دانشمندان به پيش‌بيني زلزله نزديک‌تر شدند .....


دانشمندان به پيش‌بيني زلزله نزديک‌تر شدند .....دانشمندان به پيش‌بيني زلزله نزديک‌تر شدند .....
دانشمندان به پيش‌بيني زلزله نزديک‌تر شدند .....
دانش- همشهري‌آنلاين:

زلزله شناسان در آمريکا تصور مي‌کنند که ممکن است يک گام به توانايي پيش‌بيني زمين‌لرزه‌ها نزديک‌تر شده باشند.

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اينترنتي بي.بي.سي، نتايج آزمايش‌هاي آنها که در عمق گسله سن آندرياس انجام شد در تازه‌ترين شماره نشريه علمي نيچر چاپ شده است.

آمار گسترده تلفات زلزله دو ماه پيش در چين بار ديگر يادآور ويراني‌هاي غيرقابل پيش‌بيني بود که زلزله مي‌تواند به‌بار آورد.

پيش‌بيني اين موضوع که زمين لرزه بعدي چه زماني و در کجا اتفاق مي‌افتد هدف اصلي زلزله‌شناسان است و اکنون گروهي از محققان در کاليفرنياي آمريکا مي‌گويند آزمايش‌هاي آنها نتايجي به دستشان داده که آنها را به اين هدف اصلي نزديکتر مي‌کند.

پل سيلور زلزله‌شناس مي‌گويد آنها درست چند ساعت پيش از زمين لرزه‌اي خفيف تغييراتي را بر روي پوسته زمين ثبت کرده‌اند.

معمولا اصلا انتظار نداريد که در صخره‌ها تغييري ببينيد. و مسئله غير منتظره اين بود که ما تغييرات بزرگي را درست 10 ساعت قبل از يک زلزله 3 ريشتري مشاهده کرديم.

وي افزود: اين تغييرات مربوط به تغيير در فشار بود و در نتيجه نشانه‌اي بود پيش از وقوع اين زمين لرزه 3 ريشتري. و اگر اين‌طور باشد اين موضوع مشوق خوبي براي ماست و همان چيزي است که دنبال مي‌کنيم.
جزئيات يافته‌هاي اين محققان در تازه‌‌ترين شماره نشريه عملي نيچر به چاپ رسيده است.

اين محققان دستگاه‌هاي حساسي را در داخل گسلي در سن آندرياس کاليفرنيا که يکي از فعا‌‌ل‌ترين مناطق از نظر وقوع زمين لرزه در جهان است نصب کردند.
يکي از کارشناسان مي‌گويد 99 درصد مطمئن است که يک زمين لرزه شديد در 30 سال آينده بوقوع خواهد پيوست.

محققان کاليفرنيا همچنين مي‌گويند قصد دارند آزمايش‌هاي بيشتري براي اطمينان بيشتر از يافته‌هايشان انجام دهند.

امکان پيش‌بيني و هشدار نسبت به وقوع زمين لرزه‌هاي آينده دانشي است که هنوز بسيار دور به نظر مي‌رسد اما اين اميد وجود دارد که روزي تجارب اين دانشمندان بتواند به نجات جان انسان‌ها کمک کند.انتقال برق با سبک‌ ترین ماده جامد جهان + عکس

1:

دیشب voa فراخوان نمود که امریکاییها دستگاهی ساختند که 10 ساعت پیش از وقوع زلزله میتونه فراخوان خطر کنه و این دستگاه تنها دستگاهی هست که میتونه زلزله رو قبل از وقوع اون پیش بینی کنه...


دوربین 100 مگاپیکسلی ساخته شد!


62 out of 100 based on 27 user ratings 802 reviews

@