کفش هوشمند ورزشی، مربی دوندگان می شود!


کفش هوشمند ورزشی، مربی دوندگان می شود!کفش هوشمند ورزشی، مربی دوندگان می شود!
محققان موسسه فرانهوفر آلمان، کفش ورزشی هوشمندی مجهز به حسگرهای مختلف طراحی کرده‌اند که با اصلاح الگوی دویدن از مصدومیت ورزشکاران پیشگیری می‌کند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دویدن، یکی از متداول‌ترین تمرینات ورزشی محسوب می‌شود، اما انجام بیش از حد یا تمرین در محیط‌های نامناسب باعث آسیب دیدن ورزشکار می‌شود.

محققان موسسه فرانهوفر در همکاری مشترک با محققان پنج کشور اروپایی، کفش ورزشی هوشمند Runsafer را طراحی کرده‌اند.

این کفش هوشمند مجهز به مجموعه‌ای از حسگرهای مختلف شامل موقعیت یاب (GPS)‌، نیروی G‌ داخلی و جهت یاب برای تعیین سرعت، مدت زمان دویدن، محاسبه اطلاعاتی مانند حرکت بر روی سطوح نرم یا سخت و اعلام زمان استراحت است.

داده‌ها از طریق بلوتوث به تلفن همراه هوشمند کاربر ارسال شده و با اتصال به رایانه مرکزی، اطلاعات تجزیه و تحلیل می‌شوند.

در پایان، توصیه‌های مفیدی برای اصلاح الگوی دویدن از جمله کاهش سرعت یا لزوم استراحت برای تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود.

کفش هوشمند همچنین می‌تواند با توجه به اهداف سلامتی مدنظر، برنامه تمرینات ورزشی منظمی برای فرد ارائه کند.

مراحل طراحی کفش هوشمند Runsafer در موسسه فرانهوفر همچنان ادامه دارد و محققان امیدوارند که این محصول تا سال 2015 میلادی به بازار عرضه شود.کفش هوشمند ورزشی، مربی دوندگان می شود!بدون خیس شدن شنا کنید/عکس

1:

به نقل گروه خواندنی‌های خبرگزاری فارس، در قرن 21 که همه چیز کامپیوتری شده هست، دانشمندان مرکز «فرانهوور» در سیستم‌های میکروفوتونیک یا IPMS موفق شده‌اند، کفش هوشمندی اختراع نمايند که به شما دویدن را یاد می‌دهد و اطلاع می‌دهد، چه وقت توقف کنید.

کفش هوشمند ورزشی، مربی دوندگان می شود!
در کف این کفش سنسور و سرعت سنج و سیستم موقعیت یاب یا همان GPS نصب شده تا میزان فعالیت یک ورزشکار را اندازه‌گیری کند، در این حالت این کفش به صاحبش در صورت دویدن نادرست یا خستگی پا هشدار می‌دهد و او را وادار به توقف می‌کند تا آسیبی به فرد وارد نشود.
جالب این هست که این کفش به گونه‌ای طراحی شده که مانع پیچ خوردن یا شکستگی اون هنگام دویدن و از دست دادن تعادل و خوردن بر زمین می‌شود.
همچنین این کفش در صورتیکه فرد خود را خوب و به اندازه گرم نکرده باشد، به وی هشدار می‌دهد تا در معرض زانو درد برنامه نگیرد.


کفش هوشمند ورزشی، مربی دوندگان می شود!


برای اینکه کسی که از این کفش هستفاده می‌کند، با اون ارتباط داشته باشد و پیام‌های اون را دریافت کند، به تلفن همراه فرد مرتبط می‌شود و افراد متفاوتی می‌توانند از اون هستفاده کرده و متناسب با خصوصیات خود به اون برنامه دهند.
تولید این کفش هوشمند برنامه هست، از سال 2015 آغاز شود و قیمت حدودی اون هنوز برآورد نشده هست.


56 out of 100 based on 41 user ratings 766 reviews

@