ام اس، بیماری با نمک‌ها!


ام اس، بیماری با نمک‌ها!ام اس، بیماری با نمک‌ها!
مجله سیب سبز: ام‌اس نوعی بیماری اعصاب مركزی است كه می‌تواند هر عضوی از بدن را درگیر كند و علائم آن از اختلالات حركتی تا اختلال در گفتار متغیر است. در بیماری ام‌اس گلبول‌های سفید كه نقش دفاع از بدن را برعهده دارند به دلایل نامشخصی به غلاف‌های عصبی سیستم عصب مركزی به‌جای یك عامل بیگانه حمله‌ور شده و بیماری آغاز می‌شود. اخیرا در یکی از خبرگزاری‌هاي ايران مطلبی منتشر شد مبنی بر اینکه مصرف نمک زیاد می‌تواند در ابتلا و پیشرفت بیماری ام‌اس نقش داشته باشد و این درحالی است که به گفته دکتر رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو مصرف نمک میان ایرانیان دوبرابر میانگین جهانی است! آیا واقعا نمک زیاد می‌تواند خطر ابتلا به ام‌اس را بالا ببرد؟

افزایش احتمال ابتلا به ام‌اس و دیابت نوع یک

برخي پژوهشگران می‌گویند مصرف بیش از حد نمك ممكن است مقصر اصلی در افزایش میزان بیماری‌های خودایمنی مانند ام‌اس باشد. به گفته این گروه مصرف رژیم‌های غذایی پرنمك باعث افزایش نوعی از سلول‌های ایمنی می‌شود كه با بیماری خودایمنی مرتبط هستند. بررسی این دانشمندان نشان داد موش‌هایی كه مهندسی ژنتیك شده بودند تا به ام‌‌اس دچار شوند، هنگامی كه رژیم غذایی پرنمك را می‌خوردند نسبت به موش‌هایی كه میزان دریافت نمك‌شان متعادل بود، وضعیت بسیار بدتری پیدا می‌كردند. این یافته‌ها بیانگر آن است كه نمك ممكن است در ایجاد بیماری‌های خودایمنی مانند ام‌‌اس و دیابت نوع یك در افراد مستعد از لحاظ ژنتیك نقش داشته باشد.دختران چاق 8 برابر بیشتر ام‌اس می‌گیرند!

هنوز معلوم نیست كه دقیقا چه عاملی باعث ایجاد بیماری ام‌اس می‌شود. دلایلی كه برای ایجاد این بیماری نام برده می‌شوند ویروس، نقص ژن یا هر دو باهم به همراه عوامل محیطی مانند استرس و آلودگی هوا و داشتن سابقه خانوادگی این بیماری است.

نتایج تحقیقات جدید حاكی از آن است كه چاقی امكان بروز بیماری ام‌اس در كودكان و دختران نوجوان را افزایش می‌دهد. بر اساس این تحقیقات، بروز بیماری ام‌اس در میان دختران چاق حدود ۸/۱ برابر بیش از دختران با وزن طبیعی است. اگرچه ابتلا به ام‌اس در اطفال پدیده‌ای نادر است اما این مطالعه نشان می‌دهد كه والدین یا مراقبان كودكان و نوجوانان بسیار چاق باید به علائمی مانند سوزن‌سوزن شدن انگشتان، بی‌حسی یا ضعف اندام توجه كنند.

اگر خطری حس می‌کنید

البته نمك تنها عامل محیطی موثر در بیماری‌های خودایمنی نیست؛ كمبود ویتامین d هم ممكن است در این مورد نقش داشته باشد. سیگار كشیدن هم یك عامل موثر است.
اگرچه ممكن است سال‌ها طول بكشد تا رابطه بین مصرف نمك و بیماری ام‌اس در انسان‌ها ثابت شود اما برای بیمارانی كه از پیش در معرض خطر بیشتر بیماری خودایمنی هستند كاهش مصرف نمك غذایی ممكن است ایده خوبی باشد. به گفته محققان، مبتلایان به ام‌‌اس نباید در كاهش مصرف نمك و خوردن غذاهای فرآوری‌شده تردیدی کنند! پیش از این نیز مصرف بیش از حد نمك در افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا، مقصر شناخته شده است.

اگر طبع‌تان سرد است و به ترشیجات علاقه دارید...

اداره آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ايران اعلام كرده است افرادی كه از نظر ژنتیكی دارای طبع سردی هستند و به‌طور مداوم از غذاهای سرد استفاده می‌كنند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ام‌اس برنامه می‌گیرند. برخی دیگر از تحقیقات حاكی از آن است که افرادی كه علاقه زیادی به خوردن ترشی، سركه، تمبرهندی و قره‌قروت دارند، درصورت مصرف بی‌رویه این مواد غذایی در معرض ابتلا به ام‌اس برنامه می‌گیرند. همچنین وضعیت روحی و روانی فرد، یكی از پیش‌زمینه‌های بروز بیماری ام‌اس به شمار می‌رود بنابراین افراد زودرنج و حساس باید تلاش كنند تفسیر خود از موقعیت‌های اجتماعی را به‌گونه‌ای تغییر دهند تا كمترین فشار روانی بر آنان وارد شود. كمبود ویتامین 12b و d از دیگر عوامل ایجاد كننده بیماری ام‌اس عنوان می‌شود. هم‌اكنون نیز تحقیقی در دانشگاه علوم‌پزشكی تهران در رابطه با ارتباط مصرف شیرمادر و بیماری ام‌اس در حال انجام است.

مراقب نمک‌های نامحسوس باشید!

ام‌اس نوعی بیماری مربوط به سیستم ایمنی است که در طی آن واکنش‌های التهابی و اکسیداتیو در بدن افزایش می‌یابد. بنابراین تمام خوراکی‌های افزایش‌دهنده التهاب و استرس اکسیداتیو می‌توانند بر پیشرفت بیماری اثر بگذارند. مصرف نمک زیاد از آنجایی که می‌تواند منجر به دفع آب و تغییر در تعادل الکترولیتی مایعات بدن در داخل و خارج سلول شود، احتمال بروز استرس اکسیداتیو و التهاب را زیاد می‌کند. مصرف خوراکی‌های پر نمک نه‌تنها برای بیماران ام‌اس بلکه برای بقیه افراد هم به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. ناگفته نماند نمک چه به صورت آشکار (نمکی که به غذا اضافه شود) و چه به صورت نامحسوس مثل بی‌کربنات سدیم (جوش‌شیرین) که به صورت افزودنی در فرآورده‌های غلات استفاده می‌شود یا مونوسدیم گلوتامات که به عنوان افزودنی به کنسروهاي گوشتی اضافه می‌شود، همگی می‌تواند این ویژگی آسیب‌رسانی را داشته باشد.این گفتار صحیح نیست

در سبب‌شناسی تمام بیماری‌ها از جمله ام‌اس عوامل مختلفی دخیل هستند. مصرف بیش از اندازه نمک آسیب‌رسانی بدن را به طور کلی بیشتر می‌کند یعنی هم تعادل آب و الکترولیت‌های بدن را به هم می‌زند و هم احتمال استرس اکسیداتیو و التهاب را بیشتر می‌کند.

مصرف نمک زیاد و به هم خوردن تعادل آب و الکترولیت‌ها بیشتر از همه منجر به پرفشاری خون می‌شود. پرفشاری خون نیز مهم‌ترین عامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی است. بیماری‌های قلبی و عروقی هم خود با استرس اکسیواتیو همراه هستند که ممکن است سیستم ایمنی را هم درگیر کند و از این طریق منجر به بروز بیماری‌های نورولوژیک و عصبی مثل ام‌اس شود بنابراین ام‌اس می‌تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد و اینکه بخواهیم بگوییم مصرف نمک زياد حتما منجر به ام‌اس می‌شود، گفتار صحیحی نیست.

نمک مثل سیگار

اخیرا مقالات و تحقیقات جدیدی ارائه شده‌اند مبنی بر اینکه اگر مصرف نمک کم باشد، احتمال عود و پیشرفت بیماری ام‌اس نیز کمتر خواهد بود اما در مورد تاثیر نمک بر شانس ابتلا به ام‌اس چیزی گفته نشده است. درست مثل سیگار؛ در مورد سیگار نیز گفته شده است که مصرف آن با میزان عود ام‌اس و پیشرفت آن ارتباط مستقیم دارد اما سیگار کشیدن به خودی خود دلیل بر ابتلا به ام‌اس نمی‌شود. در واقع در مقاله‌های جدید گفته شده است کمبود ویتامین d3 ، مصرف سیگار و نمک زیاد فقط شانس پیشرفت ام‌اس و عود آن را بیشتر می‌کند.

هنوز ثابت نشده است

تاثیر نمک روی بیماری ام‌اس ثابت شده نیست و در مورد این قضیه باید مطالعات بیشتری صورت گیرد. در حال حاضر برخی مطالعات در مکان‌های مختلف انجام شده است مبنی بر اینکه مصرف نمک زیاد باعث تشدید علائم بیماری ام‌اس می‌شود اما هیچ کدام‌شان کاملا ثابت شده نیست. در کل مصرف نمک کمتر به همه افراد توصیه می‌شود.کدام كبودي‌ها نشانگر بيماري‌ خطرناكي است؟

1:

ام اس، بیماری با نمک‌ها!
بیماری دختران جوان و زیبا را بیشتر بشناسید!
این یک باور نسبتا شایع هست که ام اس بیماری دختران جوان و زیباست.


نَفَسی که بوی بیماری می‌دهد!
شاید مرور آمار دختران مبتلا به ام‌اس و نسبت 3 به یك دختران و پسرانی كه در سنین جوانی به بیماری «اسكلروز» چندگانه دچار می‌شوند، یكی از دلایل این تصور عمومی باشد.


درمان درد شانه های خسته شما اینجاست
بر پايه آمار ارائه شده از سوی انجمن ام‌اس ایران حدود 70 هزار نفر در ایران مبتلا به ام‌اس هستند و تنها نزدیك به 20 هزار نفر از اونها در انجمن‌های ام‌اس در سراسر كشور ثبت شده‌اند كه متاسفانه از میان این بیماران ثبت شده، آمار مبتلایان به ام‌اس در میان دختران و زنان سه برابر مردان هست.


بیماری عجیب پورپورای هنوخ-شوئن لاین
همین موضوع موجب شده تا این بیماری دلمشغولی بزرگی را در دل بسیاری از دختران جوان به وجود آورد و اونها را دچار این دلواپسی كند كه آیا ام‌اس دیر یا زود سراغ اونها خواهد آمد؟
در این مطلب دكتر قهاری متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب، دكتر عابدینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشكی مازندران و دكتر عظیمی متخصص مغز و اعصاب در این باره توضیحاتی را به مخاطبان ارائه می‌كنند.

این بیماری سیستم عصبی‌تان را نشانه می‌گیرد
دیدگاهی درباره ابتلا به بیماری ام‌اس وجود دارد و اون احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی هست كه به میزان كافی در معرض نور خورشید برنامه نمی‌گیرند و به اصطلاح ویتامین D بدن اونها كم هست.


چه کار کنیم تا ام اس (ms) نگیریم؟
دكتر عابدینی، در این باره می‌گوید: «هنوز علت بیماری ا‌م اس نامشخص هست.


درباره توده‌های پستانی بیشتر بدانید
نقش ویتامین D به عنوان علت‌شناسی بیماری ام‌اس مدنظر پژوهشگران و محققان برنامه گرفته اما هنوز به طور كامل اثبات نشده هست.


علائم و درمان سینوزیت قارچی
بیماری ام‌اس ازجمله بیماری‌هایی هست كه سیستم عصب مركزی بدن را درگیر خود می‌كند.
این سیستم شامل نخاع، مخچه و ساقه مغز هست كه با ابتلا به این بیماری دچار ضایعه می‌شوند.» وی اضافه می‌كند: «ابتلا به ام‌اس علائم مختلفی دارد كه از میان شایع‌ترین اونها می‌توان به گز‌گز كردن و مور‌مور شدن اندام‌ها مانند دست و پا اشاره كرد.


ساده ترین راه برای پیشگیری از سرطان و سکته
علاوه بر این، ضعیف شدن بدن، مور مور شدن، تاری دید و دو بینی دنباله‌دار از جمله علائم ابتلا به این بیماری هست كه خوشبختانه با رسیدگی و دریافت دارو در وقت مناسب قابل كنترل هست.»

این بیماری تنها بیماری دختران جوان نیست
از اونجا كه تعداد دختران و زنان مبتلا به ام‌اس در كشور زیاد هست، گروهی از امت تصور می‌كنند كه این بیماری تنها در میان دختران جوان شایع هست، در حالی كه در میان مبتلایان به ام‌اس مردان و كودكان هم وجود دارند.

دكتر قهاری در این رابطه می‌گوید: «اگرچه ابتلا به این بیماری در كودكان كمتر از افراد بالغ هست اما كودكانی هستند كه علائم ابتلا به این بیماری را دارند و گاهی با تاری دید این علائم را بروز می‌دهند.

ضمن اینكه شایع‌ترین سن ابتلا به بیماری ام‌اس 18 تا 40 سال هست و گاهی افرادی دیده می‌شوند كه در آستانه 50 سالگی به این بیماری مبتلا می‌شوند.

شاید هورمون‌های زنانه مقصر باشند
به طور كلی در سراسر جهان تعداد زنان مبتلا به بیماری ام‌اس یا اسكلروز چندگانه دو تا دو و نیم برابر مردان هست.

دكتر قهاری، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با اشاره به این مطلب می‌گوید: «البته این رقم در كشور ما به سه تا سه‌ونیم برابر می‌رسد.

به این معنی كه زنان مبتلا به بیماری ام‌اس در ایران سه برابر مردان مبتلا به این بیماری هست و ابتلا به اسكلروز چندگانه در میان زنان و دختران شایع‌تر هست.
بیماری‌ كه ماهیت اون چندان شناخته شده نیست و نمی‌توان به طور قطع مشخص كرد كه چه عاملی در زنان موجب می‌شود تا اونها نسبت به این بیماری آسیب‌پذیرتر باشند و احتمال ابتلای اونها به ام‌اس بیشتر شود.

با وجود این برخی از دانشمندان و محققان بر این باورند كه شاید تفاوت هورمون‌های جنسی در زنان و مردان، موجب شده تا احتمال ابتلا به این بیماری در زنان بیشتر باشد.

از طرفی این فرضیه نیز مطرح هست كه ام‌اس یك بیماری خودایمنی هست و زنان در مقایسه با مردان اکثرا به بیماری‌های خودایمنی بیشتری مبتلا می‌شوند.»

استرس علائم بیماری را تشدید می‌كند
دكتر قهاری، هسترس، اضطراب و قرارگرفتن در محیط‌های پرتنش و هیاهو را یكی از شرایط تشدید علائم و وضعیت بیمار می‌داند.

او می‌گوید: «اینكه برخی از امت تصور می‌كنند هسترس و حالت‌های عصبی موجب ابتلای اونها به بیماری ام‌اس شده، فرضیه‌ایی هست كه هنوز درباره اون تحقیقات كاملی صورت نگرفته هست.

اما نكته این هست كه افراد مبتلا به ام‌اس در صورتی كه در این شرایط برنامه گیرند احساس می‌كنند در وضعیت جسمی بدتری برنامه دارند.
از اونجا كه در بیماری ام‌اس سیستم عصبی آسیب دیده، هدایت عصبی هم مختل می‌شود و در شرایطی كه بیمار در شرایط بحرانی، عصبی یا در معرض بیماری‌های عفونی، تب، هیجان و اضطراب برنامه گیرد این علائم تشدید می‌شود.

اما تا امروز تحقیقی در این باره صورت نگرفته كه آیا هسترس و اضطراب می‌تواند عاملی برای ابتلا به این بیماری باشد یا خیر؟ از اونجا كه سن ابتلا به بیماری ام‌اس در گروه سنی 20 تا 40 سال هست بررسی این روند كار مشكلی هست، چرا كه افرادی كه در این سن برنامه دارند ناخودآگاه با مسائل پرحاشیه و هسترس‌زا رو به رو هستند.
درس‌ خواندن، وضعیت كاری، وضعیت اقتصادی و مشكلات زندگی روزمره مسائلی هست كه غالب امت به‌ویژه این گروه سنی را درگیر كرده هست.

به همین دلیل بررسی این موضوع كه چقدر هسترس در شیوع این بیماری موثر هست، امكان پذیر نیست.

پولدارها ام اس می‌گیرند؟
در گذشته احتمال ابتلا به ام‌اس در كودكان و اعضای خانواده‌هایی كه در جوامع مرفه زندگی‌ می‌كردند، بیشتر بود.

دكتر قهاری در این زمینه می‌گوید: «این دیدگاه وجود داشت كه این گروه از كودكان به دلیل مراقبت بهداشتی دقیق‌تر كمتر به بیماری‌های عفونی مبتلا می‌شدند و این شاید عاملی بود تا بیماری‌های خودایمنی مانند ام‌اس در بزرگسالی در این كودكان شایع باشد و در مقابل كودكانی كه از طبقه اجتماعی پایین‌تری بودند به این دلیل كه در كوچه و بازار بازی می‌كردند و احتمال ابتلای اونها به بیماری‌های عفونی مختلف در كودكی بیشتر بود، احتمال كمتری برای ابتلا به بیماری ام‌اس داشتند.»
وی اضافه می‌كند: «البته این فرضیه چندان قطعی نیست، چراكه طی سال‌های اخیر بیمارانی كه توسط مراكز ام‌اس در شهرهای مختلف ثبت شده‌اند از تمامی گروه‌های اقتصادی و طبقات اجتماعی بوده‌اند، بنابراین نمی‌توان به طور فرضیه این موضوع را مطرح كرد.»

آیا ام‌اس معضل طبقات بالای جامعه هست؟
دکتر امیررضا عظیمی، متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این مطلب كه تاكنون دلیل خاصی برای بیماری ام‌اس مشخص نشده می‌گوید: «ام‌اس یك بیماری چند فاكتوری هست و شرایط محیطی، ژنتیك و ویروس‌ها می‌توانند در ابتلا به اون موثر باشند.

اما نكته این هست كه حتی نوع این شرایط محیطی كه می‌تواند در ابتلا به این بیماری موثر باشد هنوز مشخص نشده هست.
در سال‌های اخیر بحث ابتلا به ویروس EBV مطرح شد كه می‌تواند یكی از دلایل ابتلا به ام‌اس باشد اما این موضوع هنوز ثبت نشده هست.

نظریه كمبود ویتامین D نیز یكی از مواردی هست كه در ابتلا به ام‌اس طرح شده هست و حتی تحقیقی در ایالات‌متحده روی سربازان صورت گرفته و مشخص شده در نمونه خونی سربازانی كه سپس سربازی به ام‌اس مبتلا شده‌اند، سطح ویتامین D پایین‌تری نسبت به افراد سالم داشتند.»

این متخصص مغز و اعصاب اضافه می‌كند: «یكی دیگر از نتایج مطالعاتی كه درباره بیماری ام‌اس صورت گرفته، این هست كه معمولا بیماری ام‌اس در افرادی كه از نظر اجتماعی و اقتصادی به طبقه بالای جامعه تعلق دارند بیشتر هست.

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد ابتلا به ام‌اس معضل طبقات پایین یا كارگری نیست و افراد تحصیلكرده و متعلق به طبقه بالای جامعه بیشتر در معرض این بیماری هستند.

اگرچه هنوز دلایل اصلی و كاملی برای این مورد ذكر نشده هست.»
منبع : مجله سیب سبز
سیمرغ

2:

بیماری ام اس چیست؟( علايم)بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان‌نماينده هست که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) می‌شود.

در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند، که به این اختلال بیماری خودایمنی می‌گویند.
ام اس، بیماری با نمک‌ها!


مجله پزشكي و سلامت راستينه: بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان‌نماينده هست که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) می‌شود.

در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند، که به این اختلال بیماری خودایمنی می‌گویند.بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند که در اون‌ها سیستم ایمنی بدن که وظیفه‌شان حفاظت از بدن و نابودکردن آسیب رسان‌های خارجی همچون باکتری هاست، اشتباها شروع به حمله به بافت‌های بدن می‌نمایند.

در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می‌نمايند، کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی اونها می‌شود.

سایر بیماری‌هایی خودایمنی شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید می‌شود.

سیستم مرکزی اعصاب از میلیون‌ها عصب تشکیل شده که وظیفه انتقال پیام‌ها بین مغز و اجزای بدن را برعهده دارند.

این اعصاب پوشیده از لایه‌ای محافظ بنام myelin (نوعی چربی) که از تداخل اعصاب باهم جلوگیری می‌نماید(کاری که لایه محافظ سیم‌های الکتریکی انجام می‌دهد).

در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به این جربی ها کرده و با این کار باعث می‌شود، انتقال پیام توسط این اعصاب مختل شده و مغز قدرت کنترلی خود بربدن را از دست دهد.

در این شرایط بدن دچار کاملا فلج و ناتوان می‌شود.

هرچند که شفایی برای بیماری ام اس وجودندارد، اما با درمان و مراقبت می‌توان حملات ام اسی و سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد.

برطبق انجمن ملی ام اس آمریکا حدود 400000 آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و این بیماری بین زنان دو تا سه برابر شایع‌تر از مردان هست.

همچنین بیشترین خطر ابتلا به این بیماری بین نوجوانی و سن 50 سالگی می‌باشد.

علایم ابتلا به بیماری ام اس

نشانه‌ها و علایم ابتلا به ام اس بین افراد مختلف، مکان اعصاب تحت‌تاثیر و در وقت‌های مختلف متفاوت بوده و می‌توانند تغییر یابند، علایم ام اس شامل:

ضعف و یا بحسی یکی یا تعدادی از اعضای بدن
ازدست دادن نسبی و یا کامل بیناییمعمولا در یک چشم بعلاوه درد در حرکت دادن چشم(اختلال عصب بینایی)
دوبینی یا تاری دید
سوزن سوزن شدن و یا درد در بعضی از بخش‌های بدن
شک الکتریکی هنگام بعضی حرکات خاص سر
لرزش بدن و یا عدم هماهنگی بدن
لکنت زبان
خستگی
گیجی

حساسیت به گرما در افراد مبتلا به ام اس عادی بوده و کمی افزایش دمای بدن می‌تواند محرک و یا بدترنماينده بیماری ام اس باشد.

افراد در ابتدای ابتلا به بیماری عودکردن گه‌گاه این علایم و سپس ناپدید شدن موقتی این علایم را احساس می‌نمايند.

بعضی از افراد مبتلا به نوع خوش‌خیم این بیماری بوده و سپس حمله اولیه دچار حمله دیگری نشده و بیماری‌شان پیشرفت نمی‌کند.

دلایل ابتلا به ام اس

هیچ کس در مورد دلایل اصلی اشتباه سیستم ایمنی بدن برای حمله به اعصاب در بیماری ام اس نمی‌تواند نظر قطعی دهد.

بعضی از دانشمندان معتقدند ترکیبی از ژنتیک و چیزی در محیط زیست می‌تواند باعث ابتلا به این بیماری شود.

افرادیکه بیشتر از بقیه در خطر ابتلا به ام اس قراردارند، شامل:

افردیکه در سنین 20 تا 40 سالگی برنامه دارند در بیشترین خطر هستند.
زنان دو برابر بیشتر از مردان در خطر ابتلا به بیماری ام اس قراردارند.
اگر والدین و یا برادر و خواهر شما به بیماری ام اس مبتلا باشند، خطر ابتلای شما به ام اس بین 1 تا 3 % افزایش می‌یابد.
عفونت ها و ویرس‌ های خاص از جمله ویروس ابشتاین بار می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.
افراد سفیدپوست، بخصوص خانواده‌های ساکن اروپای شمالی در بیشترین خطر ابتلا به این بیماری قراردارند.

نژادهای آسیایی، آفریقایی یا بومی آمریکا در بین سایر نژادها در کم‌ترین خطر ابتلا به این بیماری هستند.
در کشورها و مناطق جغرافیایی خاص از جمله اروپا، کانادای جنوبی، آمریکای شمالی، نیوزلند و هسترالیای جنوبی خطر ابتلا به بیماری ام اس بیشتر از سایر مناطق جهان هست.
درصورتیکه شما مبتلا به سایر بیماری‌های خودایمنی از جمله بیماری تیروئید، دیابت نوع 1 یا بیماری التهابی روده هستید، خطر ابتلای شما به ام‌اس افزایش می‌یابد.

عوارض ابتلا به ام اس

دربعضی مواقع افراد مبتلا به ام اس به سایر مشکلات زیر مبتلا می‌شوند:

خشکی و یا گرفتگی عضلات
فلج شدن بخصوص فلج شدن پاها
مشکلات مثانه، شکم و یا مشکلات جنسی
مشکلات ذهنی، ازجمله فراموشی و یا عدم تمرکز
افسردگی
صرع یا بیهوشی

چگونگی درمان بیماری ام اس

طیف گسترده‌ای از داروهای مختلف وجوددارند که می‌توانند شدت و تکرار علایم بیماری ام اس را کاهش دهند.

همچنین بعضی از انواع داروها می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند.

سایر داروها می‌توانند:

حملات بیماری را کوتاه نمايند
علایم و مشکلات ام اس را بهبود بخشند(مانند درد، مشکلات ادراری و خشکی ماهیچه‌ها)

درمان خانگی ام اس با تغییر سبک زندگی

مواردیکه در مورد سبک زندگی در ادامه بیان می‌کنیم، می‌توانند به شما در زندگی با ام اس کمک نمايند، این نکات شامل:

باندازه کافی هستراحت نمایید، اینکار باعث می‌شود کم‌تر احساس ضعف و خستگی نمایید.
ورزش کنید، انجام مرتب ورزش و فعالیت بدنی از جمله ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی، شنا، کاهش وزن و سایر فعالیت‌های متعادل به شما در تقویت عضلات، مثانه و روده و همچنین حفظ تعادل شما کمک می‌نماید.
بدنتان را خنک کنید، بعضی اوقات شدت بیماری ام اس با گرم شدن بدن افزایش می‌یابد.

با ریختن آب خنک روی خود، شنا در آب خنک و خوردن نوشیدنی‌های خنک بدنتان را خنک نمایید.
خوردن رژیم غذایی مناسب، چراکه رژیم غذایی مناسب می‌تواند به شما در حفظ تناسب اندام، تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت هستخوان‌ها کمک نماید.
هسترس‌تان را کاهش دهید، چراکه هسترس می‌تواند شدت بیماری‌تان را افزایش دهد.


3:

خودشون بیمارن
ببین چطوری روم عیب میزارن دی ی ی
چرا با احساس دخترا بازی میکنید
تو اون یکی تاپیک تست دادم خوشگل در اومدم امشب تاپیک میزنین میگین اونای که خوشگلن مریضن دی
سرکارمون گذاشتن دی
الان یه کاری میکنن که بگم زشتم

4:

خودشون مریضن! دِهَه : |


+ولی این مورد هسترس خیلی ترسناکه
و چون آدم فوق العاده هسترسی هستم و میدونم هسترس یکی از دلایل ام اسه واقعا میترسم از این بیماری

5:

سلام خانم خوشگله

10 بار بگو :من زشتم

بلا از همه ی خوشگلا دور باشه ...انشاالله

6:

بعضی وقتا هسترس بخاطر جو و اطرافیانه
قبلا اصلا هسترس نداشتم خون سرد ..حتی واسه کنکور هم نداشتم ....تازگیا رفتم خوابگاه تو امتحانات ..حتی واسه یه نقل کارساده که دوستام مینویسن فوق العاده هسترس میگیرم

7:


سلام

درسته،استرس داشتن و فکر کردن به بیماری یا هر چیزی امکان اینو داره که ما رو دچارش کنه

منم هسترسی ام

8:

آره تاثیر داره
پس خدات رو شکر کن با من هم اتاق نیستی از بس هسترس میدم به خودم به بقیه هم متقل میشه
نوشته اصلي بوسيله Shina نمايش نوشته ها
سلام

درسته،استرس داشتن و فکر کردن به بیماری یا هر چیزی امکان اینو داره که ما رو دچارش کنه

منم هسترسی ام
سلام عزیزم
آره آره خیلی بده هسترسی بودن.

بزرگترین عیب من همینه.
میگم شینا جان شما ک دست به تاپیک زدنت خوبه واسه هسترس هم تاپیک بزن خب

9:


قربونت

اتفاقا" قبلا" گذاشتم

یکی از دوستان تکرار کرده

http://forum.hammihan.com/thread134313.html

10:

شما به پای دوستم نمیرسین
رسما بدبختمون کرده ...تو امتحانات مثل جت میاد رو تختش ...انقدر با سرعت راه میره که زمین به لرزش در میاد....چنان کتاب و دفترشو باز میکنه و چشماشو میبند یکسره زمزمه میکنه ...
هرچی م خونده باشی یادت میره

11:

11 نکته برای دوری از msام اس، بیماری با نمک‌ها!
ام.اس (MS) نوعی بیماری عصبی که پژوهشگران دلایل متعددی برای ابتلا به اون ذکر می‌نمايند.

اسم این بیماری به دلیل ناآگاهی ما از دلایل ابتلا به اون کمی ترسناک هست.

اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد با رعایت بعضی نکته‌ها می‌توان مانع از ابتلا به این بیماری شد.

یکی از شیوه‌های جلوگیری از ابتلا به این بیماری، دریافت ویتامین D کافی هست با پیاده‌روی در معرض نورآفتاب به دست می‌آید.
1.‌ در غیاب ویتامین D: اگر همین حالا ویزای شما برای سفر به نروژ آماده هست، اون را لغو کنید؛ چون با سفر به نروژ ام.اس در انتظار شماست.

بالاترین آمار ابتلا به ام.اس مربوط به این کشور هست.

چون امت این کشور بالاترین آمار کمبود جذب ویتامین D را دارند.

اما نکته جالب اینجاست که در مناطقی از این کشور که ماهیگیری بیشتر رایج هست، آمار ابتلا به ام.اس در سطح پایینی هست.
دلیل اون نیز در یافت ویتامین D و اسید چرب امگا 3 به سبب مصرف ماهی هست.

اما خطر ابتلا به ام.اس در کشورهای اسکاندیناوی بیش از سایر کشورهای جهان هست.

در بعضی ایالت‌های امریکا، هسترالیا و کشورهایی که میزان تابش آفتاب کم هست، خطر ابتلا به ام.اس بیشتر هست.

بنابراین در فصل تابستان تا می‌توانید با رعایت اصول ایمنی هر روز چند ساعتی در معرض نور آفتاب پیاده‌روی کنید.

این کارباعث دریافت ویتامین D کافی و جلوگیری از ابتلا به ام.اس می‌شود.
2.‌ هم‌محله‌ای بودن با ام.اس: هیچ می‌دانستید مکان زندگی شما ممکن هست ام.اس‌خیز باشد؟! بله، درست شنیدید.

یکی از دلایل ابتلا به ام.اس، مکان زندگی شماست.

جالب این‌جاست که اگر فرد در جایی زندگی کند که در اون مکان خطر ابتلا به بیماری ام.اس بالا باشد اما تا پیش از رسیدن به سن پانزده سالگی مکان زندگی‌اش را تغییر دهد، خطر ابتلای به این بیماری از بین می‌رود.
عکس این قضیه نیز صادق هست.

افرادی که تا پیش از رسیدن به پانزده سالگی به منطقه‌ای که خطر ابتلا به ام.اس دراون بالاست مهاجرت نمايند، خطر ابتلا فرزندان‌شان به این بیماری دور از انتظار نیست.

از این مکان‌ها می‌توان به شهرها با آلودگی‌های زیست‌محیطی شامل آلودگی با فاضلاب، آلودگی با امواج اضافی مانند پارازیت‌ها، آلودگی‌های شیمیایی و آلودگی هوا بویژه مه‌دودهای ناشی از آلاینده‌های صنعتی اشاره کرد.
اگر قصد کوچ به مناطق خوش آب و هوا را داشته‌اید، تردیدنکنید.

همین حالا کوله‌بارتان را ببندید و حرکت کنید.

هرچه از شهرهای صنعتی و شرایط آلاینده فاصله بگیرید، ازخطر ابتلا به ام.اس دور شده‌اید.
3.‌ پیامک بیشتر، سلامت بیشتر: همیشه توصیه براین هست که با فاصله‌گیری از فناوری می‌توان آرام‌تر بود.اعصاب آرام هم که یکی از شرایط مهم جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های عصبی هست.

اما این بار یک هستثنا وجود دارد! هرچه دایره دوستان شما بیشتر باشد،خطر ابتلای شما به ام.اس کمتر می‌شود.عجیب هست اگر بشنوید رسیدن هر پیامک خوشایند از طرف دوستان یا پیامک از طرف کسی که به او علاقه‌مند هستید،خطر ابتلا به ام.اس را تا 12 % کاهش می‌دهد.
4.‌ هر نفس، یک قدم نزدیک‌تر: شکی نیست که افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به ام.اس برنامه دارند.

اما اگر بشنوید خانواده افراد سیگاری هم در این شرایط برنامه دارند، چه حالی پیدا می‌کنید؟ اگر بشنوید برنامه گرفتن در کنار فرد سیگاری حتی برای لحظاتی در مکان عمومی مانند تاکسی نیز ممکن هست خطر ابتلا به ام.اس را در شما افزایش دهد چه حالی پیدا می‌کنید؟ برنامه گرفتن درمعرض دود سیگار به هر شکل ممکن، خطر ابتلا به ام.اس را تا سه برابر افزایش می‌دهد.

بنابراین تا می‌توانید فاصله ایمنی‌تان را با فرد سیگاری افزایش دهید.

دلیل اون نیز نیکوتین موجود در سیگار هست.
5.‌ با یک سرماخوردگی ساده می‌آید: بعضی از بیماری‌ها به ظاهر گذرا هستند.

اما در واقعیت، موذیانه، زمینه‌ساز ابتلا به بعضی بیماری‌ها در سال‌های بعد می‌شوند.

ابتلا به بعضی بیماری‌های باکتریایی یا ویروسی ممکن هست اعصاب را تحریک کند و خطر ابتلا به ام.اس را افزایش دهد.

هرچه این باکتری یا ویروس عامل بیماری‌ جدی‌تر باشد، خطر ابتلا به ام.اس در بزرگسالی افزایش می‌یابد.

از این شرایط می‌توان به ویروس سرخجه، سرخک، سل، ویروس هرپس‌6 و عامل عفونت‌های شدید دندان اشاره کرد.

این ویروس‌ها به‌طور خاص اعصاب را هدف برنامه می‌دهند.

بنابراین ممکن هست زمینه‌ساز ابتلا به ام.اس نیز باشند.
6.‌ آووکادو را به خاطر بسپارید: رعایت رژیم غذایی کم‌چرب و در مواردی عاری از چربی، یکی از راهکارهای جلوگیری از ابتلا به بیماری ام.اس هست.

در رژیم غذایی کم‌چرب باید مصرف چربی‌های تک غیراشباعی آووکادو، روغن آوودکادو، روغن زیتون و آجیل‌های خام در برنامه‌غذایی روزانه فرد برنامه بگیرد.

مصرف موادغذایی حاوی چربی‌های غیراشباع مانع از آسیب به غشای میلین و بافت‌های عصبی می‌شود.

اما فراموش نکنیداین خوراکی‌ها کالری بالایی دارند.

بنابراین باید کمتر از 30 % از کالری دریافتی روزانه شما از این منابع تأمین شود.
7.

خربزه، آب نیست:
برنامه غذایی شما باید سرشار از فیبر باشد.

یکی از مهم‌ترین منابع حاوی فیبر، سبوس هست.

علاوه براین‌که اغلب میوه‌ها و سبزی‌ها حاوی فیبر هستند.

خربزه، هندوانه، طالبی، گرمک، پرتقال، نارنگی، هلو، شلیل، گلابی، خیار، گریپ‌فروت و...

سرشار از فیبر هستند.

بنابراین روزانه حداقل یک قاچ از صیفی‌جات یا چند عدد از میوه‌های دیگر حاوی فیبر میل کنید.

فیبر نوعی هیدرات کربن هست.

بنابراین مصرف اون به عملکرد بهتر اعصاب کمک می‌کند.

غلات پخته و ذرت از دیگر منابع حاوی فیبر هستند.
8.

رژیم دکتر سوانک:
در برنامه غذایی دکتر روی سوانک، پژوهشگر پرآوازه‌ای که ارتباط میان رژیم غذایی و بیماری ام.اس را مطرح کرد، ماهی جایگاه خاصی دارد.

هرچه چربی ماهی بیشتر باشد، بیشتر مورد توجه هست.

منظور از چربی ماهی این هست که ماهی حاوی مقدار بیشتری اسید چرب امگا3، 6 و 9 باشد.

این اسید‌‌های چرب مانع از تخریب غشای میلین و درنتیجه مانع از ابتلا به ام.اس می‌شوند.

ماهی کاد، هرینگ، تن و ساردین از انواع ماهی‌های چرب هستند.

یک نکته مهم را فراموش نکنید: مصرف این ماهی‌ها وقتی اثرگذار هست که به‌صورت بخارپز پخته شوند.
9.

پوفا بخورید:
کلمه پوفا (PUFA)، مخفف کلمه انگلیسی اسیدهای چرب چندغیراشباعی هست.

این نوع اسیدهای چرب خاصیت ضدالتهابی دارند.

بنابراین با مصرف اونها خطر التهاب غلاف‌های عصبی که یکی از شرایط ایجاد ام.اس هستند، کاهش می‌یابد.

لینولئیک اسید و اسید چرب امگا 6 در این گروه برنامه دارند.

برای دریافت این ترکیب‌های مفید بهتر هست مکمل اون را مصرف کنید.
10.

متناسب شیر بنوشید:
یکی از منابع مهم حاوی اسیدهای چرب خوب،ویتامین D، ویتامین A و املاح، شیر هست.

همه این ترکیب‌ها به عملکرد بهتر اعصاب کمک می‌نمايند.

بنابراین اگر روزانه یک لیوان شیر بنوشید، خطر ابتلا به ام.اس تا چهار برابر کاهش می‌یابد.

هرچه شیر تازه‌تر و طبیعی‌تر باشد، خطر ابتلا به ام.اس بیشتر کاهش می‌یابد.

یکی از دلایلی که در وقت آلودگی هوا نوشیدن شیر توصیه می‌شود، کمک به کاهش خطر ابتلا به ام.اس هست.

اما میزان اون نباید به بیش از یک لیوان شیر در روز برسد.
11.

گلوتن؛ خوب یا بد؟
بعضی از متخصصان روی این عقیده پافشاری می‌نمايند که مصرف خوراکی‌های حاوی گلوتن، یعنی همان پروتئین گندم، باعث تشدید خطر ابتلا به بیماری ام.اس می‌شود.

به این دلیل که تأثیر اون گلوتن در ابتلا به ام.اس تا تشدید نشانه‌های اون در افراد مبتلا به این بیماری شبیه تأثیر این پروتئین روی دیگر بیماری‌های خودایمنی مانند سلیاک هست.
اما گروهی دیگر از پژوهشگران معتقدند هیچ ارتباطی بین مصرف موادغذایی حاوی گلوتن و بیماری ام.اس وجود ندارد.

بنابراین کلاً بهتر هست مصرف نان را محدود کنید؛ مگر انواع سبوس‌دار اون مانند سنگک یا نان جو.
ام اس، بیماری با نمک‌ها!
رنگین‌کمان به ام.اس دهن‌کجی می‌کند
هرچه میزان غذاهای رنگی در برنامه غذایی‌تان بیشتر باشد، خطر ابتلا به ام.اس کاهش می‌یابد.
1.‌ بنفش، رنگ اول: رادیکال‌های آزاد باعث آسیب به لیزین درحین شکل‌گیری می‌شود و این رادیکال‌ها باعث ایجاد هسترس‌های اکسیداتیو می‌شوند که زمینه‌ساز آسیب به اعصاب هست.اما اونتوسیانین اینجاست! مصرف میوه‌هایی مانند شاه‌توت، تمشک، بلوبری، انگور قرمز یا بنفش، گیلاس، آلبالو و آلو سیاه که همگی حاوی اونتی‌اکسیدان اونتوسیانین هستند، باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد می‌شوند.

2.

زرد و نارنجی در جایگاه بعدی:
لیموترش، هویج، پرتقال، لیمو، انگور عسگری و...

نیز حاوی اونتی اکسیدان نارنجین بوده و سرشار از ویتامین C،A و E هستند.

این ویتامین‌ها نیز از اونتی‌اکسیدان‌های مهم هستند و به عملکرد بهتر اعصاب کمک می‌نمايند.

بنابراین مصرف اونها نیز مانع ابتلا به ام.اس می‌شود.

3.

قرمز در جایگاه سوم:
رنگ قرمز نشان می‌دهد خوراکی مورد نظر حاوی لیکوپن هست.

این اونتی‌اکسیدان نیز باعث کاهش خطر ابتلا به ام.اس می‌شود.

کافی هست هر روز یک عدد گوجه فرنگی، کمی توت فرنگی شیرین،چند قاچ هندوانه سرخ، یک خوشه انگور سرخ و یا کمی گوجه قرمز بخورید.
منبع:jamejamonline.ir

12:

آیا من به بیماری ام اس دچار شده ام؟ام اس، بیماری با نمک‌ها!
علایم اولیه بیماری ام.اس چیست
بیماري ام.اس يا اسكلروز چندگانه يك اختلال در سيستم ايمني خودكار بدن هست كه مي‌تواند منجر به فلج شديد شود.

اختلال سيستم ايمني خودكار وضعيتي هست كه در اون بدن اونتي‌باديهايي را توليد مي‌كند كه به بافت‌هاي خودش حمله مي‌كنند.

در بدن افراد مبتلا به اين بيماري اونتي‌باديهايي توليد مي‌شود كه به ماده سفيد مغز و نخاع حمله‌ور مي‌شوند.

در بيماري ام.اس ميلين يا پوشش رشته‌هاي عصبي در مغز و نخاع ملتهب مي‌شود و اين التهاب باعث آسيب ميلين شده و سيگنال‌هاي عصبي نمي‌توانند در طول رشته‌هاي عصبي حركت كنند.
علايم اين بيماري متفاوت هست و بستگي به اين دارد كه كدام بخش از اعصاب آسيب ببينند.
علايم اوليه اين بيماري بسيار خفيف بوده و عبارتند از: سرگيجه و عدم تعادل، خستگي، ضعف دست و پا، التهاب اعصاب چشمي، بي حسي يا سوزش موضعي، درد شديد در ناحيه صورت، نقص در بينايي شامل تار شدن و يا دو بيني هست.
با پيشرفت بيماري ساير علايم نيز بروز مي‌كنند كه از اون جمله مي‌توان به مشكلات روده و مثانه، دردهاي مزمن مانند درد كمر و ماهيچه‌ها، افسردگي، اسپاسم يا گرفتگي ماهيچه‌ها كه ممكن هست بسيار دردناك باشد، فلج، ناتواني جنسي، صحبت كردن به طور نامفهوم، مشكل در بلع، مشكل در تفكر و عملكرد حافظه، از دست دادن بينايي و نابينايي كامل اشاره كرد.
در موارد خفيف بيماري ممكن هست علايم به قدري ضعيف و ناچيز باشند كه حتي نتوان وجود بيماري را تشخيص داد و وقتي بيماري پيشرفت كرده و شدت مي‌يابد، فرد كاملا فلج مي‌شود.
بيمار توانايي راه رفتن را از دست داده و حتي نمي‌تواند از خود مراقبت كند.
علت دقيق بروز اين بيماري هنوز مشخص نيست.

4 فرضيه علمي اصلي درباره علت اين بيماري وجود دارد؛
1- واقعيات جايشان در سراسر جهان: برپايه اين فرضيه به نظر مي‌رسد كه ابتلا به ام اس در ميان ساكنان نواحي اطراف مدار چهلم نيم كره‌هاي شمالي و جنوبي كره زمين شايعتر هست.
فردي كه در يكي از اين مناطق متولد شده و پيش از رسيدن به سن نوجواني به منطقه ديگر منتقل مي‌شود، تا حدودي در معرض ابتلا به اين بيماري برنامه مي‌گيرند.

2- ژنتيك: ابتلاي والدين يا يكي از نزديكان به اين بيماري خطر ابتلا به ام.اس را در فرد افزايش مي‌دهد.

3- عامل ايمني: به طور كلي اين امر پذيرفته شده هست كه بيماري ام‌اس نوعي اختلال در سيستم ايمني خودكار هست.

4- عامل ايشانروسي: اين احتمال وجود دارد كه يك عامل ايشانروسي در بروز ام اس نقش داشته باشد.

برخي عصب‌شناسان معتقدند كه ام اس به دليل تولد يك فرد با نقص ژنتيكي بروز مي‌كند، چرا كه نمي‌تواند با يك عامل محيط زيستي سازگاري داشته باشد.
وقتي فرد مزبور با اون عامل تماس پيدا كند، سيستم خودكار ايمني واكنش نشان داده و منجر به بروز بيماري مي‌شود.
هنوز براي اين بيماري هيچ راه مشخصي براي پيشگيري شناخته نشده هست و در مورد تشخيص بيماري نيز لازم به ذكر هست كه در حال حاضر هيچ آزمايش خاصي به اين منظور وجود ندارد و معمولا از طريق مراجعه به سابقه پزشكي و آزمايشات فيزيكي فرد مورد آزمايش برنامه مي‌گيرد.
تصاايشانر MRI معمولا مي‌تواند آسيب ميلين در بافت مغز را نشان دهد، اما در برخي افراد مبتلا به اين بيماري اين تصاايشانر كاملا طبيعي هستند و هيچ مشكل يا نارسايي را نشان نمي‌دهند و يكي ديگر از روشهاي تشخيص بيماري آزمايش مايع مغزي نخاعي هست.
در درازمدت ميزان فلج و از كار افتادگي اعضا افزايش پيدا مي‌كند و مرگ افراد مبتلا به اين بيماري عموما در اثر پيچيدگي‌ها و واقعيات سخت ناشي از فلج اونهاست.
از شايعترين شرایط مرگ اين بيماران مي‌توان به بروز زخم‌هاي بستري و در نتيجه بروز عفونت، ذات‌الريه، آمبولي ريايشان، گرفتگي رگ‌هاي تغذيه كننده ريه‌ها توسط لخته‌هاي خوني و خودكشي اشاره كرد.
بيماري ام اس مسري نيست و خطري براي اطرافيان بيمار ندارد، اما مي‌تواند به طور ژنتيكي اعضاي يك خانواده را تهديد كند.
عملكرد اصلي براي درمان بيماري وجود دارد.

اولين مرحله توقف و يا كاهش حملات سيستم ايمني به ميلين رشته‌هاي اعصاب هست.
مرحله دوم بهبود علائم بيماري و كمك به فرد براي بازگشتن به واقعيات طبيعي تا حد امكان هست.
سيستم ايمني به كمك دارو درمان مي‌شود.
ساير معالجات شامل مصرف داروهاي ضدافسردگي براي بهبود حالت افسردگي و كاهش خطر خودكشي، مصرف دارو براي كنترل مثانه، مصرف دارو براي رفع گرفتگي‌هاي عضلاني و مصرف دارو براي بهبود دردهاي عصبي هست.
اثرات جانبي اين داروها با توجه به نوع دارايشاني كه مصرف مي‌شود، متفاوت هست که از مهمترين اونها خواب آلودگي، بهم خوردگي معده و واكنش‌هاي آلرژيك نسبت به داروها هستند.
از اونجا كه اين بيماري مادام العمر هست، كنترل دايمي و معالجه هميشگي بيماري ضروري هست.
پيشرفت بيماري در اثر مصرف دارو تا حدودي كندتر مي‌شود.
همينطور معالجه علايم بيماري مي‌تواند حالت فلج را كاهش دهد.
منبع : pezeshkan.org

13:

میگم اون علامت مربوط به ایدز نبود؟!

14:


سلام

منم همین فکر رو کردم
ولی دیدم رنگش فرق داره گذاشتم بمونه


62 out of 100 based on 47 user ratings 172 reviews

@