واکنش های گسترده به اظهارات شیرزاد و زیباکلام


واکنش های گسترده به اظهارات شیرزاد و زیباکلامواکنش های گسترده به اظهارات شیرزاد و زیباکلام
واکنش های گسترده به اظهارات شیرزاد و زیباکلام

اظهارات احمد شیرزاد و صادق زیبا کلام با واکنش های گسترده ای مواجه شده است. احمد شیرزاد از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ششم روز چهارشنبه در همایشی با موضوع بررسی صنعت هسته‌ای در دانشگاه تهران گفته بود: هر فرد و هر دولتی که تصمیم گرفته جمهوری اسلامی ایران به سمت هسته‌ای شدن برود، شاید تصمیم اشتباهی گرفته است. از این چاه (صنعت هسته‌ای) آبی در نمی‌آید مگر اینکه برای برخی افراد نانی درآید.هیچکس در ایران نمی‌داند که ما به چه دلیلی به مسیر هسته‌ای شدن پا گذاشته ایم و این امر دقیقا مانند ادامه جنگ بعد از آزادسازی خرمشهر بود در حالیکه برخی افراد شعارهایی مانند راه قدس از کربلا می‌گذرد را بیان می‌کردند. شیرزاد با بیان اینکه متاسفانه برخی افراد، خصوصا دلواپسان مسئله هسته‌ای را به ناموس یا ایدئولوژی نظام تبدیل کرده‌اند، افزوده بود: وقتی چیزی به ناموس تبدیل شود، نمی توان برای آن چانه‌زنی کرد.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم با بیان اینکه رآکتور اراک مضر است و کشور به هیچ دستاورد هسته‌ای نرسیده است، می‌گوید: در زمینه هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران نه منابع اولیه دارد و نه احاطه به علوم آن را.
صادق زیباکلام دیگر میهمان این نشست نیز در اظهارات خود با تاکید بر بی حاصل بودن انرژی هسته ای برای کشور گفته بود: من زمانی در یک جا گفتم هسته‌ای چه گلی به سر ملت زده است و فقط به خاطر این مسئله برایمان پرونده درست شد.حکومت 2 استدلال در رابطه با مسئله هسته‌ای داشت. یکی از آنها این بود که می‌گفتند هسته‌ای باعث پیشرفت‌های علمی فراوانی می‌شود و استدلال دوم هم این بود که می‌گفتند هسته‌ای باعث به وجود آمدن صنایع انبوهی در کشور خواهد شد. احمدی‌نژاد هم در جایی گفت که مسئله‌ هسته‌ای 250 صنعت به وجود می‌آورد بنابراین چون غربی‌ها نمی‌توانند پیشرفت ما را ببینند با ما مخالفت می‌کنند.
من بارها از اصولگرایان پرسیدم حداقل یکی از این 250 صنعتی که هسته‌ای به وجود می‌آورد بگویید؛ هیچ پیشرفت و نوآوری علمی در رابطه با مسئله هسته‌ای نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشوری وجود ندارد.فعالیت‌های هسته‌ای دست کم از سال 82 به این سو خیلی شیره گلوسوزی برای مملکت نبوده است، نه از نظر پیشرفت علمی خیلی خبری بوده و نه از لحاظ اقتصادی و چه بسا با مطالبی که مطرح شد به ضرر ما بوده است.

علت «درشت‌نمایی ریزها» و گنده‌گویی درباره «کوچک‌»ها از سوی دشمن

حالا در واکنش به این اظهارات حسین شریعتمداری در یادداشت روزنامه کیهان نوشته است :«باید از کسانی که به کم‌دانی! و یا به فریب «عکس مار» می‌کشند و دانسته یا ندانسته، دیکته آمریکایی‌ها درباره توقف فعالیت هسته‌ای را به‌بهانه تحریم‌ها به فارسی ترجمه می‌کنند، پرسید، کدام یک از واقعیت‌های تلخ و فاجعه‌آفرین مورد اشاره را می‌توانید انکار کنید؟! و با استناد به کدام تحقیق و بررسی و یا گزاره علمی برای نسل‌های بعدی این مرز و‌بوم نسخه فاجعه می‌پیچید؟!»

شریعتداری ادامه داده است : ««درشت‌نمایی ریزها» و گنده‌گویی درباره «کوچک‌»ها یکی از شگردهای شناخته شده عملیات روانی است و کاربرد آن هنگامی است که دشمن در طرف مقابل و در میدان حریف، هیچ شخص، گروه، حزب و یا جمعیت قابل اعتناء و ریشه‌داری را با اهداف خود همسو نمی‌یابد تا خواسته تحمیلی خود را، خواسته بخشی از مردم در کشور حریف معرفی کند و از این طریق به آن مشروعیت! و مقبولیت! ببخشد. شگرد «درشت نمایی ریزها» دقیقاً در این نقطه به کار گرفته می‌شود و دشمن با بهره‌گیری از رسانه‌هایی که در اختیار دارد - چه داخلی و چه خارجی- به بزرگنمایی افراد فریب‌خورده و یا خدای نخواسته خریداری شده‌ای می‌پردازد که به هر علت آنها را شکار کرده است و تلاش می‌کند از «کاه» آنها «کوه» بسازد. بدیهی است که واقعیت «کوچک» این «گنده‌گویی»ها از نگاه مردم پنهان نیست ولی دشمن از به کارگیری شگرد یادشده دو هدف مشخص را دنبال می‌کند، اول؛ پمپاژ این «توهم» در داخل که قاطبه ملت نسبت به فلان گزینه مورد نظر نظام، نگاه یکسان ندارند! این مأموریت را برخی از رسانه‌های داخلی برعهده می‌گیرند و دوم؛ توجیه مردم خود که برنامه است هزینه دشمنی با کشور حریف از کیسه آنان پرداخت شود. این وظیفه را رسانه‌ها و مقامات رسمی دشمن دنبال می‌کنند»

بی‌انصاف‌تر از آمریکا

در واکنشی دیگر روزنامه «وطن امروز» در یادداشتی به قلم «مهدی محمدی» نوشت: بسیار دشوار است فرض کنیم اتفاقی که روز چهارشنبه در دانشگاه تهران رخ داد، کاملا تصادفی بوده است. در روزی که تیم مذاکره‌کننده ایران در ژنو در حال مذاکره بود، انجمن اسلامی دانشگاه تهران که به طور سنتی به محمد خاتمی و حزب منحله مشارکت نزدیک است، جلسه‌ای برگزار کرد و در آن از قول 3 استاد دانشگاه – که از قضا هیچ کدام از آنها سابقه علمی و پژوهشی درخشانی ندارند - سعی شد مخاطبان خود را متقاعد کنند دانش هسته‌ای یک دانش بی‌ارزش است. ادبیات تولید‌شده از سوی این 3 تن، در واقع مضحک‌تر از آن است که ارزش بحث کردن داشته باشد. بویژه اینکه به یاد بیاوریم یکی از آنها فردی است که چندی پیش به حمایت از اسرائیل برخاست و دیگری، همان کسی است که در مجلس ششم، نظام جمهوری اسلامی را متهم به پنهانکاری در موضوع هسته‌ای کرد، آن هم در شرایطی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم چنین ادعایی نداشت و هنوز هم ندارد. »
محمدی ادامه داده است : «سخن اصلی امثال شیرزاد آنی نیست که می‌گویند بلکه اعتراض واقعی آنها در واقع به این است که چرا ایران بدون اجازه آمریکا یک فناوری پیشرفته را توسعه داده و به این سبب نظم جهانی مطلوب آمریکا را به هم ریخته است. به عبارت دیگر این مخالفت به نیابت از آمریکا انجام می‌شود نه از موضع یک دانشمند و هدف هم دفاع از منافع آمریکاست بدون توجه به اینکه منافع و آینده ایران در این میان به چه سرنوشتی گرفتار می‌شود. آنچه تا اینجا به آن پرداختیم در واقع بخش کم‌اهمیت این بحث است. آنچه بی‌نهایت مهم‌تر است این است که بپرسیم دولت محترم و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای چرا تا امروز در مقابل این سخنان ساکت مانده‌اند؟ دوستان دولت و شخص آقای رئیس‌جمهور که تا امروز هرگونه انتقاد از مذاکرات را به حساب تضعیف توطئه‌گرانه تیم مذاکره‌کننده گذاشته و تندترین مواضع را در قبال آن گرفته‌اند، چرا در مقابل چنین سخنانی که بدون تردید تضعیف‌کننده موضع مذاکراتی هر کسی است که بخواهد درباره ارزش فناوری هسته‌ای در ایران چانه بزند، ساکت مانده‌اند؟ آیا این سکوت بدان معناست که برخی آقایان هم در دل همین موضع را دارند یا اینکه انتقاد صرفا زمانی آزارشان می‌دهد که از جانب اصولگرایان و انقلابیون باشد و دیگران هر چه گفتند، گفتند؟! موضع دولت در مقابل این سخنان روشن خواهد کرد اساسا چقدر برای برنامه هسته‌ای ارزش قائل است و از موضع قدرت مذاکره می‌کند. »

نقشه خطرناک

در واکنشی دیگر یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: آن‌ها که امروز توصیه به تعطیلی فناوری هسته‌ای کشور می‌کنند، فردا همین نسخه را برای استقلال کشور و غیرت ملی خود نیز خواهند پیچید.
محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در مورد اظهارنظرهای مطرح شده در میزگرد هفته گذشته دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با موضوع صنعت هسته‌ای کشورمان گفت: اگر طبق ادعای سخنرانان این میز گرد انرژی هسته‌ای حاصلی برای کشور ندارد پس چرا کشورهای پیشرفته دنیا به سمت آن رفته، سردمدار دستیابی به آن شدند و بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز خود را از آن تأمین می‌کنند.

وی با طرح این سؤال که آیا عقل این گونه کارشناسان از دولتمردان غربی بیشتر است که انرژی هسته‌ای را صنعتی بی‌حاصل می‌دانند؟ افزود: این گونه تردیدها در اهمیت انرژی هسته‌ای نشان از عدم درک آنها نسبت به مزایای آن و عمق نیاز توسعه و آینده کشور به فناوری هسته‌ای دارد.

از اسراییل هم بدترند!

روزنامه «جوان» در یادداشتی به قلم«عباس حاجی‌نجاری» نوشت: نادیده انگاشتن توانمندی‌ها و ظرفیت‌های ملی در عرصه‌های مختلف صنعتی و دفاعی این روز‌ها به تکیه‌کلام جریانی تبدیل شده است که شعارهای خود را ذیل تابلوی اعتدال‌گرایی و اصلاح‌طلبی مطرح می‌کنند. پس از اینکه ماه گذشته مشاور محترم رئیس‌جمهور گفته بود که در هیچ صنعتی به غیر از آبگوشت بُزباش و قورمه‌سبزی قدرت رقابتی نداریم، هفته گذشته در سالن فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، در میزگردی با عنوان «بررسی 10 سال مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای1+5 »که توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده ادبیات برگزار شد، توسط سخنرانان نشست عملاً تمامی دستاوردهای علمی کشور در عرصه هسته‌ای زیر سؤال می‌رود و دست زدن‌ها و تأییدهای پشت سر هم حضار هم نشان داد که حرف‌های سخنرانان باب میل گردانندگان این تشکل «‌اصلاح‌طلب‌» دانشجویی است.
این روزنامه ادامه داده است : دانش و فناوری‌های هسته‌ای و به تبع آن تولید انرژی هسته‌ای، به عنوان یکی از عرصه‌های علمی نقش بسیار مهمی در پیشرفت کشور دارد و در آینده، از عوامل بسیار مهم در استحکام ساخت درونی قدرت جمهوری اسلامی خواهد بود و به همین دلیل یکی از تلاش‌های اصلی گردانندگان دانشگاه‌ها ومجموعه‌های علمی کشور باید تبیین آن برای نسل جوان کشور و ایجاد انگیزه در جوانان ودانشجویان برای تکمیل حلقه‌های باقی مانده آن باشد، نه آنکه به گونه‌ای همچون سرابی باطل معرفی شود که کسی را انگیزه رفتن به سوی آن نباشد 5. عرصه مذاکرات هسته‌ای این روزها به خط مقدم تقابل نظام سلطه با نظام اسلامی تبدیل شده وانتظار دولتمردان در حمایت همه رسانه‌ها وعناصر تأثیر گذار در کشور از مذاکرات (البته مشروط به رعایت خطوط قرمز نظام) انتظار به حقی است، اما جای این سؤال باقی است که چرا در شرایطی که هرگونه نقد منطقی نسبت به روند مذاکرات با «‌انگ دلواپسی» محکوم می‌شود، نسبت به اینگونه ساختارشکنی‌ها و زیر سؤال بردن تلاش‌های دو دهه گذشته که محصول تلاش همه دولت‌هاست و از سوی این مدعیان اصلاح‌طلبی و اعتدال گرایی مطرح می‌شود، سکوت اختیار می کند.

زارعی: اظهارات شیرزاد چراغ سبز به دشمنان است

علی‌اصغر زارعی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به اظهارات اخیر شیرزاد نماینده مجلس ششم مبنی بر اینکه حرکت ایران در زمینه مسئله هسته‌ای هیچ دستاوردی را به همراه نداشته و از اساس اشتباه بوده است، اظهارداشت: نیاز به انرژی هسته‌ای امر پذیرفته‌شده‌ای است که همه به آن معترف هستند و پایه‌گذاری این امر پیش از انقلاب توسط مراکز مطالعات هسته‌ای توسط کشورهای غربی در کشور ما انجام شد، چرا که نتیجه تحقیقات آنان نشان داده بود که در گذر زمان و با افزایش نیاز به انرژی، ایران نیاز به تأسیس نیروگاه اتمی دارد.

وی ادامه داد: در همان زمان، پایه‌گذاری برای تأسیس نیروگاه اتمی در بوشهر انجام شد و این امری بود که پیش از انقلاب برای آن تصمیم‌گیری شد. بنابراین بهتر است کسانی که مرجع و آمال خود را در عمل و نظر کشورهای غربی می‌دانند، به مطالعاتی که در آن زمان توسط این کشورها انجام شد توجه کنند.

زارعی با بیان اینکه اظهارات شیرزاد چراغ سبز نشان دادن به دشمنان است، تصریح کرد: زیر سؤال بردن و نفی دستاوردهای پرونده هسته‌ای موجب تضعیف ما در مذاکرات هسته‌ای می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از افرادی مانند شیرزاد بیش از این نمی‌توان انتظار داشت، خاطرنشان کرد: آنان پیش از این نیز در دوران اصلاحات، کج‌فهمی، بی‌بصیرتی و وابستگی خودشان را به جریان‌های مخالف نظام و انقلاب نشان دادند.

منبع: مثلث آنلاینهشدار نفتی شاهزاده عربستان ! (مرحله خطر)

1:

خود اشاعه ی سخن اینان نابودی ایشان نزد امت هست


عوامل فتنه 88 اجازه حضور در انتخابات را ندارند

2:

متاسفانه موضع گیری ها برعلیه فرموده های شیرزاد وزیباکلام به جای جواب درست درحد یک واکنش احساسی وشعار آلود هست ونتوانستند جواب شفاف ومنطقی به ایشان ارائه نمايند ...
اکنون سپس نلاش مستمر چندین ساله وهزینه های گزافی که برای دست یابی به قدرت هسته ای برملت ایران وارد شد بدون اینکه اراده امتی درورای این امر باشد وبیشتر تصمیم دولتی بود و به جائی رسید که بخش عظیمی از سرمایه ملی را بلعید ونیر موقعیت جهانی ملت ایران را نیز خدشه دارنموده وفشار مضاعفی براقشار کم درآمد جامعه را باعث شد دراین مسیر با توجه به روند مذاکرات که میرود بساط این امر برچیده شود ...
آیا وقت اون نرسیده هست که با نگاه به گذشته به یک جمعبندی برسیم ونتایج حاصل از این رفتار را سنجیده ومورد نقد برنامه دهیم ...
آیا این اشتباه هستراتژیک که به جای اتکا وباور به قدرت امت که دربدترین شرایط میدان را خالی نکردند وبه جای اهتمام ودریابی این ملت ورسیدگی به امور اون وهدردادن سرمایه ملی متعلق به آحاد امت درتوهم تبدیل شدن به قدرت هسته ای هست ونیست این مرزوبوم را دراین قمار قدرت ودیپلماسی ببازیم ...
درک این مطلب وابرنامه به اشتباه برای نقادانه موضوع سخت هست وبه جای اون به مانند همیشه فرافکنی کرده وهرحقیقت گوئی را هم راستا با امریکا واسرائیل قلمداد مینمایند درحالیکه فراموش کرده اند دیگر اینگونه انگ زنی رنگ باخته وتنها برای عده ای محدود خریدار دارد وبس


56 out of 100 based on 61 user ratings 286 reviews

@