رشدطلاق درکشور ۶برابر رشد ازدواج


رشدطلاق درکشور ۶برابر رشد ازدواجرشدطلاق درکشور ۶برابر رشد ازدواج
رئیس دانشکده اهل بیت اصفهان گفت: براساس ارزیابی آمار ازدواج و طلاق از سال ۷۲ تا ۹۳ رشد طلاق در کشور شش برابر رشد ازدواج است.

امیرحسین بانکی‌پور فرد ضمن ارائه برخی آمارها از میزان ازدواج‌ و طلاق و تعداد پسران و دختران مجرد در کشور، افزود: براساس آمار، ازدواج هم‌سالان نسبت به ازدواج با فاصله سنی دختر و پسر مطلوب تر است.

به گزارش مهر، رئیس دانشکده اهل بیت اصفهان در نشست نهادها و صاحب‌نظران حوزه زنان و خانواده از سلسله‌نشست‌های گفتمان‌سازی نقشه مهندسی فرهنگی کشور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اصل دهم قانون اساسی که بر توجه به اهمیت و جایگاه خانواده در تدوین و تصویب قوانین وبرنامه‌ریزی‌ها در کشور تأکید دارد، گفت: ما معتقدیم که به این اصل در کشور توجه نشده و اصلاً این اصل مورد بررسی و تبیین برنامه نگرفته است و در نتیجه امروزه بسیاری از قوانین کارکرد خانواده را پایین آورده و به آن آسیب زده است.

تأثیر منفی برنامه‌های توسعه بر نهاد خانواده

بانکی‌پور فرد تأثیر برنامه‌های توسعه بر نهاد خانواده را تا به حال تأثیری منفی توصیف کرد و با اشاره به این جمله مقام معظم رهبری که فرموده‌اند «تحولی که موجب تضعیف خانواده شود پسرفت است، نه پیشرفت»، عنوان کرد: اگر بخواهیم این جمله را مد نظر برنامه دهیم، با وجود تمام موفقیت‌هایی که در برنامه‌های توسعه داشته‌ایم، باید بگوییم که پسرفت داشته‌ایم چون نهاد خانواده آسیب جدی دیده است.

وی با اشاره به کارکرد پایین نهاد خانواده در الگوی توسعه غربی و تأثیری که قوانین ما از این الگو دریافت کرده است، افزود: براساس سند چشم‌انداز ما در سال ۱۴۰۴ باید به نهاد مستحکم خانواده برسیم، اما اگر آنچه جریان دارد به همین نحو ادامه پیدا کند و مداخله اثرگذاری صورت نگیرد، ما به نهاد متلاشی خانواده خواهیم رسید و طبق آمار، در آن زمان به ازای هر ازدواج دو طلاق رخ خواهد داد.

آمار ازدواج و طلاق و تعداد پسران و دختران مجرد

رئیس دانشکده اهل بیت اصفهان سپس به مرور برخی آمار و ارقام در مورد ازدواج و نهاد خانواده در مدت برنامه‌های توسعه اول تا پنجم پرداخت و گفت: با ارزیابی آمار ازدواج و طلاق از سال ۷۲ تا ۹۳ می‌بینیم که تعداد ازدواج‌ها ۲.۱ برابر شده، اما طلاق‌ها ۴.۷ برابر شده است؛ یعنی رشد طلاق شش برابر رشد ازدواج بوده است.

وی با اشاره به وجود ۶.۵ میلیون دختر و ۵.۹ میلیون پسر مجرد براساس سرشماری سال ۱۳۹۰، افزود: از این تعداد بالغ بر ۱.۶ میلیون نفر زنان مجرد در گروه سنی ۳۰ تا ۴۹ سال داریم که حدود ۶۰۰ هزار نفر مطلقه و یک میلیون نفر هم دختران مجردند.

بانکی‌پور فرد ادامه داد: در سال ۱۳۹۳ میانگین سن ازدواج پسران ۲۷.۸ و دختران ۲۳.۱ اعلام شده است؛ یعنی میانگین اختلاف سن ازدواج ۴.۷ است که نشان‌دهنده این است که نوعاً دختران هر گروه سنی با پسران گروه سنی قبلی ازدواج می‌کنند.

رئیس دانشکده اهل بیت(ع) اصفهان افزود: یکی از عوامل این که آماری متعارض و متفاوت در مورد نسبت پسران و دختران مجرد و آماده ازدواج ارائه می‌شود این است که به این اختلاف گروه سنی توجه نمی‌شود.

آمار بر مطلوب‌تر بودن ازدواج هم‌سالان دلالت دارد

وی با اشاره به مجرد بودن یک نفر از هر هفت نفر دختران در گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال و با بیان این که امید به ازدواج در دختران این گروه سنی فوق‌العاده کاهش پیدا می‌کند، اظهار کرد: تحلیل و پیشنهاد من این است که باید فاصله سنی ازدواج را کم کنیم تا مشکل تجردزیستی دختران رخ ندهد.

بانکی‌پور فرد با اشاره به توصیه‌هایی که اغلب در مورد رعایت فاصله سنی پسر و دختر در ازدواج می‌شود، گفت: بر اساس آمار بیشترین ازدواج، ازدواج همسالان و بیشترین طلاق نیز طلاق همسالان است و بعد از آن بیشترین ازدواج‌ها، ازدواج‌های با فاصله سنی سه سال است، اما این که بیشترین طلاق‌ها در همسالان است دلالت بر این نمی‌کند که فاصله سنی بیشتر برای ازدواج بهتر است؛ چرا که برای چنین توصیه‌ای باید نسبت ازدواج به طلاق را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: بر اساس آمار هر چه فاصله سنی کمتر می‌شود، نسبت ازدواج به طلاق بالاتر می‌رود و در فاصله سنی صفر نسبت ازدواج به طلاق به بالاترین مقدار خود می‌رسد؛ که دلالت بر این امر دارد که ازدواج‌های مطلوب‌تری نسبت به فاصله سنی بیشتر انجام شده است.

بانکی‌پور فرد گفت: لذا توصیه‌ای که هم مشاوران و روانشانسان و هم علمای دین بعضاً در مشاوره‌های خود ارائه می‌کنند مبنی بر ترجیح رعایت اختلاف سنی چهار تا پنج سال، با آماری که ما در اختیار داریم سازگار نیست و ما باید ازدواج هم‌سالان را توصیه کنیم.

رئیس دانشکده اهل بیت(ع) اصفهان رعایت این امر را با توجه به تلاطم جمعیتی در سال‌های اخیر که تعداد پسران در آن بیش از دختران هستند، نیز ضروری دانست تا اتفاقی مانند آنچه منجر به ۱.۶ خانم مجرد شده رخ ندهد.

موانع فرهنگی مهمترین مانع ازدواج در کشور

وی با اشاره به موانع ازدواج گفت: هر چند مشکلات اقتصادی مانع ازدواج نیست، اما انچه مورد غفلت برنامه گرفته این است که مانع اصلی ازدواج مانع فرهنگی است؛ چنانکه اکثریت طلاق‌ها را شاغلین داشته‌اند و در تحقیق در اصفهان مشخص شده که ۷۰ درصد طلاق‌ها در حالی روی داده که زوجین صاحب مسکن بوده‌اند.

بانکی‌پور فرد با ارائه فهرستی از موانع فرهنگی، از افزایش سطح توقعات و انتظارات مادی و غیرمادی فرد و خانواده، آداب و رسوم دست و پا گیر، گرایش پسران و دختران جوان به کسب موقعیت بالای اقتصادی، تغییر نگرش جوانان در ایجاد نوعی تغییر در نقش‌های جنسیتی، بی بند و باری‌ها در روابط دختران و پسران، مشکلات خانوادگی، رعایت ترتیب سنی در ازدواج فرزندان، ترس و نگرانی ناشی از سوء سابقه ذهنی، تغییر معیارهای گزینش همسر، گرفتار شدن به نوعی آرمان‌زدگی و ایدئال‌خواهی افراطی در انتخاب همسر، خارج شدن شیوه همسرگزینی از شکل سنتی، نداشتن خواستگار مناسب و سن، سربازی و تحصیلات به عنوان برخی از این موانع فرهنگ نام برد.

راه‌های مقابله با موانع ازدواج

وی اصلی‌ترین راه مقابله با این آسیب‌ها و موانع ازدواج را فرهنگ‌سازی و آموزش عمومی عنوان کرد و گفت: برای این مسئله لازم است که عزمی ملی برای نهضت خانواده‌سازی ایجاد شود و در همین راستاست که ما سال‌هاست پیشنهاد می‌دهیم که یک ماه مانند ذی‌حجه را به نام تشکیل و تحکیم خانواده نامگذاری کنند و در آن یک ماه و یک سال تمرکز بر این موضوع ایجاد شود.

آموزش تخصصی مشاوره به روحانیت جهت مشاوره خانواده به عنوان گروه مورد اعتماد مردم، ارائه درس تحکیم خانواده به جای تنظیم خانواده، گسترش رشته مطالعات خانواده، توسعه خوابگاه‌های متأهلی دانشگاه‌ها، تأسیس مراکز آموزش زندگی خانوادگی، آموزش شیوه‌های مدیریت خانواده و مسائل جنسی و زناشویی قبل و بعد از ازدواج، برنامه دادن شرط قانونی گواهینامه ازدواج و مهارت‌های زندگی برای ازدواج و حتی طلاق، فرهنگ‌سازی گسترده در امر ازدواج به هنگام، شناسایی و پخش تولید کتاب‌ها و تولیدات فرهنگی، تقویت حرکت‌های مردمی و شبکه‌های فعالین ازدواج و خانواده، تشکیل مجمع خیرین ازدواج، استفاده از فضای مجازی در این زمینه، تقویت نهاد مشاوره و توجه به عدالت مشاوره‌ای، تقویت پژوهش‌ها در زمینه ازدواج و خانواده و افزایش حمایت‌های دولتی سایر پیشنهادات دکتر بانکی‌پور فرد در این مورد بود.

وی در پایان ضمن اظهار امیدواری که ستاد ملی زنان و خانواده به مثابه ستاد اصل ۱۰ قانون اساسی عمل کرده و مانع منحرف شدن برنامه‌ها و سیاست‌ها از راستای تشکیل آسان و تحکیم خانواده باشد، افزود: بایستی شاخص ازدواج باید هر ساله همانند نرخ بیکاری و تورم بررسی و همچون معیاری برای ارزیابی عملکرد دولت‌ها به رخ کشیده شود تا به مسئولان در سطوح مختلف بیش از پیش به این امر توجه کنند.
چرا تنها نمي توان زندگي كرد؟

1:

قبول ندارم که موانع فرهنگی، مهمترین مانع ازدواج هست.......


خانواده سبز...

به نظر من عدم امنیت اقتصادی و توزیع غلط ثروت در جامعه، مانع بزرگ ازدواج هست.....


زوجهاي جوان بخوانند( آقایون هم بخونند ضرر نمی کنند!!!)


نقش پول در ازدواج

2:دانشکده اهل بیت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!
دقیقآ مشکل پیدا شد .


کدام زندگی، کدام ایده آل؟
همین ایشون یکی از مشکلات جامعه ایرانه .


خانواده ما در هم ميهن(كمك براي بازگشت به قبل)


دوست داری همسر آیندت چگونه باشه؟

3:

و البته ظاهر فریبی هم عامل اصلی طلاق.


نکاتی برای بهتر زندگی کردن!

4:


نه اتفاقآ درست تقسیم شده .

هر چی فقیرتر و صبور تر = تو بهشت طبقه بالاتر و حوری های خوشگل تر بهت میدن .


5:

البته قراون می فرماید: در گذر وقت، انسان زیان میکند بجز اونهایی که به خدا ایمان داشته باشند و صالح باشند و همواره در مسیر حق گام بردارند و صبور باشند......


اما همان قراون، مومنان را به قیام علیه ظلم و سکوت نکردن در برابر ظالم و نپذیرفتن ذلت دعوت میکند......

پس صبر، به معنای پذیرش ظلم و تسلیم در برابر ظالم نیست......


6:

مشکل اینه ظالم کتاب خدا رو گرفته دستش .

خدا خدا میکنه .

بارگاه میسازه .

مناره و کنیسه و کلیسا میسازه و عامه امت رو گشنه میزاره تا متوصل باشن به .......

هر کسی هم حرف بزنه داره با نماینده خدا تو این محله درگیر شده و خوب همون امت عادی فقیر و بدبخت سرش رو میکنن زیر آب .

مشکل درک و فهم و شعور و داشتن بینش و جهان بینی هستش که تو عامه امت وجود نداره .

عامه امت ی نونی میخوان بخورن که نمیرن .

ی همسری که شب پیشش بخوابن و دلشون بهش خوش باشه و نیازهای جنسی و عاطفیشون رو برطرف کنه .

همین .

و به چیز دیگه ای نه اینکه نخوان .

بلکه موقعيت نمیکنن فکر کنن .

یا بهتر میدونن فکر نکنن .

چون احساس میکنن نمیتونن تغییری تو وضعیت بدن .


7:

یه آماری بگیرند اینایی که طلاقی شدن اصن چرا ازدواج کردن علت و هدف ازدواجشون چی بوده و علت طلاقشون چی بوده مطمئناً جواب های زیر را خواهیم دید
ازش خوشم اومد نگاهش به دلم نشست...
در نگاه اول حس کردم همسر ایده ال منه
خوش اندام بود خواستمش
صداش قشنگ بود تیپش مشنگ بود
موهاش فشن بود
اسمش ...

بود اسم توی رویاهام بود
عاشقش بودم
...
زیادی هم خوشبحال ثبتیها و وکیلها شده که بابت این ازدواج وطلاقها کلی پول به جیب میزنن

8:

پس یعنی ازدواج سنتی در جامعه ی ما وجود نداره؟!


یا وجود نداشته ؟!

میدونید که هر جوابی بدید ! فرموده تان نقض میشود !

چرا که اگر ازدواج سنتی نباشد ! پس جامعه پذیرفته که ازدواج سنتی جواب نمی دهد! و باید دید چرا به این نتیجه رسیده ؟!

اگر ازدواج سنتی هست و زیادم هست ! طبیعتا وقتی رشد طلاق زیاد میشه ! شامل حال این ازدواج ها هم میشه که حداقل چنین شرایطی رو ندارند.


9:

رهبری مچکریم

10:

راه صیغه بازه از دختران آخوندا شروع کنید.


11:

مشکل افزایش سن اردواج :
این مشکل برای دختران بیشترو حادتر هست در حالیکه بروز و ظهور کمتری در اونان دارد .
علت :
ریشه یابی این مشکل در برخورد بیطرفانه ، ما را به متن زیر می رساند:
با عرض پوزش ار علل مهم ، دختران و خانواده های دختر دار بوده اند.
دختران (منظورم همه دختران نیستند) در خارج از چارچوب خانواده نیاز جنسی (چشمی و حسی و...) پسران را برطرف کرده اند (منظورم همه پسران نیستند)
و این دسته از پسران دیگر نیازی به ازدواج ندیدن یا حداقل حتی الامکان اونرا به تعویق انداخته اند .
و اما پسران عاقلی که نیاز جنسی را در کوچه خیابان رفع نکرده اند و در چارچوب شرع و عرف به خواستگاری رفته اند ، با سدی بنام رسوم ( بخوانید چشم و هم چشمی ) خانواده ها ( منظورم همه خانواده ها نیست) روبرو شدند .
نتیجه :
دختر ( میوه ی رسیده و آماده چیدن) در خانه می ماند ( میوه ی روی درخت با احتمال فاسد شدن) .
پسر سرگردان در جامعه بدون هدف و بی خانواده .


داد خانواده ها بلند هست که پسرمان زن نمی گیرد .
داد خانواده ها بلند هست که خواستگار خوب برای دخترمان کم شده .
در نتیجه :
آمار جرم و جنایت و فساد بالا رفته .


اگه خانواده های محترم چشم و هم چشمی رو بذارن کنار.

و دختر خانومها هم چیزهایی رو که سپس ازدواج باید به پسرها نشون بدن عجله نکنن و قبلش نیارن تو خیابون.

و آقا پسرها هم بدونند که همه ی هدف ازدواج ارضای جنسی نیست بلکه مهمتر از اون ارضای عاطفی هست که با دخترهای خیابون برطرف نمی شه ، اونوقت شاید مشکلات خیلی کمتر بشه و سن ازدواج هم به حالت قبل نزدیک تر بشه .
***این مشکل فرهنگی هست ***

12:

رسومات غلط، یک بحث هست اما درباره اینکه دخترها در بیرون از خانه، نیازهای جنسی پسرها را رفع کردند لذا پسرها دنبال ازدواج نمی آیند را اصلاً قبول ندارم......

برای مثال، شما به اروپا و آمریکا نگاه کنید.....

اینها خانه عفاف! هم دارند و خیلی از اینها قبل از ازدواج، بارها تجربه ارتباط جنسی هم داشته اند اما باز به سراغ تشکیل خانواده میروند......

البته این میزان به دلیل شرایط اقتصادی مقداری کم شده اما رابطه جنسی، مانع از تشکیل خانواده در اون کشورها نشده......

اصولاً رفع نیاز جنسی، کوتاه مدت هست و رفع نیاز روحی، مهمترین عامل برای ازدواج هست.....

منتها در ایران، متاسفانه هدف اکثر ازدواجها، رفع نیاز جنسی هست و طلاق هم به همین علت زیاد شده که تمایلات جنسی، کوتاه مدت هستند......
پس بطور خلاصه به نظر من، مشکلات اقتصادی برای آقایان، مهمترین علت عدم تمایل به ازدواج هست و البته اگر این مشکلات حل بشود( همانطور که قبل از انقلاب اینطور بود)، اونوقت به مانع دوم( که به قول شما، بحث رسومات غلط هست) می رسیم.....


13:

جامعه با این اوضاع فرهنگ عمومی به سمت قهقرا به پیش می رود .
اینجانب به عنوان یک عضو این جامعه که خود را در مقابل خدا و نسل آینده مسئول می دانم پیشنهاد می کنم :
هر کس مایل هست گروهی فرهنگی جهت بهبود فرهنگ عمومی تشکیل دهیم و به کارهای زیربنایی توجه کنیم فراخوان آمادگی کند.( در خصوصی بهتر هست.

)
اولین قدم می تواند چند کمپین قوی فرهنگی به نفع فرهنگ خانواده باشد
.

14:

خب توجه بفرمایید خودتان جواب خودتان را داده اید.
من هم تاکید کردم که این آگاهی بوجود آید که هدف اصلی ازدواج بحث جنسی نیست.
قبول کنید که آسایش پدران ما کمتر ، مشکلات اقتصادیشان هم بیشتر بوده اما طلاق در وقت حاضر بی سابقه شده هست .


اینها ریشه فرهنگی دارد .

این را من نمی گویم ، تحقیقات و پژوهشها این را نشان داده اند.


15:

خوب از اونجایی که من، مسائل فرهنگی را ناشی از مسائل اقتصادی می دانم لذا طبعاً مسئله طلاق و ازدواج را هم ناشی از مسائل اقتصادی می بینم......


لذا اختلاف نظر داریم:-)

16:

این آمارها شاید وحشتناک به نظر برسه ولی باید قبول کرد که جهان مسیر خاصی را طی میکند مسیری که غرب در طی یک قرن طی کرده ما الان داریم طی یک دهه با تاخیر طی میکنیم و این روند به بقیه نقاط هم دارد میرسد این روند طبیعی امور هست میتوان ازش متنفر بود میشه بهش فحش داد ولی واکنش های عصبی صرفا باعث ناراحتی بیشتر میشود فرهنگسازی هم شعار دهن پرکن بی معنی هست تقریبا به میشه فرمود که باید با نابودی و فراموشی فرهنگ اسلامی و سنتی کنار آمد

17:

آقایون داداشام کوچکتر از اونم که نظری بدم ولی همه چی برمیگرده به خود منه نوعی منی که خودمو با دیگران مقایسه میکنم و در خودم ظرفیت های را که جای خالی داره از

18:

نکته جالب اینجاست که دستاوردهای منفی انقدر زیاد هست که بعید هست کشوردیگری حتی تصور نزدیک شدن به رکوردهای فعلی که در اینجا ثبت شده را بنماید .

اختلاس ، طلاق ، فروپاشی فرهنگی و ....

( فکر کنم حتی با شمردنش هم تن شاهان قاجار در گور بلرزد که چگونه با این سرعت رکورد انان زده شده!)

19:

خوب از اونجایی که من، مسائل فرهنگی را ناشی از مسائل اقتصادی می دانم لذا طبعاً مسئله طلاق و ازدواج را هم ناشی از مسائل اقتصادی می بینم......


لذا اختلاف نظر داریم:-)

20:

این آمارها شاید وحشتناک به نظر برسه ولی باید قبول کرد که جهان مسیر خاصی را طی میکند مسیری که غرب در طی یک قرن طی کرده ما الان داریم طی یک دهه با تاخیر طی میکنیم و این روند به بقیه نقاط هم دارد میرسد این روند طبیعی امور هست میتوان ازش متنفر بود میشه بهش فحش داد ولی واکنش های عصبی صرفا باعث ناراحتی بیشتر میشود فرهنگسازی هم شعار دهن پرکن بی معنی هست تقریبا به میشه فرمود که باید با نابودی و فراموشی فرهنگ اسلامی و سنتی کنار آمد

21:

آقایون داداشام کوچکتر از اونم که نظری بدم ولی همه چی برمیگرده به خود منه نوعی منی که خودمو با دیگران مقایسه میکنم و در خودم ظرفیت های را که جای خالی داره از

22:

نکته جالب اینجاست که دستاوردهای منفی انقدر زیاد هست که بعید هست کشوردیگری حتی تصور نزدیک شدن به رکوردهای فعلی که در اینجا ثبت شده را بنماید .

اختلاس ، طلاق ، فروپاشی فرهنگی و ....

( فکر کنم حتی با شمردنش هم تن شاهان قاجار در گور بلرزد که چگونه با این سرعت رکورد انان زده شده!)


50 out of 100 based on 55 user ratings 730 reviews

@