​اهل بیت هم مذاکره ‌می‌کردند؟


​اهل بیت هم مذاکره ‌می‌کردند؟​اهل بیت هم مذاکره ‌می‌کردند؟
میلاد عچرش
مبارزه حق و باطل در تاریخ بشری و در مکتب‌های الهی، سابقه‌ای طولانی دارد. باطل چه در زمینه افکار و عقاید، چه در بُعد رفتاری و اخلاقی و چه در محور اجتماعی و حکومتی، غده‌ای بوده که همه انبیاء و اوصیاء و امامان با آن مبارزه کرده‌اند. سنت الهی نیز بر این بوده که با نیروی حق، باطل را نابود می‌ساخته است؛ «بَلْ نَقْذِفُ بِالحَقِّ عَلَی الْباطِلِ فَیَدْمَغُهُ فَإِذا هُوَ زاهِقٌ»[1] خدا حق است و شرک و شرکاء باطل، اسلام حق است و کفر و نفاق باطل، حضرت رسول (ع) و امامان حق‌اند و مخالفانشان باطل، عدالت و صدق حق است و جور و فریب، باطل و در نهایت حکومت اسلامی حق است و سلطه‌های طاغوتی باطل.
​​مذاکرات پیشوایان دین به گواهی تاریخ

امام حسین(ع) بعنوان محور قیام عاشورا و پرچمدار ندای «هیهات من الذله» [2] در مقاطعی از جریان کربلا با جبهه باطل پای میز مذاکره نشست، این امر تنها در زمان امامت حسین بن علی(ع) اتفاق نیافتاد، بلکه ائمه دیگر نیز-که به تفصیل خواهد آمد-با نمایندگان جبهه باطل به گفت وگو و مذاکره نشستند تا جایی که امام حسن(ع)زمامت حاکم جور را پذیرفت و حکومت را به او تسلیم کرد (البته با شرائطی).

سؤال اینجاست که ملاک و مبنای مذاکره با معاندین اسلام چیست؟و آیا مذاکره با آنها گزینه‌ای همچون بقیه گزینه‌ها، قابلیت اجرا در هر زمان و وضعیتی را دارد؟ در ادامه نمونه‌هایی از مذاکرات پیشوایان دینی ذکر می‌کنیم.

1- مذاکره‌ای که نتیجه آن «صلح حدیبیه» شد

در سال ششم هجرت، پیامبر اسلام تصمیم گرفت برای انجام «عمره» عازم مکه شود. مسلمانان از هنگام هجرت تا آن روز موفق به انجام دادن حج یا عمره نشده بودند. این سفر مذهبی علاوه بر جنبه‌های معنوی، نوعی نمایش مذهبی بود که آثار تبلیغی داشت؛ زیرا هم توجه زائران و حاضران در مکه را به خود جلب می‌کرد و هم فزونی یاران پیامبر را نشان می داد. پیامبر اسلام در ماه ذی‌القعده همراه مسلمانان روانه مکه شد. قریش از حرکت پیامبر اسلام آگاه شدند و تصمیم گرفتند از ورود آنان به مکه جلوگیری کنند و بدنبال آن با نیروی نظامی از مکه بیرون آمدند. پیامبر هم ناگزیر در سرزمین «حدیبیه» متوقف شد.[3] سرانجام سهیل بن عمرو به نمایندگی از طرف قریش نزد پیامبر آمد و با آن حضرت به مذاکره و به نتایجی هم رسیدند که تحت عنوان صلح حدیبیه مشهور شد.[4]

2- مذاکره‌ای که در آن «امیرالمومنین» تغییر کرد!

معاویه مدت‌ها قبل از خلافت علی(ع) مقدمات خلافت را در شام برپا کرده بود. وقتی امیرالمومنین(ع) به خلافت رسید، فرمان عزل او را صادر کرد و یک لحظه نیز با ابقای او بر حکومت شام موافقت نکرد. نتیجه این عزل و اختلاف آن شد که سپاه عراق و شام در صفین به نبرد پرداختند و می‌رفت که سپاه علی(ع) پیروز و سربلند شوند اما پس از اصرار زیاد از جانب اکثر یاران بی بصیرت علی(ع)، امام ناچار تن به مذاکره بامعاویه و آن هم به نمایندگی ابوموسی اشعری داد. فشار بر امیرالمومنین (ع) جهت پذیرفتن مسأله مذاکره و حکمیّت به مرحله‌ای رسید که اگر نمی‌پذیرفت شاید رشته حیات او گسسته می‌شد و مسلمانان با بحران شدیدی روبرو می‌شدند.[5]

و این چنین شد که بار دیگر پیشوایان صداقت و راستی، از دست یاران سست اراده و مکّاران روزگار، جام زهر نوشیدند. علی (ع) شمشیر در غلاف نمود و با اندوه فراوان سوی خیمه‌اش رفت! و جنگی که می‌رفت بنیان حیله و نفاق را از دامان امت اسلام بزداید.با اقدام‌های خواص عافیت طلب سپاه اسلام، شکست را به دامان جبهه حق کشاند و معاویه را از چند قدمی مرگ، با عنوان «امیرالمومنین»! راهی دارالحکومه کرد و بنی امیه را برای 90 سال بر سرنوشت مسلمانان و میراث رسول خدا(ص) مسلط کرد.[6]

3- مذاکره‌ای که در آن «معاویه» زمامدار حکومت شد

امام حسن(ع) پس از بر حذر داشتن معاویه از توطئه بر علیه حکومت اسلامی در نامه‌ای او را به بیعت فراخواند اما معاویه پاسخ منفی داد[7] وقتی معاویه طبل جنگ را به صدا درآورد. امام حسن(ع) تصمیم نهائی برای جنگ گرفت، مردم را در میدان شهر جمع کرد و خطبه‌ای خواند و همگی را به جهاد فراخواند.[8] سستی یاران حضرت از روزهای آغازین جنگ با معاویه به به خوبی احساس می‌شد.[9]

امام حسن(ع) «عبیدالله بن عباس »را بعنوان فرمانده خود اعزام کرد امّا عبیدالله به معاویه پیوست.[10] با توجه به خیانت فرماندهان و اشراف و جهاد گریزی مردم کوفه و از طرفی شایعات و تبلیغات طرفداران معاویه و تطمیع یاران امام حسن(ع) با زر و سکه و وعده حکومت به افراد تأثیرگذار، امام مجتبی جهت حفظ خاندان پیامبر و ارزش‌های اسلامی و پاسداری از خون و مال و ناموس شیعیان، رضایت به مذاکره و مصالحه با معاویه داد.[11]

کدام مذاکره

پیشوایان دین اسلام در نزاع با جبهه باطل به جهت اعتلاء کلمه حق در تمام مراحل از موضع عزت و قدرت صحبت می‌کردند و نه از جهت ضعف و تسلیم اوامر جبهه باطل شدن. اگر جایی هم با اصرار و تهدید اصحاب و خواص بی‌بصیرت خویش پای میز مذاکره می‌آمدند؛ در واقع «نرمشی قهرمانانه» از خود به جای می‌گذاشتند و مصلحت اسلام و جبهه حق را در نظر گرفته و از آن قدمی عقب نشینی نکردند. با تأمل در نقش بی بدیل معصومین در سه شاهد تاریخی که قبلاً ذکر کردیم، این امر واضح خواهد شد که آنها در مذاکرات ذره‌ای از حقوق جامعه اسلامی کوتاه نیامدند و آنچنان با صلابت و قدرت به بیان شرائط خود می‌پرداختند که گویی در مذاکره تصمیم گیرنده اصلی آنها بودند.

شاهد اول: متن پیمان صلح حدیبیه

برخی موارد که در مذاکره پیامبر و قریش تعیین شد و همگی از جانب علو و بزرگی اسلام به تأیید طرفین رسیده است:

-قریش و مسلمانان متعهد مى‏شوند که مدت ده سال جنگ و تجاوز را بر ضد یکدیگر ترک کنند، تا امنیت اجتماعى و صلح عمومى در نقاط عربستان مستقر گردد.

-مسلمانان و قریش مى‏توانند با هر قبیله‏اى که خواستند پیمان بربرنامه کنند.

- محمد (ص) و یاران او امسال از همین نقطه به مدینه باز مى‏گردند، ولى در سال‌هاى آینده مى‏توانند آزادانه، آهنگ مکه نموده و خانه خدا را زیارت کنند، مشروط بر اینکه سه روز بیشتر در مکه توقف ننمایند و سلاحى جز سلاح مسافر، که همان شمشیر است همراه نداشته باشند.

- مسلمانان مقیم مکه، به موجب این پیمان مى‏توانند آزادانه شعائر مذهبى خود را انجام دهند و قریش حق ندارد آنها را آزار دهد و یا مجبور کند که از آئین خود برگردند و یا آئین آنها را مسخره نماید.

- امضاءکنندگان متعهد مى‏شوند که اموال یکدیگر را محترم بشمارند، و حیله و خدعه را ترک کرده و قلوب آنها نسبت به یکدیگر خالى از هرگونه کینه باشد.

- مسلمانانى که از مدینه وارد مکه مى‏شوند، مال و جان آنها محترم است.

شاهد دوم: تعیین حدود مذاکرات توسط علی بن ابیطالب (ع)

امیرالمومنین (ع) وقتی در حلقه محاصره اصحاب خویش مجبور به قبول حکمیت و معرفی ابوموسی اشعری به نمایندگی خود، از او می‌خواهد که طبق موازین قرآن و عدالت مذاکره و عمل کند.[12]

حضرت علی (ع)در سال 38 هجری از پیش شرط‌های خود در مذاکره با معاویه سخن به میان آورد؛ «از آن دو پیمان گرفتیم که در برابر قرآن تسلیم باشند، و از آن تجاوز نکنند و زبان آن دو با قرآن و قلب‏هایشان پیرو کتاب خدا باشد ... با آنها شرط کرده بودیم که به عدل حکم کرده و به حق عمل کنند. ما به حقّانیت خود ایمان داریم در حالى که آن دو از راه حق بیرون رفتند و حکمى بر خلاف حکم خدا صادر کردند.»[13]

شاهد سوم: با شکوه ترین نرمش قهرمانانه[14]

امام مجتبی(ع) هم چنان که گذشت با توجه به غربت و نبود یاران مؤمن و با وفا هنگامی که پای میز مذاکره می‌رود ذره ای از مواضع خویش کوتاه نمی‌آید، به نحویکه اگر بنای ایشان بر جهاد بود-با توجه به فضای موجود- همان مواردی را مطالبه می‌کرد که در مذاکره آورد. امام مجتبی(ع) تنها با به فکر نجات اسلام و مسلمین و برگزیدن مؤثرترین شیوه و مشی مبارزه بود.

با یک نظر کوتاه به موضوعاتى که امام (ع) در قرارداد قید نموده و براى تحقق آنها پافشارى مى‏کرد، مى‏توان به تدبیر فوق‌العاده‏اى که حضرت در مقام مبارزه سیاسى براى گرفتن امتیاز از دشمن به کار برده، پى برد.

ماده اول: حسن بن علی (ع) حکومت و زمامداری را به معاویه واگذار می‌کند، مشروط به آنکه معاویه طبق دستور قرآن مجید و روش پیامر (ص) رفتار کند.

ماده دوم: بعد از معاویه، خلافت از آن حسن بن علی (،) خواهد بود و اگر برای او حادثه‌ای پیش آید، حسین بن علی (ع) زمام امور مسلمانان را در دست می‌گیرد. نیز معاویه حق ندارد کسی را به جانشینی خود انتخاب کند.

ماده سوم: بدعت ناسزاگویی و اهانت نسبت به امیرمؤمنان(ع) و لعن آن حضرت در حال نماز باید متوقف شود و از علی (ع) جز به نیکی نباید یاد شود.

ماده چهارم: مبلغ پنج میلیون درهم که در بیت‌المال کوفه موجود است از موضوع تسلیم حکومت به معاویه مستثنا است و باید زیر نظر امام مجتبی (ع) مصرف شود. معاویه باید در تعیین مقرری و بذل مال، بنی هاشم را بر بنی امیه ترجیح دهد. همچنین باید معاویه از خراج «دارابگرد» مبلغ یک میلیون درهم درمیان بازماندگان شهدای جنگ جمل و صفین که در رکاب امیر مؤمنان (ع) کشته شدند، تقسیم کند.

ماده پنجم: معاویه تعهد می‌کند که تمام مردم، اعم از سکنه شام و عراق و حجاز، از هر نژادی که باشند، از تعقیب و آزار وی در امان باشند و از گذشته آنها صرف نظر کند و احدی از آنها را به سبب فعالیت‌های گذشته‌شان بر ضد حکومت معاویه تحت تعقیب برنامه ندهد، و مخصوصاً اهل عراق را به خاطر کینه‌های گذشته آزار نکند.[15]

امامی که پای میز مذاکره نیامد

در دوران ده ساله امامت حسین بن علی(ع) که در صحنه سیاسی با معاویه روبرو بود. نامه‌های متعددی بین او و معاویه ردوبدل شده است که نشان از موضع گیری سخت و انقلابی امام حسین (ع) در برابر معاویه است.

امام به دنبال هر جنایت و اقدام ضد اسلامی معاویه، او را به شدت مورد انتقاد و اعتراض برنامه می‌داد که از مهمترین این موارد موضوع ولیعهدی یزید بود[16] بالاخره معاویه تاب مقاومت در برابر روحیه جهادی امام حسین(ع) را نیاورد و پس از آنکه بارها از حسین بن علی با بهانه‌های مختلف دعوت به مذاکره و سازش می‌کرد، در سال 61 هجری مقابل سپاه اندک امام حسین(ع) صف آرایی کرد.

در شب عاشورا، امام حسین (ع)، ابن سعد را برای مذاکره فرا خواند. امام حسین به همراه20تن از یارانشان و عمربن سعد نیز به همین مقدار به میانه اردوگاه دو لشکر آمدند. آنگاه امام حسین(ع) از یارانش خواست تا از محل مذاکره دور شوند و عمربن سعد نیز با یاران خود چنین کرد[17]. امام حسین(ع) در این مذاکره حجت را بر عمربن سعد تمام کرد، فرمود بیا این کار را انجام نده، او هم گفت: خانه‌ام را خراب می‌کنند، حضرت فرمود: من به تو خانه می‌دهم، گفت: برنامه است به من فلان چیز را بدهند؛ حضرت فرمود: من به تو اینها را می‌دهم. تمام بهانه‌ها را از او گرفتند. این یعنی خلاء سلاح دشمن و اتمام حجت کردن. ترجمان اهل بیت از «مذاکره»، خلاء سلاحِ دشمن و آگاهی دادن به مردم دنیا است.

سازش بله؛ اما مذاکره نه؛ سازش عقب نشینی است، ارتجاء است، لکن لذا با این بیان «مذاکره» با مقاومت تنافی‌ای ندارد. مذاکره برای عقب نشینی دشمن و تنویر فضای عمومی، نه تنها مذموم نیست بلکه مورد تحسین برنامه گرفته به شرطی که در آن سازش با جبهه باطل صورت نگیرد و ذره ای از مواضع برحق خویش کوتاه نیامد.

تاریخ تکرار شدنی است

بنا به فرموده امام خمینی«ما می‌گوییم تا شرک و کفر هست، مبارزه هست. و تا مبارزه هست، ما هستیم. ما تصمیم داریم پرچم «لااله الا الله» را بر قلل رفیع کرامت و بزرگواری به اهتزاز درآوریم» یادمان باشد که به گواهی تاریخ یاران بی‌بصیرتی که ولیّ خدا را مجبور به مذاکره کردند، پس از چند صباحی امام خود را «مُذل‌المومنین» خواندند!پس ضرورتی در مذاکره با مستکبر نیست و در فرض ضرورت اگر در چارچوب مبانی اهل بیت(ع) و ولیّ فقیه نباشد قطعاً محل تضییع حقوق جبهه حق و مستضعفین عالم خواهد بود.

در عصر امام خمینی (ره) لازم است به ندای رهبر آزادگان جهان گوش فرا دهیم که: «حتی اگر در تمام امریکا مسجد بسازند و بالای گلدسته‌ها شعار الله اکبر برنامه بدهند هیچ وقت شعار مرگ بر امریکا را فراموش نکنید چون آمریکا شیطان بزرگ است. از خدا می‏خواهیم که این قدرت را به ما ارزانی دارد که نه تنها از کعبه مسلمین، که از کلیساهای جهان نیز ناقوس مرگ امریکا و شوروی را به صدا درآوریم.(18)


پی‌نوشت‌ها:

[1] سوره انبیا آیه 18

[2] «أَلا إِنَّ الدَّعِىَّ بْنَ الدَّعِىَّ قَدْ رَکَزَ بَیْنَ اثْنَتَیْنِ بَیْنَ السِّلَّةِ وَ الذِّلَّةِ وَ هَیْهاتَ مِنَّا الذِّلَّةُ یَأْبَى اللّهُ لَنا ذلِکَ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤمِنُونَ وَ حُجُورٌ طابَتْ وَ طَهُرَتْ وَ أُنـُوفٌ حَمِیَّةٌ وَ نُفُوسٌ آبِیَـةٌ مِنْ أَنْ نُؤْثِرَ طاعَةَ اللِّئامِ عَلى مَصارِعِ الْکِرامِ» آگاه باشید که فرومایه، فرزند فرومایه، مرا در بین دو راهىِ شمشیر و ذلّت برنامه داده است و هیهات که ما زیر بار ذلّت برویم، زیرا خدا و پیامبرش و مؤمنان از این که ما ذلّت را بپذیریم دریغ دارند، دامنهاى پاک مادران و مغزهاى با غیرت و نفوس با شرافت پدران، روا نمى‌دارند که اطاعت افراد لئیم و پست را بر قتلگاه کریمان و نیک منشان مقدّم بداریم. کتاب سخنان حسین بن علی /از مدینه تاکربلا / محمد صادق نجمی/ ص 196.

[3] پیشوایی/مهدی/تاریخ اسلام ص262-263

[4] طبری/ص78

[5] پیشوائی/مهدی/سیره پیشوایان/ص98

[6] خامنه‌ای /سید علی /خواص و لحظه‌های تاریخ ساز ج1 ص112

[7] ابن ابی الحدید/شرح نهج البلاغه/ج16ص24

[8] اصفهانی/ابوالفرج/مقاتل الطالبین/ص16

[9] ابن ابی الحدید/شرح نهج البلاغه/ج16ص38

[10] مجلسی/محمد باقر/بحارالانوار/ج44 ص61

[11] مجلسی/محمد باقر/بحارالانوار/ج44 ص147

[12] هرچند ابوموسی اشعری در امور محوله از سوی مولای متقیان کوتاهی کرد

[13] امام علی (ع)/ نهج‌البلاغه /خطبه 177/ و من کلام له عفی معنى الحکمین فَأَجْمَعَ رَأْیُ مَلَئِکُمْ عَلَى أَنِ اِخْتَارُوا رَجُلَیْنِ فَأَخَذْنَا عَلَیْهِمَا أَنْ یُجَعْجِعَا عِنْدَ اَلْقُرْآنِ وَ لاَ یُجَاوِزَاهُ وَ تَکُونُ أَلْسِنَتُهُمَا مَعَهُ وَ قُلُوبُهُمَا تَبَعَهُ فَتَاهَا عَنْهُ وَ تَرَکَا اَلْحَقَّ وَ هُمَا یُبْصِرَانِهِ وَ کَانَ اَلْجَوْرُ هَوَاهُمَا وَ اَلاِعْوِجَاجُ رَأْیَهُمَا وَ قَدْ سَبَقَ اِسْتِثْنَاؤُنَا عَلَیْهِمَا فِی اَلْحُکْمِ بِالْعَدْلِ وَ اَلْعَمَلِ بِالْحَقِّ سُوءَ رَأْیِهِمَا وَ جَوْرَ حُکْمِهِمَا وَ اَلثِّقَةُ فِی أَیْدِینَا لِأَنْفُسِنَا حِینَ خَالَفَا سَبِیلَ اَلْحَقِّ وَ أَتَیَا بِمَا لاَ یُعْرَفُ مِنْ مَعْکُوسِ اَلْحُکْمِ

[14] حسن از بذل جان خود دریغ نداشت، و حسین در راه خدا جانبازتر از حسن نبود. چیزى که هست، امام حسن(ع) جان خود را در یک جهاد خاموش و آرام فدا کرد و چون وقت شکستن سکوت رسید، شهادت کربلا واقع شد؛ شهادتى که پیش از آنکه حسینى باشد. حسنى بود! آل یاسین/شیخ راضی/صلح امام حسن با شکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ ص20-21 ترجمه امام خامنه‌ای

[15] مجلسى، بحارالانوار، ، ج 44، ص 10

[16] پیشوایی/مهدی/سیره پیشوایان/ص177

[17] قمی/شیخ عباس/منتهی الامال/فصل پنجم

[18] صحیفه امام خمینی/جلد 21/ سالگرد کشتار خونین مکه و قبول قطعنامه 598​بابک زنجانی بازداشت شد

1:

با سلام

خداي متعال هميشه با یک تیر چند نشان میزند ! داستان گاو بنی اسرائیل را ببینید که بعلت ایراد های یهودیان خدای متعال هم هم یهود را عذاب کرد وهم صاحب گاو را به نوایی رساند وهم قدرت توسل و وسیله را در دم گاو نشان امت داد !

بله چون سنت خدای سبحان از اول بر انتخاب واختیار امت بوده این قبیل موضوعات ، آزمایش ائمه و مایه ترقی درجات اونها و اثبات لیاقت وارزش وقدر اونها و اتمام حجت برای خود امت توسط الله متعال هست .


مثلا شما ببینید :

علت شکستهای ظاهری که امام حسین ​اهل بیت هم مذاکره ‌می‌کردند؟ وبرادر و پدر بزرگوارش خوردند فقط جوانمردانه جنگیدن و عدم خروج از مبانی اسلام بود وگرنه اگر امام حسین وامام علی مثل معاویه ویزید مثلا آب را بر سپاه دشمن بسته بود ند ومثل عبید الله بن زیاد از دروغ فرمودن و حیله زدن وتطمیع واستحمار عوام الناس ابایی نداشتند بسادگی میتوانستد خیلی زودتر دشمنشان را نابود نمايند اما چرا نکردند ؟!!!!

چرا مسلم بن عقیل ، ابن زیاد را در همان خانه هانی نکشت تا بسادگی هرچه تمامتر برگ برنده را بگیرد ؟!

همه حکمت برخی موضوعات را مانمیدانیم !

ومهمتر چرا پیامبر (ص) سپس فتح مکه سران نفاق یعنی ابوسفیان وپسرش و حکم و پسرش مروان و....


اعلام جرم دادستانی تهران علیه علی مطهری
را که بعدها اون فجایع را در اسلام رقم زدند واسلام را منحرف کردند واولاد رسول الله (ص) را قتل عام کردند و .....نکشت تا برای همیشه اسلام نفس راحتی بکشد وبسادگی به نسل بعد منتقل شود ؟!رهبر جیش مختار: به صراحت می گم که طرف ایران را می گیرم

2:

بنابراین از دید منطقی هم کفار مخصوصا از نوع آمریکایی این حق رو باید بریا خودشون قائل باشند.
چیزی که عوض داره گله نداره:)))


پاسپورت مردم پیشکش؛ کاری کنید به خودتان بی‌احترامی نکنند!

3:

خب این دشمنان بیش از نیم قرن پیش اولین بمب هسته ای رو آزمایش کردند و به ماه رفتند، فکر نمیکنید یخورده ازشون عقب هستید؟:))))


خاطره راشد یزدی از رهبری در اوج فتنه 88

4:

چقدر شبیه تکفیری ها حرف میزنید!!!
احتمالا شما از اعضا طالبان یا القاعده نیستید؟!!!
(البته می دونم که این حرفها رو از روی تعریض و کنایه می زنید!)


واکنش مطهری به اعلام جرم دادستان تهران علیه وی

5:

آقای north شما رو دست می اندازند...عقیده ایشان خلاف چیزی هست که بیان می نمايند، نمیدونم ولی شاید هدفشون ضربه زدن به تفکر مقاومت با دفاع بد کردن از اون می باشد، شاید!!!!


نخستین ترجمه از کتاب جنجالی افسر سابق cia

6:

حالا به نظر شماها که خودتون رو خیلی از طالبان و تکفیری بهتر میدونی باید چه کرد؟
مقاومت کرد؟
جنگید؟
مذاکره کرد؟
شکست رو پذیرفت؟
یا چی؟


افشای تشکیل تیم نظارت برعملکرد تیم هسته ای

7:

اتفاقا خیلی زیبا بیان مینمايند ...یعنی به در میگم دیوار تو بشنو (در جایی که سنگ رو بسته و سگ رو رها کرده اند)

در ثانی این مقاومت شما اگر خدا بخواهد کی تمام میشود؟

8:

اگر یکی از دو چیز از بین برود مقاومت هم تمام می شود:
1- دشمن
2- غیرت

9:

امام حسن علیه السلام صلح کروند.

صلح از جهت ایشان قهرمانانه بود اما از جهت اصحاب ایشون جز ذلت و خاری چیزی نبود.
تشکر از نویسنده متن

10:

یعنی پس تا ابد باید مقاومت کرد؟
یا اینکه این دشمن کی از بین میره؟

11:

حداقل از این ماه یاد گرفته ایم که امام حسین علیه السلام حاضر شد خود و اصحابش کشته شوند.

ولی در مقابل ظلم سر خم نکرد.

ما دانش آموزان این مکتب روزه می گیریم و گشنگی می کشیم و تن به ذلت نمی دهیم.

این از ما.

شما هم از طرف خودت حرف بزن.

نه از طرف ملت.


این آقازاده هایی هم که می گین.

دیدیم که چطور آقای هاشمی که یه موقع ایشون رو آقای آقا زاده ها می دونستن دوباره قبل انتخابات محبوب شدن.

پس الکی و روی شکم حرف نزنین که شاید بدرد تاکسی بخورد.

(که بعید می دونم چون امروز تاکسی های ما هم علمی تر بحث می شه توش)

12:

با سلام و عرض ادب نکاتی مختصر رو محضرتون تقدیم می کنم:

چرا تا ما حرف از مقاومت می زنیم شما(ها) فکر می کنید که ما از جهت مالی تامین هستیم؟
نمی دونم شما هم مثل بقیه انکار میکنید یا باور، ولی بنده درامدی خیلی پایین تر سطح متوسط جامعه دارم، تنها یک ماه هست که درامد ماهیانه من حدود چهارصد هزارتومان + یارانه+ سود 12 میلیون تومان سپرده در موسسه مالي شده....

رفتم بیمارستان تصادف کردم تا پول ندادم ترخیصم نکردن و لی برا عرب هابه قول شما ادم خور در عراق میلیاردها دلار خرج میکنن
و شب روز از پول این امت بدبخت حاتم بخشی میکنن
امیدوارم هیچ کس کارش به بیمارستان نیافته! بعضی از بیماری ها از مرگ بدتره!
من هم کارم به بیمارستان افتاده، همین تابستان گذشته، بخاطر مرحومه دختر سه روزه ام....

شما آمارتون رو از کجا آوردید که می فرمایید میلیاردها دلار در عراق خرج آدم خورها می شود؟
شما می توانید یک میلیارد دلار را تصور کنید که اون وقت میلیاردها دلار فقط به عراق کمک می شود؟
اگر اینطور هست پس اقتصاد ما از اقتصاد همه ی دنیا قوی تر هست!
چند روز پیش که امریکا به طوفان زدگان هایان کمک مالی کرد برخی از همفکران شما که تا دیروز مثل عالی حرف می زدند، در دفاع از امریکا فرمودند که «ببیند امریکا چه کشور خوب و انسان دوستی هست! اما رییس جمهور ما روحانی فقط اظهار همدردی کرد!!!» خب این حرف نشانه ی این هست که هدف تخریب جمهوری اسلامی هست از هر راهی که باشد یعنی حتی به حرف خودشان که تا دیروز میزدند هم پایبند نیستند.

اما کمک ها مالی ایران به کشورهای دیگر، خب این کمک ها بیش از اونکه به نفع اون کشور ها باشد به نفع کشور خودمان هست، اگر به حزب الله یا سوریه کمک نکنیم جنگ ها به پشت مرزهای خودمان کشیده خواهد شد و اون وقت شما همین بیمارستان پولی را هم از دست می دهید!
در ضمن هر وزارت خونه ای بودجه مشخصی برای خودش داره، وزارت دفاع هم مستثنی نیست....

بعد کدام مقاومت مسولین زجر میکشن انها که کمترین درامد انها 100 میلیارد دلار هست!!!
بچه های گوگول مگولی انها هم که اکثرا سیتیزن بلاد کفر هستند
ماشین زیر پایشان هم مازارتی و لامبورگینی!!!
یعنی شما می فرمایید که 100 میلیارد دلار را داده اند و مازراتی و لامبورگینی برای بچه ها و نوه ها و نتیجه های خودشان خریده اند؟
فکر نمی کنم در افغانستان هم بشود این کار را کرد....

یک زره ایمان واقعی داشتی الان تو جای من باید این پست رو مینوشتی
تا حالا پدری رو دیدی که شرمنده زن و بچش بشه!!!
یا کودک رو دیدی
شکم خالی بره سر کلاس درس
یک کفش شده صد هزار تومن
دیدن فقر ، دل آدم رو ریش ریش می کنه،
ریا نشه، اما من بارها بخاطر فقر دیگران گریه کرده ام،
اما شما جوری صحبت می کنید که انگار فقر در همین چند ساله اخیر بوجود اومده!

شرف تنها چیزی که این روزها اصلا هیچ جا دیدنمیشه
همه جا ریا و پاچه خواری غارت و چپاوله به اسم خدا و نماینده هاش
این قدر بخورین تا مثل زالو بترکین
خجالت نکشین چون وزن نداره
شما راه حلی برای ریشه کن کردن ریا و سایر رذایل اخلاقی که واقعا همه ماها گرفتارش هستیم ارائه بدین.
دیشب رفتم پیاز بخرم، فروشنده چندتا کیسه سه کیلویی پیاز آماده کرده بود که نصف پیاز هاش هر کدوم نیم کیلو بودند.

بهش می گم این پیازها خیلی بزرگ و ما دو نفریم و نصف یکیش هم بیشتر از وعده غذایی ماست و باید نصف دیگه اش رو بریزیم بیرون.

میگه خوب برات دوباره می کشم.

میگم بکش.

میکشه، دوباره همون پیاز بزرگها رو میزاره تو کیسه، میگم اینو نمی خوام.

ناراحت میشه، میگه یک ساعت برات کشیدم حالا میگی نمی خوام.فرمودم از لطفتون ممنونم و خداحافظی کردم.

وقتی رفتم هنوز شاکی بود.

توی دلم فرمودم تویی که یک دقیقه پیاز کشیدن رو یک ساعت حساب می کنی پس هیچ ایرادی نداره که یک مسول نیم ساعت در روز کار کنه و پول هشت ساعت رو بگیره...

چون اون هم یکی از ماها بوده...
ببینید دوست من، این مشکلات در اخلاقیات ما وارد شده، پس به جایی نق زدن باید به فکر اصلاح خودمون باشیم تا جامعه اصلاح بشه...ما نیاز به تغییر داریم
ذلک بان الله لم یک مغیرا نعمه انعمها علی قوم حتی یغیروا ما بانفسهم

موفق باشید
یا علی

13:

خب امام حسین به غیر از یاد دادن درس شهادت چه چیز عایدشون شد؟
میشه بگید تا سوال بعدی رو بپرسم

14:

سلام
آقای saeedhashemee از شما نقل قول گرفته اند ولی چون اسم شما را از نقل قول حذف کرده اند برای شما پیام «نقل قول گیری از شما» ارسال نشده هست.فرمودم شاید بخواهد جواب ایشان را بدهید، از لینک زیر:

http://forum.hammihan.com/thread1002...ml#post4273315

15:سر مبارک امام عشق بر بالای نی، رمزی هست بین خدا و عشاق،
یعنی این هست بهای دیدار...


-------------------------------------------------------------------


هر شهید کربلایی دارد که خاک اون کربلا تشنه خون اوست ، و وقت انتظار می کشد تا پای اون شهید بدان کربلا رسد و اونگاه خون شهید جاذبه ی خاک را خواهد شکست و ظلمت را خواهد درید و معبری از نور خواهد گشود و روحش را از اون ، به سفری خواهد برد که برای پیمودن اون هیچ راهی جز شهادت وجود ندارد...


-------------------------------------------------------------------------------

گردش خون در رگهای حیات شیرین هست اما ریختن اون در پای محبوب شیرین تر هست
و نگو شیرین تر هست، بگو بسیار بسیار شیرین تر.


------------------------------------------------------------

می خواهم در رثای شما ای کبوتران خونین بال دل حرم أمن مرثیه ای بسرایم اما کلام زمین گیر هست و کبوتر شکسته بال دل من نیز آسمان را تنها در خیال می پرورد.

کلام اسیر قفس ماهیات هست و عقل اسیر دام کلام و اون جا که شما بال کشیدید پر جبرائیل عقل می سوزد اون جا جزء نبی عشق را بار نمی دهند و جز او و اوصیائش یعنی اونان که ضمیر نسبیت را به آسمان اطلاق پیوند می دهند دیگر کیست که بتواند بر معراج انقطاع کامل پای نهد و چشم دلش به ضیاء نظر به غیبت الغیوب ذات نور یابد و این چنین از صدر المنتهی اسماء و صفات در گذرد و به معادن پنهان عظمت اتصال یابد و روحش به ذات عزیز قدوس تعلیق پیدا کند.

نه تنها اون کس از رثای شما ای کبوتران خونین بال حرم امن بر می آید که بتواند کلام را بر بال عشق بنشاند و به معراج برد و اگر این چنین هست بگذاراون یار غائب مرثیه خوان شما باشد که جز او هیچ تلاونده ایی راهای آسمان را نمی شناسد.

---------------------------------------------------------------------------------
بسیجی عاشق کربلاست وکربلا را تومپندار که شهری هست در میان شهرها و نامی هست در میان نامها،نه؛ کربلا حرم حق هست وهیچ­ کس را جز یاران امام حسین علیه السلام راهی به سوی حقیقت نیست.

کربلا ما را نیز در خیل کربلاییان بپذیر....


سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی
-------------------------------------------------------------------------------


16:

به شما اخطار می کنم از طرف ملت سخن نگویید.
از ملت پرسیدند و ملت نظر خود را دادند.

70 در صد آمدند و 50 در صد آقای روحانی را برگزیدند و 50 در صد دیگر ، به کاندیدا های دیگر رای دادند.
شما یک رای داری و یک نظر نه بیش و نه کم.

این کشور 70 میلیون جمعیت دارد.

پس اگر حرف داری مرد باش و بگو این حرف من هست.

نمی شود که من خود را ملت بدانم و شما خود را ملت.


من از طرف خود می گویم فقر را تحمل می کنم ، مرگ را تحمل می کنم ولی تن به ذلت نمی دهم.

حاضر نیستم که اوباما بیاید با لبخند خاص خودش جلو دوربین بگوید که بله تحریم ها جواب داد.

خوش حال باشید.


من از طرف خود سخن می گویم ، شما هم از طرف خودتان سخن بگویید.


17:

خب حالا اینهمه توضیح دادی جه بسیجی اینجور و انجور
منظور اصلی شما پس شهادت در راه خداست ؟ و انگاه هم بهشت
درست این چیزی هست که از امام حسین یاد میگیرد؟
توضیح بدید سوال بعدی رو بپرسم

18:

وقتی ملت ایران حق داشتند کاندید مورد نظرشون رو راسا رای بدهند و شواری نگهبانی وجود نداشت اول انتخاب کند و به رای بگذارد بعد بیا بگو نظر ملت ایران چیست
با این وجود همین انتخابات درپییتی هم که حکومت برگذار کرد سپس صدتا دستپیچن کردن
51 % روحانی دادند(حامیش خاتمی و هاشمی)
30 % هم رای نداند(پشت کردن به نظر حکومت)
میمونه 20 % که شما ازشون حرف زدید

19:

1- شما که انقدر مطلع هستید بفرمایید ببینم در کدام کشور نهادی شبیه به شورای نگهبان وجود ندارد؟
نکند انتظار داشتید که عبدالمالک ریگی هم بتواند کاندید ریاست جمهوری شود؟!!!!
2- 70 % رای دادند یعنی هفتاد % حکومت رو قبول دارند،30 % دیگر هم مطمئنا باشید که عده زیادی از اونها نظام را قبول دارند ولی به دلایل متفاوتی نتوانسته یا نخواسته اند رای دهند.

حالا این 20 % را از کجا در آوردید من نمی دانم!!!
3-یه چیز جالب: هم شما انتخابات را قبول ندارید، هم عبدالمالک ریگی،هم دولتمردان امریکایی و اسرائیلی!!!
و شماها چقدر به هم میایید!

20:

شما 13 آبان و...

توی راهپیمایی ها شرکت می کنید؟
اگه شرکت نمی کنید لااقل در کنار نی نی سی!!! و صدای امریکا، تلوزیون ایران را هم ببینید!
شما اگر گرانی را نداشتید می خواستید به چه تمسک بجویید؟!
پس دعا کنید که ارزانی نشود چون مجبور می شوید سکوت اختیار کنید!!!

21:

نوشته اصلي بوسيله mohammad12 نمايش نوشته ها
به شما اخطار می کنم از طرف ملت سخن نگویید.
از ملت پرسیدند و ملت نظر خود را دادند.

70 در صد آمدند و 50 در صد آقای روحانی را برگزیدند و 50 در صد دیگر ، به کاندیدا های دیگر رای دادند.
شما یک رای داری و یک نظر نه بیش و نه کم.

این کشور 70 میلیون جمعیت دارد.

پس اگر حرف داری مرد باش و بگو این حرف من هست.

نمی شود که من خود را ملت بدانم و شما خود را ملت.


من از طرف خود می گویم فقر را تحمل می کنم ، مرگ را تحمل می کنم ولی تن به ذلت نمی دهم.

حاضر نیستم که اوباما بیاید با لبخند خاص خودش جلو دوربین بگوید که بله تحریم ها جواب داد.

خوش حال باشید.


من از طرف خود سخن می گویم ، شما هم از طرف خودتان سخن بگویید.
چطور ما یک دفعه تبدیل شد به من ؟

22:

داداش من اول یکم مطالعه بکنید بعد اینجا جواب دهید تا خدای نخواسته سوتی ندهید
در تمام کشورهایی که دمکراسی هستند یعنی رهبر مادام العمر یا شخصی که مادام العمر بر قدرت باشد و فصل الخطاب نباشد ندارند شورایی مانند نگهبان و امثالهم وجود ندارد
در تمام این کشورها برای کاندید شدن در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ان کشورها چند شرط هست که برای همه مساوی هست که بسته به قوانین ان کشورها تفاوتهایی مینمايند
در بیشتر این کشور ها اعم شرایط احراز صلاحیت کاندید عبارت از:
جرم قضایی نداشتن(مثلا ریگی و امثالهم هیچ وقت نمیتوانند کاندید شوند)
سن مشخص
تحصیلات مشخص
در بعضی از این کشورها مثلا کاندید باید بتواند امضای ده هزار نفر حالا بسته به قانون ان کشور کمتر یا بیشتر امضا از امت حوزه خودش جمع کند
در بعضی دیگر سپردن مبلغی مثلا حدود 10 هزار دلار حالا بسته به قانون ان کشور کمتر یا بیشتر به صندوق دولت
کاندیدها باید این شرایط رو داشته باشند تا بتواننند کاندید شوند
این شرایط برای همه مساوی هست

در ضمن این نظر شما و حکومت هست که هر کسی رای داد اول رای به حکومت داده و از انتخابات ریاست جمهوری برای خودش کسب مشروعیت کنه

23:

مرحبا بناصرا

پس طبق قوانین هر کشوری ، هر کس شرایط طرح شده را داشت می تواند کاندید شود،
در ایران هم همینطور هست، هرکس شرایط را داشت می تواند کاندید شود به طور مساوی،
حالا شرایط چیست؟ این هست:
ايراني‌الاصل،
داراي تابعيت ايران،
مدير و مدبر،
داراي حسن سابقه و امانت و تقايشان،
مؤمن و معتقد به مباني جمهوري اسلامي ايران و مذهب رسمي كشور.
و این شرایط هم برای همه مساوی هست که متصدی تشخیص این موارد شورای نگهبان هست.

در کشورهایی که دموکراسی دارند چه کسی متصدی احراز این شرایط هست؟ حتما نهادی، ساوقتی، شورایی، چیزی وجود دارد!
راستی این دموکراسی که شما می فرمایید توی امریکایی که انتخاباتشون با واسطه الکترال ها انجام میشه (نه رای مستقیم امت!) هم هست یا نه؟!!!!
در ضمن این نظر من و حکومت نیست که هر کسی رای داد به حکومت رای داده، بلکه نظر مخالفین جمهوری اسلامی هم هست که خودشان را از وسط دو شقه می نمايند که امت در انتخابات شرکت ننمايند.


آها راستی! اصلا شما اطلاعاتت از من بیشتر، برو حالشو ببر!!!

برات آرزوی موفقیت می کنم
یا علی

24:

در کشورهای دمکراسی این قسمت قرمز وجود ندارد
یعنی کسی نباد حتما تابع ولایت کسی باشد تا بتواند کاندید شود یا حتما شیعه مسلمان باشد
این مانند اینکه شاهی سیستم ریاست جمهوری راه بندازد و بیایید بگوید هر کسی میخواهند کاندید شود اول باید تابع من باشد و من رو قبول داشته باشد تا بعد بتواند کاندید شود
معلوم هست هر کاندیدی که هم چنین چیزی رو قبول کند باید هر انچه ان شاه فرمود رو اطاعت محض کند
این یعنی حتی بالاتر از دیکتاتوری حجاز
و این شرایط هم برای همه مساوی هست که متصدی تشخیص این موارد شورای نگهبان هست.

در کشورهایی که دموکراسی دارند چه کسی متصدی احراز این شرایط هست؟ حتما نهادی، ساوقتی، شورایی، چیزی وجود دارد!
همان شورای نگهبانی که منصوب رهبر مادام العمر فصل اخطاب هستند تایید مینمايند چه کسی تابع و مطیع رهبری هست تا اجازه دهند به رای امت گذاشته شود
در کشوری های دمکراسی هر کسی بخواهد و ان چند شرطی که عرض کردم داشته باشد و جرمی مرتکب نشده باشد به وزارت کشور مراجعه و کاندید میشود
کسی هم نیست بگوید اول باید تابع و مطیع فلان شخص باشی و حتما دین و کیشت این باشد تا بتوانی کاندید شودی
راستی این دموکراسی که شما می فرمایید توی امریکایی که انتخاباتشون با واسطه الکترال ها انجام میشه (نه رای مستقیم امت!) هم هست یا نه؟!!!!
بخاطر همین میگم اول مطالعه کنید تا سوتی ندهید
امریکا بخاطر همین سیستم الکترال بهترین دمکراسی جهان هست
متاسفانه بدون مطالعه این جا سوتی میدهی
در ضمن این نظر من و حکومت نیست که هر کسی رای داد به حکومت رای داده، بلکه نظر مخالفین جمهوری اسلامی هم هست که خودشان را از وسط دو شقه می نمايند که امت در انتخابات شرکت ننمايند.

در این شرایط نابهنجار کشور ایا امت بهتره در همین انتخابات درپیتی شرکت نمايند تا حداقل شخصی مانند خاتمی و روحانی سر کار بیایند یا اینکه اصلا شرکت ننمايند تا جلیلی راحت احمدی نژاد دیگری شود؟
بغیر از سلطنت طلبها هیچ اپوزیسونی نمیگوید در انتخابات شرکت نکنید


آها راستی! اصلا شما اطلاعاتت از من بیشتر، برو حالشو ببر!!!
البته در این دو مورد از شما بیشتر هست
چون که واقعا مسئله به این سادگی راجب شورای نگهبان و دیگر کشورها و الکترال امریکا رو نمیدونی
و اینچنین سوتی میدهید
موفق باشید

25:

دوستان البته اکثرا میدانید سیستم الکترال امریکا چیست و چگونه عمل میکند معهذا مختصری توضیح دهم برای کسانی که شاید مطالعه کافی ندارند

وقتی که جورج واشنگتن بنیان گذار امریکا ایلات متحده رو تاسیس کرد قانون گذارن ان دوران امریکا دیدند که بعضی از ایالتها بسیار پرچمعیت و برخی بسیار کم جمعیت هستند
و متوجه شدند که تنها چند ایالت شرقی پرجمعیت سرنوشت ریاست جمهوری رو تعیین میکنه و ایالتهای غربی و کم جمعیت نقش خیلی کمی خواهند داشت
بخاطر همین موضوع قانون گذاران ان وقت امریکا سیستمی رو طراحی کردند تا کاندیدهای ریاست جمهوری با اقصی نقاط امریکا مجبور شوند مسافرت نمايند تا ببیند امت ان ایالتها چه میخواهند و فقط کارزار انتخاباتی خود رو در چند ایالات پرجمعیت دایر ننمايند

بخاطر این موضوع تصویب کردند که هر ایالت بسته به جمعیت و وسعتش چقدر سهم در انتخاب شدن کاندید خواهد داشت
و سیستم الکترال رو پایه ریزی کردند
بدین گونه که برای هر ایالت ارایی رو در نظر گرفتن
در چنین حالتی ارا چند تا ایالت کم جمعیت میتونست از یک ایالت پرجمعیت ارزشش بیشتر باشه
بدین گونه انها هم در سرنوشت کشور سهیم میشدند و کاندیدها مجبور بودند خواسته های این ایالتها هم مورد توجه برنامه دهند
البته مفصل تر از اینی هست که بیان کردم ولی اصل قضیه اینچنین هست

26:

درود
من هم از طرف خودم عرض مي كنم كه خير بنده طرفدار فقر و بدبختي نيستم
و از بيچارگي خودم دفاع نمي كنم و از سلطه هيچ كشوري از جمله چين و
روسيه و آمريكا و كشورهاي عربي و....هم خوشحال نيستم
معتقدم به اينكه خيلي از بدبختي ها را مي توان با راه حل هاي مسالمت آميز
و روشهاي غير دشمن تراشانه حل نمود و براي هر گره ناچيزي متوسل به
دندان نشد
بدبختي ، بدبختي هست كه چه از جانب چينيها به ارمغان آمده باشد چه آمريكا
چه امارات چه عراق ، هيچ فرقي در مفهومش ايجاد نمي شود.

27:

1- مذهب رسمی کشور مذهب شیعه اثنی عشری هست، و نظریه ولایت فقیه برگرفته از تعالیم مذهب شیعه می باشد.لذا اینکه شعیه بخواهد تعالیم مذهبی خود را کنار بگذارد و از دمکراسی به معانی غربی اون پیروی کند چندان برای شیعه معقول نیست.

نظریه ولایت فقیه برای غربی ها نیامده بلکه برای معتقدین به مذهب شیعه هست.
2-شورای نگهابان 6 عضو هم دارد که با معرفی رییس قوه قضاییه و البته سپس رای نمایندگان مستقیم امت در مجلس شورای اسلامی منصوب می شوند، لذا از این جهت نیز در قانون پايه ی برای مهارقدرت تدابیری اندیشیده شده هست.
3-شما می فرمایید که امت برای رهایی از شرایط ناهنجار در انتخابات شرکت می نمايند و به امثال روحانی وخاتمی رای می دهند! خب اگر روحانی و خاتمی مجبورند که از ولی فقیه به مثابه یک شاه! تبعیت نمايند پس امت به چه امیدی به اونها رای میدهند؟ این یعنی تناقض آشکار...

یا رییس جمهور تابع ولی فقیه هست و بی اختیار(که در این صورت رای دادن دردی را دوا نمی کند) و یا دارای اختیار هست(که در این صورت نظام ایران مانند نظام های سلطنتی نیست)...

یا علی

28:

در همین کشور آمریکا که به کشورهای دیگر تجاوز میکند بعد ادعای حقوق بشر و دموکراسی دارد!!!!!!!!

کسیکه کاندیدای ریاست جمهوری میشود و مواضع ضد صهیونیستی داشته باشد

آیا میتواند به عنوان کاندیدا شرکت کند؟
آیا تایید صلاحیت میشود؟

کسیکه کاندیدا میشه باید اسرائیل رو قبول داشته باشه

پس آمریکا هم خط قرمز دارد

اونهم رژیم نامشروع اسرائیل هست

29:

انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و دموکراسی الکترال در اون، محصول انقلاب آمریکا در اواخر قرن 16 – 1776- و موارد مندرج در قانون پايه ی این کشور هست.برای انتخاب رئیس جمهور، هر ایالت بر پايه تعداد آرای اون ایالت در مجلس نمایندگان و تعداد آرای هر ایالت در مجلس سنا ارزش گذاری می شود.به عنوان مثال ایالت کالیفورنیا با تقریبا 38 میلیون نفر جمعیت دارای 53 نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا هست و ایالت فلوریدا با 19 میلیون نفر جمعیت، دارای 27 نماینده در مجلس نمایندگان هست.

و البته هر دو ایالت، 2 نماینده در مجلس سنا دارند.

به این ترتیب آرای الکترال کالیفرنیا برابر با 55 و آرای الکترال فلوریدا برابر با 29 رای هست.

ایالت هایی هم که جمعیت اونها خیلی کم هست، حداقل 1 نماینده در مجلس نمایندگان و (البته 2 نماینده در مجلس سنا) دارند.

به عنوان مثال ایالت مونتانا با تقریبن 1 میلیون جمعیت، تنها 1 نماینده در مجلس نمایندگان دارد.

تعداد نمایندگان هر ایالت در مجلس نمایندگان به اضافه تعداد نمایندگان هر ایالت در مجلس سنا، بیانگر ارزش اون ایالت برای تعیین رئیس جمهور هست که به اون آرای الکترال فرموده می شود.در انتخابات ریاست جمهوری، هر رئیس جمهوری که در هر ایالت، رای اکثریت را به دست آورد، تمام آرای الکترال اون ایالت به نام وی خوانده می شود.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012، باراک اوباما به صورت 100% در ایالت کالیفرنیا اکثریت را به دست می آورد، بنابراین تمام 55 رای الکترال در فلوریدا (53 + 2)، برای اوباما خواهد بود.

در ایالت کم جمعیتی مانند مونتانا هم، میت رامنی دارای 3 رای الکترال هست.

تعداد نمایندگان در مجلس نمایندگان که اصطلاحا به اون House می گویند بر پايه ترکیب جمعیتی هر ایالت، کلن به میزان 438 عدد و تعداد سناتورهای آمریکایی 100 نفر هست که جمع اونها 538 نفر می شود.بر این پايه کل آرای الکترال در آمریکا 538 عدد هست (برای انتخابات سال 2012 ميلادي) و اگر کسی بتواند 270 رأی الکترال به دست بیاورد، رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.

فلسفه رای الکترال در این هست که در اصل یک شهروند آمریکایی در انتخابات به صورت مستقیم به یک کاندیدا رای نمی دهد، بلکه به کسانی رای می دهد که به نام Elector خوانده می شوند و اونها در یک روند فرمالیته، رئیس جمهور را از میان خود انتخاب می نمايند.

فرایند انتخاب رئیس جمهور توسط Elector ها امروز کاملا فرمالیته هست، یعنی در حالات نرمال یک Elector که در یک ایالت توسط حزب یا کاندیدای ریاست جمهوری انتخاب شده هست، به کاندیدای حزب رقیب رای نمی دهد.الکتوری که چنین کاری بکند به Faithlessness (وفادار نبودن) متهم می شود و در 24 ایالت این کار جرم هست.

در انتخابات سال 2000، Barbara Lett-Simmons که در واشنگتن دی سی به عنوان Elector از طرف دموکرات ها انتخاب شده بود، در اعتراض به نقش کم واشنگتن دی سی، در تصمیم گیری های کنگره، در روز تعیین رای حاضر نشد و به همین دلیل تعداد آرای الکترال ال گور 266 عدد (و آرای کل 537، به جای رقم 538) بود.

در رقابت های ریاست جمهوری سال 2004 هم، جان ادواردز که به عنوان معاون جان کری در حزب دموکرات انتخاب شده بود، یک رای الکترال به دست آورد.

دلیل این امر اشتباه یکی از Elector ها عنوان شده هست که در برگه خود به جای جان کری، اسم جان ادوارزد، معاون او را نوشته بود.

​اهل بیت هم مذاکره ‌می‌کردند؟در تاریخ انتخابات آمریکا تا کنون چهار بار یک کاندیدا، رای بالاتری از دیگران به دست آورده اما آرای الکترال را باخته و در نتیجه رئیس جمهور نشده هست.

نزدیک ترین اون از لحاظ وقتی به ما، انتخابات سال 2000 هست.

در اون انتخابات ال گور، کاندیدای حزب دموکرات تقریبن 500 هزار رای بیشتر از جرج بوش به دست آورد، اما به دلیل اونکه جرج بوش موفق شده بود آرای الکترال بیشتری به دست بیاورد (271 به 266 و یک رای غایب)، جرج بوش به عنوان 43 مین رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد.

​اهل بیت هم مذاکره ‌می‌کردند؟به صورت خلاصه اگر بخواهیم دلیل اینکه یک کاندیدا، آرای الکترال بیشتری به دست می آورد اما رای کمتری دارد را توضیح دهیم، می توانیم به صورت مثال 4 ایالت سرنوشت ساز را انتخاب کنیم. فلوریدا (29 رای الکترال، 19 میلیون جمعیت)، اوهایو (18 رای اکترال، 11 میلیون جمعیت)، ویرجینیا (13 رای اکترال، 8 میلیون جمعیت) و نیوهمشایر (4 رای اکترال، 1.3 میلیون رای).

با فرض اینکه در ایالت های دیگر آرای کاندیداها به صورت مساوی تقسیم شده هست و در این 4 ایالت (که 3 ایالت اول مهمترین ایالت های انتخابات هستند)، آرا به صورت زیر تقسیم بندی شوند:
فلوریدا: اوباما 6 میلون، رامنی 5 میلیون، آرای الکترال 29، همه برای اوباما
اوهایو: اوباما 3 میلیون، رامنی 5 میلیون، آرای الکترال 18، همه برای رامنی
ویرجینیا: اوباما 2 میلیون، رامنی 4 میلیون؛ آرای الکترال 13 همه برای رامنی
نیوهمشایر: اوباما 300 هزار رای، رامنی 200 هزار رای؛ آرای الکترال 4 همه برای اوباما
​اهل بیت هم مذاکره ‌می‌کردند؟
مجموعا اوباما در این 4 ایالت 11.3 میلیون رای به دست آورده هست و آرای رامنی هم 14.2 میلیون هست.

اما آرای الکترال اوباما 33 رای (اوهایو + نیوهمشایر) و آرای الکترال رامنی 31 رای (ویرجینیا + اوهایو) هست.

بنابراین کسی که آرای بیشتری به دست آورده، لزوما رای الکترال بیشتری به دست نخواهد آورد.30:

اصلا فرض که فرموده شما صد در صد درست و در تشیع یک نفر باید مادام العمرو فصل اخطاب نائب خدا وامام وقت باشد(یکبار هم بحث کردیم امدند تایپیک رو قفل کردند و نوشته های من رو پاک و اخطار دادند حق نداری سخن بگویی به این علت اصلا میگوییم سخن شما درست)
آیا ملت ایران حق دارند سرنوشت خودشون رو تعیین نمايند مثلا بگوییند فرض محال میخواهیم بت پرست شویم و به جهنم برویم!
اگر اختیار سرنوشت خودشان ندارند که هیچ
اگر دارند ایا حکومت باید اجازه دهد کاندید های ریاست جمهوری و مجلس که مخالف ولایت مادام العمر یک نفر هستند بتوانند در انتخابات شرکت نمايند تا بعد معلوم شود نظر امت چیست؟
یا اینکه باید از همان اول رد صلاحیت شوند و هیچ شانسی برای کاندید شدن نداشته باشند؟
خب این چه ازادی و دمکراسی هست؟ که امت فقط باید به سرسپردگان رهبری رای دهند؟

خب این شورای نگهبان کارش همین هست که اجازه ندهد هیچ مخالفی بتواند کاندید شود.نهادی که در هیچ کشور دمکراسی وجود ندارد

2
-شورای نگهابان 6 عضو هم دارد که با معرفی رییس قوه قضاییه و البته سپس رای نمایندگان مستقیم امت در مجلس شورای اسلامی منصوب می شوند، لذا از این جهت نیز در قانون پايه ی برای مهارقدرت تدابیری اندیشیده شده هست.

6 عضو که مستقیم به وسیله رهبری تعیین میشوند
و شش تای دیگر بوسیله رئیس قوه قضائیه که منصوب رهبری هست به مجلس معرفی میشوند که اش همان هست و کاسه همان
تازه در گذشته قوه قضائیه باید انقدر نمانیده به مجلس معرفی میکرد تا مجلس 6 نفر رو از بین انها تایید کند.بدین گونه مجلس میتوانست انقدر رد کند تا قوه قضائیه مجبور شود نماینده ها مورد نظر مجلس رو به مجلس معرفی کند
ولی دیدین این چنین فایده ندارد و قدرت رهبری شاید کاهش پیدا کند
در سه دور قبل مجلس قانون اوردند(همان دوره ایی که همه نمایندگان اصلاح طلب رد صلاحتیت شدند) که مجلس مجبور هست از بین همان تعداد اشخاصی که قوه قضائیه معرفی میکنه باید نماینده ها رو تایید کنه و حق نداره بگوید هیچ کدام رو قبول ندارم
3
-شما می فرمایید که امت برای رهایی از شرایط ناهنجار در انتخابات شرکت می نمايند و به امثال روحانی وخاتمی رای می دهند! خب اگر روحانی و خاتمی مجبورند که از ولی فقیه به مثابه یک شاه! تبعیت نمايند پس امت به چه امیدی به اونها رای میدهند؟ این یعنی تناقض آشکار...

یا رییس جمهور تابع ولی فقیه هست و بی اختیار(که در این صورت رای دادن دردی را دوا نمی کند) و یا دارای اختیار هست(که در این صورت نظام ایران مانند نظام های سلطنتی نیست)...

این دقیقا همان بلایی هست که پدران ما مطالعه نکرده بر سر ما اوردند
بله هیچ راهی نیست و حداقل خاتمی و روحانی بهترین افرادی هست که میتوان تایید کرد که حداقل به منجلاب احمدی نژاد و امثالهم گرفتار نشد
ریاست جمهور میتواند با درایت جلوی بعضی از اشتباهات رهبری رو بگیرد البته نه همه
اما اینچنین سبب میشه به مروز وقت قدرت رهبری کاهش پیدا کند تا بلکه اصلاحات مورد نظر امت رو در کشور پیاده کرد
نظر اکثر اپوزسیون این هست که باید نظام رو از درون اصلاح کرد و با همین قوانین درپیتی موجود کنار امد تا اهسته اهسته اصلاحاتی که امت میخواهند در این نظام اعمال شود بدون اینکه مانند لیبی و سوریه وارد یک انقلاب تمام عیار و خون خون ریزی شد
و به نظر هم عقیده درستی هست

31:

صد در صد که میتواند کاندید شود
هیچ قانونی برای مخالفت با عقاید مختلف نیست و کاندید ها حق دارند هر چیزی رو که میخواهند در نظر داشته باشند و از امت رای بگیرند

البته لازمه این کار این هست شخص مورد نظر اول حزبی تشکیل دهد تا بتواند مجلس وسنای امریکا رو در اختیار بگیرند(چون قدرت در کشورهای دمکراسی در دست مجالس ان کشورهاست)
بعد میتواند هر تصمیمی منجمله مخالفت و یا جنگ به اسرائیل رو پیاده کند
البته اگر بتواند از امت رای بگیرد و حزب دمکرات و جمهوری خواه بسیار رو شکست دهد

32:

یعنی شما میگی در کشوری که ثروتمندهای صهیونیست بر اون احاطه و کنترل دارند و همايش و سنا هم دست اینها هست کسی میتواند کاندیدای ریاست جمهوری شود درحالیکه دیدگاه های ضد صهیونیستی و اسرائیلی اون شخص مشخص هست؟

هیچ رئیس جمهوری در آمریکا نبوده که طرفدار اسرائیل نباشه

پس چرا هر کسی که علیه اسرائیل صحبت میکنه و هولوکاست رو انکار میکنه یا زندانی میشه یا کشته میشه یا اینقدر اون شخص رو تحت فشار برنامه میدهند که طرف اظهارات خود رو پس میگیره؟

در مورد آیپک که حتما اطلاع دارید!

آمریکاییها بدون اجازه ی صهیونیستها آب هم نمیخورند

بعد شما میگی یک ضد صهیونیست میتونه کاندیدای ریاست جمهوری بشه!!!!!!!!!!!!!!!!!

33:

ثروتمند امریکایی یهودی نه ثروتمند صهیونیست
همايش و سنا هم اکثریت 99 %ی مسیحی هستند

هیچ رئیس جمهوری در آمریکا نبوده که طرفدار اسرائیل نباشه
غیر از چند کشور اسلامی هیچ کشوری در دنیا نبوده که دشمن اسرائیل باشه چه برسه به ریاست جمهور امریکا

پس چرا هر کسی که علیه اسرائیل صحبت میکنه و هولوکاست رو انکار میکنه یا زندانی میشه یا کشته میشه یا اینقدر اون شخص رو تحت فشار برنامه میدهند که طرف اظهارات خود رو پس میگیره؟
اگر شما در اروپا و امریکا سندی یا مدرکی ارائه دهید بخطر ضدیت با اسرائیل کسی کشته یا زندانی شده خوشحال میشیم ماهم خبر دار بشیم

در مورد آیپک که حتما اطلاع دارید!
در امریکا لابی ها مختلفی وجود دارد که لابی یهودی حامی اسرائیل که بسیار هم ثروتنمد هستند یکی از انهاست

آمریکاییها بدون اجازه ی صهیونیستها آب هم نمیخورند
قدرتمند ترین کشور دنیا که ارتشش میتونه همه دنیا رو ظرف چند ماه تصرف کنه امکانش هست که زیر تسلط یک کشور ضعیف و کوچک باشه؟
دور از عقل نمیات این قضیه؟

بعد شما میگی یک ضد صهیونیست میتونه کاندیدای ریاست جمهوری بشه!!!!!!!!!!!!!!!!!
صد در صد میتونه کاندید ریاست جمهوری باشه چون هیچ قانونی وجود نداره که اگر عقیده تو این باشه حق نداری کاندید شوی
و اگر رای امت امریکا رو بدست بیاره و حزب تشکیل بده که سنا و همايش هم اکثریتشون رو بدست بگیرند میتونه چنین کاری بکنه

34:

ثروتمند آمریکایی- مسیحی صهیونیست
ثروتمند یهودی صهیونیست
هر دو گروه در پی حفظ منافع اسرائیل در آمریکا هستند

بحث سر دشمن بودن یا نبودن دیگر کشورها با اسرائیل نبود
بحث سر این بود که آیا در آمریکا یا برخی کشورهای غربی که ادعای دموکراسیشون گوش فلک رو کر کرده شخصی که عقاید ضد اسرائیل دارد میتواند به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی شود و جلوش گرفته نشه که شما جواب ندادی!!!!!

در کشورهای اتریش-بلژیک-چک-فرانسه-آلمان-لیتوانی-لهستان-رومانی-اسلواکی-سوئیس هر کسی هولوکاست رو انکار کند مجرم هست.

دیوید ایروینگ انگلیسی که به خاطر انکار هولوکاست 3 سال به زندان محکوم شد.
روژه گاردوی فرانسوی که به خاطر انکار هلوکاست به زندان افتاد
یورگن گراف مورخ و پژوهشگر سوئیسی
روبر فوریسون مورخ و هستاد دانشگاه فرانسوی
بازم هست میخوای بگم یا کافیه؟

اینقدر نفوذ دارند این اسرائیلیها در آمریکا که رئیس جمهور آمریکا باید مطابق این لابی قدرتمند عمل کند

هر کس که میخواهد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رای بیاره و پیروز بشه اول به دنبال حمایت همین لابیهای صهیونیستی هست.

اولا اسرائیل کشور نیست یک رژیم نامشروع هست
دوما این صهیونیستها چه یهودی چه آمریکایی بیشترین قدرت رو در آمریکا دارند
وقتی بیشترین قدرت دست صهیونیستهای طرفدار اسرائیل هست که بیشتر در پی حفظ منافع اسرائیل هستند به نظرت در این صورت کدام طرف بر دیگری احاطه دارد؟

چرا آمریکا با فعالیت هسته ای ما مخالفت میکند؟
چون میترسد ایران دارای صلاح هسته ای شود و این باعث به خطر افتادن اسرائیل میشود

چرا اینهمه خرج میکند تا ایران و کشورهای حامی ایران را به نابودی بکشاند؟

اینها همه به خاطر احاطه ی صهیونیستها در تمام مسائل آمریکا هست

با این صحبت های شما با عرض معذرت هر کسی که نگاه شکاکی داشته باشه فکر میکنه شما نماینده ی آمریکا و اسرائیل در ایران هستید

35:

سخن ایشون رو تحریف نکنید و دروغ نبافید

در بسیاری از کشورهای اروپایی انکار و یا اغراق‌شده مطالعههولوکاست جرم تلقی می‌شود.

کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، اسرائیل، لیتوانی، لهستان، رومانی، اسلواکی و سوئیس دارای قوانینی علیه انکارنمايندگان هولوکاست هستند.[۳۷].
  • یکی از افرادی که در سال ۲۰۰۶ به جرم انکار هولوکاست به سه سال زندان محکوم شد، دیوید اروینگ، مورخ بریتانیایی بود [۳۸].
  • روژه گارودی محقق فرانسوی به علت انکار هولوکاست زندانی شد.
  • یورگن گراف، مورخ و پژوهشگر سوئیسی نیز به خاطر سخنانش در انکار هولوکاست به زندان محکوم شد و برای فرار از زندان از سوئیس خارج شد.

    وی هم‌اکنون در روسیه زندگی می‌کند.[۳۹][۴۰]
  • روبر فوریسون، در سال ۲۰۰۶ به دلیل مصاحبه‌ای که در سال ۲۰۰۵ با شبکه سحر ۱ انجام داد، به جرم انکار هولوکاست، به سه ماه زندان و پرداخت ۷۵۰۰ یورو محکوم شد [۴۱][پیوند مرده][پیوند مرده].

    وی به خاطر بیان عقیده‌اش، بارها از سوی گروه‌های تندروی یهودی مورد آزار و ضرب و شتم برنامه گرفته‌است [۴۲][۴۳].
انکار هولوکاست - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

قدرتمند ترین کشور دنیا که ارتشش میتونه همه دنیا رو ظرف چند ماه تصرف کنه امکانش هست که زیر تسلط یک کشور ضعیف و کوچک باشه؟
دور از عقل نمیات این قضیه؟
همه دنیا؟ معده ات زیادی گنده هست.
فکر نکنم در عقل شما چیزهایی جز ارتش همه فن حریفی که در فیلم های هالیوودی معرفی می شود بگنجد.
اما همین ارتشی که می تواند جهان را تصرف کند در ماجرای مقر مارینز دُمشو رو کولش گذاشت و در رفت و حتی تجهیزات و عدواتشو هم گذاشت و دررفت.
این فقط یک مثال بود ، مثال های بیشتر و عینی تری برای عاقل ها هست.
اگر رژیم آمریکا چنین توانی داشت مزدورانشو انگشت به دندان نمی گذاشت و به سوریه حمله می کرد.
البته این خوبه که به طور ضمنی اذعان کردی آمریکا اصلی ترین تهدید صلح در جهان هست.


36:

برای من ادب مخاطبم خیلی مهم هست
پس بهتره وارد بحث با شما نشم

37:

برای آدم های عاقل و صاحب منطق، ادب نوشته فوق معلوم هست.
هر وقت دروغی میگویی ، در پی اون رسوا شدنی هم هست.

38:

اینکه شما علت مطرح شدن قانون هلوکاست در اروپا رو مطالعه نکردید دلیل میشه ایچنین تصور کنید
حوصله توضیح دادن مفصل ندارم خلاصه بگویم علتش نازیسم بود که ضد یهود بود و اروپا رو در جنگ جهانی دوم به اتش کشید
هم اکنون هم طرفدار نازیسم در اروپا خصوصا المان وجود داره و بخاطر خطر نازیسم مجبور به تصویب چنین قانونی شدند
ولی این قانون شامل کشور اسرائیل نمیشه و هر کسی میتونه بر علیه اسرائیل وارد عمل بیشه و هیچ کسی هم تا حالا اگر ضد اسرائیل سخن فرموده باشه زندانی نشده
کما اینکه دهها مورد تظاهرات بر علیه اسرائیل در اروپا و امریکا تا الان انجام شده
مابقی سخنان شما هم راجب امریکا بهتره که پاسخی ندهم چون بحث به درازا میکشد و شما فکر میکنید ابر قدرت دنیا زیر تسلط اسرائیل کوچک ضعیف هست

اصلا ما فکر میکنیم امریکا جنایتکار و عقب مانده و دیکتاتوری هست
مگر هر چیزی در امریکا رایج بود ما همان رو باید اجرا کنیم؟؟

راجب دمکراسی کشور خودمون صحبت کنید که فورا گقتید چرا در امریکا چنان و چنان
ربطی به ما ندارد
حرف کشور خودمون و قوانینش رو دارید بحث کنید بر طبق انچه تایپک تا حالا پیش رفته

39:

اگر شما در اروپا و امریکا سندی یا مدرکی ارائه دهید بخطر ضدیت با اسرائیل کسی کشته یا زندانی شده خوشحال میشیم ماهم خبر دار بشیم
ظاهرا از خوشحالی زیاد به پراکنده گویی روی آورده اید.
علتش یا توجیهی که شما براش بافتید ، جواب سخن ایشون نیست، چون این مطلب در جواب به پست قبلی شما بود که عرض کردید خوشحال می شوید خبردار شوید.


40:

این افرادی که مثال زدم طرفدار نازیسم بودند که به زندان افتادند؟!!!!

چرا اجازه ی تحقیق به افراد داده نمیشه؟

چرا این قانون لغو نمیشه؟

شما در صحبت هایت مدام از دموکراسی غربی صحبت میکنی حالا که من فرموده ام غربیها خود دموکراسی رو رعایت نمینمايند میگی طبق اونچه روال تاپیک هست پیش برم؟!!!!

بهتون برخورد دموکراسی غربی رو زیر سوال بردم؟

41:

داداش من بخاطر نازیسم قانون هلوکاست رو تصویب کردن و وقتی قانون شد ملزم به رعایت ان هستند
حالا شما که اینهمه میگی در غرب دمکراسی نیست میشه بفرمایید غیر از هلوکاست چه قانون ضد دمکراسی دیگر وجود ندارد؟

در ثانی اصلا همه دنیا دیکتاتوری
شما چرا وقتی راجب حکومت ایران صحبت میشه فورا میگی چرا فلانی چنان کرد
چطور هیچ چیز غرب به شما ربط نداره
ولی همینکه بحث حکومت ایران شد سخن از غرب میزنید؟
من در ابتدای تایپیک راجب شورای نگهبان حرف میزنم فورا سخن از دمکراسی امریکا و غیره میزنید(الا اینکه میخواهید از بحث اصلی منحرف شوید و اینجا مخاطب شما لازم بشه یکی یکی قوانین سایر کشورها رو توضیح بده)

اصلا همه دنیا دیکتاتوری شما از حکومت کشور خودمون سخن بگویید که در تایپک بحث شد

42:

من فرمودم
ما دانش آموزان این مکتب روزه می گیریم و گشنگی می کشیم و تن به ذلت نمی دهیم.

این از ما. شما هم از طرف خودت حرف بزن.

نه از طرف ملت.
و فرمودم
من از طرف خود می گویم فقر را تحمل می کنم ، مرگ را تحمل می کنم ولی تن به ذلت نمی دهم.

این من و اون ما یک معنا می رساند.

که هیچ کدام به معنای کل ملت نیست.


43:

بحث بدبختی و خوشبختی نیست.
بحث عزت و ذلت هست.

بدبخت با عزت دیدی.

همان صورت سرخ و سیلی.


اما خیالتان راحت.

بدبختی ما به چین و ماچین نیست.

به خودمان برمیگردد.

که روی نفت نشسته ایم و خیال ایستادن هم نداریم.
آمریکایی ها هم پا روی پا انداخته و به ریش ما می خندند.

می گویند که وقتی این تحریم ها می تواند ایرانی ها را رام می کند چرا سفت ترشان نکنیم.

اونقدر گلو را فشار می دهیم تا خفه شوند.

منطقی هست نه ؟ هه هه.


44:

شما از جانب خودتان فرمودید
بنده هم از جانب خودم فرمودم
نه مثل بعضی ها از یک سمت به چین و ماچین ادای احترام
می کنم و از طرف دیگر به بقیه دهن کجی می کنم و غبغب
حق مدارانه می گیرم
بدبختی را بدبختی معنا می کنم خوشبختی را هم خوشبختی
چون تنها واژه هایی هستند که از دست مصادره به مطلوبهای
بعضی ها جان سالم به در برده اند و خوشبختانه تعاریف روشنی دارند
عزت هیچ انسانی در فلاکت نیست .

عزت در خردمندی هست

خردمند هم به کسی می گویند که توانایی ایستادگی در مقابل تهاجم اقتصادی
چین و سلطه گری آمریکا را توامان داشته باشد نه اینکه به خودش فلاکت
بدهد و در مقابل اقتصاد وارداتی سر تعظیم فرود آورد و تصور عزت پروری
داشته باشد.


45:


46:

در کل اگر امریکا هستقلال داشت سالانه چندین میلیارد دلار به اسرائیل کمک نمی کرد در حالی که وضع اقتصادی خود امریکا چندان مطلوب نیست


82 out of 100 based on 82 user ratings 532 reviews

@