دلایل ناباروری در مردان و زنان


دلایل ناباروری در مردان و زناندلایل ناباروری در مردان و زنان
اگر باردار شدن و داشتن فرزند برای شما و همسرتان به بزرگ ترین مشکل زندگی تان تبدیل شده است، بد نیست بدانید که شما تنها نیستید. امروزه نزدیک به 15 درصد زوج ها به مشکل ناباروری مبتلا هستند. خوشبختانه امروزه راه های متعددی برای درمان نازایی وجود دارد.

ناباروری وضعیتی است به این معنی که زوجین علی رغم داشتن روابط جنسی در طول یکسال، به مرحله بارداری مادر نمی رسند.

ناباروری می تواند از مشکل باروری در یکی از زوجین ناشی شود و یا حاصل ترکیبی از عوامل در هر دو طرف باشد که شروع و یا تداوم بارداری را دچار مشکل می نماید.

خوشبختانه امروزه راه های درمانی متعدد و البته ایمنی وجود دارد که می تواند زوج های بیمار را به آرزویشان یعنی داشتن فرزند برساند. این روش ها مخصوصا شانس بارداری های مکرر و البته چندقلوزایی را افزایش خواهد داد.

علت ها
برای باردار شدن لازم است در درجه اول فرآیند تخمک گذاری و سپس باروری دقیق انجام شود. برای برخی از زوج ها، مشکل در باروری می تواند ریشه مادرزادی داشته باشد و یا در برخی دیگر عامل خارجی در فرد مستعد، باعث ناباروری خواهد شد.

ناباروری زوجین می تواند ناشی از مشکل یکی از زوجین و یا هر دوی آنها باشد. به طور کلی:

- در یک سوم موارد، علت ناباروری به مشکل باروری مرد برمی گردد.

- در یک سوم دیگر از موارد، علت ناباروری به مشکل باروری زن برمی گردد.

- در سایر موارد، یعنی یک سوم دیگر، علت این مشکل یا ناشناخته است و یا از وجود مشکل در باروری زن و مرد ناشی می شود.

دلایل ناباروری در مردان
ناهنجاری در تولید و یا عملکرد اسپرم ها می تواند به دلیل مشکلات متعددی باشد؛ نظیر عدم بیرون آمدن کامل بیضه ها از شکم به طور مادرزادی، اختلالات ژنتیکی، مشکلات بالینی نظیر دیابت و یا عفونت هایی نظیر اوریون.

بزرگ شدن وریدهای درون کیسه بیضه (واریکوسل) می تواند باعث افزایش خونرسانی و در نتیجه افزایش حرارت بیضه ها شود. این افزایش دما می تواند به تغییر شکل اسپرم ها و کاهش تعداد اسپرم های سالم منجر شود.

مشکل در انتقال اسپرم ها می تواند به دلیل مشکل در روابط جنسی باشد، مشکلاتی نظیر زود انزالی، انزال برگشت دهنده (در این وضعیت، اسپرم ها به دلیل وارد شدن به آلت در هنگام اورگاسم به مجاری مثانه وارد می شوند)، بیماری های ژنتیکی خاص نظیر فیبروز سیستیک، مشکلات ساختاری نظیر بسته شدن و انسداد مجاری بیضه ها و یا آسیب و وارد شدن ضربه به اندام تناسلی مردانه می توانند با ایجاد مشکل در انتقال اسپرم، به ناباروری در مردان منجر شوند.

مواجهه بیش از حد با عوامل محیطی خاص نظیر آفت کش ها و سایر ترکیبات شیمیایی و رادیواکتیو و یا سابقه درمان های خاص نظیر مصرف استروئیدهای آنابولیک و یا سوء مصرف حشیش، مواجهه مکرر با گرما نظیر حمام بخار و سونا (با افزایش دمای بدن) می تواند تولید اسپرم ها را دچار اختلال کند.

آسیب های ناشی از سرطان و درمان آن، نظیر پرتودرمانی و شیمی درمانی می تواند تولید اسپرم ها را دچار اختلال کند و البته در بسیار از موارد این آسیب ها بسیار شدید خواهد بود.

علاوه بر شیمی درمانی و پرتودرمانی، برداشتن بیضه ها به دلیل سرطان نیز قطعا می تواند به ناباروری در مردان منجر شود.

دلایل ناباروری در زنان
اختلالات تخمک گذاری که مانع آزادشدن تخمک از تخمدان ها می شود.

اختلالات هورمونی نظیر سندرم تخمدان پلی کیستیک (شرایطی که در آن ترشح هورمون های زنانه در یک خانم کاهش یافته و هورمون تستوسترون بیشتری ترشح می شود)، و هیپر پرولاکتینمی یا ترشح زیاد هورمون پرولاکتین (هورمون محرک تولید شیر در سینه های مادر) می تواند به مشکل باروری خانم ها منجر شود.

سایر عوامل می تواند شامل ورزش بیش از حد، اختلالات غذاخوردن، آسیب و یا تومورها باشد.

ناهنجاری های رحم و گردن رحم شامل اختلالاتی نظیر باز بودن و یا موکوس گردنه رحم، یا ناهنجاری هایی در شکل و فضای رحم نیز از دلایل نازایی در زنان است.

توده های خوش خیم در دیواره رحم (فیبروم رحم) از مشکلات شایع در خانم ها است که در موارد کمی می تواند با ایجاد انسداد در لوله های رحمی، دلیل ناباروری در زنان باشد. در بیشتر موارد فیبروم ها با تغییر شکل فضای داخلی رحم، مانع جایگزینی سلول تخم در رحم می شوند.

آسیب و یا انسداد لوله های فالوپ (لوله رحمی) که می تواند ناشی از التهاب لوله های فالوپ باشد نیز از علل نازایی زنان است. این التهاب می تواند به دلیل بیماری های التهابی لگن، مخصوصا عفونت های تناسلی ناشی از مراقبت های جنسی ایجاد شود.


اندومتریوز نیز از علل نازایی است و زمانی رخ می دهد که بافت داخلی رحم در خارج آن رشد کند. این اختلال اغلب به ناهنجاری های تخمدان ها، رحم و لوله های فالوپ منجر خواهد شد.

نارسایی اولیه تخمدان ها که منوپوز یا یائسگی زودرس نیز نامیده می شود، زمانی اتفاق می افتد که تخمدان ها کم کار شده و قاعدگی قبل از چهل سالگی متوقف شود. برخی شرایطی که به این یائسگی زودرس منجر می شوند شامل بیماری های سیستم ایمنی، درمان های شیمی درمانی و رادیوتراپی و نیز سیگار کشیدن هستند.

بیماری های غده تیروئید شامل پرکاری و کم کاری تیروئید، با ایجاد اختلال در سیکل های قاعدگی ماهانه می تواند به ناباروری در خانم ها منجر شود.

بیماری های مرتبط با بلوغ و فقدان قاعدگی (آمنوره)، بیماری سلیاک یا همان عدم تحمل گلوتن، بیماری کوشینگ، کم خونی داسی شکل، بیماری های کلیوی و دیابت نیز می توانند بر باروری زنان تاثیر بگذارند.

ناباروری موقتی می تواند نتیجه مصرف بسیاری از داروها مخصوصا داروهای ضدبارداری و هورمونی باشد. در بیشتر موارد، مخصوصا در مواردی که دارو تحت نظر پزشک معالج مصرف شود، با توقف مصرف دارو قدرت باروری به فرد باز خواهد گشت.


منبع:tebyan.net
هشدار جدی به متقاضیان جراحی زیبایی

1:

مجله سیب سبز: دکتر محمدرضا نوروزی، متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار و فلوشیپ سرطان‌هاي دستگاه ادراری، هستاد دانشگاه شهرستان تهران و رئیس مرکز تحقیقات سرطان‌هاي دستگاه ادراری و تناسلی هست و جدا از این سابقه کارهای اجرایی هم داشته و در ساوقت نظام پزشکی و وزارت بهداشت مسئولیت‌هايی دارد.


آزمایش خون بدون درد
وی همچنین در زمینه ناباروری به‌خصوص ناباروری مردان هم سابقه کار زیادی دارد و سال‌ها در انجمن باروری و ناباروری ایران هم عضویت داشته هست.

مصاحبه با دکتر نوروزی در اتاق عمل بیمارستان پارسیان شهرستان تهران در یک روز تعطیل انجام شد.


تشخیص سرطان قبل از بروز علایم بالینی
اون هم پس از یک جراحی طولانی 6 ساعته و خارج کردن مثانه خانمي‌ 65 ساله مبتلا به سرطان مثانه و ساختن یک مثانه مصنوعی برای او.


فناوری نانو موفق به کنترل سکته مغزی و قلبی شد
وی با رویی خوش مقابل ما نشست و به سؤالات ما جواب داد.

3 تا 4 میلیون زوج نابارور در ایران

برپايه آمار شیوع ناباروری زیاد هست.در حال حاضر در جهان شیوع ناباروری را 15% مي‌دانند و طبق آمارهای ایران بین 13% تا 17% ناباروری در زوج‌هاي جوان داریم یعنی حدود 3 تا 4 میلیون زوج نابارور در گروه زوج‌هاي جوان داریم.با توجه به اینکه یکی از اهداف زوج‌هاي جوان بچه دار شدن هست این موضوع اهمیت زیادی پیدا مي‌کند و باید فرمود یکی از 5 علت اصلی طلاق در ایران ناباروری یکی یا هر دو نفر زوجین هست.


جدیدترین روش درمان علایم بیماری پارکینسون
در مورد ناباروری سن مهم هست.در کشور ما سن متوسط ازدواج در حال بالا رفتن هست.


کیت تشخیص سریع باکتریˈ ای- کولی و کلی فرم هاˈ در البرز تولید شد
در حال حاضر متوسط سن ازدواج خانم‌ها حدود 24 تا 26 و سن متوسط ازدواج آقایان حدود 30 سال هست که نشانگر بالا رفتن چند ساله سن متوسط ازدواج هست.


فعالیت بدنی طول عمر بیماران سرطانی را افزایش می دهد
در قدیم معمولا یک سال تا 2 سال سپس ازدواج زوجین مي‌خواستند بچه‌دار شوند اما حالا زوجین به طور متوسط 5 سال سپس ازدواج قصد بچه‌دار شدن مي‌نمايند که همه این مسائل احتمال ناباروری را بالا مي‌برد.

دلایل ناباروری در مردان و زنان

معاینه توسط پزشک متخصص شرط درمان

از ما سؤال مي‌نمايند اندازه بیضه طبیعی چقدر هست؟ بیضه قبل از بلوغ معمولا کوچک هست و معمولا زیر 10 سی سی هست که برای مقایسه مي‌توانید یک تخم مرغ را در نظر بگيريد که حجم اون 30 سی‌سی هست.پس از بلوغ اندازه بیضه‌ها بزرگ‌تر مي‌شود و به حدود 15 تا 30 سی‌سی مي‌رسد.اندازه بیضه نشانگر میزان سلول‌هاي نطفه ساز هست.بیضه دو نقش مشخص دارد؛یکی ترشح هورمون مردانه که باعث صدای کلفت و افزایش حجم عضلات و ایجاد میل جنسی در مردان مي‌شود و دیگری هم نطفه‌سازی هست.


کشف دارویی برای معکوس کردن رشد سرطان سینه
اکثر حجم بیضه را سلول‌هاي نطفه ساز تشکیل مي‌دهد پس اگر بیضه کوچک باشد یعنی سلول‌هاي نطفه ساز کم هست و این احتمال باروری را کمتر مي‌کند.

معاینه توسط پزشک متبحر شرط مهم کارهای درمان ناباروری هست.حتما اگر ناباروری دیده شد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

حتی به افراد در خطر مثلا کسانی که عمل جراحی روی بیضه داشته‌اند یا واریکوسل داشته‌اند و ...

پيشنهاد مي‌شود قبل از ازدواج با پزشک متخصص مشورت نمايند.

واریکوسل چیست؟

شایع‌ترین علت ناباروری مردانه بیماری واریکوسل هست که با ظهور یک طناب کرمي‌شکل روی طناب آویزان نماينده بیضه مشخص مي‌شود.

واریکوسل در پسران جوان دیده مي‌شود.از هر 5 پسر جوان یکی واریکوسل دارد و از هر 5 نفری که واریکوسل دارند یکی نابارور مي‌شود.

واریکوسل باید در همان سنین نوجوانی و جوانی تشخیص داده شود و درمان شود چرا که درمان در این مراحل موثر هست.

پیچ خوردن بیضه یک اورژانس واقعی هست.

معمولا پسر نوجوان در خواب با درد شدید بیدار مي‌شود که باید حتما تا شش ساعت بعد تحت درمان برنامه بگیرد و اگر این طور نباشد بیضه از بین مي‌رود و فرد نابارور مي‌شود.

بسیاری از ما سؤال مي‌نمايند که آیا با یک بیضه سالم مي‌توان باروری داشت؟ بله، حتی با یک بیضه هم مي‌توان باروری داشت اما گاه بیضه آسیب دیده باعث ترشح موادی مي‌شود که به بیضه سالم آسیب مي‌رساند.

مثلا بیضه پیچ خورده موادی ترشح مي‌کند که باعث نابودی بیضه دیگر مي‌شود.

بیماری‌هايی که علت ناباروری هستند

وقتی زوج مراجعه مي‌نمايند از اونها شرح حال گرفته مي‌شود.از خانم پرسیده مي‌شود که دوره ماهانه منظم دارد؟ آیا پرمویی بدن دارد یا از سینه شیر خارج مي‌شود؟ در این موارد مشکل در هورمون‌هاي زنانه هست و متخصصان زنان و زایمان به اون رسیدگی مي‌نمايند.

در مورد مردان هم شرح حال گرفته مي‌شود که مشخص شود آیا قدرت جنسی مرد طبیعی هست یا نه، مي‌گویند از هر دو مرد یکی در طول دوره زندگی خود يك مشكل پیدا مي‌کند، مثلا زودانزالی در صورتی که فرد نتواند ارتباط جنسی کامل بربرنامه کند، یا عدم انزال یا برگشت انزال به داخل بدن، عدم توانایی در ارکشن و ...جدا از اینها اختلالات عروقی و عصبی هم مي‌توانند باعث ناباروری شود.

در مورد اطفال باید به والدین هشدار بدهیم که پسربچه‌ها را امتحان نمايند ببینند بیضه‌ها در داخل کیسه هست یا نه و اگر بیضه نهفته در شکم باشد مي‌تواند بعدا باعث ناباروری شود.سرطان‌هاي بیضه که معمولا در افراد بین 15 تا 35 سال رخ مي‌دهد هم مي‌تواند باعث ناباروری شود.

احتمال باروری در یک سال چقدر هست؟

باروری بر پايه تعریف معمول یعنی اينكه نطفه مرد به نطفه زن برسد و جنین تشکیل شود.

آیا هرباری که نزدیکی صورت مي‌گیرد باروری صورت مي‌گیرد؟ نه، این یک شانس هست.

آمار نشان مي‌دهد که 51% زوج‌هاي سالم اگر یک روز در میان رابطه داشته باشند و پیشگیری ننمايند باروری در اونها اتفاق مي‌افتد.

آمار نشانگر این هست که 60% زوج‌هاي سالم در شش ماه اول و 90% اونها در یک سال اول باروری را تجربه مي‌نمايند و این یعنی 10% زوج‌هاي کاملا سالم هم در سال دومي‌که قصد مي‌نمايند تا صاحب فرزند شوند این اتفاق را تجربه مي‌نمايند.

اگر زوجی یک سال پیشگیری نکند و صاحب بچه نشود باید مورد بررسی برنامه بگیرد.

دلایل ناباروری در مردان و زنان

روش‌هاي کمکی باروری

در مورد افرادی که با ناباروری مراجعه مي‌نمايند آزمایش شمارش اسپرم انجام مي‌شود که نمونه‌گیری باید دقیق باشد و در دو نوبت مختلف انجام شود .بهتر هست افرادی که تازه نزدیکی کرده‌اند یا افرادی که مدت‌هاست نزدیکی نداشته‌اند آزمایش را اون موقع انجام ندهند.در مورد افرادی که نطفه دارند این امید وجود دارد که شانس باروری باشد اما در کسی که اصلا اسپرم نداشته باشد شانس باروری طبیعی وجود ندارد و باید از روش‌هاي دیگر باروری هستفاده کرد.

البته ممکن هست فرد در مایع آمیزشی خود اسپرم نداشته باشد اما در بیضه خود اسپرم داشته باشد که این افراد هم شانس باروری طبیعی دارند.

در مورد روش‌هاي باروری جدید برای افراد نابارور و روش‌هاي کمکی در مصاحبه بعدی صحبت خواهیم کرد.

مشکل از کیست؟

در مورد ناباروری باید فرمود که حدود 50 % موارد ناباروری ناشی از مشکل هم مرد و هم زن هست و 25% موارد مشکل از زن و 25% مشکل از مرد هست، برای همین در مراکز ناباروری زن و مرد با هم ویزیت مي‌شوند.

در بعضی موارد ناباروری، ما اختلال را مي‌بینیم اما علت را پیدا نمي‌کنیم که به این مي‌گوییم ناباروری با علت نامشخص،گاهی هم مرد و زن سالم هستند اما از هم بچه‌دار نمي‌شوند اما اگر جدا شوند و با افراد دیگر ازدواج نمايند مي‌توانند صاحب بچه شوند که به این ناباروری مي‌گوییم ناباروری با علت غیرقابل توضیح.

همه زوج‌هاي نابارور مي‌توانند برای درمان اقدام نمايند، یعنی امکانات و پیشرفت‌هاي جدید باعث شده که تقریبا همه زوج‌ها اگر همه شیوه‌هاي درمان را قبول نمايند صاحب فرزند  شوند.

2:

خبرگزاری مهر: دکتر محمدرضا نوروزی در فرمودگویی فراخوان نمود: آمارها نشان می دهد شیوع ناباروری در ایران بین 13 تا 18.5 % هست که متوسط آمارهای جهانی تطبیق دارد.

این یعنی از هر 100 زوج جوانی که ازدواج می نمايند 15 نفر اونها از ناباروری رنج می برند.

یعنی در کشور ما که سالانه یک میلیون ازدواج ثبت می شود، حدود 150 هزار زوج، به زوجهای نابارور اضافه می شود.

تخمین ها نشان می دهد در ایران حدود 3 میلیون زوج نابارور وجود دارد ولی آمار دقیق و کاملی در این مورد نداریم.

وی با عنوان این مطلب که ناباروری عبارت هست از اینکه یک زوج پس از گذشت یک سال از ازدواج شان، بدون پیشگیری از بارداری و با وجود رابطه جنسی منظم، باردار نشود، در جواب به اين سئوال که آیا ناباروری در دنیا ریشه کن شده يا خیر، فرمود: بسیاري بر این عقیده اند كه در حال حاضر چیزی به اسم زوج نابارور در دنیا وجود ندارد.

زيرا همه افرادی که باروری طبیعی نداشته اند می توانند به نوعی برای کارهای درمانی مراجعه نمايند.

نوروزی با اشاره به اینکه اختلالات باروری به طور مساوی بین زنان و مردان توزیع می شود، ادامه داد: فاکتورهای زنانه و مردانه به یک اندازه در ناباروری دخیل هستند.

این اورولوژیست با بیان این مطلب که معمولا در فرهنگ ما زوجهای نابارور با هم برای درمان مراجعه نمی نمايند، اضافه کرد: درمانهای جدید بر این اصل هستوار هست که زن و مرد باید با هم برای درمان مراجعه نمايند.

وی فرمود: در زنان، اختلالات باروری با اختلالات تخمک گذاری، اختلالات رحم، اختلالات لوله های رحمی و اختلالات هورمونی همراه شده هست یعنی اشکال یا ایراد در هر یک از این اعضا می تواند باعث ناباروری زنان شود.

زنانی که اختلالات هورمونی، عادت ماهانه نامنظم و پرمویی دارند، این ها می تواند نشانه ای از امکان ناباروری در اون ها باشد.

این جراح كليه و مجاري ادرار درباره اينكه کدام مردان در خطر ناباروری برنامه دارند، اضافه کرد: در مردان، بسیاری از بیماریها می تواند باعث ناباروری شود.

اولین اونها اختلال توانایی جنسی هست.

شرط لازم برای باروری طبیعی، رابطه جنسی منظم هست.

بعضی از دلایل ناباروری در مردان عبارتند از بیماریهای دوران کودکی مثل جراحی هایی که اطراف بیضه انجام می شود، بالا بودن بیضه و بیماری واریکوسل (به عنوان شایعترین عامل ناباروری که قابل درمان هست)، اختلالات هورمونی به صورت اختلال در هورمون های هیپوفیز یا هورمون های جنسی، رشد نامناسب بیضه ها، اختلالات ژنتیک مثل کوچک بودن بیضه، برخی عفونتهای مزمن که در عملکرد بیضه اختلال ایجاد می کند.

مثلا "سل" که لوله های انتقال دهنده اسپرم را از بین می برد، برخی داروها، برخی عفونت های دستگاه تناسلی مثل سوزاک به شرطی که موجب تنگی مجرا شود و مانع خروج شود و بیماریهای تب دار طولانی مدت که بر نطفه سازی تاثیر می گذارد علت اون هست که اسپرم در بیضه در درجه حرارتی پایین تر از درجه حرارت بدن فعالیت پیدا کند و این حرارت بالا و طولانی مدت باعث از بین رفتن اسپرم ها شود.

نوروزی ادامه داد: برخی از بیماریهای ژنتیک و بیماریهایی که با اختلالات بویایی و هورمونی هموقت هستند.

بعضی از بیماریها که موجب ایجاد ترشحات غلیظ در بدن می شوند، سرفه های خشک، اختلالات ریوی و اختلالات بیضوی به صورت ترشحات غلیظ و برخی از مشاغل.

افرادی که در معرض مواد آسیب رسان به بیضه ها برنامه دارند مثل انواع حشره کش ها وقتی به صورت مدام با اون تماس داشته باشند یا مثل کسانی که در کارخانه های تولید این مواد هستند یا سم پاش ها.

نانوایی که دائما در کنار تنورهای داغ برنامه دارد.

برخی مواد رنگی، سیگار و ...

هم می توانند تا حدی بر قدرت باروری تأثیر بگذارند.

وی درباره شایعترین علت ناباروری در مردان خاطرنشان كرد: شایعترین بیماری قابل درمان در ناباروری آقایان "واریکوسل" هست.

این بیماری عبارت هست از واریس عروق بیضه، مانند پیرمردان و پیرزنان دچار واریس عروق پا می شوند و پاهای شان ورم می کند و خون به خوبی در عروق پای شان حرکت نمی کند.

در پسران جوان هم ممکن هست این اتفاق برای بیضه ها پیش بیاید و نتواند خون را به خوبی تخلیه کند، این ماندن طولانی مدت خون در بیضه ها باعث می شود درجه حرارت بالا برود و اختلالات هورمونی به همراه داشته باشد.

این عوارض باعث می شود اسپرم سازی خوب انجام نشود.

این اختلال در اسپرم سازی، فرد را مستعد ناباروری می کند.

نوروزي درباره نحوه تشخيص واریکوسل، فرمود: این مورد در بین پسران جوان به خصوص در سن بلوغ، بین 15 تا 25 سالگی دیده می شود، اگر این اختلال به موقع تشخیص داده شود و درمان صورت بگیرد از آسیب به بیضه جلوگیری می کند.

بهترین راه، تشخیص اولیه بیماری توسط خود فرد هست.

یعنی شیوه معاینه را آموزش دهیم.

فرد باید طناب دور بیضه را لمس کند و اگر در ناحیه زیرین شبکه ای کرمی شکل لمس کرد، مشکوک به بیماری واریکوسل هست.

نوع شدید واریکوسل را می توان از روی پوست تشخیص داد.

شبکه ای مارپیچی روی پوست که برجسته هست، از علائم این بیماری هست.

وی، درمان نهایی واریکوسل را جراحی عنوان کرد و اضافه کرد: 20 % پسران از این بیماری رنج می برند و 20 % افرادی که واریکوسل دارند از ناباروری رنج خواهند برد.

به همین دلیل، شناسایی افرادی که واریکوسل دارند اهمیت زیادی دارد.

در اغلب موارد ناباروری مردان از طریق آزمایش نطفه مختل که چند بار تکرار شده و هر بار نتیجه همین بوده، شناسایی می شود.

سپس بررسی آزمایشهای مختلف، به دنبال دلایل اون هستیم و بسته به اینکه واریکوسل، اختلال بیضه، آیا اختلال هورمونی باشد، سعی در درمان اون می کنیم.

3:

خبرگزاری ایسنا: یک متخصص زنان و زایمان، واریکوسل را شایع‌ترین علت ناباروری در مردان دانست.

دکتر زهرا طاولی در فرمود‎وگویی در توضیح علل افزایش بروز ناباروری، فرمود: افزایش سن ازدواج، وسایل جلوگیری از بارداری، عفونت و چسبندگی‌های لگنی عوارضی بر بدن زنان گذاشته که منجر به ناباروری شده هست.

وی با بیان اینکه چنانچه فردی به هر دلیلی شرایط و توانایی اقدام به بارداری را ندارد، بهتر هست از روش‎های تقویمی و طبیعی پیشگیری از بارداری هستفاده کرده و از پیشگیری‎های طولانی مدت اجتناب کند، فرمود: زنانی که نمی‌خواهند درسال‎های اول ازدواج‌شان فرزند داشته باشند باید از نظر ذخیره تخمدانی و بررسی اوناتومیکی مناسب برای بارداری، تحت نظرپزشک باشند.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: حتی آقایان نیز باید از نظر سلامت جنسی و باروری مورد ارزیابی برنامه گیرند.

این عضو هیات علمی پردیس بین‎الملل دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران با اشاره به اینکه زوجین باید با نظر پزشک یکی از روش‎های مناسب بارداری را انتخاب نمايند، تصریح کرد: ممکن هست زنان در بدو ازدواج در معرض یائسگی زودرس باشند و بدون اطلاع از این مساله اقدام به جلوگیری طولانی مدت از بارداری نمايند و این امر باعث می‌شود تنها راه باروری فرد هستفاده از تخمک اهدایی باشد.

طااما اضافه کرد: از جمله بیماری‎هایی که در بین بانوان رایج بوده و منجر به ناباروری در بین اون‌ها می‌شود ضعیف بودن تخمدان‎‌ها یا اختلالات هورمونی هست که با اختلال‎ تخمک زدایی بروز می‌کند.


50 out of 100 based on 55 user ratings 1180 reviews

@