علل ریزش مو در کودکان و راه‌های درمانـی


علل ریزش مو در کودکان و راه‌های درمانـیعلل ریزش مو در کودکان و راه‌های درمانـی
ریزش مو در کودکان بیشتر به وضعیت جسمی کودک مربوط است
شاید باور نکنید که ریزش مو کودکان را هم درگیر می‌کند. برخلاف برخی انواع ریزش مو در بزرگسالان که با استرس و تنش در ارتباط است، ریزش مو در کودکان بیشتر به وضعیت جسمی کودک مربوط است که باید به موقع تشخیص داده شده و درمان شود. واقعیت این است که ریزش موی روزانه در بزرگسالان در مورد کودکان صدق نمی‌کند و آنها از سنین کمی بزرگ‌تر شروع به ریــزش موی روزانه می‌کننــد البته والدین باید توجه داشته باشند که برخـی از نوزادان با موهای بسیار کم و سری صاف و براق به دنیا می‌آیند.

بنابراین چنین وضعیتی نباید باعث نگرانی آنها شود زیرا برنامه نیست این نوزادان در آینده طاس شوند. دکتر حلاجی، متخصص پوست و مو درباره انواع علل ریزش مو در کودکان و راه‌های درمانـی آن توضیح می‌دهد.

ریزش مو در اثر عفونت قارچی
عفونت قارچی یا تینه کپیتیس، بیماری قارچی است که با عفونت سطح پوست سر، ابرو و مژه‌ها همراه است. کودکان مبتلا به بیماری عفونت قارچی معمولا ریزش موهای تکراری یا موهای خرد شده در بالای سطح سر را دارند. قسمت‌ها و تکه‌های بدون مو معمولا گرد یا بیضی و اغلب نامنظم هستند. گاهی اوقات دیده می‌شود که موها دقیقا روی پوست خرد می‌شوند و به شکل نقاط سیاهی روی پوست سر به نظر می‌آیند.

تشخیص
تشخیص بیماری ریزش مو در اثر عفونت قارچی در درجه اول براساس ظاهر پوست سر است. این بیماری کودکان زیر سن بلوغ را بیشتر درگیر می‌کند و براساس نوع قارچ درجه التهاب، عفونت و پوسته‌ریزی متفاوت خواهد بود. اگر پزشک به این نوع ریزش مو در کودک مشکوک شود، آزمایش‌های میکروسکوپی تجویز می‌کند تا به تشخیص خود مطمئن شود.

درمان
بیماری عفونت قارچی با یک داروی ضد قارچ به مدت هشت هفته به علاوه شامپوی مخصوص قابل درمان است. این شامپو دو تا سه بار در هفته باید استفاده شود. این بیماری متاسفانه مسری است، بنابراین کودک بدون درمان نمی‌تواند به مدرسه یا مهدکودک وارد شود. اگر کودک به مدرسه می‌رود و البته تحت درمان دارویی برنامه دارد، نیازی به ممانعت از ورود او به مدرسه نیست.
ریزش مو در اثر سندرم آناژن
عارضه ی سندرم آناژن از حدود 6 ماهگی تا 6 سالگی ممکن است کودک را درگیر کند. سندرم آناژن در کودکان با موهای طلایی و روشن بیشتر دیده می‌شود. اتفاقی که در این سندرم می‌افتد این است که والدین ابراز می‌کنند موهای فرزندشان خیلی راحت و بدون درد به شکل دسته‌ای کنده می‌شود. البته پوست سر در این عارضه طبیعی است.

تشخیص
به نظر می‌رسد مو‌ها در این اختلال در قسمت پشت سر و در ناحیه نزدیک گردن رشد نکرده‌اند و بیشتر باعث ریزش موی منطقه‌ای می‌شوند. بنابراین ممکن است با بیماری‌هایی مانند ریزش موی سکه‌ای و تریکوتیلومانیا اشتباه شود.

درمان
درمان سندرم آناژن تنها توسط پزشک متخصص و استفاده از داروهای مخصوص انجام می‌شود. اما به طور کلی نگران‌کننده نیست و درمان کامل اتفاق می‌افتد.

ریزش مو در اثر استرس
ریزش مو در این کودکان به صورت تکه تکه و موهای شکسته شده با طول‌های متفاوت است. این حالت ممکن است به دلیل این باشد که کودک در معرض استرس‌های زیادی برنامه دارد. استرس‌هایی مانند طلاق والدین، از دست دادن والدین یا پدر بزرگ و مادربزرگ، به دنیا آمدن خواهر و برادر دیگر و... .

تشخیص
در اغلب موارد گرفتن شرح حال کامل از بیمار و بررسی مسائل و مشکلات می‌تواند پزشک را به تشخیص قطعی برساند. البته در راه تشخیص باید والدین نیز نقش داشته باشند و شرایطی را کودک در آن برنامه دارد، خوب شرح دهند.

درمان
اگر متوجه این نوع ریزش مو در کودک خود شدید، سعی نکنید او را سرزنش کنید، زیرا سرزنش سودمند نیست، بلکه علت دقیق استرس کودک را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

كودكاني كه از اختلال تيروئيد رنج مي‌برند، به ريزش مو دچار مي‌شوند
ریزش مو در اثر اختلال وسواسی جبری
از حدود 12-10 سالگی ممکن است کودک به طور ناخودآگاه اقدام به کندن موهای خود کند. مناطق ریزش نامنظم با حدود مشخص همراه با شکستگی یا ساییدگی تنه مو و خراشیدگی پوست سر است. اختلال وسواسی جبری در این کودکان يكي از علل اين عارضه است كه با تعدیل رفتار و مشاوره روانپزشکی بهبود مي‌‌یابد. ضایعات تکه‌ای و به صورت موهای خرد شده در اندازه‌هاي مختلف در سطح آن است. برخی کودکان مبتلا به تریکوتیلوماینا، دچار تریکوفاژی نیز مي‌‌شوند، که عبارت است از کندن موها و سپس خوردن آنها که پس از مدتی گلوله‌‌هاي مو در معده این کودکان انباشته می‌شود. چنانچه این آسیب‌ها طولانی نباشد، با درمان، موها قابل برگشت خواهد بود.

تشخیص
پیش آگهی این نوع ریزش مو در کودکان خوب است. چون در اغلب موارد کودک تحت یک استرس روحی_ روانی استیا مبتلا به بیماری‌های روانپزشکی مثل وسواس، افسردگی و... است.

درمان
اولين قدم در درمان اين نوع ريزش مو، مراجعه به روانپزشك يا مشاور و درمان استرس كودك است.
ریزش مو در اثر اختلالات هورمونی
كودكاني كه از اختلال عملکرد تيروئيد رنج مي‌برند، اغلب به ريزش مو دچار مي‌شوند. وقتي كه غده تيروئيد کودک پرکار یا کم کار است، سوخت‌وساز بدن نامنظم مي‌شود.

تشخیص
با يك آزمايش خون ساده مي‌توان اختلال عملکرد تيروئيد را تشخيص داد. توجه داشته باشيد كه به‌طور كلي موهاي نوزادان پس از تولد دچار ريزش مي‌شود و موهاي جديدي جايگزين آن مي‌شود و اين امر كاملا طبيعي است. بيش از حد شانه زدن يا شستن موها نيز موجب شكستگي و تضعيف ريشه موها مي‌شود.

درمان
هرگاه كودك شما دچار ريزش مو شد وحشت نكنيد چرا كه در اكثر موارد اين شرايط موقتي خواهد بود و پس از مدت كوتاهي برطرف مي‌شود. فقط كافي است پيگير باشيد و البته اصول اوليه بهداشت را به كودكان خود بياموزيد.

ریزش مو در اثر آلوپسی
بروز ناگهانی تکه‌های گرد و بیضی طاسی روی سر به نام آلوپسی معروف است. این تکه‌ها کاملا صاف و بدون مو و بدون التهاب و پوسته هستند. بیماری آلوپسی معمولا ظرف یک شب یا حداکثر چند روز ظاهر می‌شود. در آلوپسی سیستم ایمنی بدن به فولیکول مو حمله می‌کند.

تشخیص
حدود پنج درصد از کودکان مبتلا به آلوپسی‌آره‌تا فرم پیشرفته‌تری از بیماری را نشان می‌دهند که شامل از دست رفتن همه مووهای سر است. برای تشخیص این بیماری آزمایش خاصی وجود ندارد و متخصصان پوست اغلب این بیماری را با رد سایر علل طاسی و بررسی‌ تکه‌های طاسی از نزدیک تشخیص می‌دهند. البته آزمایش کشیدن موها در اطراف ضایعه کمک‌کننده است.

اگر موها به راحتی کنده شود، نشان می‌دهد ضایعه فعال بوده و باید منتظر ادامه طاسی بود اما به طور کلی درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد. هرچند از برخی داروها برای رویش مجدد مو استفاده می‌شود اما این داروها از ایجاد ضایعات جدید جلوگیری نمی‌کند.

درمان
اگر ریزش مو در حد یکی دو تکه کوچک باشد و تکه‌ها به هم متصل نشده و ناحیه وسیعی را در برنگرفته باشند، به راحتی قابل درمان است اما در صورتی که این ریزش منتشر شده باشد و موهای ابرو و مژه و بدن را نیز درگیر کرده باشد، درمان به سختی انجام می‌شود اما به طور کلی با درمان مناسب درصد بالایی از بیماران تمامی موهای از دست رفته خود را ظرف مدت یک سال باز‌می‌یابند. البته در برخی بیماران این بازگشت زودتر اتفاق می‌افتد. این کودکان باید فقط و فقط تحت نظر متخصص پوست درمان شوند.
منبع:shahrzadpress.comعوارض پس از عمل زیبایی بینی

1:

ریزش موی کودکان گاهی مربوط به تغییرات هورمونی هست
موی کودکان ممکن هست روزی پف کند، فر شود، صاف شود و یا رنگ اون تغییر کند.


معجزه سرکه سیب برای مو
برخی کودکان نیز ممکن هست بخشی از موی خود را به صورت موضعی با به طور کلی از دست بدهند.


باورهای غلط در مورد تقویت مو
لازم هست هست والدین در این رابطه و همچنین شامپوها و محصولات مناسب برای فرزندشان اطلاعات خود را افزایش دهند.

ریزش موی کودکان
برخی والدین وقتی می بینند موی فرزندشان، پس از تولد شروع به ریزش و نازک شدن می کند، متعجب و گاه وحشت زده می شوند.


سلولهای بنیادی فولیکول مو از تبلیغات ت ...
این موضوعی هست که در مورد بسیاری از کودکان صادق هست، هرچند ممکن هست وقت اون متفاوت باشد.


تاثیرات امواج آر، اف در جوانسازی پوست
برخی کودکان بلافاصله پس از تولد دچار ریزش مو می شوند و برخی دیگر نیز چند هفته بعد این مورد را تجربه می نمايند.

علت ریزش مو در کودکان هنوز به طور دقیق مشخص نشده هست.


تمیز بخوابید تا چین نخورید!
برخی معتقدند ریزش موی کودکان مربوط به تغییرات هورمونی هست.


مطالب سلامت مو
این تغییرات حتی ممکن هست تا اولین سال تولد کودک نیز ادامه داشته باشند به همین دلیل هم برخی کودکان یکساله همچنان کچل و بدون مو هستند.

ریزش موی موضعی
گاهی موی کودکان به صورت موضعی در قسمت خاصی از سر، که معمولا پشت سر هست، می ریزد.


ابدومینوپلاستی چیست ؟
این مورد از جمله مشکلاتی هست که متخصصان کودک به تازگی در حال بررسی اون هستند.

این نوع ریزش مو خطر جدی برای کودک ندارد و در اکثر موارد پس از مدتی خود به خود رفع می شود.

یکی از علت های اصلی این نوع ریزش مو، خواباندن کودک به پشت هست.

امروزه پزشکان توصیه می نمايند به منظور کاهش ریزش موی موضعی کودکان، در ساعاتی که کودک بیدار هست، والدین او را مدتی رو به شکم بخوابانند.

این کار علاوه بر کاهش ریزش مو، از صاف شدن پشت سر نیز جلوگیری می کند.

علل ریزش مو در کودکان و راه‌های درمانـی
بهتر هست شامپوی نوزاد دارای نگهدارنده های ملایم باشد

با پزشک مشورت کنید اگر:
اگر نگران رویش موی فرزندتان هستید، بیش از خود موها، باید به پوست سر توجه داشته باشید.

هستفاده از شامپوها و محصولات گوناگون نیز بیش از اونکه بر موها تاثیری داشته باشند، بر پوست سر کودک اثرگذار هستند.

اگر پوست سر فرزندتان حالتی طبیعی دارد، بدانید که این ریزش مو موقتی هست.

پوست سر سالم باید نرم و بدون هرگونه قرمزی، خراش یا پوست های اضافی باشد، در صورت وجود هر یک از این علائم، بهتر هست مورد را با پزشک فرزندتان درمیان بگذارید.

معمولا پزشکان با تجویز یک یا چند دارو، مشکل را حل می نمايند.

همچنین اگر کودک دارای هیچ یک از این علائم نبود اما همچنان تا سن دوسالگی رویش موی کودک آغاز نشد، باید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

شامپوی مناسب کودکان
امروزه با وجود شامپوهای متنوع در بازار، گاه والدین در انتخاب شامپوی مناسب برای فرزند خود دچار سردرگمی می شوند.

هرچند هستفاده از شامپوهای طبیعی و خانگی همچنان هم یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود، اما همه ما بالاخره ناچار به انتخاب خواهیم بود.

برای انتخاب، شما چه معیارهایی را درنظر می گیرید؟ آیا تنها به تبلیغات تلویزیونی بسنده می کنید و یا ملاک های دیگری را نیز در نظر دارید؟ اگر موهای فرزند شما ضعیف و یا در حال ریزش هست، کدام نوع شامپو مناسب تراست؟ اگر به دنبال راهنمایی جامع در این رابطه هستید، می توانید از راهنمایی که در اختیار شما برنامه می دهیم هستفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که پوست سر هر کودک با کودک دیگر متفاوت هست.

شما باید هنگام انتخاب شامپو، به نیازهای خاص فرزندتان نیز توجه داشته باشید.

شامپو ملایم بهترین شامپو برای نوزادان
برای نوزادان، شامپوی ملایم بهترین گزینه هست.

این شامپوها نه تنها رنگ غیرطبیعی ندارند، بلکه اسانسی نیز در اونها وجود ندارد و به طور کلی موجب واکنش های آلرژیک در پوست کودک نمی شوند.

قبل از خرید شامپو، حتما اطلاعات مندرج بر پشت محصول را بخوانید.

شامپوهایی که دارای مواد شیمیایی، رنگ ها و اسانس های اضافی نیستند بهترین گزینه ها هستند.

البته لازم به ذکر هست که همه شامپوها دارای مواد نگهدارنده هستند.اما بهتر هست شامپوی نوزادان دارای نگهدارنده های ملایم باشند.

این نوع نگهدارنده ها عبارتند از عصاره هسته مرکبات، فتوکسیتانول، ویتامین C، A و E.

این نوع نگهدارنده ها در سایر محصولات پوستی کودکان، از جمله کرم ها نیز می توانند وجود داشته باشند.
علل ریزش مو در کودکان و راه‌های درمانـی
شامپوهایی که دارای رنگ و اسانس های اضافی نیستند برای کودکان مناسبند

شامپوهای مواد طبیعی
شامپوها، صابون ها و کرم های تهیه شده از مواد طبیعی برای پوست حساس نوزادان و کودکان بسیار مناسب هستند.

شامپوهای تهیه شده از روغن های گیاهی و روغن جوجوبا گزینه های مطلوبی هستند.

بهتر هست از خرید شامپوهای خوشبو، هرچند که ظاهر اونها بسیار فریبنده هست، خودداری کنید.

زیرا در اکثر موارد این گونه شامپوها دارای مواد شیمیایی و مضر برای پوست کودک هستند.

اگر دوست دارید شامپوی فرزندتان خوش بو باشد، به دنبال شامپوی تهیه شده از بابونه یا سایر گیاه های خوش بو و آرام بخش باشید.

چشم ها را نسوزانند
اینگونه شامپوها شوینده هایی بسیار ملایم هستند.

به همین دلیل هم چشم های کودک را نمی سوزانند.

معمولا در ترکیب اینگونه شامپوها، ماده ای که برای پوست سر و در نتیجه موهای کودک مضر باشد وجود ندارد.

خاصیت ضد سوزشی شامپو به طور خاص بر روی بسته بندی محصول قید می شود.

از این شامپوها پرهیز کنید
از شامپوهای دارای مواد شیمیایی با نام اختصاری DEA و TEA باید پرهیز کنید.

این دو ماده هر دو به نیتریت موجود در اکثر شامپوها واکنش نشان می دهند.

این واکنش منجر به تولید نوعی نیتروز آمین می شود که خیلی سریع از طریق پوست سر کودک جذب شده و می تواند برای سلامتی او مشکل ساز باشد.
منبع:ماهنامه دنیای سلامت


56 out of 100 based on 41 user ratings 916 reviews

@