برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟


برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟



برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟
مردم ایران به صورت ذاتی عاشق فرش هستند. مطمئنا به این موضوع دقت کرده‌اید که خانه های ایرانی تا کنون هیچگاه خالی از فرش نبوده است، نام ایرانیان با فرش گره خورده و همه ما خانه‌های بدون فرش را بی روح و سرد می‌دانیم. این خود دلیلی است بر این واقعیت که نیاز به خرید این محصول در کشور ما در همه زمان‌ها وجود دارد و هیچ گاه از بین نخواهد رفت. برای خرید یک فرش خب به چه نکاتی باید توجه کنیم.
برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟
طراحی ورودی خانه با استفاده از فرش

انواع قالی
به طور کلی قالی‌های دستباف از ابریشم و پشم بافته می‌شوند و قالی‌های ماشینی از نخ پلی‌پروپلین و نایلون به همین دلیل فرش‌های ماشینی به‌ راحتی روی سنگ و سرامیک سر می‌خورند و جابه‌جا می‌شوند. نکته مهم دیگر در مورد فرش‌های ماشینی الیاف مصنوعی آن است که ممکن است برای اعضای خانواده‌ حساسیت‌ های پوستی ایجاد کند و همین‌طور به‌راحتی مو و آلودگی را به خود جذب می‌کنند. در مقابل، قالی‌های دستباف به خاطر الیاف طبیعی این مشکلات را ندارند و به خاطر نرمی و لطافت شان اگر روی آنها استراحت کنید، هیچ گاه کمر درد نخواهید گرفت و خاصیت دفع گرما در تابستان و دفع سرما در زمستان را هم دارند.

برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟
طراحی نشیمن خانه به سبک کلاسیک

این روزها قالی‌های مدرن ماشینی با طرح‌های متنوع که اغلب ابعاد زیر ۹ متر مربع دارند در شکل‌های مربع، مستطیل و گرد به بازار عرضه می‌شوند طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. فرش‌های پرز بلند نمونه رایجی از این فرش‌های امروزی هستند که درواقع همان قالی خرسک‌های قدیمی‌اند، تنها موضوعی که در موردقالی‌های پرز بلند جدید اهمیت دارد این است که به سادگی گرد و غبار را داخل خود جمع می‌کنند و اگر سابقه آسم یا آلرژی دارید، این قالی‌ها را در اتاق خود پهن نکنید.

برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟
استفاده از فرش ایرانی در طراحی دکوراسیون داخلی

بهترین فرش در کدام منطقه فرش بافی ایران بافته می شود ؟
در هر منطقه ای که قالی بافته شود، فرش هایی با کیفیت بالا نیز تولید می شوند و هر کدام دارای خصوصیات خاص همان منطقه است. ولی باید دید فرش به چه منظوری خریداری می شود؟ اگر مکان استفاده، مکانی پرتردد و جای نشست و برخاست است بهتر است از فرش های منطقه بختیار و بیجار که بسیار مقاوم هستند استفاده کرد و اگر فقط جنبه تشریفاتی و زیبایی قالی مد نظر باشد قالی هایی مثل قم و تبریز بهتر است که هم خیلی ظریف و هم بسیار ریز بافت هستند اما اکثر اوقات مردم قالی را به عنوان یک کالای سرمایه ای در نظرمی گیرند که در روز مبادا با فروش آن بتوانند نیاز های مالی خود را برآورده کنند.

برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟
استفاده از مبلمان سفید در طراحی دکوراسیون داخلی

فرش کالایی سرمایه ای
خیلی از خریداران فرش دستبافت علاوه بر زیبایی و دوام آن، آن را به عنوان سرمایه هم در نظر می گیرند تا در مواقع لزوم بتوانند سریعا آن را به فروش برسانند و مشکل مالی خود را حل کنند. کارشناسان گروه قالیکده نیز بر این نظر معتقد هستند که فرش کالایی صد در صد سرمایه ای است به شرط آن که نوع مرغوب آن را انتخاب کنید و بدانید فرشی که برگزیده اید از نظر منطقه بافت رنگ آمیزی و طرح و مسایل کیفی بافت و قیمت در سطح عالی باشد تا در زمان فروش به مشکلی بر نخورید.

برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟
طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدیترانه ای

در کل فرشی را انتخاب کنید که در بورس خرید و فروش باشد مثل قالی های بافت تبریز که چند سال است مورد توجه خریداران داخلی و خارجی برنامه گرفته و این تنها به خاطر تنوع بسیار بالای طرح و رنگ قالی های این منطقه می باشد .
برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟
سبک تلفیقی در طراحی دکوراسیون داخلی

مرغوب و نامرغوب بودن فرش را چگونه می توان تشخیص داد ؟
تشخیص مرغوبیت فرش به عهده کارشناسان این رشته است، آنها سابقه طولانی در امر خرید و فروش دارند و باتمامی شرایط بافت و تهیه مواد اولیه آشنا هستند. در دانشگاه های ایران رشته ای به همین نام تدریس می شود که به صورت کارشناسی و تئوری آن را آموزش می دهند ولی اکثر افرادی که در این رشته فعالیت دارند به صورت تجربی با این رشته آشنا و با گذشت سالیان طولانی خبره شده اند.

برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟
استفاده از گلیم های ایرانی در طراحی دکوراسیون داخلی

این افراد با دریافت جواز کسب از اتحادیه مربوطه و شرکت در امتحانات که شامل آشنایی کامل با تمامی مناطق فرش بافی و شناخت طرح ها و نقش ها و شرایط کلی بافت هست مجوز کار در این رشته را دریافت کنند . البته باید اضافه کرد که شرایط یک کارشناس خبره حضور مستمر در متن بازار خرید و فروش است تا بتواند تغیرات بوجود آمده در قیمت ها و طرح و رنگ ها را دنبال کنند تا قادر باشد در زمان مناسب قضاوت صحیح را به عمل آورد.
منبع : chidaneh.com




گفتگو با حمید رضا ناصری، مدل ایرانی

1:

راهنمای خرید فرش




برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

فرش در خانه اکثر ایرانی‌ها یکی از وسایل ضروری خانه به حساب می آید.


زیباترین مدل مو و وسایل تزئینی مو با قیمت های نازل
اگر شما قصد خرید فرش برای منزلتان را دارید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا این مطلب را بخوانید تا درنهایت با وجود تنوع بسیار طراحی و نقشه فرش در بازار دچار سردرگمی نشوید.

فرش‌های دستباف در ایران در سه قالب اصلی بافته می‌شوند: ترنج، خشتی و افشان. که در این میان لچک‌ترنج از طرفداران بیشتری برخوردار بوده هست.


الگوی ساده ی نصب تابلو در منازل
در واقع می‌توان فرمود فرش‌هایی که در اکثر خانه‌های ایرانیان دیده می‌شود با حاشیه‌ای پهن در اطراف و طرحی بیضی یا دایره در میان، طرح ترنج هست که مورد هستقبال زیادی برنامه گرفته هست.


مدل مانتوهای شیشه ای و ماجرای مانتو شيشه اي
این نوع طرح از معماری ساختمان‌های سده آخر دوره اشکانیان الهام گرفته شده هست و نمادی از حیاط ساختمان‌های اون دوره هست.


گوشواره نگین دار
لچک‌های فرش باغچه‌های سبزی‌کاری خانه‌ها و بیضی وسط حوض حیاط هست.


جدیدترین وشیکترین لباس های مجلسی بلند 2016
در طرح افشان، لچک و ترنج حذف شده و با حفظ همان حاشیه کناری در وسط فرش طرح گل و ساقه و برگ دیده می‌شود.


دید زدن همسایه ممنوع!
در طرح خشتی نیز تمام سطوح داخلی به مستطیل‌های مساوی تقسیم شده و در داخل هریک نقشه‌ای بافته شده هست.


قفسه ی کفش، ضرورتی در دکوراسیون داخلی منزل
هرچه طرح درون خشت‌ها تکراری نباشند نشانه مرغوبیت نقشه هست.

در کنار این فرش‌ها طرح‌های دیگری نیز وجود دارد که در شهرهای دیگر ایران بافته می‌شوند و از اون جمله می‌توان به گبه، فرش‌های ترکمن و … اشاره کرد.

چه فرشی برای چه جایی؟
پیش از اونکه برای خرید فرش اقدام کنید لازم هست به برخی نکات نظیر نوع کفپوش خانه، وسعت محیط، میزان نورگیری، رنگ دیوارها و روکش مبلمان‌ها و پرده‌ها، میزان تردد در محیط و سبک فضای خانه دقت کنید.

این نکات شما را در این زمینه راهنمایی می‌کند:

- اگر روی فرش لکه‌ای افتاد فورا اون را تمیز کنید.

اگر لکه روی فرش باقی بماند پاک کردن اون سخت می‌شود و نمای فرش را تار و تیره می‌کند.

- برای فضاهایی با وسعت‌کم، فرشی با ترکیب روشن انتخاب کنید.

در ضمن طرح افشان برای این نوع فضاها مناسب‌تر هست ولی هرگز طرح خشتی انتخاب نکنید چون فضا را بیشتر کوچک نشان می‌دهد.

- اگر اتاق شما به اندازه کافی نورگیر نیست، فرش با ترکیب رنگی روشن انتخاب کنید.

هر چه فرش روشن‌تر باشد فضا نورانی‌تر به نظر می‌رسد.

- به هنگام انتخاب رنگ فرش به پالت رنگی موجود در فضا شامل رنگ دیوارها، پارچه روکش مبلمان، پرده‌ها و حتی رنگ چوب لوازم و از همه مهم‌تر رنگ کفپوش توجه کنید.

اگر در فضای مدنظر شما، دیوار، کفپوش یا مبلمان طرح‌دار وجود دارد، فرشی با طرح‌های خلوت انتخاب کنید تا تعادل طرح و نقش در کف محیط حفظ شود.گبه به لحاظ سبک طراحی بهترین انتخاب برای محیط‌های رنگی و شلوغ هست.

- قبل از خرید فرش به سنتی یا مدرن بودن خانه خود نیز توجه کنید.

مثلا اگر خانه شما کفپوش پارکت دارد، گبه روی اون زیباتر می‌شود اما برای فضاهای سنتی‌تر، طرح لچک‌ترنج مناسب‌تر هست.

ماشینی بخریم یا دستباف؟
اگر توجه کرده باشید اکثر پدرها و مادرهای ما در خانه‌هایشان فرش دستباف دارند و اون را بسیار با ارزش‌تر از فرش ماشینی قلمداد می‌نمايند.

گر چه هم‌اکنون فرش‌های ماشینی بسیار زیبایی وارد بازار شده هست و به دلیل ارزانی اون نسبت به فرش دستباف بسیار مورد هستقبال برنامه گرفته اما باید به این نکته اشاره کنیم که فرش دستباف مزایای بسیاری در مقایسه با فرش ماشینی‌ دارد و بهای بیشتر پرداخت کردن برای اون از نظر بسیاری از افراد به صرفه‌تر هست.

در اینجا برخی مشخصات این دو نوع فرش را با هم مقایسه می‌کنیم:

- فرش‌های دستباف از دور و نزدیک جلوه بسیار خوبی دارند اما فرش‌های ماشینی تنها از دور جلوه دارند و از نزدیک چندان مرغوب به نظر نمی‌رسند.

- گذشت وقت رنگ‌های فرش دستباف را جلا می‌دهد اما از جلوه فرش ماشینی می‌کاهد.

- فرش دستباف در زمستان گرم و در تابستان سرد هست اما فرش ماشینی به دلیل اونکه از مواد پلاستیکی تهیه شده هست، این خاصیت را ندارد.

- برای فضاهای پر رفت‌وآمد مثل اتاق نشیمن یا ورودی خانه، فرش‌های روشن با بافت ظریف یا به اصطلاح رج بالا مناسب نیست.

این گونه فرش‌ها در این مکان‌ها در معرض آسیب‌دیدگی بیشتری برنامه می‌گیرند.

- فرش دستباف اگر تمیز نگه داشته شود هیچ‌گونه مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کند اما فرش‌ ماشینی دارای پرزهای پلاستیکی هست که در پی عبور و مرور حالت کهربایی به خود گرفته و در هوا معلق می‌شود و در مواردی باعث بروز حساسیت‌های تنفسی می‌شود.

- فرش ماشینی به مرور وقت ارزش خود را از دست می‌دهد ولی فرش دستباف به مرور وقت ارزش پیدا می‌کند.
برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

چگونه عمر فرش را افزایش دهیم؟
مانند هر شی دیگری فرش نیز نیاز به نگهداری دارد.

با رعایت برخی نکات می‌توانید طول عمر فرش خود را افزایش داده و برای مدت بیشتری اون را نو نگاه دارید:

۱- اجازه ندهید نور مستقیم خورشید روی فرش بتابد.
۲- فرش را در نزدیکی منابع حرارتی و آتش‌زا برنامه ندهید.

۳- برای جابه جا کردن فرش اون را رول کنید و هرگز اقدام به تا کردن فرش ننمایید چون سبب شکسته شدن اون می‌شود.

۴- فرش را در مکان‌های مرطوب برنامه ندهید زیرا رطوبت باعث پوسیدگی فرش می‌شود.

۵- وسایل سنگین نظیر مبلمان و کمد را روی فرش برنامه ندهید زیرا سبب فشردگی الیاف در یک نقطه می‌شود و در صورت اجبار به این کار، هر چند وقت یکبار نیز جای وسایلی که روی فرش گذاشته‌اید را تغییر دهید.

۶- هفته‌ای یکبار فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.
۷- هر چند وقت یک‌بار فرش را سر و ته کنید تا در معرض سایش برنامه نگیرد.

۸- فرش را در زیر درها به گونه‌ای پهن کنید که در تماس مداوم با اون نباشد.

۹- شستن فرش را به شرکت‌های معتبر قالیشویی بسپارید و از شستن اون در خانه حذر کنید.

۱۰- اگر فرش را روی سرامیک یا موزاییک پهن کرده‌اید و این امر سبب حرکت فرش می‌شود می‌توانید از چسب‌های مخصوص فرش یا همان ترمز فرش یا آسترهای اسفنج مانند هستفاده کنید.

همه می‌دانند که فرش برحسب تصادف توجه مصرف نماينده را به خود جلب نکرده هست.

فرش‌ها و قالیچه‌هایی که در ساختمان‌های تجاری و مسکونی پهن شده‌اند، سرمایه قابل توجهی را تشکیل می‌دهند و بنابراین نگاهداری صحیح اونها منطقی به نظر می‌رسد.

تمیز کردن منظم با جارو برقی یا خارج ساختن ذرات غباری که ممکن هست به الیاف فرش آسیب برساند جزء اصلی نگهداری فرش تلقی می‌شود.

جارو برقی نمای ظاهری فرش را دلچسب می‌کند و میزان غبار موجود در تار و پود فرش را کاهش می‌دهد و حداقل باید هر دو هفته یک‌بار انجام شود.

برای زیباتر جلوه دادن ظاهر فرش باید از روش‌های نظافت مرطوب، برای برداشتن لکه‌های چربی و هرگونه لکه دیگر، هستفاده کرد.

روش نظافت مرطوب، بیشتر توسط موسسات حرفه‌ای و افراد با تجربه صورت می‌گیرد ولی روش‌های ساده‌تری هم برای اجرا توسط مصرف نماينده وجود دارد.

واضح هست که نظافت فرش در منزل، جایگزین کار حرفه‌ای نمی‌شود؛ فقط در بهترین حالت، نیاز به کار حرفه‌ای را به تاخیر می‌اندازد.

نظافت فرش توسط خود شما به روش خشکشویی(با شامپو فرش)، مشکلاتی مانند خیس شدن فرش، رنگ پس دادن و غیره را ندارد ولی این روش به نوبه خود مسایلی را به همراه دارد.

اگر جارو کشیدن نهایی، کامل انجام نشود، بخشی از پودر جاذب غبار، در تار و پود فرش باقی می‌ماند و با تکرار این نوع نظافت، تجمع این ذرات باعث تغییر رنگ فرش می‌شود.درصورتی که گلدان را بر روی فرش برنامه می‌دهید، حتما از زیرگلدانی هستفاده کنید تا با نشت آب به فرش، پوسیدگی حادث نشود.

سرمایه خود را حفظ کنید
فرش، قالیچه، روکش مبل و پرده‌ها، احتمالا بخشی از سرمایه‌های اصلی زندگی شما هستند و برای تهیه اونها وقت و پول کافی صرف کرده‌اید؛ بنابراین باید در حفاظت اونها بکوشید.

به این منظور از موسسات دارای تجربه برای نظافت اونها هستفاده کنید، زیرا در غیر این‌صورت دچار مشکلات زیادی در نگهداری اونها خواهید شد.

چند نکته :
- به هنگام برنامه دادن وسایل سنگین مانند پایه مبل یا کمد، حتما از زیرپایه‌ای هستفاده کنید تا فرش دچار شکستگی نشود.

- اگر پنجره‌های بزرگ در خانه دارید و ساعات زیادی از روز بر روی فرش‌ها آفتاب می‌افتد، حتما از پشت پنجره‌ای‌های حصیری یا پارچه‌ای هستفاده کنید.

- ریشه‌های فرش را به وسیله چسب‌های پهن بی رنگ (چسب کارتن) یا شیشه‌مات‌کن‌های بی‌رنگ بپوشانید تا همیشه سفید و تمیز بمانند.

- اگر قسمتی از فرش شما به هر دلیل دچار پارگی شد، بلافاصله نسبت به رفو کردن اون اقدام کنید تا پارگی بیشتر نشود.

- سعی کنید فرش‌هایی کاملا هم‌اندازه با ابعاد اتاق‌ها بخرید تا مجبور نشوید بخشی از فرش را تا کنید، این کار آسیب جدی به فرش وارد می‌کند.

- اگر فرش‌ها را در خانه می‌شویید، پس از هستفاده از پودرهای شستشو از پاک شدن همه ذرات پودر مطمئن شوید.

اگر در بافت فرش شما از ابریشم مصنوعی هستفاده شده هست، هرچند وقت یک‌بار با کشیدن پارچه‌ای نخی یا کتانی بر روی فرش، براقیت بافت ابریشمین را افزایش دهید.

- اگر غذای چربی دار و رنگین مانند آب مرغ بر روی فرش ریخت، بلافاصله یک کاسه ماست بر روی اون بریزید، بگذارید چند دقیقه بماند و سپس هموقت با برداشتن ماست، لکه‌برداری را اجرا کنید.
منبع : topbrands.ir


2:

وقتی به فرش فروشی کودک می روید، چه ملاحظاتی لازم هست؟
برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟
ممکن هست آخرین چیزی که برای تکمیل اتاق کودک، به ذهن مامان و بابا برسد، یک فرش برای کف اتاق او باشد، اما آخرین بودن، دلیل کم اهمیت بودن نیست.

انتخاب و خرید فرش یا هر چیزی که برای انداختن کف اتاق، اختراع شده باشد! قلق ها و بایدها و نبایدهای خودش را دارد.
برنامه نیست خیلی، نسبت به هر چیزی که مربوط به کودک مان می شود، حساسیت نشان دهیم، اما نباید فراموش کنیم که کف اتاق کودک، یکی از مهم ترین بخش ها در دکوراسیون و حتی حفظ سلامت کودکان هست؛ به خصوص برای نوپایان که دوست دارند تجربه جدید راه رفتن را هر روز، بیش تر از روز قبل، تکرار نمايند.
در این مطلب، به چند نکته درباره خرید فرش برای اتاق کودکان اشاره شده.

طبیعی هست که نکاتی هم با توجه به مصداق، به این نکات اضافه می شوند؛ مثلا قدرت خرید که دیگر بستگی به جیب شما و همسرتان دارد.

جنس
مهم ترین مساله در مورد جنس چیزی که با اون، کف اتاق کودک را مفروش می کنید، قابل شست وشو بودن اون هست.

به طور متوسط، هر دو ماه یک بار، بهتر هست که زیرانداز اتاق کودک شسته شود تا از هر گونه آلودگی و میکروب پاک شود.

بنابراین بهتر هست حالا که می خواهید خرید کنید، بهترین کیفیت را انتخاب کنید تا با شست وشوی زیاد، زود مستهلک نشود.

هنگام خرید، از کیفیت رنگ هایی که در فرش هستفاده شده، مطئن شوید تا در شست وشوی زیاد، رنگ ها با هم ترکیب نشوند و از طرفی، از قیافه نیفتد .

دخترانه ها/ پسرانه ها
اتاق کودک دختر، با اتاق کودک پسر فرق دارد.

این فرق، تنها در زمینه رنگ بندی نیست.

مدل، طرح و حتی نوع چیدمان در این زمینه می تواند موثر باشد.

با این که نباید از ابتدا، رنگ ها را با جنسیت تفکیک کرد، اما می توان فرمود که طبق عرف، رنگ های سردتر، برای اتاق پسران و رنگ های گرم تر برای اتاق دختران، بهتر هستند.

سرمه ای، آبی، خاکستری، فیلی، زرشکی و یشمی، رنگ هایی هستند که برای دکوراسیون اتاق پسرها خوب هستند.

رنگ هایی مثل نارنجی، قرمز تیره، صورتی چرک و…، مناسبت بیش تری برای اتاق دخترک ها دارند.

مدل
با این که بهترین موقعیت برای تجربه خرید فرش های فانتزی، اتاق کودک هست، اما بهتر هست جوگیر نشوید.

بهتر هست سراغ نمونه های ساده تر با قطع های عادی باشید تا بتوانید هستفاده های دیگری هم از اون بکنید.

حواس تان باشد که فرش، ضخیم نباشد؛ یعنی نخ های فرش، خیلی بلند نباشند.

هر قدر فرش، ظریف تر باشد، برای اتاق کودک بهتر هست.

هم چنین بافت فشرده تر به شما کمک می کند تا آلودگی کم تری در فرش نفوذ کند.

در مورد مدل، هم چنین دقت کنید نمونه ای را انتخاب کنید که اطرافش، ریشه نداشته باشد.

ریشه ها، موسسه مالي آلودگی هستند.

رنگ
طبیعی هست که باید موقع انتخاب رنگ فرش اتاق کودک، به بقیه بخش های دکوراسیون اتاقش هم دقت کنید.

رنگ پرده ها، رنگ ملحفه های روی تخت، رنگ سرویس خواب و کمد و حتی رنگ دیوارها، در این زمینه می توانند راهنمای شما باشند، اما یادتان باشد که بهتر هست رنگ فرش را تیره انتخاب کنید.

مثلا اگر در اتاق کودک، رنگ سبز روشن، غالب هست، می توانید سراغ یک فرش به رنگ سبز تیره یا حتی سرمه ای بروید، زیرا فرش، به دلیل این که زیر پاست، خیلی زود چرک می شود و هستفاده از رنگ های چرک تاب، بهتر هست؛ البته این، به اون معنا نیست که سراغ رنگ های جدی مثل قهوه ای یا مشکی بروید.

در عین حال که باید چرک تاب باشد، باید شادابی دکوراسیون اتاق کودک هم حفظ شود.
منبع : مجله شادکامی و موفقیت


68 out of 100 based on 63 user ratings 688 reviews

@