موضع‌گیری بی‌سابقه مقامات آمریکا و رژیم اسرائیل علیه یکدیگر


موضع‌گیری بی‌سابقه مقامات آمریکا و رژیم اسرائیل علیه یکدیگرموضع‌گیری بی‌سابقه مقامات آمریکا و رژیم اسرائیل علیه یکدیگر
تنش های بی سابقه میان آمریکا و رژیم اسرائیل که در پی تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا آغاز شده بود، اخیراً و با نزدیک شدن به زمان این سخنرانی، شدت بیشتری گرفته است. در همین راستا، مقامات آمریکایی و اسرائیلی از روز گذشته تاکنون موضع گیری های تندی علیه یکدیگر داشته اند که محور آن ها را موضوع هسته ای ایران تشکیل می دهد.

تنش های بی سابقه میان آمریکا و رژیم اسرائیل که در پی تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا آغاز شده بود، اخیراً و با نزدیک شدن به زمان این سخنرانی، شدت بیشتری گرفته است. در همین راستا، مقامات آمریکایی و اسرائیلی از روز گذشته تاکنون موضع گیری های تندی علیه یکدیگر داشته اند که محور آن ها را موضوع هسته ای ایران تشکیل می دهد.

به گزارش «تابناک»، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، قصد دارد روز سوم مارس به دعوت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کنگره این کشور حاضر شده و درباره موضوع ایران سخنرانی کند. اقدامی که از همان ابتدا، ناخرسندی کاخ سفید را در پی داشت و مقامات دولت اوباما را به موضع گیری در این زمینه واداشت. اما از روز گذشته تاکنون، این موضع گیری شدت بیشتری یافته است.

در همین راستا، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، روز گذشته ضمن انتقاد شدید از تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره، انجام این سخنرانی را برای روابط ایالات متحده و اسرائیل «مخرب» توصیف کرد. رایس با بیان اینکه موضوع روابط آمریکا و اسرائیل همیشه یک موضوع دو حزبی بوده، گفته این ماهیت روابط باید همچنان حفظ شود و موضوع، به مسئله ای سیاسی و حزبی (برای جمهوری خواهان و نتانیاهو) تبدیل نشود.

اما مهمتر از اظهارات رایس، سخنان جان کری، وزیر خارجه آمریکا بود که ضمن اشاره به دیدگاه های نتانیاهو درباره موضوع مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، این دیدگاه را اشتباه خواند و گفت: «ممکن است وی قضاوتی داشته باشد که در این موضوع صحیح نباشد».

البته انتقاد کری از نتانیاهو تنها به همین حد محدود نماند و وی با بیان یک مثال، اساس رویکردها و تصمیمات نخست وزیر رژیم اسرائیل را به چالش کشید. کری با اشاره به اینکه در دوره پیش از حمله آمریکا به عراق، نتانیاهو به شدت از چنین حمله ای حمایت کرده و بر ضرورت آن تأکید می کرد، افزود: «همه ما می دانیم که بر اثر این تصمیم (حمله به عراق) چه اتفاقی افتاد».

گفتنی است کری روز سه شنبه نیز در اظهاراتی مشابه، گفته بود کسانی که با مذاکرات هسته ای و توافقی که برنامه است با ایران به امضا برسد مخالفت می کنند، «ناآگاه» هستند. البته بر خلاف اظهارات دیروز، در موضع گیری روز سه شنبه خود کری به طور مستقیم از نتانیاهو نام نبرده بود.

این اظهارات، مقامات دولت نتانیاهو را به واکنش و موضع گیری متقابل واداشت. یووال استینیتز، وزیر اطلاعات و امور استراتژیک رژیم اسرائیل با اشاره به سخنان کری گفت: «شاید او (کری) از همه آن چیزی که ما می دانیم، باخبر نیست... ما همه آنچه که نیاز است را می دانیم و تصویر کاملی از مذاکرات داریم».

استینیتز با طرح این ادعا که همین اطلاعات موجود در اختیار رژیم اسرائیل سبب نگرانی این رژیم شده، گفت: «روابط میان اسرائیل و ایالات متحده یک سرمایه استراتژیک است؛ اما وقتی پای امنیت اسرائیل به میان بیاید، ما آماده جنگیدن نیز هستیم».

گفتنی است به جز اصل موضوع، یعنی برنامه نتانیاهو برای حضور در کنگره به دعوت جمهوری خواهان و نادیده گرفتن مخالفت دولت آمریکا و دموکرات ها، یک موضوع دیگر نیز طی روزهای اخیر زمینه آزردگی بیشتر دموکرات ها را از نتانیاهو فراهم آورد و آن رد دعوت دموکرات ها از نتانیاهو برای شرکت در جلسه ای خصوصی با حضور نمایندگان دموکرات کنگره بود.

نتانیاهو با این بهانه که جلسه مشابهی با جمهوری خواهان ندارد، این دعوت را نپذیرفت. همین موضوع بیش از پیش سبب مطرح شده این استدلال شد که اقدام جمهوری خواهان در دعوت از نتانیاهو و پذیرش این دعوت از سوی وی، یک اقدام کاملاً سیاسی و حزبی در راستای ضربه زدن به دولت اوباما بوده است.

البته این موضوع، واکنش هایی را در خارج از کنگره نیز به همراه داشت. به عنوان مثال، آلون پینکاس، سرکنسول سابق رژیم اسرائیل در نیویورک به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت: «از کی تا حالا یک نخست وزیر اسرائیل به برگزاری جلسه با دموکرات ها نه می گوید؟ این در حالی است که سابقه رأی دادن دموکرات ها به نفع اسرائیل، عالی است. نه خوب و نه خیلی خوب. عالی است. دموکرات ها دستشان را پیش می آوردند و او رد می کند؟ این قابل توضیح نیست».

به هر حال، آنگونه که مشخص است، مجموعه این تحولات، آمریکا و رژیم اسرائیل را به سطح بی سابقه ای از تنش ها رسانده و اختلاف رویکردهای واشنگتن و تل آویو بر سر موضوع ایران، اکنون بیش از هر زمان دیگری علنی و آشکار شده است.

موضع‌گیری بی‌سابقه مقامات آمریکا و رژیم اسرائیل علیه یکدیگرماجرای عذرخواهی ملک عبدالله از هاشمی و عزل خطیب جمعه مدینه

1:

آخ آخ اخ


بازم دعواي زرگري ...

يه وقتي هر موقع امريكا و اسرائيل مثلا سر قضيه فلسطين و شهرك سازي و ....


سخنگوی وزیر کشور: در خصوص حادثه شیراز تاکنون کسی بازداشت نشده
بهم ميتوپيدن اخرش يه توافقنامه يا معاهده يا پيماني با فلسطين بسته ميشد و فلسطينيها اين وسط ضرر ميكردند ....

اميدوارم تيم مذاكره كننده حواسش خيلي بيشتر جمع باشه ...


چراغ سبز لاریجانی برای تشکیل حزب سیاسی


اظهارات باهنر درباره مطهری، لاریجانی و...

2:قالیباف: مذاکرات هسته ای را به استادیوم آزادی تبدیل کرده ایم

3:

قدرت های لابی آمریکا خود مذاکره را قبول دارند و این میان کمی گرگم به هوای آمریکایی به راه انداخته اند وگرنه نتانیاهو مصرفش حتی در اسراییل هم به سر رسیده و کسی او را تایید نمی کند

درنهایت هزاران بار فرمودم و میگم تنها کسانی که ضرر می نمايند امتند و سیاسیون به اونان می خندند که چگونه بر سر کار رفته اند و منتظرند

وگرنه مذاکره از دوران احمدی نژاد آغاز شد
و این همه مذاکره در نهایت باید به جای مثبت ختم گردد


74 out of 100 based on 39 user ratings 814 reviews

@