آلرژی،علائم و راه درمان آن


آلرژی،علائم و راه درمان آنآلرژی،علائم و راه درمان آن


آلرژی و بیماری با منشأ عصبی معمولا دو گزینه‌ای هستند که زمانی که پزشکان از تشخیص صحیح بیماری بازمی‌مانند به سمت آن‌ها پناه می‌برند. هرچند که گاهی واقعا می‌تواند منشأ بیماری، آلرژی و یا عصبی باشد. آلرژی و حساسیت در فصول بهار و پاییز به حداکثر میزان خود بروز می‌کنند (در بهار نسبت به پاییز بیشتر بروز می‌کند) و در تابستان و زمستان معمولا کمتر بروز کرده و موجب آزار و اذیت فرد می‌گردند.
علائم آلرژی
لازم به ذکر است گاهی در تابستان علائمی مشابه علائم تنفسی آلرژی بروز می‌کند که ناشی از گرمای هوا و بیماری‌های خفیف تنفسی است که نباید با آلرژی یکسان در نظر گرفته شوند زیرا از نظر درمان نیز کاملا مسیر درمانی متفاوتی با یکدیگر دارند. علائم آلرژی می‌تواند شامل آبریزش بینی، التهاب مجاری تنفسی، ریزش اشک چشم و خارش پوست برای مدت طولانی باشد که این علائم می‌تواند در افراد مختلف به اشکال مختلف و به میزان مختلف بروز کند اما نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت می‌باشد این است که پایه همه این علائم یکسان و همان الرژی می‌باشد.
طب سنتی و آلرژی
در کتب طب سنتی پایه هر آنچه که بگردیم نامی از الرژی و این بیماری نخواهیم یافت اما بیماری‌هایی را می‌یابیم که علائمی مشابه آلرژی برای آن‌ها ذکر گردیده است. به طور مثال افزایش صفرا در بدن و یا ابتلا به سوء مزاج صفراوی را با علائمی مانند خارش، التهاب، سوزش، قرمزی یا آبریزش بینی و چشم که بسیار شبیه و نزدیک به علائم بیماری آلرژی است، توصیف کرده‌اند.
حکما سعی کرده‌اند برای فرو نشاندن علائم افزایش صفرا در بدن به کمک نسخه‌های گیاهی و روش‌های پاکسازی به کنترل میزان صفرا در بدن بپردازند و با ایجاد تعادل در بدن به دفع اخلاط زائد و اضافی به کنترل بیماری و درمان آن کمک کنند.
آلرژی،علائم و راه درمان آن
بهتر است در این حالت (آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد
دو نکته اساسی درباره آلرژی
نکته اول: گاهی اوقات بیمار دارای آلرژی تنفسی می‌باشد که آلرژی آن می‌تواند در حالات شدید با شوک‌های تنفسی بسیار عمیقی همراه باشد. همان‌گونه که در ابتدای این مقاله نیز ذکر شد از آنجایی که طب سنتی فصلی به نام آلرژی ندارد و معمولا علائم آن را به خلط صفرا نسبت می‌دهیم بهتر است در این حالت (آلرژی تنفسی) بیمار به پزشکان طب مدرن رو بیاورد چرا که درمان فرو نشاندن آلرژی تنفسی می‌بایست بسیار سریع صورت گیرد زیرا در صورت تداوم شوک‌های تنفسی عمیق، بیمار می‌تواند وارد شرایط بحرانی بیماری گردد.
نکته دوم: به کرات دیده می‌شود که الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند. پزشکان و درمانگران می‌بایست این مساله را در نظر بگیرند که به درمان ریشه علائم پوستی بپردازند و صرفا به درمان و پاک‌سازی سطحی این علائم نپردازند.
آلرژی،علائم و راه درمان آن
الرژی همراه با نشانه‌ها و علائم پوستی بروز می‌کند
درمان آلرژی و توجه به دفع
صفرا در کیسه صفرا تجمع می‌یابد تا به هنگام مصرف غذاهای چرب ترشح گردد تا با شکستن چربی‌ها به هضم غذا نیز کمک کند. در طول فرآیند هضم و جذب مواد غذایی مقداری از این صفرا در انتهای روده باز جذب می‌شود و به کیسه صفرا باز می‌گردد. اما در صورتی که فردی مبتلا به یبوست باشد میزان باز جذب صفرا در انتهای روده بیمار بیشتر شده و در نتیجه بیمار را به سوء مزاج صفرا دچار می‌کند و بدین ترتیب میزان صفرای بدن بیمار از حد مجاز بیشتر می‌شود و این مساله موجب تقویت علائم آلرژی می‌شود.
پس درمانگر می‌بایست زمانی که با یک فرد با علائم آلرژی روبه‌رو شد ابتدای امر او را از مصرف غذاهای چرب منع کند و در صورتی که بیمار با یبوست همراه بود راه دفع مواد زائد را برای بیمار سهل کند. برای افرادی که دارای یبوست می‌باشند توصیه می‌گردد صبح‌ها یک قاشق غذاخوری خاکشیر در یک فنجان آب داغ به صورت ناشتا میل گردد. این نسخه علاوه بر اینکه سبب اجابت مزاج و خوش‌رنگی رنگ پوست می‌گردد، می‌تواند مواد زائد تجمع یافته در زیر پوست را نیز به سمت بیرون بکشد و به مرور سبب فرو نشاندن علائم آلرژی نیز گردد.
آلرژی،علائم و راه درمان آن
گیاهان دارویی در درمان بیماری آلرژی به کار می روند
پاکسازی صفرا از بدن
باید به این نکته توجه شود که پاکسازی بدن از صفرای زائد ضمن فرو نشاندن علائم مشابه آلرژی می‌تواند به شادابی و طراوت پوست و همچنین کاهش زردی پوست نیز کمک کند. ما می‌بایست به عنوان درمانگر جهت پاکسازی صفرا از سه بعد کنترل تولید صفرا، دفع صفرای زائد و درمان توازن تولید و دفع به قضیه نگاه کنیم.
جهت کنترل تولید صفرا، پرهیز از خوردن غذاها و مواد خوراکی مانند غذاهایی با ادویه زیاد، انواع سس‌ها، مواد غذایی سرخ کردنی، شکلات و غذاهای حاضری و فست‌فود از جمله ساده‌ترین و کاربردی‌ترین شیوه‌ها است که باعث بهبود علائم آلرژی است و امروزه این شیوه‌ها توسط بسیاری از درمانگران طب مدرن نیز برای پیشگیری از عود کردن آلرژی‌ها و کنترل حساسیت به بیماران توصیه می‌شود.
کنترل میزان مواد تولیدکننده صفرا در بدن و دفع صفرای اضافه از بدن با شیوه‌های طبیعی و تنظیم ساختار و عملکرد سیستم ایمنی بدن از جمله شیوه‌هایی است که به درمان آلرژی کمک می‌کند. توجه شود که طبع خلط صفرا، گرم است بنابراین برای متعادل کردن بدن برای مقابله با این طبع می‌بایست از مواد غذایی با طبع سرد استفاده کنیم. خاکشیر به عنوان یک صفرابر قوی در قالب یک شربت ساده و سوپ جو و گشنیز به عنوان غذاهایی که دارای مزاج سرد است به این قبیل بیماران توصیه می‌گردد.
همچنین مصرف نان‌های سبوس‌دار و کاهو بسیار توصیه می‌گردد. برخی گیاهان دارویی خاصیت تنظیم‌کنندگی و متعادل‌سازی عملکرد سیستم ایمنی را دارند. این قبیل گیاهان که معمولا دارای طبع سرد نیز می‌باشند می‌توانند در فرو نشاندن علائم آلرژی بسیار موثر باشند. برای مثال می‌توان از گل ختمی و اسفرزه نام برد. استفاده به صورت خوراکی و یا استعمال موضعی این گیاهان دارویی در کاهش علائم آلرژی بسیار مفید می‌باشند.
آلرژی،علائم و راه درمان آن
از جوش‌شیرین برای رفع خارش پوستی توصیه می‌شود
درمان خارش‌های پوستی فصل بهار
برای درمان خارش و حساسیت‌های پوستی که در فصل بهار بیشتر می‌شود می‌توان از جوش‌شیرین، روغن نارگیل، آب لیمو و نعنای تازه استفاده کرد.کهیر یکی از بیماری‌های پوستی است که در حقیقت یک واکنش آلرژیک به مصرف برخی از مواد غذایی، داروهای شیمیایی، عطرها و بوها است که بدن نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. بروز کهیر بر پوست معمولا ظاهر نامناسبی را برای فرد ایجاد می‌کند که همراه با التهاب، قرمزی، درد و خارش است. درمانگران طب سنتی معتقدند برخی از گیاهان دارویی می‌توانند تا حد زیادی عوارض و نشانه‌های بروز این بیماری را در بدن کاهش دهند.
یکی از این گیاهان که می‌تواند میزان خارش و درد ناشی از ابتلا به کهیر را در بدن کاهش دهد مصرف نعنای تازه است. مصرف این گیاه به صورت تازه به همراه وعده‌های غذایی در کاهش میزان خارش و درد کهیر بسیار موثر است و حتی در بهبود عوارض ناشی از آن هم نقش دارد.
مصرف روغن نارگیل و آب لیمو نیز التهاب و خارش را کاهش می‌دهد. این مواد خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچی دارند و از پوست در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کنند.
مصرف آلوئه‌ورا و استفاده از ژل این گیاه نیز در بهبود خارش‌ها موثر است و همچنین استفاده از جوش‌شیرین برای رفع خارش پوستی توصیه می‌شود که با کمی آب باید مخلوط و روی پوست مالیده شود.
منبع:armandaily.ir

مشکلات و بیماری های چشمی و روش شناسایی آنها

1:

وقتی صحبت از آلرژی یا حساسیت می شود، اولین چیزی که به ذهنمان می آید آبریزش بینی و عطسه هست.


عفونت گوش : راههای شناسایی و درمان آن
درست هست که بدن ما بیشتر وقت ها به ورود آلرژن ها (مواد آلرژی زا) و مواد خارجی به صورت آبریزش بینی و عطسه جواب می دهد، اما گاهی جواب های شدیدتری مانند درد معده، سرگیجه و سختی تنفس از علائم آلرژی خواهند بود.

به نقل سلامت نیوز به نقل از تبیان، برخی دیگر از علائم آلرژی عجیب و غیرعادی هستند و گاهی فرد اصلا به فکرش نمی رسد که این علائم مربوط به آلرژی باشند.


جراحی لاغری به درمان دیابت نوع دو کمک می کند
در اینجا می خواهیم برخی از این علائم را با هم مورد بررسی برنامه دهیم.

1- سرگیجه


آیا تا به حال موقع هستفاده از تلفن همراه و یا تماشای تلویزیون دچار سرگیجه شده اید؟ اگر این طور هست به احتمال زیاد به میدان های الکترومغناطیسی آلرژی دارید! میدان های الکترومغناطیسی را این دستگاه های تابشی ایجاد می نمايند.


آشنایی با حساسیت‌های چشمی و درمان آن‌ها
افراد زیادی هستند که در صورت مواجهه طولانی مدت با دستگاه های الکترونیکی، دچار سرگیجه، سردرد و اختلالات خواب می شوند.آلرژی به میدان های الکترومغناطیسی همچنان سوال های زیادی را بی جواب گذاشته و محققان در حال بررسی های جامع در خصوص ماهیت واقعی این بیماری هستند.

2- بثورات پوستی خارش دار


در سال 2004 سپس بررسی فردی که دچار بثورات پوستی خارش دار شدیدی در ناحیه شکم خود شده بود، معلوم شد که به فلز نیکل حساسیت دارد.

این شخص به دلیل تماس با فلز نیکل در محل کار خود به این آلرژی شدید مبتلا شده بود و از اون پس، فلز نیکل به عنوان یک ماده آلرژی زا در ایجاد بثورات پوستی خارش دار شناخته شد.
کهیر از علائم شایع آلرژی هست.


چه کسانی بیشتر به سینوزیت مبتلا می شوند؟
اما جالب هست بدانید در برخی افراد، حساسیت به نور خورشید باعث بروز تاول، کهیر و ورم پوست می شود


3- زخم های تناسلی


لازم هست بدانید همه بیماری های ناحیه تناسلی ناشی از بیماری های منتقله از راه جنسی نیستند، بلکه خیلی ها می توانند ناشی از آلرژی به شوینده ها و لوسیون ها باشند.


خون ریزی دستگاه گوارش (بزرگسالان)
این
آلرژی ها هر دو جنس را تحت تاثیر برنامه می دهند.


ساخت دارویی برای درمان بیماری پوستی روزاسه
برای مثال هستفاده از برخی لوسیون های زنانه ممکن هست برای خانم ایجاد
آلرژی نکند، ولی برای همسر او به یک آلرژی منتقله از راه جنسی تبدیل شود.

خیلی وقت ها اونتی بیوتیک های موجود در لوسیون ها هستند که برای فرد به یک آلرژن تبدیل می شوند.

4- تومورهای پوستی


تومورهای پوستی عارضه شایع ناشی از آلرژی به تاتوهای دائمی هستند.


مشکلات ساقه بدن
در سال 2008 و پس از اون 2010 شیوع این گونه
آلرژی ها اوج گرفت.

محققان نظر بر اون دارند که ماده قرمز رنگ هستفاده شده در تاتو، تاثیر شدیدی بر سیستم ایمنی بدن دارد.


5- تاول، کهیر و ورم پوست


کهیر از علائم شایع آلرژی هست.

اما جالب هست بدانید در برخی افراد، حساسیت به نور خورشید باعث بروز تاول، کهیر و ورم پوست می شود.


در سال 2011 حدود 10 تا 20 % اروپایی ها، آمریکایی ها و اسکاندیناوی ها به این بیماری مبتلا شدند.

شروع نماينده این
آلرژی ممکن هست اشعه ماورای بنفش نور آفتاب باشد.

6- حساسیت به سرما


حساسیت به سرما که به اون کهیر سرد نیز می گویند، یک اختلال التهابی هست که از کاهش ناگهانی دمای هوا ناشی می شود.

مانند سایر واکنش های آلرژیکی، بیمار معمولا قرمزی، خارش، ورم و کهیر را در مواجهه با هوای سرد و نوشیدنی سرد تجربه می کند.


مبتلایان به این نوع آلرژی در درجه اول لازم هست از هوا، آب و نوشیدنی سرد دوری نمايند و در کنار اون داروهای اونتی هیستامین مصرف نمايند.

شنا در آب سرد شایع ترین دلیل کهیر شدید در کل بدن هست.

سرما باعث آزادسازی هیستامین و تحریک سیستم ایمنی بدن می شود و خیلی وقت ها باعث افت ناگهانی فشار خون، غش کردن، شوک و حتی در موارد نادر مرگ خواهد شد.


7- ورم و التهاب زبان


سندرم آلرژی دهانی، واکنش آلرژیک به گرده های یونجه موجود در میوه ها و سبزیجات هست که باعث خارش و ورم و التهاب زبان، لب ها و گلو می شود.

8- آلرژی به هورمون زنانه

حتما شما هم شنیده اید که خیلی از خانم ها در دوره خاصی از چرخه قاعدگی خود دچار آکنه های شدید و ورم می شوند.

% کمی از خانم ها به دلیل ابتلا به درماتیت خودایمنی پروژسترون (apd) این علائم را تجربه می نمايند.


apd یک بیماری پوستی هست که افزایش حساسیت به هورمون پروژسترون در طی مرحله لوتئال چرخه قاعدگی اون را تحریک می کند.

این بیماری معمولا در افراد بالغ و به طور نادرتر در دوره بارداری و یا دوران سپس یائسگی ایجاد می شود.
50 out of 100 based on 15 user ratings 190 reviews

@