ارائه سیستم‌دارویی ضد سرطان مغز با نانوذرات الماس


ارائه سیستم‌دارویی ضد سرطان مغز با نانوذرات الماسارائه سیستم‌دارویی ضد سرطان مغز با نانوذرات الماس
اخیرا یک تیم تحقیقاتی در مرکز سرطان جانسون موفق به ارائه سیستم دارویی شدند که می‌تواند سلول‌های سرطان مغز را از بین ببرد، بدون این که به سلول‌های سالم اطراف اثری داشته باشد.
پژوهشگران مرکز سرطان جانسون در دانشگاه کالیفرنیا از نانوذرات الماس به عنوان حمل کننده داروی شیمی‌درمانی برای رهایش مستقیم در تومور مغز استفاده کردند. این روش جدید اثربخشی بالایی داشته و همچنین اثرات جانبی کمتری نسبت به داروهای فعلی دارد.
دوکسوروبیسین یک عامل شیمی‌درمانی رایج برای درمان تومورها است، به طوری که برای از بین بردن تومورهای مغزی نیز از این ماده شیمیایی استفاده می‌شود. برای درمان باید این عامل شیمی‌درمانی مستقیما به درون تومور تزریق شود، اما این کار اثرات جانبی روی بدن دارد. برای رفع این مشکل محققان این عامل شیمیایی را روی نانوذرات الماس برنامه دادند و ساختار دارویی موسوم به nd-dox تولید کردند.
نانوذرات الماس دارای ابعادی در حدود 4 تا 5 نانومتر بوده که قادر به حمل ترکیبات شیمیایی مختلف هستند. سلول‌های سرطانی معمولا در برابر ورود ترکیبات شیمیایی و داروها مقاومت می‌کنند، اما این نانوذرات به راحتی وارد سلول‌های سرطانی می‌شوند. بنابراین عوامل شیمی‌درمانی می‌توانند زمان طولانی‌تری را درون سلول سرطانی باقی‌ بمانند، بدون این که روی سلول‌های سالم اطراف تاثیر منفی بگذارند.
این گروه تحقیقات با روشی موسوم به ced این دارو را به درون مغز موش آزمایشگاهی تزریق کردند. نتایج نشان داد که بعد از تزریق دارو به موش، دوکسوروبیسین زمان طولانی‌تری درون سلول‌های سرطانی باقی می‌ماند که این نشان از اثربخشی این داروی جدید دارد. از سوی دیگر این روش موجب می‌شود تا مرگ سلول‌های سرطانی (اپوپتوسیس) افزایش یابد.
این نتایج برای اولین بار نشان می‌دهد که رهایش مقادیر کمی از دوکسوروبیسین می‌تواند روی درمان تومور مغز اثربخش باشد، به طوری که دارو اثرات سمی و جانبی کمی داشته و در عین حال زمان طولانی‌تری درون سلول سرطانی باقی می‌ماند. در واقع بدون این که سلول‌های اطراف آسیبی ببینند، سلول‌های سرطانی دچار مرگ می‌شوند. مقایسه میان موش‌هایی که از این دارو استفاده کردند با موش‌هایی که تنها دوکسوروبیسین به آنها تزریق شده نشان می‌دهد که شانس زنده ماندن در موش‌های دسته اول بیشتر است.

منبع:سرویس علمی ایسناضربه های دوران کودکی منجر به ناهماهنگی های فک در بزرگسالی می شود

1:

آقا اونا پولدارن با الماس


کودکان تفاوت واژگان زبان های مختلف را درک می کنند

2:

سلام
ذکر منبع الزامیست


ساخت ابزاری برای کمک به نابینایان

3:


عزیزم متاسفانه گزینه ی ویرایش پست اولم حذف شده!!!
نمیدونم چرا؟!!


تولید پلیمرهای سازگار با بدن با استفاده از منومرهای سیتریک اسید

4:

نانو ذرات هستا یه الماس گنده نیست
واسه بیمارای سرطانی همینشم خودش یه دنیاست و یه امیده
واقعا شیمی درمانی خیلی سخته


62 out of 100 based on 47 user ratings 1222 reviews

@