ترکیه عقب ماند؛ ایران اولین قدرت منطقه‌ای شد


ترکیه عقب ماند؛ ایران اولین قدرت منطقه‌ای شدترکیه عقب ماند؛ ایران اولین قدرت منطقه‌ای شد
بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط یکی از دانشگاه‌های ترکیه، این کشور برخلاف سال‌های گذشته نتوانست رتبه اول قدرت منطقه‌ای را به‌دست آورد و ایران توسط شرکت‌کنندگان به عنوان اولین قدرت منطقه‌ای انتخاب شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه بوگون چاپ ترکیه، بر اساس نظرسنجی انجام شده در دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه فاتح ترکیه اگرچه در گذشته ترکیه به عنوان یک کشور مدل برای روند دموکراتیزه شدن در خاورمیانه بود اما در دوره اخیر این تلقی تغییر یافته است. در حالی‌که سال گذشته ترکیه اولین قدرت منطقه‌ای محسوب می‌شد اکنون ایران جای این کشور را گرفته است.

بر اساس نظرسنجی این دانشگاه بیش از 500 شرکت‌کننده از اساتید دانشگاه، پژوهشگران و روزنامه‌نگاران کشورهای فلسطین، ایران، لیبی، تونس، سوریه، مصر، عراق و رژیم صهیونیستی 32 درصد از شرکت‌کنندگان ایران را به عنوان قدرت منطقه‌ای اعلام کردند و ترکیه با اتخاذ 20 درصد از آرا توانست جایگاه دومین قدرت منطقه‌ای را به‌دست آورد.

این روزنامه نوشت که این نظرسنجی درباره نقش ترکیه در خاورمیانه پیش از مسئله گروگان‌گیری گروه‌ سلفی داعش از کنسول‌گری ترکیه در شهر موصل انجام شده است.

اما 36 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی بر این باورند که در 10 سال آینده ترکیه می‌تواند به قدرت منطقه‌ای تبدیل شود. در مقابل تنها 20 درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند که ایران می‌تواند در 10 سال آینده به عنوان قدرت منطقه‌ای باقی بماند.

بر اساس این نظرسنجی رأی‌دهندگان در پاسخ به این سؤال که آیا اهداف سیاست خارجی ترکیه بیش از ظرفیت اقتصادی و نظامی این کشور است؟ حدود 49 درصد پاسخ مثبت داده‌اند، در حالی‌که در سال گذشته 45 درصد از شرکت‌کنندگان به این سؤال پاسخ مثبت داده بودند.

یکی دیگر از سؤالات این نظرسنجی این بود که آیا بر این باورید که ترکیه به گروه‌های رادیکال و تندرو کمک می‌کند؟ حدود 25.2 درصد شرکت‌کنندگان به این سؤال پاسخ مثبت دادند و 86.7 درصد از صاحب‌نظران خاورمیانه بر این باورند که بهار عربی در خاورمیانه دچار شکست شده است و 40 درصد از رأی ‌دهندگان معتقدند که دلیل این امر نبود سطح کافی فرهنگ دموکراسی در منطقه است.اعلام نتایج بررسی ۳هزار و ۷۰۰ بورسیه تا هفته آینده

1:

به حول و قوه ی الهی و تدابیر شکوهمندانه ی دولت تدبیر امید و حمله با کمباین و لودر به دانشگاه ها و سیل و خروش آتش فشان عزل و نصب ها یک شیرجه ی هستثنایی رو به قعر جدول خواهیم زد!

"اون مرد رفته هست"


راهنماي نگارش پايان نامه

2:

البته ایران تا وقتی قدرت داره که سانتریفیوژهاش بچرخه و بگه ما قدرت داریم و هستقلال !


فعلا که انگار ظریف در بسته پیشنهادی جدید 2 دستی سانتریفیوژهارو تقدیم کردند و خواستار رفع همه تحریمها شدند ...


حاشیه و متن حضور روحانی در دانشگاه‌ تهران


74 out of 100 based on 59 user ratings 334 reviews

@