بازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگی


بازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگیبازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگی
استاد فضل‌الله رضا، دانشمند بلندآوازه ایرانی و دانش‌آموخته سال 1317 دانشکده فنی دانشگاه تهران، ظهر روز دوشنبه با استقبال مسوولان دانشکده فنی به محل تحصیل و تدریس خود بازگشت و در دفتر کار خود در دانشکده مستقر شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر رضا، استاد و دانشمند برجسته مقیم کانادا که ریاست دانشگاه‌های تهران و صنعتی شریف و نمایندگی ایران در یونسکو را در کارنامه خود دارد، بامداد یکشنبه وارد تهران شده تا در مراسم نکوداشتی که در آستانه یکصد سالگی وی، عصر چهارشنبه 29 آبان ماه با حضور و سخنرانی شخصیت‌های ممتاز علمی و فرهنگی کشور در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار می‌شود، حضور یابد.

کانون مهندسین فارغ التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران که استاد را در این سفر میزبانی می‌کند، عصر چهارشنبه 29 آبان ماه طی مراسمی در دانشکده از مقام علمی و فرهنگی این دانش آموخته نام آور دوره اول دانشکده فنی تقدیر می‌کند. این مراسم از ساعت 18 تا 20 در تالار شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

فضل الله رضا که در سال 1293 شمسی در رشت به دنیا آمده، تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان برد و دیپلم را در تهران و لیسانس خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران گرفت.


بازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگی پروفسور فضل الله رضا در دانشکده فنی دانشگاه تهران


در سال ۱۳۲۴ مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه کلمبیا آمریکا و دکتری خود را در رشته مهندسی برق از مؤسسه تکنولوژی نیویورک (دانشگاه نیویورک فعلی) دریافت کرد. وی طی سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۴ استاد گروه مهندسی برق دانشکده مهندسی دانشگاه کاتولیک آمریکا و سپس دانشگاه ام آی تی در بوستون آمریکا بود و بین سال‌های ۱۳۳۳ تا ۱۳۴۷ در هیات علمی گروه مهندسی دانشگاه سیراکیوز در ایالت نیویورک عضویت داشت.

رضا در سال‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۳ استاد مهمان در دانشگاه‌های مرکزی سوییس، کپنهاک دانمارک، پاریس و دانشگاه کلرادو آمریکا بوده است.

دانشگاه‌های کنکوردیا در مونترال در کبک کانادا و دانشگاه مک‌گیل از دیگر دانشگاه‌هایی است که این استاد برجسته ایرانی در آنها تدریس کرده است.

پروفسور رضا یکی از پایه‌گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در جهان است و تحقیقات گسترده‌ای در زمینه ظرفیت شنون و ارسال حداکثر اطلاعات در کانال‌های مخابراتی نویزدار، نظریه اطلاعات و فرایندهای تصادفی، سیستم‌های خطی آنالیز عمومی، نظریه سیستم‌ها و مدارها، نظریه کنترل سیستم‌های پویا، فضاهای خطی، انتقال و تلفات انرژی در شبکه‌های n دهانه‌یی انجام داده است.

این دانشمند برجسته که هم اکنون در کانادا اقامت دارد از سال 1357 تاکنون استاد دانشگاه های کنکوردیا در مونترال در کبک کانادا و دانشگاه مک گیل مونترال بوده است.

پروفسور رضا طی اقامت چند هفته‌یی خود در ایران به شهرهایی همچون رشت، مشهد و اصفهان سفر خواهد کرد و در زمان حضور در تهران در دفتر خود در دانشکده فنی دانشگاه تهران حضور خواهد داشت.


بازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگی پروفسور فضل الله رضا در دانشکده فنی دانشگاه تهرانبازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگی پروفسور فضل الله رضا در دانشکده فنی دانشگاه تهرانبازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگی پروفسور فضل الله رضا در دانشکده فنی دانشگاه تهرانبازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگی پروفسور فضل الله رضا در دانشکده فنی دانشگاه تهرانبازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگی پروفسور فضل الله رضا در دانشکده فنی دانشگاه تهرانبازگشت پروفسور رضا به دانشگاه تهران در آستانه 100 سالگی پروفسور فضل الله رضا در دانشکده فنی دانشگاه تهراندیدار صدها استاد، محقق و پژوهشگر دانشگاه با رهبری

1:

چقدر خوب مونده


استیضاح ، تاوان افشای بورسیه‌های غیرقانونی؟

2:

چه خوبه که برگشتی!!


بیانیه وزارت علوم در استقبال از بیانات رهبری

3:


دقیقا
احتمالا واسه اینه که اونور زندگی کرده


چگونه برای شرکت خود نام انتخاب کنیم ؟

4:

سلام
کاملا" درست می فرمایید
مثل اندی خواننده که همیشه با همسناش در اینجا مقایسه میشه
پزشک ها و دانشمندان ایرانی دیگه هم که اونجا هستن همشون خوب موندن
البته اونایی هم که اینجان از امت عامی بهتر موندن
چون فهمیده تر و پولدارترن


ایجاد ۷ رشته جدید در دانشگاه آزاد

5:

فکر نکنمم کسی تو دنیا باشه که اندازه ملت ایران حرص چیزای مختلف رو بخوره


62 out of 100 based on 47 user ratings 772 reviews

@