با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟با آلرژی فصلی چه کنیم ؟
آلرژی واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف و موادی است که به طور طبیعی بی‌ضرر است اما بر اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به یک سری مواد بی‌ضرر به وجود می‌آید.با آلرژی فصلی چه کنیم ؟

با آلرژی فصلی چه کنیم ؟

با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، موادی مثل گرده گیاهان، برخی داروها، مو و پشم و پر حیوانات، گرد و غبار هوا، بعضی غذاها و نیش حشرات.این مواد آلرژی زا باعث می‌شوند که سیستم ایمنی بدن، بیش از حد فعال شود و علائم حساسیت را در بدن ایجاد کند.

آلرژی‌های فصلی، یکی از انواع شایع آلرژی‌هاست.حساسیت فصلی یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد در فصل بهار و پاییز به آن مبتلا می‌شوند.

ژنتیک از موثر‌ترین عوامل ابتلا به حساسیت است.به عبارت ساده‌تر، اگر یکی از والدین به هر نوعی از آلرژی مبتلا باشد، ابتلای یک فرزند از 3 فرزندش به این بیماری دور از انتظار نخواهد بود. در صورتی که هر دو والد به حساسیت مبتلا باشند، احتمال ابتلای 7 فرزند از 10 فرزند آن‌ها به این مشکل وجود دارد.

علائم آلرژی شامل آبریزش بینی، ریزش اشک، سرفه، عطسه و اشکال در تنفس، گرفتگی بینی، عطسه، آب ریزش از بینی و چشم‌ها، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتی بروز جوش‌های پوستی است که بستگی به واکنش افراد نسبت به آن ماده آلرژی زای خاص دارد.

هر چقدر تماس فرد با ماده آلرژی زا بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که نسبت به آن حساسیت نشان دهد.

حساسیت فصلی در چشم موجب ورم ملتهبه بهاری قرمزی، تورم و اشک ریزش و حساسیت به نور، در دستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش و آب ریزش بینی و در دستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه، احساس کمبود هوا خس ،تنگی نفس و در بینی احساس خارش در بینی و گلو ، سقف دهان و گوشها، کاهش تمرکز و احساس ناخوشى و خستگی و عصبی شدن است.

علائم آلرژی:

علائم بینی: آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی

علائم چشمی: خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور

علائم تنفسی: احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس

علائم عمومی در بدن: خستگی و عصبی شدن


شایعترین علامت در این بیماران عطسه های مکرر است که برای مدت طولانی گریبانگیر این افراد می شود. علاوه بر آن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی نیز از دیگر علائم این بیماری است.

این بیماری به اسامی مختلف نامیده می شود از جمله حساسیت فصلی، حساسیت بهار، حساسیت به گروه گیاهان نامیده می شود.این بیماری، جزء بیماریهای شایع به شمار می رود همچنین این بیماری با آسم نیز همراهی دارد و مواردی که فرد در آن به هر دو بیماری مبتلا است کم نیست.

اگر چه هنوز علت این که چرا آلرژی در برخی افراد بیشتر شایع است، معلوم نیست، ولی استعداد ابتلا به آلرژی (واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن) معمولاً در افراد بعضی از خانواده ها بیشتر است. هیچ کسی با بیماری آلرژی متولد نمی‌شود، ولی زمینه ابتلا به آن، ارثی است.

آلرژی‌ها معمولاً در دوران کودکی شروع می‌شوند، ولی ممکن است در هر سن دیگری هم آغاز شوند. میزان حساسیت‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابد، ولی ممکن است بعدها مجدداً عود کند.با دوری از مواد آلرژی زا و مصرف منظم داروها تحت نظر پزشک، می‌توان آلرژی را کنترل و درمان کرد.

توصیه‌های مراقبت از خود:

- هنگامی که میزان گرده گیاهان در هوا زیاد است، از منزل خارج نشوید که اغلب در بعد از ظهرهای خشک و خنک این گونه است، ولی میزان این گرده‌ها در هوای سرد و مرطوب (بعد از باران) به طور عجیبی کاهش می‌یابد.

- هنگام راه رفتن بر روی چمنزار و انبوه برگ‌های ریخته شده از درختان به صورتتان ماسک بزنید، زیرا در این حالت، گرده گیاهان و اسپور قارچ‌ها در هوا زیادند.

- هنگام رانندگی، تهویه ماشین را روشن کنید تا مانع از ورود هوای بیرون به داخل ماشین که مملو از مواد آلرژی زاست شود.

مواقعی که در اطراف شهر هستید، پنجره‌های ماشین را ببندید. زمانی که در فضاهای بسته ای مانند خودروها برنامه دارید باید شیشه ها را به طور کامل بالا بیاورید تاکمتر در معرض گرده ها برنامه بگیرید.

- اگر نسبت به حیوانات آلرژی دارید، آنها را داخل اتاق نیاورید و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنید، یا اینکه در کل، حیوانی در منزل نگه ندارید.

- اگر نسبت به گرد و غبار حساسیت دارید، کف اتاق‌ها را با جاروبرقی جارو بزنید و با دستمال مرطوب، گرد و خاک وسایل را پاک کنید.

- اگر کولرتان آبی است حتماً باید هر سال پوشال آن را عوض کنید،زیرا رشد قارچ ها در پوشال و تنفس آن موجب تشدید آلرژی می شود، ولی اگر از کولر آبی استفاده می کنید احتمالا به سرما آلرژی دارید، بهترین راه پیشگیری این است که در معرض باد مستقیم کولر برنامه نگیرید، استفاده از آنتی هیستامین بهترین راه است.

- شست و شوی بینی با سرم نمکی به باز ماندن راه های هوایی کمک زیادی می‌کند، استفاده از درمان موضعی اسپری های بینی بسیار کمک کننده است، 2 هفته قبل از شروع علایم با کمک درمان کم عارضه و کم هزینه ی اسپری ( کرومولین سدیم )، می توانید از بروز علایم پیشگیری کنید.

- اگر می‌توانید باید محل زندگیتان را تغییر دهید، در غیر اینصورت باید از ماسک فیلتر دار استفاده کنید، 2 هفته قبل از شروع علایم با کمک درمان کم عارضه و کم هزینه اسپری ( کرومولین سدیم )، می توانید از بروز علایم پیشگیری کنید، از اسپری های موضعی بینی هم می‌توانید استفاده کنید.

- افرادی که دچار خلط گلو هستند و مکرراً احساس صاف کردن صدا دارند و احساس وجود خلط می کنند، اغلب هیچ مشکلی در ریه و سینوس ندارند و مشکل اصلی برگشت اسید معده است که معمولاً با پرهیز غذایی و تغییر زمان خوردن و خوابیدن مشکلات به حداقل می رسد.

فرد اگر با مراجعه به پزشک حاذق علایم سینوزیت ، آلرژی و علایم ریوی رد شد، احتمالاً دچار رفلاکس اسید معده به مری است، باید غذای کم حجم و کم چرب استفاده کند، چای کمرنگ بخورد و مصرف مواد غذایی که حاوی مواد رنگی و افزودنی و نگهدارنده است مانند سوسیس ، کالباس، سس و نوشابه را محدود کند و 2 ساعت قبل از خواب چیزی نخورد، هنگام خواب هم از ناحیه کمر به بالا شیب داشته باشد، با مصرف کوتاه مدت داروی آنتی اسید خلط و بوی دهان هم برطرف می شود.البته باید ابتدا بررسی شود در صورت تشخیص رفلاکس از این درمانها کمک بگیرد.

-از تهویه کننده‌های هوا و فیلترها استفاده کنید. در فصل آلرژی پنجره ها را ببندید و دستگاه تهویه را روشن کنید. در فضای خیلی مرطوب با استفاده از دستگاه رطوبت زدا هوا را خشک نگه دارید چون رطوبت زیاد باعث رشد هاگها و قارچ ها می شود و آلرژی را تشدید می کند.

- به جای فرش و قالی از کف پوش استفاده کنید. قالی ها محل تجمع گرد وغبار و گرده ها و سایر عوامل آلرژی زا هستند. کارهای باغ داری و گل کاری را به زمان پس از گرده افشانی و بعد از پایان فصل آلرژی موکول کنید.

- در صورتى که مى‌دانید به چه گرده گیاهى حساس هستید سعى کنید در فصل گرده افشانى آن گیاه از رفتن به محلهاى رویش آن گیاه خوددارى کنید. از عینکهاى آفتابى براى جلوگیرى از وارد شدن گرده‌ها به چشمهایتان استفاده کنید.

- اگر در محل زندگی‌تان گرده‌هاى گیاهى در فضا پراکنده مى‌شوند، درها و پنجره‌هاى اتاق خوابتان را در وسط صبح (حدود ساعت 10) و ابتداى غروب (حدود ساعت 7) بسته نگه دارید چرا که معمولاً در این ساعتها اوج گرده افشانى گیاهى صورت می‌گیرد.

- براى درمان علائم از قرصهاى آنتى هیستامین و اسپری‌هاى ضد التهابى بینى استفاده مى‌شود. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد التهاب، با کاهش تورم پوشش درون بینى گرفتگى بینى را برطرف مى‌کنند. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد آلرژى با پوشش بینى و چشم مانع اثر عامل آلرژی‌زا مى‌شوند.

- همچنین در موارد مقاوم از اسپری‌های بینی کرومولین سدیم استفاده می‌شود که با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن از بروز علائم آلرژی ممانعت می‌کند. اگر گرفتگى بینى باعث ناراحتى چندانى نشود، قرص یا اسپرى‌هاى ضداحتقان خیلى مفید نیستند.

-نوشیدن مایعات عوارض حساسیت های تنفسی فصلی را کاهش می دهد رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی گفت:نوشیدن زیاد مایعات در کاهش عوارض حساسیت های تنفسی فصلی و آثار آلرژی موثر است. نوشیدن مایعات فراوان میزان ترشحات تنفسی حساسیت را رقیق کرده و عامل حساسیت زا اثر کمتری بر بدن می گذارد.

- نگهداری گلدانهای کوچک در فضای منزل،پر پرندگان خانگی و نگهداری حیواناتی مانند جوجه،اردک،گربه،سگ و غیره در محیط زندگی افراد حساس به مواد آلرژی زا را با مشکل مواجه می کند.

- مهمترین راه برای درمان یا کنترل حساسیت‌های فصلی، از بین‌بردن عامل ایجادکننده حساسیت است. اگر واکنش‌های آلرژیک و ایمونولوژیک بیش از حد طبیعی، خفیف یا حتی متوسط باشند ممکن است برای درمان آن به استفاده از داروهای مختلف نیاز نباشد. یعنی متخصص برای سرکوب‌ سیستم ایمنی برای مدتی کوتاه و از بین‌بردن عوارض حساسیت، دارو تجویز می‌کند.

- مصرف مکمل‌های غذایی مختلف از جمله مکمل آهن، روی، کلسیم یا... نمی‌تواند باعث درمان یا حتی کنترل کامل آلرژی‌های فصلی شود. البته ممکن است برخی از موادغذایی بتوانند در تشدید یا تخفیف علایم حساسیت موثر باشند اما هیچ‌کدام از خوراکی‌ها و عناصر نمی‌توانند کاملاً باعث از بین رفتن این بیماری شوند. از طرف دیگر ما نمی‌توانیم خوراکی خاصی را معرفی کنیم و بگوییم که همه افراد مبتلا به حساسیت می‌توانند با حذف آن، بیماری خود را سرکوب کنند چون ممکن است نوع حساسیت به موادغذایی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

- فردی که به حساسیت فصلی مبتلاست یا سابقه ابتلا به آن را دارد، باید تا می‌تواند دور ادویه‌ها، غذاهای تند، بودار، خوراکی‌های فرآوری‌شده (مانند سوسیس، کالباس و...) و غذاهای سرخ‌کردنی را خط بکشد.

- البته به یاد داشته باشید که این غذا‌ها اصلاً نمی‌توانند عامل اولیه ابتلا به حساسیت فصلی باشند و مصرف آن‌ها ممکن است فقط شرایط فرد مبتلا به حساسیت را بد‌تر و علایم حساسیتش را شدید‌تر کند.

- بین خوراکی‌های مختلف، مصرف میوه‌ها و سبزی‌های تازه و آب می‌تواند کمی عوارض حساسیت فصلی را کاهش دهد.

- ممکن‌است مصرف برخی میوه‌ها مانند کیوی یا برخی از صیفی‌ها مانند بادمجان یا گوجه‌فرنگی باعث تشدید واکنش‌های آلرژیک شود. البته این موضوع به حساسیت‌های فردی هم مربوط است. یعنی گاهی برخی مبتلایان به حساسیت فصلی اصلا به میوه یا صیفی‌هایی که نام بردیم، حساسیت نداشته باشند یا برخی مبتلایان به میوه‌های بیشتری واکنش نشان دهند.

- آزمون‌های حذف موادغذایی از ساده‌ترین راه‌های کنترل و درمان حساسیت فصلی در افرادی است که برای اولین‌بار به این بیماری مبتلا شده‌اند. یعنی این افراد باید هر روز یکی از خوراکی‌های فصلی موجود در برنامه‌غذاییشان را حذف کنند تا به نتیجه موردنظر که‌‌ همان شناسایی خوراکی آلرژن است، دست پیدا کنند.

- اگر فردی برای اولین‌بار غذاهای دریایی مانند ماهی یا میگو مصرف کند یا پس از سال‌ها این غذا‌ها را بخورد، ممکن است به آن‌ها حساسیت نشان دهد یا علایم حساسیت او شدید‌تر شود، بنابراین این گروه از افراد باید ماهی یا میگو را برای مدتی از برنامه‌غذاییشان حذف کنند تا شرایطشان بهبود یابد.

10 قانون "ضد آلرژی"

1 - استفاده از رژیم غذایی محتوی ویتامینهای گروه C، B و K

2- اجتناب از غذاهایی که دارای "رایحه های طبیعی" هستند. در میان موادی که در این گروه جای می گیرند می توان به عسل و گرده گلها اشاره کرد.

3- عدم استفاده از دارو بدون مشورت با پزشک. افرادی که از آلرژی رنج می برند بیش از دیگران به داروهای شیمیایی حساس هستند.

4 عدم استعمال دخانیات و دوری جستن از محیطهای ویژه افراد سیگاری، چرا که مخاطهای بینی و چشم می توانند تحریک شوند.

5 - خوابیدن حداقل 8 ساعت در شب

6- تغذیه حداقل سه نوبت در روز

7- استراحت و دور شدن از کار حداقل به مدت یک ربع ساعت در زمانی که فرد احساس خستگی می کند.

8-انجام فعالیتهای فیزیکی هفتگی

9- رسیدگی به کارهای شخصی در اوقات فراغت

10- عدم مبارزه با احساسات شخصی و بروز دادن احساسات در برقراری ارتباط با دیگران. درحقیقت احساسات سرکوب شده، استرسهای روحی و جسمی، زندگی بی نظم و.. فاکتورهایی هستند که سیستم ایمنی را خلع سلاح می کنند و موجب نفوذ بیشتر آلرژی می شوند.چه کنیم که به هپاتیت مبتلا نشویم؟

1:راههاي درمان برفک دهان در کودکان

2:

هی وای من!!!!!!!!!!!
میگم این بادمجون بم که میگن منما نمیدونم چرا سر از اصفهان در اوردم

من نه هیچ وقت مریض میشم نه تاحالا الژی پیدا کردم به چیزی


ریلکسیشن(تمدد اعصاب)

3:

خدا رو شکر منم به چیزی آلرژی ندارم

مرسی نینا


نکاتی برای پیشگیری از دیابت

4:

سلام
ببین اصفهانی ها کلا برا اینکه ...............


چگونه از لثه های کودک نگهداری کنیم؟
اصلا الرژی نمیگیرن
شما نگران نباش


حساسیت غذایی در کودکان

5:

ینی چی؟


مراقب بیماری های مدرسه ای باشید !

6:

ممنون از دعوت...


نشانه‌های خطرناک حمله قلبی
جالب و مفید بود .


7:

مرسى نينا جون به خاطر دعوتت مطلب مفيدى بود دستت درد نكنه عزيزم

8:

آلرژی من همیشگی نیس بعضی اوقات میگیره بعضی اوقات نه
ممنونم ازت!

9:

به دل نگیری اما الرژی فقط تو خرج کردن دارن

10:


نوشته اصلي بوسيله black نمايش نوشته ها
هی وای من!!!!!!!!!!!
میگم این بادمجون بم که میگن منما نمیدونم چرا سر از اصفهان در اوردم

من نه هیچ وقت مریض میشم نه تاحالا الژی پیدا کردم به چیزی
خوش به حالت فاطی
نوشته اصلي بوسيله eclipse نمايش نوشته ها
خدا رو شکر منم به چیزی آلرژی ندارم

مرسی نینا
خواهش عزیزم
نوشته اصلي بوسيله vesal5 نمايش نوشته ها
مرسى نينا جون به خاطر دعوتت مطلب مفيدى بود دستت درد نكنه عزيزم
خواهش میکنم

11:

بهدل بگیرم؟؟؟؟؟؟
نه بابا حرفایی که ارزش ندارنو به دل نمیگیرن!!!!!!!!
ولی بدون همه مثل هم نیستن

12:

با آلرژی فصلی چه کنیم ؟
آلرژی چیست؟
آلرژی واكنش افراطی سیستم ایمنی بدن به شرایط مختلف هست .یکی از مسائلی که برخی از امت با اون در فصل بهار، مواجه می‌شوند، آلرژی فصل بهار هست.

این آلرژی ناشی از هستنشاق گرده‌های گیاهی ناشی از گرده‌افشانی گیاهان هست.

به عبارت بهتر آلرژی فصلی واکنش طبیعی سیستم ایمنی بدن به موادی هست که به ظاهر، مضر نبوده و بی‌ضرر هستند، اما بدن نسبت به اونها واکنش‌های شدیدی نشان می‌دهد.

این آلرژی یکی از شایع‌ترین انواع آلرژی‌هاست.

شرایط بروز آلرژی
دكترمحمود موحدی فوق تخصص ایمونولوژی آسم وآلرژی، علت اصلی حساسیت های فصلی به ویژه در فصل بهار را گرده افشانی گیاهان بیان می كند.

وی می گوید:«حساسیت فصلی ناشی از گرده افشانی گیاهان به تناسب شرایط جغرافیایی وگیاهان آلرژی زای مناطق مختلف كشورمتفاوت هست.»
موحدی با بیان این كه حساسیت به گرده گیاهان درفصول مختلف سال نیز متفاوت هست اضافه کرد: « گرده افشانی درختان دربهار، علفها و چمنها در تابستان و درختچه ها وعلفهای هرزدرفصل پاییزموجب بروزحساسیتهای فصلی می شود».

دکتر مژگان صفری، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در زمینه حساسیت فصلی می گوید: «نام دیگر آلرژی فصلی، تب یونجه هست، اما بر خلاف تصور ارتباط مستقیم با یونجه ندارد، بلکه هر نوع علف هرز و یا گیاهی می تواند موجب بروز اون شود».
دکتر صفری در مورد شرایط آلرژی زا می گوید:« مبتلایان به حساسیت فصلی با شروع گرده افشانی گل ها و گیاهان علائم خود را نشان می دهند.

در این حالت، نگهداری گلدان های کوچک در فضای منزل، پر پرندگان خانگی و نگهداری حیواناتی مانند جوجه اردک، گربه، سگ و غیره، بیماری را شدت می دهد».

وی در ادامه می گوید:« حساسیت فصلی فقط مخصوص فصل بهار نیست، بلکه در تابستان و پاییز با خوردن بعضی از میوه ها نظیر هندوانه، خربزه، انگور، گوجه فرنگی و توت فرنگی ممکن هست آلرژی ظاهر شود.

گرده های گل ها و درختان وقتی وارد ریه می شوند، ممکن هست منجر به بیماری آسم شوند که در این حالت بیمار باید تحت نظر پزشک مداوا شود».
دکتر منصور رضایی ، متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید:« برخی از غذاها سبب افزایش یا کاهش عوارض ناشی از آلرژی خواهد شد؛ به‌عنوان نمونه، از سویا، تخم‌مرغ، ماهی، خربزه، گوجه فرنگی،گوجه سبز، کرفس و برخی از شکلات‌ها، می‌توان به‌عنوان برخی از غذاهای تشدید‌نماينده عوارض ناشی از آلرژی فصلی نام برد».

علایم و نشانه های آلرژی
تقریبا یک چهارم جمعیت جهان از عوارض آلرژی رنج می‌برند.

از سوی دیگر، زندگی شهرنشینی و صنعتی‌شدن، به‌دلایل مختلف، باعث افزایش آمار مبتلایان به آلرژی فصلی شده هست.
دكتر محمود موحدی ، فوق تخصص ایمونولوژی آسم وآلرژی ، فرمود:« نشانه ها و عوارض حساسیتهای فصلی شامل ،آبریزش بینی، ریزش اشك، سرفه وعطسه ازجمله علا ئم آلرژی هست كه به علت مصرف داروها ، مواد شیمیایی وحتی شرایط فیزیكی خاص ایجاد می شود».
محمود موحدی دراین باره فرمود: «آثار ناشی ازحساسیتهای فصلی درچشم ودستگاه تنفسی بروزمی كند».
وی در ادامه فرمود: « حساسیت فصلی درچشم موجب ورم ملتهبه بهاره، در دستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش وآب ریزش بینی و دردستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه، خس ،تنگی نفس می شود».

روش های مقابله با آلرژی فصلی
اولین قدم برای مقابله با این مشكل، بهبود عملكرد سیستم ایمنی هست.

گنجاندن مقادیر زیادی از اونتی اكسیدان‌ها مثل میوه‌ها، سبزیجات و چربی امگا 3 به رژیم غذایی شما را تا حد زیادی به این هدف نزدیك می‌كند.

به این ترتیب توصیه می‌شود كه یك رژیم غذایی مقوی و سالم را دنبال كنید.
حتما از مكمل‌های طبیعی با طیف كامل و طبق تجویز پزشک برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود هستفاده كنید.
با افزایش مصرف موادغذایی ضد التهابی مثل روغن ماهی و میوه و سبزی از علائم التهابی آلرژی فصلی به میزان قابل توجهی بكاهید.
از مواد غذایی و مكمل‌های حاوی فلاوونوئید بیشتر هستفاده كنید.
برای كاهش التهاب در بدن از مواد حاوی كاروتنوئید مثل اسفناج و سیب زمینی شیرین بیشتر مصرف كنید.
حتما اسیدهای چرب امگا 3 در فهرست غذایی روزانه خود بگنجانید.
مصرف گوشت قرمز را كاهش دهید.
از مواد هضم كننده طبیعی هستفاده كنید.

مبتلایان به آلرژی اغلب در هضم غذا دچار مشكل می‌شوند.

با مصرف هضم كننده‌های طبیعی مثل مواد غذایی پروبیوتیك می‌توانید تا حد زیادی به این مشكل غلبه كنید.
خوراكی‌هایی مثل قند و لبنیات را كه به اونها حساسیت دارید، شناسایی كرده و تا حد امكان از مصرف اونها پرهیز كنید.
حتما روزانه 30 دقیقه ورزش كنید.

كاربردی ترین اقدامات طبیعی برای كاهش علائم آلرژی‌های فصلی
سینوس‌های خود را روزانه شست و شو دهید.

بهترین شیوه برای پاك كردن سینوس‌ها شست و شوی مجاری بینی با محلول آب نمك هست.

با انجام همین اقدام ساده یك یا دو بار در روز می‌توانید به میزان زیاد و یا حتی به طور كامل علائم آلرژی فصلی را برطرف كنید.
در روزهای خشكی كه باد می‌وزد حتی‌الامكان در منزل یا سایر فضاهای بسته بمانید و از رفتن به فضای باز خودداری كنید.

برای افرادی كه آلرژی فصلی دارند بهترین وقت برای خارج شدن از منزل پس از یك بارندگی خوب هست چون باران گرده‌های موجود در هوا را می‌شوید.
از تهویه كننده‌های هوا و فیلترها هستفاده كنید.

در فصل آلرژی پنجره‌ها را ببندید و دستگاه تهویه را روشن كنید.

- در فضای خیلی مرطوب با هستفاده از دستگاه رطوبت زدا هوا را خشك نگه دارید چون رطوبت زیاد باعث رشد هاگ‌ها و قارچ‌ها می‌شود و آلرژی را تشدید می‌كند.
به جای فرش و قالی از كف پوش هستفاده كنید.

قالی‌ها محل تجمع گرد وغبار و گرده‌ها و سایرشرایط آلرژی زا هستند.

- كارهای باغ داری و گل كاری را به وقت پس از گرده افشانی و سپس پایان فصل آلرژی موكول كنید

13:

کاهش علائم حساسیتی فصلی با این راهها
download8 کاهش علائم حساسیتی فصلی با این راهها
حساسیت یا الرژی فصلی با علائمی مانندخارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی ، سرفه، عطسه و اشکال در تنفس خودرا نشان می دهد، پزشکان مرتبا از داروهای ضد التهاب و ضد حساسیت به منظور کاهش علائم این افراد هستفاده می نمايند
تحقیقات نشان داده مصرف ویتامین های B,C و ویتامین k در کاهش علائم حساسیت نقش موثری دارد.
نصیر دهقان پژوهشگر و پزشک طب سنتی در فرمودگو با خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران فرمود: آلرژی‌ها یا حساسیت های فصلی، یکی از شایع ترین انواع اون ها هست که بسیاری از افراد در فصل بهار و پاییز مبتلا می‌سازد.

بررسی الگوی تغذیه ای افراد و الگوی زندگی، میزان خواب و بیداری و هسترس های روزانه فرد در درمان حساسیت فصلی باید مورد توجه برنامه بگیرند.
وی فرمود: آلرژی‌ها معمولاً در دوران کودکی شروع می‌شوند، البته ممکن هست در هر سن دیگری نیز آغاز شوند.

میزان حساسیت‌ها با افزایش سن کاهش می‌یابند، ولی ممکن هست بعدها مجدداً عود نمايند.
وی اضافه کرد: افرادی که به حساسیت فصلی دچار شده اند و یا سابقه ابتلا به اون را دارند، بهتر هست از سیگار، انواع ادویه‌ها، غذاهای تند و بودار، خوراکی‌های فرآوری‌شده و غذاهای سرخ‌کردنی دوری نمايند.
نتیجه مطالعات نشان می دهد مصرف ویتامین های B، C و K می تواند در کاهش علائم حساسیتی موثر باشد؛ هم چنین هستفاده از گیاهانی مانند بادرنجبویه، زردچوبه، شاه تره و دارچین نیز در کاهش علائم موثر هستند.

منبع : سلام دکتر

14:

برترین ها: آلرژی یا حساسیت های فصلی سر رسیده اند و شاید شما یکی از اون دسته افرادی باشید که حساسیت شما فقط خاص "فصل آلرژی" نیست و در بیشتر روزهای سال ادامه دارد و حتی نشانه های اون درست قبل از پریودتان شدت می یابند.

با روش های زیر می توانید حساسیت خود را کمتر کرده و متوقف کنید.گرده ها، درختان، چمن ها و علف های هرز


نشانه های حساسیت شما از اواخر زمستان آغاز می شوند، یعنی درست همان وقتی که درختان کم کم شکوفه می دهند.

در حال حاضر چمن ها و علف های هرز حساسیت شما را بدتر می نمايند و این تا تابستان ادامه دارد.

سعی کنید وقتی که میزان گرده افشانی بالاست، بیشتر در منزل بمانید تا در معرض گرده های مختلف برنامه نگیرید.


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


ماسک بزنید.


اگر مجبور هستید که بیرون بروید یا باغبانی کنید، ماسک بزنید تا گرده ها را از بینی و دهان شما دور نگه دارد.با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


شب ها موهایتان را بشویید.
باید هر شب گرده ها را از بدنتان بشویید و دور کنید، به خصوص اگر به موهایتان ژل یا موس می زنید گرده ها به موهایتان می چسبند.

بنابراین بهتر هست هر شب موهایتان را بشویید.
دوش بگیرید و آرام شوید.


در تحقیقی ثابت شد افرادی که آلرژی فصلی دارند پس از انجام کارها و وظایف پر هسترس خود واکنش های آلرژیک نشان می دهند.

دکتر کلیفورد، متخصص آلرژی در دانشگاه نیویورک می گوید: «استرس باعث می شود که سطوح هورمون کورتیزول در بدن افزایش یابد.» چند دقیقه مدیتیشن یا دوش گرفتن و ریلکسیشن به کاهش این واکنش ها کمک می کند.بینی تان را تمیز نگه دارید.


دکتر نیل کائو، متخصص آلرژی در مرکز آسم و بیماری های آلرژیک آمریکا می گوید: «بینی ما مانند برف پاک کن هست و گرده ها به اون گیر می نمايند.» از داروخانه ها سرم نمکی شستشوی سینوس بخرید و اگر این سرم کمکی نکرد، می توانید اسپری بینی گیاهی بخرید که نمی گذارد بینی تان واکنش های آلرژیک نشان دهد.

با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


اونتی هیستامین بخورید.


تابحال هیچ داروی بدون نسخه ای مانند اونتی هیستامین این همه گزینه نداشته هست.

با 10 میلی گرم ستیریزین در روز می تواند واکنش های آلرژیک خود را تسکین دهید.

اگر این دارو مؤثر نبود، می توانید از پزشکتان بخواهید برایتان اونتی هیستامین هایی مانند فکسوفنادین یا لوو ستیریزین دی هیدرو کلراید تجویز کند.


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


اسپری ها را امتحان کنید.


اگر محلول های بینی و اونتی هیستامین ها برایتان مؤثر نبودند، می توانید از پزشک بخواهید برایتان اسپری های هستروئیدی تجویز کند و دکونژستانت نخورید، زیرا دکتر کائو می گوید دکونژستانت ها برای برطرف کردن آلرژی تأثیری ندارند و سپس چند روز مصرف حالتان را بدتر می نمايند.


مایت های گرد و غبار


مایت ها یا هیره های گرد و غبار در خانه هایی زندگی می نمايند که درجه حرارت اونها گرمتر از 21 درجه باشد و رطوبت داخل خانه بالاتر از 50 % باشد.

برای اونکه این مایت ها را از بین ببرید باید خانه را سرد و خشک نگه دارید.

دمای خانه را تا زیر 15 درجه پائین بیاورید و رطوبت را به 40 تا 45 % برسانید.با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


از مانع هستفاده کنید.


برای مبارزه با مایت های گرد و غبار، روکش های بالش و تشک خود را عوض کنید و از روکش هایی با پارچه های کتان ارگانیک هستفاده کنید.

با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


ملافه ها را بجوشانید.


هر هفته ملافه ها و روکش بالش ها را در آبی که حداقل دمای اون 60 درجه هست بشویید.

تحقیقات نشان داده اند که این دما همه مایت ها را از بین می برد.


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


خانه را بدهید کارگر تمیز کند.
جارو زدن و گردگیری خانه باعث می شود که مایت های گرد و غبار و مدفوع اونها به هوا بلند شود و بیشتر از دو ساعت طول می کشد تا این غبار دوباره بنشیند.

اگر نمی توانید فردی را بیاورید تا خانه را تمیز کند و خودتان خانه را ترک کنید، بهتر هست جاروبرقی با فیلتر ذرات ریز بخرید و موقع جارو زدن حتماً ماسک بزنید.


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


طب سوزنی را امتحان کنید.
دکتر رابرتا لی می گوید: «من تأثیرات شفرمود انگیز طب سوزنی را روی بیماران آلرژیک خود مشاهده کرده ام.» دکتر لی معتقد هست که طب سوزنی موجب کاهش هورمون های هسترس و در نتیجه کاهش التهاب می شود.با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


کپک های خانگی


کپک در آب و هوای گرم و مرطوب رشد می کند.

نباید فکر کنید که چون اون را نمی بینید، پس وجود ندارد.

کپک زیر موکت ها و فرش ها، در دیوار یا هر جای دیگری رشد می کند.

برای از بین بردن اون از وایتکس هستفاده کنید.

محلول 5 % وایتکس را با دستمال یا اسفنج روی قسمت هایی که کپک دارد بمالید.با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


اتاق ها را خشک کنید.
در حمام و اتاق های مرطوب و زیرزمین هواکش و دستگاه رطوبت زدا بگذارید.

با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


پرز حیوانات خانگی


اگر حیوان خانگی داشته باشید، ممکن هست به پروتئین های موجود در بزاق، پرز (پوست مرده) و ادرار حیوان حساسیت داشته باشید.

و همه حیوانات پرزدار این پروتئین ها را دارند.

برای جلوگیری از واکنش های این حساسیت، نگذارید حیوان وارد اتاق خوابتان شود.

دور نگه داشته حیوانات از محل خواب و حتی از خانه، باعث می شود که نشانه های حساسیت شما فروکش کند.


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


قالی را جمع کنید.


سعی کنید موکت، قالی یا فرش را با کفپوش های چوبی، سنگی، کاشی یا لینولیوم جایگزین کنید که پرزها را در خود حبس نمی نمايند.با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


حیوان خانگی خود را اصلاح کنید.


از همسرتان یا فرزندتان بخواهید هر روز موهای حیوان را شانه بزند و ترجیحاً این کار را بیرون از خانه و با شانه ای که در آب مقطر زده اجرا کند تا بدین ترتیب پرزها را در شانه گیر بیندازد.

هر هفته حیوان باید حمام شود.با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


واکسن بزنید.


ایمونوتراپی در کاهش نشانه های حساسیت 85 % کارایی دارد و این شامل حساسیت های ناشی از پروتئین های حیوانات نیز می شود.

این واکسیناسیون شامل یک یا دو واکسن در هفته می شود که شما را در معرض دوزهای کمی از آلرژن می گذارد و این دوز کم کم در شش ماه آینده افزایش می یابد.


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟


شاید دلیل این نشانه چیز دیگری باشد.


آیا آبریزش بینی شما ادامه دار هست و قطع نمی شود؟ اگر ضدغبار سازی خانه و مصرف اونتی هیستامین ها حالتان را بهتر نکرد، شاید به ورم بینی غیرآلرژیک مزمن (chronic nonallergic rhinitis) مبتلا باشید که در این حالت دیواره و مجاری بینی شما ملتهب می شود و باعث می شود که بینی تان بگیرد و آبریزش داشته باشد.

در این حالت بینی، چشم ها یا گلویتان نمی خارد و به داروهای حساسیت واکنش نمی دهید.

سعی کنید از چیزهایی مانند عطرهای قوی دور بمانید.

اسپری های نمکی و محلول های بینی ممکن هست تسکین دهنده باشند، ولی اگر مؤثر نبودند، می توانید از پزشک بخواهید برایتان اسپری بینی هستروئیدی تجویز کند.

با آلرژی فصلی چه کنیم ؟

15:

در این مقاله با آلرژی فصلی، نشانه‌های اون و راه‌های بهبود این نوع آلرژی آشنا می‌شوید.

با آلرژی فصلی چه کنیم ؟
مقابله با آلرژی فصلی

آلرژی فصلی، بسیار بد و ناراحت نماينده هست به‌ویژه اگر نیاز داشته باشید که مراقب واکنش‌های آلرژیک خود باشید.

اگر اواخر فصل زمستان هست، نگران مسیر طولانی و سرد بین خانه تا محل کار خودتان هستید.

پیشاپیش به این فکر می‌کنید که چگونه جلوی آبریزش بینی و عطسه بی پایان خود را بگیرید.

خود را آماده می‌کنید تا مطمئن شوید که کار ساده‌ی رفتن به اداره، با سرما خوردگی‌های مکرر و بی پایان شما خراب نمی‌شود
و هنوز در مورد تب یونجه یا رینیت حساسیتی (ورم غشاء مخاطی بینی به خاطر حساسیت) گاه‌وبیگاه خود فکر نمی‌کنید.

این مشکلات تا اوایل بهار طول می‌کشد و برخی از مواقع تا وقتی که سرمای کشنده‌ی پاییز برسد ادامه دارد.

معمولاً تابستان درد و رنج شما از آلرژی را کاهش می‌دهد.چ


توصیه‌هایی برای بهبود آلرژی

با آلرژی فصلی چه کنیم ؟
وسایل غیرضروری و اضافی را از خانه‌ی خود خارج کنید.

وسایل غیرضروری و اضافی گردوغبار جمع می‌نمايند و گردو غبارمنجر به آلرژی می‌شود.

پس با خارج کردن برخی از وسایل، درواقع یک محیط عاری از آلرژی را برای خود تضمین می‌کنید.

از شر محل‌های تجمع گرد و غبار در خانه خلاص شوید.

این کار را با رها نکردن لباس‌هایتان روی زمین شروع کنید.

لباس‌های شما قطعاً گردو غبار زمین را به خود می‌گیرند.

با رها کردن لباس‌ها بر روی زمین، شما درواقع به پیشواز واکنش‌های آلرژیک خود می‌روید تا روزتان را خراب کند.

ممکن هست لازم باشد وسایل خود را جا به جا کنید.

اون‌ها را در کابینتی با در شیشه‌ای برنامه دهید.

برای مثال کتاب‌ها، بهشتی برای تجمع توده‌های گرد و غبار هستند.

بنابراین کتاب‌های خود را در محیطی عاری از گردو غبار برنامه دهید.

شاید لازم باشد که مبلمان روکش‌دار خودتان را بررسی کنید.

بی‌شک این مبلمان‌ها یکی از بدترین مکان‌ها برای مواد آلرژی زای به دام افتاده هستند.

بد نیست که تهیه‌ی روکش قابل شستشو را در نظر داشته باشید.

مبلمان رویه دوزی شده‌تان را با اون روکش‌ها بپوشانید تا در صورت وجود هرگونه مواد آلرژی زای به دام افتاده، شما را از اون‌ها دور نگه دارند.


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟
همچنین خوب هست که از نگه‌داشتن یا ذخیره کردن وسایلتان در زیر تخت خودداری کنید.

این وسایل نیز به راحتی و به سرعت گرد و غبار را جمع می‌نمايند.

اگر چاره‌ای ندارید یا فضای ذخیره سازی کمی در خانه دارید، وسایل خود را قبل از ذخیره کردن یا نگه‌داشتن زیر تختخوابتان در محفظه های زیپ دار برنامه دهید.

در مورد دما و رطوبت خانه تان کاری اجرا کنید.

سطح دما و رطوبت خانه‌ی خود را تا جایی که امکان دارد کنترل کنید.

برای تهویه‌ی مناسب از پنکه هستفاده کنید.

اجازه دهید هوای تازه در خانه جریان داشته باشد.

دستگاه تهویه مطبوعتان را بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که دستگاه طوری تنظیم‌شده باشد که رطوبت داخل را در سطح پایینی نگه دارد.

توجه داشته باشید که فیلترها را اغلب تعویض کنید.

معمولاً تعویض فیلترها به‌صورت ماهیانه کافی خواهد بود.

هم چنین می‌توانید پنجره‌ها را باز بگذارید و درها را ببندید.


با آلرژی فصلی چه کنیم ؟
برای وضعیت اضطراری آماده باشید.

برای شستشوی بینی هستفاده از نتی پات (وسیله مخصوص شستشوی بینی) خوب هست.

یاد بگیرید که چگونه به‌تنهایی از اون هستفاده کنید.

هم چنین می‌توانید مقدار مناسبی اونتی هیستامین یا اسپری بینی با خود داشته باشید.

اون‌ها قطعاً به شما در درمان علائم آلرژیک کمک خواهند کرد.

ظاهراً برای دریافت راهنمایی در مورد اینکه هنگام حمله‌ی آلرژی چه مقدار دارو هستفاده کنید و چه مدت باید از اون‌ها هستفاده کنید لازم هست که با یک دکتر یا ارائه دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

پس از اجرای دقیق توصیه‌های بالا، روز خود را با دوش گرفتن به پایان برسانید.

توجه داشته باشید که قبل از خوابیدن این کار را اجرا کنید.

با دوش گرفتن هرگونه گرده که ممکن هست در طول روز جمع کرده باشید را از بین می‌برید.منبع:نحوه‌ی مقابله با حساسیت فصلی


74 out of 100 based on 19 user ratings 94 reviews

@