دانشمندان: مریخی‌ها وجود دارند!


دانشمندان: مریخی‌ها وجود دارند!دانشمندان: مریخی‌ها وجود دارند!
دانشمندان اعتقاد دارند کشف مواد معدنی در زیر سطح سیاره سرخ قویترین دلیل برای وجود حیات در مریخ است. دانشمندان: مریخی‌ها وجود دارند!
(تصویر ارائه شده توسط ناسا که سایه های ساعات پایانی روز را در مریخ نشان می دهد)
برخلاف آنچه که تصور می شد همسایه آسمانی ما سرزمین انسان های کوچک اندام سبز و یا آبی رنگ نیست و به نظر می رسد که تنها شکل حیات در این سیاره میکروارگانیسمهای ساده هستند.
دهانه برخوردی بزرگ مک لاگلین که توسط یک خرده سیاره به وجود آمده و سطح مریخ را خورد کرده، این دهانه برخوردی نشانه هایی از حیات را در خود داشته است.
تحقیقات جدید که با همکاری موزه تاریخ طبیعی و دانشگاه ابردین انجام شده نشان می دهد تمام عوامل حیات طی دوره طولانی از تاریخ این سیاره در زیر سطح آن برنامه داشته اند.
وقتی که شهاب سنگها به سطح مریخ برخورد کردند آنها چون کاوشگران طبیعی عمل کردند و سنگهایی را از پوسته زیرین مریخ به روی سطح آوردند.
دانشمندان دانشگاه ابردین با بررسی اطلاعات مدارگرد اکتشافی مریخ و فضاپیمای مریخ اکسپرس سازمان فضایی اروپا و همچنین تحلیل سنگها به این نتیجه رسیدند که سطح مریخ دربرگیرنده خاک رس و مواد کانی که ساختار شیمیایی آنها به وسیله آب تغییر کرده، است.
درحالی که نیمی از حیات روی زمین از میکروارگانیسمهای ساده تشکیل شده که زیر سطح زندگی می کنند، دانشمندان پیشتر اعتقاد داشتند که همین وضعیت برای مریخ نیز صدق می کند.
جان پارنل 55 ساله زمین شناس دانشگاه ابردین که عرصه تحقیقات وی مطالعه ترکیب و تغییرات شیمیایی پوسته زمین است، یکی از نخستین متخصصانی است که از شواهد حیات در مریخ پرده برداری کرده است.
دکتر جوزف میشالسکی نویسنده این تحقیق و زمین شناس سیاره ای در موزه تاریخ طبیعی اظهار داشت: تمام عوامل حیات در مریخ وجود دارند اما در این شرایط تنها ارگانیسمهای تک سلولی می توانند زنده بمانند.
وی افزود: اگر هیچ گونه حیاتی در مریخ کشف نمی شد، من تعجب می کردم، حتی بیشتر از آنکه روزی کشف شود که شکل ساده حیات در محیط وجود دارد و باید گفت که اگر حیات در این سیاره وجود داشته است، این احتمال وجود دارد که امروز نیز وجود داشته باشد.
برخی از دهانه های برخوردی عمیق در مریخ نیز به عنوان حوضچه یا آبگیر عمل می کند که در آنها کانیهای کربنات وجود دارد. جریانهایی که این کانیها را شکل داده اند روزی می توانستند به ما اطلاعات بیشتری درباره حیات زیر سطح مریخ بدهند و همچنین سرنخهایی از چگونگی شکل گیری حیات در زمین ارائه کنند.
منبع:دانشمندان: مریخی‌ها وجود دارند! (+عکس)در فضا نمی توان گريه كرد!

1:

نشانه‌های تازه از شرایط وجود حیات احتمالی در مریخ پیدا شددانشمندان: مریخی‌ها وجود دارند!
ناسا، ساوقت فضایی آمریکا می‌گوید که مریخ‌نورد کیوریاسیتی موادی شیمیایی در مریخ پیدا کرده هست که می‌تواند نشانه وجود نوعی حیات اولیه در گذشته باشد.
کیوریاسیتی مواد مذکور را وقتی پیدا کرد که در حال بررسی نمونه سنگ بستر یک رودخانه قدیمی در مریخ بود که ماه گذشته میلادی هستخراج کرده بود.
در این نمونه سولفور، نیتروژن، هیدروژن، اکسیژن، فسفر و کربن پیدا شده هست.
محققان می گویند که ترکیب این عناصر می توانسته منبع انرژی احتمالی برای میکرواورگانیسم ها (ریزاندامگان ها) باشد.
مواد معدنی یافته شده در این نمونه برداری همچنین می تواند نشان دهنده وجود آب در سطح مریخ در گذشته باشد.
جان گروتزینگر، از دانشمندان پروژه کیوریاسیتی می گوید: "ما محیطی قابل سکونت یافته ایم که برای حیات بسیار مناسب بوده هست.


خیز سیارک 400 متری برای عبور مجدد از کنار زمین تا دو دهه آینده
اگر این آب وجود داشت و شما اونجا بودید، شاید می توانستید اون را بنوشید".
منبع: دانش و فن بی بی سی فارسی


نمایی خیره کننده از زحل

2:

وجود زندگي در سياره‌ي مريخ
کاوشگر فضايي "کيورياسيتي" هفت ماه پس از آغاز عمليات خود در گودال گيل سياره‌ي مريخ به چند ماده‌ي شيميايي دست يافته هست که مي‌توانند بر وجود آب و امکان زندگي ميکرواورگانيسم‌ها در گذشته‌ي اين سياره دلالت نمايند.


درخشش و تلألو حلقه های زحل در طول موج اشعه ایکس

پژوهشگران ساوقت فضايي آمريکا، ناسا، فراخوان کردند که در نتيجه‌ي تجزيه و تحليل گردي از درون يک صخره‌ي قديمي واقع در سياره‌ي مريخ، مي‌توانند وجود زندگي در اين سياره را ثابت نمايند.


ابر نواختر
مريخ‌نورد "کيورياسيتي" (کنجکاايشان) اين گرد را که ترکيبي از سولفور، نيتروژن، هيدروژن، اکسيژن، فسفر و کربن هست، يک ماه پيش از سطح سنگي واقع در بستر يک رودخانه‌ي قديمي در اين سياره هستخراج کرده بود.
بر اين پايه ، پژوهشگران مي‌توانند وجود آب و مواد معدني لازم براي پيدايي حيات ميکرواورگانيسم‌ها (ريزاندامگان‌ها) در مريخ را ثابت نمايند.


سیاره های غول پیکر
بر پايه‌ي نقل ناسا، ph اين آب، خنثي و فاقد مواد اسيدي بوده هست.


كوه آتشفشاني نيكلسون د رمریخ
بسياري از صخره‌هايي که پيش‌تر از سايشان کاوشگرهاي ناسا مورد بررسي برنامه گرفته بودند، حاايشان اثراتي نشانگر آب اسيدي بودند.
جان گروتزينگر، رئيس گروه پژوهش ناسا روز ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) در اين رابطه فرمود: «آب موجود در اين سياره چنان خالص بوده که اگر ما در اون‌جا مي‌بوديم، مي‌توانستيم اون را بنوشيم.» گروتزينگر تاکيد کرد که هنوز درباره‌ي وقت زندگي اين ميکرواورگانيسم‌ها و چگونگي پيدايي اون‌ها تحقيق نشده هست.


چگونگي تكامل کهکشان ها و جهان هستی
او هم‌چنين اضافه کرد: «ما هنوز نمي‌دانيم که آيا در اون هنگام زمين قابل زيست بوده هست يا نه.»
کشفي بزرگ
با اون که هدف اصلي ماموريت پنج ميليارد دلاري مريخ‌نورد "کنجکاايشان" تنها اثبات وجود زندگي در مريخ نيست، با اين حال کارشناسان فضايي از اين کشف به عنوان "مهم‌ترين هدف کيورياسيتي تا کنون" نام مي‌برند.

تا پايان بخش اصلي ماموريت اين کاوشگر فضايي که درحال گرد آوري نشانه‌هاي تعيين‌نماينده‌ي وجود آب در گودال گيل هست، ۱۷ ماه ديگر باقي هست.

بر پايه‌ي بررسي نتايج مجموعه اطلاعاتي که کيورياسيتي تا کنون به ناسا فرستاده هست، پژوهشگران ساوقت فضايي آمريکا به اين نتيجه رسيده‌اند که وقتي در اين سياره‌ي سرخ، رودخانه‌اي جاري بوده که ژرفاي برخي از بخش‌هاي اون به يک متر هم مي‌رسيده هست.
ادامه‌ي کاوش‌هاي مريخ‌نورد "کيورياسيتي" که برنامه بود به سايشان بخش جنوبي گودال گيل حرکت کند، به دليل اين کشف مهم به تاخير افتاده هست.
مريخ که به اون "بهرام" هم مي‌گايشانند، سياره‌ي سرخ‌فام سامانه‌ي خورشيدي هست که يک دوم زمين، قطر دارد و مساحت سطح اون برابر با مساحت خشکي‌هاي رايشان زمين هست.
منبع:یورو نیوز فارسی


76 out of 100 based on 46 user ratings 1246 reviews

@