تعریفی از لکنت و روشهای درمانی آن


تعریفی از لکنت و روشهای درمانی آنتعریفی از لکنت و روشهای درمانی آن

لکنت زبان
یک اختلال سیالی بیانِ لفظی است که بر اساس تکرارها و تطویلهای غیر ارادی، صدادار یا بی صدا، به هنگام انتشار واحدهای کوچک سخن یعنی اصوات، هجاهای مجزا یا هجاهای کلمات مشخص می شود.این اختلالها معمولآ بسیار فراوانند و به آسانی مهار نمی شوند.
بر اساس DSM4 (چهارمین راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی انجمن روان پزشکی آمریکا)،اختلال سیالی بهنجار و آهنگ سخن گفتن که با سن فرد نامتناسب است، ویژگی اصلی لکنت زبان را تشکیل می دهد. این اختلال با تکرارها و تطویلهای صوتها و هجاها و همچنین دیگر اختلالهای سیالی گفتار (روانی کلام) همراه است.
به زبان ساده،این اختلال موجب تکرار و طولانی شدن کلمات و از بین رفتن روانی کلام می شود. لکنت زبان در میان پسران ۳ تا ۴ برابر دختران است.سن آغاز بین ۲ تا ۷ سالگی و بیشترین فراوانی در حدود ۵ سالگی ذکر شده است. بطور کلی در ۹۸٪ موارد لکنت زبان قبل از ۱۰ سالگی آغاز شده و به تدریج استبرنامه می یابد. این اختلال در آغاز موقت، وهله ای و نا آشکار است و به تدریج بصورت مزمن در می آید.معمولآ اختلال با تکرار حروف صامت آغاز کلمه یا تکرار بعضی از کلمات(نخستین کلمه ی جمله یا طولانی ترین کلمه) شروع می شود. در آغاز بروز لکنت، کودک ممکن است نسبت به مشکل خود هشیار نباشد اما به تدریج هشیاری نسبت به اختلال پیدا کرده و مکانیزمهایی برای اجتناب از ضایعات سیالی کلامی و پاسخهای هیجانی به وجود می آیند.
تقریبآ ۵/۴ کودکان درمان می شوند. براساس DSM4 نیز معمولآ ۸۰٪ افراد الکن قبل از ۱۶سالگی درمان می شوند که ۶۰٪ این افراد بدون استفاده از روش درمانی خاصی بهبود می یابند.
ویژگی
ویژگیهای خاص لکنت زبان در افراد مختلف بسیار متغیرند. برخی از افراد الکن تنها در تلفظ هجاها مشکلاتی دارند و برخی دیگر، نخستین تکرارها و تردیدها با شکلکها و یا حرکاتی در قسمتهای مختلف بدن همراهند(مانند:چشمک زدن، تیکهای مختلف،لرزش لبها یا چهره، تکان دادن سر،حرکتهای تنفسی، گره کردن مشتها و…). همچنین اغلب دیده می شود که فرد دستخوش یک حالت هیجانی مانند: ترس، خشم وشرم و…می شود.تحقیقات نشان داده اند که تنیدگی(stress) یا اضطراب ، لکنت زبان را تشدید می کند.
عوامل مؤثر بر لکنت زبان
۱- ضربه های شدید و شوکهای عاطفی و روانی
۲- احساس تهدید و ناامنی در خانواده
۳- تنبیه بدنی در مدرسه و خانه
۴- انتقاد شدید از کودک در هنگام زبان باز کردن
۵- اصرار والدینِ کودک چپ دست برای استفاده از دست راست
۶- تکرار والدین و اطرافیان در موقعی که کودک کلمات را نادرست بیان می کند.
۷- ابتلا به بیماریهای شدید عفونی
۸- آسیبهای قبل از تولد، حین تولد و دوران کودکی
زمانی که یک فرد الکن کمک می خواهد،احتمالا دچار تنش و قابل ملاحظه ای است که از مشکل گویایی و بزرگ جلوه دادن آن ناشی می شود.سه روش برای درمان لکنت زبان وجود دارد.روش اول:پسخوراند شنیداری درنگیده نامیده می شود و به این صورت اجرا می شود که شخص با یک ثانیه تاخیر گفتار خود را از یک گوشی می شنود.این کار باعث می شود که به تدریج گفتار افراد الکن روان شود در حالیکه اگر افرادی با گفتار روان این کار را انجام دهند به شدت دچار لکنت می شوند.مشکل اصلی این درمان اینست که بیشتردر کلینیک جواب می دهد ودر خارج از اتاق مشاوره فرد را با مشکل روبهرو می کند.

تعقیب سایه به سایه،شکلی از شیوخ پسخوراند شنیداری درنگیده است.در این روش،درمانگر از روی یک کتاب می خواند و و فرد الکن کلمات وی را بعد از مدت کوتاهی که درمانگر آنها را بیان کرد،تکرار می کند.برای انجام این درمان لازم است که فرد الکن،به خوبی بر آنچه که درمانگر می خواند تمرکز کند و لنکت زبان خود را در این فرایند نادیده بگیرد.
در سومین روش به نام گفتار تنظیم شده با هجا،از فرد الکن می خواهند همزمان با یک مترونوم(دستگاهی که در فواصل زمانی معین صدای تیک می دهد و درموسیقی نیز کاربرد دارد)صحبت کند.این شیوه نیزمی تواند در منحرف کردن فرد الکن از لکنت زبان خودش تاثیر بگذارد.تحقیقات نشان داده است که وقتی این شیوه را با پاداشهایی برای لکنت نکردن همراه می کنند نتایج خوبی در جهت درمان فرد به همراه دارد.با این حال این سه روش تنها امیدوار کننده هستند.
سیر دراز مدت وهمراه دوره های بهبود سنی
۸۰- ۵۰% کودکان خود بخودخوب می شوند
در سنین مدرسه طرد اجتماعی از سوی همکلاسی ها و مشکلات تحصیلی
محدودیت انتخاب شغل ،تحصیلات عالیه

درمان :
نه جراحی ، نه قزص ، نه شربت ، نه گفتار درمان ،نه ……!
در مان یک تغییرات و تصمیم این تغییر، فرد لکنتی است
تأکید درمانهای نوین براینکه ؛ لکنت رفتاری آموخته شده است نه اختلال !

خود درمانی :
حساسیت زدایی
کاهش واکنش هیجانی و ترس نسبت به لکنت
جایگزینی رفتاری مثبت در لحظه لکنت

والدین :

بدانند لکنت کودک با در مان دارویی بهبود نمی یابد ، بلکه نباید رفتار وی عوض شود .
با کودک به آرامی صحبت کنند واو را تشویق کنند relax باشد .
اطمینان خاطر بدهند و کودک را تشویق کنند درباره لکنت با ایشان صحبت کنند .
واقع دلایل بروز لکنت زبان در کودکان، تا کنون بطور دقیقی روشن نشده است. اما آنچه که تا حدودی مشخص است، آن است که لکنت نمی‌تواند علت واحدی داشته باشد. بلکه همواره معلول علت بدنی، عاطفی، اجتماعی و یا ترکیب این عوامل است. بسیاری از افرادی که لکنت زبان دارند دچار بعضی از ناراحتیهای عصبی و ناسازگاری‌های اجتماعی هستند. اما تشخیص اینکه آیا اینگونه ناراحتیهای روانی علت لکنت زبان است و یا لکنت خود حاصل حالات و فشارهای ناشی از اختلالات روانی است، بسیار مشکل است. در بعضی از مواقع لکنت ربان ممکن است حاصل نارساییها و اختلالات دستگاه عصبی باشد و یا در مواردی نیز لکنت زبان از زمان کودکی در اثر بعضی ناهنجاریهای خفیف فیزیولوژیکی پدید می‌آید.
روشهای اصلاح و درمان لکنت زبان امروزه از روشهای مختلفی برای اصلاح، درمان و بازپروری اختلالات گویایی و لکنت زبان استفاده می‌نمایند. از جمله این روشها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
روشهای زبانی یا تلفظی برای انجام این عمل بهترین هماهنگی‌ها بین حنجره ، گونه‌ها، زبان و لب‌ها لازم است؛ اما همین که در این هماهنگی خللی ایجاد شود، زبان به لکنت می‌افتد. پیش از سن ۴ یا ۵ سالگی به‌ندرت معلوم می‌شود که کودک لکنت زبان دارد. کندی زبان بر اثر اختلال‌های بدنی یا برآشفتگی‌های عاطفی، در انسان رشد می‌یابد. گویا بتوان در پاره‌ای موارد، کند زبانی را از راه آموزش برطرف کرد؛ یعنی به شخص مبتلا آموخت که چگونه آهسته آهسته چیزی را بخواند؛ آهسته آهسته و با توجه خاص به حرف زدن خود، سخن بگوید و هر هجایی را با کمال دقت ادا کند.
همچنین به وی می‌آموزند چگونه به هنگام بند آمدن زبانش، تنفس خود را تنظیم کند. بر اثر مطالعه درباره صوتها یا ترکیب صوتهایی که چنین مشکلی را فراهم می‌آورند، به پاره‌ای از تمرینهای مرحله‌ به مرحله‌ای، برای خواندن دست یافته‌ایم که با انجام آن می‌توان تا حدود زیادی بر مشکل «کند زبانی» چیره شد. به هر حال، درمان لکنت ‌زبان باید بوسیله متخصص انجام گیرد. این نکته نیز بسیار قابل توجه است که نباید مبنای عاطفی را در کند زبانی نادیده گرفت.
روش دو جانبه یا مکمل در این روش به بازپروری و پرورش جنبه‌های دوگانه فکری و زبانی اهمیت فراوان داده می‌شود. این روش بیشتر در مورد کودکان ۳ تا ۷ ساله استفاده می‌شود و معمولا نتایج ثمر بخشی دارد. هدف این روش در واقع پرورش دوگانه‌ای از قدرت و صحت تفکر، قدرت و صحت بیان است. به عنوان مثال برای نیل به این منظور به کودک می‌آموزند که افکار خود را اصلاح و روشن دریابد، فقط افکار واضح و روشن خود را به زبان جاری نماید و کلمات و جملات را دقیق و رسا بازگو نماید.
روشهای روان درمانی این روشها بویژه در مورد افرادی که دچار کشمکش‌های عاطفی و اختلالات روانی عصبی هستند بکار می‌رود. روش روان درمانی برای کودکان سنین پایین ثمر بخش نمی‌باشد.
روش دارو درمانی برخی اعتقاد دارند که یکی از عوامل لکنت تنش‌ها و اضطراب و هیجانات عاطفی است. لذا داروهای آرام بخش می‌توانند تا حدودی کودک را از اضطراب و هیجانات عاطفی به دور داشته و در نتیجه لکنت زبان او را تقلیل دهند.
رفتار درمانی یکی دیگر از روشهای متداول و نسبتا جدید در اصلاح و بازپروری لکنت زبان روش تغییرات و اصلاحات رفتاری می‌باشد. نظریه مدافعان این روش در این است که یکی از علل لکنت زبان کودک رفتارهای سازش نایافته و یا ناهنجار اوست. لذا در این روش سعی بر اصلاح رفتارها و بالطبع تقلیل لکنت زبان کودک است.
روش خود درمان گری این روش که در واقع می‌تواند نوعی روش رفتار درمانی نیز تلقی شود، بر این اساس استوار است که فرد لکنتی با انگیزه قوی و ایجاد تغییرات لازم در زمینه بازخوردها و نگرشهایش نسبت به لکنت خود به برنامه‌ای منظم، مشخص و بطور جدی و مصمم تلاش کند که اختلال گویایی خود را اصلاح کند.


loknatzabanآشنایی با حساسیت‌های چشمی و درمان آن‌ها

1:لکنت زبان از مهم‌ترین و متداولترین اختلالات تکلمی هست که معمولاً در دوران خردسالی و از سنین ۲ تا ۴ سالگی آغاز می شود و به این دلیل پدیده ای خاص دوران کودکی هست.


چه کسانی بیشتر به سینوزیت مبتلا می شوند؟
در سنین ۶ تا ۷ سالگی نیز که مصادف با وقت آغاز مدرسه هست به لحاظ ویژگی های عاطفی و سازگاری اجتماعی خاص این دوره موقعیت مناسبی هست برای بروز لکنت زبان در میان کودکانی که بیشتر مستعد چنین اختلالی هستند.


خون ریزی دستگاه گوارش (بزرگسالان)
گاهی از موارد در دوران بلوغ نیز افرادی که قبلا به نحوی لکنت زبان داشته‌اند دچار لکنت زبان می‌شوند.
به فرموده کارشناسان، سن، شرایط و ویژگی های بلوغ نیز احتمالاً در تغییر شکل یا تشدید لکنت موثر هست.


ساخت دارویی برای درمان بیماری پوستی روزاسه
لکنت زبان در میان پسران بیشتر از دختران هست و در بررسی‌ها و تحقیقات مختلف نسبتی در حدود ۷۰% برای پسران و ۳۰ % برای دختران ذکر شده هست.


مشکلات ساقه بدن
کندی زبان در جایی پیش می‌آید که دستگاه های تکلم انسان دچار پاره‌ای از تشنج‌هاست؛ از این رو ادای کلمات ناگهان به مانع برخورد می‌کند و پیوسته مکثی در میان صحبت روی می‌دهد.


درمان بیماران دیابتی آسان می شود
به هنگام چنین رویدادی معمولاً انسان حرفی را که روی اون مکث ایجاد شده‌است، چندبار تکرار می‌کند.

نکاتی درباره درمان لکنت زبان در کودکان
یک فرمودار درمان معتقد هست: حدود۱۰ % کودکان در سنین قبل از دبستان و بین۲ تا ۶ سالگی به لکنت زبان مبتلا هستند.
به فرموده فریبا مجیری لکنت زبان وقتی پدید می‌آید که در جریان طبیعی فرمودار وقفه‌ای ناگهانی و غیر طبیعی ایجاد‌ شود و در صورتی که کودک لکنت زبان خود را به عنوان یک اختلال بپذیرد، فرآیند درمان سریع تر صورت می‌گیرد.
وی می افزاید: اگر علت ایجاد لکنت در کودکان شناخته شود، درمان بهتری صورت می‌گیرد زیرا گاه ترس و گاه ناراحتی ‌های روانی عامل لکنت زبان هست.
این متخصص فرمودار درمانی با بیان اینکه نگرانی والدین و تلاش اونها برای رفع لکنت زبان موجب ایجاد حساسیت و نگرانی کودک می‌شود، ادامه
می دهد: در صورتی که کودک نسبت به مشکل فرموداری اش حساس شود، مشکلات او در صحبت کردن تشدید خواهد شد.
وی با بیان این‌که بروز رفتارهای اجتنابی در کودک به علت لکنت زبان هست، تصریح می کند: اگر کودک در معرض تمسخر همسن و سالان خود برنامه گیرد، حرف نمی‌زند و این عاملی برای تشدید لکنت زبان می‌شود.


شایع‌ترین بیماری های فصل گرما
این متخصص فرمودار درمانی با بیان این‌که نباید کودک دچار هسترس شود، خاطرنشان می کند: هسترس موجب می‌شود تا کودک اختلال فرموداری خود را همچنان پنهان کند و حرف نزند.
مجیری به روش‌های مختلف درمان لکنت در کودکان اشاره می کند و می گوید: ایجاد هماهنگی میان فرمودار و تنفس، افزایش مهارت واژه یابی کودک، کاهش اضطراب و به دنبال اون افزایش اعتماد به نفس از جمله راهکارهای درمان هست که توسط فرمودار درمانگر صورت می‌گیرد.


18 نشانه اینکه میگرن دارید
وی، سن بروز لکنت زبان در کودکان را ۲ سالگی می داند و اضافه می کند: وقتی کودک به زبان مادری احاطه پیدا کرد، این اختلال مشاهده می‌شود، اما شایع ترین سن ۲ تا ۶ سالگی هست.
این متخصص فرمودار درمانی، هم‌چنین بهترین سن برای شروع فرمودار درمانی را ۲ تا پنج سالگی
می داند و خاطر نشان می کند: والدین با مشاهده اختلال در فرمودار کودکان خود می‌توانند به مراکز خصوصی و دولتی فرمودار درمانی مراجعه نمايند.
وی در خصوص هستفاده از آرام بخش‌ها برای درمان لکنت زبان می گوید: متاسفانه بیشتر مراجعان تمایل بسیاری به مصرف آرام بخش‌ها دارند و از روان پزشکان می خواهند تا دارو تجویز نمايند، اما هستفاده از آرام بخش‌ها اگر چه در درمان بزرگسالان مفید هست، اما در کودکان معمولا موثر نیست و کمک چندانی در روند درمان کودک نخواهد داشت.
شخصی که دچار لکنت هست چه باید بکند؟
چند راهکار در این زمینه وجود دارد، از جمله اینکه:
- فردی که دچار لکنت هست علاوه بر درمان باید همیشه سعی کند آهسته و آزاد صحبت کند و حروف صدادار را بکشد.
- با حرکات شل و سبک لب ها از روی کلمات بگذرد.
- از جایگزینی کلمات خودداری کند.

فرار از برخی کلمات فقط ترس از تلفظ اونها را بیشتر
می کند.
- در صحبت رو به جلو برود.

تکرار کلماتی که بیان شده هست، کمکی نمی کند.
- ارتباط چشمی طبیعی را با مخاطب حفظ کند.
- گهگاه در صحبت لکنت عمدی ایجاد کند! با قطع و تکرار عمدی می توان احساس کنترل بهتری بر روی تکلم در لحظه های حساس پیدا کرد.
- در جستجوی کارها و مسائلی باشد که موقع لکنت مشکل را بیشتر می کند.

هر چه فرد خودش لکنتش را تجزیه و تحلیل کند، بهتر می تواند هماهنگی دستگاه تکلم را بربرنامه کند.
- به یاد داشته باشد که هدفش تکلم سلیس تر و بهتر هست نه تکلم بی عیب و نقص و ایده آل.

حتی کسانی که هیچ لکنتی ندارند گاهی در صحبت کردن دچار مشکل می شوند.
- به مخاطب خود بگوید که لکنت دارد و هرگز لکنت خود را پنهان نکند بلکه با اون روبرو شود.
- اگر موقع صحبت دچار اضطراب و تنش
می شود، اون را طبیعی تلقی کند و از اون خجالت نکشد، چون عمداً دچار لکنت نشده هست.
- وقت هایی را که دچار لکنت بیشتر می شود فراموش کند و مواقعی را که در صحبت کردن موفق بوده هست به خاطر بسپارد..ettelaat.com

2:

آيا لكنت زبان درمان پذير هست؟ براي درمان اون چه راهي وجود دارد؟

بله لكنت زبان درمان پذير هست و روشهاي مؤثري براي درمان وجود دارد كه مهمترين اونها فرموداردرماني هست و توسط كارشناسان اين رشته انجام مي شود.

با اين حال اونچه در درمان لكنت زبان اهميت دارد اين هست كه والدين بدانند (يا اطرافيان بيمار و خود فرد مبتلا) كه درمانهاي لكنت زبان معمولاً طولاني هست و براي تمام سنين (كودكان، نوجوانان و بزرگسالان) كاربرد دارد، به شرط اونكه بپذيريم لكنت زبان هم مثل بسياري اختلالات ديگر درمان سريع و معجزه آسايي ندارد.

بد نيست بدانيد كه "چرچيل" نخست وزير موفق انگليس و سياستمدار معروف جهاني و بسياري از اشخاص معروف و موفق ديگر دچار لكنت بوده اند و خللي در زندگيشان ايجاد نشده، بنابراين والدين در صورت لكنت زبان كودكشان نبايد نگران باشند كه شايد باعث عدم موفقيت ايشان در تحصيل و زندگي گردد.

نقش والدين در درمان لكنت زبان كودك چيست و اطرافيان فرد مبتلا چه بايد بكنند؟

٭ در برخورد با فردي كه دچار لكنت زبان هست (كودك يا بزرگسال فرقي نمي كند) از بيان عباراتي مثل "سعي كن آهسته تر صحبت كني" "نفس عميق بكش" و "آرام باش" خودداري كنيد در ضمن هرگز جمله فرد دچار لكنت را كامل نكنيد.

ارتباط چشمي طبيعي را با فرد دچار لكنت حفظ كنيد ...
٭ سعي كنيد خسته به نظر نرسيد، فقط آرام و بطور طبيعي تحمل كنيد تا جمله تمام شود.

همواره با او ملايم صحبت كنيد، ولي نه خيلي آرام كه غير طبيعي به نظر برسد.
٭ همينطور با رفتار و بيان خود به او نشان دهيد كه شما گوش مي كنيد كه چه مي گايشاند نه چگونه مي گايشاند.

اگر با او تلفني صحبت مي كنيد، به ياد داشته باشيد كه او در صحبت كردن با تلفن مشكل دارد بنابراين تحمل كنيد و اگر گوشي را برداشتيد و صدايي نشنيديد قبل از قطع كردن مطمئن شايشاند كه در اون سايشان تلفن فردي كه دچار لكنت هست و سعي مي كند صحبت را شروع كند نيست.
شخصي كه دچار لكنت هست چه بايد بكند؟
چند راهكــــار در اين زمينه وجود دارد، از جمله اينكــــه:
٭ فردي كه دچار لكنت هست علاوه بر درمان بايد هميشه سعي كند آهسته و آزاد صحبت كند و حروف صدادار را بكشد.
٭ با حركات شل و سبك لبها از رايشان كلمات بگذرد.
٭ از جايگزيني كلمات خودداري كند.

فرار از برخي كلمات فقط ترس از تلفظ اونها را بيشتر مي كند.
٭ در صحبت رو به جلو برود.

تكرار كلماتي كه بيان شده كمكي نمي كند.
٭ ارتباط چشمي طبيعي را با مخاطب حفظ كند.
٭ گهگاه در صحبت لكنت عمدي ايجاد كند! با قطع و تكرار عمدي مي توان احساس كنترل بهتري را بر رايشان تكلم در لحظه هاي حساس پيدا كرد.
٭ در جستجايشان كارها و مسائلي باشد كه موقع لكنت مشكل را بيشتر مي كند.

هر چه فرد خودش لكنتش را تجزيه و تحليل كند بهتر مي تواند هماهنگي دستگاه تكلم را بربرنامه كند.
٭ به ياد داشته باشد كه هدفش تكلم سليس تر و بهتر هست نه تكلم بي عيب و نقص و ايده آل.

حتي كساني كه هيچ لكنتي ندارند گاهي در صحبت كردن دچارمشكل مي شوند.
٭ به مخاطب خود بگايشانند كه لكنت دارند و هرگز لكنت خود را پنهان نكنند بلكه با اون مواجه شوند.
٭ اگر موقع صحبت دچار اضطراب و تنش مي شوند، اون را طبيعي تلقي كنند و از اون خجالت نكشند، چون عمداً دچار لكنت نشده اند.
٭ وقتهايي كه دچار لكنت بيشتر مي شوند فراموش كنند و مواقعي را كه در صحبت كردن موفق هستند بخاطر بسپارند.

روش‌هـــاي درمانــــي

دكتر برائتي روش‌هاي درماني اين عارضه، ابتدا رفتار درماني و در درجه بعد فرمودار درماني را عنوان كرد و به ايسنا فرمود: با توجه به اين كه فرد دچار لكنت زبان، به مرور وقت دچار مشكلاتي از قبيل عصبانيت و پرخاشگري، گوشه‌گيري و منزايشان شدن، عدم اعتماد به نفس در صحبت كردن و همينطور افت تحصيلي در مدرسه مي‌شوند، در جهت درمان ابتدا بايست مشكلات رفتاري و روحي حاصل از اين عارضه رفع شود و در درجه بعد به فرد داراي لكنت تمريناتي داده شود تا بتواند شمرده شمرده صحبت كند.

دكتر برائتي از ديگر روش‌هاي درماني لكنت زبان را دادن مشاوره به فرد و خانواده ايشان در راستاي افزايش اعتماد به نفس فرد و كاهش لكنت بيان نمود و ‌يادآور شد: هستفاده از دستگاه لكنت شكن و تمرينات فرد براي شمردگي در صحبت كردن نيز از روش‌هاي درماني مؤثرند.
ايشان با بيان اين كه بهترين سن براي درمان لكنت زبان قبل از 7 سالگي هست، به خانواده‌هاي داراي چنين فرزنداني توصيه كرد: در صورت داشتن كودكي با لكنت زبان، هر چه زودتر در زمينه درمان عارضه ايشان به پزشك معالج مراجعه كنيد، چرا كه بعضاً تاخير در شروع درمان و شدت يافتن فشارهاي محيطي مي‌تواند منجر به بروز صدمات روحي و جسمي در آينده كودك گردد.

دكتر برائتي در پايان همينطور خانواده‌ها را از دادن تذكر و فشار آوردن به كودك براي صحيح حرف زدن باز داشت و فرمود: خانواده‌ها از كمك به فرزند داراي لكنت خايشانش در فرمودن كلمات خودداري نمايند و سعي كنند با تشايشانق كودك به صحبت كردن در جمع، اعتماد به نفس ايشان را بالا ببرند.

دكتر برائتی

3:

مصرف تخم کفتر و بلدرچین در درمان لکنت تاثیری ندارد

یک آسیب شناس فرمودار و زبان با اشاره به اینکه لکنت اختلالی چند بعدیست که فرد از طریق تکرار، کشش و وقفه های نسبتا طولانی در طول صحبت کردن از خود نشان می دهد، فرمود: والدین کودکان مستعد به لکنت به خصوص مادران اونها، در شکل گیری و یا از بین بردن علائم این اختلال نقش کلیدی دارند.

محمد رحیم شاه بداغی در فرمود‌وگو با ایسنا با بیان این که علل به وجود آورنده لکنت هنوز به طور دقیق شناخته شده نیست، فراخوان نمود: شرایط زمینه ساز لکنت در بعضی از کودکان با ایجاد یک سری شرایط در محدوده سنی 3 سالگی شروع به شکل گیری می کند.

وی بیان کرد: انواع لکنت به شکل تکرار حروف، کشش صداها، به میان اندازی (تکیه کلام های نابه جا)، کلمات شکسته شده و مکث‌های طولانی همراه یا بدون تقلا و کشش‌های خاموش (تلاش برای فرمودن یک صدا در حالی که هیچ صدایی از حنجره خارج نشود) بروز می کند.

وی با اشاره به این که اگر محیط، زمینه برای تثبیت و سپس تشدید لکنت را فراهم کند فرد مبتلا به لکنت می شود، محیط فرموداری خانواده و الگوهای نگرشی و تربیتی والدین در زمینه ابعاد مختلف برخورد با کودک مانند سخت گیری های نابجا، قطع فرمودار کودک و حلقه معیوب ارتباطی با کودک را از مهمترین شرایط محیطی موثر در ایجاد لکنت دانست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران فرمود: وجود افراد لکنتی در محیط خانواده می تواند زمینه مناسبی برای یادگیری لکنت در بین دیگر اعضا باشد.

شاه بداغی تصریح کرد: فرمودار درمانی مهمترین روش درمان اختلال لکنت هست و توصیه می شود والدین با مشاهده کوچکترین علامت ناروانی فرمودار در کودکان با یک آسیب شناس فرمودار و زبان مشورت نمایند در غیر این صورت با تثبیت و تشدید این اختلال درمان بسیار پیچیده و وقت بر می شود.

وی با بیان اینکه دوره درمان در کودکان خیلی سریعتر نسبت به سنین نوجوانی، جوانی و بزرگسالی اتفاق می افتد ، اظهار کرد: با افزایش سن پیچیدگی های روانشناختی افراد که متاثر از اختلال لکنت هست موانعی در درمان ایجاد و از سرعت اون می کاهد.

مصرف تخم کفتر و بلدرچین در درمان لکنت تاثیری ندارد

شاه بداغی با تاکید بر پرهیز از خود درمانی در مواجهه با این اختلال ادامه داد: مصرف تخم کفتر و بلدرچین در درمان لکنت تاثیری ندارد.

این آسیب شناس فرمودار و زبان فرمود: مراجعه به روانپزشکان و تجویز دارو تنها در موارد اضطراب شدید توصیه می شود و در غیر این صورت فرمودار درمانی به تنهایی موثر هست.

وی در پایان فراخوان نمود: با توجه به ویژگی های شخصیتی فرد لکنتی، محیط خانوادگی و نوع درمان، احتمال برگشت بیماری متغیر هست.

4:

ماهیت و درمان لکنت زبان

تعریفی از لکنت و روشهای درمانی اون

ماهیت و درمان لکنت زبان

بروز ناروانی در روند فرمودار امری طبیعی هست.

فرمودار، فرایندی پیچیده هست که از ایده پردازی در ذهن شروع می شود و با حرکات هموقت و هماهنگ تعداد بسیار زیادی از عضلات لب ها، زبان، حلق، حنجره، دیافراگم و عضلات قفسه سینه ادامه می یابد.چنین فرایند پیچیده ای ممکن هست با بروز خطا هایی مختل گردد.

همه ما تجربه بروز ناروانی در فرمودار را که به صورت وقفه یا گیر، تکرار کلمه یا بخشی از اون، و یا کشیده شدن بیش از اندازه تولید برخی اصوات نمایان می شود داشته ایم.

وقتی میزان این ناروانی ها تا اندازه ای افزایش یابد که روند طبیعی فرمودار را دستخوش آسیب کند، توجه شنونده را به خود جلب کند و باعث بروز نگرانی و احساسات منفی در گوینده گردد دیگر با ناروانی طبیعی فرمودار مواجه نیستیم بلکه با پدیده ای پاتولوژیک به نام "لکنت" روبرو هستیم.

علایم لکنت: واضح ترین علائم لکنت همان وقفه هایی هست که در روند فرمودار روی می دهد.

مکث های ناخواسته، گیر و بروز اسپاسم در عضلات لبها، زبان و یا تارهای صوتی حنجره، تکرار غیر عادی هجایی از یک کلمه، کشیدن یک صامت یا مصوت، از شایعترین علامتها هستند.

ولی طیف علائم لکنت به این موارد ختم نمی شود.

ترس از بیان برخی کلمات و جایگزین کرن کلمه ای دیگر، اجتناب از صحبت کردن در برخی موقعیت ها، توسل به حرکات جبرانی مانند فشار آوردن به لبها، بستن چشمها، مشت کردن دست ها و منقبض کردن عضلات بدن و ...

از دیگر نشانه های لکنت به شمار می آیند.اینها حرکاتی هستند که فرد تصور می کند می تواند به کمک اونها از وقفه ای که در فرایند فرمودار روی داده هست خلاص شود حال اون که این رفتارها خود باعث تشدید لکنت و پیچیده تر شدن درمان اون می شوند.

علت لکنت:هیچ کودکی با لکنت به دنیا نمی آید واولین کلمه ها را با لکنت بیان نمی کند.

لکنت معمولا بین ۲ تا ۵ سالگی و پس از اون که کودک دوره ای از رشد طبیعی فرمودار را سپری کرده هست بروز می کند.

اگرچه بیشتر خانواده ها از ترس یا ترومای عاطفی به عنوان عامل اصلی لکنت یاد می نمايند ولی در غیاب زمینه های ژنیک و خانوادگی، ترس به تنهایی نمی تواند باعث ایجاد لکنت شود.

تقریبا ۶۰% مبتلایان به لکنت در خانواده یا اقوام نزدیک خود فرد دیگری را که لکنت دارد می شناسند.

اولین ناروانی های کودک نتیجه عدم هماهنگی تواناییهای ذهنی او با قابلیتهای حرکتی ان اوست.

این که کودک سعی دارد ایده هایش را همانند بزرگسالان در قالب جملات طولانی و پیچیده بریزد و به سرعت بیان کند ولی فاقد مهارت لازم در این زمینه هست و هنوز مناطق حرکتی مغزش از رسش کافی برخوردار نشده اند به بروز ناروانی های طبیعی می انجامد.

اگر میزان این ناروانی ها زیاد باشد و یا خانواده و اطرافیان کودک با نگرانی و حساسیت نسبت به اون جواب دهند و یا کودک در محیطی پرتنش و پر هسترس رشد کند احتمال تشدید ناروانی ها و تبدیل اون به لکنت افزایش می یابد.

در واقع، لکنت محصول مجموعه ای از علل فیزیولوژیک ( اختلال در غلبه نیمکره ای مغز)، ژنتیک ( وجود زمینه ژنتیکی)، عاطفی(هیجانات شدید) و خانوادگی (انتظارات نامعقول، حساسیتهای مفرط، سختگیریهای تربیتی) و هسترس های محیطی هست و نمی توان تنها یک علت واحد برای اون ذکر کرد.درمان لکنت: تقریبا ۱% از جمعیت بزرگسالان جامعه با لکنت زندگی می نمايند و تعداد مردهای لکنتی ۴ برابر زن هاست.

در کودکان، میزان شیوع حدود ۵% هست.

این بدان معناست که ۸۰% از کودکان مبتلا بهبود می یابند و ۲۰% تا بزرگسالی با این مشکل دست و پنجه نرم می نمايند.

نقش خانواده در پیشگیری از انتقال لکنت به دوره بزرگسالی بسیار پر اهمیت هست.

پیشگیری و مداخله زودهنگام در درمان لکنت یک اصل هست.

خانواده هایی که کودک را به خاطر لکنتش سرزنش نمی نمايند، نگرانی و اضطراب خود را به کودک منتقل نمی سازند، با حوصله به فرموده های کودک گوش می نمايند، سرعت فرموداری خود را کاهش می دهند ، محیطی آرام و به دور از هسترس پدید می آورند و با مشاهده اولین علائم لکنت به متخصصان فرمودار درمانی مراجعه می نمايند احتمال تداوم لکنت را بسیار ضعیف می سازند.

درمان اون دسته افرادی که در بزرگسالی همچنان با لکنت روبرو هستند فرایندی طولانی و تدریجی هست.

اگرچه داروها می توانند در کاهش اضطراب مبتلایان به لکنت موثر باشند ولی متاسفانه تا کنون هیچ دارویی که تاثیرات ماندگار و دائمی در بهبود لکنت داشته باشند شناخته نشده هست.لذا درمان بر پایه اصلاح الگوهای نادرست فرموداری و ساوقتدهی مجدد سیستم عصبی برای کنترل موفق فرمودار هستوار هست.

فرموداردرمانگران نحوه کنترل سرعت فرمودار و نظارت بر اون را به بیماران خود آموزش می دهند.

همچنین این که چطور بتوانند تنش عضلات فرموداری خود را کاهش دهند و فرموداری به دور از فشار و تقلا داشته باشند با بیماران تمرین می شود.از سوی دیگر، جنبه مهمی از درمان لکنت، تمرکز بر رفع نگرانی ها و انگاره هایی هست که در اثر تداوم لکنت در طول سالها در ذهن بیمار شکل گرفته هست.

برخورهای نادرستی که از طرف خانواده، مدرسه، همسالان و سایر افراد جامعه با لکنت فرد صورت می گیرد در ایجاد این هیجانات و باورها موثر هست.

باورهای غلطی که منجر به ترس از بیان برخی کلمات شده و به نوبه خود لکنت را تشدید کرده هست.در واقع، درمان نگرشها و عواطف بیمار بخش عمده ای از فرایند درمان هست که بدون اون امکان موفقیت در درمان وجود ندارد.

لذا درمانگران نه تنها باید از دانش کافی درباره مکانیزمهای زیربنایی فرمودار برخوردار باشند بلکه ضروری هست بتوانند از تکنیکهای روانشناختی اصلاح رفتار، شناخت درمانی، و حساسیت زدایی نیز بهره ببرند و یا در صورت لزوم از همکاری روانشناسان مجرب در این زمینه ها هستفاده نمايند.با عنایت به اونچه فرموده شد لکنت یک بیماری هزار چهره هست که علل بسیار متنوعی دارد و درمان دارویی نیز ندارد.

در این میان، نقش اراده و انگیزه بیمار در درمان لکنتش بسیار پر رنگ جلوه می نماید.

کسی که می خواهد بر لکنتش غلبه کند باید پر تلاش و پیگیر بوده، از شکستهای احتمالی دلسرد نشود، از هستمرار تمرینات و طولانی شدن دوره درمان خسته نشود، شجاعت کافی برای درافتادن با هیجانات و نگرشهای منفی خود را داشته باشد و خود را برای تغییر دادن جنبه های مختلفی از رفتار و شخصیت خود آماده کرده باشد.

سید مجید رفیعی
متخصص فرمودار درمانی
هستادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

گردآوری و تنظیم:پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین پرشیاپرتال آفتاب :منبع

5:

راه حلی تازه برای درمان بيماری لکنت زبان

در اين شيوه شخص مبتلا وسيله کوچکي را در يکی از گوش هاش ميزاره که اين وسيله به نحوی با فريب دادن مغز به شخص کمک ميکنه که روان تر و راحت تر صحبت کنه.

اين روش فعلا فقط در آمريکا قابل دسترسي ست و هزينه اش حدود پنج هزار پوند (هشت و نيم ميليون تومان ) ميشه!!!!!!!!!؟

هيدي کينگ، دختري بيست و پنج ساله و از اهالي ايسکس انگلستان اولين انگليسي اي هست که براي آزمايش اين روش جديد درمان لکنت زبان به نيايشانورک آمريکا رفت.

هيدی دختری زيبا، بسيار شاد و سرزنده و با دوستان فراووني ست که بسيار اجتماعی و مخصوصا عاشق رقص تانگو و پارتيه...ولی اون بمحض باز کردن دهانش و آغاز صحبت توجه همه رو به خودش جلب ميکنه.

بسيار طول ميکشه که حتی چند جمله خيلی ساده رو ادا کنه که هم سخت و عذاب آور برای خودشه و هم خسته نماينده برای شنونده.

لبخند اون وقتی قطع ميشه که سعی کنی جمله اونو تو تموم کني...لکنت زبون اون از سن سه سالگی شروع شد و تمام معالجات تا به الان همه شون بيفايده بودن.

لکنت زبان برای هيدی نه تنها مانعی برايش در زندگی نبوده که او بعنوان دانشجوی ممتاز در رشته روانشناسی از دانشگاه کنت فارغ التحصيل شده و الان هم يک شغل خيلی خوب داره.

او چند وقت پيش بعنوان يک داوطلب به نيايشانورک رفت تا بعنوان اولين انگليسی اين روش درمان جديد رو به روی خودش آزمايش کنه...اين روش درمان حدودا 5000 پوند هزينه داره و بيمه های دولتی هم پرداخت اونو تو انگليس قبول نميکنن و اين درحاليه که هيچ تضمينی هم برای خوب شدن 100% بيماری وجود نداره.

اين وسيله کوچک که در گوش نصب ميشه شبيه يک سمعک بسيار کوچک ولی پيشرفته تر و الکترونيکيه و اسمش هست SpeechEasy .

و اما نحوه کار اين وسيله از اين قراره: بيشتر افراد مبتلا به لکنت زبان، حتی موارد حاد اون مثل هيدي، قادر هستند که تقريبا بدون اشکال به همراه يک آهنگ و خواننده اون آواز بخونن و بقول معروف همنوايی يا همخوانی کنن.

مثل مثلا خواننده معروف انگليسي، گرت گيت، که حرف زدن عادي اش با لکنت فراوون همراه بود ولی موقع خوندن اين لکنت متوقف ميشد.

اين اثر که "تاثير پژواکي" ناميده ميشه دقيقا کاري هست که اين دستگاه انجام ميده؛ به اين صورت که دستگاه صدای شخص بيمار رو هنگام حرف زدن تقليد ميکنه، بازسازی ميکنه و به گوش فرد ميرسونه و به مغز شخص اينگونه القا ميکنه که اون داره با يکنفر ديگه هموقت صحبت و همخوانی ميکنه و دقيقا داره همون چيزهايی رو ميگه که اون شخص داره ميگه؛ که نهايتا اين "اثر پژواکي" باعث توقف لکنت و عملکرد صحيح مغز ميشه.

هيدی ميگه: "من احساس ميکنم که ديگه هيدی نيستم چون من ديگه موقع حرف زدن لکنت ندارم..احساس ميکنم رها شده ام و اين شخص ديگری هست که داره حرف ميزنه و اين من نيستم.

احساسم شبيه کسی هست که مواد مخدر مصرف کره باشه..آرامش کامل دارم..من دائماٌ به اون به اون شخصی گوش ميدم که تو گوشمه و حرف ميزنه.

احساس عجيبی دارم...ديگه تقلا برای حرف زدن نميکنم..و حرف زدن بدون لکنت برام خيلی عجيبه.." دکتر جان هاسکل پزشک معالج هيدی در نيايشانورک ميگه:"اين يک معالجه 100% نيست، هيدی تازه شروع کرده به شنيدن صدای خودش به يه روش ديگه.

او صدای خودش رو با يک تاخير بسيار کوتاه و کمی تٌن بالاتر دوباره ميشنوه که داره با او صحبت ميکنه؛ او در بعضی لحظات با لکنت و توقفهای کوچيک مواجه خواهد شد ولی بتدريج ياد ميگيره که چطور اون مشکل روحل کنه و بهش عادت کنه.

دوستان و اطرافيانش نبايد انتظار داشته باشن که هيدی 100% مثل اونا صحبت کنه.." مسائل احساساتی اين تغير هم مهم هستند..

هيدی از هستفاده کردن از اين وسيله ميترسيد...اون ميگه:"اين وسيله نحوه ارتباط منو با اطرافيانم تغيير ميده..اين تقريبا شبيه اين ميمونه که من کنترلم رو از دست داده ام.نگاهم به خودم عوض شده واعتماد به نفسم بيشتر.

امروز احساس ميکنم که شخص متفاوتی شده ام در حاليکه من هنوز همون هيدی هستم.من سعی ميکنم تمرکز کنم و به اين شخصی که در گوشم صحبت ميکنه گوش کنم.من زندگی خودم رو مثل سابق ادامه خواهم داد ولي اينبار ديگه هيچوقت مجبور نيستم که به نحوه حرفزدنم هنگام صحبت فکر کنم." او ادامه ميده:" اين يک ماجرای طولانی بوده تا حالا که هنوز هم ادامه داره.

من ميترسم وقتی که به اين ماجرا فکر ميکنم، اما توانايی من بيشتر از اينهاست، چه با لکنت چه بدون اون

.taknaz.ir

6:

آیا لکنت زبان درمان دارویی هم دارد ؟


.لکنت زبان عارضه اي هست که به صورت ناتواني در بيان روان و پشت سرهم واژه ها و کلمات شناخته مي شود.
اين عارضه نيز همانند همه بيماري ها مي تواند بر اثر شرایط ارگانيکي يا سايکولوژيکي و رواني ايجاد شود.
در علل ارگانيکي بروز مشکل در مغز و ايجاد نقص در ياخته هايي از مغز که مربوط به گايشانايي هست ، موجب لکنت مي شود.
اين عوارض ممکن هست در طول دوره رشد بخصوص در دوره جنيني ، هنگام تولد و بر اثر نرسيدن اکسيژن کافي به مغز هنگام تولد يا در نتيجه مصرف بعضي داروها توسط مادر در دوره بارداري و تاثير اين داروها بر جنين يا به علت ضربه هايي که در دوره بارداري به رحم يا مغز وارد مي شود، ايجاد شوند.
بنابراين ، تمام اين شرایط محيطي هستند و نمي توان فرمود که شرایط ژنتيکي در ايجاد لکنت زبان موثر هست.

اين محيط ممکن هست پيش از تولد، هنگام تولد يا سپس تولد باشد.طبيعي هست درمان اين نوع مشکلات نيز از نوع دارايشاني خواهد بود.
دکتر تبريزي ، روان شناس ، در زمينه درمان لکنت زبان مي گايشاند: اگر کسي به دليل لکنت زبان به ما مراجعه کند، اول از او مي خواهيم نظر پزشک متخصص اعصاب و روان را همراه خود داشته باشد.

پزشک متخصص اعصاب و روان با الکترونسفالوگرافي يا سي تي اسکن و کارهاي ديگر نشان مي دهد که آيا علت ارگانيک وجود دارد يا خير.

در اين صورت درمان هاي دارايشاني براي رفع عامل ايجاد لکنت انجام مي شود.
شرایط ديگري که مي توانند باعث لکنت زبان شوند، سايکولوژيکي يا رواني هستند، يعني کودک در وقتي به دليلي ترسيده و زبانش گرفته هست و حالا اين حالت را ادامه مي دهد و يا اضطراب هاي مختلفي داشته هست و واکنش هاي اضطرابي خود را به شکل لکنت زبان نشان مي دهد؛ بنابراين گام اول در درمان لکنت زبان تشخيص منشائ و علت بروز اين عارضه هست.
اين کار را در مراحل ابتدايي مي توان با چند پرسش ساده از اطرافيان بيمار نيز انجام داد.دکتر تبريزي در اين خصوص مي گايشاند: گاهي افراد به دليل مشکلات مالي امکان مراجعه به متخصص مغز و اعصاب را ندارند.
ما مي توانيم با طرح چند پرسش ساده و بدون نياز براي ارجاع به متخصص مغز و اعصاب تشخيص دهيم که لکنت زبان يک فرد ارگانيک هست يا خير؛ مثلا مي پرسيم آيا اين فرد وقتي با دوستان بسيار صميمي صحبت مي نمايد، لکنت زبان دارد يا خير.

يا وقتي در جايي مثل حمام براي خودش آواز مي خواند، لکنت دارد يا خير.
اگر جواب منفي باشد و در اين مواقع لکنت ندارد، يقين پيدا مي نماييم که علت لکنت زبان او ارگانيک نيست ، زيرا اگر چنانچه منشائ لکنت زبان او ارگانيکي بود، هم در تنهايي و هم در تعامل با دوستان صميمي و غيرصميمي حتما بايد بروز مي کرد و چون در اون واقعيات بروز نمي نمايد، مطمئن مي شايشانم که مشکل او ارگانيکي نيست و نيازي هم به مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب ندارد.
علت لکنت زبان فرد هرچه باشد، متخصصان ضمن انجام درمان دارايشاني با هستفاده از يک فرمودار درمانگر تمرين هايي به او مي دهند تا اين عادت از بين برود.
طبيعي هست تمام اين کارها در صورتي نتيجه بخش خواهد بود که سرمنشائ ايجاد بيماري از ميان برود و عمليات درماني به صورت ريشه اي انجام شود.

درغيراين صورت ، اگر چنانچه مثلا مشکل مغزي يا علايم رواني يعني همان اضطراب درمان نشوند، اين نشانه از بين نمي رود يا اگر هم از بين برود، دوباره بازمي گردد.
پس از تشخيص علت اوليه ، در صورتي که شرایط رواني باعث ايجاد لکنت شده باشند، فرد مورد مطالعه برنامه مي گيرد تا نوع اضطراب او مشخص شود.اضطراب هاي مزمن و ريشه دار کشف مي شود و با هستفاده از روشهاي تخصصي مقابله با اضطراب از بين مي رود.
به محض از بين رفتن اضطراب نشانه هاي مرضي يعني لکنت زبان نيز برطرف مي شود.

نکته مهم اين هست که بجز فرد مراجعه نماينده ، خانواده و اطرافيان او نيز بايد مورد توجه و حتي گاهي درمان برنامه بگيرند، چون شرایط اضطراب زا لزوما در تعامل با اطرافيان به وجود مي آيد.
مثلا اگر در خانواده اي از بچه توقع زياد داشته باشند و بخواهند خيلي کامل صحبت کند يا اين که دايم لکنت زبان او را مورد توجه برنامه دهند و او را به خاطر طرز صحبت کردن سرزنش نمايند، اين شرایط اضطراب را تشديد و اثر فعاليت هاي درماني را خنثي مي نمايند؛ بنابراين خانواده و اطرافيان بايد آموزش ببينند که در مقابل لکنت زبان بچه ها چه واکنش هاي مثبت و منفي اي بروز دهند.

درمان به جاي کنترل
نوع و علت اضطراب در افراد مختلف فرق مي نمايد که بايد اون علت شناسايي و تکنيک متناسب با اون به کار گرفته شود.
روشهاي کنترل اضطراب نيز بسيار زياد هست و بستگي دارد به اين که فرد در چه حال و هواي فکري اي باشد.

اگر بيمار در يک خانواده کمال گرا برنامه داشته باشد و از او بخواهيم همه چيز را کامل و مطلق اجرا کند، چنين باوري منشا بسياري از مشکلات از جمله لکنت زبان خواهد بود.
براي مثال ، کودک وقتي مي خواهد جمله اي را بيان کند مي کوشد اون را به کامل ترين و بهترين شکل بگايشاند و چون نمي تواند، بنابراين مدام مکث مي نمايد و دوباره مي گايشاند.

در اين روند او دايم خود را کنترل مي نمايد تا دچار اشتباه نشود.
مجموع اين واقعيات موجب لکنت زبان او مي شود.به فرموده دکتر تبريزي در چنين واقعياتي تعدادي راههاي شناخت درماني براي کنترل اضطراب به کار گرفته مي شوند؛ يعني پديده کمال گرايي يا Perfectionism از ذهن اون فرد بيمار يا خانواده او زايل و طي چند جلسه سعي مي شود باورهاي کمال گرايي در خانواده از بين برود.
گاهي نيز اضطراب از نوع آموخته شده هست.

در محيط همه اضطراب دارند و کودک اضطراب را ياد گرفته هست.

در چنين مواردي تکنيک هاي رفتار درماني هستفاده مي شود؛ براي مثال تمرين هاي آرام سازي يکي از تکنيک هاي بسيار عالي اي هست که براي مقابله با اضطراب به کار گرفته مي شود.روش ديگر هستفاده از ورزشهاي هوازي هست.
به بيمار فرموده مي شود به مدت يک يا 2ماه هر روز به مدت نيم ساعت ورزشي را اجرا کند که به نفس نفس بيفتد.

پس از اون دوش آب گرم بگيرد و سپس دوش آب گرم را به آب سرد تبديل کند.
تمام اينها تکنيک هاي مقابله با اضطراب هستند.

نکته اي که در اين قسمت بايد مورد توجه برنامه گيرد اين هست که برخي از اصطلاح کنترل اضطراب به جاي درمان و ريشه کن کردن اون هستفاده مي نمايند.
در مورد اول ، اضطراب بدون اين که از بين برود، کنترل مي شود و طبيعي هست که در واقعيات مساعد مجددا بروز مي نمايد؛ بنابراين به جاي کنترل اضطراب بايد اون را درمان کرد.


به اعتقاد دکتر تبريزي ، در لکنت هايي که دليل سايکولوژيکي دارند، تقريبا مي توان فرمود نقش خانواده در ايجاد اون بسيار مهم و صد% هست.
به اين معني که اگر خانواده کمال گرا نباشد، برخورد نکند، سرزنش نکند و انتقادهاي خيلي زياد نکند، طبيعتا امکان بروز چنين عارضه اي کاهش خواهد يافت.
در واقع شرایط سايکولوژيکي عواملي هستند که اطرافيان اون را ايجاد مي نمايند و چون خانواده بيشترين تعامل را دارد و فرد در محاصره تعاملات خانواده برنامه دارد، مي توانيم نتيجه بگيريم نزديک به صد% لکنت زبان هاي ناشي از شرایط سايکولوژيکي و رواني به عملکرد خانواده مربوط هست.

jamejamonline

7:


علل و باز هم درمان


واقع دلایل بروز لکنت زبان در کودکان، تا کنون بطور دقیقی روشن نشده هست.

اما اونچه که تا حدودی مشخص هست، اون هست که لکنت نمی‌تواند علت واحدی داشته باشد.

بلکه همواره معلول علت بدنی، عاطفی، اجتماعی و یا ترکیب این شرایط هست.

بسیاری از افرادی که لکنت زبان دارند دچار بعضی از ناراحتیهای عصبی و ناسازگاری‌های اجتماعی هستند.

اما تشخیص اینکه آیا اینگونه ناراحتیهای روانی علت لکنت زبان هست و یا لکنت خود حاصل حالات و فشارهای ناشی از اختلالات روانی هست، بسیار مشکل هست.

در بعضی از مواقع لکنت ربان ممکن هست حاصل نارساییها و اختلالات دستگاه عصبی باشد و یا در مواردی نیز لکنت زبان از وقت کودکی در اثر بعضی ناهنجاریهای خفیف فیزیولوژیکی پدید می‌آید.

روشهای اصلاح و درمان لکنت زبان امروزه از روشهای مختلفی برای اصلاح، درمان و بازپروری اختلالات گویایی و لکنت زبان هستفاده می‌نمایند.

از جمله این روشها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

روشهای زبانی یا تلفظی برای انجام این عمل بهترین هماهنگی‌ها بین حنجره، گونه‌ها، زبان و لب‌ها لازم هست؛ اما همین که در این هماهنگی خللی ایجاد شود، زبان به لکنت می‌افتد.

پیش از سن ٤ یا ٥ سالگی به‌ندرت معلوم می‌شود که کودک لکنت زبان دارد.

کندی زبان بر اثر اختلال‌های بدنی یا برآشفتگی‌های عاطفی، در انسان رشد می‌یابد.

گویا بتوان در پاره‌ای موارد، کند زبانی را از راه آموزش برطرف کرد؛ یعنی به شخص مبتلا آموخت که چگونه آهسته آهسته چیزی را بخواند؛ آهسته آهسته و با توجه خاص به حرف زدن خود، سخن بگوید و هر هجایی را با کمال دقت ادا کند.

همچنین به وی می‌آموزند چگونه به هنگام بند آمدن زبانش، تنفس خود را تنظیم کند.

بر اثر مطالعه درباره صوتها یا ترکیب صوتهایی که چنین مشکلی را فراهم می‌آورند، به پاره‌ای از تمرینهای مرحله‌ به مرحله‌ای، برای مطالعهدست یافته‌ایم که با انجام اون می‌توان تا حدود زیادی بر مشکل «کند زبانی» چیره شد.

به هر حال، درمان لکنت ‌زبان باید بوسیله متخصص انجام گیرد.

این نکته نیز بسیار قابل توجه هست که نباید مبنای عاطفی را در کند زبانی نادیده گرفت.

روش دو جانبه یا مکمل در این روش به بازپروری و پرورش جنبه‌های دوگانه فکری و زبانی اهمیت فراوان داده می‌شود.

این روش بیشتر در مورد کودکان ٣ تا ٧ساله هستفاده می‌شود و معمولا نتایج ثمر بخشی دارد.

هدف این روش در واقع پرورش دوگانه‌ای از قدرت و صحت تفکر، قدرت و صحت بیان هست.

به عنوان مثال برای نیل به این منظور به کودک می‌آموزند که افکار خود را اصلاح و روشن دریابد، فقط افکار واضح و روشن خود را به زبان جاری نماید و کلمات و جملات را دقیق و رسا بازگو نماید.

روشهای روان درمانی این روشها بویژه در مورد افرادی که دچار کشمکش‌های عاطفی و اختلالات روانی عصبی هستند بکار می‌رود.

روش روان درمانی برای کودکان سنین پایین ثمر بخش نمی‌باشد.

روش دارو درمانی برخی اعتقاد دارند که یکی از شرایط لکنت تنش‌ها و اضطراب و هیجانات عاطفی هست.

لذا داروهای آرام بخش می‌توانند تا حدودی کودک را از اضطراب و هیجانات عاطفی به دور داشته و در نتیجه لکنت زبان او را تقلیل دهند.

رفتار درمانی یکی دیگر از روشهای متداول و نسبتا جدید در اصلاح و بازپروری لکنت زبان روش تغییرات و اصلاحات رفتاری می‌باشد.

نظریه مدافعان این روش در این هست که یکی از علل لکنت زبان کودک رفتارهای سازش نایافته و یا ناهنجار اوست.

لذا در این روش سعی بر اصلاح رفتارها و بالطبع تقلیل لکنت زبان کودک هست.

روش خود درمان گری این روش که در واقع می‌تواند نوعی روش رفتار درمانی نیز تلقی شود، بر این پايه هستوار هست که فرد لکنتی با انگیزه قوی و ایجاد تغییرات لازم در زمینه بازخوردها و نگرشهایش نسبت به لکنت خود به برنامه‌ای منظم، مشخص و بطور جدی و مصمم تلاش کند که اختلال گویایی خود را اصلاح کند.

منابع
دانشنامه رشد.

8:

نگاهی به دلیل و درمان لکنت زبان؛ به بهانه پخش سریال «راه طولانی»

● علل و راه حل لکنتهمه ما تجربه بروز اختلال در فرمودار به صورت وقفه یا گیر، تکرار کلمه یا بخشی از اون یا کشیده شدن بیش از اندازه تولید برخی اصوات را داشته ایم...

وقتی میزان این اختلال ها اونقدر زیاد می شود که روند طبیعی فرمودار، آسیب می بیند به طوری که شنونده واکنش غیرعادی از خود نشان می دهد و به دنبال اون گوینده نیز دچار نگرانی و احساسی منفی به خود می شود، دیگر با روان نبودن طبیعی فرمودار مواجه نیستیم بلکه با پدیده ای پاتولوژیک به نام «لکنت» روبرو هستیم.فرمودار، فرایند پیچیده ای هست که از ایده پردازی در ذهن شروع و با حرکت های هموقت و هماهنگ تعداد بسیار زیادی از عضلات لب ها، زبان، حلق، حنجره، دیافراگم و عضلات قفسه سینه تکمیل می شود.● نشانه های لکنت

واضح ترین علایم لکنت، همان وقفه هایی هست که در روند فرمودار روی می دهد.

مکث های ناخواسته، گیر و بروز انقباض در عضلات لب ها، زبان یا تارهای صوتی حنجره، تکرار غیرعادی هجایی از یک کلمه و کشیدن یک صامت یا مصوت از شایع ترین علامت ها هستند ولی علایم لکنت به این موارد ختم نمی شود.

ترس از بیان برخی کلمات و جایگزین کردن کلمه ای دیگر، اجتناب از صحبت کردن در برخی موقعیت ها، توسل به حرکات جبرانی مانند فشار آوردن به لب ها، بستن چشم ها، مشت کردن دست ها و منقبض کردن عضلات بدن و ...

از دیگر نشانه های لکنت هستند.

اینها حرکت هایی هستند که فرد تصور می کند، می تواند به کمک اونها از وقفه ای که در فرایند فرمودار روی داده هست، خلاص شود.

حال اونکه این رفتارها خود باعث تشدید لکنت و پیچیده تر شدن درمان اون می شوند.

● ماهیت لکنتهیچ کودکی اولین کلمه ها را با لکنت بیان نمی کند.

لکنت معمولا بین ۲ تا ۵ سالگی و پس از اونکه کودک دوره ای از رشد طبیعی فرمودار را سپری کرد، بروز می کند.

اگرچه بیشتر خانواده ها ترسیدن یا ضربه عاطفی به کودک را عامل اصلی لکنت می دانند، ولی ترس یا ضربه های روحی به تنهایی نمی توانند باعث ایجاد لکنت شوند.

تقریبا علت ۶۰ % موارد لکنت یک اختلال ژنتیکی و خانوادگی هست.

روان نبودن فرمودار کودک نتیجه ناهماهنگی توانایی های ذهنی با قابلیت های حرکتی اوست.

اینکه کودک سعی دارد ایده هایش را همانند بزرگسالان در قالب جمله های طولانی و پیچیده جمع آوری و به سرعت بیان کند در حالی که مهارت لازم را در این زمینه ندارد و هنوز مناطق حرکتی مغزش رشد کافی ندارند، به بروز اختلال های فرموداری می انجامد.اگر روان نبودن فرمودار شدید باشد یا خانواده و اطرافیان کودک در مورد اون نگران شوند و کودک در محیطی پرتنش و پراسترس رشد کند، احتمال تشدید اختلال در فرمودار و تبدیل اون به لکنت افزایش می یابد.

در واقع، لکنت محصول مجموعه ای از علل فیزیولوژیک (اختلال در نیمکره مغز)، ژنتیک (زمینه ژنتیکی)، عاطفی(هیجان های شدید) و خانوادگی (انتظارات نامعقول، حساسیت های مفرط، سختگیری های تربیتی) و هسترس های محیطی هست و نمی توان فقط یک علت واحد برای اون ذکر کرد.

● % شیوع

تقریبا ۱ % از جمعیت بزرگسالان جامعه، لکنت زبان دارند و تعداد مردهای دچار لکنت زبان ? برابر تعداد زن هاست.

در کودکان، میزان شیوع حدود ۵ % هست.

این مساله بدان معناست که ۸۰ % کودکان مبتلا بهبود می یابند و فقط۲۰ % تا بزرگسالی با این مشکل دست?وپنجه نرم می نمايند.

● راهکار چیست؟نقش خانواده ها و مداخله زودهنگام آ نها در بهبود و پیشگیری از انتقال لکنت به دوره بزرگسالی بسیار مهم هست بنابراین اگر کودکتان مبتلا به لکنت زبان هست:

هرگز او را به دلیل لکنتش سرزنش نکنید.با حوصله به فرموده هایش گوش دهید و هنگام صحبت، سرعت خود را پایین بیاورید.

محیطی آرام و دور از هسترس برایش فراهم و سعی کنید نگرانی و اضطرابتان را به او منتقل نکنید.با مشاهده اولین علایم لکنت، به یکی از متخصصان فرمودار درمانی مراجعه کنید.

● اگر بزرگسال هستید...

درمان افرادی که در بزرگسالی همچنان دچار لکنت هستند، فرایندی طولانی و تدریجی هست.

اگرچه داروها می توانند در کاهش اضطراب مبتلایان به لکنت موثر باشند ولی متاسفانه تاکنون هیچ دارویی که تاثیر ماندگار و دائمی در بهبود لکنت داشته باشد، شناخته نشده هست بنابراین درمان بر پایه اصلاح الگوهای نادرست فرموداری و ساوقتدهی مجدد سیستم عصبی برای کنترل موفق فرمودار هستوار هست.

فرمودار درمانگران به شما می آموزند:چگونه سرعت فرمودارتان را کنترل کنید.

هنگام صحبت عضلات خود را منقبض نکنید و فرموداری به دور از فشار و تقلا داشته باشید.بر ترس خود غلبه و دیدگاهتان را در مورد باور های غلطی که طی سالیان زیاد در اثر برخورد های نامناسب خانواده، همسالان و سایر افراد جامعه در شما شکل گرفته، اصلاح کنید.

● درمان دارویی ندارد

لکنت یک بیماری هزار چهره هست که علل بسیار متنوعی دارد و درمان دارویی هم ندارد.

در این میان، نقش اراده و انگیزه بیمار در درمان اون بسیار پر رنگ جلوه می کند.

کسی که می خواهد بر لکنتش غلبه کند، باید پر تلاش و پیگیر باشد، از شکست های احتمالی دلسرد و از هستمرار تمرین ها و طولانی شدن دوره درمان خسته نشود، شجاعت کافی برای درافتادن با هیجان ها و نگرش های منفی را داشته باشد و خود را برای تغییر جنبه های مختلفی از رفتار و شخصیت خود آماده کند.دکتر سید مجید رفیعی
متخصص فرمودار درمانی، هستادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

گردآوری و تنظیم:پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین پرشیا

9:


طب سنتی و درمان لکنت زبانتعریف لکنت زبان : لکنت زبان نوعی اختلال درفرموداراست که مشکلاتی را در برقراری ارتباط با مخاطب ایجاد می نماید.

در واقع لکنت عبارت هست از تکرار و کشیدن کلمات به صورت غیرارادی که فرد قصد بیان اونها را دارد که گاهی همراه با حرکاتی مانند لرزش فک.

صورت ، پلک زدن و یا حتی کج شدن سر به چشم می خورد.

دلائل ایجاد لکنت زبان در کودک و بزرگسال
لکنت زبان از شایعترین اختلالات تکلمی هست که در سنین 2 تا 4 سال در کودکان و در سنین 6 تا 7 سال در نوجوانان بیشتر دیده می شود که در این سنین که هموقت با آغاز رفتن کودک به مدرسه و جدایی از پدر و مادر هست که با بیشتر شدن هسترس و اظطراب شروع مدارس بیشتر مستعد چنین اختلال تکلمی می شوند و گاهی در دوران بلوغ نیز افرادی که در سنین نوجوانی و کودکی دچار لکنت بوده اند مجدداً مبتلا می شوند.

در بررسی های انجام شده مشخص شد که لکنت زبان در میان پسران بیشتر از دختران هست.

در واقع دلائل ایجاد لکنت در سنین کودکی بطور دقیق روشن نیست ولی اونچه مشخص هست اینکه دلیل یکسانی برای همه وجود ندارد .

بلکه همواره دلایل عاطفی ، انتقاد شدید از کودک در ابتدایی ترین روزهای یادگیری ، تکرار والدین و اطرافیان در وقتی که کودک کلمات را نادرست بیان می کند ، ابتلا به بیماریهای شدید عفونی، آسیبهای قبل از تولد، حین تولد و دوران کودکی، ترس از تنبیه و آینده ، ضربه های ناگهانی و همچنین فشارهای روانی از دلائل شروع لکنت بوده هست.

راه های درمان لکنت زبان
یکی از بهترین روشهای درمانی لکنت زبان فرمودار درمانی هست که با مراجعه به مراکز فرمودار درمانی انجام می شود.
برقراری ارتباط صمیمانه : در ابتدا باید متذکر شوم که باید برخوردی صمیمانه با کودک و یا طرف مقابل خود داشته باشید.

اما نباید همراه با حس دلسوزی باشد زیرا با این کار باعث صدمه به اعتماد به نفس او می شوید.

هیچگاه به جای او صحبت نکنید : تصمیم بگیرید هنگامی که همراه او به میهمانی ، خرید و برای هر فعالیت اجتماعی از منزل خارج می شوید شروع نماينده صبحت او باشد گاهی حتی هنگام خرید به او بگویید تو باید خرید را انجام داده و به پای صندوق بروی با این کار باعث افزایش اعتماد به نفس ا و خواهید شد.هر روز تکنیک های صحبت کردن را به او بیاموزید.
کتاب خوانی : اگر او یک کودک خردسال هست برایش کتابهایی که حاوی تصاویر حیوانات باشد تهیه و برایش بخوانید و جایی که صحبت از حیوان مورد نظر در کتاب می شود از او بخواهید تا ادای حیوان را به همراه صدای اون تقلید کنید با این کار او را به کتاب مطالعهعلاقه مند می کنید.
قصه گویی : گاهی به صورت مرتب برای او قصه بگویید و گاهی از او بخواهید تا قصه ای از قصه هایی که برای او تعریف کرده اید را برای شما باز گوکند.
پاسخگویی تلفن : در وقتی که آشنایی قصد تماس با شما را دارد ابتدا به او اجازه بدهید تا شروع نماينده باشد و سعی در تشویق او داشته باشید .
هر روز به او امتیاز بدهید : هر روز به کودک خردسال خود در صورتی که کلمات را درست بیان می کند امتیاز داده و به او بگویید اگر فردا هم امتیاز بگیرد جایزه ای را دریافت خواهد کرد .

نیاز به جوایز گرانقیمت نیست مهم توجه و سعی شماست که با این کار انگیزه را در وجود او بیشتر خواهید کرد که برای بهبودی هر روز تلاش کند.

مسخره نکنید : هرگز از نحوه بیان و صحبت او تقلید نکنید حتی وقتی که قصد کمک دارید.
مکث کردن : به او آموزش دهید تا شمرده و آرام صحبت کند و در وقت بیان کلماتی که در ادای اونها دچار لکنت می شود چند ثانیه مکث کرده و وقتی که هیجان را پشت سر گذاشت به بیان کلمات ادامه دهد.
مرتب کردن جملات در ذهن : به او آموزش دهید تا با مرتب کردن کلمات و آماده سازی جملات هیجان خود را در بیان اونها کنترل کند .

هر روز وقتی را صرف گوش دادن به بیان مسائلی که در طول روز داشته کنید و با حوصله به تمام حرفهایش گوش کنید.

تکنیک آینه : او را تشویق کنید تا در مقابل آینه سعی در تمرین بیان کلمات و حروفی که با بیان اونها دچار مشکل می شود داشته باشد و به او بگویید تا هر روز به در قبال موفقیتی که کسب کرده نمره بدهد.
مشارکت در فرمودگوهای خانوادگی: هنگام فرمودگوهای صمیمانه خانوادگی از او بخواهید تا در جمع با بیان عقاید و احساسات خود سهیم باشد.

این عمل باعث بالا رفتن حس اعتماد به نفس به دلیل اهمیتی که برای او قائل می شوید خواهد شد.

روش های درمان لکنت زبان در طب سنتی
نسخه (1) : مواد لازم – عاقرقر ها 25 گرم ، نبات 100 گرم
نبات و عاقرقرها را با هم ساییده و هر روز یک قاشق چایخوری همراه با مقداری آب گرم میل کنید.
نسخه (2): مواد لازم – دانه برگ زبان کنجشک 25 گرم مقداری نیم کوب کرده و به همراه کمی نبات و 1 لیوان آب به مدت یک ساعت دم کرده و هر وعده یک قاشق چایخوری میل نمایید
نسخه (3): این نسخه یکی از بهترین روش های درمانی لکنت هست که تا کنون در طب سنتی معرفی شده هموقت با روش هایی که بالا معرفی شد از نسخه ها بهره ببرید.
مواد لازم : عاقرقرها 10 گرم ، تخم خرفه 10 گرم ، زبان گنجشک 5 گرم ، مویز سیاه بدون هسته 75 گرم
تمام مواد را به جز مویز ساییده و سپس ساییدن به همراه مویز بکوبید تا خمیری بدست آمده ورز دهید تا به قطر یک لوله خودکار شده و به اندازه قرص های کوچک خرد کرده و روزانه یک عدد از این قرص ها را میل نمایید
نکته ی مهم : قرصهای بدست آمده را در جایی خشک و خنک نگهداری کنید

10:

فرآیند درمان لکنت زبان در کلینیک لکنت زبان

برای رسیدن به درمان پایدار و قطعی لکنت زبان، فرآیند زیر در کلینیک فرمودار درمانی فرهمندپور انجام می گردد.
نخست ) ارزیابی
در این مرحله که دو تا سه جلسه ادامه می یابد، سه هدف دنبال می شود:

• ارزیابی مربی لکنت زبان (آیا شخص میتواند مسیر درمان را طی کند)
• پذیرش دوستان گروه درمان (مشخصات شخصیتی و فرهنگی فرد تازه وارد باید با دیگر اعضاء هماهنگی داشته باشد)
• ارزیابی درمان شونده (شخص با مشاهد و تماس با دوستان گروه درمان باید به این نتیجه برسد که میتواند مانند دیگر اعضاء مسیر درمان لکنت زبان را طی کند)
باید در نظر داشت اونچه در مرحله ارزیابی مورد توجه هست نه مقدار لکنت ظاهری، نه سن، نه جنسیت و نه دوری راه هست، بلکه جنبه های دیگر در شخص اهمیت دارد مانند:

• انگیزه درمان شدن
در بسیاری از افراد لکنت دار ، « انگیزه پنهان نمودن لکنت » بیش از « انگیزه درمان اون هست »
• فرهنگ ، سازگاری و توان تغییر پذیری شخص
• بررسی نوع ارتباط و جایگاه شخص در خانواده
دوم) آموزش تکنیک های فرموداری
یادگیری این تکنیک ها که کاملاً از شیوه های فرمودار طبیعی پیروی میکند کار ساده ای هست، ولی اونچه اهمیت می یابد، کاربرد و اجرای اونها در موقعیت ها و ارتباطات فرموداری مختلف هست.

در این مرحله، شخص ارتباط فرموداری جدیدی را تجربه می کند و به این نتیجه می رسد که : " می توان بدون لکنت ظاهری و پنهان کاری صحبت کرد ".
همانطور که می دانید یادگیری تکنیک های فوتبال ( مانند یادگیری تکنیک های فرموداری) یک چیز هست و اجرای اون ها در مسابقات و موقعیت های دشوار چیز دیگری هست.

تثبیت این مرحله به تمرین های عملی انفرادی و گروهی پیوسته نیاز دارد.

سوم) اصلاح دیدگاه ها
سپس آموزش تکنیک های فرموداری و حرکت های موفقیت آمیز در موقعیت ها و ارتباطات گوناگون، وقت اون می رسد تا با تمهیداتی دیدگاه شخص نسبت به خود، جامعه و ارتباطات فرموداری دگرگون شود.
از این به بعد هست که او می تواند رفته رفته خود را با زندگی آشتی دهد و بگوید : " من هم می توانم ...".

چهارم) انتقال مهارت ها
سپس اونکه مهارت های فرموداری و ارتباطی و نیز دیدگاه های شخص گسترش یافت، وقت اون می رسد تا با تمهیدات خاصی توانایی های بدست آمده در محیط درمان، در ارتباطات عادی و روزمره شخص نیز تقویت شود.

بطور معمول در این مرحله از افراد خانواده شخص خواسته می شود تا هر چه بیشتر به جمع اعضاء گرو درمان بپیوندند.

به این ترتیب اونچه را که لکنت زبان از شخص گرفته ، میتواند پله پله با تلاش و همت خود به دست آورد .

از این به بعد هست که شخص می تواند " جنبه های درمان لکنت زبان " را در " طی مسیر درمان " خود درک نموده و به اصلاح و بازسازی اونها بپردازد، یعنی :

• آسیب ( حلقه های شرطی شده = وضعیت خاص – ذهن آشفته – پیش بینی – پنهان کاری – عوارض لکنت زبان).
• واکنش به آسیب ( لکنت ظاهری = اسپاسم تار های صوتی – لکنت کردن – اسپاسم و حرکات اضافی سایر اندام ها – شنیدن یا احساس کردن لکنت خود )
• نتیجه ( تغییرات دیدگاهی = تاثیر لکنت زبان بر معیار، منطق، شخصیت، ارتباطات و غیره )

پنجم) مراقبت
مراقبت از توانایی های بدست آمده گرچه تمرین نیست، ولی به یاری اون می توان ضعف های احتمالی را کشف ، و تار و پود " درمان " را مستحکم ساخت.

مراقبت به معنی تجزیه و تحلیل تغییرات جوّ ذهنی خود در برابر ارتباطات گوناگون و گاه نادر و پیچیده ای هست که شخص را می تواند به نوعی تحت تاثیر برنامه دهد.
بی تردید در این مرحله، شخص بیش از پیش به مشورت و تعامل با مربی خویش نیاز دارد.

هر چه توانایی ها دوام و قوام می یابد، نیاز او به این ارتباط کمتر می شود، تا به تدریج با یک شیب ملایم به صفر می رسد.

ولی این صفر آغاز ارتباطی عمیق و دوستانه هست.

ششم) یاری به دوستان جدید
اگر کسی مطلبی را اون طور یاد بگیرد که بتواند به دیگری یاد دهد، برای همیشه جزئی از وجود خود او خواهد شد.
همیشه تعاملی خاص در جنبه های درمان بین دوستان با سابقه و جدید بربرنامه هست.

هر دو گروه به این ارتباط دوستانه و سازنده نیاز دارند.
دوستان قدیمی : چیزی را یاد می دهند که درک اون تا چندی قبل معمای ذهن خود اونها بوده هست.
دوستان جدید: شاید هیچ کس دیگری غیر از دوستان قدیمی( دوستان رها شده از بند لکنت زبان ) نتوانند به دوستان جدید یاری رسانند.

بهترین کار درمان نماينده لکنت زبان در این مرحله ، مراقبت و مشاهده ی این تعامل زیبا و شکوهمند هست.
*بیشترین شناخت و درک ماهیت لکنت زبان برای من ، تعامل با دوستانی بوده که در همین مرحله از درمان برنامه داشته اند .

.farahmandpour11:

رها لطف کردین من خودم فرمودار درمانی که این مطالب از ایشونه (آقای فرهمند پور ) رو خوب میشناسم و با روش درمانیشونم آشنام!!!!!......برای اینکه اطلاعات ملموس تری از عارضه لکنت زبان داشته باشید ارجاعتون میدم به سایت :loknat.org اونجا کسانی هستن که با گوشت وپوست و هستخوانشون لکنت رو درک کردن و همه این راههای درمانی رو هم گذروندن........مرسی از این مطالب خوب ....


12:

ممنون از مطالب مفیدتون


68 out of 100 based on 33 user ratings 658 reviews

@