فرایند اهدا و پیوند مغز استخوان


فرایند اهدا و پیوند مغز استخوانفرایند اهدا و پیوند مغز استخوان
فرایند اهدا و پیوند مغز استخوان

سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بنیادی خونساز (Hematopoietic)، سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نارسي هستند که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی تبدیل شوند. این سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بنیادی در مغز استخوان، جریان خون و خون بند ناف وجود دارند.

پیوند مغز استخوان (BMT) و سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بنیادی خون محیطی (PBSCT) فرایندهایی هستند که به وسیله آنها، کمبود سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بنیادی که بر اثر میزان بالای شيمي‌درماني یا پرتودرمانی از بین رفته-اند، تا حدی جبران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
به‌طور کلی، در صورتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌که سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بنیادی اهدا کننده و بیمار تا حدود زیاد با هم منطبق باشند، احتمال گرفتاری بیماران به بیماری پیوند علیه میزبان (GVHD) کم‌تر است. (به پرسش 5 مراجعه کنید)
پس از درمان با داروهای ضد سرطان و/ یا پرتوتابی با میزان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بالا، بیمار سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بنیادی دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، که این سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به مغز استخوان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌روند و شروع به تولید سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی جدید می‌کنند.

«ریز- پیوند (mini-transplant) »، از میزان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پایین و کم‌تر- سمیِ شيمي‌درماني و/ یا پرتوتابی استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا بیمار را برای پیوند آماده کنند.

«پیوند پشت به پشت (Tandem transplant)» شامل دو دوره پشت سر هم شيمي‌درماني با میزان بالا و پیوند سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بنیادی است.

مراحل اهداي سلول بنيادي خون محيطي يا مغز استخوان:
پورتال سازمان انتقال خون ايران
1. عضويت در مركز پذيرش اهداكنندگان سلولهاي بنيادي خونساز
در صورتي كه سن شما 18 تا 60 سال بوده و مايل به اهداي سلول بنيادي به بيماران نيازمند مي باشيد، چنانچه شرايط لازم براي اهداي سلول بنيادي را داريد مي توانيد در اين مركز عضو شويد. ابتدا لازم است پرسشنامه اي در رابطه با وضعيت سلامتي خود تكميل كرده و فرم رضايتنامه را امضا كنيد. سپس نمونه خوني جهت انجام آزمايش از شما گرفته شده و اطلاعات شما دربانك اطلاعات مركز ثبت مي شود.
2. شركت در گردهمايي هاي آموزشي
در اين مرحله به منظور آشنايي بيشتر با فرايند اهدا دعوت مي شويدكه مي توانيد همراه با يكي از دوستان يا اعضاي خانواده خود در اين گردهمايي شركت كنيد.
3. برقراري تماس با مناسبترين اهداكننده
پزشكان براي يافتن مناسبترين اهداكننده جهت بيمار خود به بانك اطلاعات مركز مراجعه مي كنند. در صورتي كه شما به عنوان اهداكننده سازگار و مناسب بيمار شناخته شويد تماس گرفته شده و در صورت موافقت شما بررسيهاي آزمايشگاهي بيشتري به عمل خواهد آمد. البته لازم به ذكر است كه ممكن است بيمار مناسب براي دريافت سلولهاي بنيادي شما مدت كوتاهي بعد از عضويت شما در مركز يافت شود يا اين اتفاق تا سالها به تعويق بيفتد و زمان دعوت از شما براي اهدا قابل پيش بيني نيست.
4. انجام معاينه پزشكي
در صورتي كه به عنوان بهترين اهداكننده براي بيمار انتخاب شويد، جهت اطمينان از اينكه اهدا براي خود شما و گيرنده سلولهاي بنيادي شما خطري در بر نخواهد داشت بررسي و معاينه مي شويد.
5. اهداي سلول بنيادي
1-5- اهداي سلول بنيادي از خون محيطي (خون در گردش در رگها)
اهداي سلول بنيادي از خون محيطي بايد در يك مركز آفرزيس انجام شود. 5 روز قبل از اهدا، شبه هورموني (G-CSF) به صورت روزانه به شما تزريق مي شود تا تعداد سلولهاي خونساز بيشتري از مغز استخوان وارد گردش خون شود. سپس خون به وسيله سوزن از يك بازو گرفته شده و از دستگاه جداكننده سلولهاي خونساز عبور مي كند. خون باقيمانده از طريق بازوي ديگر دوباره به بدن شما بازگردانده مي شود. اين روند مشابه اهداي پلاسماست.
2-5- اهداي مغز استخوان
اهداي مغز استخوان يك فرايند جراحي است كه امروزه چندان روش شايعي نبوده و محدود به موارد خاص مي باشد. در اين روش پس از بيهوشي عمومي، پزشك با استفاده از سوزن مخصوص مايع موجود در مغز استخوان را از قسمت پشت استخوان لگن خارج مي كند. به بسياري از بيماران از خوني كه قبلا خودشان اهدا كرده اند تزريق مي شود.
6. بهبودي و بازگشت به وضعيت قبل از اهدا
در روش اهداي سلول بنيادي از خون محيطي ممكن است چند روز قبل از جمع آوري سلولها سردرد يا درد استخواني يا عضلاني وجود داشته باشد كه به علت تزريق شبه هورمون است. اين عوارض بعد از اهدا به زودي برطرف مي شود.
در روش اهداي مغز استخوان ممكن است تا چند روز احساس درد و سوزش در قسمت تحتاني پشت وجود داشته باشد. اغلب اهداكنندگان در عرض چند روز به زندگي عادي خود باز مي گردند. مغز استخوان اهدا شده نيز در عرض 4 تا 6 هفته به طور كامل جايگزين مي شود.نکات کوتاه اما جالب

1:

دست شما درد نکنه
مطلب بالا فوق العاده بود
فقط سایتی هم برای عضویت هست یا باید به جای خاصی مراجعه کنیم و نمونه بدیم
زیر گروه ساوقت انتقال خون میشه؟؟؟؟یا مکان خاص دیگری وجود داره؟؟؟؟


جراحی زیبایی بینی

2:

مركزسپاس براي اهدا به غير خايشانشاوند در ساوقت انتقال خون ايران در روز يك شنبه 24 / 3 / 89 با حضور معاون تحقيقات و فناوري رياست جمهور و وزير بهداشت, درمان و آموزش پزشكي رسما آغاز به كار كرد.
جهت عضايشانت در مركز سپاس مي توانيد فرم اوليه ثبت نام را از اینجا دریافت و تكميل نمایید و به آدرس ساوقت انتقال خون ايران (شهرستان تهران ـ بزرگراه شهيد همت ـ جنب برج ميلاد ـ ساوقت انتقال خون ايران ـ مركز سپاس و يا به صندوق پستي 1157/ 14665- تهران) ارسال نماييد.


جراحی زیبایی – عمل جراحی لیپوساکشن
ارسال
فرم از طريق سايت نيز مقدور مي باشد.
در حال حاضر واقعيات اصلي عضايشانت درمركزسپاس, داشتن سابقه قبلي اهدا خون از سال 1383 به بعد و محدوده سني 18 تا 50 سال(گرچه افراد مي توانند تا60 الي 65 سالگي اهدا كننده سلول هاي بنيادي خون ساز محسوب گردند), برخورداري از سلامت ظاهري مناسب (‌نداشتن بيماري هاي قلبي, بيماري هاي عفوني مثل هپاتيت , ايدز) و عدم اعتياد مي باشد (ساير واقعيات عضايشانت در مركز سپاسمطالعه شوند).

با عضویت شما زندگی بیماران نجات خواهند یافت

شما این امکان را دارید که به هزاران بیمار نیازمند پیوند که زندگیشان در معرض خطر مرگ هست با اهدای سلولهای بنیادی خونساز کمک کنید و شانس دومی برای زندگی باشید.


جراحی زیبایی- پلاستیک – لیپوساکشن
هدیه ارزشمند شما زندگی فرد بیماری را نجات میدهد که جاویدانه در ذهنش باقی خواهد ماند.


سلامت و زیبایی ناخن
تمام افرادی که آمادگی اهدای سلول های بنیادی به هر فرد نیازمند را داشته باشند میتوانند در موسسه مالي عضو شوند.


شرایط عمومی عضویت عبارتند از:

- سن بین 18 تا 55 سال
- دارای سلامت جسمی
- عدم سابقه ابتلا به سرطان
- عدم ابتلا به بیماری قلبی و عروقی شدید
- عدم آلودگی به ویروس HIV و هپاتیت
- عدم ابتلا به بیماری اتوایمیون
- عدم ابتلا به آسم شدید

مرحله اول:

در ابتدا از فرد داوطلب یک نمونه خون گرفته شده و آزمایش تعیین HLA انجام میشود.


زنگ خطر برای ویروس زیکا به صدا درآمد
سپس نتیجه آزمایش فرد داوطلب در موسسه مالي ذخیره شده و برای بررسی سازگاری با HLA بیماران نیازمند مورد جستجو برنامه میگیرد.


در صورتی که بین فرد داوطلب و فرد بیمار نیازمند پیوند، سازگاری وجود داشت از فرد داوطلب جهت اهدای سلول های بنیادی خون ساز برای مراجعه مجدد دعوت خواهد شد.


کمبودهایی که شما را سرمایی می‌کند


مرحله دوم:

اگر از شما دعوت شد پزشک شما را به عنوان بهترین دهنده انتخاب کرده و ممکن هست تنها فردی باشید که بتوانید زندگی یک فرد را نجات دهید.


یبوست نوزادمان را چگونه درمان کنیم ؟
ابتدا آزمایشی برای تایید سلامت شما انجام خواهد شد و سپس برای 5 روز متوالی تزریق داروی G-CSF (نئوپوژن) که باعث افزایش تعداد سلول ها و تسهیل در امر جمع آوری سلول های بنیادی می شود را به صورت زیرجلدی خواهید داشت و در روز پنجم طی 3 الی 4 ساعت سوزنی در هر یک از دستهای شما برنامه داده می شود و خون از یک دست وارد دستگاه شده و پس از جداسازی سلول های بنیادی در شرایط هستریل به دست دیگر برگردانده می شود.
ساعات کار موسسه مالي اهدانمايندگان سلولهای بنیادی
شنبه تا چهار شنبه ساعت 8 الی 13
پنچشنبه ها 8 الی 12


تلفن های تماس :
84902669
88220043

3:

فرایند اهدا و پیوند مغز هستخوان

www.iscdp.ir
contact @ iscdp .

org


تلفن:

021-88353028-88352830-88353036-88357017


و لطفاً پس از شنیدن صدای گویا شخصاً داخلی 106 را جهت پرسیدن سوالهایتان شماره گیری فرمائید


.


آدرس:خيابان كارگر شمالي، بيمارستان شریعنی ضلع جنوبی بیمارستان شریعتی موسسه مالي اهدانمايندگان سلولهای بنیادی

4:

مغز هستخوان و سلولهای بنیادی

مغز هستخوان قسمت نرم میانی هستخوان‌های بدن می باشد که وظیفه تولید سلولهای خونی (شامل سلولهای قرمز جهت اکسیژن رسانی به بدن، سلولهای سفید جهت مقابله با عفونتها و پلاکتها جهت کمک به توقف خونریزی) را بعهده دارد.

سلولهای بنیادی خونساز، سلولهایی هستند که با هستبرنامه در مغز هستخوان سلولهای خونی را به صورت مداوم تولید می‌نمايند.هنگامی که مغز هستخوان بیمار می شود مثلاً در سرطان خون و یا اینکه کار خود را صحیح انجام نمی‌دهد مثل کم کاری مغز هستخوان،تالاسمی ماژور می‌توان مغز هستخوان فرد بیمار را با پیوند سلولهای بنیادی خونساز از مغز هستخوان یا خون محیطی یک فرد سالم جایگزین کرد.
دهنده سازگار

بروی سلولهای سفید بدن هر شخص پروتئینهای خاصی به نام اونتی ژن وجود دارد که به طریقه ژنتیکی به ارث میرسند و نقش مهمی در پیوند سلولهای بنیادی دارند.

برای اینکه پیوند موفقیت آمیز باشد باید اونتی ژنهای فرد دهنده با فرد گیرنده مشابهت داشته باشند.

بیشترین تشابه در دوقلوهای تک تخمی می باشد و در درجه بعد در خواهر و برادر و بستگان نزدیک می باشد.

احتمال تشابه بین افراد غیر منسوب زیاد نیست بنابراین هر چه تعداد داوطلبین موسسه مالي های اهدای سلولهای بنیادی بیشتر باشد شانس پیدا شدن فرد سازگار با بیمار نیازمند بیشتر خواهد شد.

فرد داوطلب

تمام افراد بین 18 تا 55 سال که آمادگی اهدای سلولهای بنیادی به هر فرد نیازمند را داشته باشند می توانند عضو موسسه مالي داوطلبین اهدای سلولهای بنیادی شوند.

به طور کلی فرد دهنده باید دارای سلامت جسمی باشد و بیماری خاصی نداشته باشد.از فرد داوطلب در ابتدا نمونه خون گرفته شده و آزمایش تعیین HLAانجام میشود.

نتیجه آزمایش برای بررسی سازگاری با فرد بیمار نیازمند هستفاده خواهد شد.

اطلاعات شما به صورت محرمانه میباشد و تنها برای جستجو هستفاده خواهد شد.

اهدای سلولهای بنیادی

در صورتی که برای اهدای سلولهای بنیادی انتخاب شوید ابتدا آزمایشات لازم برای تایید سلامت شما انجام خواهد شد و سپس برای چند روز داروی G-CSFبه صورت زیر جلدی تزریق خواهد شد.

این کار برای افزایش تعداد سلولهای بنیادی در گردش خون محیطی و تسهیل در امر جمع آوری سلولهای بنیادی می باشد.

سپس در روز جمع آوری به مدت 4-3 ساعت سلولهای بنیادی توسط دستگاه جمع آوری خواهند شد.

در روش دیگر سلولهای بنیادی مستقیماً از مغز هستخوان و تحت بیهوشی جمع آوری می‌شوند.بر پايه گزارشات، اهدای سلولهای بنیادی برای فرد اهدا نماينده هیچ خطر و عارضه ای به همراه ندارد.

و سلولهای برداشت شده توسط بدن در عرض چند روز جایگزین میشوند.

داوطلب هستید

اگر داوطلب پیوستن به جمع اهدا نمايندگان زندگی هستید به دفتر موسسه مالي اهدا نمايندگان سلولهای بنیادی واقع در بیمارستان شریعتی، مرکز تحقیقات هماتولوژی-انکولوژی و پیوند سلولهای بنیادی مراجعه کنید.روشهای‌ جدا سازی سلول

سپس تایید توسط آزمایشات مبنی بر مناسب بودن شما برای اهدا، سلولهای بنیادی برای پیوند به بیمار نیازمند از شما دریافت خواهد شد.

برای این کار دو روش وجود دارد که روش هستخراج سلولهای بنیادی از خون محیطی بیشتر مورد هستفاده برنامه میگیرد.

الف- روش هستخراج سلولهای بنیادی از خون محیطی

ابتدا برای چند روز داروی G-CSF از طریق زیر پوست به شما تزریق خواهد شد.

این کار موجب افزایش سلولهای بنیادی در خون محیطی میشود.

سپس در روز جمع آوری سوزنی در هر یک از دستهای شما برنامه داده میشود.

خون از یک دست وارد دستگاه شده و پس از جدا سازی سلولهای بنیادی در شرایط هستریل از دست دیگر به بدن برگرداننده می شود.

این کار 4-3 ساعت طول خواهد کشید.

در طی مدت جمع آوری شما بر روی تخت دراز خواهید کشید.


ب- روش هستخراج سلولهای بنیادی از مغز هستخوان

در این روش جداسازی سلولهای بنیادی خونساز در اتاق عمل صورت خواهد گرفت و در بیهوشی عمومی هستفاده خواهد شد.

سلولهای مغز هستخوان توسط یک سوزن از هستخوان لگن گرفته خواهد شد.

پیگیری

در روش هستخراج از خون محیطی اکثر افراد همان روز ترخیص می شوند در روش هستخراج از مغز هستخوان دهنده حداقل برای یک شب در بیمارستان هم خواهد ماند.

روز سپس نمونه گیری در صورت نیاز ویزیت خواهید شد.

منافع

به طور مستقیم شما سودی از این عمل نخواهید برد ولی با اهدای سلول موجب زندگی دوباره ای برای یک بیمار در معرض خطر مرگ خواهید شد.
خطرات

بر پايه گزارشات، اهدای سلولهای بنیادی برای فرد اهدا نماينده هیچ خطر و عارضه‌ای به همراه ندارد و سلولهای برداشت شده توسط بدن در عرض چند روز جایگزین میشوند.

5:

خیلی خیلی مفید بود
ممنون از شما


62 out of 100 based on 57 user ratings 832 reviews

@