[باورهای ِ غلط درباره ی ms]


[باورهای ِ غلط درباره ی ms][باورهای ِ غلط درباره ی ms]


بارها درباره بیماری ام‌اس صحبت شده و امروز دیگر کمتر کسی است که نداند ام‌اس چه علائمی دارد. حالا همه می‌دانند ام‌اس اغلب در دوره جوانی بروز می‌کند و با علائم متفاوتی خودش را نشان می‌دهد.

علائم حسی و حرکتی، تاری دید، مشکلات بینایی، نداشتن تعادل و سرگیجه از جمله مشکلاتی است که می تواند بیماران را درگیر کند.


هرچند خیلی ها این نکات را می دانند، اما هنوز نمی دانند ام اس سراغ چه کسانی می رود؛ چرا ایجاد می شود و برای پیشگیری از بروز آن چه کار باید کرد؟

ام اس؛ علائم متفاوت ولی پایدار

اسم «ام اس» که می آید، خیلی ها می ترسند. خیلی ها نگران می شوند و خودشان را کنار می کشند. آنها نمی دانند ام اس چیست، چطور می آید و چه عوارضی ایجاد می کند.

برای همین شاید بتوان گفت مهم ترین نکته، شناخت بیماری و عوارض ناشی از آن است تا به کمک آن بتوانیم به بهترین شکل با آن برخورد کنیم.
ام اس بیماری ای خودایمنی است که با علائم متفاوتی مانند تاری دید، مشکلات حسی و حرکتی و نداشتن تعادل بروز می کند؛ البته نباید فراموش کنید که هیچ یک از این علائم و نشانه ها در مورد بیماری ام اس موقت و گذرا نیست بنابراین خیلی نگران این علائم نباشید و هر گزگز و بی حسی ای را به ام اس مرتبط ندانید.

دکتر محمدرضا معتمد، متخصص بیماری های مغز و اعصاب و عضو کمیته علمی انجمن ام اس درباره این بیماری به «جام جم» می گوید: ام اس بیماری التهابی بافت سفید مغز است که البته هنوز علت اصلی بروز آن مشخص نشده، ولی می دانیم که فاکتورهای متعددی در این زمینه دخالت دارد.

بنابراین طبیعی است که چون بیماری ناشناخته است، باورهای نادرستی هم در مورد علل ایجادکننده آن میان افراد وجود داشته باشد.

ام اس؛ بیماری ای ژنتیکی؟

خیلی ها می گویند ام اس بیماری ای ارثی است و ژنتیک در بروز آن نقش مهمی ایفا می کند. این گروه از افراد اعتقاد دارند اگر فردی دچار ام اس شود، حتما خانواده درجه اولش نیز به این بیماری مبتلا خواهند شد.

دکتر معتمد در این باره خاطرنشان می سازد: تا حدی می توان زمینه ژنتیک را در بروز بیماری ام اس مشاهده کرد. به این معنی که این بیماری در بستگان درجه یک کسانی که به ام اس مبتلا هستند، کمی بیشتر مشاهده می شود.

وی ضمن بیان این که مسائل ژنتیکی در ایجاد این بیماری موثر است، ولی نقش خیلی زیادی ندارد، تاکید می کند: در مورد بعضی از بیماری ها، ژنتیک نقشی اساسی ایفا می کند و اگر کسی در خانواده دچار این بیماری ها باشد، قطعا دیگران هم مبتلا خواهند شد. در حالی که در مورد ام اس این گونه نیست؛ یعنی اگر به عنوان مثال احتمال ابتلا به ام اس برای افراد عادی یک درصد باشد، برای کسانی که یکی از بستگان درجه اول شان این بیماری را دارد فقط 3 درصد خواهد بود. بنابراین مشخص می شود، مسائل ژنتیکی نقش زیادی در این زمینه ندارد.

ام اس؛ بیماری قابل سرایت؟

شاید بعضی ها بخندند، شاید باورشان نشود، شاید نتوانند بپذیرند که گروهی از افراد از بیماران مبتلا به ام اس دوری می کنند، فقط و فقط چون فکر می کنند بیماری ام اس واگیردار است!

دکتر معتمد چنین طرز فکری را اشتباه می داند و می گوید: این بیماری به هیچ وجه مسری نیست و در تمام نقاط دنیا نیز افراد مختلف به آن مبتلا می شوند.

به گفته این پزشک متخصص، معمولا بیماری هایی مسری است که عامل ایجاد آنها به شیوه ای مانند تماس پوستی، ترشحات یا تنفس بتواند به دیگران منتقل شود. در صورتی که در مورد بیماری ام اس اصلا چنین فاکتوری وجود ندارد و بیماری به هیچ عنوان قابل سرایت نیست.

وی می افزاید: ام اس در گروه بیماری های خودایمنی طبقه بندی می شود و به طور کلی، این دسته از بیماری ها میان افرادی که به دیگر بیماری های خودایمنی مبتلا هستند شیوع بیشتری دارد. با این حال، نمی توان گفت تمام کسانی که دچار یک بیماری خودایمنی می شوند حتما به ام اس هم مبتلا خواهند شد.

ام اس؛ بیماری افراد مضطرب؟

همان طور که گفته شد، ام اس یک بیماری چند فاکتوری است و بروز آن به عوامل متعددی از جمله استرس، مسائل آب و هوایی، وجود بعضی از سموم، ویروس ها و کمبود برخی از مواد غذایی مانند ویتامین D بستگی دارد. با این حال، نباید فراموش کنیم که هیچ یک از این موارد به طور صد درصد ثابت نشده و به همین دلیل هنوز نمی توان به طور قطع عامل ایجاد بیماری را مشخص کرد.

اما خیلی ها می گویند استرس یکی از مهم ترین مسائل ایجاد کننده ام اس است. دکتر معتمد در این باره توضیح می دهد: مسلما استرس نقش مهمی در این بیماری دارد، ولی نمی توان آن را به عنوان یک فاکتور اصلی در ایجاد این بیماری به حساب آورد. دلیل این مساله هم این است که استرس تعریف مشخصی ندارد؛ به این معنی که یک عامل، یک بیماری یا شرایطی استرس زا ممکن است برای یک فرد و در جامعه ای استرس سنگینی به حساب بیاید در حالی که در جامعه ای دیگر ممکن است اصلا موضوع مهمی نباشد. به همین دلیل نمی توانیم نقش استرس را به طور قطعی در بروز این بیماری تعیین کنیم.

به عنوان نمونه، از دست دادن کار در بعضی از کشورها می تواند بسیار استرس زا باشد، ولی در کشورهایی دیگر چنین وضعیت ممکن است تغییر چندان مهمی در شرایط زندگی فرد ایجاد نکند. بنابراین مشخص می شود مسائل استرس زا در کشورها و جوامع مختلف با هم تفاوت دارد.
وی یادآور می شود: به طور کلی عوامل استرس زا می تواند در ایجاد یا تشدید بیماری موثر باشد.
ام اس؛ بیماری جوانان؟

مسلما به طور قطع نمی توان گفت احتمال بروز بیماری برای چه افرادی بیشتر است، اما آن طور که آمار نشان می دهد، ام اس در خانم ها شیوع بیشتری دارد و معمولا میان خانم های جوان بروز این بیماری چشمگیرتر است، ولی هیچ فاکتور خاصی وجود ندارد که بتوانیم بگوییم وجود آن، افراد را مستعد ابتلا به ام اس خواهد کرد.

دکتر معتمد توضیح می دهد: وجود علائمی مانند خواب رفتگی اندام ها، تنه، صورت، سرگیجه، دوبینی، کاهش ناگهانی دید یک چشم بخصوص در افراد جوان، اختلالات تعادلی و همین طور مشکلات ادراری که در جوانان مشاهده می شود، می تواند نشانه شروع بیماری ام اس باشد.

البته بسیاری از این علائم، ممکن است به طور طبیعی برای افرادی اتفاق بیفتد و بدون هیچ علت خاصی فرد را درگیر کند. بنابراین وجود این نشانه ها به صورت گذرا و موقت جای نگرانی ندارد و همیشه دلیلی برای ابتلا به ام اس نیست.

آرامش را در خانه حفظ کنید


وقتی در مورد ام اس صحبت می شود، بسیاری از خانواده ها نگران وضع سلامت فرزندان شان می شوند و دوست دارند هرطور شده از ایجاد این بیماری پیشگیری کنند.

با این که هیچ راه حل خاصی برای پیشگیری از ابتلا به ام اس وجود ندارد، اما دکتر معتمد به خانواده ها چنین توصیه می کند: حتما باید به تغذیه مناسب فرزندان اهمیت بدهید و از مواد غذایی آماده، فست فودها و غذاهایی که حاوی مواد نگهدارنده است کمتر استفاده کنید. مصرف میوه ها و سبزیجات و همچنین مواد غذایی حاوی پروتئین مانند شیر را نیز نباید فراموش کنید.

به گفته وی، خانواده ها باید مراقب باشند محیطی آرام و به دور از تشنج برای فرزندان شان فراهم سازند. چراکه برنامه گرفتن در معرض استرس های شدید و طولانی می تواند زمینه ساز ایجاد بیماری باشد. از طرف دیگر، داشتن فعالیت های بدنی مناسب و منظم و همچنین حفظ آرامش در محیط کار و زندگی نیز از جمله عواملی است که می تواند در این زمینه موثر باشد.


منبعسلام اقا پسر ها بیماری پیرونی را جدی بگیرید

1:

امروز یک دوستی در پیام خصوصی از من سوالاتی پرسیدند ،

من با نهایت ِاحترام سوالاتشون ُ اینجـــا برنامه میدم و تا جایی که بتونم جواب میدم تا باور های غلط درباره یاین بیماری ِ خوب ( :دی )ریشه کن شوند .


مقایسه درآمد پزشکان در ایران و غرب
.


چای سبز دشمن آلزایمر
.


جوانسازی

2:

اول از همــــه میخوام بگم باور ِ خلط ِ که همواره کار ُ مشکل تر می کُنــــه ، و متاسفانه کسی هم نیست تا کاملا پیگیری کُنــــه .


سوالات رایج در مورد ایمپلنت
.


این بستنی‌ها مملو از میکروب است؛ نخورید!
.

به عنوان ِ مثال یکی از همین باور های غلط ُ ببینید
:

که متاسفانه این کتاب چاپ شده !!:|


[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

[باورهای ِ غلط درباره ی ms]
این تصاویر ُ یکی از دوستانم در اینجا برنامه داده بود .


اثرات کباب کردن غذا بر سلامتی
.


راهكارهای افزایش فعاليت بدنی
.

به قول ِ ایشون :

در این کتاب "ام اس" رو با اوریون اشتباه گرفـــته !:|خُب حالا این کــــه کتاب ِ از امت ِ عادی چــــه توقعی میشه داشت ؟؟

3:

سلام
ممنون جالب بود

دو خانم پرستار که روی امکان سرایت بیماری ام اس در بخش این بیماران تحقیق می کردند سپس مدتی هر دو مبتلا به این بیماری شدند!
اگر امکان سرایت وجود نداره پس چطور چنین چیزی ممکنه؟[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

4:


ببینید عزیز ِ من :

ام اس تا حد ِ خیلی زیادی بیماری ِ تلقینی هم هست !

البته این نظریه فقط تجربیه و ثابت شده نیست .فردی ُ می شناسم که خودش پزشک بوده سپس ابتلای ِ خواهرش ، شروع می کُنه به مراقب از خواهرش و خودشم مبتلا میشه .

.

.!


این نمونه ها وجود دارند .

ولی به هیچ عنوان مُسری نیست !شما با افکار خودت بسنج :


" ییماری ms یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی بوده و در این بیماری پوشش محافظ اعصابی که در داخل و اطراف مغز نخاع برنامه دارند تخریب می شود.

ام اس هنگامي در بدن آغاز مي‌شود كه گلبول‌هاي سفيد كه نقش دفاعي در بدن دارند به ميلين كه حفاظتي براي رشته‌هاي عصبي هست و كمك مي‌كند كه پيام‌هاي الكتريكي با سرعتي چندين برابر منتقل شوند، بجاي يك عامل بيگانه حمله مي‌كنند و هر بار كه اين گلبول‌ها به رشته‌هاي اعصاب مربوط به يكي از اندام‌هاي بدن بیمار،اون اندام دچار مشكل مي‌شود"خُب حالا چنین چیزی چطور ممکن ِ مسری باشه ؟!!؟
5:

چند باور ِ غلط ِ غلط ِ رایج :[باورهای ِ غلط درباره ی ms]
داروی موثری برای بیماری ام اس وجود ندارد.!

با اینکه می دانیم درمان ِ قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

با این حال دارو های خیلی موثری برای جلوگیری از پیشرفت و کاهش علایم بیماری وجود دارد.

-------------------------------------------------------------------------------------------
[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

وقتی ام اس داری نباید بچه دار بشی!

تحقیقات نشان داده هست که افرادی که با عارضه ام اس همراه هستند بچه هایی سالم و فعال دارند.

این کودکان خوشحال و بدون مشکل هستند.

بارداری و زایمان برای این افراد این امکان را دارد که دچار کمی مشکل در روند بیماری شوند اما...

این ریسک خیلی کوچک هست.


منبع اصلی

منبع ِترجمـــه6:

ولی هنوز علت دقیق ابتلای افراد به بیماری ام اس شناخته نشده بنابراین نمیشه قطعی در موردش صحبت کرد!
منظورم انتقال یک بیماری خود ایمنی با این وضعیت نیست منظورم تاثیر ویروس ها و ...

در ابتلا به این بیماریه!
مطالب زیر رو ببینید:

با وجود پيشرفت هاي چشمگير در جنبه هاي مختلف تشخيص و درمان بيماري ms هنوز علت اين بيماري شناخته نشده هست .

شايد مجموعه اي ازشرایط محيطي واستعداد فردي درايجاد اون دخالت داشته باشند.


يكي از مهمترين شرایط محيطي كه در سال هاي اخير بيشتر مورد توجه برنامه گرفته هست، دخالت شرایط ميكروبي اعم از ايشانروس ها يا باكتريها مي باشد.

دخالت عواملي همچون رترو ايشانروس ها ( از جمله htlv-1 ) رپس ايشانروس ، كلاميد يا و...

در ايجاد ، ms مطرح شده هست و دربعضي موارد حتي توانسته اند ژنوم ايشانروس را از بافت هاي مبتلا هستخراج نمايند .

تا کنون دلیل خاصی برای این بیماری مشخص نشده هست.

در حقیقت "ام اس" بیماری چند فاکتوری هست و شرایط محیطی، ژنتیکی و گاها ویروس‌ها می‌توانند در ابتلا به اون نقش‌آفرینی نمايند.

حتی اینکه این شرایط محیطی چه هستند هم هنوز مشخص نشده هست.

طی سال های اخیر یک بحث جدید درباره ویروس‌‌ها مطرح شده هست که می‌گویند، ابتلا به ویروس ebv می‌تواند یکی از دلایل ابتلا به "ام اس" باشد، اما هنوز اثبات نشده هست.

7:


بله کاملا دُرستــــه هیچ علت ِ قطعی وجود نداره و علل ِ متعددی در اون دخیلی هستند،

ولــــی این ناشناخـــته بودن ِ علت ِ بیماری ، دلیلی بر خطرناک بودنش نیست .

.

.

در جواب ِ این نظریه ویروس ها باید بگم :

دُرُسته علت شناسایی نشده ولــــی اتفاقی که میفتد کاملا مشخصه، غلاف ِ رشته های ملین تخریب می شوند
؛ و این حمله های گلبول های سفید به "غلاف ِ ملین " مسری نمی تونه باشـــه .

.

.

خب در این صورت بر فرض اگـــــر عامل ِ اون ویروس ِ خاصی باشه :

" پس ممکن ِ در هرجایی باشه ،مثل ِ سرماخوردگـــی که شما از فردی سرماخورده نگیرید و در میحطی کاملا سالم مبتلا بشید ! "این فرضیه ویروس ضعیف بوده ، و الا تا کنون تحقیقات و نتایج گسترده تری هم ازش منتشر می شُده .

.

.

8:

چند باور ِ غلط ِ غلط ِ رایج :


[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

هر ام اسی یک ویلچیر!

حدود ۷ نفر از هر ۱۰ ام اسی دچار عوارض خفیفی از مشکلات حرکتی می شوند.

که برخی از اون ها ممکن هست (دقت کنید ممکن هست) نیاز به وسایل کمک حرکتی نیاز پیدا نمايند.

اما اینکه بگویند هر ام اسی یک ویلچیر نیاز داردواقعــــا مزخرف هست.
-------------------------------------------------------------------------------------------

[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

داشتن یک عود (حمله) یعنی دیگه این دارو اثر نداره!


هیچ کدوم از دارو ها و درمان های فعلی ۱۰۰٪ اثر گذار نیستند.

اکثر این عود ها برنامه نیست پاپیچ شما بشوند و اثرات مخربی داشته باشند.

اما خوب عود ممکن هست باز هم سراغ شما بیاید.

-------------------------------------------------------------------------------------------

[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

ام اس پایان کار هست.

در حقیقت طول زندگی یک ام اسی با بقیه فرقی ندارد.

شما هم به همان بلاهایی می میرید که باقی امت میمیرند.

پس بجای نگرانی مراقب ماشین باشید.

9:

[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

عوارض ام اس فقط فیزیکی هست.


عوارض مضمن ام اس در صدمات شناختی به دسته ی کوچکی از بیماران ام اسی تاثیر می گذارد.

اغلب ام اسی ها مشکلاتی در تمرکز یا بخاطر سپردن و ارتباط کردن را تجربه می نمايند.

-------------------------------------------------------------------------------------------
[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

ام اس در همه یه جوره!

ام اس در هر کس یکجور نیست.

محدوده ی وسیعی از علایم و مشکلات وجود دارند که ممکن هست بعضی حتی تا آخر عمر هم یکبار اون ها را تجربه ننمايند.

پس زیاد به حرفای بعضیا گوش نکنید چون ممکنه برای شما اتفاق نیوفته!
منبع اصلی

منبع ِترجمـــه

10:

ام اس: حمله ی سیستم ایمنی بدن به نخاع مرکزی

ممکنه هسترس و اضطراب علت اصلی بیماری نباشند ولی در به وجود اومدن اون دخیل هستند.

شکل گیری این بیماری بستگی به حالات و میزان سلامت رفتاری افراد دارد.


11:

-------------------------------------------------------------------------------------------
[باورهای ِ غلط درباره ی ms]
ام اس یک بیماری مسری هست.

مطابق همه ی مطالعات موجود.

دلیل بروز ام اس بخاطر مسایل متعددی هست که دست به دست هم می دهند.

و هیچ کدام به این معنی نیست که این بیماری مسری هست.

این شرایط به محیط زندگی ژنتیک و سیستم های خود ایمنی بدن مربوط اند.


-------------------------------------------------------------------------------------------

[باورهای ِ غلط درباره ی ms]
ام اسی ها باید از فعالیت زیاد پرهیز نمايند.

جدای از اهمیت ورزش برای هر کسی.

ورزش کردن برای ام اسی ها بسیار بسیار مهم هست.

در هر شرایطی از بیماری که دارند.


12:
سلام

خسته نباشید .


میشه درباره ی قسمت ِ قرمز رنگ توضیح ِ بیشتری بدید لطفا ؟

13:

سلام

کلیه اندامهای انسان تحت نظارت و کنترل عضو مهم یعنی مغز می باشد و کوچکترین عصبیت ها و نگرانی های بی مورد در این عضو اثر مخربی داشته و کار کرد این اندام را مختل خواهد کرد.

بنابراین یکی از دلایلی که 30 الی 35 % به شکل گیری این بیماری کمک میکند هسترس ، اضطراب و تحت فشار بودن افراد از لحاظ روانی هست.
14:البتـــه به طور ِ کاملتر و دقیق ترش این هست :

"MS یک بیماری مزمن هست که به رشته های عصبی در نخاع ؛ مغز و اعصاب چشم صدمه وارد میکند."
قصدم از تکمیل ِ بیانتون ، کاملتر کردن ِ اطلاعات ِ داده شده و برطرف کردن باورهایی نا کامل بود صرفا .

15:درســــته دوست ِ عزیز ،

حالا درست تر شد : [
نوشته اصلي بوسيله reza_mail نمايش نوشته ها

یکی از دلایلی که 30 الی 35
نه اینکــــه :

[
نوشته اصلي بوسيله reza_mail نمايش نوشته ها
نوشته اصلي بوسيله reza_mail نمايش نوشته ها
شکل گیری این بیماری بستگی به حالات و میزان سلامت رفتاری افراد دارد


]،.
]شاید در افکار ِ خودتون گمان کنید که چرا این همه روی "استفاده از کلمات " ،

مته به خشاش می گُذارم ،

تنهــــا علت ِ من این هست :


"
گاهی حرفها و صحبت هایی را باقطعیت درباره ی این بیماری بیان میکُنیم که ممکن ِ هست همان قطعیت در ذهن ِ فردی ماندگار شود و این می شود : [باور ِ غلط] "هدف ِ من از ایـــجاد ِ این جستار در حد ِ توانم صرفا "
زدودن ِ باورهای غلط " هست
.بازهــــم سپاس که در این امر همراهی و شکرت می کُنید

16:

درود

بله البته این آسیبی هست که وارد میکند .

بنده پیش زمینه ای که باعث شکل گیری بیماری میشه رو عرض کردم

این مطلب هم نقل قولی از نحوه ی شکل گیریش از یکی سایت های مرتبط با ام اس می باشد


این بیماری مختص اعصاب مرکزی بوده ( مغز و نخاع ) و ایجاد لکه های سفید یا پلاکهای متعددی در مغز می کند.


پلاکها گویای سفت شدگی غلافهای سلولهای (میلین ها) عصبی مغز می باشند, که این سفت یا سخت شدگی جلوگیری از انتشار جریان الکترو شیمیایی رشته های عصبی و اختلال در حرکات می شود.


در نتیجه فرمانی که از مغز صادر می شود براحتی به اعضاء و ماهیچه ها نمی رسد و کار براحتی انجام نمی شود.

مغز فرمانده, کل بدن بوده و در جایگاه رفیعی برنامه دارد.

شخص باید دقیقا این اندام مهم و حیاتی را بشناسد و حداکثر مراقبت را از این اندام مهم بنماید.

زیرا هر عضوی از بدن کار خاصی را انجام می دهد و تغذیه خاصی را نیز دارد.


17:


مجددا سپاس

باید عرض کُنم :

" درباره ی هر مطلبی صحبت ها و نظریه های ِ متعددی در جای ها و سایت های مختلفی موجود هست ، [مقصودم نامعتبر بودن نقل قوتان نیست] ،امــــا بهتر هست درست ترین تعریف زا داشته باشیم.

.

."پلاکها گویای سفت شدگی غلافهای سلولهای (میلین ها) عصبی مغز می باشند, که این سفت یا سخت شدگی جلوگیری از انتشار جریان الکترو شیمیایی رشته های عصبی و اختلال در حرکات می شود.


خُب این قسمت دقیقا به این صورت نیست ؛و شکل ِ دقیق تر اون :

هنگامی که سیستم ایمنی بدن تحریک شد و بدن وادار به تولید پادتنهائی می شود که به اشتباه به عناصر خودی بدن حمله مینمايند، در بیماری MS این پادتنها به میلین ( Myelin ) که پوشش اعصاب می باشد حمله کرده و اونها را نابود می نمايند.

میلین باعث می شود که پیامهای عصبی به سرعت در طول عصب منتقل شود.

حال اگر این ماده تخریب شود بر روی عصب نقاطی بدون میلین بنام پلاک بوجود می آید و با گسترش این پلاکها انتقال پیام عصبی در طول عصب کند شده و یا با مشکل مواجه می شود که خود باعث بروز علائم بیماری MS می شود.منابع:
MScenter.ir
medicinenet.com
iStockPhoto
BigStock
eMedicineHealth
World Health Organization: "Atlas, Multiple Sclerosis Resources in the World 2008."
WebMD: "Understanding the Different Types of Multiple Sclerosis."
WebMD: "The Progression of Multiple Sclerosis.


با ترجمه اختصاصی ام اس سنتر
من تفاوت های ِ دو تعریف را با رنگ های هم نام در دو نقل ِ قول مشخص کردم .

18:شما خودتون میگید سلامت روح و روان! که یعنی سلامت رفتاری و نداشت هسترس و .....

شامل میشه

میشه از کلمات مشابه هستفاده کرد که همون منظور رو میرسونه و بنده تفاوتی نمی بینم.

این برداشت شماست که 180 درجه معنی جمله عوض میشه!

تنهــــا علت ِ من این هست :


نوشته اصلي بوسيله jhoan نمايش نوشته ها
گاهی حرفها و صحبت هایی را باقطعیت درباره ی این بیماری بیان میکُنیم که ممکن ِ هست همان قطعیت در ذهن ِ فردی ماندگار شود و این می شود : [باور ِ غلط]
نوشته اصلي بوسيله jhoan نمايش نوشته ها
هدف ِ من از ایـــجاد ِ این جستار در حد ِ توانم صرفا " زدودن ِ باورهای غلط " هست .


بنده با قاطعیت چیزی رو عرض نکردم نظر خودم رو فرمودم

ضمن اینکه فردی اگر واقعا به دنبال علل و .....

باشد تنها به مطالب و نظرات ما بسنده نمیکند که نگران درست و یا غلط بودنش باشیم و تحیقی گسترده تری انجام میدهد


19:


شما خودتون میگید سلامت روح و روان! که یعنی سلامت رفتاری و نداشت هسترس و .....

شامل میشه

میشه از کلمات مشابه هستفاده کرد که همون منظور رو میرسونه و بنده تفاوتی نمی بینم.

این برداشت شماست که 180 درجه معنی جمله عوض میشه!بله شامل میشه ، ولـــی در پست ِ ابتدایی شما صرفا ذکر کردید: "
بستگی به سلامت ِ رفتاری " دارد و شرایط ِ دیگر ُ ذکر نکردید ، این علت هما نطور که در نقل ِ قول ِ بعــــدیتان به اون مجددا اشاره کردید 20 تا 30 % ِ علت ُ به خودش اختصاص خواهـــد داد.

.

.در واقع برداشتی در کار نیست من فقط فرمودم بهتر هست کامل ذکر کنیم .
ضمن اینکه فردی اگر واقعا به دنبال علل و .....

باشد تنها به مطالب و نظرات ما بسنده نمیکند که نگران درست و یا غلط بودنش باشیم و تحیقی گسترده تری انجام میدهد
دقیــــقا ، فردی که دراین باره "
تحقیق ِ علمی " میکنه و یا شاید "مبتلا به بیماری "هست به این مطالب هیچ وقت اکتفا نمی کُنـــه .

.

.


ولی قصد " از بین بردن ِ باورهای غلط در عموم ِ امت و برخوردشان با این بیماریست " ،

که مطمئناً " افرادی عادی " زیادی هم در این سایت هستند و این مطالب را مشاهده خواهند کرد دوست عزیر .

.

.

20:


بنده در پست اول کلی عرض کردم و به جزییات نپرداختم

در پست بعدی بنا بر درخواست خودتون که فرمودین بیشتر توضیح بدین فقط به جزییاتش پرداختم .

بنابراین نه معنی جمله فرق کرد ونه باور غلطی به خورد کسی داد.


نوشته اصلي بوسيله jhoan نمايش نوشته ها
دقیــــقا ، فردی که دراین باره "تحقیق ِ علمی " میکنه و یا شاید "مبتلا به بیماری "هست به این مطالب هیچ وقت اکتفا نمی کُنـــه .

.

.


ولی قصد " از بین بردن ِ باورهای غلط در عموم ِ امت و برخوردشان با این بیماریست " ،

که مطمئناً " افرادی عادی " زیادی هم در این سایت هستند و این مطالب را مشاهده خواهند کرد دوست عزیر .

.

.

شما که اینقدر به نظرات ارسال شده اهمیت میدین.

بهتر بود این تایپک رو در انجمن های پزشکی هستارت میکردین که فقط متخصص ها بیان نظر بدن

اینجا مسلما کسی که میاد نظر میذاره هیچ تخصصی نداره .

بنابراین اگر خواننده عاقل باشه به نظرات اکتفا نمیکنه.حالا چه میخواد نظر ارسال شده درست باشه و یا چه غلط

...............

این نوشته ی شماست در پست قبلی که شما به بنده فقط به خاطر به کاربردن یک کلمه که خودتون درک درستی از معنیش نداشتین حمله ور شدین!

نوشته اصلي بوسيله jhoan نمايش نوشته ها
درســــته دوست ِ عزیز ،

حالا درست تر شد : [نه اینکــــه :


شاید در افکار ِ خودتون گمان کنید که چرا این همه روی "استفاده از کلمات " ،

مته به خشاش می گُذارم ،

تنهــــا علت ِ من این هست :


"
گاهی حرفها و صحبت هایی را باقطعیت درباره ی این بیماری بیان میکُنیم که ممکن ِ هست همان قطعیت در ذهن ِ فردی ماندگار شود و این می شود : [باور ِ غلط] "

هدف ِ من از ایـــجاد ِ این جستار در حد ِ توانم صرفا "
زدودن ِ باورهای غلط " هست
.

21:دوست ِ عزیزم موفق باشی


[
امیدوارم دلیلی ِ جواب ندادنم ُ متوجه شده باشید ،این حرفهــــا نباید به حاشیه کشده شوند .]

22:


[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

درمان قطعی برای بیماری ام اس وجود دارد.


تا امروز هیچ درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد.

نه قرص خاصی نه دارویی نه روش های عجیب و غریب.

اما تمام هدف پزشکان این هست که بیمار یک زندگی نرمال و بدون مشکل با مدیریت عوارض و مشکلاتش داشته باشد.

-------------------------------------------------------------------------------------------

[باورهای ِ غلط درباره ی ms]

هیچ درد خاصی که مربوط به ام اس باشد نداریم.


درد یکی از شایع ترین عوارض بیماری ام اس هست که بیش از نیمی از بیماران درد در جاهای مختلف بدن را اطلاع می دهند.

بین ۱۰ تا ۲۰ % هم درد را مهم ترین مشکل خود می دانند.

23:

امشب فقط در جواب ِ دو دوست بگویم :فردی که مبتلا به ام اس می شود ، به هیچ عنوان خیلی زود در اثــر ام اس نمی میرد .

.

.
باقی بحث باشد برای ِ فردا ...

24:

بالسون 86 ساله در حال رقابت برای شنا در سطح ملی

شناگر 86 ساله‌ی مبتلا به بیماری ام.اس فراتر از انتظارات و باورها!
کیت رادرفورد، اخبار سی‌بی‌سی: 12 سپتامبر 2014
مترجم: نسرین امامی زاده


درالد بالسون اهل سادبری با 86 سال سن در مسابقات ملیِ شنا شرکت می‌کند.
فرمودنی هست که بیش از 40 سال پیش او مبتلا به بیماری ام.اس تشخیص داده شد.
ماه گذشته بالسون با شنا به مددِ بازوانش دو مدال طلا را در بازی‌های Canada 55 Plus در ایالت هستراتکونای آلبرتا از اونِ خود کرد.
یکبار زنی شنای بالسون را به شنای فُک ‌ها تشبیه می‌کند و بالسون در پاسخ، اونها را موجودات خوشایند نمی‌شمارد و زن ادامه می‌دهد: اما باله‌ی دمی اونها مثل پاهای تو حرکت می‌کند!»
به فرموده‌ی بالسون در وقت شنا پاهایش حالت آویزان دارند و برای همین باید سریع شروع کند، و گرنه به پایین ‌کشیده می‌شود.
او می‌گوید: « موقع شنا، به شخص متفاوتی بدل می‌شوم».
اولین علایم بیماری در چهل سالگی هنگام بازی هاکی ظاهر شد.

طبق فرموده‌ی بالسون پایش در یخ فرو ‌رفت و موجب سُر خوردنش و برخورد با دیواره های کنار زمین شده، بی‌حسی کفل ها و باسن را ‌ منجر شد.
بار دیگر روز تولدش، موقع رانندگی پاهایش بی‌حس شدند.

او برای رساندن خود و همسرش به خانه، مجبور شد پاهایش را با دست روی گاز و ترمز ماشین هدایت و کنترل کند.
سپس مراجعه به پزشک بیماری ام.اس برایش تشخیص داد شد و پیش بینی هستفاده از ویلچر طی 5 سال دیگر.
بالسون هنوز هم با یاد‌آوری گریه‌اش در 44 سالگی به دلیل کناره‌گرفتن از بازی هاکی در اثر بیماری، احساساتی می‌شود.

او با اینکه تا اون وقت به شنا فکر نکرده بود اما ایده‌‌ا‌ی‌ برای ادامه‌ی فعالیتش در این رشته می‌شود.
حالا بیش از چهار دهه گذشته هست و او به کمک واکر راه می‌رود.
بالسون می‌گوید: «حال من خوب هست.

این باورش برای امت سخت هست.

اونها مرا با واکر می‌بینند و بعد داخل آب می‌شوم.

به محض شروع شنا ، آدم متفاوتی می‌شوم.

این توضیحش آسان نیست.

فقط حسی در درونم می‌گوید برو».


او مدال‌های زیادی را برنده شده هست: 5 مدال طلا، 2 نقره و یک برنز در سطح هستانی.

حال دو مدال طلای دیگر نیز به کلکسیون خود اضافه کرده هست.
به فرموده‌ی بالسون حتی پس از تشخیص بیماری ام.اس، زندگی او خوب بوده هست و شانس و نگرش مثبت او به زندگی منجر به موفقیتش هست.
او می‌گوید: «در درونم حس خوبی به زندگی دارم.

پس چرا از اون لذت نبرم؟»


+ اختصاصی ام اس سنتر


25:

عضي وقتها من اصلاً چيزي را به ياد نمي آورم آيا اين مسئله به دليل m s نيست ؟

به ندرت افراد مبتلا به m s مشكلاتي را در ارتباط با حافظه و تمركز تجربه مي كنند. اين مسئله باعث نگراني زياد براي اين افراد و افراد خانواده اونها مي شود .

اين مشكلات مي توانند در هرمرحله اي از بيماري ايجاد شوند و به اينكه شخص چقدر ناتوان هست بستگي ندارند.

دانستن اين مطلب مفيد هست كه اينها از علائم حقيقي m s هستند و از طرفي مستقيماً توسط بيماري ايجاد ميشوند و مانند علائم ديگر مي توانند بوجود آمده و برطرف شوند .

و يا ممكن هست با خستگي ، عفونت يا هسترس بدتر شوند.
بعضي از افرادي كه اين مشكلات را دارند و به اون فكر مي كنند گيج و سرگردان مي شوند (بايشانژه وقتي خسته هستند) و بقيه مي فهمند كه فرد ديگر قادر به كنترل احساساتش ، اونطور كه انتظار دارد نيست .

ممكن هست اونها به دلايل كوچك گريه يا خنده كنند و به خاطر واكنش شديدشان در نزد ديگران هراسناك جلوه كنند .

اين مسئله ممكن هست باعث ناراحتي تمام افرادي كه درگير اين مسئله هستند شود و ممكن هست اونها را به سمت واپس زدگي و تنهايي سوق دهد .
افراد مبتلا به m s ممكن هست تحريك پذير بوده و در برابر ديگران حساسيت زياد نشان دهند و به ايشانژه خايشانشاوندان مي توانند احساس اطرافيان يا نقطه نظراتشان را ببينند.

ممكن هست براي خايشانشاوندان سازش با افسردگي شديد سخت باشد كه در اينصورت مي تواند منجر به ناراحتي افراد مبتلا به m s شده و در اين وقت اونها و خايشانشاوندانشان نياز به مشورت و حمايت دارند اين دسته از علائم رواني مستقيماً ناشي از خود m s هستند اما ممكن هست با نگراني احساسي همراه شده ووقتي كه خانواده سعي دارد با بيمار زندگي كرده و سازش كند هر كسي را تحت تأثير برنامه دهد.
وقتي كه علايم با m s در ارتباط هستند در ابتدا موجوديت اونها مشخص مي شود سپس گامهاي مثبت جهت رفع اونها برداشته مي شود .

به عنوان مثال شخصي كه در به يادآوري چيزها مشكل دارد مي فهمد كه نگهداشتن يا داشتن اون در كنار دستش چقدر مفيد هست.


ام اس سنتر

26:

چند ماه پیش در مطب دکتر با دختر خانمی آشنا شدم که ام اس داشت.

البته اگر نمی فرمود من نمیفهمیدم، چون هنوز مشکل جسمی پیدا نکرده بود

فرمود من فقط ازین می ترسم که کور بشم.

به جز شوهرم حتی خونواده م هم این مسئله رو نمیدونن

فرمود بچه دار شدن و بارداری برای ام اسی ها خیلی خوبه، بخاطر همین خودش مجددا بچه دار شده بود
اما درمانشو رها کرده بود که روی شیری که به بچه ی دومش میده تاثیر نذاره.

سپس چند ماه دوباره علائمش برگشته بود مثل تاری دید و...

که باید بچه رو از شیر میگرفت

خدا رو شکر داروهای بیماران ام اس رایگانه

27:


خدا رو شکر داروهای بیماران ام اس رایگانه

سلام دوست ِ من
سپاس از حضورتوت ، و یک سوال :


، درمان رایگانه ؟ ؟!

28:

خواهش می کنم
بله.

همه ی داروهاشون رایگانه
این خانم هم فرمود هر هفته باید یک دارو تزریق کنم که رایگانه
ناراحتیش فقط این بود که هر هفته باید تا درمونگاه بره

29:


خدا به خیر کنه .

.

.

این خانوم ببخشیدا مریخ زندگی میکنن ؟

ما ک ِ کمرمون شکست پول دارو دادیم / اصلا پیدا نمیشه ک ِ پولش ُ بدیم [:دی ]


برنامه ِ ی ِ قرص خوراکی تولید داخل رایگان بشه ،اونم بعید و دارو ی ِ خوراکی مشتریش کمتره .

.

.


الان 4 تا آمپول آوونکس ، 2 میلیون ُ 400 هزارتومن پولشه برای ِ یک ماه !

30:

واقعااااا؟
باور کنید از ظاهرش مشخص بود دو میلیون که هیچی، دویست هزار تومنم نداشت
با حرفهایی که در مورد زندگیش زد فکر می کنم فقیر هم بودن

اونم فرمود هفته ای یک آمپول میزنم که رایگانه

نمی دونم والا.

شاید بعضی از داروها رایگانه...


31:بله ،اکثر90 % داروهای ِ موثر بالای 1 میلیون و دو میلیون هستند ک باید در ماه هستفاده شوند !

نمیدونم شاید از ارگانی سهمیه داره .

.

.

ولی تا جایی ک ِ من در جریانم داروی ِ تزریقی رایگان نداریم ،

فرموده شده برنامه ِ " اسویمر "[ ساخت ِ داخل ] رایگان بشه ،

ک ِ باید عرض کنم ،

هیچ فایده ای نداره چون اصلا قرص موثری نیست ![ البته این نظر من و برخی دوستانم ِ]


این روزها بیماری ک ِ هیچ هزینه ی دارو بیمار را از پا درمیاورد در این سرزمین :|

32:

خیلی شنیدم ک ِ میگم غذاهای سرد "ام اس " تشدید میکنه ولی به خبر زیر توجه کنید .

.

.


+

مصرف غذاهای سرد تاثیری بر تشدید بیماری ام اس ندارد

۱۳۹۲/۱۱/۲۸ - ۱۶:۱۰

سلامت نیوز : یک متخصص مغز و اعصاب فرمود: مصرف غذاهای سرد هیچ تاثیری بر افزایش و یا تشدید بیماری ام اس ندارد.

دکتر مهردخت مزده در فرمود وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: بیماری ام اس سیستم اعصاب مرکزی را تحت تاثیر برنامه می‌دهد همچنین مناطق جغرافیایی، وراثت و عفونتهای دوران کودکی در بیماری ام اس تاثیرگذار هست.

وی اضافه کرد: مصرف و یا عدم صرف غذاهای سرد هیچ تاثیری بر بیماری ام اس نداشته و برخی مبتلایان به ام اس تحت تاثیر اطرافیان، مصرف غذاهای سرد از جمله ماست، پنیر و لبنیات را برای خود ممنوع می‌نمايند در حالی که عدم مصرف لبنیات موجب ایجاد پوکی هستخوان و شکستگی هستخوانهای بدن می‌شود و مشکلات دیگری برای بدن به وجود می آورد.

وی تصریح کرد: شیوع بیماری ام اس در جوانان بیشتر بوده همچنین در جنس مونث 2.6 برابر بیشتر از جنس مذکر هست.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با انجام mri می‌توان وجود ام اس را تا 95 % تشخیص داد اما بهتر هست افراد در صورت مشکوک شدن به پزشک مراجعه نمايند چرا که این بیماری با مصرف داروهای خاص قابل کنترل و مدیریت هست که پزشک معالج با تشخیص % بیماری به بیمار دارو تجویز می‌کند.

دکتر مزده فرمود: دلیلی مبنی بر افزایش بیماری ام اس در صورت هستفاده از مایکروفر و مایکرو ویو تثبیت نشده اما بهتر هست افراد کمتر خود را در معرض اشعه ها برنامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: افراد باید مصرف غذاهایی که امگا سه دارند را در طول روز افزایش دهند همچنین از موادی که موجب افزایش مقاومت بدن می شود، هستفاده نمايند.

دکتر مزده فرمود: هسترس یکی از علل اصلی افزایش احتمال ابتلا به ام اس هست، بنابراین افراد باید سیستم جسمی و روحی خود را در حالت ریلکس برنامه دهند چرا که هسترس زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها و تسریع در بروز انواع بیماری‌هاست.

وی تاکید کرد: غذاهایی که مواد نگهدارنده دارند نباید مصرف شود چرا که اضافه کردنی‌ها حاوی مواد شیمیایی بوده و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

وی به بیماران ام اس توصیه کرد: هیچ گاه نباید خود را با بیمار ام اس دیگر مقایسه نمايند چرا که شرایط بدن هر فردی متفاوت بوده و نوع مقاومت بدن افراد نیز با یکدیگر تفاوت دارد.

دکتر مزده تصریح کرد: برخی بیماران به هنگام مشاهده فرد ام اسی مقابل تصور می نمايند که در آینده مانند فرد مقابل فلج خواهند شد در حالی که این گونه نیست و سیستم جسمانی هر یک از افراد با یکدیگر متفاوت هست.

وی خاطرنشان کرد: بیماران در صورتی که هر نوع سوالی برایشان مطرح شد همسایه را ملاک برنامه ندهند و برای انجام هر اقدام درمانی باید با پزشک معالج خود در میان بگذارند.ام اس سنتر.

.


33:

دوستی به من پیام دادند که :
" شما چقدر عمر می کنید .

.

." [ ! ]


از همینجــا فراخوان میکنم ؛ شاید بیشتر از شما !

مرگ تنها دست ِ خدواند ِ .

.

.


% افرادی ک ِ بر اثر ِ این بیماری مرگ را آغاز می نمايند بسیار کم هست .


به این دو متن ِ مصاحبه دقت کنید :


آخر و عاقبت ام اس ؟
پیش آگهی بیماری ام اس پیش آگهی نسبتا خوبی هست، ۷۵ % این بیماری ها رفت و برگشتی و بهبود پذیر هستند بنابراین بیمار ام اس اگر درمان خود را خوب اجرا کند مشکلی نخواهد داشت، در ۲۰ سال گذشته درمان نداشتیم وخیلی از بیماران مسئله پیدا می کردند.

حالا به خاطر داروهای خوبی که ساخته شده، بیماران به زندگی عادی شان ادامه می دهند و معمولا هیچ مشکلی هم ندارند.

تنها در یک % کمی از بیماران شاید کمتر از ۱۰ % ممکن هست بیمار سیر پیش رونده به خود بگیرد و به خاطر مشکلاتی که برای بیمار به وجود می اید دچار ناتوانی های جسمی و حرکتی شود که این بیماران اگر با روش موجود آشنا باشند می توانند به زندگی عادی شان ادامه دهند.* * *آیا ام اس بیماری ترسناکی هست ؟
ام اس هیچ ترسی ندارد، در هستان اصفهان حدود ۳۰۰۰۰۰ نفر به بیماری دیابت مبتلا هستند و این بیماری ممکن هست در یک بازی وقتی چشم، قلب، ریه و بقیه قسمت های بدن را درگیر کند و مریض را از پا بیندازد ولی بیمار ام اس عمرش طبیعی هست، کم پیش می آید که بیمار ام اس زود ناتوان و زمین گیر شود.

بنابر این بیماری از خیلی بیماری های دیگر خوشخیم تر و بهتر هست، این بیماری چون در نسل جوان و خانم ها بیشتر هست از اول یک ترس کاذب راجع به این بیماری ایجاد شده وگرنه در تجربه ما بیماری ام اس نه ترسناک هست و نه مشکلی برای بیمار ایجاد می کند .
[

کد مطلب : 100981


فرمود وگوی اختصاصی ایمنا/دکتر مسعود اعتمادی فر رییس انجمن ام اس اصفهان:

34:


بيماري ام.اس طول عمر افراد را تحت تاثير برنامه نمي دهد!

ايسنا، علوم پزشکي ايران - بسياري از بيماران مبتلا به ام.اس مي توانند زندگي عادي خود را دنبال نمايند زيرا اين بيماري طول عمر را تحت تاثير برنامه نمي دهد.

دکتر " کتايون عليخاني " متخصص مغز و اعصاب و دبير علمي دومين همايش بين المللي ام.

اس در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار ايسنا، ضمن اشاره به اين مطلب فرمود : در انجمن ام.اس ايران تاکنون 7 هزار بيمار ثبت نام شده اند و پيش بيني مي شود که آمار واقعي مبتلايان به اين بيماري به 20 تا 30 هزار نفر برسد.

ايشان در خصوص مشخصات بيماري ام.اس فرمود : اين بيماري نوعي اختلال سيستم اعصاب مرکزي هست که عمدتا افراد جوان خصوصا خانمها را با ميانگين سني 20 تا 40 سال درگير مي سازد.
دکتر عليخاني در ادامه با اشاره به ام.اس به عنوان يکي از مهمترين دلايل ناتواني افراد ياد آور شد : اين بيماري گاهي بسيارخوش خيم هست، ولي گاهي نيز درجاتي از ناتواني را براي فرد مبتلا رقم مي زند.
دبير علمي دومين همايش بين المللي ام.اس تصريح کرد : متاسفانه اين اختلال عصبي درمان قطعي ندارد؛ اما با هستفاده از داروهاي موجود مي توان سير بيماري را تاحدي کنترل کرد که فرد بتواند زندگي عادي خود را دنبال کند.
اين متخصص مغز و اعصاب در نهايت ضمن تاکيد بر نقش هسترس روحي و هسترس شديد فيزيکي بر بروز حمله ام.اس خاطر نشان کرد : تجربه نشان داده که گرما نيز يکي از شرایط تشديد علايم اين بيماري هست.
لازم به يادآوري هست بيماري ام.اس مسري و ارثي نيست و دليل بروز اون تا به حال کاملا شناخته نشده هست.

27 % مبتلايان به ام.اس هرگز ازدواج نمي نمايندايسنا، علوم پزشکي ايران - برپايه مطالعات صورت گرفته درانجمن ام.

اس ايران 27 % بيماران مبتلا به ام.

اس هرگز ازدواج نمي نمايند.


به نقل خبرنگار ايسنا، واحد علوم پزشکي ايران برپايه يک پژوهش صورت گرفته رايشان سه هزار و 490 بيمار مبتلا به ام .اس توسط دکتر " هومن پارسي " و همکارانش در خصوص بررسي وضعيت تاهل مبتلايان به اين بيماري مشخص شد 952 نفر از بيماران (‌27 % ) هرگز ازدواج نمي نمايند، 147 نفر ( 4 %) از همسر خود جدا شده و به تنهايي زندگي مي نمايند و يک % بيماران نيز به علت ناسازگاري با همسر خود (به دليل بيماري ) ترجيح مي دهند طلاق بگيرند؛ اما در عين حال 68 % بيماران نيز با همسر خود زندگي مي نمايند.

محققان ضمن نتيجه گيري از اين پژوهش، با هستناد به آمار رو به افزايش تمايل به جدا شدن از همسر در مبتلايان ام .

اس به لزوم هستفاده از مشاوره خانواده در هستحکام بخشي به وضعيت خانواده اين بيماران تاکيد مي نمايند


62 out of 100 based on 47 user ratings 1072 reviews

@