ناسا از فضانوردان دوقلو براي آزمايش علمي استفاده مي‌کند


ناسا از فضانوردان دوقلو براي آزمايش علمي استفاده مي‌کندناسا از فضانوردان دوقلو براي آزمايش علمي استفاده مي‌کند
ناسا از فضانوردان دوقلو براي آزمايش علمي استفاده مي‌کند

واحد مرکزي خبر/ سازمان هوا فضاي آمريکا از فضانوردان دوقلوي شبيه به هم براي آزمايش علمي استفاده مي‌کند.
به گزارش مونيتورينگ اخبار خارجي خبرگزاري صدا و سيما، مارک و اسکات کِلي فضانوردان باتجربه‌ي آمريکايي که دوقلوهاي شبيه به‌هم هستند، تجربه‌اي منحصر به فرد را در اختيار ناسا برنامه داده‌اند.
اسکات کلي، يکي از اين دو بردارِ دوقلو، برنامه است مدت يک سال در ايستگاه فضايي بين‌المللي در مدار زمين در حالت بي‌وزني به سر برد و مارک کلي، برادر ديگرِ دوقلو، برنامه است روي زمين بماند و تحت آزمايش‌هاي فيزيولوژيکي برنامه گيرد تا با نتايج آزمايش‌هاي برادرش در فضا مقايسه شود.
اسکات علاوه بر اين که در کنار ميخائيل کورنينکو، فضانورد روس مدت يک سال در ايستگاه فضايي به آزمايش‌هاي مختلف علمي دست خواهد زد، خودش نيز مورد آزمايش هاي پزشکي و فيزيولوژي برنامه خواهد گرفت تا تأثير زندگيِ طولاني مدت در شرايط بي وزني در فضا روي بدنش مشخص و با بردار دوقلويش در زمين قياس شود.
اگر اسکات کلي بتواند يک سال متمادي را در ايستگاه فضايي بين المللي به سر برد، اين رکورد جديدي براي فضانوردان ناساي آمريکا در اين زمينه محسوب خواهد شد.
اسکات با شوخ طبعي گفت: اميدوارم اين آزمايش و ماندن من در فضا به اندازه کافي طول بکشد که (بر اثر بي وزنيِ طولاني مدت) قدِ من از برادر دوقلويم بلندتر شود و بتوانم از بالا به او نگاه کنم. قد فضانورداني که مدت طولاني در شرايط بي وزني به سر مي برند، به علت کاهش فشار بر مفاصل‌شان، کمي بلندتر مي‌شود، اما اين اضافه قد، پس از بازگشت به زمين و زندگيِ مجدد تحت جاذبه کره خاکي، بار ديگر از بين مي رود و قد فضانوردان بار ديگر به حالت اوليه‌ي خود بازمي‌گردد. حتي گفته مي‌شود که کاهش فشار بر استخوان‌ها در حالت بي‌وزنيِ طولاني مدت، ممکن است منجر به بروز بيماري پوکي استخوان در فضانوردان بشود.
از همين رو، ناسا که قصد دارد در آينده‌اي نه چندان دور فضانورداني را به کره مريخ بفرستد، به طور جدي تلاش مي‌کند تأثيرات زندگيِ طولاني مدت در فضا را بر بدن فضانوردان کشف کند، زيرا سفر به کره مريخ با فضاپيماهاي کنوني چند سال طول خواهد کشيد.
شبکه تلويزيوني اي پي تي ان که اين گزارش را تهيه کرده است در خاتمه افزود: برنامه است سفينه‌ي حامل اسکات کلي و ميخائيل کورنيِنکو روز 27 مارس (جمعه) از پايگاه فضايي قزاقستان با يک موشک به فضا پرتاب شود.

ناسا از فضانوردان دوقلو براي آزمايش علمي استفاده مي‌کند74 out of 100 based on 59 user ratings 784 reviews

@