ساخت دستگاهی برای کاهش عوارض پارکینسون توسط محققان ایرانی


ساخت دستگاهی برای کاهش عوارض پارکینسون توسط محققان ایرانیساخت دستگاهی برای کاهش عوارض پارکینسون توسط محققان ایرانی
رییس مرکز تحقیقات سلولی مولکولی و علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران از اجرای پروژه‌ای برای کاهش عوارض بیماری‌های لرزشی چون پارکینسون با همکاری دانشگاه تهران خبر داد.
دکتر محمدتقی جغتایی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با بیان اینکه این پروژه با عنوان dbs در حال اجرا است، افزود: نتایج به دست آمده از فاز اول که شامل تولید الکترود برای تحریک عمقی مغز و انجام مطالعات در فاز حیوانی می‌شود، نشان داد که الکترود ساخته شده قادر به کاهش عوارض بیماری پارکینسون است.
به گفته این استاد دانشگاه، تحریک مغزی یکی از روش‌های مهم حوزه علوم شناختی است که در دو نوع تحریک مغزی سطحی مغز و تحریک عمقی اقدام به درمان بیماران مبتلا به آسیب‌های عصبی و مغزی می‌کند.

وی استفاده از این روش را برای بیماران مبتلا به پارکینسون و برخی از فلج‌های مغزی، معتادان و بیماران مبتلا به افسردگی و مشکلات شناختی دانست و اظهار داشت: امروزه این فناوری به طور وسیعی کاربرد دارد و در ایران نیز تا قبل از گران شدن قیمت ارز با 30 میلیون تومان و با گران شدن ارز با 100 میلیون تومان انجام می‌شود.

جغتایی با بیان این که این عمل جراحی در بیمارستان‌های شهدای تجریش و حضرت رسول (ص) انجام می‌شود، ادامه داد: به دلیل گران شدن قیمت عمل جراحی مراجعه برای دریافت این تکنولوژی کاهش یافته است.
وی ادامه داد: به منظور بومی سازی این فناوری پروژه dbs از سوی ستاد توسعه علوم شناختی تعریف شد و این طرح با همکاری دانشگاه تهران در حال اجرا است.
رییس مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران این پروژه را شامل بخش‌های فنی، علوم پایه و بیمارستانی ذکر کرد و گفت: بخش فنی این پروژه در دانشکده فنی دانشگاه تهران و بخش فیزیولوژی این طرح نیز در این مرکز در حال انجام است.
وی با اشاره به جزئیات این طرح خاطرنشان کرد: بخش اول این پروژه شامل تولید الکتردوهایی برای انجام تحریکات عمقی مغز بوده است که با همکاری دانشکده فنی دانشگاه تهران اقدام به تولید این الکترودها شد و نتایج آن موفقیت‌آمیز بوده است.

جغتایی اضافه کرد: برای تست‌های این الکترودها در فاز حیوانی در موش‌های مبتلا به پارکینسون اقدام به کاشت این الکترودها کردیم که با بررسی و مطالعه رفتاری موش‌ها مشخص شد که الکترودها در کاهش علایم بیماری پارکینسون موثر بوده و نشان ‌می‎دهند الکترودها به خوبی طراحی شده است.

این محقق به بیان عملکرد این الکترودها اشاره کرد و گفت: در نوع پیشرفته بیماری پارکینسون، افراد دارای لرزش‌های شدید غیر ارادی می‌شوند و استفاده از dbs موجب خواهد شد تا حرکات بیمار تنظیم شود به گونه‌ای که حرکات لرزشی کم و قابل کنترل خواهد شد.

وی فاز بعدی این طرح را در مدل حیوانی بزرگ‌تر چون سگ و میمون دانست و خاطر نشان کرد: در صورت تایید در فاز حیوانی کارآزمایی‌های بالینی را اجرایی خواهیم کرد.
جغتایی به اهمیت دستاوردهای این طرح اشاره کرد و افزود: با بومی سازی این فناوری، به دانش فنی تکنولوژی دست پیدا خواهیم کرد که تاکنون به دلیل گران بودن تحت پوشش بیمه‌های خدمات درمانی نبوده است.
جزئیات بخش فنی پروژه dbs

فرهاد بزرگی، محقق دانشکده فنی دانشگاه تهران در بخش الکترونیکی نیز dbs را پروژه تحریک عمقی مغز توصیف کرد و به خبرنگار گفت: روش dbs برای بیماران لرزشی چون پارکینسون یکی از روش‌های شناخته شده درمانی است.
وی با اشاره به مشارکت در اجرای پروژه dbs ادامه داد: در این پروژه ما اقدام به طراحی و ساخت دستگاه icd کردیم که برای درمان بیماران پارکینسون به کار می‌رود. این دستگاه در قفسه سینه کاشته می‌شود و وظیفه آن تولید پالس‌های الکتریکی با فرکانس بالا و با دامنه متغیر برای اعمال تحریک است.
بزرگی، پارکینسون را نوعی اختلال عملکرد سیستم عصبی مرکزی دانست که در آن به علت کاهش ماده‌ای به نام دوپامین در بعضی قسمت‌های مغز، علائمی مانند لرزش اندام‌ها و کندی حرکات ایجاد می‌شود و ادامه داد: اعمال پالس‌های الکتریکی از طریق کاشت الکترود در بخش عمقی مغز در ناحیه‌ای که درگیر بیماری پارکینسون است، باعث می‌شود که میزان دوپامین تنظیم شود. با اعمال تحریک الکتریکی اگر میزان دوپامین زیاد باشد اقدام به کاهش آن می‌کند و اگر میزان این ماده کم باشد بیشتر ترشح می‌شود. این امر باعث می‌شود تا لرزش و کندی کنترل شود.

این محقق دانشگاه تهران با بیان اینکه انجام تست‌های آزمایشگاهی در دو بخش آزمایشگاهی و حیوانی صورت گرفت، خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج به دست آمده از فاز آزمایشگاهی، این تحقیقات در فاز حیوانی ادامه یافت و در فاز حیوانی موش انتخاب شد؛ چراکه آناتومی مغز موش شبیه انسان است؛ ضمن آنکه بخشی از ناحیه مغز موش که درگیر پارکینسون می‌شود نیز شبیه انسان است.
این محقق ادامه داد: برای این منظور موش با تزریق دارویی مبتلا به بیماری پارکینسون شد و در حالت ابتلا به این بیماری شروع به چرخش کرد.
وی اضافه کرد: در ادامه الکترودهای تولید شده به منظور اعمال تحریک عمقی مغز در مغز موش کاشته شد و سپس خروجی الکترود را به دستگاهی که تولید پالس می‌کند متصل کردیم و دیتاهای به دست آمده از مغز موش در قبل و بعد از اعمال تحریک عمقی مغز دریافت و مورد ارزیابی و بررسی برنامه دادیم.

بزرگی با اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعات، توضیح داد: در حالت پارکینسون موش دچار افسردگی، کندی حرکت و چرحش شد ولی یک روز پس از اعمال تحریک عمقی مغز علایم بیماری شروع به بهبودی کرد به گونه‌ای که چرخش موش متوقف شد و وضعیت آن به حالت اول بازگشت.
این محقق با بیان اینکه نتایج فوق نشان می‌دهد که الکترود تولید شده باعث تولید دوپامین شده و الکترود عمل کرده است، اظهار داشت: برای اطمینان از ایجاد ژن مربوط به تولید دوپامین در موش نیاز به تست‌های مولکولی بیشتر است که این مطالعات در دستور کار محققان دانشگاه علوم پزشکی ایران برنامه دارد.
وی با تاکید بر اینکه در گذشته برای درمان پارکینسون ناحیه‌ای از مغز برداشته می‌شد، افزود: این امر عوارض زیادی را برای بیمار ایجاد می‌کرد ولی این روش تاکنون بهترین و موثرترین روش برای کاهش عوارض ناشی از بیماری پارکینسون است.
به گفته این محقق، ایران به دلیل تحریم‌ها دسترسی به این دستگاه نداشت و بیماران برای دریافت خدمات به سایر کشورها مراجعه می‌کردند.
بزرگی در عین حال تصریح کرد: این دستگاه یک روش درمانی نیست و تا زمانی که تحریک اعمال شود بیمار حالت آسودگی دارد ولی با قطع جریان تحریک، عوارض بیماری دوباره باز می‌گردد.
به گفته بزرگی، این دستگاه قادر به کاهش عوارض بیماری و کاهش لرزش است.عوارض پدال زدن با دوچرخه

1:

و اما بیماری پارکینسون
**********

برخی علائم شایع بیماری پارکینسون نوع و شدت علائم تجربه شده توسط فرد مبتلا به بیماری پارکینسون با هر فرد متفاوت هست در هر فرد ممکن هست این بیماری توسعه یابد و ممکن هست در فرددیگر متوقف شود .

بیشتر علایم شایع عبارتند از :رعشه یا لرزش ، اغلب در دست ، بازو و یا ساق پا.


جمجمه ای از جنس تیتانیوم برای دختر 3 ساله چینی
رعشه ناشی از بیماری پارکینسون وقتی رخ میدهد که فرد بیدار و نشسته یا ایستاده هست .• سفتی و درد عضلات .


جالب ترین و طبیعی ترین پروتز مصنوعی دنیا
یکی از رایج ترین علئم در ابتدای بیمار این هستکه راهرفتن فرد سخت شده و دردناک شده و یا احساس خستگی مفرطی بهشخص بیمار دست بدهد .• حرکت محدود و آهسته (bradykinesia) ، به ویژه هنگامی که فرد در حال هستراحت هست و تلاش می کند تا از موقعیت هستراحت تغییر کند به عنوان مثال ، ممکن هست هنگام خارج شدن از تخت یا صندلی و یا قلت زدن در رختخواب با مشکل مواجه شود.•
ضعف عضلات صورت و گلو : از دست دادن حرکت در عضلات صورت ممکن هست بلع را سخت تر کرده و یا حالاتصورت همانند خوشحالی ناراحتی و ...


سکته، مغز را یک شبه 8 سال پیر می‌کند
را تحت تاثیر برنامه دهد و یا ممکن هست در هنگام سرفه فرد را دچار خگی کند • اشکال در راه رفتن (اختلال در راه رفتن) و تعادل (عدم ثبات).


اسپرم اهدائی
فرد مبتلا به بیماری پارکینسون هست به احتمال زیاد با برداشتن گام های کوچک و نزدیک یه هم دچار میشود او اغلب به جلو خم شده و حرکت به طرفین برایش دشوار میباشد .رعشه معمولا اولین علامت هست که افراد مبتلا به بیماری پارکینسون یا اعضای خانواده خود اطلاع می دهند.


تغذیه و باروری
در ابتدا ، لرزش بدن ممکن هست فقط در یک بازو یا پا و یا فقط در یک طرف ظاهر می شود.


تاثیرات مرموز شرایط جوی بر بدن
لرزش همچنین ممکن هست ، چانه ، لب ها و زبان را تحت تاثیر برنامه دهد .


بیماری آلزایمر
همانطور که بیماری پیشرفت می کند ، ممکن هست لرزش های بدن به هر دو طرف گسترش یافته ، هر چند در برخی موارد لرزش در فقط یک طرف باقی می ماند هسترس تاثیر بسزایی در میزن لرزش داشته و این گونه افرد به هستراحت کامل نیاز دارند تا بتوانندلرزش را کاهش داده و یا متوقف کند.
اگر چه لرزش بیماری یکی از شایع ترین نشانه های پارکینسون بیماری پارکینسون هست ، اما تنها نشانه اون نیست.

بیماری پارکینسون می تواند موجب علائم مختلف دیگری هم باشد که عبارتند از :• کاهش مهارت و هماهنگی.

تغییرات در رفتار از قبیل ناتوانی هنگام ورزش کرد نو فعالیت های روزانه و حتی غذا خوردن • گرفتگی در عضلات و مفاصل.• روغنی شدن پوست و یا افزایش شوره سر .• گوارش و مشکلات ادراری.

• یبوست عدم• عدم کنترل دفع ادرار ( بی اختیاری ) یا تکرر ادرار • مشکلات عملکردهای غیر ارادی بدن مانند تعریق، افزایش فشار خون پایین یا وقتی که فرد می ایستد افت فشار خون ، و مشکلاتی در عملکرد جنسی • انجماد ، ناگهانی • مشکلات خواب ، ایجاد ، فکر ، وجدان • مشکل در به خواب رفتن یا در خواب ماندن (بی خوابی) • فرد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن هست آرام آرام دو دل تر وابسته تر ، ترسو ، و منفعل شود شخص ممکن هست در موارد کمتری فعالیت کند و تنها راه نجات او تشویق به حرکت کردن هست .

در این نوع بیماری اغلب فرد دچار افسردگی میشوندو اما با درمان مناسب بهبود پیدا میکند .

تا یک سوم از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن هست زوال عقل و سردرگمی ، شبیه به آلزایمر دچار شوند ، در اواخر دوره بیماری می شود.

افسردگی می تواند سردرگمی بیشتری ایجاد کند و منجر به ازدست دادن حافظه شود .

دیدن توهم هم در مراحل بعدی فرد مبتا به پارکیسون را دچار میکند سلامت نیوز

بیشتر علایم شایع عبارتند از :
رعشه یا لرزش ، اغلب در دست ، بازو و یا ساق پا.

رعشه ناشی از بیماری پارکینسون وقتی رخ میدهد که فرد بیدار و نشسته یا ایستاده هست .
• سفتی و درد عضلات .

یکی از رایج ترین علئم در ابتدای بیمار این هستکه راهرفتن فرد سخت شده و دردناک شده و یا احساس خستگی مفرطی بهشخص بیمار دست بدهد .
• حرکت محدود و آهسته (bradykinesia) ، به ویژه هنگامی که فرد در حال هستراحت هست و تلاش می کند تا از موقعیت هستراحت تغییر کند به عنوان مثال ، ممکن هست هنگام خارج شدن از تخت یا صندلی و یا قلت زدن در رختخواب با مشکل مواجه شود.
• ضعف عضلات صورت و گلو : از دست دادن حرکت در عضلات صورت ممکن هست بلع را سخت تر کرده و یا حالاتصورت همانند خوشحالی ناراحتی و ...

را تحت تاثیر برنامه دهد و یا ممکن هست در هنگام سرفه فرد را دچار خگی کند
• اشکال در راه رفتن (اختلال در راه رفتن) و تعادل (عدم ثبات).

فرد مبتلا به بیماری پارکینسون هست به احتمال زیاد با برداشتن گام های کوچک و نزدیک یه هم دچار میشود او اغلب به جلو خم شده و حرکت به طرفین برایش دشوار میباشد .
رعشه معمولا اولین علامت هست که افراد مبتلا به بیماری پارکینسون یا اعضای خانواده خود اطلاع می دهند.

در ابتدا ، لرزش بدن ممکن هست فقط در یک بازو یا پا و یا فقط در یک طرف ظاهر می شود.

لرزش همچنین ممکن هست ، چانه ، لب ها و زبان را تحت تاثیر برنامه دهد .

همانطور که بیماری پیشرفت می کند ، ممکن هست لرزش های بدن به هر دو طرف گسترش یافته ، هر چند در برخی موارد لرزش در فقط یک طرف باقی می ماند
هسترس تاثیر بسزایی در میزن لرزش داشته و این گونه افرد به هستراحت کامل نیاز دارند تا بتوانندلرزش را کاهش داده و یا متوقف کند.
اگر چه لرزش بیماری یکی از شایع ترین نشانه های پارکینسون بیماری پارکینسون هست ، اما تنها نشانه اون نیست.


بیماری پارکینسون می تواند موجب علائم مختلف دیگری هم باشد که عبارتند از :
• کاهش مهارت و هماهنگی.

تغییرات در رفتار از قبیل ناتوانی هنگام ورزش کرد نو فعالیت های روزانه و حتی غذا خوردن
• گرفتگی در عضلات و مفاصل.
• روغنی شدن پوست و یا افزایش شوره سر .
• گوارش و مشکلات ادراری.


• یبوست عدم
• عدم کنترل دفع ادرار ( بی اختیاری ) یا تکرر ادرار
• مشکلات عملکردهای غیر ارادی بدن مانند تعریق، افزایش فشار خون پایین یا وقتی که فرد می ایستد افت فشار خون ، و مشکلاتی در عملکرد جنسی
• انجماد ، ناگهانی
• مشکلات خواب ، ایجاد ، فکر ، وجدان
• مشکل در به خواب رفتن یا در خواب ماندن (بی خوابی)
• فرد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن هست آرام آرام دو دل تر وابسته تر ، ترسو ، و منفعل شود
شخص ممکن هست در موارد کمتری فعالیت کند و تنها راه نجات او تشویق به حرکت کردن هست .

در این نوع بیماری اغلب فرد دچار افسردگی میشوندو اما با درمان مناسب بهبود پیدا میکند .


تا یک سوم از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن هست زوال عقل و سردرگمی ، شبیه به آلزایمر دچار شوند ، در اواخر دوره بیماری می شود.

افسردگی می تواند سردرگمی بیشتری ایجاد کند و منجر به ازدست دادن حافظه شود .

دیدن توهم هم در مراحل بعدی فرد مبتا به پارکیسون را دچار میکند

2:56 out of 100 based on 21 user ratings 796 reviews

@