خبر ها و هشدار های علمی


خبر ها و هشدار های علمیخبر ها و هشدار های علمی
با سلام به همه دوستان که برای سلامتی خود و اطرافیان ارزش قائل هستند.
در این تاپیک از خبر های عمومی پزشکی و سلامت آگاه خواهید شد.
بچه‌دار شدن مردگان سال‌ها پس از مرگ!

1:

یک اقدام غلط در هنگام سوختگی
خبر ها و هشدار های علمی
دكتر فرید یوسفی متخصص عفونی در رابطه با سوختگی فرمود: یكی از مهم‌ترین مراقبت‌ها در سوختگی‌ها، پیشگیری از عفونت هست که با رعایت نكات بهداشتی می توان از بروز عفونت ها پیشگیری کرد.

این متخصص فراخوان نمود: بهتر هست اقدامات درمانی و مراقبتی سوختگی‌ها در درمانگاه یا مراكز بهداشتی انجام شود تا احتمال عفونت كاهش یابد.


خطر حمله قلبی در کمین زنان کم خواب
هستفاده از برخی داروها یا پمادهای سوختگی نیز می‌تواند موثر واقع شود.


آیا می خواهید دندان های زیبا داشته باشید؟


وی تصریح كرد: بسیاری از افراد برای التیام تاول سوختگی از خمیر دندان هستفاده می‌كنند كه كار اشتباهی هست و توصیه می‌شود انجام نشود.


وقتی 115 تهران دیر می رسد چه کار کنیم؟
هستفاده موضعی از خمیر دندان برای درمان و التیام سوختگی فایده‌ای ندارد و برای این كار ساخته نشده هست.


این سردرد را با میگرن اشتباه نگیرید


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور فرمود: برای رفع سوختگی ‌باید حتما شستشوی ناحیه و پانسمان انجام شود؛ برخی افراد در این زمینه كم‌كاری می‌كنند كه خطر زیادی دارد.


آقایان این جراحی زیبایی را انجام بدهند یا نه؟
همچنین بسیاری از افراد محل زخم را دستكاری می‌كنند كه احتمال عفونت را افزایش داده و بهبود را به تعویق می‌اندازد.

یوسفی ادامه داد: اصولا پس از سوختگی ممكن هست عفونت ایجاد شود و بسته به شدت عفونت، نوع اون نیز متفاوت هست.

این متخصص عفونی فرمود: در سوختگی‌ها گاهی میكروب‌ها وارد خون شده و عفونت خونی ایجاد می‌كنند، برخی میكروب‌ها نیز موجب عفونت مفاصل، ادراری و هستخوان می‌شوند.


علت آرام شدن نوزادان بعد از بلند کردن آنها چیست؟؟


وی اضافه کرد: عفونت زخم در سنین كودكی و سنین بالا بیشتر مشاهده می‌شود و هر چه مدت اقامت در بیمارستان بیشتر باشد، احتمال عفونت نیز افزایش می‌یابد.


حجامت چیست ؟ خواص ،فواید،و عوارض آن

2:

راهکارهای مناسب برای درمان شب ادراری کودکان
خبر ها و هشدار های علمی
پسر هفت ساله ام بعضی از شب ها شب ادراری دارد، چه کارهایی برای حل مشکل او باید اجرا کنم، لطفا مرا راهنمایی کنید.

مشاور:
شب ادراری کودکان می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که برخی از اون ها جنبه جسمی و فیزیکی دارد و برخی دیگر جنبه روحی و روانی، در اغلب موارد کودک با هر دو مسئله درگیر هست.

شب ادراری می تواند از نوع اولیه باشد که بیشتر جنبه ارثی دارد ( از ابتدا بوده و قطع نشده ) و یا ثانویه و کنشی باشد که پس از اون که کنترل شده، دوباره به علت ترس و شرایط هیجانی، شروع شده هست.

راه های درمان :
1 - مراجعه به متخصص ارولوژی برای انجام معاینات جسمی و انجام آزمایش های پزشکی ( انگل، کلیه، اسفنکترها، مثانه، اوره و...

)

2 - مراجعه به روان پزشک کودک برای دارو درمانی.

3 - هستفاده از تشک زنگدار برای بیدار شدن کودک هنگام تخلیه و شرطی شدن.

(این تشک ها را می توانید از داروخانه تهیه کنید)

4 - خورانیدن مایعات زیاد مثل آب، چای، آب میوه، دوغ و...

به کودک طی روز برای افزایش حجم مثانه.

5 - فاصله بین مراحل تخلیه: کودک نباید با فاصله کوتاهی پس از مصرف مایعات تخلیه کند و این وقت باید به مرور افزایش یابد ...

6 -رعایت رژیم غذایی خاص: کودک نباید از مواد تحریک نماينده مثل ادویه جات، فلفل، سرکه، نوشیدنی های گاز دار و اضافه کردنی های خوراکی به مقدار زیاد هستفاده کند ...

7 - آموزش آداب توالت: در این زمینه پشتکار و حوصله والدین شرط اول هست و باید با روش های شکل دهی رفتار و حساسیت زدایی منظم همراه با تشویق و تقویت این آموزش ها داده شود.

تغییر محیط و فضای توالت برای کاهش هسترس کودکانی که از رفتن به دستشویی امتناع می کند توصیه می شود در این ارتباط هستفاده از تکنیک های تشویقی ضروری هست.

8 - ورزش: در رابطه با ورزش، بیشتر تحریک و تقویت عضلات مثانه مد نظر هست.

چند نوع ورزش پیشنهاد می شود:

الف :
کودک به پشت روی زمین می خوابد و پاهای او از ناحیه زانو توسط فرد دیگر گرفته می شود و کودک دست هایش را پشت سر می گذارد و می نشیند و دوباره می خوابد.

این کار بهتر هست ده مرتبه انجام و طی روز چهار بار تکرار شود.

ب :
کودک می ایستد دست هایش را جلو می برد و ده بار می نشیند و بلند می شود.

(تکرار 4 بار در روز )

ج :
کودک ورزش شنا را ده بار انجام می دهد ( حداقل 4 بار در روز تکرار شود )

9 - در صورتی که از تشک زنگ دار هستفاده نمی کنید بهتر هست کودک را با توجه به شناختی که از او دارید قبل از تخلیه بیدار کنید تا او شرطی شود.

( این کار بهتر هست 3 ساعت پس از خواب انجام شود ) مراجعه به مشاور ( روان درمان ) برای هستفاده از تکنیک های تغییر رفتار و شرطی سازی کمک زیادی به کاهش شب ادراری کودک می کند.

10 - هسترس های روانی، اجتماعی و شرایط اضطراب زا می تواند نقش مهمی در بروز شب ادراری داشته باشد.

باید این شرایط به حداقل ممکن کاهش یابد.

برای این منظور ترس های کودک را شناسایی کنید و برای رفع اون ها با مشاور خود در تماس باشید.

ایجاد آرامش برای کودک به منظور کاهش تنش و هسترس یکی از گام های مثبت برای رفع مشکل کودک هست.

نقل داستان، حرف زدن با کودکان، بازی با او، تفریح و برنامه دادن او در محیط های شاد از شرایط ایجاد آرامش در کودک هست.

11 - خجالت، کم رویی، گوشه گیری و احساس افسردگی از جمله عوارض روانی شب ادراری هست که موجب افزایش اضطراب کودک و در نتیجه تاخیر در درمان او می شود.

سعی کنید مشکل کودک را به رویش نیاورید و به او اطمینان دهید که مشکلش قابل درمان هست.

12 - از تنبیه کودک و به کار بردن روش های سخت گیرانه جدا خودداری کنید.

13 - کاهش و یا مصرف نکردن مایعات پس از ساعت هفت عصر توصیه می شود.

برای این منظور بهتر هست که شام کودک بدون نمک باشد.

14 - تخلیه ادرار قبل از خواب ضروری هست.

15 - هستفاده از قرص های روغن ماهی (امگا 3) و مصرف زعفران توصیه می شود .


3:

درباره آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج چه می دانید؟
خبر ها و هشدار های علمی
متخصص ژنتیک پزشکی و بالینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این مطلب فرمود: در ازدواج فامیلی، نبودِ سابقه بیماری ژنتیک در شجره خانوادگی زوجین، به‌هیچ وجه تضمین‌نماينده در امان بودن فرزند از ابتلا به بیماری ژنیتکی نیست.

دکتر حامدرضا گودرزی اضافه کرد : اونچه در آزمایش ژنتیکی پیش از ازدواج مرسوم هست و زوجین به‌طور اجباری و با نامه دفتر ازدواج برای اون غربالگری می‌شوند، تنها مربوط به کم‌خونی های شایع ژنتیکی در ایران (مانند بیماری تالاسمی) هست که گروه کوچکی از هزاران گونه بیماری ژنتیکی موجود در دنیاست.

وی اظهارداشت: افرادی که قصد ازدواج دارند، باید بدانند که فراخوان بلامانع بودن ازدواج در این آزمایش، تنها نشان‌دهندۀ منتفی بودن خطر وقوع تالاسمی ماژور و بیماریهای خونی وابسته در نسل بعد هست.

وی یادآور شد: در ازدواج های خویشاوندی، میزان افزایش خطر بروز ناهنجاریهای مادرزادی و بیماریهای ژنتیکی در فرزند، به نوع ازدواج خویشاوندی و پیچیدگی حلقه‌های فامیلی در نسلهای پیشین بستگی دارد.

بنابراین، مشاوره و بررسی میزان خطر برای هر زوج خویشاوند، ممکن هست متفاوت با زوج دیگرباشد.


4:

آیا قنداق کردن نوزاد خوب هست؟
خبر ها و هشدار های علمی
علی ربانی درباره رسم دیرینه قنداق کردن نوزادان اظهار کرد: یکی از اشکالاتی که به قنداق کردن وارد هست این هست که باعث می‌شود وضعیت در رفتگی لگن که در بعضی نوزادان وجود دارد بدتر شود.

یا نوزادانی که مستعد در رفتگی لگن هستند دچار این عارضه شوند.

وی فرمود: قنداق کردن برخلاف نظر گذشتگان نه تنها اندام نوزاد را بهتر نمی‌کند بلکه مشکلات اندامی هم به وجود می‌آورد.

وی اضافه کرد: از نظر بهداشتی نیز تعداد دفعاتی که قنداق نوزاد وارسی و باز می‌شود به نسبت نوزادی که قنداق نمی‌شود کمتر هست که از نظر بهداشت عمومی صحیح نیست و پوشک کردن نوزاد بدون قنداق کردن شرایط بهداشتی بهتری فراهم می‌کند.

این پزشک با بیان اینکه قنداق کردن نوزادان از نظر علمی مردود هست اظهار کرد: طرفداران این روش هم‌اکنون کمتر شده‌اند اما هنوز هم بین برخی خانواده‌ها این روش هستفاده می‌شود.

به فرموده وی، در قدیم شاید به دلیل کمبود وسایل گرمایشی و حفظ دمای بدن، نوزاد را قنداق می‌کردند اما الان با گرم شدن فضای خانه‌ها بهانه‌ای برای قنداق کردن وجود ندارد.

ربانی با بیان اینکه برخی باورهای قدیمی با دریافت‌ها و نظریات جدید علمی باید در ذهن والدین اصلاح شود تأکید کرد: توصیه‌هایی که پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها و مسن‌ترها می‌نمايند تا وقتی باید هستفاده شود که از نظر علمی تأیید شده باشد.

وی اضافه کرد:‌ به طور مثال 20 سال پیش فرموده می‌شود غذا دادن به کودک باید از چهار ماهگی شروع شود اما حالا تاکید می‌شود تا پیش از شش ماهگی به جز شیر مادر کودک نباید با هیچ ماده غذایی دیگر تغذیه شود.

وی درباره شایع‌ترین عادت‌های قدیمی بین خانواده‌ها فرمود: به طور مثال به نوزاد شیر خشت می‌دهند، شیر مادر را در چشم نوزاد می‌ریزند.

حتی برخی موارد دیده شده که به نوزاد ترنجبین می‌دهند تا زردی نگیرد که هیچ‌کدام از این موارد توصیه نمی‌شود و والدین باید از اونها پرهیز نمايند.


5:

توانایی عجیب زنان در دوران حاملگی
خبر ها و هشدار های علمی
محققان دریافتند:زنان باردار می‌توانند احساسات را در چهره افراد بخوانند.
زنان باردار كه بواسطه افزایش هورمون هایشان به مجموعه‌ای از اعصاب با تغییرات و نوسانات خلقی تبديل می‌شوند، در تشخیص نشانه‌های عصبانیت و خشم در چهره افراد بسیار دقیق‌تر و حساس‌تر عمل می‌كنند در حالی كه این توانایی در زنانی كه باردار نیستند و نیز در مردان وجود ندارد.

مطالعات پیشین نیز تایید كرده‌اند كه زنان در مراحل خاصی از دوره عادت ماهانه می‌توانند احساسات فرد را از نگاه كردن به چهره او دریابند و توجیه محققان برای این توانایی این هست كه سطح هورمون پروژسترون در چنین شرایطی به نقطه اوج خود می‌رسد.

پژوهش جدید نشان داد كه همین یافته در مورد زنان باردار نیز صدق می‌كند و اونها نه تنها می‌توانند احساس لذت و خوشحالی را به سرعت تشخیص بدهند بلكه حتی قادر هستند احساسات منفی را نیز خیلی دقیق‌تر شناسایی كنند.

دكتر ربكا پیرسون و دستیاران وی در دانشگاه بریستول انگلیس، این پژوهش را با بررسی 76 زن باردار انجام داده‌اند.

پژوهشگران دریافتند: زنان باردار در هر مرحله از بارداری احساسات مثبت را به سرعت شناسایی می‌كنند اما برای تشخیص احساسات منفی مانند عصبانیت، ترس و ناامیدی در ماه‌های آخر بارداری قوی تر هستند.

زنان در این دوران هوشیارتر می‌شوند و در نتیجه می‌توانند تهدیدهای احتمالی را شناسایی كرده و در صورت ضرورت اقدام كنند.


6:

اثرات منفی آلودگی هوا بر کودکان و نوزادان
خبر ها و هشدار های علمی
دکتر ناصر کلانتری متخصص کودکان در مورد اینکه بیماری رفلاکس و همچنین زردی در نوزادان که فرموده شده به دلیل آلودگی هوا افزایش یافته هست اضافه کرد: بیماری یرقان به دلیل نارسایی کبد و افزایش تخریب گلبولهای جنین در رحم اتفاق می‌افتد و به دلیل نارسایی کبدی این گلبول‌ها نمی‌توانند جذب شده و از طریق صفرا دفع شوند.

کلانتری تصریح کرد: اما اینکه بگوییم افزایش یرقان به دلیل آلودگی ا‌ست دلیل ناکافی بوده چرا که نیاز به بررسی اپیدمیویوژیک دارد.

این متخصص کودکان فرمود: آلودگی‌های موجود در شرایط جوی ما را در شرایط سختی برنامه داده و مشکلات تنفسی، قلبی، عروقی و مغزی را باعث شده هست.

کلانتری فرمود: چنانچه کودکان دچار مشکلات تنفسی باشند در این وضعیت مشکلات اونها عود کرده و گرفتاری‌های شدیدی را برایشان ایجاد می‌کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فرمود: ذرات آلوده که کمتر از 2.5 میکرون باشد در کودکانی که به آسم مبتلا هستند حملات تنفسی را تشدید کرده و تنگی نفس را افزایش می‌دهند و گاهی کارشان به اورژانس کشیده می‌شود.

وی اضافه کرد: آلودگی هوا در بیماریهای قلبی و عروقی باعث اختلال در گردش خون و گرفتگی عروق کرونر می‌شود.

کلانتری فرمود: آلودگی هوا همچنین در کودکان باعث عوارض گوارشی مانند تهوع، دل درد، هستفراغ و اسهال می‌شود.

این متخصص کودکان اضافه کرد: عوارض مغزی ناشی از آلودگی با سردردهای عصبی و خستگی مفرط همراه بوده و باعث کاهش توان جسمی کودکان، پرخاشگری و تغییر ایجاد و خوی اونها می‌شود.


7:

با معجزه پوست انسان آشنا شوید
خبر ها و هشدار های علمی
دو نوع غده تعریق در بدن وجود دارد:
اکرین (Eccrine): غدد ساده عرق هستند که در کف دست و پا و روی پیشانی یافت می‌شوند و انتهای اون‌ها به منافذ پوستی متصل هست.
آپوکرین (Apocrine): غدد عرقی هستند که تنها به زیر بغل و مناطق اطراف مقعد محدود شده و معمولاً به انتهای منافذ مو ختم می‌شوند.

این دو غده در اندازه، سنی که در اون فعال می‌شوند و نوع عرق ترشح شده تفاوت‌هایی دارند.

در مقایسه با غدد آپوکرین، غدد اکرین کوچک‌ترند، از وقت تولد فعال می‌شوند (آپوکرین از وقت رشد مو‌های سطح بدن فعال می‌شود) و عرقی که تولید می‌نمايند دارای پروتئین و اسید‌های چرب نیست.

غدد عرق علاوه بر ایجاد تعریق، نقش حیاتی دیگری در جهت سلامت بدن ایفا می نمايند و اون کمک به ترمیم زخم ها می باشد.

در پوست انسان میلیون ها غده عرق اکرین وجود دارد که موجب خنک شدن بدن سپس فعالیت های ورزشی و یا در هوای گرم می شوند.

محققان دانشکده پزشکی میشیگان در مطالعات خود دریافتند که این غدد عرق نقش کلیدی در فراهم آوردن سلول های ترمیم نماينده زخم (از جمله سوختگی و خراشیدگی پوست) دارند.

نتایج این مطالعه در مجله پاتولوژی به چاپ رسیده هست.

زخم های پوستی از جمله زخم هایی که در اثر دیابت یا زخم بستر ایجاد می شوند و همچنین سایر زخم های ترمیم نشده یک نگرانی مهم در حیطه سلامت و بهداشت هستند و همه ساله هزینه های بسیاری را به سیستم سلامت جوامع تحمیل می نمايند.

مطالعه اخیر نشان داد که بدن انسان برای ترمیم و بهبود زخم های پوستی، دارای یک سلاح قدرتمند هست.

با مشخص شدن فرآیند بسته شدن و ترمیم زخم، افق های تازه ای در زمینه درمان های دارویی جدید برای متخصصان فراهم شده هست.یافته های پیشین در مورد ترمیم زخم این بود که سلول های جدید پوست در لبه زخم ها ایجاد شده و زخم را می بندند.

اما تحقیقات جدید نشان داد که سلول ها از زیر زخم ایجاد می شوند.

همچنین مشاهده شد که غدد عرق اکرین یک مخزن مهم برای نگهداری سلول های بنیادی بزرگسالان هستند که به سرعت به ترمیم و بهبود زخم های پوستی کمک می نمايند.

دلیل تاخیر در کشف نقش حیاتی غدد عرق در ترمیم زخم این هست که این غدد اختصاصی تنها مختص انسان بوده و در پوست بدن حیوانات آزمایشگاهی وجود ندارند.

بنابراین مکانیسم ترمیم پوست انسان با سایر پستانداران متفاوت هست.متخصصان معتقدند که شناخت فرآیند طبیعی ترمیم پوست، مسیر دستیابی به درمان های پوستی هدف دار و موثر را هموار نموده هست.


8:

سرطان های دهان در کمین چه افرادی هست؟!
خبر ها و هشدار های علمی
بیشتر انسان ها از اثرات دخانیات بر سلامت عمومی خصوصا سلامت دهان و دندان خود آگاه هستند اما متاسفانه هستعمال دخانیات روند رو به رشدی دارد و در بین دخانیات مصرف سیگار فراگیر تر هست. به نقل ایران ناز دکتر رضا معتمدی با اشاره به مضرات سیگار بر دندان ها، فرمود: یکی از آثار سیگار روی دندان ها ایجاد رنگدانه روی دندان ها ست که در اثر نیکوتین موجود در سیگار ایجاد می شود.

سیگار در مدت کوتاهی باعث زردشدن دندان ها می شود.

وی عنوان کرد: کسانی که به مدت طولانی و یا مقدار زیاد سیگار می کشند از قهوه ای بودن دندان ها شکایت دارند و روش های پاکسازی این تغییر رنگ مثل هستفاده از خمیر دندان های مخصوص و همچنین برساژ توسط دندانپزشک اکثرا موقتی هستند.

دکتر معتمدی با بیان اینکه سیگار می تواند باعث بیماری های لثه شود، تصریح کرد: دندان های افراد سیگاری نسبت به سایرین هستعداد بیشتری برای تشکیل جرم و پلاک میکروبی دارد که هردو ، عامل بیماری های لثه هستند.

بیماری های لثه معمولا بدون درد هستند و این باعث می شود که بیمار تصور کند که اصلا مشکلی وجود ندارد تا اینکه لثه ها شروع به خونریزی و تحلیل می نمايند و درنهایت دندان ها لق می شوند.

وی اضافه کرد: با ادامه مصرف دخانیات بیماری لثه پیشرفت می کند که اغلب غیر قابل بر گشت هست.

دندان های فرد سیگاری ممکن هست اونقدر لق شوند که دیگر قابل نگهداری نباشند و مجبور به کشیدن اونها شویم.

مدیر گروه دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: از دیگر آثار سیگار بر دهان می توان به بوی بد دهان و ابتلا به سرطان های دهانی اشاره کرد که سرطان دهان در سیگاری ها بسیار شایع تر هست به طوری که 90 % از مبتلایان به سرطان های دهان، افراد سیگاری هستند.

دکتر معتمدی بیان کرد: کسانی که سیگار می کشند و الکل می نوشند، 15 برابر افراد غیر سیگاری به سرطان دهان مبتلا می شوند، مخصوصا اگر فقر رژیم غذایی هم وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: افراد سیگاری با مشکلات خاصی در درمان های دندانپزشکی مواجه هستند.

برای مثال قراردادن ایمپلنت در دهان این افراد، با % موفقیت پایین تری نسبت به افراد دیگر می باشد.

مدیر گروه دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در توصیه به افرادی که قصد ترک سیگار را ندارند، تصریح کرد: این افراد باید نسبت به نشانه‌های بیماری لثه نظیر قرمزی لثه‌ و خونریزی ناخود آگاه یا حین مسواك زدن حساس باشند.

دکتر معتمدی فراخوان نمود: اگرچه در نگاه اول ممكن هست این افراد مشكل و پوسیدگی خاصی در دندان‌های خود نبینند، اما قضاوت در مورد سلامت دهان و دندان خود را به دندانپزشك خود باید بسپارند.

دندانپزشك علاوه بر بررسی سلامت لثه و دندان‌ها، وضعیت بافت‌های مخاطی لب‌ها، گونه‌ها و زبان را چك می‌كند تا در صورت نیاز اقدامات لازم را صورت دهد.

وی بیان داشت: روش صحیح مسواك زدن و هستفاده از نخ دندان را از دندانپزشك بیاموزید و به دستورات بهداشتی او عمل كنید.

از خمیردندان‌های سفید كننده و مخصوص افراد سیگاری بی‌رویه هستفاده نكنید، چراكه موجب ساییدگی و سایش مینای دندان می‌شوند.

اگرچه هستفاده مداوم از دهان‌شویه به افراد سیگاری توصیه می‌شود، اما نباید با اتكا به بو و مزه مطبوع اونها مشكل اصلی را پنهان كرد.

وی با اشاره به این ضرب المثل معروف که جلوی ضرر را از هر جا كه بگیرید، منفعت هست، فرمود: ترک سیگار در هر وقت علاوه بر متوقف کردن بسیاری از مشکلات ایجاد شده، به طور قابل ملاحظه ای خطر ابتلا به سر طان دهان را کاهش می دهد.


9:

به این شش دلیل نوجوان شما سیگاری میشود
خبر ها و هشدار های علمی
ایران ناز، پدیده سیگار کشیدن در بین نوجوانان و جوانان یکی از مشکلات بزرگ در بسیاری از جوامع امروز هست.

بسیاری از کار‌شناسان سیگار کشیدن را آغاز راهی میدانند که در انتها باعث اعتیاد جوانان به مواد مخدر میشود.

در اینجا قصد داریم تا شما را با تعدادی از دلایل جوانان برای گرایش به سیگار آشنا کنیم.دوستان ناباب
این واژه برای بسیاری از ما آشنا هست.

و در حقیقت باید اعتراف کرد که این یک حقیقت هست و دوستان افراد نوجوان در شکل گیری شخصیت و رفتار و اون‌ها بسیار مهم هستند.

نکته مهم در اینجا این هست که وقتی که فرد نوجوان در یک گروه همسال برنامه می‌گیرد سعی در تقلید از رفتار سایرین می‌کند و در صورتی که یک یا چند فرد سیگاری در این گروه حضور داشته باشند احتمال آلوده شدن فرد بالا هست.والدین سیگاری
در جهان غرب ضرب المثلی وجود دارد که می‌گوید: والدین سیگاری هرگز نمی‌توانند فرزندان خود را از سیگار کشیدن منع نمايند.

این یکی دیگر از مسائل مهم در زمینه سیگاری شدن نوجوانان هست.

بر پايه حجم زیادی از تحقیقاتی که صورت گرفته هست مشخص شده هست که حجم زیادی از سیگاری‌های دنیا فرزندان افراد سیگاری هستند.

کودکان قبل از هر شخص دیگر با والدین خود آشنا می‌شوند و مسلما از اونان الگوبرداری می‌نمايند.

در صورتی که پدر و مادری سیگاری باشند نمی‌توانند فرزندانشان را از دخانیات دور نمايند.تجربه یک حس خوب
متاسفانه بسیاری از نوجوانان و جوانان از مضرات واقعی سیگار آگاه نیستند و از چند دوست ناباب می‌شوند که سیگار می‌تواند به اون‌ها احساس خوبی بدهد.

یک نخ سیگار بکش و درد‌هایت را فراموش کن.

این گونه جملات بسیاری از جوانان را که به خاطر شرایط خاص دوران بلوغ تحت فشار هستند جذب می‌کند و اونان را به طرف سیگار جلب می‌کند.اعتیاد آوری سیگار
شاید برای عده‌ای این تصور که سیگار اعتیاد آور باشد خنده آور بیاید.

اما حقیقت این هست که ماده نیکوتین موجود در سیگار بسیار اعتیاد آور بوده و در صورتی که پس از مدتی مصرف منظم دسترسی شخص به سیگار قطع شود مشکلاتی بروز می‌کند.

بر خلاف مواد مخدر، اعتیاد به سیگار بیشتر دارای علائم روانی هست.

شخص سیگاری که به سیگار دسترسی ندارد به نوعی بی‌برنامه بوده و احساس می‌کند چیزی را کم دارد.فرهنگ عمومی جامعه
نوع فرهنگ حاکم بر یک خانواده، شهر و جامعه در این مسئله بسیار مهم هست.

برای نمونه در جامعی که ورزش کردن و تحرک داشتن به عنوان یک ارزش کلی مطرح باشد شما شاهد تعداد کمتری از افراد سیگاری هستید.

اما در صورتی که در خانواده و یا محل زندگی شخص فرهنگ غالب بر هستفاده از مواد دخانی باشد مطمئناء احتمال سیگاری شدن افراد بسیار بالا‌تر هست.الگوگیری از شخصیت‌های مشهور
تاثیر رسانه‌های جمعی بر تربیت و رفتار افراد مختلف در جامعه غیر قابل انکار هست.

امروزه بسیاری از ستاره‌های دنیا هنر و موسیقی و یا حتی تعدادی از ورزشکاران را نیز دخانیات مصرف می‌نمايند.

این مسئله می‌تواند در جذب بسیاری از نوجوانان و جوانان به سمت سیگار موثر باشد.


10:

نسخه‌ ای برای سلامتی زنان ایرانی
خبر ها و هشدار های علمی
مادران ایرانی خودشان را فراموش كرده‌اند، اونها گاهی وقتها اونقدر درگیر كارهای روزمره خانه میشوند كه یادشان میرود قبل از این ‌كه مادر باشند یك زن هستند.

هر كدام از بچه‌ها كه مریض شود، با هزار و یك سختی از مطب بهترین دكتر یا مجهزترین كلینیك پزشكی برای كودك بیمارشان وقت می‌گیرند، به فرزند نوجوان و جوانشان دائم تاكید می‌كنند كه سلامت از هر چیزی حتی از كار و دانشگاه و...

مهم‌تر هست، اما وقتی نوبت به خودشان می‌رسد هزار و یك كار بر زمین مانده را بهانه می‌كنند تا به مهم‌ترین موضوع یعنی سلامت‌‌شان بی‌توجهی كنند.

شاید همین بی‌توجهی و سهل‌انگاری‌های زنان ایرانی نسبت به وضع سلامت‌‌شان باعث شده بسیاری از مادران ایرانی در سنین نه‌چندان بالا از انواع بیماری‌های جسمی و روحی رنج ببرند و به دنبال اون دوران پیری و كهولت پر از درد و رنجی را سپری كنند.نگرانی‌هایی از بابت به خطر افتادن وضع سلامت زنان ایرانی كه در واقع تهدیدی برای سلامت خانواده‌ها محسوب می‌شود، زنگ خطر را برای مسئولان وزارت بهداشت به صدا درآورده و اونها را به فكر راه چاره انداخته هست.

برنامه ترویج خودمراقبتی نسخه‌ای هست كه مسئولان وزارت بهداشت برای ارتقای سلامت بانوان ایرانی پیچیده‌اند.با اجرای آزمایشی این برنامه روی زنان بیست و پنج تا شصت ساله 25 هستان كشور، زنان ایرانی یاد می‌گیرند بیشتر به سلامت خود بها دهند و مهم‌تر این ‌كه از خود در برابر بیماری‌ها محافظت كنند.این‌طور كه كارشناس اداره میانسالان وزارت بهداشت می‌گوید، این برنامه هم‌اكنون در حال تدوین هست و تا آخر سال در قالب یك مدل ملی در كشور اجرایی خواهد شد.

به فرموده عالیه فراهانی، این برنامه ابتدا به كارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشكی سراسر كشور آموزش داده می‌شود و اونها نیز این آموخته‌ها را از طریق مراكز بهداشتی و درمانی به‌زنان آموزش می‌دهند.مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند احتمالا این برنامه امسال به‌طور آزمایشی اجرا شود، اما از سال آینده بتدریج گروه‌های بیشتری از زنان جامعه هدف تحت‌پوشش این برنامه‌های آموزشی برنامه بگیرند.

برنامه ترویج خودمراقبتی كه مسئولان وزارت بهداشت اون را گام مهمی در راستای ارتقای سطح سلامت زنان ایرانی می‌دانند، اقدام قابل قدردانی هست كه ضرورت اون از سال‌های گذشته احساس می‌شد.در واقع مسئولان وزارت بهداشت این واقعیت را پذیرفته‌اند كه توجه ویژه به سلامت زنان ایرانی به نوعی تضمین ‌كننده خانواده‌ای سالم نیز هست، چرا كه فقط زنان سالم و بانشاط می‌توانند همسر و مادرانی سالم، با روحیه‌ای شاداب و انگیزه‌ای بالا در پرورش جسم و روح فرزندانشان باشند.


11:

این خوراکی از اونتی بیوتیک هم قوی تر هست!
خبر ها و هشدار های علمی
محققان آمریکایی در تحقیقات جدید خود به این نتیجه رسیده اند که سیر حاوی اونتی بیوتیک طبیعی هست که تاثیر اون دو برابر بیشتر از تاثیر اونتی بیوتیک های ویژه درمان مسمومیت غذایی هست.

محققان دریافتند که سیر حاوی مقادیر فراوانی ترکیب دیالیل دی سولفید هست که قدرت اون فراتر از اونتی بیوتیک های صنعتی هست و علاوه بر اون از سرعت جذب و اثربخشی در بدن برخوردار هست به گونه‌ای که این امر ثانیه‌ای بیشتر طول نمی‌کشد و سرعت کنترل و مهار مسمومیت غذایی و بهبودی را افزایش می‌دهد.

این محققان فرمودند: نتایج تحقیقات اونها درها را به روی یافتن یک درمان موثر برای مسمومیت های ناشی از گوشت های خام یا فرآوری شده افزایش می‌دهد که این امر به نوبه خود به طوری موثری میانگین ابتلا به این مسمومیت ها را کاهش می دهد.

پیش از این متخصصان انگلیسی نیز دریافته بودند که مصرف سیر در پیشگیری از ابتلا به اوستئوآرتریت یا التهاب هستخوانی و مفصلی نقش دارد.

پژوهش ها همچنین نشان داده که ترکیبات سیر می‌تواند 60 گونه قارچ و بیش از 20 نوع باکتری را از بین ببرد که برخی همانند پنوموکوک باعث ابتلا به بیماری ذات الریه می‌شود.

این خواص سیر به علت وجود ماده‌ای به نام آلیسین هست که ماده ضد میکروبی قوی محسوب می‌شود.

عملکرد این ماده در سطح ریه ها بسیار قوی هست زیرا این ماده فرار در ریه ها تبخیر می‌شود و باکتری‌ها و ویروس‌ها را نابود می‌کند.


12:

چطور از فرآیند پیری مغز پیشگیری کنیم؟
خبر ها و هشدار های علمی
تحقیقات دانشمندان اسکاتلندی نشان داده هست که ورزش بیشتر از فعالیت ذهنی، از مغز در برابر پیری محافظت خواهد کرد.

در این مطالعه مشخص شد افرادی که در دهه 70 زندگی خود ورزش و فعالیت بدنی مناسب داشته اند، کمتر با علایمی همچون کاهش اندازه مغز و ضعف حافظه و مهارت های فکری روبرو می شوند.

این نتایج از طریق اسکن مغز به دست آمدند.

این تحقیق بر روی 691 فرد داوطلب 76 ساله انجام شد.

همه این افراد تحت آزمایش های سنجش مهارت های ادراکی، حافظه و توانایی یادگیری برنامه گرفتند.

همچنین میزان فعالیت فیزیکی و تمرینات ورزشی اونها به مدت 3 سال مورد بررسی برنامه گرفت.

سپس پایان یافتن دوره 3 ساله، بر روی مغز این افراد ام آر آی انجام شد، تا میزان کاهش مهارت های ادراکی و شناختی مشخص گردد.

نتایج نشان داد که تحلیل بافت مغز در افرادی که فعالیت فیزیکی بیشتری در این 3 سال داشته اند، کمتر هست.

همچنین این افراد کمتر دچار فقدان حافظه و توانایی تفکر شدند.

نکته جالب دیگر در این تحقیق این بود که مشخص شد، ارتباط قابل توجهی بین فعالیت ذهنی و نشانه های پیری مغز وجود ندارد.


13:

ممنون!تاپيك خيلي مفيدي هست!از دعوتتون هم ممنونم ! اولين مطلب علمي اي كه ديدم رو اين جا برنامه مي دم!

14:

خواهش می کنم
ممنون می شم


74 out of 100 based on 59 user ratings 334 reviews

@