آموزش ستاره شناسی مقدماتی


آموزش ستاره شناسی مقدماتیآموزش ستاره شناسی مقدماتی
در این تاپیک سعی می شه کاربران محترم با نجوم مقدماتی آشنا بشن و کلمات و اصطلاحات نجومی،شیوه رصد،آشنایی با اجرام مسیه و دیگر مباحث نجومی رو یاد بگیرن.
از همه دوستانی که با نجوم آشنا هستن می خوام که منو کمک کنن.سیاره‌ای که در آن زود پیر می‌شوید

1:

شاید برای هر منجم،رصد اجرام اعماق آسمان از قبیل خوشه ها،کهکشان ها و ...،جالب ترین و بهترین رصد باشد.هر چند که برای خود من رصد کردن شهاب ها،بهترین لحظات را برای من در زیر سپهر نیلگون را رغم می زند.به هر صورت تصمیم گرفتم مخاطبان عزیز را با این اجرام شفرمود انگیز بیشتر آشنا کنم.
اصطلاحآ به گروهی از ستارگان،نظیر خوشه های ستاره ای و کهکشان ها،اجرام ستاره ای،مانند سحابی ها که در ورای منظومه شمسی ما برنامه دارند،اجرام عمقی آسمان اطلاق می شوند.این اجرام توسط ستاره شناسان به صورت کاتالوگ هایی در آورده شده هست.مشهورترین و عمومی ترین این ها،فهرست اجرام مسیه (M)،کاتالوگ عمومی جدید (NGC) و کاتالوگ اندکس (IC) می باشد.
خوشه های ستاره ای:
عبارتند از گروهی از ستارگان همانند،که از نظر سن و ترکیبات،که از یک ابر بین ستاره ای و تقریبآ هموقت به وجود آمده و نیروی گرانش اون ها را در کنار یکدیگر برنامه داده هست.
خوشه های باز (که معمولآ خوشه های کهکشانی خوانده می شوند) عبارتند از چندین تا چندین هزار ستاره جوان که به صورت گروهی باز،درخشنده و معمولآ داغ و آبی هستند.خوشه پروین در صورت فلکی ثور با قدر ظاهری 1.3 و خوشه هوادس در صورت فلکی ثور با قدر ظاهری 0.6 نمونه هایی از این دسته اند.
خوشه های گوی سان عبارتند از توده ای از ستارگان در فضایی نسبتآ کروی که تعداد اون ها تا چندین میلیون هم می رسد و معمولآ مسن هستند.به صورت غول سرخ و ابر غول بوده و در اون ها خیلی کم گاز های بین ستاره ای دیده می شود.M4 در صورت فلکی عقرب با قدر ظاهری 5.9 نمونه ای از این دسته هست.
سحابی ها:
ابر هایی از گاز (بیشتر از همه هیدروژن) و غبار (کربن و سلیس)در فضا می باشند.انواع سحابی ها عبارتند از:«سحابی های جذبی» که از ابر های تیره تشکیل شده اند و غبار های موجودی در اون ها،نور رسیده از فواصل دور را جذب یا پراکنده می کند.«سحابی انعکاسی» که به وسیله نور ستارگان نزدیک و منعکس شده از ذرات غبار،روشن می شوند.«سحابی نشری» از نور فلورسنس گاز های مجاور،توسط پرتو افکنی ستاره های نزدیک درخشنده می شوند.«سحابی سیاره ای» که گاهی به صورت حلقه ای نازک از گاز های حاصل از بیرون ریختن مواد در پایان زندگی غول های قرمز به وجود آمده اند.و «پس مانده های ابر نواختر» که عبارت خواهد بود از پوسته نازک،غیر منظم و عظیم گازهای منبسط شده که از بقایای انفجار ابر نواختر ها به وجود آمده باشد.هر سه مورد سحابی های جذبی،نشری و انعکاسی را «سحابی پخشنده» می گویند.
کهکشان ها:
عبارتند از گاز،غبار و میلیون ها یا میلیارد ها ستاره که با کمک نیرو های گرانش متقابل،دور هم جمع شده اند.کهکشان ها به صورت خوشه ها و خوشه های کهکشانی در قالب ابر خوشه ها هستند.کهکشان راه شیری ما متعلق به خوشه کهکشانی «گروه محلی» و «ابرخوشه قوس» می باشد.«کهکشان های بیضوی» «نوع E» به اون هایی فرموده می شود که از نظر شکل تقریبآ از کروی تا خیلی کشیده باشند.اینها مقدار کمی گاز و یا در کل بدون گاز و غبار بوده و دربرگیرنده ستاره های پیر می باشند.«کهکشان مارپیچ میله ای» (نوع SB) از نوع مارپیچی با میله ای از ستارگان و مواد بین ستاره ای هست که به طرف مرکز اون پیش می رود.«کهکشان های نامنظم» (نوع Irr) اون هایی هستند که شکل خاصی نداشته و معمولآکوچک می باشند.کهکشان هایی که در هیچ یک از این دسته بندی ها تعریف نشوند،به نام «کهکشان های خاص» نامیده می شوند.
گردآوری و نگارش:امین اسعدی
E-mail:amin.asadi007@gmail.com
ID:phoenix_0072002

منابع:
کتاب صورت های فلکی از دکتر گری مکلر،دکتر مارک چارترند،ویل تیریون،ترجمه مهندس احمد دالکی.
کتاب اطلس آسمان شب از ویل تیریون،ترجمه و اقتباس از احمد علیزاده قریب.
مطالب خانم حوریه رئیس الساداتی در مورد خوشه های ستاره ای.
بخش علمی روزنامه توقیف شده شرق.
سرویس علمی سایت خبری BBC

پایگاه اطلاع رسانی نجومی آسمان پارس www.parssky.com
دایره المعارف ویکی پدیا www.fa.wikipedia.com


گاهی به تصویر جدید و بی نظیر eso

2:

دایره البروج (دایره حیوانات)
از اولین مناطقی که ممکن هست مایل به شناسایی اون در آسمان شب باشید منطقه البروج و خط مرکزی اون دایره البروج هست که در درون اون نوار،زمین،خورشید،ماه و سیارات عبور می نمایند.حرکت خورشید در آسمان (همان نظریه زمین مرکزی) را دایره البروج (دایره گرفتگی) می نامندمدار همه سیارات به جز پلوتو در این محدوده برنامه دارد.
در حدود قرن 5 قبل از میلاد اخترگویان بابلی دایره البروج را به 12 قسمت که هر کدام 30 درجه اند تقسیم و هر یک ره به نام یک صورت فلکی نامیده اند.همه صور به جز میزان از نام حیوانات گرفته شده هست.به این دلیل نام دیگر دایره البروج دایره حیوانات می باشد.

نام گذاری ستارگان
درخشان ترین ستاره درون یک صورت فلکی با نام آلفا و ستارگانی با درخشندگی کمتر به ترتیب بتا،گاما و ...


اخبار نجوم
نامیده می شوند.

اکثر ستارگان صور فلکی این گونه نام گذاری شده اند.این سامانه را ستاره شناس آلمانی،بایر نام گذاری کرده که به نام اطلس اورانومتریا مشهور هست.
حرکت تقدیمی (پیشروی) زمین
زمین به جز گردش به دور خود و به دور خورشید،یک حرکت دیگر نیز دارد.نیاکان ما از حدود قرن 2 میلادی از حرکت تقدیمی زمین آگاهی داشته اند.یعنی محور زمین دارای دوران ملایمی هست.یک دور کامل اون حدود 26000 سال طول می کشد.
یکی از اثرات مشهود این حرکت این هست که خورشید نسبت به 2000 سال قبل یک ماه زودتر به صورت فلکی وارد می شود.یعنی در آغاز بهار در صورت فلکی حمل بود ولی الان در صورت فلکی حوت برنامه دارد و یک ماه بعد به حمل می رسد.
اثر دیگر اون عوض شدن ستاره قطبی هست.در 4000 سال قبل ستاره ثعبان یعنی آلفای صورت فلکی اژدها مقام ستاره قطبی را داشت.
گردآورنده:امین اسعدی

منبع:صورت های فلکی اثر دکتر گری مکلر،دکتر مارک چارترند،ویل تیریون.مترجم:مهندس احمد دالکی (پدر علم نجوم نوین ایران)


50 out of 100 based on 15 user ratings 790 reviews

@