دادن جنگ جهانی سوم و هستفاده از سلاح های اتمی وجود داره یا نه!
خب معلومه که وجود داره.

هیچکس نمیتونه برای همیشه تضمین کنه چنین چیزی رخ نمیده.

ولی خب بشریت چون میدونه چقدر چیز بدیه و یک فاجعه هست و نمیشه منتظر موند و اون رو به شانس و تقدیر موکول کرد، بنابراین حواسش جمعه و تا میتونه پیشاپیش احتیاط و پیشگیری میکنه و همین باعث میشه احتمالش بروز جنگ جهانی/اتمی کمتر بشه، ولی بهرصورت هیچکس نمیتونه برای همیشه تضمین کنه.

کسی چه میدونه شاید تا 10 سال دیگه جنگ جهانی سوم رخ بده، شاید هم تا 100 سال دیگه هم رخ نده! شاید هم اصلا هیچوقت رخ نده! ولی کسی نمیتونه بگه هرگز رخ نمیده.

حتی بدست آوردن یک احتمال تقریبی براش هم دشواره.

شما میگی این مواد و سلاح ها رو مخفیانه جابجا کردن غیرممکنه چون تشعشات شدیدی دارن که هم کشنده هست و هم برای پنهان کردن این تشعشات نیاز به دیواره های چند متری سرب هست و حتی زمین و بتون هم نمیتونن جلوشون رو بگیرن!
اما شما در اشتباهی دوست عزیز.

دلیل و توضیح و منبع هم برات آوردم.
دشوار بودن دستیابی و جابجا کرد مخفیانه این مواد و سلاح ها بیشتر بخاطر محدودیت و کنترل و نظارت روی تولیدشون هست و حساسیتی و وظیفه ای که ساوقتهای اطلاعاتی در این خصوص دارن.

البته که انتقال چنین چیزهایی بصورت مخفیانه به داخل آمریکا هم راحت و بدون ریسک زیاد نیست، اما از غیرممکن بودن مسلما فاصله داره! این همه قاچاق مثلا مواد مخدر چطوری میشه مثلا؟ یا ورود غیرقانونی افراد مثلا از مرز مکزیک به آمریکا.

آمریکا کشور بزرگیه مرز زیادی داره ضمنا مقدار زیادی هم مرز دریایی داره.
تروریست ها چون امکانات حکومت ها رو ندارن براشون دستیابی و انتقال این مواد و سلاح ها بدون اینکه ساوقتهای اطلاعاتی متوجه بشن خیلی دشواره، ولی کاملا غیرممکن نیست.

ضمنا اگر حکومت یا تشکیلاتی بقدر کافی قدرتمند/مجهز ازشون حمایت کنه این کار خیلی شدنی تر میشه.
سلاح اتمی چیزیه که اونایی که عقل و شعور درست و حسابی دارن به این سادگی جرات هستفاده ازش رو به خودشون نمیدن، چون نتايجش رو میدونن.

اونایی امثال داعش هم که عقل و شعور درست و حسابی ندارن خب هوش و سواد و امکانات و پشتیبانی کافی برای انجام این کار با احتمال موفقیت کافی رو ندارن.

باید امیدوار باشیم عاقل ها و بی عقل ها زیاد با هم قاطی و متحد نشن!
حتی کرهء شمالی هم فکر نمیکنم اینقدر احمق باشه که بخواد یه حملهء تروریستی اتمی به آمریکا رو صورت بده، مستقیم یا غیرمستقیم.

چون اگر چنین کاری بکنه خب دودش توی چشم خودش میره و بهانه و مشروعیت کافی دست آمریکا بلکه بقیهء دنیا میده که کاسه و کوزش رو جمع کنن!
بزنی مثلا نهایت صد هزار نفر رو هم بکشی، آیا دنیا به نفع تو عوض میشه؟
مثلا مافیا توی کشورهایی امثال کلمبیا یا حتی خود آمریکا میتونه 10 نفر رو بکشه و اتفاقی براش نیفته، اما وقتی یه دفه بزنه چند هزار نفر رو بکشه، اونم با سلاح اتمی، اونوقته که فاتحه اش خوندس! حالا هرکجای دنیا هم که میخواد باشه.

پس واسه چی همچین کاری بکنه؟
این کارها فقط از دیوانه ها و خبیث ترین ها برمیاد.

خوشبختانه هنوز دنیا در کل دست عاقل ترهاست، گرچه بعضی آدمهای خبیثی هم ممکنه در مناصب قدرت باشن.

اما بهرصورت نمیشه این مسئله رو به این آسونی ها برای همیشه تضمین کرد.

از نظر احتمالاتش مطلقا غیرممکن نیست که همین فردا یک بمب اتمی کوچک در یکی از شهرهای آمریکا منفجر بشه.


85:

شما میتونی بری تحقیق کنی ببینی خبرگذاری فرانسه چی در مورد طرح ترور مقامات ایرانی به ویژه فرماندهان سپاه و بالاخص سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که توسط جک کین فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش آمریکا که در همايش آمریکا مطرح شد و فرمود که: چرا نباید اونها رو به قتل برسونیم؟ چرا عمدا ترورشون نکنیم؟ نمیگم اقدام نظامی انجام بدیم، پیشنهاد میکنم عملیات محرمانه انجام بدیم.

باید فشار شدیدی بهشون اعمال کنیم؟!
.
.
برای یادآوری میگم نمونه ناموفقش رو در صحرا طبس داریم

86:

شما ادعا میکنی بعد من باید ثابت کنم ؟
شما ابتدا این متن انگلیسی که جک کین تو همايش امریکا طرح ترور سلیمانی رو مطرح کرده برای ما بیار
فقط فرار نکن چون این دروغ بزرگیه
اینجا باید برای همه ثابت کنی
تا بعد بریم به ادامه ماجرا

87:

اگر جمهوری اسلامی بمب های اتمی رو تکمیل کنه و توانایی حمله اتمی داشته باشه
فقط یه راه دارن اینه که جمعیت 300 میلیونی آمریکا همگی مسلمان و ان هم شیعه بشن و دسته جمعی دستان خود را به آسمان برده و دعا نمایند تا خدای قادر و توانا امداد های غیبی ارسال بفرماید
البته دعا نویسی و پخش این دعا ها توسط هلیکوپتر در شهر میتواند پدافند خوبی باشد

دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه

88:

شما میتونی بری تحقیق کنی ببینی خبرگذاری فرانسه چی در مورد طرح ترور مقامات ایرانی به ویژه فرماندهان سپاه و بالاخص سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که توسط جک کین فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش آمریکا که در همايش آمریکا مطرح شد و فرمود که: چرا نباید اونها رو به قتل برسونیم؟ چرا عمدا ترورشون نکنیم؟ نمیگم اقدام نظامی انجام بدیم، پیشنهاد میکنم عملیات محرمانه انجام بدیم.

باید فشار شدیدی بهشون اعمال کنیم؟!
.
.
برای یادآوری میگم نمونه ناموفقش رو در صحرا طبس داریم

89:

شما ادعا میکنی بعد من باید ثابت کنم ؟
شما ابتدا این متن انگلیسی که جک کین تو همايش امریکا طرح ترور سلیمانی رو مطرح کرده برای ما بیار
فقط فرار نکن چون این دروغ بزرگیه
اینجا باید برای همه ثابت کنی
تا بعد بریم به ادامه ماجرا

90:

اگر جمهوری اسلامی بمب های اتمی رو تکمیل کنه و توانایی حمله اتمی داشته باشه
فقط یه راه دارن اینه که جمعیت 300 میلیونی آمریکا همگی مسلمان و ان هم شیعه بشن و دسته جمعی دستان خود را به آسمان برده و دعا نمایند تا خدای قادر و توانا امداد های غیبی ارسال بفرماید
البته دعا نویسی و پخش این دعا ها توسط هلیکوپتر در شهر میتواند پدافند خوبی باشد

دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه


76 out of 100 based on 56 user ratings 1006 reviews

@