مضرات و فواید مشروبات الکلی بر بدن انسان


مضرات و فواید مشروبات الکلی بر بدن انسانمضرات و فواید مشروبات الکلی بر بدن انسان
بعضی از مردم در هنگام بروز استرس، برای کسب آرامش و یا فرار از مشکل، اقدام به مصرف الکل میکنند. وقتی برای مقابله با استرس، الکل مصرف شود، به مرور زمان منجر به زیاده روی در مصرف و اعتیاد میگردد. امروزه حدود صد میلیون آمریکایی، مقدار کمی از کالری مورد نیاز خود را با نوشیدن مشروبات الکلی تأمین میکنند. چون الکل ایجاد کالری میکند، اما نمیتواند ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین نماید علاوه بر اینکه مشروبات الکلی عقل انسان را به مرور زمان رو به کهولت میبرد و به این دلیل یک غذای ضد غذا نامیده میشود. به علاوه با مصرف الکل، مصرف غذاهای کالری زا کاهش یافته، بدن از چندین ماده مغذی خالی شده ونیاز اضافی به سائر مواد مغذی پدید می آید.
برخلاف سائر مواد مغذی انرزی زا (پروتئین، قند و چربی) الکل فقط به عنوان یک ماده سوختنی توسط سلولهای کبدی بکار میرود. به طور طبیعی کبد چربیها را میسوزاند. وقتی الکل مصرف میشود چربیها نمیسوزند بلکه در کبد ذخره شده و یا وارد خون میگردد. در تیجه چربیهای بالقوه زیان آور در دستگاه گردش خون افزایش می یابد یا احتمال آسیب کبدی وجود دارد. مصرف الکل میتواند موجب بالا رفتن فشار خون، وارد شدن آسیب به عضلات قلب و سیروز و هپاتیت کبدی گردد. الکل میتواند خطر ابتلا به سرطان دهان، حلق و مری را افزایش داده و باعث آسیب زدن به دیواره معده و روده گردد. آسیب وارده به معده و روده میتواند در نهایت موجب تضعیف جذب قدرت مواد مغذی توسط بدن شود.
اگر به دلیل کالری زایی الکل مصرف غذا کاهش یابد، سوء تغذیه نتیجه خواهد شد. مصرف الکل نوعی سرحالی و نشاط در فرد ایجاد میکند که اشتها و میل به غذا را در فرد کاهش میدهد.

با تداوم مصرف الکل سلولها کبد دیگر قادر به استفاده از ویتامین d نیستند در حالی که این ویتامین برای سلامتی استخوانها، دندانها و برای تولید چندین هورمون ضروری میباشد. لذا مصرف لکل بر فرآیندهای داخلی بدن تأثیر سوء میگذارد.
مصرف الکل بر بینایی تآثیر میگذارد. سلولهای چشم به طور طبیعی برای حفظ بینایی نیاز به ویتامین a دارند. با نوشیدن الکل این ویتامین برای تبدیل الکل به انرژی مصرف میشود و در اثر کمبود آن، هنگام شب، دید چشم دچار اختلال شده و تار میگردد.
یکی از عوارض تجزیه الکل در بدن تخریب ویتامین b6 میباشد. در نتیجه این تخریب فرد ممکن است دچار کم خونی، خستگی، تمرکز ضعیف، سستی و بیحالی گردد.
الکل یک ماده ادرار آور است و میتواند سبب کم آبی سلولهای بدن شود. با دفع ادرار، همراه با آب، ویتامینها و مواد معدنی از جمله ویتامینهای b، c، منیزیم، کلسیم، روی و پتاسیم از بدن خارج میشوند. با مختل شدن عمل جذب اسید فولیک، به علت مداخله الکل در سوخت و ساز ویتامینها، از دریافت این ویتامین توسط بافتهای بدن جلوگیری میشود. کمبود اید فولیک میتواند موجب کم خونی، سستی و بیحالی و ضعف جسمی و روحی گردد.شگفت انگیزترین پیوند های صورت در دنیا +عکس

1:

این مقاله که فقط مضرات رو بیان کرده و بس ! پس کو فواید ؟


تامین بهداشت به عنوان مقدمه سلامت تنها وظیفه وزارت بهداشت و درمان نیست

2:

خیلی دوست دارم فواید مشروبات الکلی رو که حتی قراون هم بهش اشاره کرده بدونم
البته بنده تا حالا حتی رنگش رو هم تو واقعیت ندیدم ( تو فیلما دیدم )


معجزه جراحی پلاستیک روی یک زن (16+)

3:

به نقل پایگاه خبری بی بی سی : پژوهشگران نیوزیلندی می گویند ضررهای ناشی از مصرف مشروبات الکلی از هرگونه فواید اندک اون بیشتر هست.

به نقل پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی نیوز، نتایج تحقیقات این پژوهشگران که در مجله “لانست” به چاپ رسیده هست نشان می‌دهد نوشیدن یک یا دو لیوان شراب در روز فکر خوبی نیست.
هرچند مطالعات قبلی نشانگر فواید مصرف اندک الکل بر قلب بوده هست، اما به فرموده محققان نیوزیلندی بر این تحقیقات خدشه وارد هست.
دانشمندان نیوزیلندی می‌گویند در واقع شواهد بیشتری نشان می‌دهد افراد الکلی سرخرگهای نسبتا سالمتری دارند و بیشترین فواید الکل برای قلب در این افراد دیده می‌شود که زیاده روی در مصرف الکل نیز ضررهای دیگری دربردارد.
این محققان می‌گویند به هیچ وجه فواید الکل از ضررهای اون بیشتر نیست.
خطرهای الکل بطور قطع بر فواید اون می‌چربد.


تأثیر کافئین بر کودکان
دکتر راد جکسون از دانشگاه آکلند می‌گوید فواید مصرف مقادیر اندک الکل بر عروق کرونر قلب بسیار اندک هست و احتمال نمی‌رود از ضررهای اون بیشتر باشد.

مضرات و فواید مشروبات الکلی بر بدن انساندرحالی که مصرف مقادیر زیاد الکل احتمالا تاثیر مفیدی بر عروق کرونر قلب می‌گذارد، اما ضررهای شناخته شده الکل بر فواید اون می‌چربد.
تحقیقات قبلی که در دهه ‪ ۱۹۷۰‬و ‪ ۱۹۸۰‬انجام شده هست نشان می‌دهد مصرف مقادیر اندک الکل برای قلب مفید هست.
مشاهدات اولیه با جمع بندی نتایج تحقیقات مختلف مورد تایید برنامه گرفت که نشان می‌داد ‪ ۲۰‬تا ‪ ۲۵‬% کاهش خطر بیماری قلبی با مصرف اندک الکل مرتبط هست.
این محققان می‌گویند نحوه انجام این مطالعات به گونه‌ای بوده هست که پژوهشگران نمی‌توانند با قاطعیت بگویند در این نتایج شرایط دیگری دخالت ندارد و فقط به مقدار مصرف الکل مربوط هست.
مضرات و فواید مشروبات الکلی بر بدن انسان
بلیندا لیندن رییس اطلاعات پزشکی بنیاد قلب انگلیس می‌گوید نباید امت را به مصرف مشروبات الکلی برای محافظت از قلب ترغیب کرد چرا که راههای بسیار سالمتری هم برای این کار وجود دارد.
وی می‌گوید درحالی که مصرف اندک الکل حفاظت کمی در برابر بیماری کرونر قلب فراهم می‌کند، اما ضررهای الکل از فواید اون بیشتر هست.
وی می‌افزاید توصیه ما همواره این بوده هست که بهترین راه برای حفظ سلامت قلب ترک سیگار، افزایش فعالیت بدنی و تغذیه سالم و متعادل هست.
درحال حاضر برخی پزشکان مصرف اندک الکل را برای کمک به حفظ سلامت قلب مجاز می‌دانند و حتی ساوقت جهانی بهداشت که به تازگی برای مبارزه با سیگار از هستخدام سیگاریها خودداری کرده هست موضوع اتخاذ اقدام مشابهی در مورد مشروبات الکلی را به خاطر اونکه مصرف اندک اون مفید هست رد کرده هست.
مضرات و فواید مشروبات الکلی بر بدن انسان
محققان اشاره دارند که افراد اگر خمر ( مشروب ) را به مقدار خیلی کم مصرف نمايند ، در بدنشان مقداری از اون مشروب و برای 10 روز باقی می ماند! ( تاکنون و بصورت دقیق برای دانشمندان معین نشده هست که چه مقدار از مشروب در بدن و سلول های مصرف نماينده باقی می ماند اما پیامیر(ص) اظهار داشته هست که مصرف نماينده خمر 40 روز نماز ندارد ! پیامبر از ما می خواست که هر سلول از سلول های بدنمان در هنگام ایستادن در برابر خدا پاک و طاهر باشد)
اما خطر پنهان مشروبات الکلی در هنگام خواب ظاهر می شود ، جایی که مغز انسان شروع به پخش امواجی می کند که در تولید و پخش هورمون رشد ضروری هست .


تست‌های بارداری قابل اعتماد
دانشمندان اما می گویند در هنگام مصرف مشروبات الکلی ( حتی به مقدار ناچیز) مولکول های اون از طریق خون وارد مغز می شوند و مدت زیادی در اون می مانند و با ایجاد اختلال در ساطع کردن امواج الکترو مغناطیسی سبب اختلال در تولید هورمون رشد می شود و خواب طبیعی انسان را مختل می سازد.
مضرات و فواید مشروبات الکلی بر بدن انسان
سوره مبارکه المائده آیات 90 و 91 :
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ * إِنَّمَا یُرِیدُ الشَّیْطَانُ أَنْ یُوقِعَ بَیْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِی الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ وَیَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَعَنِ الصَّلَاةِ فَهَلْ أَنْتُمْ مُنْتَهُونَ
اى كسانى كه ایمان آورده‏اید شراب و قمار و بتها و تیرهاى قرعه پلیدند و از عمل شیطانند پس از اونها دورى گزینید باشد كه رستگار شوید * همانا شیطان مى‏خواهد در پرداختن به شراب و قمار، بین شما دشمنى و كینه بیندازد، و شما را از یاد خداوند و از نماز بازدارد، آیا دست‏بردار هستید؟


منبع خبر : BBC


شما را به جان مادرتان، به این 22 دلیل سیگار نکشید!

4:

الکل الکل یک ماده مخدر شبیه به نیکوتین یا هروئین هست .


با این گیاهان از قند خود بکاهید !
بر خلاف غذا که باید جذب شود الکل مستقیما وارد جریان خون می شود.الـکـل موجود در مشروبات الکلی از نوع اتیل الکل (اتانول) می بـاشد.


مبارزه با تنبلی
مـیـزان اتـانـول در برخی مشروبات الکلی این چنین هست:

آبجو: ۴ الی ۶ %
شراب: ۷ الی ۱۵ %
شامپاین: % ۸ الی ۱۴ %
مشروبات الکلی تقطیر شده همچون جین، ودکا، ویسکی:۴۰ الی ۹۵ %

انواع مشروبات الکلی:
برندی و شراب: فقط با عصاره انگور تولید می شوند، اگر از میوه های دیگر هستفاده شود، مثل برندی گیلاس یا شراب خرما.
سیدر(hard cider): آب سیب الکل دار هست.
آبجو: معمولاً از جو تهیه می شود، اما گاهی ترکیبی از دیگر غلات هست.
ویسکی: معمولاً از ترکیب غلات تهیه می شود.

اسکاچ، رای، بوربون و کورن انواع ویسکی هستند.

ودکا: از هر نوع محصول گیاهی می شود ودکا تهیه کرد، اما معمولاً از سیب زمینی و غلات هستفاده می شود.

ویژگی ودکا این هست که کمترین طعم ماده ای را که از اون گرفته شده، دارد.

جین: شبیه ودکاست، با این تفاوت که با نوعی سبزی، طعم دار می شود.
اپل جک(Applejack): نوعی نوشیدنی الکلی که از تقطیر سرد(فریز کردن) تهیه می شود.
کوکتل(cocktail): هر نوع نوشیدنی ترکیبی الکل دار را کوکتل می گویند.

ترکیبات معمول عبارتند از: عرق، شکر، آب، آبمیوه، میوه، عسل، شیر و…

لیکور: نوعی نوشیدنی الکلی معمولاً شیرین، که با میوه، خشکبار، سبزیجات، ادویه یا خامه طعم دار می شود.

لیکور برای مصرف وقت نیازی به گذشت وقت ندارد.

پانچ: نوعی نوشیدنی که ترکیبی هست از آب میوه جات و گاهی نوشیدنی های الکل دار.

پانچ معمولاً در مهمانی ها در کاسه های بزرگ سرو می شود و غالباً قرمز رنگ هست.

شامپاین: شراب گازدار که انحصاراً در منطقه شامپاین فرانسه تهیه می شود.

شامپاین نماد شگون و اشرافیت هست.

در ابتدای مبارزات و مسابقات باز کردن و پاشیدن اون به اطراف معمول هست.

.(کی میدونه کدومش از همه گرون تره؟)
مشروبات الکلی قوی عبارتند از: جین، ویسکی، رام و ودکا
% الکل و حالات فرد:
مرحله نشاط آور (%۰٫۱۲-۰٫۰۳): افزایش اعتماد بنفس و شجاعت فرد، فرد پر حرف تر و اجتماعی تر می شـود، دقـتـش کـاهش مـی یـابد، چـهره افـروخته، قضاوتش مختل می گردد، معمولا اولین جمله ای که به ذهنش میـرسـد را بـیان میکند، در حرکات ظریف مانند نوشتن دچار مشکل می شود.
مـرحله برانگیختگی (%۰٫۲۵-۰٫۰۹): خـواب آلـوده، در درک و بـخـاطـــر آوردن موضوعات گذشته دچار مشکل می گردد، واکـنش وی در بـرابـر مـحرکات کاهش می یابد، حرکات بدن ناهماهنگ می شـود، بـیـنایـی مخـتـل مـی شــود.

حـس چشایی و شنوایی کاهش می یابد.

مرحله سرگشتگی (%۰٫۳۰-۰٫۱۸): فرد گیج و مـبهوت هست، شـایـد نـدانـد کجاست و مشغول چه کاریست، سرگیجه دارد و تلوتلو می خـورد، بـیـش از حد احـساساتی، خشن و یـا مـهربان مـی گـردد، خـواب آلـوده اسـت و درد را دیـرتـر احسـاس میکند، حرکات ناهماهنگ هست، قادر به گرفتن شیئ که به سـمتـش پرتاب میگردد نیست.
مرحله بهت (%۰٫۴-۰٫۲۵): قادر به حرکت نیست، به محـرکات واکنش نشان نمی دهد، قادر به نشستن و ایستادن نیست، هستفراغ می کند، مـمکن هست بیهوش گردد.
مرحله کما (%۰٫۵۰-۰٫۳۵): فرد بیهوش هست، احساس شدید سرما،تنفس کم عمق و آهسته میگردد، ضربان قلب کاهش می یابد، امکان مرگ وجود دارد.
مرحله مرگ میزان ۰٫۵۰ % و یا بیشتر الکل در خون سبب مرگ می گردد.
اثرات کوتاه مدت الکل بر بدن
ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــ
ارتـباطهای بین سلولهای عصبی تداخل کرده و فــعـالـیـت گـذرگاه های مـحـرک عـصبـی را ســرکـوب و گـذرگاه هـای بازدارنده عصبی را افزایش می دهـد.

در کـل یک سرکوبگر دستگاه عصبی می باشد.

اتساع امتک چشم، افزایش ضـربان قـلب، بـی خـوابـی، تـهـوع و اسـتفراق، سرگیجه، احـساس بـی قـراری، خستـگی و اضطراب، جـریـان خـون ســطحی افزایش یافته که موجب تعریق بدن میـشود امـا جریان خون عضلانی را کاهش داده و موجب درد عضلانی میـگردد.

اعتـماد بنفس و شجاعت فرد افزایش می یـابـد.

کنترل رفتاری کاهش یافـتـه و مـمـکن اسـت فرد دست به عملی زده و یا حرفی بزند که بعدا پشیمان گردد.

فرد اجتماعی تر می شود.

تـعادل بدن کاهش می یابد، قوه تشخیص فرد کاهش می یابد، واکنش های کند به محرکات.

چـون سبب دفع آب بدن میگردد، ایجاد تشنگی و نیاز به دفع ادرار افزایش مییابد.

مـیـدان دیـد فرد کاهش یافته و گویی دچار نزدیک بینی می گـردد و تنـها اشـیـاء و افراد نزدیک بخود را دیده و به اونها توجه میکند.

اثرات بلند مدت(افراد الکلی)
ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــ
از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی،مشکلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـکـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیــز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به کبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سکته قلبی، کم خونی، تورم کبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن،خود کشی.

نکته: در صورت مصمومیت فرد به الـکل، نه نـوشیـدن قـهـوه و یـا دوش آب سـرد و دیــگر اعمال کارساز نمی بـاشد.

تـنها وقت نیاز هست تا الکل بطور کامل از بدنشان دفع گردد.

این وقت معمولا ۱۰ ساعت بطول می انجامد.

در صورت مصمومیت شدید حتما بیمار را به بیمارستان منتقل کنید.

در پایان به خاطر بسپارید که الکل یک سم میباشد و نه یک نوشیدنی نشاط آور.
راه های دفع الکل
ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــ
الکل از ۴ طریق دفع می گردد:

کـلیـه ۵ درصـد الـکل را از طریق ادرار از بـدن خارج
می کند
ششـهـا ۵ درصـد الـکـل را از طـریـق بـاز دم خـارج
می نمايند
مقدار بسیاراندکی از طریق تعریق دفع میگردد
قسمت اعظم الکل توسط اونـزیمـهای کـبد اکسید
شـده و به اسـیـد هستـیـک، دی اکسید کربن و آب
تبدیل می گردد.

5:

حالات های مختلف ميزان غلظت الكل خون
ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــ
با اندازه گيري ميزان الكل موجود در خون فرد ميتوان تعيين كـرد چه ميزان فرد تحت تاثير الكل مي باشـد.

در زيــر حالات ايجاد شده در فرد بر پايه ميزان % الكل درون خون بيان گرديده هست:

  • مرحله نشاط آور (%0.12-0.03): افزايش اعتماد بنفس و شجاعت فرد، فرد پر حرف تر و اجتماعي تر مي شـود، دقـتـش كـاهش مـي يـابد، چـهره افـروخته، قضاوتش مختل مي گردد، معمولا اولين جمله اي كه به ذهنش ميـرسـد را بـيان ميكند، در حركات ظريف مانند نوشتن دچار مشكل مي شود.

  • مـرحله برانگيختگي (%0.25-0.09): خـواب آلـوده، در درك و بـخـاطـــر آوردن موضوعات گذشته دچار مشكل مي گردد، واكـنش ايشان در بـرابـر مـحركات كاهش مي يابد، حركات بدن ناهماهنگ مي شـود، بـيـنايـي مخـتـل مـي شــود.

    حـس چشايي و شنوايي كاهش مي يابد.

  • مرحله سرگشتگي (%0.30-0.18): فرد گيج و مـبهوت هست، شـايـد نـدانـد كجاست و مشغول چه كاريست، سرگيجه دارد و تلوتلو مي خـورد، بـيـش از حد احـساساتي، خشن و يـا مـهربان مـي گـردد، خـواب آلـوده اسـت و درد را ديـرتـر احسـاس ميكند، حركات ناهماهنگ هست، قادر به گرفتن شيئ كه به سـمتـش پرتاب ميگردد نيست.

  • مرحله بهت (%0.4-0.25): قادر به حركت نيست، به محـركات واكنش نشان نمي دهد، قادر به نشستن و ايستادن نيست، هستفراغ مي كند، مـمكن هست بيهوش گردد.

  • مرحله كما (%0.50-0.35): فرد بيهوش هست، احساس شديد سرما،تنفس كم عمق و آهسته ميگردد، ضربان قلب كاهش مي يابد، امكان مرگ وجود دارد.

  • مرحله مرگ: ميزان 0.50 % و يا بيشتر الكل در خون سبب مرگ مي گردد.

6:

سوال:
من شنيدم که اگر فردی در حد قابل قبول الکل مصرف کند عمر طولانی تری خواهد داشت و از سلامتی بهتری هم برخوردار خواهد بود.

در اين مورد چه نظری داريد؟ اما کسانی که مشروب ميخورند و احساس بدی هم ندارند چه؟ فکر می کنيد يک بار مشروب خوردن در هفته مشکلی ايجاد می کند؟

جواب:

پژوهشهايی حاکی بر نفع نوشيدن مشروبات الکلی با دفعات و مقدار کنترل شده در دست هست.

مثلا شمايی که هفته ای يکبار نوشيدنی الکلی مصرف می کنيد و اگر الکل نباشد در اون روز خاص در هفته دچار اضطراب و بی قراری نمی شايشاند اين نشان می دهد که زياده روی نمی کنيد و به الکل وابسته نيستيد.

اما اگر در همان يکباری که مشروب مصرف می کنيد بيش از حد هستاندارد يعنی بيش از۶ تا ۸ واحد الکل مصرف بکنيد يا به همان يکبار مصرف در هفته وابسته باشيد يا اين مصرف شما باعث نگرانی اطرافيانتان بشود در اون صورت بايد مراقب مصرف الکلتان باشيد.

در مورد عملکرد جنسی هم در بعضی آقايان تنها نصف گيلاس شراب می تواند به کل نعوظشان را از بين ببرد در حالی که برای فرد ديگر ممکن هست دو گيلاس هم اثری نداشته باشد

به نقل از بی بی سی


7:

چه مقدار الکل مفيد و چه مقدار اون مضر هست، شنيده ام مقدار کمی از اون برای ارتقا عملکرد جنسی مفيد هست؟

مقدار معينی در علم روانپزشکی برای اين منظور در نظر گرفته نشده و اين مقدار در افراد مختلف متفاوت هست.

وقتی که هستفاده از مواد مخدر و يا مشروبات الکلی حالت سوء مصرف پيدا مينمايند ميتوانند بر روی عملکرد جنسی و ميل جنسی افراد اثرات بسيار مخربی بر جای بگذارند.جهت ارتقا ميل جنسی و توانايی جنسی روش های سالم تری وجود دارد که خطرات مصرف اين مواد را هم ندارند و هر فرد با توجه به واقعيات خودش ميتواند از اونها بهره بگيرد.جواب به سوال های زير می تواند کمک کند که بدانيد در کجای طيف برنامه داريد:

- هيچ وقتی بوده که فکر کنيد من ديگر بايد خوردن مشروبم را کم کنم يا کنترل کنم؟
- کسی از اطرافيانتان تا بحال نوشيدن مشروب شما را زير سئوال برده؟
- هيچ وقت از نوشيدنتان احساس گناه کرده ايد؟
- هيچ وقت صبح مشروب خورده ايد که روزتان را بهتر شروع کنيد و يا سردرد ديشبتان را برطرف کنيد؟

اگر حتی به دو سئوال از سئوالهای بالا جواب مثبت داديد يعنی بايد يک فکر جدی برای مصرف الکلتان بکنيد

به نقل از بی بی سی


8:

آدم که جسمشو سالم نباید تو گور بکنه که
به غیر از جسم روح هم هست وقتی پیک سوم و که میزنی اون حس بهت دس میده گور بابای جسم

9:

به سلامتی عروق کرونر قلب

10:


نووووووووش
دومیو میریم به سلامتی زکریای رازی که الکلو اختراع کرد

11:

نوووووووووووووووششش

سومی رو میریم به سلامتی هرچی لوتی و لوتی صفته


56 out of 100 based on 61 user ratings 886 reviews

@