داروهای مناسب برای زمان مواجهه با حالت تهوع و استفراغ


داروهای مناسب برای زمان مواجهه با حالت تهوع و استفراغداروهای مناسب برای زمان مواجهه با حالت تهوع و استفراغ
داروهای مناسب برای زمان مواجهه با حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ می تواند به دلایل متعددی ظاهر شود از جمله ، استفاده از برخی داروها ، وجود ویروس درمعده ، خوردن غذاهای تند و محرك و نوشیدنیهای گازدار و بيماری حركت كه در مقاله قبل به طور مفصل در مورد بیماری حرکت صحبت كرديم.
داروهایی كه در صورت بروز تهوع و استفراغ به كار می روند غالبا به صورت منطقه ای در ناحیه معده عمل می كنند و سعی می كنند كه PH معده را تنظیم نموده و به اين ترتیب تهوع و استفراغ را كنترل نمايند. گروهی ديگر از داروها كه در مواجهه با تهوع و استفراغ به كار مي روند سعي مي كنند با ايجاد يك لايه محافظ كه سر تا سر معده را پوشش می دهد در كنترل تهوع و استفراغ مؤثر باشند .

داروهای مؤثر در اين زمينه شامل دو گروه می شوند:
گروه اول :
phosphorated carbohydrated solution—–Emetrol

این گروه از داروها جزو گروهی كه به طور منطقه ای كار می كند و سعی در تنظيم PH معده را دارند بوده و به صورت شربت موجود می باشد و در صورت نياز مي توان ٣٠-١٥ ميلي ليتر آنرا (٢-١قاشق غذا خوري ) هر ١٥ دقيقه یكبار مصرف نموده تا علایم مرتفع شوند .

گروه دوم :
bismuth subsalicylate —–Pepto-bismol maximum strength liquid, Pepto-Bismol original liquid, Peptp-Bismol tablets and caplets

كه اين گروه داروها سعي در ايجاد يك لايه محافظ بر روی جداره داخلی معده كرده و موجب بر طرف شدن تهوع و استفراغ ناشی از خوردن غذا هاي تند و محرك ، نوشیدنیهای گاز دار و ويروس می شوند.
اين دارو به صورت شربت با دوز معمولی وشربت با دوز قویتر و هم چنين به صورت قرص و كپسول در بازار موجود مي باشد.
در صورت مصرف شربت با دوز قویتر لازم است كه ٣٠ ميلی ليتر از شربت را ميل نموده و در صورت نياز يك ساعت بعد مصرف آنرا مجدد تكرار نمائيد لازم به ذكر است كه حداكثر مصرف مجاز اين دارو ١٢٠ ميلي ليتر (٤ دوز) در ٢٤ ساعت مي باشد.
اگر از شربت با دوز معمولي استفاده مي كنيد مي توأن حداكثر مصرف روزانه انرا به ٢٤٠ ميلي ليتر( ٨ دوز) در ٢٤ افزايش داد .
در صورت استفاده از قرص و يا كپسول بايد دو عدد قرص يا كپسول با دوز ٢٦٢ ميلي گرمي را ميل نموده و در صورت نياز هر ٦٠-٣٠ دقيقه دوز را تكرار نماييد لازم به ذكر است كه حداكثر مقدار مصرفي در ٢٤ ساعت ٨ دوز مي باشد.

عوارض جانبی:
مهمترين عارضه در صورت مصرف با دوزهاي بالا بيرون روي مي باشد و به خاطر داشته باشيم كه در صورت استفاده از محصولات حاوي بيسموت رنگ دهان ، زبان و مدفوع ممكن است به خاكستري متمايل به سياه و يا سياه تغيير نمايد.

تداخلات دارویی:
افراد مبتلا به بيماري قند ،بيماري گوت و افرادي كه از داروهاي رقيق كننده خون مانند ” وارفارين” و ” كمادين” استفاده مي نمايند بايد با پزشك خود در صورت نياز به مصرف ” پپتو بيسمول” مشورت نمايند.

نكات ضروری:
١-در صورت طول كشيدن تهوع واستفراغ بيش از ٤٨ ساعت مراجعه به پزشك ضروري مي باشد
٢-در صورت وجود تب به همراه تهوع و استفراغ مراجعه به پزشك ضروري است .
٣-اگر تهوع و استفراغ به دنبال يك حادثه كه در ان به سر ضربه وارد گشته است إيجاد شود مراجعه سريع به مراكز بهداشتي و پزشكی ضروري است.
٤-در صورتي كه استفراغ كنترل نشود و فرد اب زيادي از دست داده باشد و حالت گيجي و خواب الودگي ظاهر شود مراجعه فوري به پزشك إلزامي است.داروهایی که به کبدتان آسیب می‌رساند

1:

در مورد دارايشان emetrol درسته دارايشان كاهش دهنده حالت تهوع هستش اما تو ايران موجود نيست دارايشان دوم كه بيسموت هست تاثير زيادي رايشان تهوع نداره بطوري كه ميشه اصلا فرمود تاثيري نداره بيسموت به عنوان يك انتي اسيد ضد اسهال و درمان كمكي ميكروب هليكوباكتر كه عامل ايجاد زخم معده ميشه هستش.


مصرف کورتون برای تناسب اندام، مفید یا مضر؟

اما داروهاي ضد تهوع:
١- ايشانتامين ب٦ كه اثر ضد تهوع خوبي مخصوصا براي خانم هاي باردار داره
٢- متوكلوپراميد با نام تجاري معروف پلازيل كه اثر ضد تهوع خيلي عالي داره و پر مصرف هستش اما مشكلي كه داره گاهي عوارض مثل سفتي عضلاني داره
٣- گرانيسترون و اندانسترون كه با اثر بر رايشان گيرنده ها سرتونين اثر مي كنند و داراي عوارض.


مصرف مکمل ها و داروها در بدنسازی! مفید یا کشنده؟
كمي هم هستند و اثر خيلي قايشان هم دارند بطوري كه در تهوع ناشي از شيمي درماني هستفاده مي شوند


62 out of 100 based on 37 user ratings 862 reviews

@