دانشجویان بورسیه خطاب به رئیس جمهور: شکایت می‌کنیم


دانشجویان بورسیه خطاب به رئیس جمهور: شکایت می‌کنیمدانشجویان بورسیه خطاب به رئیس جمهور: شکایت می‌کنیم
ه گزارش جهان به نقل از فارس، «کمیته هماهنگی دانشجویان بورسیه» که اخیرا از شکایت این دانشجویان علیه مسئولان وزارت علوم و برخی رسانه ها خبر داده بود، دومین بیانیه خود را صادر کرده و برخی تناقضات در اطلاعیه اخیر وزارت علوم را سند سیاسی کاری در موضوع بورسیه ها دانست. در این اطلاعیه آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام المسلمین روحانی

ریاست محترم جمهور

بیانیه ای که روز جمعه دوم آبانماه ۱۳۹۳ از سوی روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره پرونده ادعایی بورسیه های غیرقانونی منتشر شد، در دل خود حقایقی دارد که به وضوح نشان می دهد بورس هایی که در دولت گذشته اعطا شده، کاملا طبق مقررات انجام شده و جار و جنجالی که برخی مسئولین دولتی و رسانه های زنجیره ای طی یک سال اخیر به راه انداخته بودند، چیزی جز سیاسی کاری نبوده است.

در حالی وزارت علوم ادعا می کند برخی افراد به صورت غیرقانونی بورسیه شده اند و اقدام به لغو بورسیه آنها کرده است که در بخشی از همین اطلاعیه، از ادامه بورسیه برخی افراد علی رغم نداشتن شرایط سخن گفته شده است!

در این اطلاعیه آمده است: «گرچه تعدادی از بورسیه های اعزامی به خارج فاقد شرط معدل یا سن می باشند امّا با توجه به این که دوره بورس بیش از نیمی از آنها به اتمام رسیده و در مورد مابقی هم، قطع ارز و بورس ایشان می تواند تبعات اجتماعی و سیاسی نامطلوبی به دنبال داشته باشد، مصوب شد که ضمن کنترل کیفیت تحصیل و سازوکارهای قبل از اشتغال آنها در دانشگاه ها، بورس آنها ادامه یابد.»

اگر این افراد به صورت «غیرقانونی» بورسیه شده اند و «فاقد شرایط» بوده اند، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به کدام حق و به استناد به کدام قانون، حکم به «ادامه بورس» آنها داده است؟ اگر وزارت علوم می تواند و حق دارد به تشخیص خود به افراد بورسیه اعطا کند، بلوای یک سال اخیر برای چه بود؟ و اگر نمی تواند، به چه حقی حکم به ادامه بورس کسانی داده است که طبق ادعای این وزاتخانه، فاقد شرایط هستند؟

حضرتعالی به سبب حضور در مسئولیت های مختلف اجرایی نیک می دانید که مقام عالی وزارت و نهادهایی که اختیار وزارت به آنها تفویض می شود، اختیارات مشخصی در حوزه های مختلف دارند و می توانند از آنها استفاده نمایند کما اینکه مسئولین فعلی در مورد اخیر از چنین اختیاراتی استفاده کرده اند. اما به راستی چه می شود که استفاده از این اختیارات برای مسئولین فعلی عین قانون و برای مسئولین سابق عین تخلف است؟! آیا این تناقض گویی و تناقض کاری چیزی جز نشان از بی انصافی سیاسی و تبدیل وزارت علوم و دانشگاه ها به بازیچه جریان های سیاسی و ابزار دستیابی به اهداف سیاسی است؟

خیل عظیمی از دانشجویانی که هم اکنون به عنوان بورسیه در دانشگاه ها مشغول تحصیلند، فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر با معدل های بالا هستند و روزمه های قوی علمی دارند، اما هم ما و هم شما نیک می دانیم که با انگیزه های سیاسی، برچسب غیرقانونی بودن بر پیشانی آنها زده شده است.

سخنانی نظیر تحصیل با هزینه شخصی، یا فرصت محدود جایابی در بازه ای که هیچ دانشگاهی فراخوان جذب ندارد، سخنان بیهوده ای است که باز ریشه در رویکرد سیاسی برخی افراد به علم و دانشگاه دارد و ما دانشجویان به هیچ عنوان زیر بار چنین تصمیماتی نرفته و شکایت خود را به دستگاه قضائی می بریم.

اگر مسئولی در دولت قبلی، تخلفی انجام داده است، باید پاسخگو باشد، اما در این میان جرم دانشجویی که بر اساس فراخوان وزارت علوم در بورس ثبت نام کرده، از چندین مرحله مصاحبه عبور کرده، بعضا از مشاغل دولتی با پرداخت هزینه های سنگین استعفا داده و چند سال عمر خود را در این مسیر سپری کرده چیست؟ دولت تعهدی به این دانشجویان داده و این دانشجویان طبق رویه های اعلام شده و رسمی دولت وارد دانشگاه شده اند، لذا این دولت حق زیر پا گذاشتن تعهدات دولت سابق را ندارد. اینکه هر دولتی روی کار می آید، تعهدات دولت سابق را اجرا نکند، با هیچ عقل و منطقی سازگار نبوده و بدعتی است خطرناک.

والسلام علی من اتبع الهدی

کمیته هماهنگی دانشجویان بورسیه»

جهان نيوز - دانشجویان بورسیه خطاب به رئیس جمهور: شکایت می‌کنیماسامی نفرات برتر آزمون سراسری اعلام شد

1:

در «بگم بگم‎های 88» یک پرونده رو شد، در ماجرای بورسیه‎ها 3700 پرونده/ مدعی‎العموم به فساد عظیم هتک آبرو از 200 هزار بورسیه و خانواده‎هایشان ورود کند
گروه اجتماعی – رجانیوز: وزیر علوم دولت دهم از ملاک شورای بورس دولت دهم و جرم بودن انتشار لیست اسامی بورسیه‌ها فرمود و خاطرنشان کرد قضیه بورسیه‌ها وی را یاد «بگم بگم» سال ۸۸ می‌اندازد.
به نقل رجانیوز، کامران دانشجو وزیر علوم دولت دهم، انتشار اسامی دانشجویان بورسیه و هتک حیثیت علمی این دانشجویان را جرم عمومی عنوان کرده و از لزوم ورود مدعی‎العموم به موضوع اعاده حیثیت از این دانشجویان و خانواده‎های اونها اظهار داشت.


نکات فنی انتخاب رشته ی کنکور سراسری

دانشجویان بورسیه خطاب به رئیس جمهور: شکایت می‌کنیم
دانشجو در بخشی از این فرمودگو نیز ورود دولت فعلی به تصمیمات قانونی دولت قبل را سنگ بنای غلطی دانست که می‎تواند بسیاری از رویه‎ها را در آینده تحت تاثیر خود برنامه دهد.
وی به جلسه هستیضاح فرجی دانا نیز اشاره کرده و با ابراز تعجب از عدم حضور روحانی در این جلسه عنوان کرد که این حضور بطور قطع مانع از برکناری فرجی دانا از وزارت می‎شد.
اونچه در ادامه می‎خوانید متن کامل این فرمودگو هست که جنبه‎های روشنگرانه قابل ملاحظه‎ای در دل خود دارد:
طی روزهای گذشته مباحث مختلفی از دلایل هستیضاح فرجی‌دانا مطرح می‌شود، چندی قبل رئیس‌جمهور بحث‌ بورسیه‌ها را یکی از دلایل اصلی مطرح کرد، به نظر شما فرجی دانا چرا هستیضاح شد؟
دانشجو:همان مواردی که در طرح هستیضاح آقای فرجی‌دانا توسط نمایندگان هستیضاح نماينده مکتوب شده بود و بعد هم در صحن علنی مجلس مطرح شد را اطلاع دارم و قاعدتاً هم نمایندگان که با کسی رودربایستی ندارند موارد مورد نظر هستیضاح را خیلی صریح هم مکتوب می‌نمايند و هم علنی مطرح می‌نمايند.

بورسیه‌ها جزء موارد هستیضاح فرجی‌دانا نبود


به نظرتان بحث بورسیه‌ها و انتشار اسامی در هستیضاح چه نقشی داشت؟

دانشجو:بورسیه‌ها جزو موارد هستیضاح نبود و ربط دادن اون به هستیضاح یک نوع فضاسازی هست

انتشار لیست اسامی بورسیه‌ها جرم هست و باید از طرف مراجع ذیصلاح پیگیری شود


اما اونچه مسلم هست این هست که در بحث انتشار لیست اسامی جرمی اتفاق افتاده هست که باید از طرف مراجع ذیصلاح پیگیری می‌شد و به اطلاع عموم امت می‌رسید تا دیگر این سنگ بنای غلط تکرار نشود.
در اصل افراد بورسیه باید مدعی باشند و نه وزارت علوم.


خبر خوش برای داوطلبان غایب کنکور ۹۴
یعنی بورسیه‌ها نقل بخواهند که چه کسی از داخل وزارت علوم این اسامی را به منتشر نماينده داده هست؟

باید مشخص شود چه فردی یا افرادی از درون وزارت علوم در انتشار این اسامی و هتک حرمت 3 هزار خانواده سهیم بوده هست؟ و با اونها برخورد قانونی شود.
من این موضوع را از این نظر می‌گویم که این کار می‌تواند سنگ بنای غلطی باشد برای مسئولین آینده.


مقصد برترینهای کنکور کجاست؟
اگر با اینها برخورد قانونی نشود آیندگان هم می‌توانند به این یک فقره هستناد نمايند
.
دولت می‌گوید می‌خواهد فساد را برای امت نقل کند.

دانشجو:دولت سعی دارد موضوع را عوض کند.


روایت خواندنی از دوقلوهایی که پدیده کنکور شدند
اگر به زعم خودشان دنبال افشاء فساد هستند، چه فسادی مشهودتر از این که 3 هزار خانواده را خلاف قانون و خلاف اخلاق اینگونه تشویش ذهن نمايند، این مفسده که اسامی را از درون وزارت علوم به منتشرنماينده داده‌اند که کاملاً مشخص هست و خود منتشرنماينده هم فراخوان نموده هست، چرا پیگیری نمی‌شود؟


بورسیه‌ها خودشان نمی‌توانند اقدام یا در صورت لزوم شکایت نمايند؟

دانشجو:توجه داشته باشید که من از طرف اونها صحبت نمی‌کنم، من نظر خودم را می‌گویم.


افزایش آمار خروج نخبگان از کشور در رشته های فنی
این امکان وجود دارد که بورسیه‌ها نگران آینده تحصیلی و واکنش‌های احتمالی بعد از شکایت باشند
.


لذا به همین علت عرض کردم در جرم مشهود اگر مدعی العموم صلاح بداند می‌تواند ورود پیدا کند و منتظر شکایت خصوصی هم نباشد.
در دولت دهم طبق گزارشاتی که شورای بورس ارائه می‌کرد با توجه به جمیع جهات و امکانات و اعتبارات مالی، اولاً فراخوان عمومی شد و ثانیاً طبق روال گذشته با متقاضیان، در گروه‌های تخصصی مربوطه که در هر گروه چند هستاد، دانشیار و هستادیار عضو بوده‌اند مصاحبه صورت می‌گرفت و نهایتاً هم پرونده در شورای بورس که مرجع تصمیم‌گیری بوده هست مطرح و تصمیم نهایی گرفته می‌شد و هیچکدام از بورسیه‌ها از این روند خارج نیستند.
شورای بورس تصمیم‌گیر هست یا وزیر یا معاون دانشجویی وزیر؟


دانشجو:طرح پرونده‌ها در شورای بورس طبق آیین‌نامه و تصمیم‌گیری توسط اعضاء این شورا که متشکل از ده، دوازده نفر اساتید با سابقه علمی قوی و اجرایی کافی هست، در همه دولت‌های پنجم و ششم، هفتم و هشتم و بر همین منوال در دولت‌های نهم و دهم هم صورت می‌گرفته هست.


یعنی هیچکدام از وزرا مشخصاً در شورای بورس شرکت نمی‌کردند و وزیر وقت برای تعدادی حکم صادر می‌کرده که در شورا پرونده‌هایی را که کار کارشناسی اون تمام شده هست و کامل هست بررسی نمايند تصمیم‌گیری نمایند، که البته منطقی و عقلانی هم هست چرا که هیچ وزیری نمی‌تواند و وقت ندارد که این همه پرونده را شخصاً بررسی کند، درست مثل هیأت‌های ممیزه دانشگاه‌ها که از طرف وزیر برایشان حکم صادر می‌شود تا پرونده‌های کارشناسی شده را برای ارتقاء مرتبه علمی اعضاء هیأت علمی دانشگاه مورد نظر بررسی و تصمیم‌گیری نمايند.
جریان آزمون کتبی که مرتب مطرح می‌شود، افراد بدون آزمون بورسیه شدند چیست؟
دانشجو:تا سال 81 امتحان آزمون کتبی اعزام به خارج گرفته می‌شد و قبولی در اون ملاک اولیه بود برای مصاحبه‌های بعدی، اما از اون سال و در همان دولت اصلاحات این آزمون حذف شد و مصاحبه و نمره زبان (تافل یا معادل اون) ملاک برنامه گرفت.
حالا اونها معدل 14 در کارشناسی و 16 در ارشد را ملاک برنامه داده بودند که البته اگر برنامه هست بررسی شود و اگر شفافیت و فراخوان به عموم امت دغدغه خاطر این عزیزان هست، بیایند سال‌هایی که آزمون کتبی وجود داشته در دولت‌های پنجم و ششم، هفتم و هشتم را بررسی نمايند که چند نفر را بدون آزمون بورسیه کردند؟ حتی مصاحبه هم نگرفتند، چند نفر را در رشته‌های غیرمرتبط با مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اعزام کردند؟ همچنین چند نفر با معدل کمتر از 14 کارشناسی و 16 ارشد در این چهار دوره دولت پنجم تا هشتم بورسیه شدند؟ بعد هم دولت نهم و دهم را و همگی را نقل نمايند نه اینکه یک مقطعی را برش بزنند و فقط اون را بررسی نمايند.


ثبت‌نام کاردانی علمی کاربردی آغاز شد
همان کاری که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دارد انجام می‌دهد و ان‌شاءالله نقل خواهد کرد
.
من قائل به این هستم وقتی شورا تشکیل می‌شود یعنی اعضاء شورا پس از بررسی مدارک با یکدیگر شور نمايند و تصمیم نهایی را اونها بگیرند و گرنه شورا معنی نمی‌دهد.


زمان آزمون کارشناسی ارشد ۹۵ تغییر کرد
مثل اعضاء شورای هیأت ممیزه دانشگاه‌ها که افرادی را که امتیازات لازم را از نظر آموزشی، پژوهشی و اجرایی آورده‌اند تازه می‌آورند در این هیأت که از طرف وزیر حکم گرفته‌اند مورد بررسی برنامه می‌دهند و نهایتاً هم رأی می‌دهند و اگر کسی رأی نیاورد.

هر چند بیش از امتیازات لازم را هم آورده باشد نمی‌تواند به مرتبه علمی بالاتر ارتقاء بیابد.

همیشه و در همه دوره‌ها همین طور بوده هست
.
اصلاً فلسفه شورا این هست و رأی شوراهایی از این نمونه رأی نهایی هست.
ملاک شورای بورس دولت دهم فرمولی هست
در هر صورت شورای بورس دوره فعالیت بنده از این بررسی‌ها هستقبال می‌کند با در نظر گرفتن اینکه ملاک برای این شورا در دوره مسئولیت من معدل 14 کارشناسی و 16 ارشد نبوده هست بلکه فرمولی بوده به این ترتیب که
حداقل 70 = 2 × معدل ارشد + 3 × معدل کارشناسی
که به نظر ما به مراتب به عدالت آموزشی نزدیک‌تر هست چرا که یک نمره پایین در کارنامه (حتی در دروس عمومی) می‌تواند معدل فرد را خیلی کاهش بدهد و مطلق معدل 14 و 16 نمی‌تواند ملاک مناسبی باشد ضمناً قانون هم این اجازه را به وزارت علوم داده هست که در هر مقطعی تعداد بورسیه‌ها و شرایط بورسیه شدن را خودش تعیین کند.
کجای دنیا رقیب می‌تواند یک قاضی و گزارش‌نماينده بی‌طرف نسبت به کار رقیبش باشد


سؤال‌هایی مطرح هست که خوب هست بررسی‌نمايندگان جواب دهند، چرا بررسی از سال 84 به بعد و نه 84 به قبل هست؟ این بررسی و فراخوان نقل و در صورت لزوم فراخوان اون به عموم امت، در هر مقطعی که باشد وظیفه دستگاه‌های نظارتی مثل مجلس، ساوقت بازرسی، دیوان محاسبات و قوه قضائیه هست که اجرای قانون و مقررات را در دستگاه‌های اجرایی نظارت می‌نمايند و اگر تخلف یا جرمی اتفاق افتاده باشد نقل را به مراجع ذیصلاح و در صورت لزوم و طی مراحل قانونی به هستحضار امت می‌رسانند، در کجای دنیا رقیب می‌تواند یک قاضی و گزارش‌نماينده بی‌طرف نسبت به کار رقیبش باشد.

خصوصاً دولتی که همه کارهای دولت قبلی را انکار و یا حتی سیاه‌نمایی می‌کند آیا می‌تواند یک قاضی منصف و گزارش‌دهنده بی‌طرف برای امت باشند؟بالاخره امت هم این موضوع را که عرض کردم می‌فهمند و هم این را تشخیص می‌دهند که موضوع فراخوان بورسیه در وقت هستیضاح وزیر سابق از طرف برخی افراد و رسانه‌های همسو با اونان برای چه بوده و الان هم که در آستانه معرفی وزیر جدید علوم هست به چه منظوری در مورد صحبت‌ها برنامه می‌گیرد و در هر مناسبتی به اون پرداخته می‌شود درست مثل طرح موضوع "دانشجویان ستاره‌دار" که یک تاریخ مصرف‌های خاص خودش را دارد.
فرموده شده هست نقل می‌دهند مگر تا به حال نداده‌اند، 3 هزار بورسیه غیرقانونی که نقل کردند و تیتر اول روزنامه‌های همسو شد و بعد هم یک عده‌ای فرمودند هر بورسیه یک میلیارد تومان هزینه دارد برای اینکه 3 هزار میلیارد تداعی شود مگر نقل نبود؟
خوب اگر بدون بررسی بوده که بهتر هست دولت اول این فساد عظیم اخلاقی و جرم علنی را بررسی کند و برای امت شریف ایران اسلامی و 3 هزار خانواده این بورسیه‌های مظلوم نقل کند و با معرفی مسببین درونی وزارت علوم به مراجع ذیصلاح هم سنگ بنای چنین کارهایی را بَر کَند و هم از این بورسیه‌ها و 3 هزار خانواده محترمشان که با فایل و وابستگان نزدیکشان بیش از 200 هزار نفر می‌شوند اعاده حیثیت کند.
اگر هم بررسی کرده بودند و بعد آمده‌اند جلوی دوربین صدا و سیما و رسانه‌ها که نقل مجدد چه معنی دارد؟
تازه سرپرست وزارت علوم هم یکبار حدود دو هفته قبل دوباره نقل کرد و فرمود از این همه قیل و قال حدود 600 پرونده دیگر مانده که اون هم نه این که مشکلی داشته باشد بلکه هنوز بررسی نشده هست.
بگذریم که اگر برنامه بر این باشد که این دولت و وزارت علومش تصمیمات شورای بورس دولت قبلی را بررسی کند و خدای ناکرده برپايه ملاک خودش فردی را محروم کند خوب دولت بعدی هم می‌تواند این کار را با تصمیمات فعلی که اینها می‌گیرند اجرا کند و به این ترتیب در یک دور باطل می‌افتیم که دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و بورسیه‌ها می‌شوند بازیچه سلایق جناحی و اگر نه سلایق جناحی بالاخره می‌شوند بازیچه دولت‌های متفاوت و دولت‌ها با زندگی این عزیزان بازی می‌نمايند.
قضیه بورسیه‌ها من و عده زیادی را یاد «بگم، بگم» وقت انتخابات سال 88 می‌اندازد


قضیه بورسیه‌ها من و عده زیادی را یاد «بگم، بگم» وقت انتخابات سال 88 می‌اندازد که خیلی از همین آقایان که الان مسئول هستند و این بگم، بگم جدید را به راه انداخته‌اند اون را خلاف اخلاق و حتی خلاف قانون می‌دانستند.
این نوری که با 4 سال آرامش توأم با فعالیت علمی، سیاسی و فرهنگی در دانشگاه‌ها تابیده شد و ساختار آماده‌ای که 4 سال قبل از اون آقای دکتر زاهدی آماده کرده بودند و به این ترتیب با حاصل فعالیت جامعه دانشگاهی پیشرفت‌های علمی و فناوری فراوانی را به ارمغان آورد و اقتدار بیش از پیش ملت شریف ایران اسلامی را نوید می‌دهد خورشیدی نیست که با این «بگم، بگم‌»های جدید زیر ابر برود.
نظر مسئولین هم البته این نیست که این خورشید نورانی را زیر ابرها ببرند اما شاید برخی دشمنان ایران اسلامی بخواهند سوء هستفاده نمايند که البته دولت تدبیر و امید حتماً اون را تدبیر می‌کند و امید دشمنان را نیز قطع خواهد کرد و وظیفه همه ما این هست که به دولت کمک کنیم تا ان‌شاءالله کارنامه خوبی در مجموعه آموزش عالی ارائه کند چرا که هر چه این کارنامه درخشان‌تر باشد اقتدار ملت افزایش می‌یابد.
سؤالی هم در اذهان می‌آید که رئیس جمهور محترم که به تازگی در هر مناسبتی از وزیر سابق علوم این همه تعریف و تمجید می‌نمايند چرا در روز هستیضاح به مجلس تشریف نیاوردند که این تعاریف را در دفاع از ایشان بگویند؟ خیلی‌ها نظرشان این هست که اگر ایشان هم مثل بقیه رؤسای جمهور می‌آمدند و دفاع می‌کردند این وزیری که حالا این همه تمجید می‌شود حتماً رأی می‌آورد و با مقبولیتی که آقای روحانی در بین مجلسیان دارند بدون شک 9 رأی این طرف می‌شد که هستیضاح رأی نیاورد.
البته من که قائل به این هستم که اگر فقط وقت می‌گذاشتند و چند دقیقه‌ای در صحن مجلس حضور پیدا می‌کردند حتی اگر دفاع هم نمی‌کردند با مقبولیتی که رئیس جمهور محترم دارند حتماً آقای فرجی دانا الان وزیر علوم بود و دیگر نیازی نبود که در مناسبت‌های مختلف و با قلم‌های متفاوت در رسانه‌های همسو از انجام تکلیف مجلس و مجلسیان محترم گله شود که برای نفر اول مورد نظر فشار آورند معرفی نشود نفر دوم را رأی ندادند و نفر سوم هم یکسال نشده هستیضاح کردند.
جدای از اینکه این آیا می‌شود به عنوان کوتاهی مجلس یا عدم معرفی فردی که مجلسیان شایسته این مسئولیت بدانند؟
شاید هم اگر پروفسور فرجی هنوز وزیر علوم بودند دیگر مسأله بورسیه‌ها دوباره مطرح نمی‌شد چرا که موجبات تکدّر خاطر 3 هزار بورسیه و بیش از 200 هزار وابستگان اونها را فراهم آورد چرا که وزیر جدید نیاز نبود که معرفی شود.
فقط شنیده‌ام که به دلیل مخالفت تعدادی از اعضا بحث ریاست نیلی احمدآبادی در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشد


خوب آقای دکتر از بورسیه‌ها بگذریم نظر شما در مورد فرد جدیدی که برای وزارت علوم به مجلس معرفی شده هست چیست؟


دانشجو:من آقای نیلی احمدآبادی را نمی‌شناسم و نظر خاصی هم نمی‌توانم بدهم، در وزارت علوم سوابق اجرایی خاصی قبل از سرپرستی دانشگاه شهرستان تهران از او سراغ ندارم لذا ترجیح می‌دهم چیزی نگویم.
البته شنیدم که وقتی ایشان را سپس مدتی که از سرپرستی دانشگاه گذشته بود می‌خواستند برای ریاست دانشگاه شهرستان تهران به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی نمايند تعدادی از اعضاء شورا بنا به دلایلی مخالفت داشتند و گویا به همین دلیل هم بالاخره در صحن علنی شورای عالی مطرح نشد.
اما به هر حال همانطور که عرض کردم من نه اون دلایل را می‌دانم و نه شناخت اجرایی از ایشان دارم که بتوانم نظری بدهم

2:

آقای رئیس جمهور! ۳۰۰۰ نفر نخبه علمی و دانشجوی ارزشی در آستانه حذف هستند

گروه جامعه جهان نیوز ـ جمعی از دانشجویان بورسیه علمی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نوشتند: آقای رئیس جمهور در کتاب‌های تاریخ خواهند نوشت که؛ جریان فتنه در حالی در سال ۱۳۸۸ صدمات بسیاری به کشور وارد نمود (از جمله اینکه بی تردید شدت یافتن تحریم های اقتصادی نتیجه شکافی بود که فتنه گران در صفوف ملی ایجاد کردند)، چهار سال بعد تحت لوای اعتدال و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران، ابتدا از دانشجویان که، مقام معظم رهبری اونان را افسران جوان جنگ نرم نامیدند، انتقام گرفت.

متن کامل این نامه به شرح ذیل هست:

« چنانچه هستحضار دارید، اعزام محصلان ممتاز داخلی به خارج از کشور، امری هست که از نخستین روزهای مواجه جامعه و دولت در ایران با مدرنیسم در دوران قاجار آغاز و بعدها در قالب اعطای بورسیه تحصیلی برای تقویت بنیه علمی کشور تداوم یافت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مزیت بورسیه البته در اختیار خیل عظیم دانشجویان انقلابی کشور برنامه گرفت و بر همین پايه قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور، توسط مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۶۴ و دستور العمل‌های اجرایی اون توسط وزارت آموزش عالی وقت در سال ۱۳۶۸ به تصویب رسید.

بر پايه قوانین فوق شورای مرکزی بورس در وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری شکل گرفته هست که وظیفه اون؛ تعیین خط مشی کلی اعطای بورس‌های تحصیلی، پیشنهاد و شرایط و نحوه گزینش متقاضیان به وزیر جهت تصویب و نهایتا تصویب نهایی واگذاری بورس به متقاضیان واجد شرایط هست.

برهمین پايه بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کشور در فراخوان‌های هرساله اداره کل بورس وزارت مذکور شرکت می‌نمايند.

شورای مرکزی بورس نیز پس از طی مراحل گوناگون مصاحبه علمی، گزینش و جذب نهایتا با گذراندن مصوبه‌ای، بورسیه تحصیلی به افراد واجد شرایط اعطا می‌کند.

لذا در خلال سال‌های گذشته بسیاری از دانشجویان نخبه علمی و فرهنگی کشور از مزیت بورس هستفاده، مشغول به تحصیل شده و بسیاری نیز در فرایند جایابی، محل خدمت آتی خویش در دانشگاه‌های کشور را نیز مشخص نموده‌اند.

اما متاسفانه پس از هستبرنامه دولت جدید در سال ۱۳۹۲، مسئولان وزارت علوم به طور صریح روند جذب بورسیه های علمی وزارت علوم را غیر قانونی فراخوان نموده و طی عملیاتی رسانه‌ای، با حیثیت علمی این طبقه نخبه برخورد غیرقانونی نمودند.

متاسفانه این روند توسط حضرتعالی نیز پیگیری گردید و در سخنرانی ۱۴ خرداد در حالی که به همراه اعضای هیات دولت در مراسم تجدید پیمان با امام راحل(ره) حضور یافته بودید؛ دانشجویان بورسیه علمی را به نشان "پرونده فساد بورسیه‌ها" مفتخر نمودید.

این روند متاسفانه با عباراتی همچون؛ "بورسیه و ماادراک بورسیه" در سخنان عالی به گونه‌ای تداوم یافت که گویی از منظر رئیس جمهور محترم موضوع بورسیه‌ها، مسئله اصلی کشور و حذف دانشجویان بورسیه وظیفه نخست دولت هست
.

اینک که پس از صدور اطلاعیه وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری آشکار گردید، پرونده عظیم ادعایی ۳۷۷۲ بورسیه متخلف فقط به ۳۶ نفر فروکاسته شده هست، ضروری هست که توجه حضرتعالی را به چند نکته پايه ی جلب نمائیم:

۱- متاسفانه حوزه علم و فرهنگ از جمله حوزه‌هایی هست که در دولت یازدهم مورد غفلت و بی‌توجهی خاصی گردیده هست، که البته با توجه به رویکرد تکنوکراتی حاکم بر دولت ابدا چیز عجیبی نیست.

شاهد این امر وضعیت وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری در طول یکسال گذشته هست.

معرفی افرادی برای تصدی این وزارتخانه که دارای سابقه حضور در فتنه ۸۸ بوده و از جمله عناصر افراطی اصلاح‌طلبان به شمار می‌روند، در حالی صورت گرفته هست که، رئیس‌جمهور به خوبی از حساسیت مجلس شورای اسلامی نسبت به حضور فتنه‌گران در دولت آگاهی داشته‌اند.

متاسفانه جواب قلدرمآبانه دولت به دغدغه‌های مشروع نمایندگان این بوده هست؛ "اگر رای دادید که؛ اهلا و سهلا!!! و اگر نه، نفر بعدی که معرفی می‌شود، تندتر از قبلی خواهد بود".

به همین جهت در وضعیت آشفته وزارت علوم و رکود علمی ایجاد شده، این دولت هست که مقصر اصلی به شمار می‌رود.

بیش از هرکس دیگر، خود حضرتعالی مستحضرید که؛ حضور شما در جلسه هستیضاح دکتر فرجی دانا می توانست که ایشان را در مقام وزارت تثبیت نماید و نیز عدم اتخاذ مواضع تند توسط شما در سفر به هستان زنجان نیز می‌توانست در حسن ظن مجلس به دکتر نیلی موثر باشد.

اما گویا منافع دولت در این هست که؛ وزارتخانه فوق‌الذکر درگیر جنجال و تعویض سرپرست و هستیضاح باشد، تا هم مجلس تحت فشار برنامه گیرد و هم دولت به ادامه مظلوم‌نمایی بپردازد.

البته لایه‌های پنهان این سیاست لجبازانه دولت در معرفی وزرای علوم و بزرگنمایی بیش از حد موضوع بورسیه‌ها، به این امر باز می گردد که؛ تکنوکرات های دولت با قربانی نمودن وزارت علوم در پی اون هستند؛ وزارتخانه‌های دیگر که، به زعم اونان مهمتر از بقیه هستند نظیر؛ نفت و وزارت خارجه و ...

را بیمه نمایند.

لذا جنجال بر سر وزارت علوم، تضمین نماينده عدم طرح مسائلی چون؛ پرونده کرسنت، مذاکرات هسته‌ای و ...

هست.

متاسفیم که در سیاست ورزی دولت اعتدال و جنگ روانی ایجاد شده، این زندگی بیش از سه هزار دانشجوی نخبه هست، که قربانی می‌گردد.

۲- آقای رئیس جمهور؛ گویا سیاست دیگر دولت اعتدال، این تدبیر بوده هست که امید در جامعه را نه با تغییرات سیاسی، برنامه های اقتصادی و فعالیت های مستمر جهادی، بلکه با سیاه نمایی افراطی دوران گذشته، احیا نماید.

رفتار دولت در یکسال اخیر به وضوح گویایی این امر بوده هست که همه چیز متوقف بر حل پرونده هسته ای و رفع تحریم هاست و لذا تا پیش از حل این موضوع، برای اینکه تدبیر دولت اثبات و امید در جامعه تداوم یابد، بایستی دوران احمدی نژاد چنان سیاه و تاریک نشان داده شود تا هیچ فردی آرزوی بازگشت بدان شرایط را در سر نپروراند.

در این زمینه پرونده فساد اقتصادی ۳۰۰۰ میلیاردی به عنوان یک نماد مطرح گردید و متاسفانه مدیران کوته نظر وزارت علوم نیز به این طمع افتادند تا یک پرونده ۳۰۰۰ تایی دیگر، اینبار درباره بورسیه ها را رونمایی نمايند.

ای کاش رئیس جمهور محترم، درباره بهره گیری از این موقعيت سیاسی ایجاد شده درباره بورسیه ها قدری بیشتر تامل فرموده و جانب حق و عدالت را رها نمی ساختند.

اما آقای رئیس جمهور، امان از مشاوران!!!

۳-گویا رئیس جمهور محترم اصرار خاصی دارند تا در کابینه اعتدالی خود، وزارت علوم را سهم اصلاح طلبان بدانند.

بر همین پايه وزارت علوم صحنه جولان اصلاح طلبان افراطی و فتنه گران سال ۱۳۸۸ شده هست.

راستی آقای رئیس جمهور، مگر برنامه نبود دولت شما صحنه بکارگیری اصولگرایان و اصلاح طلبان معتدل و معتقد به نظام باشد؟ نتیجه مستقیم حاکمیت جریانات افراطی بر وزارت مزبور این بوده هست که؛ از بدو امر تلاش مضاعفی برای حذف دانشجویان بورسیه و محروم نمودن اونان از حقوق قانونی آغاز شود.

مطالعه مواضع و مصاحبه های مسئول اداره بورس، رئیس ساوقت دانشجویان و سرپرست وزارت، نشان می دهد؛ ریشه مشکل بورسیه ها، کینه و عداوت این جریان با نخبگان علمی و دانشجویان ارزشی هست.

یکی می گوید؛ "اجازه نمی دهم هیچکدام از این ۳۰۰۰ بورسیه هیات علمی شوند".

دیگری با تاکید بر اینکه برای هر بورسیه خارج یک میلیارد تومان هزینه شده ادامه می دهد که؛ "بورسیه شدگان خارج هنگام بازگشت امید هستخدام نداشته باشند".

آقای رئیس جمهور برداشت حضرتعالی از این سخنان مهرورزانه چیست؟ آیا غیر از این هست که؛ فتنه گران اینک وقیحانه به دنبال انتقام کشی از دانشجویانی هستند که صحن مقدس دانشگاه را در مقطع فتنه ۸۸ از گزند بدخواهان نظام حفظ نمودند؟

حضرتعالی که مکرر در سخنان خود به بیانات مقام معظم رهبری هستناد و دولت خود را مجری رهنمودهای ایشان می دانید، آیا میان رفتار وزارت علوم با بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای خبرگان در اسفند سال گذشته و دیدار با مسئولان نظام در تیرماه امسال که در خصوص قدرشناسی از جوانان مومن و انقلابی توصیه نموده و درباره حذف این جوانان و منزوی نشدن اونها هشدار دادند، تناقضی نمی یابید؟ آیا گمان نمی کنید اعتدال دولت در حال بدل شدن به افراط هست؟

۴- آقای دکتر روحانی، ابراز خشنودی کردید که؛ آقای محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم کار ناتمام وزیر پیشین یعنی دکتر فرجی دانا (همان وزیر دانشمندی که زحمت دفاع از ایشان در صحن مجلس را به خود نداده، اما پس از هستیضاح مدام بر فقدان ایشان مرثیه می سرایید) را تمام کرد.

آیا می دانید: کمیته تعیین مصادیق بورسیه ها در احکامی ناعادلانه و غیر قانونی، بسیاری از دانشجویان بورسیه را نه تنها از صحنه دانشگاه، که از حیات اجتماعی و حداقل های یک زندگی ساده حذف نموده هست.

احکام صادره توسط این کمیته، ضمن اینکه نشان دهنده عزم راسخ مدیران وزارت جهت حذف نیروهای مومن، ارزشی و علمی از سطح دانشگاه‌های کشور می باشد، بسیار سنگین و غیر منصفانه هست.

با کدام منطق، دانشجویی را که؛ به عنوان یک شهروند جمهوری اسلامی در فراخوان های رسمی اعطای بورس شرکت کرده و بدون هیچ گونه تخلفی از جمله؛ رشوه، تطمیع، تهدید و ....

توسط شورای مرکزی بورس-به عنوان یگانه مجموعه قانونی تصمیم ساز- تائید می شود، را می توان مجرم فرض نمود و از او غرامت و پرداخت هزینه چند ده میلیونی مطالبه کرد؟

اگر تخلفی آشکار و عملکردی خلاف قانون توسط شورای مرکزی بورس صورت گرفته هست و دانشجو در اون کاملا بی تقصیر بوده، آیا رواست که دانشجوی بورسیه به عنوان سرمایه علمی و ارزشی کشور با حکم لغو بورس، پرداخت هزینه های وزارتخانه و ادامه تحصیل با هزینه شخصی محکوم شود؟
اما متاسفانه وزارت علوم دولت یازدهم این بدعت را عملی ساخته هست و بیش از ۸۴۰ نفر را بدین گونه مورد لطف برنامه داده هست.

۱۲۰۰ نفر دیگر از سرمایه های مومن این کشور نیز مورد تهدید برنامه گرفته اند که؛ در صورت عدم جایابی تا ۱۵ بهمن نیز به همین حکم دچار می شود.

لازم هست ریاست محترم جمهور اطلاع داشته باشند که؛ فراخوان های جذب و جایابی بورس هر ساله در اردیبهشت ماه صورت می گیرد و این بدان معنی هست که ۱۲۰۰ نفر دیگر هم بی تردید تا تاریخ فوق امکان جایابی نداشته و لذا عملا بیش از ۲۰۰۰ نفر به لغو بورس، پرداخت هزینه های وزارتخانه و ادامه تحصیل با هزینه شخصی محکوم می شوند.

آقای نجفی نیز لطف فرموده و تهدید کرده اند که؛ تضمینی برای هستخدام ۷۲۹ نفر بورسیه های خارج از کشور نیز ندارند.

سرنوشت ۴۸۰ مربی دانشگاه هم در ابهام برنامه دارد.

این یعنی حذف حداکثری بیش از ۳۰۰۰ نخبه علمی و دانشجوی ارزشی.

باید به این تدبیر مسلم و قدرت عمل در حذف مومنان عرصه علم و فرهنگ تبریک فرمود.

آقای رئیس جمهور در کتابهای تاریخ خواهند نوشت که؛ جریان فتنه در حالی در سال ۱۳۸۸ صدمات بسیاری به کشور وارد نمود (از جمله اینکه بی تردید شدت یافتن تحریم های اقتصادی نتیجه شکافی بود که فتنه گران در صفوف ملی ایجاد کردند)، چهار سال بعد تحت لوای اعتدال و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران، ابتدا از دانشجویان که، مقام معظم رهبری اونان را افسران جوان جنگ نرم نامیدند، انتقام گرفت.

۵- آقای دکتر روحانی؛ مسئولان وزارت علوم برای مشروعیت بخشی به اقدام خود و همراه نمودن افکار عمومی در زمینه بورسیه ها، از عنوان بورسیه های رانتی و آقازاده ها هستفاده نمودند، که این نیز از جمله طنزهای سیاسی هست.

کیست که نداند؛ عنوان آقازاده ها برای اطلاق بر چه مصادیقی و در قالب چه فرمودمانی صورت گرفت.

اما اینک اصلاح طلبان و کارگزاران هم، از مفهوم آقازادگی هستفاده می نمايند که البته باید اون را به فال نیک گرفت.

اما درباره بورسیه ها، باید فرمود؛ اگر در تعریف آقایان دانشجوی نخبه ای که مقالات پژوهشی فراوان، کتب تالیفی و یا اختراعات علمی در سابقه خود دارد، اما در هیچ حزب و دسته ای برنامه نداردو فرزند و خواهرزاده هیچ بزرگی نیست، آقازاده تلقی می شود.

و یا مربی دانشگاهی که در مناطق محروم کشور برنامه داشته و تا پیش از این امکان ادامه تحصیل نداشته هست، آقازاده خوانده می شود، باید بگوئیم: همه بورسیه ها آقازاده بوده اند.

چرا که؛ همگی اهل علم و اندیشه و رهروان مکتب امام خمینی(ره) و فرزاندان امام خامنه ای بوده و هستند.


آقازادگی ما، سربازی ما در راه رهبر و مولایمان امام خامنه ای هست و به این آقازادگی افتخار می کنیم.

آقای رئیس جمهور از قضا موضوع بورسیه ها به همین علت بالا گرفته که؛ نوع آقازادگی ما با دیگران متفاوت بود.

دانشجویان بورسیه سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ به این علت مورد هجوم جبهه هماهنگی از وزارت علوم تا رسانه های ضدانقلاب برنامه می گیرند، که؛ برای اولین بار طی یک فراخوان آزاد و یک فرایند عادلانه بورس گرفتند و اتفاقا جرم ما هم همین عدالت گرایی بوده هست.

اتفاقا اعطای بورس تحصیلی در خلال دولت های کارگزاران و اصلاح طلبان صرفا محدود به حلقه های خاص سیاسی و روابط فامیلی بوده هست که شاید خود بیش از همه از اون آگاهی داشته باشید.


به خوبی می دانید که، یکی از فعالان سرشناس جریان اصلاح طلب، ۲۵۰۰ دانشجوی عضو انجمن های اسلامی را که در دوران دولت آقای هاشمی رفسنجانی بورس شده بودند، را حلقه اصلی شکل گیری دوم خرداد می داند.

و یا بعید هست حضرتعالی از ۱۱ هزار بورسیه دوران اصلاحات بی اطلاع باشید که؛ بدون کمترین ضوابط و یا حتی وثیقه بورسیه شده و بیش از هفتاد % انها حتی به کشور باز نگشتند.


با این تفاسیر به راستی چرا؛ ۳۷۷۲ بورسیه علمی و دانشجوی ارزشی و معتقد به آرمان‌های انقلاب اسلامی برای برخی به کابوس بدل شده اند؟

۶- آقای رئیس جمهور فرموده شده هست: دانشجویان بورسیه در یک فرایند غیرقانونی به مزیت بورس دست یافته اند.

با توجه به اینکه بی تردید حضرتعالی با توجه به تحصیلات حقوقی خود، بیش از دیگران نسبت به صحت فرایند قانونی بورسیه ها مطلع هستید، اما لازم هست جهت تنویر افکار عمومی که ماه‌هاست با یک جنگ روانی شدید و اتهام زنی به بورسیه ها مواجه اند، بر چند مورد تاکید گردد:

الف: همه دانشجویان بورسیه در قالب فراخوان های هرساله اداره بورس وزارت علوم و با مصوبه شورای مرکزی بورس، از موقعيت بورس برخوردار شده اند.

بر پايه اعتراف وزارت علوم فعلی هیچگونه فساد ساوقت یافته وجود نداشته هست و صرفا ۳۶ نفر به جهت ارائه اطلاعات غلط، غیرقانونی شناخته شدند.

بهانه جویی ها درباره: شرط سن، معدل و ...

بقیه بورسیه ها نیز به این دلیل هست که؛ وزارت علوم حاضر به پذیرش مصوبات قانونی قبلی نمی باشد.

آقای رئیس جمهور به خوبی می دانند که؛ حتی در حقوق بین الملل هم انگاه که دولتی می رود و دولت جدیدی در یک کشور تشکیل می شود، دولت جدید متعهد به قراردادهای پیشین هست.

اینک آیا در چارچوب یک نظام مستقر، باید با تغییر یک دولت همه چیز یک شبه دگرگون شده و قوانین پیشین از اعتبار بیافتد؟ اگر اینگونه باشد که سنگ روی سنگ بند نمی شود و این را مدیران با تجربه دولت فعلی بهتر از هرکس دیگر می دانند.

چگونه هست که دولت اعتدال خود را موظف به قرارداد ننگین کرسنت و تاراج منابع گازی کشور می داند، اما زیر بار بورسیه های قانونی دولت قبل نمی رود؟ اگر برنامه باشد هر دولتی با اعمال نظر شخصی و جناحی خود تصمیمات قانونی سابق را بی اعتبار سازد، انتظام جامعه و بالندگی نظام به مخاطره می افتد.

ب: ملت عزیز ایران آگاه باشند، قاطبه دانشجویان بورسیه، دانشجویانی نخبه هستند که بدون هیچ گونه ارتباط سیاسی و یا خانوادگی صرفا به دلیل شایستگی های علمی و فرهنگی خود در فضای عادلانه ای که وزارت علوم دولت سابق برای همه دانشجویان به وجود آورده بود، بورسیه شده اند.

لذا نبایستی به جنجال آفرینی زنجیره ای، از مطبوعات خاص و مدیران وزارت علوم توجهی نمود، چه اینکه اینان اگر دغدغه پیشرفت علم در کشور و حفظ حیثیت علمی دانشگاه‌ها را داشتند، در یکسال گذشته تلاشی برای خروج از رکود علمی انجام می دادند.

ج: قانون پايه ی جمهوری اسلامی حیثیت انسان را در پناه قانون دیده هست این درحالی هست که مسئولان وزارت علوم، بدون هیچ توجهی به حیثیت بیش از سه هزار نفر جوان مومن و قانون عدم انتشار اسناد دولتی، صرفا برای مطامع سیاسی، اسامی بورسیه ها را در آستانه هستیضاح فرجی دانا منتشر نمودند.

وزارت علوم باید درباره این اقدام پاسخ‌گو باشد، چرا که انتشار اسامی ۳ هزار بورسیه، مفسده مشهود هست.

اما متاسفانه آقای نجفی سپرست وزارت علوم حتی پس از اینکه روشن شد: فقط ۳۶ دانشجوی بورسیه مرتکب تخلف شده اند، متکبرانه می گوید: "وزارت علوم باید از چه چیزی عذرخواهی کند؟"

د: فرموده می شود که: بورسیه ها به این علت که بدون آزمون در فرایند بورسیه برنامه گرفتند غیر قانونی هستند، و مدام این مسئله را در بوق و کرنا می نمايند، در حالیکه هم آقای رئیس جمهور و هم سرپرست وزارت علوم به خوبی می دانند و اینک امت عزیز ایران نیز بدانند؛ این مورد نیز اتهامی ناروا در حق دانشجویان بورسیه هست.

انجام آزمون کتبی برای اعطای بورس در سال ۱۳۸۱ و در دوران اصلاحات حذف شده و جای خود را به آزمون و مصاحبه علمی داد.

وزارت علوم در دولت های نهم و دهم نیز بر پايه تصمیم قانونی فوق، مسیر اعطای بورس را تداوم دادند.

حال چگونه هست که؛ همه تصمیمات دولت اصلاحات و یا دولت اعتدال عین قانون بوده و تصمیمات دولت اصولگرا همگی جناحی و سیاسی و فاقد اعتبار؟

۷- آقای رئیس جمهور یکی از مسائلی که جامعه علمی و دانشگاهی کشور را آزار می دهد، وجود پرسش ها و ابهاماتی درباره سوابق علمی حضرتعالی هست.

به ویژه اینکه حضرتعالی مستمرا در ماه‌های اخیر با تحقیر دانشجویان بورسیه با اطلاق عنوان مفسدان علمی، مداوما بر حفظ حیثیت علمی دانشگاه‌های کشور تاکید نموده اید.

لذا خواهشمند هست در راستای تنویر افکار عمومی و پاسخگویی به جامعه دانشگاهی به ابهامات ذیل جواب دهید:

فرموده می شود حضرتعالی با بورس دولت جمهوری اسلامی در اسکاتلند مشغول به تحصیل شده اید، آیا صحت این امر را تائید می فرمائید؟

عالی در خلال سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۷ در حالی که به عنوان نماینده و نایب رئیس مجلس، دبیر شورای عالی امنیت ملی و...

مشغول خدمت بوده اید، به امر تحصیل نیز اشتغال داشته اید، لذا اگر با هستفاده از مزیت بورس مشغول به تحصیل بوده اید؛ نشان دهنده عمل خلاف قانون هست.
چرا که طبق مقررات وزارت علوم، دانشجوی بورسیه نباید شغلی داشته باشد و در آینده نیز متعهد به خدمت در این وزارتخانه باشد.

اگر از بورس هستفاده نکرده اید؛ نیز بازهم این ابهام باقی هست که؛ چگونه میان مشغله کاری فراوان در سطح کلان ملی، و امر تحصیل جمع نموده اید؟

چنانچه می دانید آقای نجفی برای تنویر افکار عمومی (بخوانید تهییج افکار عمومی و تحقیر دانشجویان بورسیه) مکرر از مواردی نظیر؛ بورس شدن در رشته فقه و اصول و ادبیات فارسی در خارج از کشور یاد نموده اند، هرچند بعدا اصلاح نمودند که؛ موارد فوق تبدیل به داخل شده اند.

اینک جای این سوال باقی هست که: تحصیل شما در اسکاتلند و پایان نامه حضرتعالی با موضوع: فقه و شریعت اسلامی کدام دستاورد علمی را برای شما و کشور به همراه آورده هست؟ آیا این امکان فراهم نبود که در دانشگاه‌های معتبر داخلی به تحصیل بپردازید؟

نهایتا اینکه مراجعه ای ساده به وب سایت وزارت علوم تحقیقات و فن آوری نشان می دهد: دانشگاه کلدونین گلاسکو، در زمره دانشگاه‌های درجه سه طبقه بندی شده هست.

بدین معنا که؛ مدرک اون، برعکس مدرک دانشگاه‌های معتبر جهان، در داخل کشور مستقیما مورد پذیرش برنامه نمی گیرد.

۸- ریاست محترم جمهور؛ دانشجویان بورسیه، به صحنه دانشگاه به مثابه عرصه جهاد علمی و انقلاب فرهنگی می نگرند، لذا علیرغم بی مهری ها و نامهربانی های اخیر، همچنان بر سر پیمان خود برای ارتقای علمی دانشگاه‌ها و تحقق آرمان دانشگاه اسلامی ایستاده اند.

در یک سال اخیر دانشجویان بورسیه با توهین صریح و هستفاده از الفاظی مانند: غیر قانونی، رانتی، فاقد وجاهت قانونی و سیل کلماتی از این دست توسط مقامات وزارت علوم روبرو بوده اند و اینک نیز با احکام لغو بورس و ...

اما باید تاکید کنیم؛ ما دانشجویان بورسیه، طی فرایندی کاملا قانونی، عادلانه و در چارچوب اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بورسیه شده و در همین چهارچوب ان‌شاءالله همگی به عنوان هیات علمی برای تحقق اهداف نظام در حوزه های علم و فنآوری، فرهنگ، سیاست و ...

تلاش خواهیم کرد.

لذا همانگونه که ارتقای دانشگاه‌های کشور در طبقه بندی ها و معیارهای مختلف منطقه ای و جهانی را رقم زدیم و نیز در فتنه ۱۳۸۸ صحن دانشگاه را از گزند بدخواهان نظام مصون و مطهر نگاه داشتیم، در برابر سیاست بازی های کودکانه مسئولان وزارت علوم، که تلاش می نمايند: وجه علمی، حیات اجتماعی و زندگی خصوصی ما را به مخاطره بیاندازند، مقاومت خواهیم کرد.

عمق غضب و عصبانیتی که در فرمودار و رفتار مسئولان وزرات علوم موج می زند و جنگ روانی رسانه های زنجیره ای داخل و ضدانقلاب خارج نشین، ما را در عهد خود هستوارتر خواهد نمود.

چرا که دانشگاههای کشور بایستی عرصه؛ جهاد علم وفنآوری، سیاست ورزی اسلامی، و الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی باشد و این مهم بی تردید محقق خواهد شد.

آقای رئیس جمهور؛ در یکسال گذشته، ظلمی گران و اجحافی انتقام جویانه در حق دانشجویان بورسیه صورت گرفته هست.

به همین جهت دانشجویان بورسیه از تمامی نهادهای قانونی کشور به ویژه قوه قضائیه جمهوری اسلامی دعوت می نمايند، ضمن جلوگیری از تداوم این ظلم آشکار زمینه را برای بررسی عادلانه، قانون مند و منصفانه پرونده بورسیه ها در دادگاه‌های صالحه فراهم آورد.
از طرف دیگر از مجلس شورای اسلامی نیز، برای حضور جدی نظارتی در این موضوع و نیز بررسی دقیق بورسیه ها در دولت های سازندگی و اصلاحات دعوت به عمل می آوریم.»

جهان نيوز - آقای رئیس جمهور! ۳۰۰۰ نفر نخبه علمی و دانشجوی ارزشی در آستانه حذف هستند

3:


4:

سلام دیلمای گرامی

۱)اگر این بورس غلط بود قطعا نماینده ها و یا خود نجفی واکنش نشان می دادند!

۲)بنابر این اگر اونها چزی فراخوان نکردند یعنی چنین خبری نبوده و مطمینا اگر بود خود فرجی علمش می کرد که نماینده ها رو زیر فشار بذاره!
ضمن این که هر چقدر هم عجیب باشد به عجیبی بورسیه ی مخصوص نیازمندان که به فک و فامیل عزیزان کابینه ی حاضر اعطا شده نمی رسه!
چه این که اونها اصلا بورس که شدن بماند علاوه بر اون در همون خارج هم موندگار شدن و دارن اونجا به از منافع ملی(!) دفاع می نمايند!
+
از هر چه بگذریم سخن دوس خوشه!
این خبرگزاری که قبلا هم از طرف رییس حامیان امتی و دانشجویی خود رضایی به دلیل نفاق افکنی و نفع طلبی محکوم شده بود باید بره قدری شطرنج یاد بگیره!
آدم عاقل جایی نمی خوابه که زیرش نم بده!

*)کشورهای همسایه آگاهی شون بیش از بقیه ی کشوراس و می شه از دانش اونا برای گزینش سفرایی ورزیده بهره برد.(گر چه اگر معلوم بشه این داخل همون کاهیه که کوه بورسیه ها زاییده،باید بگم همین هم خلافه و باید باهاش برخورد بشه و ببینیم که این بار کدوم یک از نزدیکای کابینه نمک گیر سفره می شن)

5:

سلام برشماگرامی.
بهرحال این امری بودکه تمام ابعاداون ازطرف وزارت
علوم بررسی شدوطی بیانیه ای هم درپایان از
طرف خودوزارت علوم بعنوان مرجع ذیصلاح دراین
حوزه نتایج اون فراخوان شد.
دراینکه تخلف صورت گرفته هیچگونه شکی وجود
نداردحال اینکه مثل همیشه برخی بدنبال پاک کردن
صورت مسئله بجای حل خودمسئله هستندجای
خوددارد.
آیابه عقیده ی شماابطال بیش از800بورسیه که
بصورت غیرقانونی بوده هست تخلف نخواهدبود؟


74 out of 100 based on 29 user ratings 1204 reviews

@