نگران مرغ‌های هورمونی نباشید


نگران مرغ‌های هورمونی نباشیدنگران مرغ‌های هورمونی نباشید
مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: مردم از بابت وجود مرغ‌های هورمونی در بازار نگران نباشند، ما در این زمینه گزارش جدیدی نداشتیم.
به گزارش ايسنا، درپی انتشار برخی اخبار در فضای مجازی درباره وجود "مرغ‌های‌هورمونی"، دکتر بهروز جنت،‌ گفت: هورمون معمولا در دام‌های بزرگ استفاده می‌شود و استفاده از آن در طیور مقرون به صرفه نیست.
وی با اشاره به نظارت بر مرغداری‌ها و مرغ‌های تولیدی از سوی وزارت کشاورزی و سازمان دامپزشکی، افزود: این سازمان‌ها به عنوان نهادهای نظارتی، نظارت کاملی در این زمینه دارند، بنابراین،‌نگرانی خاصی وجود ندارد.
جنت، نوع تغذیه، نگهداری و نژاد مرغ‌ها را در سرعت رشد آنها تعیین‌کننده دانست و ادامه داد: به همین دلیل برخی مرغ‌ها را گوشتی و برخی را تخم‌گذار می‌نامیم،‌زیرا این مرغ‌ها اصلاح نژاد شدند. همچنین مرغداری‌ها از نژادهای خاصی برای تولید مرغ استفاده می‌کنند.
  • خطر وجود باقی‌مانده آنتی‌بیوتیک‌ها در مرغ‌ها
وی اظهار داشت : بیشترین مخاطره‌ای که در این زمینه دیده می‌شود، مساله وجود باقی‌مانده آنتی‌بیوتیک‌ها در مرغ است که بنا به دلایل مختلف،‌ ممکن است در حیوانات یا طیور استفاده شود. البته باقی‌مانده آنتی‌بیوتیک‌ها معمولا در مرغداری‌های بزرگ که حالت صنعتی دارند، استفاده می‌شود.
وي افزود: حال اگر به هر دلیلی مسوول فنی دامپزشک حاضر در مر‌غداری تشخیص دهد یا حتی اگر به دلیل یک بیماری مجبور به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها شوند و از آنتی‌بیوتیک برای مرغ استفاده کنند، باید یک دوره شست‌وشو را رعایت کنند. چرا که این دوره باعث می‌شود تا متابولیسم آنتی‌بیوتیک و دارویی که برای مرغ مصرف شده، از بدن آن خارج شود.
جنت،‌ با بیان اینکه مرغداری‌ها این موضوع را رعایت می‌کنند، گفت: در صورتی که این موضوع رعایت نشود، مشکلاتی را ایجاد می‌کند. بر این اساس ارگان‌های نظارتی برای چنین مسائلی طراحی می‌شوند. در حال حاضر سازمان دا‌مپزشکی تمام مرغ و گوشتی را که برای مصرف‌کننده وارد بازار می‌شود را تحت نظارت خود می‌گیرد تا چنین اتفاقاتی نیفتد.
او افزود:‌ در حال حاضر ما در این زمینه گزارش جدیدی نداریم البته البته نظارت‌ها به صورت پیوسته وجود دارد.چگونگي تغذيه افراد سكته اي

1:

کلا هیچی سر جاش نیست !

حتی مرغ !!


68 out of 100 based on 63 user ratings 688 reviews

@