استفاده بهینه از غذاهای باقیمانده


استفاده بهینه از غذاهای باقیماندهاستفاده بهینه از غذاهای باقیمانده

استفاده بهینه از غذاهای باقیمانده

یکی از معضلات خانواده‌ها، به خصوص بعد از مهمانی شام یا ناهار، غذاهای باقیمانده است.

ديده شده گاهی تا يك هفته اعضاي خانواده مجبورند غذاهاي تكراري بخورند و دم برنياورند. در بدترين حالت هم غذاها راهي سطل زباله مي‌شوند و كوله باري از عذاب وجدان براي آدم باقي مي‌گذارند. البته راه‌هاي ديگري هم وجود دارد. مي‌شود به جاي غذاي تكراري خوردن و عذاب وجدان حمل كردن، كمي خلاقيت به خرج داد و بسته به ذائقه خانواده، با غذاهاي مانده، غذاي جديدي درست كرد. ما برايتان چند پيشنهاد داريم.

پلو سفيد
توپ برنجی
برنج پخته را با كمي جعفري خرد شده، كمي زيره و پنير پارمزان رنده شده مخلوط كنيد. در 2 ظرف جداگانه پودر سوخاري و كنجد بريزيد و در ظرفي ديگر يك تخم‌مرغ بشكنيد. در ماهيتابه‌اي روغن بريزيد و بگذاريد تا داغ شود. با مايه برنج، گلوله‌هايي به اندازه گردو درست كنيد، ابتدا در تخم مرغ بغلطانيد، بعد در پودر سوخاري، دوباره در تخم‌مرغ و بعد در كنجد، در نهايت هم در روغن بيندازيد تا كمي سرخ شود. حالا شما يك وعده غذايي خوشمزه و سبك داريد.

ته چين
مي‌توانيد برنج‌هاي اضافي را حتي اگر پلو قاطي (عدس پلو، لوبياپلو، باقالي پلو) هستند، با تخم‌مرغ و ماست و كمي زعفران مخلوط كنيد و يك ته‌چين خوشمزه با آن درست كنيد. اگر كمي گوشت يا مرغ پخته ريش ريش شده هم بين لايه‌هاي برنج بگذاريد كه ديگر يك ته‌چين مجلسي خواهيد داشت. روي ته‌چين را با كمي زرشك و خلال بادام و خلال پسته و كشمش پلويي كه در روغن و كمي زعفران تفت داده شده‌اند تزيين كنيد. هيچ‌يك از اعضاي خانواده متوجه نمي‌شوند قبلا از آن غذا خورده‌اند.

ماكارونی و لازانيا
سالاد ماكارونی
اگر لازانيا درست كرديد و ورق‌هاي لازانياي غوطه ور در آب جوش زياد آمد، نگران نباشيد. مي‌توانيد آنها را درحالي‌كه بين‌شان سلفون يا نايلون برنامه داده‌ايد در فريزر نگه‌داريد و يك‌بار ديگر از آنها استفاده كنيد. يا اينكه آنها را در قطعه‌هاي كوچك برش بزنيد و با آن سالاد ماكاروني درست كنيد. كافي است كمي ذرت، سوسيس يا كالباس، گوجه‌فرنگي و خيارشور نگيني خرد شده و به ميزان لازم سس مايونز و نمك و فلفل به آن اضافه كنيد.

كيک اسپاگتی
اگر ماكاروني شب قبل زياد آمد و اهل غذاي مانده خوردن نيستيد، مي‌توانيد به آن دو، سه تخم‌مرغ كامل اضافه كنيد و با كمي زعفران مخلوط كنيد و در ماهيتابه بريزيد و با آن كوكو درست كنيد. حتي مي‌توانيد اين مواد را در ظرف كيك بريزيد و در فر بگذاريد و كيك ماكاروني داشته باشيد.

كاهو
كوكوی كاهو
برگ‌هاي ضخيم و بيروني كاهو يا كاهوهاي سس‌نزده سالاد را دور نريزيد. آنها را در ميكسر خرد كنيد و سبزي معطر، بيكينگ پودر، دارچين، زردچوبه، پودر سير، گردوي خرد شده و اگر دلتان خواست كمي زرشك و كمي نمك و زعفران به آن اضافه كنيد. حالا به ميزان لازم تخم‌مرغ در آن بشكنيد و خوب هم بزنيد تا همه مواد با هم مخلوط شوند و در روغن داغ شده بريزيد. حتما از طعمش خوشتان مي‌آيد؛ اين يك غذاي قديمي مادربزرگانه است.

مرغ پخته
ساندويچ و پيتزای مرغ
مرغ‌هاي پخته را مي‌توانيد خرد كنيد و با كمي قارچ و فلفل دلمه‌اي و ذرت تفت بدهيد. بعد روي نان تست بگذاريد و روي آن پنير پيتزا بريزيد و در ساندويچ ساز برنامه دهيد تا يك ميان وعده يا غذاي پيك‌نيكي سريع نصيب‌تان شود. مي‌توانيد همين مواد را روي نان تست بريزيد، با پنير پيتزا و سس گوجه فرنگي روي همه مواد را بپوشانيد و در فر برنامه دهيد تا نان برشته و پنير آب شود. پيتزا يك نفره خوشمزه شما آماده است.

پلو مرغی
اگر مرغ‌تان از قيافه افتاده و خرد شده بود، مي‌توانيد پلو مرغي درست كنيد. به اين ترتيب كه برنج را بپزيد و آبكش كنيد و بعد مرغ را كه كمي ادويه (دارچين، فلفل و زعفران) زده‌ايد، لايه لايه، بين برنج برنامه دهيد و به‌جاي آب و روغن، آب مرغ را روي آن بريزيد. در آخر با زرشك و برنج زعفراني تزيينش كنيد.

كوكوی مرغ
مرغ‌هاي پخته‌اي را كه رب ندارند ريش ريش كنيد. 2يا 3سيب‌زميني متوسط را بپزيد و رنده كنيد. حالا مرغ‌ها و سيب‌زميني‌ها را با 3تخم‌مرغ و كمي نمك، فلفل، زعفران، زردچوبه و دارچين خوب مخلوط كنيد. در ماهيتابه روغن بريزيد و بعد از اينكه داغ شد همه مواد را در آن بريزيد. بعد از سرخ شدن يك طرف، كوكو را قطعه قطعه كنيد و برش گردانيد. يك شام پيك‌نيكي خوشمزه در انتظار شماست.

سيب زمينی شكم پر
سيب‌زميني را خوب بشوييد و بگذاريد تا بپزد ولي له نشود. وقتي خنك شد، بخش كوچكي از سر آن را ببريد و داخل آن را تا نيمه خالي كنيد. حالا تكه‌هاي مرغ پخته و فلفل دلمه‌اي و پنير پيتزا را با كمي پودر آويشن داخل شكم سيب‌زميني بريزيد و آن را در فويل بپيچيد و در فر بگذاريد، آنقدر كه پنير آن آب شود. حالا خانواده خود را به يك عصرانه هيجان‌انگيز دعوت كنيد.

نام: مربای بالنگ
شغل: درمان درد مفاصل
آنها كه دستي در طب سنتي دارند، بالنگ را به نام «اترج كبير» يا «بادرنج» مي‌شناسند. اين ميوه‌ كه از مركبات است ظاهري شبيه گريپ‌فروت دارد. اگر بالنگ را قاچ كنيد، بعد از پوست، يك لايه نرم مي‌بينيد كه قطور است و پالپ‌هايي كه نسبت به لايه نرم، حجم كمتري دارد.
بالنگ را شسته و پوست آن را خيلي نازك بكنيد. حالا ميوه را از وسط 2نيم كرده و مغز آن را جدا كنيد، آب آن را بگيريد و كنار بگذاريد. بالنگ را در اندازه‌هاي دلخواه خرد و سپس هم وزن آنها شكر كنار بگذاريد. بالنگ‌هاي خرد شده را يك ساعت در آب سرد بگذاريد.
حالا آنها را از آب خارج كنيد و اگر دوست داريد مرباي تردي داشته باشيد يك شبانه‌ روز در آب آهك نگه داريد. (يك كيلو آهك را در 15ليوان آب خوب هم بزنيد تا آهك به‌صورت دوغ غليظي درآيد. سپس استقامت كنيد تا آب در سطح ظرف كاملاً زلال بايستد.) بعد از اينكه بالنگ‌ها را از آب آهك خارج كرديد و شستيد، آنها را در آب در حال جوشيدن بريزيد تا20دقيقه بجوشد. سپس آب آن را خالي كنيد و دوباره در آب جديد بجوشانيد.
اين كار را 3يا 4بار تكرار كنيد تا تلخي پوست بالنگ گرفته شود. بعد از همه اين مراحل، بالنگ‌ها را با 2ليوان آب و شكري كه كنار گذاشته بوديد روي شعله گاز برنامه دهيد و بگذاريد آنقدر بجوشد تا شربت آن غليظ شود. مي‌توانيد كمي زعفران و گلاب هم به آن بيفزاييد. در آخر آب مغز بالنگ يا يك قاشق مرباخوري آبليمو را به مربا اضافه كنيد تا شكرك نزند .

اين ميوه طبيعت خاصي دارد؛ پوست زرد آن كمي گرم و خشک است و لايه نرم گوشتي‌اش در انواع شيرين آن سرد است و تر. برگ و شكوفه بالنگ هم گرم و خشك است.
پوست اين ميوه قلب، فكر، كبد و معده را قوي و دهان را خوشبو مي‌كند و محلل غذاست. اگر اين پوست را با شكر يا عسل، مربا كنند، مربايي مقوي و مفرح با خاصيت ضدسمي خواهد شد. اما يادتان باشد در خوردن آن زياده‌روي نكنيد چون مصرف بيش از حدش باعث شدت حرارت در افراد گرم مزاج مي‌شود.
در روزگاران قديم از اين ميوه به‌عنوان درمان دريازدگي، مشكلات ريوي و بيماري‌هاي روده استفاده مي‌شد. چيني‌ها از ريشه و پوست بالنگ، جوشانده‌اي درست مي‌كنند كه ضدسرفه و نرم‌كننده سينه است.

منبع : hamshahrionline.ir

طرز تهیه ماهی قزل آلای رژیمی

1:

البته همه اینها شرایطی داره : اینکه غذاها حتما در یخچال نگهداری شده باشد .


طرز تهیه سالاد قارچ
و نیز از ماندن این غذاها یک نصف روز یا حد اکثر بیش از یکشب نگذشته باشد چون هم طعم و هم کیفیت انها عوض میشه و هم از نظر بهداشتی درست نیست .1 - اگر غذای باقیمانده پلو و خورش باشد : مثلا یک دیس پلو و یک ظرف خورش قورمه سبزی و یا لوبیا سبز یا خورش بادنجان بی گوشت رو دستتان مانده : اصلا غصه نخورید که میتوانید با اون همراه با کمی ماست و زعفران یک « ته چین » خوشمزه درست کنید وبه تنهایی سرو کنید و یا در کنار غذاهای و خوراکهای دیگرداشته باشید !
2 - و یا اگر فقط از پلو باقی مانده هست با تخم مرغ و ماست و زعفران یا با رب گوجه فرنگی وروغن و کمی پودر سیر اونرا در ماهیتابه به « ته دیگ » خوشرنگی تبدیل کنید !
3 – از پلوی باقیمانده میتوان هراه با سبزیجات در انواع « سوپ » و « آش » هم هستفاده کرد ولی چون دیگه خیلی لعاب نخواهد انداخت میتوان کمی ورمیشل به سوپ اضافه کرد و یا برای تهیه آش از سبزی و حبوبات و لعاب اونها هستفاده کرد .
4 - اگراز گوشت کوبیده آبگوشت باقیمانده – ( که معمولا نوجوانان و کودکان اصلا اونرا دوست ندارند ) میتوانید با اضافه کردن تخم مرغ از اون « شامی » خوشمزه ای تهیه کنید و اگر مقدار اون کم بود و برای شامی کافی نبود ؛ تعداد تخم مرغ ها را بیشتر کنید و همراه با کمی ادویه ونمک و روغن اون را به « کوکو » تبدیل کنید .


سوپ ایتالیایی کاملا گیاهی !
و یا با اضافه کردن سبزی آش با اون « آش » خوشمزه ای تدارک ببینید و همراه با ماست و یا کشک و نعنا و پیاز داغ سرو کنید !
5 - باز هم میتوان این گوشت کوبیده رو برای بچه ها یا نوجوانان با نان لواش و کمی جعفری و پنیر رنده شده « رولت گوشت کوبیده » درست کرد یا : اونرا روی نان تست برنامه داد و با اویشن و گوجه فرنگی و سس و پنیر پیتزا یک عدد « پیتزای » مخصوص و فرد اعلای گوشت کوبیده !!! ویزه سر آشپز تحویلشان داد !
6 - اگر فقط یک خورش بی گوشت رو دستتون مونده با کمی گوشت چرخ کرده براش کوفته قلقلی درست کنید و اگراین خورش مثلا خورش بادنجان هست : با کمی لپه پخته و خلال سیب زمینی اونرا به « قیمه بادنجان همراه با کوفته » تبدیل کنید
آشپز ایرانی


مرغ كاجون اسپایسی گاجاراتی

2:

غذاهای بازیافتی

هنر آشپزی، تنها درست کردن غذا از مواد اولیه نیست.


طرز تهیه خوراک قارچ با برنج
تهیه غذا، به اندازه و متناسب با نفرات و هدر ندادن اون هم نشانه مهارت در آشپزی هست.


طرز تهیه لازانیا سبزیجات
اینکه یک برنامه مشخص غذایی داشته باشیم که بدانیم هر روز چه مقدار مشخصی مواد غذایی لازم داریم، اینکه بدونیم راههای نگهداری مواد غذایی باقیمانده چیه و چطور می تونیم از غذاهای باقیمانده غذای دیگه ای درست کنیم هم از جمله موارد مهم هست.


کباب ترکی
به احتمال زیاد تا حالا با مشکل اضافه ماندن غذاهای ناهار و یا شام خصوصا موقع مهمانی دادن مواجه شده اید هم چنین گاهی اهل خانواده حاضر به خوردن غذای تکراری نیستند و یا مقدار غذای باقیمانده، اونقدر زیاد نیست که به تنهایی جای یک وعده غذایی کامل را پر کند و دورریختن مواد باقیمانده هم جایز نیست و کفران نعمت حساب میشه پس راه حل چیست و چکار باید کرد؟

یکی از کارهایی که می توان انجام داد تهیه غذای بازیافتی هست.


طرز تهیه سس سفید
یعنی از باقی مانده غذا، غذای جدیدی تهیه کنیم و اونرا در وعده دیگری هستفاده کنیم این جور مواقع ما می تونیم با اضافه کردن مواد غذایی دیگه و کمی ذوق و هنر آشپزی هم از دور ریختن مواد غذایی باقیمانده جلوگیری کنیم و هم یه وعده غذایی کاملا" متفاوت و سریع و آسون داشته باشیم و هم کمتر زباله تولید کرده باشیم.

مواد اولیه این نوع غذاها بسته به نوع مواد غذایی باوقتده از وعده ناهار یا شام شما هست.پس زیاد نگران تهیه مواد اولیه این نوع غذاها نباشید.

چون این جور غذاها رو می شه با کمترین امکانات و مواد غذایی اولیه ای که توی هر اشپزخونه پیدا می شه تهیه کرد.

در اینجا ما ایده هایی متفاوتی در مورد تهیه غذاهای بازیافتی را بصورت طبقه بندی شده در اختیار شما می گذاریم.

دستور آشپزی غذاهای بازیافتی و شرایط نگهداری و هستفاده از مواد غذایی باقیمانده از جمله بخش های جذابی هست که توجه شما را به اونها جلب می کنیم.

طرز تهیه:
آموزش غذاهای بازیافتی


74 out of 100 based on 59 user ratings 634 reviews

@